Vuur werkstraffen breken record Rijk begint eeuw met overschot 50% KORTING PZC Oud-minister Onderwijs Veringa (75) overleden ALLÉÉN Wwf[[q.f2j Brugman Ballen aan de bar Vijftien jaar celstraf en tbs voor moord op vrouw in Zwijndrecht (Jeans Inn) Mariniers gaan cel in voor smokkel drugs binnenland 3 HALT-bureaus verwachten 5200 tot 6000 verwijzingen Scholier blut met oudjaar vrijdag 31 december 1999 Nieuwe leden voor Foster Parents (Advertentie) Alle PZC kantoren zullen op vrijdag 31 de cember a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118-48 40 00) bellen en volgens de instructies van het antwoordapparaat handelen. WOUWSE PLANTAGE - In café de Pin in Wouwse Plantage is gisteren de grootse ballenbak ter wereld in gebruik genomen. De kroegbaas zette 250 vierkante meter van zijn zaak af en vulde die ruimte met 130.000 gekleurde ballen. foto Gerard van Offeren/ANP AMSTERDAM - De tv-actie die deze week is gehouden voor het Foster Parents Plan (FPP) heeft 18.600 nieuwe Foster Pa rents opgeleverd. FPP is zeer tevreden over het resultaat. Tot dinsdag telde Nederland 330.735 Foster Parents. Die ga ven in totaal 357.880 kinderen in 42 landen financiële onder steuning. De actie wordt nog even voortgezet via direct mail en Internet. Een woordvoerder van FPP verwacht dat nog meer Nederlanders zich opgeven bij zijn organisatie. De actie van heeft volgens de FPP-zegsman weinig te lijden gehad van de publiciteit rond de aangifte wegens smaad en laster die FPP woensdag deed tegen de Vereniging van Ver ontruste Foster Parents. ANP Corrupte agent veroordeeld AMSTERDAM - Een veertigjarige ex-hoofdagent van politie is gisteren door de rechtbank veroordeeld tot 210 uur dienst verlening. De man heeft in '97 in ruil voor een horloge gege vens uit politiecomputers doorgespeeld aan derden. De hoofdagent had een kenteken nagetrokken voor een ken nis. Naar zijn zeggen gebeurde dit geregeld door collega's. Het horloge zou hij niet gekregen hebben, maar hij probeerde het te verkopen voor de man. De veroordeelde werd hiervoor uit het korps ontslagen. De naam van de hoofdagent dook op in het onderzoek naar een collega op het politiebureau Amsterdam-Noord, die werd verdacht van contacten met criminelen. ANP Actie vrouw gevangene afgeblazen HOOGEVEEN - Op aanraden van medewerkers van Huis van Bewaring De Grittenborgh in Hoogeveen heeft Marij ke Veen- stra (31) uit Zuidwolde besloten om haar voor vandaag ge plande actie af te blazen. Veenstra, wier man gedetineerd zit in De Grittenborgh, lan ceerde samen met een lotgenote het plan om de jaarwisseling in een tent bij de gevangenis door te brengen. Op die manier wilde ze aandacht vragen voor de problemen van vrouwen van gedetineerden. Volgens Veenstra heeft ze voor de actie geen respons gekregen van andere vrouwen van gedetineerden. GPD Wereldrecord glazen piramide SCHEVENINGEN - De drie champagnepiramidebouwers in het Kurhaus hebben gisteren het wereldrecord in die discipli ne ruim verbroken. Gisteren stonden er 29.350 glazen op elkaar, vandaag moeten dat er 3 06 5 8 zijn. Het record wordt pas in het Guiness Book of Records opgenomen als er een fles champagne van bovenaf is ingeschonken. Initiatiefnemer L. Broos zette de piramide samen met H. van der Velden en broer H. Broos in elkaar. Hij heeft al een natio naal champagneglazenrecord op zijn naam door 8.500 glazen op elkaar te stapelen. Volgens Van der Velden is tijdens de bouw in het Kurhaus niet één glas gebroken. Het inmiddels oude wereldrecord staat op 23.642 (47 etages) glazen en is ge vestigd in 1993 door een Texaan. Broos bouwt 56 etages. ANP XTC-lab ontdekt in Geldrop DEN BOSCH - In een bedrijfspand aan de Hulst in Geldrop heeft de politie gisteren een XTC-laboratorium ontdekt. Het lab is meteen ontmanteld. Grote hoeveelheden chemicaliën en productiemiddelen zijn in beslag genomen. Ook is veel vloeibare XTC gevonden. Er is nog niemand aangehouden. De grondstof was goed voor de productie van honderdduizenden pillen. Ook een huis en een loods in Baarle-Nassau zijn doorzocht. Daar zijn eveneens spullen gevonden die voor XTC-productie gebruikt kunnen worden. ANP an onze redactie binnenland [OTTERDAM - De HALT-bu- eaus verwachten dit jaar een ecordaantal alternatieve vuur- rerkstraffen uit te delen. Tus- jtm de 5200 en 6000 jongeren itorden deze dagen doorverwe- ien, schat woordvoerder H. Sannes. Dat is een stijging van 35 tot vijftig procent ten opzieh- (e van vorig jaar. GRONINGEN - Duizenden scholieren moeten oud en nieuw zien door te komen zonder hun maandelijkse uitkering. Door een communicatiestoornis bij de dienst Informatie Beheer t Groep (IBG) hebben 25.000 middelbare scholieren van 18 t' ]aar en ouder hun studietoelage voor de maand december nog 1 niet gekregen. 1 ,Het is extra zuur dat zoiets 1 juist rond de feestdagen ge- - beurt", verontschuldigt een 2 woordvoerster van de IBG zich. „Normaal gesproken sturen wij de toelage in de maand decem ber extra vroeg weg, zodat ie- dereen voor de kerstdagen de - beurs heeft ontvangen De IBG heeft de fout verholpen en schrijft iedere gedupeerde een excuusbrief. Door de oude- jaarsdrukte bij de banken krij- gen scholieren pas op 6 januari de toelage op hun rekening bij- geschreven. Scholieren die ij thuis wonen, ontvangen maan- r_ delijks 178,79. Uitwonenden krijgen 416,98. ANP P. •n ■n G. H. Veringa. Fataal vlees uit blik ver over datum DEN HAAG - Het uit Ne derland afkomstige rund vlees uit blik dat een twaalfjarige Bosnische jongen het leven kostte, is ver na de uiterste houd baarheidsdatum gecon sumeerd. Dit is gebleken uit het eer ste onderzoek van de Keu ringsdienst van Waren bij producent Struik in Voorthuizen. De partij waaruit het blik afkom stig is, werd in 1995 gele verd en was drie jaar houdbaar. „Tot uiterlijk eind 1998 dus," aldus een woordvoerder van de keu ringsdienst. Na die datum is microbio logisch bederf mogelijk en kunnen ziekteverwek kende bacteriën voedsel vergiftiging veroorzaken. „De producent garan deert het voedsel niet meer na die datum," aldus de woordvoerder. Etiket Het is nog niet duidelijk hoe en in welke taal de ui terste houdbaarheidsda tum op het blik stond ver meld. Het rundvlees is destijds geleverd onder de etiketnaam Amsberg, een bedrijf dat door Struik nadien is overgenomen. Maar of dit etiket door een ander is vervangen, is nog niet duidelijk. De bewuste partij inge blikt rundvlees is in 1995 door de Bosnische rege ring geïmporteerd als voedselhulp. Het is vol gens de firma Struik een raadsel hoe het in de han del kan zijn gekomen. GPD Sannes baseert zijn schatting op cijfers van ongeveer twintig van de 63 HALT-bureaus. „Deze stijging sluit nauw aan bij de grotere hoeveelheden vuurwerk die dit jaar worden verkocht", aldus de woordvoerder. Vorige jaarwisseling werd ruim 2800 keer een alternatieve straf uit gedeeld aan jongeren tussen twaalf en zeventien wegens een delict met vuurwerk. De stijging van de vuurwerk verkoop blijkt ook uit cijfers van de Rotterdamse haven. Daar is de afgelopen maanden ruim 96.000 ton vuurwerk ge lost. Dat is bijna 75 procent meer dan in 1998. Het grootste deel, 82.000 ton, is doorgevoerd naar onder meer Spanje, Portu gal en Groot-Brittanië. Het meeste komt uit China. Slachtoffers De eerste slachtoffers van vuur werk zijn al geregistreerd. Een jongen van zeven jaar is gister middag in Leeuwarden door vuuiwerk twee vingers kwijtge raakt. Volgens het slachtoffertje vonden hij en zijn vriendjes een illegale vlinderbom op straat. Ze wilden het ding aansteken, maar het ontplofte eerder dan ze verwacht hadden Een 28-jarige inwoner van Utrecht raakte woensdag een hand kwijt door een vuurwerk experiment. Het slachtoffer werd ernstig gewond overge bracht naar het Universitair Medisch Centrum. In een woning in Amersfoort heeft de politie gisteren een mil joenklapper aangetroffen naast een verwarmingsketel. Ook een aantal lawinepijlen en beton- strijkers was opgeborgen in de Directie PZC van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Oud-minister dr. G.H. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen is woensdag op 75-jarige leeftijd in zijn woon plaats Rijswijk overleden. De KVP'er Veringa was van 1967 tot 1971 minister in het kabinet- De Jong. Hij begon zijn politieke carrière in 1958 in de Rijswijkse ge meenteraad, was voorzitter van de Rijkskieskring Dordrecht en hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Zijn liefde voor het hoger onderwijs kwam tot uiting in de omstreden beleidsvoorstellen die Veringa door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Voor het eerst in 26 jaar rekent het Rijk op een begrotingsoverschot. Neder land heeft tot en met november van dit jaar een overschot van 0,3 procent van het Bruto Natio naal Product, hetgeen neerkomt op 2,6 miljard gulden. Dit blijkt uit de jongste rapportage aan het Internationaal Monetair Fonds. ..We hopen straks in januari een klein plusje te kunnen noteren". Opnieuw fraude ontdekt bij GVB AMSTERDAM - Bij het Ge meente Vervoerbedrijf Amster dam (GVB) zijn weer gevallen van fraude ontdekt. Dit is geble ken na een eigen onderzoek. Het bedrijf heeft nog geen aan gifte gedaan bij de politie, maar sluit niet uit dat dat alsnog ge beurt, aldus een woordvoerder. Het speurwerk naar fraude is een gevolg van een onderzoek dat vorig jaar in gang is gezet om corruptie binnen het bedrijf te gen te gaan. Toen werd ook frau de geconstateerd. Het vervoer bedrijf heeft de afgelopen jaren naar schatting drie miljoen gul den schade geleden door sjoe melende ambtenaren. Volgens de woordvoerder zijn onlangs bij de afdeling van het trambedrijf van het GVB weer onregelmatigheden ontdekt. Zo zouden declaratieformulieren onjuist zijn ingevuld. Het be drijf onderzoekt of dit bewust gebeurde of dat er sprake is van een vergissing. De omvang van de fraude is nog niet duidelijk, aldus de woord voerder. Hij sluit niet uit dat er meer gevallen boven tafel ko men. ANP buurt van de warmtebron. Een woordvoerder van de politie noemt deze vorm van opslag le vensgevaarlijk. Een 36-jarige man en een 32-jarige vrouw zijn na de vondst aangehouden. In Krimpen aan den IJssel heeft de politie woensdag weer een zelfgemaakte bom gevonden. Vijf woonhuizen werden ont ruimd om de explosieven te deed. De minister ergerde zich aan de grote afstand die in de ja ren zestig bestond tussen stu denten en hoogleraren. Ook het bestuur van de universiteit was Veringa een doorn in het oog. „Het was natuurlijk zo dat de universiteit in de jaren zestig slecht werd bestuurd. Je had een soort president-commissaris en die deed het bestuur van de uni versiteit er zo'n beetje bij", zei houdt een woordvoerder van het ministerie van Financiën een slag om de arm. „We zijn geen zwartkijkers, maar we blijven voorzichtig. Wij moeten nog twaalf miljard gulden aan be lastingen binnenkrijgen. En de departementen geven deze maand nog veel geld uit." Het exacte saldo kan Financiën zodoende pas in januari bereke nen. „Dan is ook het saldo van de lagere overheden bekend en dat van de sociale fondsen", al dus de woordvoerder. „Boven dien is december de maand van de inkopen. Daar krijgen wij de BTW weer van binnen. En wie weet, krijgen we wel extra BTW laten ontploffen. Een zeven tienjarige jongen werd aange houden. Hij zei de bom te heb ben gekocht van twee jongeren die vorige week al werden opge pakt wegens het maken van vuurwerkbommen. De beschrij ving haalden ze van Internet. De politie heeft in Lichtenvoor de een achtjarige jongen aange houden die met illegaal hij daarover in een krantenin terview in 1995. In 1968 kreeg Veringa een hoog oplopende ru zie met de top van de universi teiten. Onder druk van het massale stu dentenprotest, resulterend in de bezetting van het Amsterdamse Maagdenhuis, diende hij een wetsvoorstel in tot wijziging van de bestuursstructuur. Stu denten en wetenschappelijk doordat er gehamsterd wordt met het oog op eventuele millen niumproblemen. Dat zou dan weer een meevaller zijn voor ons." De laatste keer dat Neder land een begrotingsoverschot kende, was in 1973, bij het aan treden van het kabinet-den Uyl Ouderenzorg Premier Kok gaf deze week in een radio-interview aan dat hij meer aandacht wil besteden aan onder meer ouderenzorg en on derwijs. Dat is volgens hem mo gelijk doordat het Rijk geld overhoudt. WD-fractieleider Dijkstal waarschuwde eerder echter dat vuurwerk, een startpistool en bijbehorende munitie over straat liep. De spullen zaten in een plastic tas. Wegens zijn leef tijd kan hij nog niet strafrechte lijk vervolgd worden. Soms rukt de politie voor niets uit. Zo kreeg een slager in Olde- hove bezoek van agenten omdat hij een bord met de tekst 'Vier vuurpijlen voor 5.95' buiten personeel moesten een stem krij gen in het beheer van de uni versiteit en de studieprogram ma's. De Wet Universitaire Be stuursstructuurhervorming werd in 1970 door de Tweede Kamer aanvaard. Daarmee luwde de onrust in de universi taire wereld. In 1972 verdween Veringa, mede door problemen met zijn ge zondheid, van het politieke to- hij niet wenst te tornen aan de zogeheten 'Zalmnorm', ge noemd naar de WD-minister van Financiën. Deze wil niet dat belastingmeevallers opgaan aan extra uitgaven. Zalm wil daarmee de staatsschuld verla gen (leningen aflossen), want die schuld blijft ondanks het van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een 49-jarige ex-marinier is gisteren door de rechtbank in Amsterdam, con form de eis, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De man zou één van de leiders zijn van een drugsorganisatie die zich bezighield met grootschalige in- en uitvoer van cocaïne. Maar volgens de rechtbank bleek uit de tenlastelegging niet duidelijk genoeg om welke or ganisatie het ging. Daarom achtte de rechtbank de dag vaarding nietig. Wel werd de man veroordeeld voor handel in cocaïne. De rechtbank oordeelde dat de verdachte zijn goede contactue le eigenschappen, die hij naar eigen zeggen altijd voor het staatsbelang inzette, juist in strijd met het landsbelang heeft aangewend. De rechtbank meent dat de ex-marinier ge zien de ernst van de feiten een zwaardere straf dan de eis ver dient. Maar door de vage tenlas telegging over de criminele organisatie blijft het vonnis be perkt tot zes jaar. Een voormalig ondergeschikte van de man, een 33-jarige spoil - instructeur uit Heumen in de had staan. Binnen bleek het te gaan om stokjes saté. Burgemeester Deetman van Den Haag zei bezorgder te zijn om gevaarlijke toestanden in de millenniumnacht door het af steken van vuurwerk, dan over computerproblemen. De Haag se politie onderschepte tot dus ver 14.000 kilo aan illegaal vuurwerk. ANP neel. Wel werd hij lid van de Raad van State, het belangrijk ste adviesorgaan van de over heid. Veringa bekleedde diverse maatschappelijke functies. Zo was hij voorzitter van Teleac- /NOT, voorzitter van de Com missie Open School en voorzit ter van het Bestuur Stichting Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. In 1977 mocht de Nederlandse politiek nog even gebruikma ken van de onderhandelings kwaliteiten van Veringa. Als in formateur en lid van de Raad van State waagde hij een poging om een tweede kabinet Den Uyl in het zadel te helpen. De poging mislukte. GPD begrotingsoverschot bestaan. Coalitiegenoten PvdA en D66 willen echter wel extra geld spenderen aan zaken als ge zondheidszorg en onderwijs. Dijkstal stelde een kabinetscri sis in het vooruitzicht als de an dere twee paarse partijen aan hun wens vasthouden. GPD Rotterdamse Ghentkazerne, kreeg tweeënhalf jaar cel, waar van zes maanden voorwaarde lijk. De officier van justitie had tegen hem driejaar gevangenis straf geëist. Een derde verdach te, de grote leider van de drugs bende. kreeg acht jaar cel opgelegd. Vier overige verdach ten kregen straffen opgelegd die varieerden van vier tot een jaar. Justitie kwam de bende vorig jaar op het spoor in het onder zoek naar leden van het Ko ninklijke Korps Mariniers, die met Orion-vliegtuigen cocaïne smokkelden van Curagao naar Nederland. De sportinstructeur had regelmatig contact met de ze smokkelaars. De bendeleden die gisteren werden veroordeeld hebben zich volgens het Open baar Ministerie sinds het najaar van 1998 tot hun aanhouding in maart van dit jaar met drugs smokkel beziggehouden. De hoofdverdachten in de eer dere marinierszaak zijn in maart veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Vijf ver dachten gingen in hoger beroep Deze zaak sleept zich al enkele maanden voort bij het gerechts hof in Amsterdam. Het requisti- toir van de Advocaat Generaal is bepaald op donderdag 13 ja nuari. ANP van onze redactie binnenland DORDRECHT - De rechtbank heeft een dertigjarige man uit Dordrecht veroordeeld tot vijf tien jaar celstraf en tbs met dwangverpleging voor de moord op zijn ex-vrouw in Zwijndrecht. De straf valt vijf jaar hoger uit dan het Openbaar Ministerie had geëist. De man vuurde op 22 juni op klaarlichte dag, midden op straat en voor de ogen van hun twee kinderen (destijds zes en negen jaar) negen schoten af op zijn vroeger vrouw, de 29-jarige Kezban Vural. De rechtbank heeft tbs opgelegd omdat de rechters de kans op herhaling van een dergelijke gewelddadig optreden groot achten. De man reed al de hele dag in Zwijndrecht in zijn auto rond met het wapen en munitie op zak. Toen hij zijn vroegere echt genote tegemoet reed, stapte hij uit het voertuig. Hij verweet de vrouw dat zij met andere man nen sliep. Zijn voormalige echt genote reageerde dat ze dat zelf mocht bepalen. De man voelde zich zodanig in zijn eer aangetast dat hij het pis tool trok en twee of drie keer op de weglopende vrouw schoot. Nadat zij op de grond viel, plaatste hij het wapen dicht bij haar gezicht en schoot het leeg. Voorover gebogen op het trot toir zittend zei de dader daarna: „Zij maakte mij tien keer kapot, ik haar één keer. Dat is toch niet erg." Het huwelijk tussen de man en Kezban kende veel problemen. De vrouw verbleef wegens aan houdende mishandeling in een Blijf van mijn lijf-huis. Op pa pier scheidde het paar in 1994. Zowel tegen zijn zoontje als te gen zijn schoonvader zou de verdachte hebben gezegd dat hij Kezban wilde doden. Volgens het Pieter Baan Cen trum is de veroordeelde vermin derd toerekeningsvatbaar. ANP Zestal ontsnapt uit Gronings opvangcentrum GRONINGEN - Zes jeugdige gedetineerden zijn gisteren uit opvangcentrum Het Poortje in Groningen ontsnapt. Vijf van hen werden al snel door mede werkers van het centrum en de politie in de directe omgeving gesnapt. De laatste was gister avond nog voortvluchtig. De politie staakte gisteravond de zoekactie. Vandaag wordt het onderzoek voortgezet. Het is nog niet bekend hoe het zestal kon ontsnappen. Bij Het Poortje zelf was niemand bereikbaar voor commentaar. Het Poortje is een opvangcen trum voor jongeren in de mid- delbareschoolleeftijd die zich hebben schuldiggemaakt aan een misdrijf. Jongeren verblij ven er veelal in afwachting van een definitieve beslissing over hun verdere behandeling. ANP (Advertentie) Vrijdag 31 december 1999 Maandag 3 januari 2000 De winterjacks - truien en sweats Vrijdag 31 december GEOPEND van 9.30 - 16.00 Maandag 3 januari GEOPEND van 11.00 -18.00 (Advertentie) VAN 12.00 TOT18.00UUR KEUKENS t BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 Nww

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3