De voorspellers zitten er naast 2000 brengt geen spacemobiel of huisrobot zc vrijdag 31 december 1999 De kunstmatige intelligentie zit niet - zoals ooit is voorspeld - in een huisrobot maar in het speelgoed van nu. Bijvoorbeeld in het speelgoed van 1999, de Furby. foto Phil Nijhuis De magische klank van 2000 heeft de afgelopen decennia een hele boel toekomstvoorspellers en scien- cefiction-auteurs het hoofd op hol gebracht. Nu de eeuwwisseling bijna in zicht is, is het zeer vermakelijk om nog eens terug te blikken op al die vi sionaire verwachtingen. Veel des kundigen blijken de plank volledig misgeslagen te hebben. Zo voorspel de een studie van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid in 1977 dat rond de eeuwwisseling de huizenmarkt in balans zou zijn. De gekte op de woningmarkt is echter groter dan ooit. Uit datzelfde jaar da teert ook een roemruchte uitspraak van Ken Olsen, oprichter van de ooit toonaangevende computerfabrikant DEC. Olsen zag geen reden om in de toekomst in ieder huis een aparte computer te plaatsen. Een volkomen achterhaalde uitspraak in een tijd perk waarin zelfs peuters al een eigen computer krijgen. Toekomstvoorspellingen blijken vooral veel te zeggen over de tijd waarin ze gedaan worden. Zo draaien populaire voorspellingen inhet begin van de jaren zestig rond straalmoto ren en de televisie. Eind jaren zestig domineert de ruimtevaart de toe komstscenario's. Begin jaren zeven tig staat de energie centraal, zoals in het alarmerende rapport Grenzen aan de Groei van de Club van Rome. Media Volgens G. Wierda, auteur van een studie over de toekomst van weten schappelijke informatievoorzienin gen, is de invloed van de tijdgeest nog steeds groot. „Zoals de media in het begin van de jaren zestig vol stonden met straalmotoren en tvs, zo staan de media nu bol van de elektronische snelweg", aldus Wierda. „De Ameri kaanse overheid en de Europese Commissie voorspellen dat de elek tronische snelweg een oplossing zal bieden voor de kosten van de gezond heidszorg, de kwaliteit van het on derwijs en de werkloosheid. Deze voorspellingen geven eerder de be langrijkste problemen van de betrok ken regeringen weer dan de werkelij ke capaciteit van die elektronische snelweg. Veel voorspellers zaten met hun be spiegelingen wel een eind in de goede richting, al konden ze vaak niet ver moeden hoe snel sommige ontwikke lingen zouden gaan. Zo werd in de ja ren vijftig nog voorspeld dat er in het jaar 2000 misschien wel duizend computers zouden zijn. Maar minstens zo vaak is de ontwik keling van de techniek schromelijk overschat. Dat geldt bijvoorbeeld voor de toepassing van kunstmatige intelligentie en het gebruik van ro bots. Muziek Wetenschappers van het toonaange vende Massachusetts Institute of Technology, waar de wieg van de kunstmatige intelligentie stond, dachten in de jaren vijftig dat de mens op z'n laatst rond het jaar 2000 zou zijn afgedankt door intelligente computers. Ook Roy Mason beschreef in 1983 hoe een intelligente woning rondom de eeuwwisseling eruit zou zien. Een huisbrein zou zich gedragen als een huisgenoot, die allerlei moge lijke gegevens bijhoudt en via de sa- We flitsen niet door de lucht met space-mobiels, ons voedsel is niet vervangen door wondermaaltijdpillen en onze woning wordt niet schoongemaakt door een bliepende huisrobot. De Nederlander uit het jaar 1965 die met de teletijdmachine van prof. Barabas even in het jaar 2000 rondkijkt, zou beslist vreemd opkijken. Het jaar 2000 moet weliswaar nog aanbreken, maar nu al is duidelijk dat een heleboel voorspellingen over onze leefwijze in dit jaar niet uitkomen. Als toekomstvisie is Star Trek volkomen gedateerd. teiliet met de hele wereld communi ceert. Anno 2000 zit kunstmatige intelli gentie verborgen in CV-regelaars en in speelgoed, zoals de Furby's en Ta magotchi's. Ook wordt er in techni sche laboratoria gestaag verder gewerkt aan de ontwikkeling van zelfdenkende systemen. Maar de doorsnee nieuwbouwwoning wordt nog steeds niet voorzien van dergelij ke hoogstandjes, laat staan dat het menselijk brein daardoor wordt overtroefd. Slimme huissystemen zijn nu vooral bedoeld voor trendset ters. Zo bevat het huis van Microsoft- baas Bill Gates een systeem dat per sonen identificeert en daaraan direct diens voorkeur voor muziek en tem peratuur weet te koppelen. Toch is het verrassend dat sommige beoefenaars van de futurologie het wel degelijk bij het rechte eind heb ben gehad. J. Verschuure van de Rijksplanologische Dienst deed in het boekwerkje Nederland en de we reld op weg naar het jaar 2000 in 1968 treffende uitspraken over de ingrij pende gevolgen van de automatise ring, de toename van vrije tijd, de groei van het aantal echtscheidingen en de vorming van een economisch Groot West-Europa. Trends in de Ver enigde Staten zetten hem daarbij vaak op het juiste spoor. Ook in kleinere details zocht Ver schuure het in de goede richting. Zo beschreef hij hoe in 2000 de automa tische grasmaaier zelf zijn schuur verlaat zodra het gras een bepaalde hoogte heeft bereikt en niet te vochtig is. Grasmaairobots die grotendeels aan die omschrijving voldoen, blij ken er inmiddels inderdaad te be staan, al zijn grasvelden zelf niet zo trendy meer. Ook de voorspelling dat de onderwaterrecreatie een hoge vlucht gaat nemen, is helemaal zo gek nog niet. In Hawaï wordt op dit mo ment het eerste onderwaterhotel ge bouwd. Het boekwerk van Verschuure maakt eveneens pijnlijk duidelijk dat de maakbaarheid van de samenleving maar beperkt is. Het doen van de juis te voorspellingen is één ding, maar ongewenste ontwikkelingen keren of bijsturen is een tweede. Verschuure voorspelde bijvoorbeeld een grote groei van het autoverkeer, al is die groei nog veel fabelachtiger geweest dan hij dacht. Dat heeft het verkeers- infarct. waar Nederland bijna aan bezwijkt, echter niet kunnen verhin- deren. Voertuigen waarmee Ver schuure ons het jaar 2000 in zag rijden, zijn er overigens ooknooit ge komen. De starrcar (een kruising tus sen een auto en een railvoertuig), de teletrans (aan elkaar gekoppelde stadskarretjes die de gebruiker met behulp van een ponskaart automa tisch naar de juiste bestemming voert en de hoovercraft-op-rails hebben ons straatbeeld nooit verrijkt. Ook pogingen om de ruimtelijke in richting van Nederland in goede ba nen te leiden, zijn veelal mislukt. Zo heeft de rijksoverheid tientallen ja ren gepoogd de groei van de woning bouw te concentreren in en bij de grote steden. Woningbouw in het lan delijke gebied gaat echter gestaag door. Beschermde gebieden die juist open zouden moeten blijven, zoals het Groene Hart en de Veluwe, vor men daarop geen uitzondering. Ook het vergroten van de landschappelij ke verscheidenheid is mislukt. Het Nederlandse landschap wordt steeds eenvormiger. Prijzen De vraag is natuurlijk wat dit alles betekent voor voorspellingen in de toekomst. De roep om toekomstsce nario's is immers zeker niet minder geworden. Niet alleen de overheid maar ook bedrijven willen graag vooruit blikken om zoveel mogelijk houvast te hebben voor hun beleid of productontwikkeling. Minister Pronk van ruimtelijke orde ning stelt zich vooralsnog bescheiden op als het om de toekomst gaat. In zijn Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die de komende zomer vex-schijnt, wil hij alleen globale schetsen geven hoe Nederland er rond 2030 uit moet zien. Het ministerie heeft hai-dhandig ge leerd van de effecten van de vorige nota. de Vierde Nota Extra (Vinex). Handige speculanten kochten precies de gronden op die als bouwlocaties waren aangewezen, wat de prijzen enorm opdreef. Het vertrouwen in de mogelijkheden om de toekomst naai* onze hand te zetten, is dus nogal getemperd. Maar ook hierbij waax-t de tijdgeest rond. Op de drempel van het derde millen nium wagen we ons liever niet aan vi sioenen over allerlei technische hoogstandjes. We zijn er eerder bang van, zoals de discussies over geneti sche manipulatie en privacybescher ming aantonen. Het verlangen naar het verleden is daarentegen groter dan ooit. In de modernste dansmuziek klinken de sterren van de jaren zeventig en tach tig door. Architecten van nieuwe wo ningen grijpen tex-ug op de bouwstijl uit de jaren dertig. In de vensterban ken staan weer sanseveria's en in het Scheveningse Circustheater beleeft keizerin Sissi haar comeback. En me nigeen slaapt liever in een ouderwets hemelbed dan in een ruimtehotel er gens in het Melkwegstelsel. De populariteit van klassieke scien- cefiction-verhalen als Star Tx-ek past daar ook bij. Wie bijvoorbeeld een themafeest geeft om het jaar 2000 te vex-welkomen in zilverkleurige ruim- tepakken, is dan ook heel erg bij de tijd. Als toekomstvisioen is Star Trek volkomen gedateerd, maar daarom juist weer erg modern. Sigrid van Iersel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39