PZC Incidenteel kan de vrouw met de man wedijveren Steeds meer erkenning voor sportprestaties van de vrouw 38 Verloren tijd inhalen vrijdag 31 december 1999 Een vrouw kan haar lichaam sta len, keihard trainen om te excel leren in de sport, records verbeteren, driemaal olympisch goud winnen en daarmee uiteindelijk onsterfelijke roem vergaren. Maar kan ze ook een man vinden? Dat was een van de brandende wagen waar de Ameri kaanse atlete Mildred 'Babe' Didrik- son mee werd geconfronteerd na haar goldrush (speer, horden, hoog) tijdens de Spelen van Los Angeles in 1932. Vrouwen werden in die tijd nog ge zien als het zwakke geslacht. Een sterke, atletische vrouw diskwalifi ceerde zichzelf, richtte de aandacht van de man van zich af omdat die zich niet langer superieur aan haar zou voelen. Didriksens glorie werd tege lijkertijd haar bedreiging. De afgelopen decennia heeft de vrouw hard aan de sportieve weg ge timmerd om de historische achter stand ten opzichte van de mannen weg te poetsen. Daarbij vaak gretig gebruik makend van de kennis en verworvenheden van de mannen. Toen de Olympische Spelen voor het eerst plaatsvonden waren alle 245 deelnemers mannen. Sport was in die tijd (1896) min of meer taboe voor de andere sekse. Volgens de toen gelden de normen en waarden was de wouw psychisch en fysiek niet capabel om sport te bedrijven. Ze zou bijvoor beeld nooit meer kinderen kunnen baren, er zouden snorhaartjes gaan groeien. Kortom, ze zou er langzaam uit gaan zien als een man, er mis schien wel een willen zijn. Nadat zes wouwen van totale uitput ting tegen de vlakte gingen na de 800 meter van de Spelen in Amsterdam 1928, verschenen alarmerende be richten in de kranten. Doctoren hieven de vermanende vinger en ver breidden de waarschuwing dat vrou wen door deze duursporten sneller oud zouden worden. En prompt ver dween de 800 meter van de wedstrijd kalender. Tot 1960 zouden vrouwen op grote toernooien enkel wedstrij den lopen tot en met de 200 meter. In de eerstvolgende jaren daarna wer den ze bovendien verplicht om eerst een fitheidstest af te leggen alvorens ze tot een 800 meter-race werden toe gelaten. Vrouwensport was vreemd, buiten sporig, exceptioneel. De appreciatie was miniem. Toch was er jubel in Ne derland ten tijde van Fannv Blan- kers-Koen. Viermaal goud in 1948. In de Engelse pers was de kritiek op de huisvrouw echter onverbloemd scherp. „Hoe haalt deze huismoeder het in haar hoofd Wasdom Eigenlijk begon de vrouwensport pas in de jaren zeventig een beetje tot wasdom te komen. De Russische turnster Olga Korbut kluisterde in München 1972 het publiek aan de tv. Ze gaf het communisme na haar falen in de allround finale een menselijk ge zicht met tweemaal goud op indivi duele disciplines. Vier jaar later ver overde de veertienjarige Roemeense Nadia Comaneci de harten van het mondiale publiek. Niet zoals Korbut met haar persoonlijkheid, maar met durf en bravoure. Ze werd beloond met de eerste tien in de turngeschie- denis. „Ik heb laten zien dat wouwen ook perfect kunnen zijn. Niet alleen goed, maar perfect," brak Comaneci een lans voor de wouwensport. Sindsdien is de strijd der seksen pas echt goed losgebrand. Claire Spau- wen herinnert zich haar eerste schre den op de marathon nog goed. De Limburgse onderwierp zich als een van de eerste Nederlandse sportwou- wen aan de klassieke afstand. Rebel lie aan het atletiekfront. Want menig een vroeg zich af hoe die frêle beentj es zoveel inspanning konden verstou wen. „Ik leef nog!" Claire Spauwen deed verslag van de ontberingen in de marathon van Boston in 1976. De stad waar Kathrine Switzer in 1965 verkleed als man clandestien aan haar eerste klassieke lijdensweg be gon. „We werden gedoogd, maar nog niet geaccepteerd," blikt Spauwen ach terom. „Ik merkte wel dat veel ogen op me gericht waren. Veel wouwen volgden mij met grote belangstelling. Ik ben blij dat ik erin ben geslaagd om anderen te laten zien dat het leuk is om aan duursport te doen." Het kostte haar ook veel overredings- en overtuigingskracht. Spauwen was net als vele andere wouwen een een- lmge in een pure mannenwereld. Ze moest continu opboksen tegen de vooroordelen. De begeleiding van wouwen in de sport stond bovendien in de kinderschoenen. Ook over trai- De vrouw in de sport voelde zich decennialang miskend. Ondergewaardeerd, qua prestatie, qua beloning. Het emancipatieproces kwam maar moeizaam op gang. Anno 1999 lijken de voornaamste obstakels echter overwonnen. De volgende eeuw zou wel eens die van de sportvrouw kunnen worden. Girlpower aan het sportfront. Het wordt steeds makkelijker om de vrouw aan de man te brengen. De strijd der sexen: Vrouwen hebben hun debuut gemaakt in de atletiek op de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. Het verschil in prestaties^ met mannen is sindsdien enorm afgenomen: de prestaties van de vrouwen stijgen 3 maal zo snel als die van dg mannen. 100 meter 1928 Mannen - 10.8 P Williams (CAN) 1928 Vrouwen - 12.2 E Robinson (USA) 1999 Mannen - 9.79 Maurice Green (USA) 1988 Vrouwen - 10.49 F Griffith Joyner (USA) Verschil in Olympische recordtijden tussen mannelijke en vrouwelijke lopers 1928 1.4 sec. Marathon (42.195 meter) Pas in 1984 mochten vrouwen op de Olympische Spelen de marathon lopen. De tijd van 2.20.43 van Tegla Loroupe van 1999 is 80 minuten sneller dan het record van 1926, terwijl het record van de mannen met slechts 23 minuten is verbeterd sind 1925. ning was nog maar weinig bekend. Maar spoedig zouden de wouwen aan een inhaalrace beginnen. Sportief fe minisme. Uithouding De wouwen rukten op. Aan de lopen de band werden records gebroken en waagden ze zich voorzichtig ook aan typische mannensporten als voetbal, hockey, basketbal, polsstokspringen, kogelslingeren. Man tegen wouw. Pure kracht versus lenigheid en uithouding. „De wouw blijft, ofschoon ze dat misschien niet wil horen altijd zwakker dan de man," zegt oud-zwemster Ada Kok. „De wouw is heel lang gediscrimi neerd", vertelt oud-schaatser/weten- schapper Harm Kuipers. „Nu lijkt ze echter een vaste plek te hebben ver overd in de sport. De inhaalslag lijkt bijna voltooid en het verschil met de man is teruggebracht tot normale fy siologische proporties." In de zwemsport benaderen de pres taties van de wouw die van de man nog het dichtst. De kloof tussen de wereldrecords bedraagt slechts 8,5 tot 12,5 procent. Wat heel opmerke lijk is: des te langer de zwemafstand, des te kleiner is het verschil met de mannen. Op het onderdeel kanaal- zwemmen is het verschil nog maar marginaal. „Door haar vetmassa raakt de vrouw minder snel onder koeld en drijft ze beter", aldus Kui pers. In de atletiek lopen de vrouwen nog altijd gemiddeld zo'n tien tot twaalf procent achter bij de mannen. Er is echter één grote uitzondering: wijlen Florence Griffith-Joyner. De van dopinggebruik verdachte Ameri kaanse heeft uitgerekend op de kort ste afstanden de marges aanzienlijk weten te reduceren (7,1 procent op de 100 meter en 8,2 porcent op de 200 meter). Van gelijkheid is nog geen sprake. Slechts incidenteel kan de wouw met de man wedijveren. Zoals bleek tijdens de Spelen van Barcelo na in 1992. De Chinese Zhang Shan had zelfs een heuse primeur. Zij was de eerste wouw die olympisch goud bemachtigde in een gemengde wed strijd: sportschieten, onderdeel skeet. Het grote probleem betreffende de wouwensport is de mondialisering. Vrouwen stuiten nog maar al te vaak op culturele en/of religieuze weer standen. Eenmaal succesvol groeien ze echter uit tot een symbool van de wijgevochten vrouw. Tegla Loroupe was de eerste Keniaanse atlete die een grote marathon (New York) won, Ghada Shouaa was de eerste Syri sche met een atletiekwereldtitel, de Australische Cathy Freeman zette de aboriginals op de sportieve wereld kaart. Verbod „We zijn niet nutteloos," vertelt Tegla Loroupe, die zich verweerde tegen de sociale druk. „Mijn vader was fel ge kant tegen wouwensport. Als je kin deren wilt, dan kun je geen lange afstanden gaan lopen. Ik kreeg aan vankelijk van niemand support. Vrouwen werden geacht te trouwen en kinderen te baren. We droegen rokken tot ver over de knie." Tegen woordig is Loroupe een gevierd atlete in de Pokot-streek. In sommige Islamitische landen zoals Iran is het nog steeds verboden voor wouwen om voor de ogen van man nen sport te bedrijven. De Algerijnse atlete Hassiba Boulmerka werd in het verleden zelfs regelmatig door de ge wapende islamitische beweging GIA met de dood bedreigd. Ze werd ver oordeeld om de simpele reden dat ze atlete was. Ze vormde een gevaar voor fundamentalisten. Tegelijker tijd ontplooide ze zich als een sym bool voor de jeugd en liet ze zien dat wouwen zich niet hoeven te verber gen achter een sluier. Voorzichtig, behoedzaam expan deert de wouwensport. Op de Olym pische Spelen in Atlanta 1996 waren er 'nog slechts' twee keer zoveel man nelijke als vrouwelijke sporters. Had sport voor wouwen vroeger een hoofdzakelijk wijblijvend karakter, tegenwoordig kunnen ook zij een for tuin met sport vergaren. Hoe succes voller ze zijn, des te meer interesse toont het grote publiek Turnster Mary Lou Retton hield aan haar olympische optredens in 1984 zo'n slordige twintig miljoen dollar over. De commerciële markt stort zich steeds vaker en met steeds meer geld op de vrouwensport. Nike, bekend om zijn hart voor de atletiek, stak de afgelopen jaren ook 35 miljoen dollar in een project rond wouwenbasket bal en vrouwenvoetbal. Guard Sheryl Swoopes tekende een contract en verwierf als eerste een Nike-schoen met haar naam erop. Het vrouwen voetbalteam van de VS sierde on langs zelfs de voorpagina van Time. Volgens recente studies trekken ten nis, bowlen en paardensport meer wouwelijke dan mannelijke kijkers. De Winterspelen van 1994 kluister den zelfs wereldwijd meer vrouwelij ke dan mannelijke liefhebbers aan de buis (57 tegen 43 procent). En vijfjaar geleden gaven in Amerika voor het eerst meer wouwen dan mannen geld uit voor sportschoeisel (6 miljoen dol lar tegen 5,6 miljoen dollar). Succes De wouwensport is 'booming'. „De voetbalwereld is open gegaan voor wouwelijke arbiters en iedereen heeft met verbazing gekeken naar de gekte rond het WK wou wen voetbal", zegt Karei Janssen van het bureau Sport Promotion. Een van de meest geëmancipeerde sporten is het tennis. „Damestennis is een stuk populairder dan pakweg vijf jaar geleden," weet Marcel Hunze van het sportmarketingbureau Octa gon. „Dat komt omdat het niveau be hoorlijk is gestegen is vooral ook door de uitstraling. Hingis, Williams en met name Anna Kournikova hebben daar aan bijgedragen. Iedereen ver klaarde ons voor gek toen we vijf jaar geleden in Rosmalen een vrouwen tennistoernooi begonnen. Het is ech ter een groot succes gebleken." De man zal de wouw in de sport nog jarenlang de baas blijven. „De vrouw heeft minder spiermassa, minder bloed volume, meer vet. Het hart van een wouw kan minder bloed per mi nuut rondpompen dan dat van een man. Daarom zal de vrouw het nooit van de man winnen," geeft Harm Kuipers zijn wetenschappelijke me ning. Desondanks zal de wouwensport het komend millennium meer dan ooit in de schijnwerpers staan. Zeventig jaar na Mildred 'Babe' Didriksen zijn de vooroordelen verdreven en is de emancipatie bijna voltooid. En over het vinden van een echtgenoot hoeft geen enkele sportwouw zich zorgen te maken. Want uiteindelijk vond ook Didriksen haar ware. Zij trad enkele jaren na haar gouden triomfen in het huwelijk met George Zaharias, een nogal zwaarlijvige worstelaar. Frans Dreissen Ludmila Formanova foto Eduardo Abad Renate Groenewold foto Marcel Antonisse Felicia Ballanger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38