OURAN Honderden doden op Molukken Millenniumkoorts loopt flink op de herinnering It 37 t/m 45 KIKEUMNSi Oud-renners geven dopinggebruik toe Geweld slaat over naar eiland Halmahera Annie M. G. Schmidt en A. F. C. de Casembroot Zeeuwen van de Eeuw 25 t/m 35 PZC verschijnt vandaag en morgen huis-aan-huis met extra middag-edities Man doodt in Florida vijf mensen Bart wint Big Brother 4 WEKEN VOOR PZC NW4 Niet koud Overwegend droog met een afwisseling van wolkenvelden en opklaringen, ma ximumtemperatuur van circa 8 graden. 242e jaargang no. 309 vrijdag 31 december 1999 losse nummers 1,80 De Hamernoot wenst u, een stemmige jaarwisseling en een gevleugeld 2000 de overstromingen in 1953 en de Deltawerken op cultureel, soci aal-economisch en infrastruc tureel gebied. Opvallend vaak werd de ramp genoemd in com binatie met de naam van com missaris van de koningin De Casembroot. Als Gebeurtenis van de Eeuw bleven de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding van Zeeland ver achter bij de ramp van 1953 en de Deltawer ken. Een pagina over de Zeeuwen en de Gebeurtenissen van de Eeuw is opgenomen in de Laatste Krant van de Eeuw, die vanmid dag als speciale bijlage in heel Zeeland wordt bezorgd. van onze sportredactie DEN HAAG - De oud-top- wielrenners Steven Rooks, Maarten Ducrot en Peter Win nen hebben tijdens hun actie ve carrière structureel doping gebruikt. Ze namen alle drie testosteron. Rooks en Winnen gebruikten ook amfetamine; Ducrot en Winnen namen ook cortisonen. Het drietal heeft dit gister avond in het tv-programma Reporter toegegeven. Volgens het trio werden zij tot het ge bruik van de verboden midde len aangezet door de ploeglei ding en de ploegartsen. Het gaat om de formaties Raleigh, PDM, Panasonic, Kwantum en Buckler. De drie renners hebben in het verleden al te kennen gegeven incidenteel wel eens verboden middelen Maarten Ducrot te hebben gebruikt. Nu geven zij aan dat dit structureel ge beurde. Aan de hand van tot nu toe geheime documenten werd in de reportage beweerd dat bij PDM in 1988 renners dagelijks testosteron en corti sonen kregen. Het drietal heeft de zwijg plicht die er binnen het wie- Ierpeloton rond doping be staat bewust doorbroken. Zij menen dat de medische bege leiding van wielrenners veel beter moet worden. Zonder doping kunnen de renners nu feitelijk niet aan de verwach tingen voldoen. Maarten Ducrot gaf te kennen dat hij in 1986 bij de Kwan tum-ploeg testosteron kreeg. De oud-renner zei dat zulks gebeurde met medeweten van ploegleiderJanRaas.Raas,nu manager bij de Rabobank- ploeg, reageerde verrast: ,,Ik ben geen medicus. In overleg met mij is het nooit gebeurd. GPD zie ook pagina 21 door Ben Jansen VLISSINGEN - Annie M. G. Schmidt en jonkheer Auguste Francois Charles de Casem broot zijn de Zeeuwen van de Eeuw. Lezers van de PZC hebben de in 1995 overleden schrij fster en de in 1965 gestorven commissaris van de koningin het vaakst genoemd, als reactie op de op roep personen voor te dragen die de afgelopen honderd jaar de grootste invloed hebben ge had op de Zeeuwse samenle ving. Na Schmidt en De Casembroot Annie M.G. Schmidt vergaarde politicus Huib Evers- dijk de meeste stemmen. Ook actievoerder voor vrije veren Honoré Colsen, politicus Adri- aan Kaland, fotograaf Wim Rie- mens en de Goese homeopati- sche arts Pieter Kleinepier zijn voor veel lezers zo verdienste lijk of opmerkelijk dat zij voor de titel Zeeuw van de Eeuw in aanmerking zouden kunnen ko men. Bij de eerste tien bevinden zich vier levende Zeeuwen. Naast Eversdijk en Kleinepier zijn dat de sporthelden Jan Raas (oud wielrenner) en Danny Blind (oud-voetballer). Over de gebeurtenis die deze eeuw het meest van invloed is geweest op Zeeland bestaat gro tere overeenstemming onder de lezers van de PZC dan over per sonen die hun stempel hebben gedrukt. Zeven van de tien in zenders die een gebeurtenis vermeldden, duidden de wa tersnood vanl953aanende uit voering van de Deltawerken om Jonkheer AF.C. de Casembroot herhaling van zo'n ramp te voorkomen. Velen wezen ook met nadruk op de gevolgen van Blader eens door uw familiealbum en stuur ons een foto van een voor u belangrijke gebeurtenis uit de afgelopen eeuw. Vele lezers reageerden op deze oproep. In de bijlage De Herinne ring is een selectie van de ingestuurde foto's opgenomen en wordt het verhaal achter de foto verteld. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13, 14, 15, 17 en 19; sport: 21; de herinnering: 25 t/m 35; oud/nieuw: 37 t/m 45. De Provinciale Zeeuwse Courant wordt vanmiddag als extra editie in Zeeland huis-aan-huis verspreid. Op alle deurmat ten ligt dan de laatste PZC van deze eeuw. Het gaat om een op lage van 155.000 exemplaren. In deze extra editie wordt on der meer de Zeeuw van de eeuw bekendgemaakt. Daarnaast krijgen de inwoners van deze provincie de gelegenheid zich uit te spreken over hun voorkeuren al%het gaat om de beste ding van overheidsmiljoenen. In verschillende artikelen wordt duidelijk gemaakt hoe andére culturen de jaarwisse ling vieren. Ook wordt ingegaan op.de mogelijke bedreigin gen die de naderende eëtiwirietüch meebrengtvpat alles in de allerlaatste PZC van; dit millennium. Nieuwjaarskrant Het eerste nieuws van hetnieuwe millermium laat niet lang op zich wachten. Zaterdag 1 januari verschijnt wederom een ex tra editie van de Provinciale Zeeuwse Courant die 's middags huis-aan-huis zal worden verspreid. Daarin de actuele be richtgeving over het" verloop van de eeuwwisseling in Zee land. Nieuws, sfeer en achtergronden van de gebeurtenissen zoals die zich vlak voor, tijdens en na middernacht in deze provincie en daarbuiten hebben afgespeeld. In deze eerste PZC van de nieuwe eeuw verhalen over de men sen die de nacht tevoren gewerkt hebben. Verder het nieuws over de millenniumstoring. Bestaat de computerbug of viel het allemaal mee? Het antwoord glijdt zaterdagmiddag door 155.000 Zeeuwse brievenbussen. TAMPA - Een man heeft in de Amerikaanse staat Florida vijf mensen doodgeschoten. Dat ge beurde in een hotel in Tarnpa. Volgens de autoriteiten is een medewerker van het hotel aan gehouden in verband met de schietpartij. De man doodde eerst vier collega's en verwond de vervolgens drie anderen. Daarna stal hij een auto en vluchtte naar het parkeerter rein van een restaurant. Daar schoot hij nog eens een vrouw dood. Nadat hij een tweede auto stal werd hij snel gepakt door de politie. RTR/ANP Pakistaanse moordenaar geeft zich aan LAHORE - Een 38-jarige Pakis taan die zegt honderd kinderen te hebben vermoord, heeft zich gisteren aangegeven. De man stapte het kantoor van een krant binnen en stelde zich ter beschikking van de politie. Hij kon niet uitleggen waarom hij de moorden pleegde. Begin december opende de politie een klopj acht op de moordenaar. Hij zou kinderen hebben misbruikt en door verstikking hebben ge dood. AFP Oudste mens ter wereld (119) overleden HARRISBURG - De Ameri kaanse Sarah Knauss, volgens het Guinness Book of Records, de oudste mens ter wereld, is gisteren overleden. Ze is 119 jaar oud geworden. Het overlijden is bekendge maakt door de staf van het ver pleeghuis in Allentown in de staat Pennsylvania waar de vrouw woonde. Sarah Knauss, die op 24 sep tember 1880 werd geboren, werd sinds vorig jaar door het Guinness Book als oudste mens ter wereld beschouwd. Perso neel van het verzorgingshuis trof haar dood aan in haar ka mer. Ze was niet ziek. AP (Advertentie) van onze redactie buitenland JAKARTA - Op het noor delijke Molukse eiland Halmahera zijn de afgelo pen dagen bij botsingen tussen christenen en mos lims zeker 295 mensen ge dood. De slachtoffers vielen in de ilaatsen Tobelo en Galela, in iet noordoosten van Halmahe- Volgens de plaatselijke mili taire commandant ontstonden de rellen dinsdag toen bekend werd dat de belangrijkste kerk de Molukse hoofdstad Am- bon in brand was gestoken door moslims. Christenen op Halma hera vielen hierop moskeeën en bezittingen van moslims aan. Driehonderd huizen gingen in vlammen op. Betoging Nederland is bereid Indonesië te helpen een emd te maken aan het geweld op de Molukken. Mi nister Van Aartsen (Buitenland se Zaken) schreef dit gisteren aan zijn Indonesische ambtge noot Alwi Shihab.Van Aartsen schrijft zeer bezorgd te zijn Molukse Nederlanders hielden gisteren een betoging tegen het geweld in de eilandengroep. De demonstranten boden petities aan bij een aantal ambassades, waaronder de Indonesische. In de petities vragen de Molukkers om internationale interventie. Ze willen dat het leger op de ei landen wordt vervangen door een internationale vredes macht. De mensenrechtenorganisatie Gesellschaft für bedrohte Völ- ker (GfbV) heeft opgeroepen tot een spoedzitting van de VN-Vei ligheidsraad over de situatie op de Molukken. Ook leverde de GfvB zware kritiek op de pas sieve houding van het Indonesi sche leger. De afgelopen week zijn in totaal zeker 450 mensen vermoord bij de gewelddadigheden op de Mo lukken. ANP/RTR/DPA (Advertentie) niumwisseling niet nodig is. De eerste 20000-bugs hebben inmiddels de kop opgestoken. Bij Nationale Nederlanden gin gen de afgelopen weken hon derden acceptgiro's de deur uit die het jaar 0000 vermelden in plaats van 2000. „We hebben de kaarten onmiddellijk terugge haald en de fout hersteld," zegt een woordvoerder. De verzeke raar verstuurt volautomatisch dagelijks vele tienduizenden poststukken. Medewerkers ALMERE - De 23-jarige Bart is door de kijkers ge kozen tot winnaar van het Veronica-programma Big Brother. Aanvankelijk leek het er op dat de ex-marinier met grote voorsprong de hoofdprijs van 250.000 gulden zou binnenslepen. Gisteravond kwam huis genoot Ruud sterk terug en liep de verkiezing uit op een nek-aan-nek-race. Uiteindelijk kreeg Bart 47,8 procent van de stem men en Ruud 43,4 procent. Willem kreeg slechts 8,8 procent. Er zijn 3.8 miljoen telefo nische stemmen uitge bracht. Dekijkers konden al de hele week hun voor keur doorgeven. Gister avond raakte de centrale door de grote belangstel ling overbelast. Vooral uit Noord-Brabant en Lim burg is veel gebeld. :Bart is door zijn medebe woners vijf keer voor ver trek genomineerd. De kij kers beslisten steeds in ;zijn voordeel en verkozen hem tenslotte boven de fa voriet van het eerste uur jRuud. pagina 8: watje wordt Een fietser passeert het winkelcentrum van de wijk Xidan in Peking waar met vlaggen reclame wordt gemaakt voor de millenniumuitverkoop. De winkels zijn er tijdens oud en nieuw doorlopend geopend. Na twee uur 's nachts wordt er 25 procent korting gegeven op alle artikelen. foto AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De millennium koorts loopt flink op. Nederlan ders hamsteren mineraalwater. Eén van de grootste Britse ban ken weigert onbedoeld betalin gen per creditcard. Na tiendui zenden controles zitten er nog bijna 2000 fouten in de compu ter van de sociale dienst in de VS en Egypte heeft last van 'pira- midioten'. In eigen land is een stormloop op mineraalwater ontstaan. In veel supermarkten van Albert Heijn was gisteren geen fles meer te krijgen. Ook bij Edah en Super De Boer nam de vraag naar mineraalwater sterk toe. De toegenomen vraag naar fles- senwater begon gisterochtend, volgens een zegsman van AH na de oproep van Maurice de Hond woensdag in een ochtendblad en 's avonds in RTL Nieuws. De Hond bekritiseerde de opvat ting van de overheid dat ham steren in verband met de millen- moeten dezer dagen de uit gaande post handmatig contro leren. Circa 20.000 Britse winkeliers hebben het millenniumpro bleem aan den lijve ondervon den. Door een 'bug' in de soft ware die betalingen registreert, worden talloze credit cards ten onrechte geweigerd. In de aanloop naar het nieuwe millennium is Egypte op zijn hoede voor 'piramidioten'. De piramides spreken tot de ver beelding van vele sekten en New Age-groepen. Zij zouden de his torische gebouwen kunnen op eisen, vreest onder anderen Za- hi Hawass, directeur Oudheden van het Gizeh-plateau. De drie piramides in Gizeh, vlak buiten Cairo, krijgen regelma tig nachtelijk bezoek van New Age-groepen. Zij komen er me diteren in één van de grafka mers. Hawass ergert zich aan theorieën als zouden de pirami des niet tijdens faraonische tij den zijn gebouwd. Dat zou zio nisten en vrij metselaars aansporen de bouwwerken tij dens de eeuwwisseling op te ei sen. GPD/ANP/AP Atelier "De Schapekop" in Veere is 1 en 2 januari geopend (zie adv. pag. 11) (Advertentie) 2 januari (10.00 tot 17.00 uur), krijgt u bij aankoop complete keuken 5 keukenapparaten gratis!! HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1