Stadhuis moet museum worden Afscheid van wereldbaan PZC PZC Zendamateurs herdenken begin radio Fiets op individuele leest voor ouderen zeeland 15 Voorstel van Middelburgse oud-archivaris Peter Sijnke mkerij verlengt winterfeest SUPER WINTER SALE ZONDAG LAATSTE DAG vrijdag 31 december 1999 door Ab van derSluis MIDDELBURG - Maak van het stadhuis een Stedelijk Museum Middelburg. Die oproep doet iiid-gemeentearchivaris Peter sijnke. Sijnke vindt dat het ge meentebestuur te weinig aan dacht en geld overheeft voor de Middelburgse collectie, die mil- oenen waard is. Iet gemeentelijk archief is met ngang van 1 januari onderge- jracht bij het Zeeuws Archief jan het Hofplein. Die gemeen- ichappelijke regeling beheert ;n onderhoudt ook de Middel- lurgse collectie, bestaande uit schilderijen, kunstvoorwerpen, neubelen. iijnke trok al eerder aan de bel wer de Middelburgse en Arne- nuidse collectie. In maart pleit- e hij al publiekelijk voor duide- ijkheid. Die afspraken zijn inmiddels gemaakt. Het Zeeuws Archief neemt de coördinatie op zich voor het verwerven, het be heer en de restauratie van de kunst en cultuur-historische 'oorwerpen van Middelburg én fee re. Onhandig loewel cle oud-gemeentearchi- raris tevreden is dat er duide- ijkheid is gekomen, houdt hij ïog wat bedenkingen. ,,Het ilijft toch een beetje onhandig, R'ant nu moet ik 't werk er weer lij doen." Sijnke is in het nieu- ive Zeeuws Archief plaatsver- ;angend directeur en hoofd van le afdeling communicatie en lehoud. „Ik moet de Middel- mrgse collectie beheren en er oezicht op houden. Of dat in de iraktijk lukt is nog maar de raag. In plaats van meer tijd is rnu minder tijd gekomen." iijnke vindt dat de Middelburg- epolitiek structureel geld moet Tijmaken voor een collectie- ilan. Daarin staat beschreven rat de gemeente nu precies wol net de voorwerpen, welke moe- en worden gerestaureerd en ranneer wat kan worden aan- ■ekocht. Op dit moment is er elk aar tweeduizend gulden be- chikbaar voor restauratie. Een ange-termijnvisie over de Mid- lelburgse en Arnemuidse col- ectie ontbreekt. Als je zo'n collectieplan hebt, un je aangeven wat je wilt: uit- ireiden en aan het publiek to- lijk REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl nen", zegt Sijnke. „Ik denk dat op een gegeven moment een be slissing móet worden genomen over de collectie van Arnemui- den. Laat je de stukken daar. breng je ze onder in een oud heidkamer of haal je ze naar Middelburg. Wat doe je straks met het oude stadhuis als er een nieuw stadskantoor is „Mijn idee is: behoud het goti sche deel van het stadhuis. Dat is mooi ingericht en aangekleed. Ga niet de boel op de schop ne men. Ik ben er erg voor gepor teerd om er een stukje Lange Noordstraat bij te trekken. Ma teriaal is er genoeg. Je kunt van het stadhuis een Stedelijk Mu seum maken, eventueel in sa menwerking met het Zeeuws Museum. Moderne, beeldende kunst kan in een Centrum voor Beeldende Kunst en cultuurhis torie in het Abdijcomplex. Aan zoiets hangt natuurlijk een prijskaartje. Je moet dan een conservator aanstellen voor de Middelburgse en Arnemuidse collectie." De oud-gemeentearchivaris is ervan overtuigd dat toeristen naar Middelburg komen voor de authentieke sfeer, de cultuur historie van de stad en de oude, monumentale gebouwen. „Wil je dat verder uitbouwen, dan moet je daar nu al op inspelen." (Advertentie) domburg men's fashion 50% KORTING 10% KASSAKORTING Ooststraat 2. tel. 0118-583495 r VInr de zendamateurs Wendy Walraven, Leo Unlandt, Richard van de Zande, Gerard Manhaart en Jeroen Jansen, bezig met het in richten van de studio voor de millenniumuitzending. foto Dirk-Jan Gjeltema door Miriam van derSchot VLISSINGEN - Vanuit het Botenhuis aan het Kanaal door Walcheren in Vlissingen is donderdagavond een een malig radioprogramma uitge zonden door Walcherse zend amateurs. In het programma werd ruim honderd jaar radio herdacht. Bezoekers konden vanaf de middag een kijkje ne men achter de schermen. „Bij het opstaan vanochtend was ik toch een beetje zenuw achtig". zegt Wendy Walraven. Zij is één van de presentatoren die de geluidsbanden aan el kaar praten. „Vanavond ben ik in feite over de hele wereld te horen. Natuurlijk heb ik vaker achter zendapparatuur geze ten, maar dat was voor klein schaligere sessies. De uitzen ding van vanavond is vooral bedoeld voor Nederland en België. Maar het programma kan waarschijnlijk ook in Amerika worden beluisterd." Het initiatief voor de uitzen ding komt van Leo Unlandt. Hij is aangesloten bij de radio- en zendamateursvereniging VRZA afdeling zuidwest Ne derland. Samen met de Vereni ging voor Experimenteel Ra dio Onderzoek Nederland afdeling Walcheren en Vlissin gen heeft hij deze speciale mil lennium-uitzending opgezet. In zo'n tien items laat Unlandt mensen vertellen over de ver schillende facetten van radio. Er wordt gesproken over de ontwikkeling van de radio en hoe mensen vroeger in contact kwamen met zendradio's. Na tuurlijk komt de rol van radio's tijdens de Tweede Wereldoor log en tijdens de watersnood ramp van '53 aan bod. Een man vertelt over de tijd van de mobilisatie. „Zendamateurs moesten toen hun radio's inle veren", zegt Unlandt. „De man die vanavond in de uitzending komt, had destijds wat appa ratuur in elkaar gezet. Onder de mom dat het zijn zendradio was, leverde hij het maaksel in. Op deze manier probeerde hij zijn echte radio te behou den. Bij inlevering werd hem gevraagd het apparaat aan te zetten. Toen het ding begon te roken maakte hij dat hij snel uit de voeten kwam." Het enthousiasme over deze uitzending straalt van de me dewerkers af. Desondanks is het 'echt eenmalig, vanwege de komst van het nieuwe mil lennium'. We wilden de eeuw van de ra dio niet zomaar achter ons te laten.", zeggen medewerkers. Of Nederland de volgende eeuw nog eens aangewezen wordt op zendamateurs, is on waarschijnlijk maar wel mo gelijk. „Stel dat er een grote overstroming komt, dan kan het zijn dat veel andere com- munnieatiesystemen uitval len. Op dat moment zal men voor de eerste voorzieningen bij zendamateurs aankloppen. Want wij kunnen met weinig middelen een signaal de lucht inkrijgen." LISSINGEN - Imkerij Pop- endammc verlengt het Winter- Best tot dinsdag 4 januari. In de mkerij zijn allerlei activiteiten oor kinderen. Het Winterfeest eeft workshops met als thema lijen. 1 !r zijn onder meer workshops iver schilderen met bijenwas, iloempotjes versieren en boet- ,'ren. De kleinsten kunnen naar erhalen luisteren in het stroba al paleisje. Voor oudere bezoe- ts is er de tentoonstelling Ihuisslacht op Walcheren. Een Hager vertelt over de historie pn de slachterij. Hij laat ieder- en ouderwetse worst proeven, mkerij Poppendamme nam sa- ïen met de Kust-WV Walche- en het initiatief tot de verlen ing van het Winterfeest. „Er ijn weinig activiteiten m deze erstvakantie. Het Winterfeest ijkt succesvol, daarom verlen- we het graag. De belangstel- is echt overweldigend", eigenaar Piet de Meester. :t Winterfeest is maandag- en isdagmiddag 3 en 4 januari an één tot vijf uur uur geopend. Na 25 jaar in het Arnemuidse verenigingsgebouw heeft het beheerderspaar zeker de jongere Arnemuidenaren goed leren kennen. foto Ruben Oreel Beheerdersechtpaar Goormachtig vertrekt bij De Arne door Martine Bruynooge ARNEMUIDEN - Iedereen in Arnemuiden en omstreken kent het echtpaar Goormach tig als de vader en moeder van verenigingsgebouw De Arne. Bijna een kwart eeuw hebben zij het gebouw beheerd. Op de eerste dag van het nieuwe mil lennium geven ze de zorg van het kloppende hart van Arne muiden definitief uit handen. „Op 1 oktober 1975 zijn mijn vrouw en ik begonnen met het werk in De Arne. We pachtten het toentertij d van de gemeen te", zegt beheerder L. Goor machtig (52). „Zelf werkte ik al in de horeca en het leek ons leuk samen iets te beginnen. Zeker in het begin was het hard werken: we bedienden voor bruiloften en begeleid den allerlei vergaderingen. Het was allesbehalve een vet pot. Hoe meer winst we maak ten, hoe meer we afdroegen aan de gemeente." „Maar we hebben altijd van ons werk gehouden. Het is machtig als je een steentje kunt bijdragen in feestelijke en droevige tijden voor allerlei mensen. En het werk is nooit hetzelfde geweest, ook al de den we acht bruiloften achter elkaar. Het ene bruidspaar wil namelijk uitbundig feesten met een band en een biertje er bij. De andere houdt niet van caférituelen en wil het liever wat soberder. Maar of we nu een kopje koffie of een biertje serveren, voor ons maakt het geen verschil." Steun Iedereen gelijk behandelen en in zijn of haar waarde laten is het motto van De Arne. Me vrouw N. Goormachtig (49): „Natuurlijk was het belang rijk dat we zorgden dat het ge bouw er keurig uitzag en dat alle benodigdheden voor re cepties, feestjes en tentoon stellingen aanwezig waren. Dat deed ik altijd met liefde, en gelukkig met veel steun van vriendinnen." Daarnaast functioneerden mijn man en ik als maatschap pelijk werkers. Zeker de jon gere Arnemuidenaren tot 35 jaar hebben we door de jaren heen leren kennen. Mensen ko men hier regelmatig om hun hart te luchten. Natuurlijk bleef alles altijd binnen deze muren. Het echtpaar denkt liever nog niet aan de lege dagen van het nieuwe jaar. „Precies om één minuut over twaalf geven we de verantwoordelijkheid uit handen aan de gemeente Mid- delburg. We beseffen 't hele maal nog niet dat dit levendat volledig in het teken heeft ge staan van De Arne, achter blijft in de geschiedenis van deze eeuw", vertelt beheerder Goormachtig. „We gaven nog bestellingen door vanuit het terras in Spanje of het zieken huis in Rotterdam..." Bruidskoets In De Arne nam het echtpaar de tijd, voor tientallen hossen de voetbalfans tot een nieuws gierige toerist. Tijdens het WK voetbal was er geen andere lo catie in Arnemuiden, waar sa men naar de televisie kon wor den gekeken. „Het verliep altijd vlekkeloos. Al vonden we bij het schoonmaken wel eens iemand slapend op het toilet", vertelt Goormachtig. „Wat ik zelf het prachtigste vond is een bruiloft, waai'bij 's middags iedereen in de kerk was. We mochten toen onder tussen een rit in de bruidskoets maken door ons dorp. Bij wel ke baan maak je dat nou mee. We hebben gewoon een ko ningsbaan gehad..." Stadhuisplein Terneuzen is houten ijsbaan TERNEUZEN - Terneuzen heeft ook zonder vorstweer een ijsbaan. Wie een aardige zwie per wil maken hoeft bij nat weer alleen maar over de houten vlonders op het Stadhuisplein te lopen. De gemeente Terneuzen kreeg begin dit jaar al te maken met dit probleem. Techneuten hebben zich over de kwestie gebogen en adviseerden het gemeentebestuur om een deel van de vlonders te vervan gen door betonplaten. Dat gaat begin volgend jaar gebeuren. Het resterende deel van de hou ten pleinbedekking - dat een mooi contrast vormt met de rest van de bestrating - blijft ge woon liggen, maar is om de zo veel meter voorzien van een roestvrij stalen plaatje met de waarschuwende woorden: 'nat =glad'. Snertwandeling met de hond OOSTKAPELLE - De Kynolo- genclub Zeeland houdt op zon dag 9 januari een snertwande ling. Honden en hun baasjes kunnen meedoen aan de wandeling, die onderbroken wordt voor een kop soep. De trip begint om elf uur 's ochtends bij het parkeer terrein aan het eind van de Duinweg in Oostkapelle. Zwemuur allochtonen voortgezet MIDDELBURG - Het wekelijkse zwemuur in Middelburg voor Nederlandse en allochtone vrouwen wordt vanaf zondag 16 januari voortgezet. De vrouwenzwemles is een initiatief van stichting Sociaal Kultureel WerkMiddelburg. Tijdens dit uurtje kunnen vrouwen vrij zwemmen of zwemles krijgen in het bad Poelendaele in Middelburg zonder dat er mannen bi] zijn. Alle vrouwen kunnen hieraan meedoen maar moeten wel een zwemkaart hebben. Die kan gekocht worden bij het Wijk Ondersteunings Punt in het Zuiderbaken in Middelburg- Zuid. Het zwemuur wordt iedere zondagmiddag gehouden van 14.30 tot 15.30 uur. Op zondag 23 januari gaat het vrou- wenzwemmen niet door in verband met wedstrijden in het zwembad. Kleding gestolen uit winkel in Goes GOES - In de nacht van woensdag op donderdag is in een win kel aan de Grote Markt in Goes ingebroken. De daders wisten door het forceren van de deur binnen te komen. De buit be stond onder meer uit jassen, voetbalshirts, rugzakken en sweaters. De totale waarde van de goederen is nog onbekend. Fietsen en apparaten ontvreemd KAMPERLAND - Een 39-jarige inwoner uit Oosterhout deed donderdag aangifte van inbraak. Uit het berghok van zijn stacaravan in Kamperland werden onder meer twee fietsen, een boor- en schroefmachine en een cirkelzaag ontvreemd. De waarde van de buit is ongeveer 3.000 gulden. Woninginbraak in Goes GOES - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebro ken in een huis aan de Schumanstede in Goes. Terwijl de bewoners sliepen werd in de woonkamer een portemonnee ge stolen. De dieven gingen ervandoor met pasjes en een aan zienlijk geldbedrag. Belgische zwaargewond bij ongeval EEDE - Een 42-jarige inwoonster van het Belgische Liede- kerke raakte donderdag zwaargewond nadat haar auto op de Rijksweg N58 in Eede werd aangereden door een 77-jarige landgenoot uitBeernum. Hij had geen voorrang verleend. De automobiliste werd met inwendig letsel naar het ziekenhuis in Knokke overgebracht. Beide voertuigen raakten zwaar be schadigd. Dubbel schade door autobrand HULST - Op de Abdaalseweg in Hulst vatte een motorcom partiment van een rijdende auto vlam na een ontploffing. Er sprong een stuk metaal weg. waardoor er schade ontstond aan een personenauto die op dat moment passeerde. De brand weid met schuimblussers geblust. Het voertuig waarin de brand ontstond werd door een takelbedrijf weggesleept. Auto verwoest na kortsluiting OOSTBURG - Aan de Oude Haven in Oostburg brandde maandag vermoedelijk als gevolg van kortsluiting een perso nenauto gedeeltelijk uit. Het voertuig was rijp voor de sloop. Vals geld in kassala Sluis SLUIS - Bij een bank in Sluis werd tussen de dagopbrengst van een winkelier een vals bankbiljet van tweeduizend Belgi sche frank aangetroffen. door Ab van derSluis VLISSINGEN - Ouderen in Vlissingen kunnen binnenkort hun fiets op maat zetten. Veilig Verkeer Nederland (VVN) be schikt sinds kort over een pas- fiets, ontwikkeld door de Tech nische Universiteit in Delft. Met dat hulpmiddel kan voor een ie der individueel gekeken worden of zijn fiets wel de juiste maat heeft. Uit cijfers van het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveilig heid Zeeland blijkt dat ouderen bij schrikbarend veel fietsonge- vallen betrokken zijn. In 1997 werden in Zeeland 218 fietson- gevallen geregistreerd. Daarbij vielen acht doden. Achtenzestig mensen raakten gewond. Bij al le Zeeuwse fietsdoden in dat jaar ging het om mensen boven de vijftig jaar. Met behulp van de pasfiets wordt gekeken of ouderen wel over een goede fiets beschikken. Volgens WN komt het vaak voor dat een fiets te hoog of te groot is. Ouderen zijn daardoor minder stabiel op de fiets. Om het ongevallencijfer onder vijftigplussers terug te dringen, stelt Veilig Verkeer Nederland ouderen in de gelegenheid hun fiets op maat te zetten. Zij kun nen daarvoor terecht op dinsdag 11 januari in De Kwikstaait, hoek Nagelenburgsingel in Oost-Souburg van half twee tot half vijf. Belangstellenden kun nen zich telefonisch opgeven vanaf 3 januari bij de Stichting Welzijn Ouderen in Vlissingen. Vogelbeurzen SLUISKIL - De Sluiskilse vo gelvrienden houden het volgend jaar weer drie grote vogelbeur- In 't Meulengat kunnen vogel liefhebbers op de eerste zondag van de maanden januari, febru- ari en maart vogels kopen, ver kopen of ruilen. Naast de daar voor nodige vogelopkoper is er ook een stand waar vogellief hebbers alles kunnen vinden wat met hun hobby te maken heeft. De beurzen duren van 10.00 tot 12.30 uur. Millenniumfeest SINT MAARTENSDIJK - In het gemeenschapscentrum Haes- tinge te Sint Maartensdijk wordt vanavond (vrijdag) een millenniumfeest gehouden. Dat feest wordt voorzien van al- lerlei zaken die bij een eeuwwis seling horen, zoals een cham pagnetoren, levende muziek van de band Escape die een Top- 40-repertoire heeft en een koud en warm buffet. De zaal gaat om 20.30 urn- open; het feest duurt tot in de zaterdagochtend. Advertentie Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing". Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma op cd-rom ophalen bij Primafoon of snel en simpel downloaden van Internet:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15