Pit-ia ver(an<g(tj&tje vtt^in Is Euregiotuin bij Oostburg 8 m Nieuw hart voor Breskens 0 0. 0 0. El f7o\ uw eigen idee Rondweg Aardenburg Metamorfose Cadzand-Bad miljoen tientallen miljoenen Zet het project dat volgens u de hoogste prioriteit heeft op de eerste plaats en de andere projecten daaronder, in volg orde van aflopende priori teit. U kunt natuurlijk ook een ei gen idee invullen op de daar voor bestemde stippellijn onderaan de lijst. Uw verlanglijstje moet ui terlijk maandag 17 januari bij de PZC binnen zijn. In de krant van zaterdag 22 janua ri wordt het resultaat be kendgemaakt. U kunt uw verlanglijstje, on der vermelding van 'ver langlijstje', in een ongefran- keerde enveloppe sturen naar: PZC redactie Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Li. vrijdag 31 december 1999 tientallen miljoenen Kus mij", zei de (boom)kikker, „dan word ik een knappe prins en doe ik alles wat je wilt." Misschien hadden de natuurvrienden van 't Duumpje en de Zeeuwse Milieu Federa tie het toch maar eens moeten proberen. Goed, het is niet zo aantrekkelijk om de lip pen te drukken op dat glibberig gifgroene amfibietje, maar de prins had er misschien wél voor kunnen zorgen dat de Sluis-Aarden- burgse raadsleden plotsklaps van gedachten veranderden en hun wens voor een rondweg rond Aardenburg lieten varen. Niets van dit alles. In een Aardenburgse poel zit nu hoogstwaarschijnlijk een boomkikker flink te balen. Enerzijds omdat hij nu nog veel langer moet wachten eer hij weer een prins wordt en anderzijds omdat hij zijn leefgebied door de onvermijdelijk geworden rondweg een heel stuk ziet inkrimpen. Ook van schrijver en boomkikkerfreak Jan Wolkers had die rondweg absoluut niet ge hoeven. De voorstanders van de rondweg, de bewoners van het stadshart, hebben een wens gedaan die wel is uitgekomen. Zij zijn waar schijnlijk de prins op het stalen ros tegenge komen, hebben hem ervan af getrokken en hem gewezen op het feit dat je op een drukke dag toch niet meer fatsoenlijk door het plaatsje kan fietsen. En voüa, de rondweg komt er, al had dat wel veel voeten in de aarde. Tracé na tracé werd gepresenteerd. Natuur en landbouw stonden weer eens recht tegenover elkaar. Wat voor de een acceptabel was, stond gelijk aan een ta boe voor de ander. Om beide groeperingen te vreden te houden, werd gekozen voor een compromis, maar dit had weinig nut. Beiden bleven boos. De belangrijkste stap mag dan zijn gezet, er volgt nu nog een lange weg. In het gunstigste geval ligt de rondweg er over drie jaar. Daar zat eens een kikkertje al in een boerensloot... vele miljoenen Het badplaatsje Cadzand-Bad heeft in zijn huidige vorm zijn beste tijd gehad. Dat vindt burgemeester G. Noordewier van de ge meente Oostburg. Met het huidige aanbod aan voorzieningen, wat hotels, appartemen ten, huurpandjes en een trits aan campings kan op de toeristenmarkt niet langer ge scoord worden. Daar komt nog bij dat de uitstraling van de zuidelijkste badplaats van Nederland ook niet meer je-dat is. Noordewier wil het alle maal anders en hij niet alleen. Ook de Cad- zandse ondernemers en vaste gasten zouden graag zien dat het badplaatsje opgekalefa terd wordt en wat meer allure krijgt. Tijd voor de gemeente om een goede plannenmaker in te huren en dat is gebeurd. Kuiper Compag nons, het Rotterdamse bureau van de beken de stedbouwkundige Ashof Bhalotra, werd aangetrokken om een blauwdruk te maken voor het Cadzand van de 21e eeuw, het mini- Miami-Beach aan de Zeeuwse Noordzeekust. Hoe Cadzand er uit moet komen te zien is nog niet aan de ontwerpers geest ontstegen, wat er allemaal gebeuren moet is nog volstrekt onduidelijk, wat het allemaal kosten moet is ook nog onbekend, maar dat er vele miljoenen nodig zijn is zeker. Dat er iets gebeuren moet, daarover is iedereen het wel eens. Het wach ten is op de plannen voor de metamorfose van Cadzand-Bad. Sluis aan zee: ƒ42.000.000. foto Peter Nicolai \v( enkiat de beste stuurlui kennelijk aan wal staan. zes van de politiek zijn inmiddels wel bekend. erschillende van die projecten wordt al ng gepraat. De PZC is benieuwd waar de .tem se belastingbetaler de prioriteit legt. Welke bu zou u maken als u de beschikking had over de Er i nen van de provincie of de gemeente? Is het ïader dan de rok, of zou u kiezen voor het 11 nschapsbelang? Wellicht zijn beide te met een verstandige beslissing. Én keer kan de PZC-lezer de rol van de politicus spelen en een oordeel vellen over de - weliswaar fictieve - belastingcenten. De redactie geeft, overigens in volstrekt willekeurige volgorde, enkele voorzetten met zaken die in uw regio in de belangstelling staan. Het gaat om miljoenenprojecten, maar geld speelt geen rol. Kiest u voor een nieuwe schouwburg of wordt het een nieuwe parkeergarage? Slaat de weegschaal door in de richting van cultuur of moet er ruim baan gemaakt worden voor de auto? Geef uw keus aan op het verlanglijstje dat onderaan de pagina is afgedrukt. to Peter Nicolai Heninrichting veerplein Breskens: vele miljoenen. foto Peter Nicolai Tunnel bij Sluiskil: minstens ƒ250.000.000. Het vissersdorp is na de Tweede Wereld oorlog wellicht te snel weer opgebouwd. Vrijwel heel het dorp lag na het bombarde ment van de geallieerde troepen in 1944 aan puin. Zo'n tweehonderd dorpelingen lieten bij de aanval het leven. Juist doordat het dorp zo had te lijden gehad wilden de West- Zeeuws-Vlamingen alles zo snel mogelijk hersteld zien. Het leven ging verder. En zo ook Breskens. In vrij korte tijd werd het dorp opnieuw ge bouwd, werd de haven hersteld en verdween de veerhaven naar het huidige terrein. Echt weloverwogen was de uitleg van het dorp niet. Toen door de Deltawerken ook nog de dijk voor de Kaai werd opgehoogd, was er sprake van een dorp zonder hart, een plaats die als los zand aan elkaar hangt. Het gemeentebestuur van Oostburg wil de komende tien jaar Breskens fors veranderen. Het dorp een centrum geven, rotte plekken saneren en de binding van het vissersdorp met de zee weer in ere herstellen. Architect Bhalotra uit Rotterdam is ingehuurd om Breskens op te kalefateren. Ondernemers, burgers, vissers en gemeente, ze zullen alle maal hun aandeel moeten leveren om de re naissance van het vissersdorp handen en voe ten te geven. Miljoenen guldens zijn er nodig. Het rijke Oostburg heeft wel wat achter de hand, maar voor een totale face-lift zijn zelfs de reserves van de gemeente niet toereikend. Uit tal van vleespotten valt wel een greep te doen, maar dan nog schiet men tekort. Voor de sanering en uitkoop van het terrein van Cruson, mid den in het dorp, is alleen al een kruiwagen eu ro's nodig. De vraag is of West-Zeeuws- Vlaanderen tientallen miljoenen kan genere ren om het dorp volledig te kunnen herinrich- ten. Anders blijft het bij noodgrepen. Het moet de paradijstuin van Eden of lie ver van Oostburg worden. Een domein waar alles wat groeit en bloeit getoond moet worden. Een walhalla voor de tuin-en plan tenliefhebber. De initatiefnemers van de Euregiotuin bij Oostburg willen rustig beginnen met de aan leg van het educatief- en recreatief domein. De graafmachines zijn inmiddels aan de rand van Oostburg begonnen met het bouw- en plantrijp maken van het stuk polderland bij de oude LTS. De architect Thomas Rau heeft van de initiatiefgroep opdracht gekregen om tekeningen te maken voor het ontvangst-en servicegebouw. Voor de tuinen zelf, die in ver schillende stijlen worden aangelegd, zijn de plannen ook bestekgereed. De eerste hectare natuurpracht zal over enke le jaren worden opengesteld voor het publiek. De overige acht hectare wordt later ingevuld, omdat daar nu nog geen geld voor voorhan den is. Zou dat wel het geval zijn, dan kon de Euregiotuin gelijk wat groter, ruimer en luxer worden qua uitleg. Hoe het ook zij, over een paar jaren moeten toch zo'n honderdduizend bezoekers op jaarbasis hun weg naar het Zeeuws-Vlaamse paradijs zien te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 101