Schouwen krijgt eigen milieuteam Lof voor licht, maar geluid verdeelt Goes P^RADIO Schap verlaagt uit voorzorg peil grondwater Veel Middelburgers claimen planschade 17 ■£mkk Samenwerking instanties ^uurwerk vliegt over de toonbank Chauffeur ambulance veroordeeld zeeuwse almanak Verleiding 199! PZC. IMOORD zeeland iawTOVuaHffllEi ïESfc donderdag 30 december 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Na Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren komt nu ook op Schouwen-Duive- land een milieuhandhavings- jteam. Dat team komt in actie als izich ingewikkelde milieudelic ten voordoen. i Snelheid van handelen is bij mi lieurampen van groot belang. Als op het strand olie aanspoelt jnoet die zo snel mogelijk opge ruimd worden en is het zaak om in korte tijd te proberen te ach terhalen waar de olie vandaan [komt en wie er eventueel aan sprakelijk gesteld kan worden tor de schade. Om zo min mogelijk tijd te verhezen zijn laarom in het milieuhandha- [jvingsconvenant afspraken rastgelegd over wie wat doet als er zich een dergelijk incident foordoet. llPolitie I Het instellen van een speciaal milieuhandhavingsteam is een verdere uitwerking van die af spraken. In het team werken het [openbaar ministerie (OM), de jolitie Oosterscheldebekhen, Waterschap Zeeuwse Eilanden, de provincie Zeeland en Zeeuw- i se gemeenten samen. Het team IJ moet ingewikkelde milieudelic- ten gezamenlijk zo efficiënt mogelijk aanpakken om de (mi- ïeu-)schade zoveel als kan te beperken. Jüoor de gezamenlijke aanpak jhoopt het handhavingsteam 'sskundigheid te ontwikkelen 3 het gebied van milieudelic- Ook wordt gestreefd naar leen goede informatieverstrek king aan de partners binnen het Iteam én aan de buitenwacht. De [(vaste kern van het milieuhand- aavingsteam wordt gevormd tor vertegenwoordigers van de politie. Voor de verdere samen stelling van het team op het mo ment dat het in actie dient te ko men kan geput worden uit een pool van opsporingsambtena ren en toezichthouders. Mocht ondanks de brede samen stelling van het milieuhandha vingsteam extra hulp nodig zijn dan kan een beroep worden ge daan op het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD), de in spectie milieuhygiëne, de Alge mene Inspectie dienst (AID), de Koninklijke Marechaussee en de douane. Het instellen van het team kost de gemeente Schou- wen-Duiveland geen geld. De politie zorgt voor de huisvesting van het team. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wordt in toenemen de mate geconfronteerd met bewoners die een schadevergoe ding vragen bij nieuwbouwpro jecten. Tussen 1997 en begin november dit jaar kwamen er vijftig claims binnen. Dat aantal ligt in Veere en Vlissingen op gemid deld één tot maximaal vijf ver zoeken tot planschade per jaar. Aan schadevergoedingen en ad- vieskosten was Middelburg tot nu toe 134.000 gulden kwijt. Dat bedrag kan nog fors oplo pen omdat de gemeenteraad over veel zaken nog een beslis sing moet nemen. Bewoners stappen steeds vaker naar de gemeente om in aan merking te komen voor een schadevergoeding. Borgsom Het in behandeling nemen van een claim kost in Middelburg niets. Goes vraagt een borgsom van honderd gulden. De gemeente Middelburg vraagt bij schadeclaims advies aan bij de onafhankelijke Stich ting Adviesbureau Onroerende Zaken. De afgelopen jaren keer de de gemeente Middelburg schadevergoedingen uit aan be woners van de Elzenlaan, de Kruisweg Molenwater, plan Nieuwenhoven, Seispark en het nieuwe bestemmingsplan Veld- zigt. De uit te keren schadever goedingen variëren van vier duizend tot ongeveer dertigdui zend gulden. Zes maanden cel voor incestpleger MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 4 7-jarige inwoner van Krui- ningen veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. De man heeft zich zes jaar gele den schuldig gemaakt aan in cest met zijn toen vijftienjarige stiefdochter. Het meisje krijgt een schadevergoeding van 2500 gulden. VrJ foor Ali Pankow ZIERIKZEE - Knalvuurwerk is passé. Tijdens de parwisseling gaat vooral het duurdere siervuur- ïerk de lucht. Vuurwerkhandelaren mochten het raurwerk vanaf woensdag verkopen. We krijgen amper tijd om een slok koffie te drin- constateerde een verkoopster bij Center- point in Zierikzee. De meeste winkels begonnen twee weken geleden met de voorverkoop van vuurwerk. Voor de liefhebbers van zowel sier vuurwerk als van stevige knallers is het elk jaar weer een hoogtijdag om de bestellingen te kunnen afhalen. Daar moet het echter nog even bij blij ven, want afsteken mag pas vanaf vrijdag. foto Marijke Folkertsma RADIO vrijdag 3 I december 07.00 uur - 18.30 uur 18.30 uur - 02.00 uur zaterdag I januari 10.00 uur - 12.00 uur 12.00 uur - 12.15 uur 12.15 uur - 18.00 uur reguliere programmering EXTRA: 'Zeeland op de drempel', nieuws uit de millenniumnacht Nieuwjaarsconcert: 'Millennium Seaproms', Scheldeloodsenkoor en Het Zeeuws Orkest Omroep Zeeland Nieuws 'Er is er I jarig...', programma rond het 10-jarig bestaan van Omroep Zeeland met vanaf 17.00 uur: nieuws TELEVISIE vrijdag 31 december 18.00 uur 0.00 uur hele nacht: zaterdag I januari tot 13.00 uur vanaf 13.00 uur vanaf 16.00 uur elk uur Nieuws, Springtij en Trugkieke (elk uur) Tekst TV en Teletekst nieuws over de jaarwisseling in Zeeland Tekst TV en Teletekst elk uur Omroep Zeeland Nieuws over de millenniumnacht Juke Joints met Big Band, concertregistratie Muis Leeuw Juke Joints met Big Band, concertregistratie ZEE L A N D TELEVISIE www.omroepzeeland.nl De tv-toren in Goes is dit jaar voor het laatst zo uitbundig verlicht. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Ondanks geluidsbe- perkende maatregelen en een excuusbrief regende het woensdagavond opnieuw klachten over het millenni umproject rond de tv- en wa tertoren in Goes. Tussen half acht en acht uur telde de poli tie zo'n 65 meldingen van ge luidsoverlast. Het begin van de licht-beeld en geluidsmanifestatie Mml- iLlEeNnliUuMm, dinsdag, leidde ook al tot ergernis bij vooral omwonenden van de watertoren. Zij stoorden zich aan het geluid en de meeste van hen waren niet op de hoogte van het project. De po litie ontving tientallen klach ten. De organiserende stichting Voorheen De Vesten Verlicht (VhDW) heeft daarom giste ren twee van de vier geluids boxen op de watertoren weg gehaald en de andere twee iets gekanteld. Bovendien heeft de stichting tweehonderd brieven in de buurt verspreid, waarin zij excuses aanbiedt voor het te hard afgestelde ge luid van dinsdag. Toch was het gisteravond, toen het programma groten deels bestond uit een geluids kunstwerk van Moniek Toe bosch, opnieuw raak. Veel mensen konden het als enge lengezang klinkende stuk niet waarderen. Volgens de politie kwamen de klachten vooral van ouders van 'kleine kinde ren die de vreemde geluiden niet konden plaatsen en van streek raakten'. De gemeente Goes heeft vergunning voor het project verleend. Burge meester D. J. van der Zaag zegt waardering voor het ini tiatief van VhDW te hebben. Jk vind er helemaal niets ver keerds aan. Ik vraag ook wat tolerantievermogen van de inwoners van Goes. Het is maar een half uur per avond." Steunbetuigingen E. Beekman van VhDW zegt in de loop van woensdag veel steunbetuigingen en waarde rende reacties te hebben ont vangen. Dat anderen zich juist storen aan de torenmani festatie, betreurt hij. ,,We wil len geen overlast veroorza ken, want wat hebben wij daaraan?" Eerder kreeg de stichting uit streng-christelij- ke hoek al negatieve reacties op de inhoud van het pro gramma, dat 'aanstootge vend'zou zijn. Tv-toren Naast de wisselende menin gen over het geluidsonderdeel oogst het licht vrijwel uitslui tend lof. De tv-toren is deze week nog fraaier verlicht dan andere jaren en is daardoor 's avonds van grote afstand te zien. Ook de watertoren staat in de schijnwerpers. Overi gens is het de laatste keer dat de tv-toren aan het eind van het jaar is verlicht. KPN Tele com geeft er in het vervolg geen toestemming meer voor. Het geluidsonderdeel van MmliLlEeNnliUuMm gaat vanavond om 19.30 uur verder en wordt tijdens de jaarwisse ling tussen 23.45 en 1.30 uur afgesloten met een geluids compilatie. Het programma van vanavond draagt de toe passelijke titel 'Of het wat zachter kan'. DEN HAAG- De ambulance chauffeur die bij een oefening op Schouwen-Duiveland een dodelijk ongeluk veroorzaakte gaat toch niet vrijuit. Het ge rechtshof in Den Haag veroor deelde dé Noordgouwenaar tot 240 uur dienstverlening en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. Voorts werd een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid opgelegd voor de tijd van een jaar. De rechtbank in Middelburg had de man eerder vrijgesproken. Het ongeluk vond eind oktober 1997 plaats op de kruising De- lingsdijk-Serooskerkseweg bij Serooskerke (S). De chauffeur nam deel aan een oefening die was bedoeld om te testen hoe snel een ziekenwagen op de plek van het onheil is. Hij reed met hoge snelheid, met zwaailichten en sirenes in werking door rood licht en botste op het kruispunt tegen een personenauto op. De 47-jarige Helena Verpoorten uit Zonnemaire werd daarbij op slag gedood. De chauffeur van de ziekenwagen moest met ver wondingen naar het ziekenhuis in Goes worden overgebracht. Risico Tijdens de vorig jaar november door de rechtbank in Middel burg behandelde zaak had offi cier van justitie C. Fetter be toogd dat de dramatische gebeurtenis te voorkomen was geweest: „Het was een oefening. Dan kan niet zo'n onaanvaard baar risico worden genomen." Raadsman R.B. Müo bracht daar tegenin dat bij oefeningen door Rolf Bosboom GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft woens dag besloten de komende dagen uit voorzorg een waterpeil aan te houden dat tien centimeter lager ligt dan normaal. Dat ge beurt mede met het oog op even tuele millenniumproblemen tij dens de jaarwisseling. Het waterpeil was afgelopen week einde al tijdelijk verlaagd in verband met de overvloedige re genval. Volgens woorvoerster M. van Gorkum is de eeuwwende niet de belangrijkste reden om voor lopig een lager waterpeil aan te houden. „We hadden het ook ge daan als er geen jaarwisseling was geweest." De regen van de afgelopen da gen en het feit dat de gronden inmiddels volledig verzadigd zijn, vormen de belangrijkste aanleiding. Het waterschap kan in de pro blemen komen als het rond de jaarwisseling flink regent en de poldergemalen niet meer wer ken, bijvoorbeeld doordat de elektriciteit uitvalt. Om meer bergingscapaciteit te hebben en daarmee de kans op overstro mingen te minimaliseren, is het raadzaam het waterpeil tijdig te verlagen. Buitendienst Aan de hand van de laatste weersvoorspellingen beslist Zeeuwse Eilanden vrijdagoch tend of er nog extra maatregelen tijdens de jaarwisseling nodig zijn. 's Nachts, als het nieuwe jaar een uur oud is, gaan in alle regio's mensen van de buiten dienst op pad om de rioolwater zuiveringsinstallaties en - als het weer daartoe aanleiding geeft - de poldergemalen te con troleren. In het hoofdkantoor zit die nacht een beleidscoördinatie- Verdachten moordzaak blijven in arrest MIDDELBURG - De twee man nen die worden beschuldigd van betrokkenheid bij de geweldda dige dood van de 72-jarige An ton Rottier uit Middelburg blij ven v;ast zitten. Dat heeft de rechter-commissaris bevolen. De beschuldiging is nog niet exact geformuleerd. Waar schijnlijk gaat het om doodslag of mishandeling, die de dood tot gevolg had. Politiewoordvoerder Jan van Mourick laat zich niet uit over het wapen waarmee de man op eerste kerstdag om het leven is gebracht. Het misdrijf vond plaats in de woning van Rottier aan de Ramstraat. Nader ver hoor en de uitslag van het spo renonderzoek door het gerech telijk laboratorium in Den Haag moeten de politie meer inzicht verschaffen over de geweldda dige dood. De politie zegt geen aanleiding te hebben om aan te nemen dat buiten de twee aan gehouden Middelburgers nog andere personen met het mis drijf te maken hebben gehad. Advertentie WIJ ZIJN ER KLAAR VOOR! ONS (tsso) TANKSTATION IS WEER OPEN! Autobedrijf^^ Van Strien v/d Spiegelstraat 92 Goes team onder leiding van dijk graaf W. A Gosselaar. Dat team bepaalt aan de hand van de re sultaten van de inspectierondes of er verdere actie nodig is. Denkbaar is bijvoorbeeld dat gemalen met de hand moeten worden bediend. In de loop 'van de ochtend wordt gecontroleerd of de keersluizen nog naar beho ren werken. Voor alle denkbare situaties zijn noodplannen opgesteld, die er rekening mee houden dat er maximaal acht uur geen stroom is en dat er geen normaal tele foonverkeer mogelijk is. Het waterschap blijft in elk geval tot zondagavond twaalf uur extra waakzaam. Tijdens de jaarwisseling zijn circa veertig medewerkers van het waterschap actief of kunnen bij problemen direct worden op geroepen. (Advertentie) DRVKKERY,THEMA 1900-2000 nieuw: Zeeland 1900-2000 door Jan J.R. Kuipers en Katie Zonnewllc-Heyniïig ƒ29.50 prijsvraag iconen van de Twintigste I eeuwI wie herkent de meeste mensen 'who have made t difference' prijsvraag Kinderboeken- millennium-i quizl voor iedereen van 8 tot 108 wedstrijdformulieren in De Drvkkerv /an middag 13.30- 17.00 uur voor scholieren 14.30 - 16.30 uur Phons Bax speelt mondharp samen met Enno Meiers en Jules Bitter vanaf' 17.00 uur in De Brasserie stamppot raapjes ƒ13,50 gevulde courgette (vegetarisch) 17,50 tempoura van kip, groente en gamba's ƒ21,50 vrijdag 31 december 12.00- 14.00 uur Dirk-Jan de Kuyper piano Priscilla Geelhoed de ««g KERY Winkel flg Beeld Geluid de realiteit zoveel mogelijk wordt nagebootst. Hij wees voorts op het bestaan van on duidelijke instructies voor am bulancepersoneel hoe te hande len tijdens oefeningen. Dat het bij oefeningen van be lang is de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen was voor de rechtbank een voorname re den om de chauffeur vrij te spre ken. Advocaat-generaal E. Ruijs stelde tijdens de zitting van het gerechtshof dat de chauffeur van de ziekenwagen ten om-echte signalen had ge voerd en met 108 kilometer per uur veel en veel te hard het kruispunt was opgereden. Hij eiste zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij had er alleen maar goede bedoelingen mee gehad, die Vlissingse caféhouder. Daags voor het kerstfeest was hij er op uitgetrokken om cadeau tjes te kopen voor zijn werk neemsters. Waarbij hij zich had laten inspireren door hun - geheel verschillende - persoonlijkheden. Voor de godvrezende Carmen een kaars, voor de wulpse Mireil le een toepasselijk boekje. Zo stonden er op de eerste kerst dag twee pakjes op de toog. Zijn zoon overhandigde ze uit zijn naam aan de dames om thuis uit te pakken. De volgende dag kreeg hij er van zijn Spaanse werkneem ster flink van langs. Hoe hij het in zijn hoofd haalde, de viezerik, wat hij ivel niet dacht! En dat haar man er het zijne van gedacht had! Waar op ze het boek verachtelijk van zich afwierp. De -Kama Sutra ligt nu op zijn nachtkastje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 97