Uitbreiding jachthaven dichterbij PZC Globe ziet plek in centrum wel zitten Stichting koopt kerk Terneuzen Speuren naar keutels in het bos Gevarieerd aanbod aan exposities in cultureel programma Schouwen krijgt toch rijkssubsidie voor dorpsvernieuwing zeeland 20 Schippers gaan akkoord met plan watersporters Sint-Annaland Koor Asaf geeft jubelconcert Djembe-spelers openen seizoen Millenniumduik in Cadzand-Bad donderdag 30 december 1999 bw door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Een eerste hobbel in de jachthavenuitbrei ding die Watersportvereniging Sint-Annaland voor ogen heeft, is genomen. De leden van Ko ninklijke Schippers Vereniging (KSV) Schuttevaer afdeling Noord-Zeeland schikten zich woensdag, tijdens de jaarverga dering van deze club, in de uit breidingsplannen. .Als er voor ons n iet meer ruim te afgaat, dan is dit in orde. Al is er wel gezegd dat we alert moe ten blijven op zulk soort ont wikkelingen. Er komt namelijk steeds meer jachthaven bij", zegt Schuttevaer-secretaris M. J. Faasse na afloop van de vergadering. Van de huidige plaats voor de handelsvaart aan de loswal in Sint-Annaland gaat, ten behoe ve van de waterrecreatie, een stukje af. Aan de dwars wal wordt daarentegen extra ruimte gecreëerd, wat per saldo - vol gens Faasse - vergelijkbare ruimte oplevert. De wal wordt in hoofdzaak gebruikt door schepen die Sint-Annaland als thuishaven hebben. De Stallandse watersportver eniging heeft het plan om het huidige aantal ligplaatsen, dat zo'n 240 a 250 stuks bedraagt, uit te breiden met zo'n vijftig tot zestig permanente plaatsen. „Het liefste hadden we er hon derd bij gehad, maar dat zou tot een té grote aantasting van de handelsvaart leiden", schetst secretaris C. Nuyten van de wa tersportvereniging het voorge stelde compromis. De wachtlijst van de club is aanmerkelijk gro ter; de lijst telt een dikke hon derdentwintig namen. Watersportvereniging Sint-An naland heeft verder het plan om het aantal passantenplaatsen met twintig tot dertig plaatsen uit te breiden. Voor deze groep havenbezoekers staat ook een kwaliteitsverbetering van de ligplaatsen op het programma. Hiervoor is, meldt Nuijten, sub sidie aangevraagd bij de pro vincie Zeeland en bij belangen organisatie Recreatie en Toervaart in Den Haag. Steiger De bedoeling is een goede stei ger aan te leggen, die zo dicht mogelijk bij het dorp ligt. Bo vendien wil de vereniging voor zieningen treffen die het mogelijk maken huishoudelijk afvalwater op de wal te lozen. Om tegemoet te komen aan de wensen van de havengasten is er ook een investeringsplan opge zet voor de ontwikkeling van een beter toiletgebouw, een gro ter clubgebouw, een wasserette en een fietsstalling en -verhuur- voorziening. Nuyten hoopt op steun van de gemeente Tholen bij de realise ring van de plannen. Temeer omdat ook de Stuurgroep Oos- terschelde nog van het belang van de uitbreiding moet worden overtuigd. Instemming van de gemeente lijkt hem logisch. „Meer ligplaatsen betekent een belangrijke economische im puls voor de middenstand van Sint-Annaland." Het ontbreken van jachthavenvoorzieningen in dit dorp weerhoudt bootbe- door Esme Soesman GOES - Uitbreiding van het Goese stadskantoor zou wel eens ten koste kunnen gaan van De Globe, een krachtenbunde ling van vijf organisaties die zich inzetten voor het goede doel. De Globe is gevestigd in het pand nummer vijf aan de Albert Joaehimikade. Twee va rianten van de uitbreidings plannen gaan er vanuit dat de Goese gemeentelijke organisa tie dit gebouw betrekt. Dat zou tot een gedwongen verhuizing kunnen leiden van Amnesty International, Foster Parents Plan, Stichting Vluch telingenwerk, Terre des Hom mes en het Wereld Natuurfonds. De vijf organisaties, verenigd in De Globe, houden een gezamen lijke informatiecentrum draai ende in het pand dat zij van de gemeente huren. Van eisen stellen over een even tueel nieuw onderkomen wil C. van der Leeuw, contactpersoon van Terre des Hommesvoorals nog niets weten. „Maar als we moeten verhuizen, dan gaat mijn voorkeur uit naar een loca tie die meer in het centrum ligt. Voor de verkoop van spullen zou het leuk zijn om in een winkel straat te zitten en dat geldt ook voor de informatieverstrek- lang. Je zit dichter bij het pu bliek." Ook E. de Visser van Amnesty International en Zeeuws coör dinator van Foster Parents M. Piet lonken voorzichtig naar het winkelgedeelte van Goes. „Hoewel we hier weer ruime parkeergelegenheid voor de deur hebben. Zo heeft alles zijn voor- en nadelen. Voor ons is het wel fijn om in ieder geval cen traal in Goes te zitten, omdat mensen hier pakjes kunnen af geven voor kinderen. Wij sturen die door naar het hoofdkantoor, wat mensen weer postzegels be spaart", reageert Piet. De woordvoerders van Amnesty International, Foster Parents en Terre des Hommes wensen een huisvesting die vergelijkbaar is met het huidige pand. Nieuwbouw Het bestuur van De Globe heeft tot dusverre nog nauwelijks over de uitbreidingsplannen voor het stadskantoor gespro ken. Niet alleen is het nog niet zeker wat er uiteindelijk door de raad besloten wordt; nieuw bouw lijkt op dit moment, zegt Van der Leeuw, eigenlijk voor de hand liggender. Over één ding zijn de organisa ties het stellig eens: de onderlin ge samenwerking tussen de vijf goede-doelenorganisaties door Joost Bosman TERNEUZEN - De Grote Kerk in Terneuzen blijft zo goed als zeker behouden. Woensdag be reikten de stichting tot behoud van de kerk en het Centrum Management een principe-ak koord met de Centrale Kerken raad (CK) van de hervormde ge meente. Als de Provinciale Synode in Middelburg de overeenstem ming goedkeurt, gaat de Grote Kerk over m handen van de stichting. Het akkoord behelst een wijziging op een eerder ge daan voorstel, dat Middelburg al had goedgekeurd. Hoogtijdagen De kerk zal zijn religieuze func tie verliezen; er vinden straks alleen cultureel-maatschappe- lijke evenementen plaats. Waarschijnlijk blijft wel de mo gelijkheid bestaan om de Grote Kerk mcidenteel te gebruiken tijdens hoogtijdagen en andere religieuze aangelegenheden. CK-voorzitter ds. C. van Alder- wegen wil niet inhoudelijk in gaan op de gisteren bereikte overeenstemming, maar zegt heel gelukkig te zijn dat de par tijen elkaar hebben gevonden. „We moeten het akkoord eerst nog voorleggen aan de Centrale AXEL - De Christelijk Gemeng de Zangvereniging Asaf geeft op 15 januari 2000 een groots ju belconcert in de rooms-katho- lieke kerk in Axel. Het koor be staat op die datum precies 85 jaar. Bovendien viert de zangvereni ging dat het christendom 2000 jaar op aard is. Het thema van het concert is de veel gebruikte beginregel Laudate Dominum omnes gentes, ofwel 'alle volke ren jubelt voor de Heer'. Asaf brengt tijdens het concert koor werken uit diverse stijlperio den. Naast de Barok en Renais sance met werken van Bach, Scarlatti en Vivaldi staan ro mantische werken van Rhein- berger en Mendelssohn op het programma. Voor zowel het aandeel van de vocale solisten als de instru mentalisten deed het koor een beroep op professionele musici, merendeels verbonden aan de Vlaamse opera of de Munt schouwburg te Brussel Het pand waarin de vijf charitatieve organisaties van Globe huizen, is mogelijk bestemd voor uitbreiding van het Goese stadskantoor. foto Willem Mieras wordt niet bedreigd, ook niet als er gedwongen moet worden ver huisd. De krachtenbundeling, die nu zo'n twee jaar draait, be valt de betrokken partijen goed. Onlangs nog maakten de clubs gezamenlijk hun opwachting op de kerstmarkt in de Goese Grote kerk. De samenwerking heeft onder meer als voordeel dat er mankracht en geld kan worden bespaard. Gezamenlijk kunnen ruimtes of materialen worden gehuurd, projecten opgezet en winkeldienstroosters in elkaar gedraaid. Kerkenraad en de stichting tot behoud van de kerk. Waar schijnlijk al in januari zal de overeenkomst worden afge rond. Daar zullen we ons sterk voor maken." Of de Provinciale Synode zich met de principe overeenkomst zal kunnen ver enigen, vindt Van Alderwegen moeilijk in te schatten. „Maar ik heb reden om optimistisch te zijn." Vorige week al bracht de stich ting een bod uit op de Grote Kerk, maar dat werd door de CK te laag bevonden. De geschatte waarde van het godshuis be draagt ruim 3,5 ton en het bod van de stichting zat daar ruim schoots onder. De stichting zou alsnog op zoek gaan naar exter ne financiers. Of de CK zou toch akkoord gaan met het bod, dat later zou worden aangevuld met de exploitatie-opbrengsten die de stichting met de kerk hoopt te behalen. Van Alderwegen wilde gisteren niet zeggen voor welke van de twee oplossingen is gekozen. Volgens W. Naeye, voorzitter van het Centrum Management is er een koopconstructie be dacht waar 'geen van beide par tijen pijn aan lijdt'. Hij ver wacht dat de kerk per 1 februari in handen van de stichting over gaat. Dan wordt er ook een stichtingsbestuur geformeerd. Naeye wijst op het achterstallig onderhoud voor de kerk, waar voor de stichting geld bijeen moet krijgen. Het eerste bedrag is al binnen: bij de opening van zijn meubelzaak in Terneuzen heeft Naeye vorige week enkele duizenden guldens ingezameld. De rest kan eventueel extern worden gefinancierd - bijvoor beeld door een hypotheek - of met donaties van particulie ren. Geld Naeye verwacht dat heel wat mensen bereid zijn geld te geven voor behoud van de kerk: „Tij dens de Kerstnacht was het zo druk, dat mensen teleurgesteld naar huis moesten. Er moet dus een modus voor gevonden kun nen worden." De hervormde gemeente besloot vorig jaar de Grote Kerk af te stoten om het begrotingstekort van ruim 2,5 ton te kunnen dek ken. Daarmee kwam zij in con flict met wijk West, die tot eind maart van dit jaar zijn zondagse erediensten hield in de Grote Kerk. Het conflict leidde afgelopen voorjaar tot het aftreden van de kerkenraad van wijk West. Voormalig gids Hans Boomstra zoekt op wat voor keutel boswachter Hans van der Weele (rechts) nu weer gevonden heeft. foto Dirk-Jan Gjeltema door Martine Bruynooge OOSTKAPELLE - De kinderen giechelen wat af als boswachter Hans van der Weele de konijnenkeutels loswrijft en ontleedt. Poep-goed, is het thema van de wandel tocht in natuurgebied De Manteling, die Staatsbosbeheer in samenwerking met het Zeeuws Biologisch Museum woens dagmiddag houdt. Boswachter en onge veer dertig wandelaars zoeken actief naar dieren poep om er meer over te leren. Zo'n dertig volwassenen en ongeveer tien kinderen lopen vanaf het museum mee met boswachter Hans van der Weele. On derweg naar het natuurgebied vertelt hij speels over het belang van dierenpoep. „Doordat we onderzoeken waar en hoe veel de dieren in ons gebied poepen, kun nen we zien hoe groot de populatie is en waar de beesten leven. Dat is belangrijk voor de beesten en de mensen. Als er bij voorbeeld te veel dieren komen in het ge bied, krijgen omwonenden last. De dieren gaan dan op zoek naar eten in de boom gaarden hiernaast. Dan bestaat de kans dat er op de beesten wordt geschoten." De groep stopt bij een konijnenlatrine, een heuvel die door de tijd wordt gevormd als konijnen meerdere malen op dezelfde plaats poepen. „Een konijn heeft maar een klein spijsverteringsstelsel. Hij kan zijn voedsel niet in één keer verteren", weet mevrouw Boomstra. Haar man is voormalig gids van Staatsbosbeheer. „Daarom maakt hij eerst grasballetjes in zijn maag, die hij meteen na het uitpoepen weer opeet. Daarna verteert hij die bal letjes en poept ze voor de laatste keer uit in zijn hol." Ze rolt de keutel fijn en laat zien dat er gras inzit. Proeven Anniek Rijniersen (10) uit Koudekerke vindt haar eerste keutel in de duinen. Oud-gids Hans Boomstra helpt haar bij het vinden van het bijbehorende dier. „Je moet het proeven, dan weet je het." Schuin kijkt ze naar haar vondst. Voor iedereen is duidelijk dat een keutel meer is dan gewoon een afvalproduct. Van der Weele wijst tijdens de wandeling op het belang van het bos dat in de jaren vijftig is aangelegd. Terwijl de kinderen enthousiast zoeken naar bijzondere keu tels, luisteren de ouderen geïnteresseerd naar het verhaal van de boswachter over het reeënbed. Het is een bedje van blade ren dat reeën en damherten maken om hun voedsel te herkauwen voordat ze het uitpoepen. P. Huige uit Hoogerheide: „Ik kwa m hier voor het bos, maar de i nforma- tie over de poep is erg verrassend. Expositie In het Zeeuws Biologisch Museum is tot 29 oktober 2000 een expositie te zien over de stoelgang bij mens en dier. Door de expo sitie hoopt het museum het taboe rond poep dan ook eindelijk te doorbreken. Want wat is er gewoner dan poep? Ieder een heeft er dagelijks mee te maken. Tijdens de expositie kunnen kinderen on der meer een quiz doen terwijl ze op een toiletpot zitten. „Wie weet er nu dat de struisvogel de enige vogel is die de urine apart van de ontlasting uitscheidt?", zegt Maaike (8) uit Utrecht „Huh? Zit er een darm in mijn buik die vijf meter lang is?" Het is duidelijk dat na het bezoeken van de expositie over poep en de geschiedenis van het toilet niemand meer achteloos naar de wc gaat. zitters bovendien niet van het varen. „Maar dan meren ze af in de Krabbenkreek, wat een eco logisch gevoelig gebied is. Ik denk dat je moet proberen een evenwicht te vinden in ecologi sche waarden en in de behoeften die mensen hebben. We hebben ook geen kermisachtige ont wikkelingen voor ogen. Inte gendeel. We zoeken juist naar dat goede evenwicht." Nuyten wil niet al te stellig vooruitlopen op het mogelijke tijdstip dat er uitgebreid gaat worden. De watersportvereni ging kan echter, wat hem be treft, meteen volgend jaar met de uitvoering aan de slag. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - On danks de korting van tiendui zend gulden op de gemeentelij ke subsidie is het de Stichting Westerschouwen Kultureel (SWK) dankzij veel vrijwillige inzet gelukt ook voor 2000 een breed cultureel jaarprogramma op te stellen met veel verschil lende exposities in galerieruim te De Bewaerschole en met nieuwe presentaties in De Burghse Schoole. Zo zijn voor De Burghse Schoole inmiddels de voorbe reidingen in gang gezet voor een nieuwe wisselexpositie met als titel 'Van aap, noot, mies tot- ..meer dan een eeuw lezen'. Het is de bedoeling dat hier een bre de presentatie wordt gemaakt van leesplankjes in allerlei soor ten en maten, aangevuld met daarbij behorend leesmateriaal van vroeger tot heden. Deze nieuwe wisselexpositie wordt ingericht in het voormali ge natuurkunde lokaal. De SWK heeft besloten de tentoon stelling van natuuraspecten te beëindigen en de natuurpresen- tatie vanaf nu over te laten aan de Boswachterij in Wester schouwen. Het archeologisch lokaal in de Burghse Schoole wordt ook enigszins aangepast en krijgt een informatieve presentatie met betrekking tot de Karolin gische Burchten. met 2 februari in De Bewaej schole. Daarna is het de beu aan Mathilde Zijp met schild rijen en Frank Stoopman m? beeldhouwwerk. Andere expo santen het komende jaar in I Bewaerschole zijn onder met Greetje van de Akker (schildi rijen), Ina Wilbrink (keramie en rakie), Michiel van Nieuw land (grafiek en linosnede) Petra Groen (gemengde media Een speciale thematentoonstel ling over architectuur wordt in gevuld door Jos van der p| (schilderijen en etsen) en Gerd Vogelzang (acryl schilderijen) Nieuwjaarsconcert De SWK begint het culture* programma in 2000 met et nieuwjaarsconcert op zaterda 8 januari in de Hervormde kei in Burgh. Daar treedt het koper kwintet Timbres Divers u Hendrik Ido Ambacht op. D kwintet brengt een gevarieei programma van klassiek t< swing. Bach en Grieg wort afgewisseld met Bernstein. Ve der is er een gastoptreden vam harpiste Katja van der Veer Z treedt niet louter als soliste maar zal ook samen met het ko perkwintet een concert vand hedendaagse componist Ja Koetsier ten gehore brengen. Het concert begint om 1600 uü Kaarten zijn in voorver koe verkrijgbaar bij De Bewaer schole. Schooklasje Het oude schoolklasje blijft ge handhaafd. Wel zal er een kleine uitbreiding plaatsvinden, zodat de kinderen die met of zonder ouders het museum bezoeken, daar ook met diverse schoolse activiteiten bezig kunnen zijn. In speciale vitrines komen de vele voorwerpen die de SWK in de loop der j aren van veel gevers in bezit heeft gekregen. Er valt de komende maanden nog veel werk te verrichten in De Burghse Schoole. Het nieu we seizoen in dit kleine museum start op zaterdag 15 april. In galerieruimte De Bewaer schole worden gedurende het gehele jaar exposities gehou den. De eerste in 2000 is een ten toonstelling met schilderijen en triptieken van Norma Holm. Zij exposeert van 15 januari tot en MIDDELBURG - Veertig leei lingen van de Slagwerkschoo Rotterdam openen op zondag middag 9 januari het nieuw seizoen met een demonstrati djembe-spelen in de Klove niersdoelen in Middelburg. De populariteit van de West Afrikaanse handtrommel groei nog steeds. Diverse groepe leerlingen laten tussen half vit en half zes hun swingende rit mes horen. Ook geeft het demo ensemble Rakadiou korte tredens. Belangstellenden kus nen het zelf ook eens probers en vanaf half zes informati krijgen over de lessen die ha januari weer beginnen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is een mee valler voor de gemeente Schou- wen-Duiveland dat het Rijk ook het komend jaar nog een uitke ring verstrekt in het kader van het fonds stads- en dorpsver nieuwing (SDV). In eerste instantie zou deze sub sidiestroom per 1 januari 2000 worden beëindigd wegens de in werkingtreding van de Wet Ste delijke Vernieuwing (ISV). Om dat deze nieuwe wet naar verwachting niet op tijd in wer king kan worden gesteld, zullen de betalingen uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing nog eenmaal worden verstrekt. Ontwikkelingsplan Schouwen-Duiveland komt er in de oude regeling aanzienlijk beter af dan in de nieuwe wet. De SDV-uitkering bedraagt 1,7 miljoen gulden per jaar. In de nieuwe situatie komt Schou wen-Duiveland in aanmerking voor 1,9 miljoen gulden voor een periode van vier jaar. Om dat bedrag te krijgen, moet de ge meente voor 1 juli 2000 een ont wikkelingsplan opstellen. In dat plan geeft de gemeente aan welke projecten zij op het ge bied van woningaanpassing, restauratie, verplaatsing of sa nering van bedrijven en verbe tering van openbare ruimten in CADZAND-BAD - Wie durft, kan zaterdag 1 januari een mil lenniumduik maken in het kou de Noordzeewater vanaf het strand bij paviljoen De Zee meeuw in Cadzand. In Scheveningen is de nieuw jaarsduik traditie, en een aantal enthousiastelingen uit Cadzand wil dit nu ook eens in eigen streek proberen. De Millenni umduik wordt begeleid door le den van de North Sea Swim ming Association (NSSA). De leden van de NSSA zwemmen het hele jaar door in de Noord zee, maar dan wel met een wets- uit aan. Om 12.30 is het verzamelen bij paviljoen De Zeemeeuw, waar na om 13.00 uur het ruime sop wordt gekozen. Na afloop is er voor de deelnemers erwtensoep met worst. de komende jaren wil onder steunen. Gezien het feit dat de gemeenl het in de toekomst een veel lage re rijksbijdrage krijgt, wille burgemeester en wethouders 1 2000 al wat meer de hand opd knip houden voor stads- e dorpsvernieuwing. Het dage lijks gemeentebestuur volg daarmee het ambtelijk advie dat is opgesteld voor de verde ling van het budget stads-e dorpsvernieuwing voor volgen jaar. Gereserveerd In totaal is er 1,8 miljoen guide beschikbaar voor 2000. Rui: 450.000 gulden daarvan z reserveerd worden voor slechte re tijden. In vergelijking met voorgaand jaren zullen verschillende sec toren van de samenleving te aanzien van de gelden uit ht fonds stads- en dorpsvernieu wing derhalve ook wat minde bedeeld worden. Het colleg stelt voor in plaats van drie, no slechts twee ton beschikbaar! stellen voor verbetering door eigenaren bewoonde hui' zen. Volgens het advies betref de premie woningverbeterin ook meer een luxe-regeling, te meer daar particulieren ookvi de Nationale Hypotheekgaraii tie geld kunnen aantrekke voor woningverbetering. Oormerken Voor sanering en verplaatst van bedrijven wordt voorge steld twee ton uit de SDV-fond te oormerken. Dat is aanzienlij! minder dan voorgaande jaren De afgelopen drie jaren heeftói gemeente steeds 450.000 guide gespaard voor de verplaatst! van het bedrijf Holland Emui- sion van de Scheepstimmerdijl naar het industrieterrein in d Zuidhoek. De gemeenterad heeft inmiddels besloten daar: totaal 1,4 miljoen voor beschik baar te stellen. Vanaf 20& wordt er niet meer ges. voor één specifiek doel. 0| grond daarvan wordt voorge steld het gedeelte voor saneriiil en verplaatsing terug te bren gen tot twee ton. Het voorstel tot verdeling van het beschikbare budget beva verder 450.000 gulden voor res tauratie van monumenten 150.000 gulden voor welzijnel verbetering van openbare ruim te en 350.000 gulden als bijdra ge in projecten van woningcor poraties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 94