Gillen de keuken meiden? Borssele Ïubt over ieuwbouw ^rsoneel Philips liet ingelicht over lefinitief besluit Vermoeden van drank bij ongeval Grote Kerk Veere gaat in de steigers Van Gilst verhuist van oud naar nieuw Asielzoekers delen in traditie van oliebol zeeland donderdag 30 december 1999 b 19 les locaties mogelijk Geen paniek! Want in*de laatste week van dit jaar biedt VoiceMail Actueel u de lekkerste en makkelijkste culinaire tips voor tijdens de jaarwisselling. U vindt er trouwens altijd handige ideeën, nieuwtjes en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en filmtips. En wat dacht u van een heerlijk lang en voordelig weekendje weg? VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Bel gratis: 0842-333. door Mieke van der Jagt GOES - De Technische Handelsonderne ming Van Gilst in Goes is druk aan het ver huizen. De overeenkomst die het bedrijf met de koper van de grond heeft gesloten, vóór 1 januari 2000 weg van de locatie Tiendenplein, wordt daarmee nageko men. Of Van Gilst op zijn nieuwe stek, het voormalige fruitbedrijf van Corstanje naast Europatuin, zijn beloften jegens de gemeente Goes nakomt, valt nog te be zien. Voorlopig staat de hele handel van de onderneming op het erf bij Corstanje. De handel van Van Gilst is de gemeente Goes al jaren een doorn in het oog en met name de uitstalling van tweedehands grasmaaiers, onderdelen en roestig oud ijzer, bracht de gemeente ertoe Van Gilst te dwingen zijn bedrijf te verplaatsen. Na jaren onderhandelen, duwen en trekken kreeg de handelsonderneming toestem ming om te verhuizen naar de andere kant van de Deltaweg, naar het erf en de op stallen van Corstanje. Aan de vergunning voor de uitoefening van het bedrijf op die plaats, werden wel voorwaarden verbonden. Zo moet Van Gilst een loods bouwen en een rij bomen inplanten en mag hij geen troep maken op het erf, zoals hij aan het Tiendenplein ge wend was. De gemeente heeft, als stok achter de deur, bankgaranties, die bij het niet nakomen van de beloften kunnen worden verzilverd. Geen eigenaar Of de gemeente die stok werkelijk achter de deur heeft, is nog maar zeer de vraag. De Technische Handelondememing is volgens het Kadaster nog helemaal geen eigenaar van het terrein. De koop tussen Corstanje en Van Gilst is nog niet geslo ten. Weliswaar vroeg Van Gilst een bouw vergunning voor een schuur op het nieuwe terrein, maar het is nog niet zijn eigen dom. Toestemming voor tijdelijk gebruik van de bestaande schuur en voor het plaatsen van containers, werd Van Gilst geweigerd. De gemeente Goes heeft nog geen duide lijk zicht op de situatie. Volgens wethou der M. 't Hart moet eerst duidelijk worden hoe de eigendomsverhoudingen liggen. Hij vindt het ook wat voorbarig om tij dens een verhuizing te gaan handhaven, maar de gemeente houdt de vinger aan de pols. Goes is al blij dat het terrein aan het Tiendenplein nu eindelijk wordt ont ruimd. De koper van de grond wil er een kantorencomplex gaan bouwen, waarvan een deel zal worden verhuurd aan Ac countantskantoor ABAB. Dat kantoor is nu nog - in strijd met het bestemmings plan - in De Poel gehuisvest. De nieuwe stek van Van Gilst, op de plek van het voormalige fruitbedrijf van Corstanje naast Europatuin. foto Willem Mieras ior Joost Bosman ERNEUZEN - Werknemers m Philips Lighting Terneuzen jn kwaad over het feit dat ze iet zijn ingelicht over de ont- ikkelingen van afgelopen eek. Maandag liet de Philips- rectie in Eindhoven weten dat sluiting van de spaarlampen- deling in Terneuzen definitief Sis medewerkers van Philips ghting Terneuzen zien wij de I edia-informatie van de laat- I eweek omtrent de mogeüjke I Bting als een groot misver- I and", schrijven de medewer- I ers. „Aangezien wij - als mede- I erkers - niet zijn ingelicht I Jor Philips, vakbonden of on- I ïrnemingsraad, nemen wij aan I italle berichtgeving via de ra- I 9, tv en schrijvende pers on- I ist is. Wij kunnen ons niet orstellen dat op deze wijze etmensen wordt omgegaan." CNV-kadeiiid L. de Kraker er kent dat het personeel niet van de ontwikkelingen van deze week op de hoogte is gebracht. „Maar je moet daarbij wel be denken dat slechts tien procent van de werknemers aan het werk is. De rest is met vakantie, evenals de vakbondsbestuur ders en kaderleden." De Kraker betreurt het dat de werknemers het definitieve be sluit van de Philips-directie via de pers hebben moeten verne men. Maar volgens hem is dat ook de schuld van Philips zelf. „Het was normaal geweest als Philips eerst het eigen personeel had ingelicht. Philips doet nu zelf waar het de vakbonden al die tijd van beschuldigd heeft: vroegtijdig naar de pers lopen." Keuze OR-voorzitter A Canrinus zegt dat de informatievoorziening naar het personeel geen schoon heidsprijs verdient. „Je zit maar met een paar mensen op de fa briek. Om toch iedereen te be reiken, hebben we gekozen om maandag een persbericht de deur uit te doen. Volgende week wordt iedereen bijgepraat." Canrinus wijst met een beschul digende vinger naar Philips. „De directie heeft een onfat soenlijk moment gekozen om het besluit naar buiten te bren gen. Ze heeft als een dief in de nacht de beslissing genomen. Daarom moest de OR kiezen voor de minst kwade oplos sing." Volgens Canrinus zullen de werknemers komende maandag of dinsdag op de hoogte worden gebracht, afhankelijk van het aantal werknemers dat dan op de fabriek aanwezig is. Volgens Philips-woordvoerder J. Crolla heeft de directie zorg vuldig gehandeld. „Maandag is er een brief aan de werknemers de deur uitgegaan. Die hebben ze als het goed is dus dinsdag ontvangen." Vrouw gewond bij ongeval Hoek HOEK - Bij een eenzijdig ver keersongeval op de Noorddijk bij Hoek raakte woensdagmid dag een 53-jarige automobiliste uit Sas van Gent gewond. De vrouw moest per ambulance worden overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman teVlissingen: l Fransen E,L. Ramakers M.J. van der Schot A A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Dei1 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet il nttp://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De bewoners van het asielzoekerscentrum (AZC) aan de Zuidsingel in Mid delburg vergeten nooit meer wat oliebollen zijn en hoe ze rui ken. De asielzoekers hebben dinsdag zo'n driehonderd olie bollen gebakken voor de buren. Kinderen uit het centrum zijn ze woensdag gaan uitdelen. Tijdens een middagpauze kwa men medewerkers van het AZC op het idee om met de feestda gen iets leuks te doen voor de buurtbewoners. Al snel werd het plan opgevat om nieuw jaarskaarten rond te brengen samen met een zakje zelfge maakte oliebollen. Wie gisteren bij het uitdelen niet thuis was, kreeg alleen de wenskaart. Bij na alle buren hebben positief op de actie gereageerd. Eigenlijk begon de actie dins dag al, toen vrijwilligers en en kele asielzoekers de eerste bol len deeg in het vet gooiden. De proefexemplaren waren echter al snel opgegeten. „We hebben de bewoners uitge legd wat oliebollen zijn en dat het hier traditie is om ze met oud en nieuw te eten", zegt Louise Claessens van het AZC. „Onze bewoners wilden ze wel eens proberen. De komende dagen krijgen onze 275 bewoners een paar oliebollen. Dan kunnen zij eens proeven van deze Neder landse traditie." Ruilbeurs LEWEDORP - Vrijdag 7 januari vindt in café-pension De Goede Verwachting in Lewedorp een ruilbeurs plaats. Munten, oude ansichten, postzegels en andere spullen kunnen geruild worden. De beurs begint om 19.15 uur. (Advertentie) aor Mieke van der Jagt ORSSELE - Borssele is bijna u; jl. In het dorp, dat alleen nog jor de natuurlijke groei mag iwen, is nauwelijks nog iwgrond aanwezig, alleen »g in sommige gaten in de be- ivving. Als de 22 woningen ie er volgens de provinciale chtlijnen tot 2007 mogen ver- jzen, gebouwd moeten wor- i, zal de gemeente Borsele aast moeten maken met de itwikkeling van een bestem- lingsplannetje. De vraag is al ii waar? 'igh. est] »U1 aar- aan- eld- ieter Bl pei aerï iven :eei :e| fe gemeente legt vanaf van- ag een structuurschets ter tage, waarin alle mogelijke ities worden overwogen, insdag 11 januari houdt de ge- een te een voorlichtingsbij - flkomst waarbij alle opties len uitgelegd, rzijn zes mogelijkheden. Een itbreiding van Borssele kan >t zomaar op ieder mooi, leeg lekje aan de rand van het dorp. ij de ontwikkeling moet terde- rekening worden gehouden ;tde risico's van de industrie ïhet Sloegebied. Dat betekent ,„trd< 'otogroep stelt erk tentoon Zierikzee ERIKZEE - Leden van de Fo- ;p Schouwen-Duiveland [poseren in de maanden janu- februari en maart hun werk verpleeghuis Cornelia in Zie- zee. De Fotogroep bestaat uit intwintig hobbyisten die jn in de regio wonen, 'tentoonstelling in de exposi- egang van Cornelia bevat ito's die de leden van de foto iep het afgelopen jaar maak- i. De expositie is te sichtigen tijdens de ope- ngsuren van het verpleeghuis. geen nieuwe huizen aan de noord- en de westkant van het rechthoekige dorp. Ook de loca tie tussen de Monsterweg en Oostsingel valt om die reden af. De stedenbouwkundigen van het bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft uit Goes hebben zes locaties tegen het licht ge houden. De eerste, het gedeelte langs de zuidkant van de Mon sterweg tussen de dreef naar de monumentale boerderij van Dekker en de bestaande lintbe bouwing, is lang niet groot ge noeg voor de bouwbehoefte, maar is heel makkelijk te ont wikkelen. Vijf tot negen wonin gen zouden in traditionele lint bebouwing, achter een fietspad en een sloot kunnen worden ge bouwd. De locatie gooit hoge ogen als tussenoplossing in af wachting van een ander, groter plan. Meulpadje Voor die grotere plannen gaat de voorkeur uit naar het gebiedje ten zuiden van het Molenpad, het Meulpadje zoals het in de volksmond heet, of naar het stuk grond ten zuidwesten van de huidige nieuwbouw, wat ge vormd wordt als je de zuidelijke en de westelijke grenzen van de bebouwde kom doortrekt. Beide gebieden geven een logische aansluiting op de huidige be bouwing. Ook niet verkeerd, maar met een paar nadelen, zijn de locaties ten oosten van de Oostsingel, eentje ten noorden van de be graafplaats en de ander ten zui den ervan. Beide liggen echter een beetje achteraf omdat ze achter en tussen de bestaande bebouwing zouden moeten ko men. Eén van de onderzochte plaatsen, het doortrekken van de nieuwbouw ten zuidoosten van de Borszeestraat, valt af. Woningen daar zouden wel erg in de rimboe komen te liggen en het dorp in een ongewenste richting uitbreiden. door Ondine van der Vleuten SCHERPENISSE - Een 34-jari- ge inwoner van Tholen is woensdagavond gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeval op de Engelaarsdijk in Poort vliet. De man reed omstreeks kwart voor zeven vanuit de richting Scherpenisse naar de Paasdijkweg toen hij in een bocht naar links de macht over het stuur verloor. Via de linkerberm botste hij op een dam, waarna de auto kan telde. De wagen raakte hierbij volledig vernield. De bestuur der, die zoals uit het onderzoek bleek geen gordel droeg, sloeg tegen de voorruit. Ondanks ver wondingen aan zijn hoofd zag hij kans om op eigen kracht uit het wrak te kruipen. Een voor bijganger verleende eerste hulp. Later is de Tholenaar vanwege zijn verwondingen naar het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom vervoerd. Omdat vermoed werd dat er drank in het spel was, is hem een bloedproef afgenomen. De weg is enige tijd afgesloten geweest, tot de auto weggeta- keld was. foto Wim van Vossen Haast met uitbaggeren haven Eén van de mogelijke bouwlocaties, het 'Meulpadje'. foto Willem Mieras door Lukas Fransen VEERE - De Grote Kerk in Vee- re wordt volgend jaar gerestau reerd en nog voor de zomer wordt begonnen met de aan bouw voor de Samen op Weg- (SOW)-Kerk Veere. De multi functionele aanbouw zal eind 2000 gereed zijn. De restauratie en aanbouw ma ken onderdeel uit van een to taalplan van Rijksgebouwen dienst voor de herinrichting van de Grote kerk. De restauratie werkzaamheden betreffen vooral herstelwerk aan het met sel- en voegwerk, de goten en herstel van dakkapellen en ra men. Ook de houtconstructies worden gerestaureerd en onder gaan tevens een behandeling te gen aantasting door zwam en knaagkevers. De SoW-Kerk kampt al sinds de verhuizing in 1997 naar de Klei ne Kerk, die tegen de Grote Kerk is aangebouwd, met ruim tegebrek. „In de kerk waar we eerst zaten, hadden we de be schikking over bijgebouwen", zegt R. Stoffels, voorzitter van het college van beheer van de Kleine Kerk. „We hebben drie jaar geleden de Kleine Kerk he lemaal gerestaureerd. We heb ben daarna steeds geprobeerd nevenruimte te krijgen." Uitbreiding De uitbreiding wordt gereali seerd bij de ingang van de Klei ne Kerk en bevindt zich momen teel nog in de ontwerpfase. Stoffels: „De architect is volop bezig met de voorbereidingen. We hebben met de gemeente, provincie en de Rijksgebouwen dienst, de eigenaar van de kerk, een akkoord kunnen bereiken over de aanbouw. De procedures zijn nu volop in gang. We zitten enkel nog te wachten op goed keuring en dan kunnen we ein delijk aan de slag. We hopen voor de zomer nog te kunnen bouwen, want volgend jaar no vember of december moet de aanbouw klaar zijn." De SoW-Kerk huurt de bene denverdieping van de aanbouw van Rijksgebouwendienst. De twee lokalen, hal en toiletten worden gebruikt voor neven diensten, vergaderingen en tijdens trouwerijen. De boven verdieping is bestemd voor de Grote Kerk. De aanbouw wordt met de kerk verbonden door een moderne glazen gang. „We heb ben er bewust voor gekozen dat het een eenheid moet worden", zegt Stoffels. „De mensen hoe ven niet naar buiten als ze van de kerk naar de aanbouw willen lopen." Het is de bedoeling dat de in gang van de Kleine Kerk wordt verlegt. Nu is het nog zo dat be zoekers het poortje doorlopen en enkele tientallen meters moeten lopen naar de ingang van de kerk. „Er komt een patio dichter bij de kerk", zegt Stof fels. „Hierdoor wordt de af stand van de ingang naar de kerk en de nevengebouwen kor ter." Hoog tijd De SoW-Kerk wacht al sinds de ingebruikname van de geres taureerde Kleine Kerk in juni 1997 op uitbreiding. Stoffels vindt het dan ook hoog tijd dat er eindelijk meer duidelijkheid is over de aanbouw. „Het heeft mijns inziens al te lang ge duurd." Als er geen bezwaren tegen de procedures komen, kan in mei 2000 begonnen worden met de bouw. Stoffels: „Als dat niet ge beurt, kunnen we beter stoppen. We kunnen niet langer wachten als kerk. In het jaar 2000 moet het gebouw er staan. SINT PHILIPSLAND - De leden van Koninklijke Schippers vereniging Schuttevaer afdeling Noord-Zeeland hebben woensdag tijdens de jaarvergadering de hoop uitgesproken dat de haven van Sint Philipsland binnen nu en drie maanden wordt uitgebaggerd. De gemeente Tholen heeft, licht secreta ris M. J. Faasse toe, die toezegging eerder gedaan. Een snelle uitvoering van het karwei wordt als belangrijk gezien, omdat één van de families die Sint Philipsland als thuishaven heeft op het punt staat een baby te krijgen. Hetschip van de familie dat minstens honderd meter meet, kan - tot er uitgebaggerd is - de haven niet in. Deze eerste jaarvergadering van de onlangs gefuseerde clubs uit Sint Annaland en Sint Philipsland werd door zo'n vijftig - van de circa negentig - leden bezocht. Na af loop van de vergadering vonden er nog afzonderlijke etentjes plaats. Flinke buit bij autokraken HEINKENSZ AND - Drie inwoners van Heinkenszand zijn in de nacht van dinsdag op woensdag het slachtoffer geworden van autokrakers. In alle gevallen werden de auto's openge broken en werden de autoradio/cdspeler en cd'tjes ont vreemd. De totale waarde is aanzienlijk. De politie wil graag in contact komen met mensen die iets verdachts hebben ge zien, met name in de omgeving van de Dorpsstraat. Mercedes cabriolet gestolen RENESSE - Vanaf een parkeerterrein aan de Jan van Renes- seweg in Renesse is in de nacht van dinsdag op woensdag een zilverkleurige Mercedes 124 cabriolet gestolen. De wagen heeft het (Duitse) kenteken KB-XY-55. De Duitse eigenaar van de wagen deed aangifte bij de politie. Politie haalt stereo weg ZIERIKZEE - Na een melding over geluidsoverlast heeft de politie dinsdag de geluidsapparatuur van een bewoner van de Haringvlietstraat in de Zierikzeese wijk Poortambacht in be slag genomen. Tegen de man - die al eerder was gesommeerd de volumeknop omlaag te draaien - wordt proces-verbaal op gemaakt. Weer bonnenregen op wegen MIDDELBURG - Ruim 2800 automobilisten kunnen een be keuring tegemoet zien voor het overtreden van de maximum snelheid. Zij werden afgelopen week geflitst op een van de Zeeuwse wegen die in het kader van het verkeershandha- vingsproject in de gaten worden gehouden. Voor te snel en/of door rood licht rijden zijn 667 bestuurders bekeurd. Ruim 240 mensen krijgen een bon voor het niet dragen van de autogor del. Negen bromfietsers treft hetzelfde lot voor het niet dra gen van een helm. Voor diverse andere overtredingen zijn zes tien bekeuringen uitgeschreven. Werkstraffen voor drugshandel MIDDELBURG - Drie Zeeuws-Vlamingen zijn donderdag in Middelburg veroordeeld tot werkstraffen van 100 tot 240 uur voor de handel in softdrugs. Het trio werd in september aan gehouden en heeft bekend tientallen kilo 's wiet en hasj te heb ben doorverkocht aan leveranciers die ervoor zorgden dat het spul bij de gebruikers terecht kwam. De rechtbank legde een 34-jarige Heikantenaar de maximum werkstraf van 240 uur op. Zijn even oude kompaan uit Terneuzen moet 180 uur on betaalde arbeid verrichten. De derde, een 29-jarige Zuiddor- penaar, kreeg 100 uur dienstverlening opgelegd. De drie heb ben bovendien allemaal een voorwaardelijke straf van zes tot vier maanden gevangenisstraf gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 93