Poot verlaat horecahandel Muziek uit alle windstreken op Middelburgs nieuwjaarsconcert PZC Ondernemers Zierikzee delen prijzen uit Toen roken gewoon C nog gezellig was zeeland donderdag 30 december 1999 18 Gelegenheidskoor zingt Handels Messiah na één dagje repeteren kunst cultuur in detail Gastronoom Poot Totaal in handen van zoon Jan ondernemend zeeland os- 1900-2000 30 DECEMBER 1954 door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - In Engeland is de Messiah from scratch een bekend fenomeen. In één dag studeert een gelegen heidskoor van zo'n tweedui zend mensen met een gele genheidsorkest The Messiah van Georg Friedrich Handel in. Dezelfde avond wordt het oratorium uitgevoerd. In Leiden wordt sinds tien jaar met succes hetzelfde gedaan. Op kleinere schaal probeert de Stichting Scratch Mes siah Zeeland er vanaf 18 maart in de Vlissingse Sint Jacobskerk een jaarlijkse traditie van te maken. Twee van de initiatiefneem sters zijn Lous Roelofsen en Annie Vaandrager. Beiden hebben verschillende keren meegedaan aan de Scratch Messiah in Leiden. „Daar is het dit jaar voor de tiende keer georganiseerd", vertelt Roelofsen. „Het is zo'n suc ces dat ze er een weekend van gemaakt hebben, de Leidse scratch-dagen. Het is een enorme happening met 800 zangers die op een grote tri bune in de kerk staan. Behal ve The Messiah wordt daar ook muziek uitgevoerd van Verdi en uit musicals. Verder bestaat nog Utrecht on Scratch, waar ze dit jaar de Carmina Burana van Carl Orff hebben gedaan. Op een gegeven moment hebben we gedacht: waarom doen we zoiets niet in Zeeland?" Leuke dag Anderhalf jaar geleden zijn de voorbereidingen begon nen voor de eerste scratch- dag die gepland staat op 18 maart 2000. Roelofsen heeft voor het instuderen van The Messiah Jules van Hessen be naderd, de dirigent die het Leidse evenement de afgelo pen tien jaar heeft begeleid. „Dat is een ontzettend leuke vent die het heel goed kan. Hij weet er een leuke dag van te maken. Alle deelnemers laat hij ontspannen zingen." Dat is een van de doelstellin gen, vertelt Vaandrager. „De uitvoering is niet het hoofd doel. Normaal gesproken re peteert een koor maanden lang elke week. Dit is één dag met mensen uit alle streken van Zeeland en die elkaar dus over het algemeen niet kennen. Zo'n hele dag samen, dat is het leuke. Je ziet het koor groeien. Natuurlijk doet iedereen zijn best, maar tegelijkertijd weet iedereen dat een perfecte uitvoering er niet in zit. Kom maar gezellig en spontaan zingen. Daar gaat het om." Mannenstemmen Zowel voor het koor als voor het orkest is de stichting op zoek naar mensen. In totaal zijn 250 zangers nodig. Het orkest zal uit dertig leden be staan. De afgelopen week zijn informatiefolders en in schrijfformulieren ver spreid, hoofdzakelijk via be staande Zeeuwse koren. De aanmelding verloopt voor- - spoedig, zij het dat - zoals al tijd .- de mannenstemmen achterblijven. De initiatief nemers benadrukken overi gens dat lidmaatschap van een koor absoluut geen voor waarde is. Als mensen graag willen zingen, komen ze in aanmerking. Alleen als de in schrijving vol is, of als zich te veel mensen met een bepaal de stem hebben aangemeld, zullen afwijzingen nodig zijn. De solopartijen van The Mes siah worden op 18 maart wel door professionele zangers gezongen. Er zijn relatief on bekende, jonge solisten aan getrokken, die zodoende een uitgelezen mogelijkheid krijgen hun Handel-partij nog eens een keer te zingen. „De solisten zijn de hele dag aanwezig", aldus Vaandra ger. „Zij kunnen het niveau van de uitvoering behoorlijk opkrikken. Als ze goed zijn, motiveert dat het koor. Dan wil niemand achterblijven." Volgens Roelofsen leent The Messiah zich uitstekend voor een uitvoering from scratch. „Het is prettige muziek, vro lijk, in een soort euforie ge schreven. Handel heeft het heel snel gecomponeerd, want het moest op korte ter mijn worden uitgevoerd. Dus van begin af aan is er een tra ditie geweest van haastig in studeren. Met dit werk kan dat ook goed." Info: Stichting Scratch Messiah Zeeland, postbus 79, 4330 AB Middelburg. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18. 4380 AA Wissingen, of via fax 0118-470102. Gerard Blaakman en Erwin Vermeulen uit Sluis hebben een bedrijf opgezet voor alle werk zaamheden op stukadoorsge- bied. Het vlak zetten van mu ren. afwerken in diverse lagen en decoratiewerk in de vorm van sierpleisters in elke gewen ste kleur of structuur valt bin nen het vakgebied van de stu kadoors. Naast verfraaiing zijn Blaakman en Vermeulen ook het adres voor renovatie en re paratie. Ze hebben in Sluis aan de Sint Jacobssstraat een be drijfsruimte ingericht. Aan de 's Gravenstraat in Clinge is Daniëlla's Versmarkt gevestigd. Bezoekers kunnen er terecht voor dagverse groen ten en fruit, versgesneden groenten en salades, maaltij den zoals pasta's, stamppotten en snacks, kaas, snijvlees, brood, melkproducten, wijnen en frisdranken. Verder geeft de Versmarkt advies voor relatie geschenken. De Theeroos aan het Hof te Zandeplein in Kloosterzande is de nieuwe onderneming van bloemiste en arrangeuse Mar jolein Lankhuijzen. Zij dreef eerder een bloemenzaak met postagentschap in Hoedekens- kerke. In de nieuwe speciaal zaak zijn naast boeketten en planten, bloemwerken voor al le gelegenheden te koop. Elektrotechnisch bureau en keukencentrum Verlinde aan de Axelsestraat in Terneuzen is uitgebreid met een 90 vierkan te meter grote studio waarin de beeld- en geluidsapparatuur van het Duitse merk Loewe wordt gepresenteerd. Voor wat betreft Loewe-apparatuur is deze studio de grootste in Ne derland. De ruimte is onderge bracht in de naastgelegen voormalige fotozaak die Ver linde bij het bestaande winkel pand heeft getrokken. Ook de keukenstudio van Verlinde, die 12 jaar lang was gevestigd in een tegenovergelegen pand aan de Axelsestraat, is verhuisd naar hetzelfde nieuwe pand. De Indiase Ustad Munir Khan. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het traditio nele Nieuwjaarsconcert van Nieuwe Muziek Zeeland staat voor het eerst niet gepland op Nieuwjaarsdag. Onder de titel 2000 Concert vinden zaterdag 8 januari van 's morgens vroeg tot 's avonds laat elf uitvoeringen plaats in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Directeur Ad van 't Veer heeft ernaar gestreefd mu ziek uit alle windstreken te pro grammeren, zodat behalve nieuwe muziek ook veel wereld muziek te horen zal zijn. Het is om praktische redenen dat het nieuwjaarsconcert een week is opgeschoven. „De bui tenlanders komen anders so wieso niet", verklaart Van 't Veer. „Die zullen dit keer rond die datum niet graag reizen. Daarbij komt dat de meeste mensen het liefst thuiszitten. Dat geldt ook voor mijn perso neel." Tenslotte blijkt het op 1 januari ongeveer drie keer zo duur te zijn om artiesten te boe ken, zodat Van 't Veer liever voor door Piet Kleemans BRUINISSE - Dubbel feest was het woensdag in het Gre- velingenrestaurant bij Brui- nisse. Johannes Karei Poot. de grondlegger van horecagroot- handel Poot uit Sirjansland (handelsnaam Gastronoom Poot Totaal), vierde er zijn 76ste verjaardag én zijn af scheid van 'de zaak'Zoon Jan Poot volgt zijn vader op als di recteur van het bedrijf. Poot senior bouwde de zaak uit het niets op. Na een aardappel- handel te hebben gedreven - net als zijn vader boer worden wilde hij niet - begon hij in 1968 in Zonnemaire een friet- voorbakkerij. In een voormalig kippenhok op een lapje grond bij zijn huis. ..Ik begon met niks. Ik heb zelf mijn klanten moeten werven", herinnert Poot senior zich. Dat lukte zo goed dat hij in 1973 besloot zijn vleugels ver der uit te slaan. Poot begon een groothandel in horecabeno- digdheden. Een eenmansbe drijf dat uit zou groeien tot een bedrijf met twintig werkne mers in vaste dienst. Gaande weg werd ook het assortiment steeds verder uitgebreid In 1978 kwam er nieuwbouw. Uit breidingen daarvan volgden in 1982,1986,1990 en 1997. Kort om: er werd steeds gebouwd aan de toekomst. Mijlpaal Op de waag waarom hij niet al op zijn 65ste een punt heeft ge zet achter zijn arbeidsleven antwoordt Poot glimlachend. „Ach, het moest er natuurlijk eens van komen, maar makke lijk is het niet. Als je een zaak helemaal zelf hebt opgebouwd is het moeilijk om daar af scheid van te nemen. Met een eigen zaak ben je dag en nacht bezig. Dat heb ik trouwens nooit erg gevonden hoor, ik heb het altijd met veel plezier ge daan. En ik heb nooit voor een baas hoeven werken. Nu de beslissing genomen is om zich uit het bedrijfsleven terug te trekken wil Poot meer tijd steken in zijn grote hobby: rei zen. Samen met vriendin Hedi Aschemacher (67). „Want je moet natuurlijk niet doorgaan tot je niet meer kan. Ik ben nog goed gezond en ik wil van mijn leven genieten. En ik ben altijd dol op reizen geweest. Wisseling in top De Kok Bouwgroep BERGEN OP ZOOM - De Kok Bouwgroep Holding bv, waar toe ook het gelijknamige be drijf in Goes behoort, heeft W. H. F. C. Eschbach aange steld als statutair mededirec teur naast algemeen directeur W. Pleune. Pleune wijdt zich aan algemene zaken en com mercie. Eschbach aan opera tionele zaken. Eschbach en Pleune voeren daarbij het statutair directeur schap over de vestigingen in Goes/Bergen op Zoom en Bre da/Tilburg. In de dagelijkse leiding krijgen ze steun van A L. M. van den Nieuwenhuij- zen, technisch adjunct-direc teur voor de vestiging Goes- /Bergen op Zoom, en A C. J. M. van der Heijden, bedrijfsleider voor Breda/Tilbui^. Eschbach heeft zijn achter gronden aan de Technische Universiteit Delft en in diverse uitvoerende en management functies in de nationale en in ternationale bouwnijverheid. In zijn vorige functie was hij di recteur bij NBM Amstelland en Volker Wessels Stevin. De Kok Bouwgroep is actief in utili teitsbouw. woningbouw en in stallatietechniek en telt ook bedrijven in Dordrecht en Hee- ze. Poot senior, met vriendin Hedi Aschemacher aan zijn zijde, kreeg tijdens de afscheidsreceptie heel wat handen te schudden. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het bestuur van het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) heeft woens dagmiddag in Restaurant Le Menu in Zierikzee de hoofd prijzen uitgereikt aan de win naars van de grote december- actie. Notaris R. Zonnevylle maakte bekend welke prijzen waren toegekend aan de vijftien win naars. Vijf winnaars kregen een prijs van duizend gulden en de tien anderen mochten elk honderd gulden in ontvangst nemen. ZOC-bestuurslid D. Schiette- katte toonde zich tevreden over de respons op deze winkel- maand-actie. De consument kreeg voor besteding van elke vijf gidden bij de deelnemende winkeliers een stempel op een lotkaart. Elke volle kaart dong gedurende de gehele actie mee naar één van de vele prijzen. De ingevulde kaarten geven het bestuur van de ZOC een aardige indruk van de samen stelling van het winkelend pu bliek in Zierikzee. De meeste klanten komen uiteraard van Schouwen-Duiveland, maar er werden ook kaarten ingeleverd door consumenten van Goeree- Overflakkee en uit de Rand stad. De prijzen werden uitge keerd in geschenkbonnen die de winnaars weer kunnen be steden bij de deelnemende winkeliers De bonnen blijven geldig tot eind 2000. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Anita de Jong Een recordaantal mensen - meer dan 650.000 - hoopt morgen z'n allerlaatste sigaret op te steken. Om vrij van deze slechte gewoonte de nieuwe eeuw in te gaan. Ach, wat zullen zij stiekem verlangen naar de jaren vijftig, toen roken nog geen zonde was en het synoniem kankerstokkie niet bestond. Roken mócht destijds gewoon, en reclame maken voor sigaret ten ook. De PZC uit december 1954 staat er vol mee. Neem de Roxy-advertentie. Vader komt thuis, beladen met kerstcadeau tjes en zwaait triomfantelijk met een slof sigaretten naar moeder de vrouw. „Zo'n feeste lijke voorraad Roxy hoort erbij. Geniet er deze dagen volop van", luidt de begeleidende tekst. De boodschap is duide lijk: roken is gezellig voor ieder- OK een en je hoeft er niet eens hip voor te zijn. Een beetje roker kiest die dagen "uv Amerikaanse merken: Raleigh, Lexington, Traffic ('een Traffic, 1 dat tref ik!') Everest {'ever best) of Chief Whip, op ieders lip. Een 'e. pakje van twintig stuks doel zo'n tachtig cent, al dan niet 'i cellophaan verpakt'. Virginia- tabak is het codewoord waar mee fabrikanten hun waar aan prijzen: 'vers, geurig en zeld zaam zacht'. Het Rotterdamse merk Matro- zenshag omschrijft z'n produc: zelfs als 'pure Virginia, onge verfd, dus gezonder'. Gezonder, dat klinkt toch stukken beta cat dan 'brengt de gezondheid ern- 1118 stige schade toe'. Maar de meest verleidelijke slo- fl gan voor aspirant-stoppen 0 heeft waarschijnlijk het merk Full Speed. Dat meldt: 'Even stoppen... en dan met full speed e5 verder'. d< Ja De Afghaanse rebab-speler Chalam Mohammed Attaie. hetzelfde geld drie keer zoveel programmeert als die dag moge lijk zou zijn geweest. Met een verwijzing naar 2000 is de toegangsprijs op twintig gul dengehouden. „Dat is zeer gere duceerd. Voor elk van de elf con certen zouden we eigenlijk twintig gulden kunnen vragen. Het zijn stuk voor stuk bijzon dere artiesten die een uur spe len." Hele dag Dat betekent een hele dag mu ziek. Om half tien begint de In diase familie Khan, die voor de zegelegenheid wordt bijgestaan door de Afghaanse rebab-speler Chalam Mohammed Attaie, om elf uur 's avonds zorgen slag werker Lucas van Merwijk en Ali N'Diaye Rose voor een spet terende afsluiting. Van 't Veer heeft gekozen voor kleine ensembles en solisten, omdat de Kloveniersdoelen in zijn ogen niet geschikt is voor orkesten of te hard spelende groepen. Hij heeft dit jaar niet overwogen, zoals vorig jaar, uit te wijken naar de Middelburgse Concertzaal. „Ik heb daar geen spijt van, maar zou dat niet gauw een tweede keer doen. Daarvooi moest er te veel aan die zaal veranderd worden." De Grote Kerk in Veere, waarnaar Nieuwe Muziek ook graag uitwijkt, was in de koude janua rimaand geen optie. „Natuur lijk zouden dit soort nieuw jaarsfeestjes grootschalig aangepakt moeten worden. Ei genlijk zijn de artiesten veel te duur voor de honderdtwintig mensen die we nu kunnen ont vangen. Misschien wordt Rik van der Ploeg er kwaad over, maar hebben niet voor niets in ons nieuwe beleidsprogramma gezet dat we een grotere zaal willen." Intieme concerten dus, van ar tiesten met een reputatie. De fa milie Khan is in Middelburg niet onbekend. Zij speelden vaker bij Nieuwe Muziek, maar nooit 's morgens om half tien. Aange zien Indiase en Afghaanse ra- ga's zijn afgestemd op bepaalde seizoenen en tijdstippen van de dag, wordt het ochtendconcert bijzonder. Van 't Veer: „Een ge oefend oor zal merken dat ze an ders spelen dan 's avonds." Na de oosters getinte opening volgen drie solo-concerten. Vio liste Mifune Tsuji speelt tradi tionele en moderne muziek uit het verre oosten, pianomuziek is te verwachten van Ralph van Raat, winnaar van het Gau- deamus Concours 1999en eigen werk voor tape en instrumenten van de Goese componist Jorrit Tamminga. Flamenco Een in België woonachtige vier- mansgroep rond de Spaanse gi tarist José Luis Toral speelt en danst vervolgens flamenco. De in Middelburg opgegroeide gi tarist Wiek Hijmans komt met zijn nieuwe soloprogramma Scheurijzer Plukhout, waarin hij composities uitvoert van klassieke en moderne Neder landse componisten. De enige groep die niet in de zaal maar it de foyer optreedt is het percus sietrio van Ernesto Arrendell Accent In de avonduren ligt het accent iets meer op hedendaags klas siek. Pianist Geoffrey Douglas Mad ge en celliste Frances Marie Uit- ti spelen werk van onder ande ren Weill, Xenakis en Kurtag Van de twee eerstgenoemde componisten wordt ook door het Francis B. Quartet muziek uitgevoerd, alsmede van Andre Jolivet, een leerling van compo nist Edgar Varèse. Een trio bestaande uit Elisabeth Chojnacka op klavecimbel, Max Bonnay op bandoneon en Xavier Mercian! op Afrikaans slagwerk voert hedendaagse tango's uit van de componisten Lachlan, Prin en Natalon. Van Merwijk en N'Diaye Rose roffe len ten slotte een eind aan het overdadig gevulde nieuwjaars programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 92