Religie redding voor Jerine Fleurke Opleiding voetbal in de maak Groenendaal wint eindelijk Loenhout Winstpunten vliegen ruiters om de oren bij Indoor Zeeland Millenniumloop Zoutelande in trek bij atleten Schansspringer Schmitt al vroeg in vorm Ministeries doen onderzoek m. si 1 por donderdag 30 december 1 999 OBERSTDORF - Martin Schmitt (foto) heeft gisteren de eerste wedstrijd van het vierschansentoernooi gewonnen. De tweevoudig Duitse wereldkampioen liet in Oberstdorf onder toeziend oog van 20.000 toeschouwers na twee sprongen een totaal van 243 punten noteren en hield daarmee de Oostenrijkers Golberg (233,2 punten) en Widhölzl (222,7 punten) achter zich. foto Jürgen Schwarz/Reuters Voormalig volleybalinternational mist alleen nog het wedstrijdgevoel van onze sportredactie DEN HAAG - Het opleiden van jonge profvoetballers buiten de Europese Unie moet een vol waardige studie worden. Op verzoek van een aantal Neder landse clubs bekijken de minis teries van VWS en Onderwijs of Nederland in augustus 2001 de wereldprimeur van een middel bare beroepsopleiding voor voetballers krijgt. De opleiding wordt geïnte greerd in een reguliere algemeen vormende opleiding en moet worden verzorgd door diverse afdelingen van het Regionale Opleidingen Centrum. De stu die voetbal gaat 30 tot 40 pro cent van het lesrooster beslaan en wordt door de clubs zelf ge geven Het idee van de speciale voet- balschool is bij clubs geboren na een grootscheeps onderzoek van de arbeidsinspectie. Die consta teerde vorige maand onder de 36 clubs in het betaalde voetbal 26 overtredingen bij het naleven van de Wet arbeid vreemdelin gen (Wav). Acht spelers van bo ven de 18 jaar en achttien voet ballers jonger dan 18 jaar van onder meer Feyenoord en Vites se bleken niet over de vereiste papieren te beschikken. Een aantal van hen dreigt binnen kort ons land te moeten verla ten. Vergunning Dm een speler van buiten de Eu ropese Economische Ruimte (Europese Unie aangevuld met LJsland, Noorwegen, en Liecht enstein) aan te trekken, is een tewerkstellingsvergunning no dig. Door Arbeidsvoorziening Nederland wordt daarin een zeer terughoudend beleid ge voerd. Vergunningen worden in de regel niet verstrekt aan spe lers jonger dan 18 jaar. Alleen in zeer speciale gevallen, zoals in het verleden de Braziliaan Ro- naldo (PSV) en Nigeriaan Kanu (Ajax) wordt van die regel afge weken. Clubs uit het betaalde voetbal zien een middelbare voetbal- school als redding voor het be taalde voetbal. Ze denken al leen niet verder achterop te raken wanneer ze ook in de toe komst over jonge buitenlandse talenten kunnen blijven be schikken. Tijdens gesprekken met minister Hermans en staatssecrataris Adelmund van Onderwijs en staatssecretaris Vliegenhart van Sport hebben de clubs begrip voor hun pro blemen gevonden. Ajax, PSV, Feyenoord, Vitesse, FC Twente, De Graafschap en NAC hebben een werkgroep ge vormd, die een officiële aan vraag voor de voetbalschool gaat voorbereiden. De bedoe ling is dat de studenten in ieder geval een verblijfsvergunning voor de duur van de opleiding krijgen. „Nu is het afwachten hoe het ministerie van Justitie over het plan denkt. Het is de vraag of ze in het huidige wetstelsel een uitzondering wil len maken voor voetballers", al dus een woordvoerder van het ministerie van VWS. „Wij vin den in ieder geval dat we de clubs moeten steunen." ANP van onze sportredactie LOENHOUT - Richard Groe- nendaal heeft een imposante erelijst opgebouwd. De veldrit in Loenhout ontbrak echter nog altijd op zijn palmares. De Ra- bo-renner wist de cross gisteren eindelijk aan zijn lijst toe te voe gen. Het was de tweede over winning op rij voor Groenen- daal, die eindigde voor Sven Nijs en Adri van der Poel. Zon dag zegevierde hij in de Super prestige wedstrijd in Diegem. De cross in Loenhout behoort dit seizoen niet tot de cyclus voor de Superprestige of de we reldbeker. Toch wilde Groenen- daal de wedstrijd graag een keer winnen. „Dit is toch een klassie ker. Mijn motivatie aan de start was daarom groot. Het is een mooie koers die op mijn lijst thuishoort." Groenendaal bracht Nijs voor het Belgische publiek opnieuw een gevoelige nederlaag toe. Donderdag staat de achtste koers om de Superprestige in Surhuisterveen op het pro gramma. Groenendaal en Nijs zitten elkaar daarin op de hie len. De Belg, die aan het begin van dit seizoen domineerde, zag zijn voorsprong slinken tot zes punten. Zijn maximale marge bedroeg dertig. De laatste zege van Nijs dateert alweer van 11 december. Toen won hij de rit om de Superprestige in Hoog straten. Toch wanhoopt Nijs niet. „Ik had mij hier graag willen revan cheren voor de nederlaag van zondag in Diegem", aldus Nijs. „Toen voelde ik me goed, maar ik had te veel pech. Groenen daal was vandaag gewoon ster ker, maar ik heb geen reden om nerveus te worden. Ik doe nog steeds met de besten mee." Groenendaal en Nijs pakten na de start de leiding in de wed strijd. In het begin kon Nijs bij een passage in het parkoers steeds winst pakken. Als enige sprong hij op de fiets over een slootje heen. Groenendaal moest daar terrein prijsgeven, omdat hij moest lo pen. De renner uit Sint Mi chielsgestel kon het verschil steeds weer goed maken. In de vierde ronde nam hij definitief afstand van zijn Belgisch op ponent en finishte uiteindelijk met een voorsprong van veertig seconden. ANP Van de ene op de andere dag stopte ze met topvolleybal. Ze móest. Een mysterieuze pijn in de benen, vandaar. Het maakte Jerine Fleurke soms aardig de pressief, maar het geloof sleep te de Amsterdamse (26) erop de moeilijkste momenten door heen. „Ik heb nooit geleerd mijn gevoelens te uiten." Frank Buschmann Geen enkele tastbare herin nering aan haar leven als volleybalster siert de licht blauwe wanden in de knusse woonkamer in Amsterdam- West. Niet eens een bescheiden foto. Hoewel ze toch het nodige heeft beleefd. „Foto's roepen bij mij gevoelens op aan mijn actieve periode," stelt Jerine Fleurke. „Dat is niks voor mij. Ik zou het spelletje te veel mis sen als ik steeds beelden van mezelf zou zien." Af en toe nog gaat ze kijken bij AMVJ, haar oude cluppie, te vens haar laatste werkgever in Nederland. Wedstrijden van het nationaal team slaat ze normaal gesproken over. Het volkslied, het oranje shirt, alles eromheen - het doet haar alle maal weinig meer. „Wat ik mis, is het bewegen. Me lekker uit leven. Over de grond rollen, duiken naar een bal, verdedi gen. Ik deed het altijd graag. Nu kan het niet meer en dat is een ramp," vertelt ze met lichte stemverheffing In de zomer van 1997 verdween Jerine Fleurke van het volley balpodium. Plots. Zonder veel ophef, via de achterdeur. Maar vooral: ongewild. „Bij stoppen denk ik aan een mooie laatste wedstrijd in een volle zaal of nog één groot toernooi. Bij mij ging het totaal anders. Ik heb niet eens kunnen afbouwen. Ineens was het over en uit. Zó had ik me mijn afscheid in elk geval niet voorgesteld." Irritaties Het begin van het einde diende zich vele jaren eerder aan. Toen ze nog bij Volco in Ommen bal de. In haar benen openbaarden zich de eerste irritaties. „Ikhad een strak gevoel in mijn knie holtes," draait Fleurke de film terug. „Op de spieren kwam steeds meer spanning te staan. Heel gek, maar zolang ik in be weging was, ging het wel. Op het moment dat ik stil stond, werden de klachten erger." Zo zou het jarenlang gaan. Fleurke ging ziekenhuis in, ziekenhuis uit, onderging het ene na het andere onderzoek en had zowat een abonnement op allerlei therapeuten. Er wer den vele scans en foto's ge maakt, maar de artsen bleven voor een raadsel staan. Nie mand kon de oorzaak van de pijn achterhalen, het bleef slechts bij gissen en derhalve restte Fleurke weinig anders dan voortsudderen. Ze trainde, ze speelde, maar eenmaal in ruste kwamen de pijnprikkels weer bovendrijven. Ruim twee jaar terug werd de pijn zo hevig, dat ze twijfelde of doorgaan wel zin had. Het Nederlands team stond op het punt naar Azië af te reizen voor de Grand Prix. „Ik heb Gido Vermeulen, de assistent van Bert Goedkoop die toen nog bondscoach was, gebeld om hem te zeggen dat ik niet mee zou gaan. Ik zakte steeds in el kaar, kon mijn benen niet meer rechthouden. Toch heb ik me door Vermeulen laten overha len. Je had me moeten zien. Ik kon niet eens normaal lopen als ik een tijdje stil had gestaan. Irena Machovcak droeg me naar het ontbijt, op haar rug ging ik ook naar mijn kamer." Klachten Terug in eigen land werd een MRI-scan gemaakt van haar rug. „Ze dachten dat de pijn wel eens vanuit de rug kon ko men." Fleurke bleek een tus senwervelschijf beschadigd te hebben. „Maar of dat ook de oorzaak was van de kl achten in mijn benen, weten ze tot op de dag van vandaag nog niet." Een operatie werd niet over wogen. Rusten en therapie kre gen voorrang. Tevergeefs. Het zou nooit meer goedkomen, de klachten bleken chronisch van aard. Fleurke belandde in de wao, ze kon niks, verpieterde thuis. Depressiviteit kreeg haar in een sterke greep. „Ik had enorme huilbuien. Voelde me vreselijk down. Ik zat maar thuis, wist niet wat ik uit ver veling moest doen. En als je niks kunt, voel je je nutteloos. Doelloos. Ik lag maar op de bank televisie te kijken, iets wat ik vroeger nooit deed. Ik was niet gericht op een terug keer in de maatschappij. Die periode was heel moeilijk. Ik zag geen vooruitgang, had geconfronteerd met wat ik heb, en daar zit ik niet op te wach ten. In een groep kan ik mezelf niet zijn, want ik heb nooit ge leerd mijn gevoelens te uiten." In de top van het volleybal maakte het gebrek aan die ei genschap Fleurke min of meer tot 'einzelganger'. In Japan, waar ze in het na-olympische seizoen '96/'97 bij Ito Yokado een paar grote zakken yens op haalde, kwam haar dat aardig van pas. Daar was Fleurke re gelmatig op zichzelf aangewe zen. „Ik had er alle tijd om de bijbel goed uit te spitten," blikt ze lachend terug. Nieuw leven Lachen kan ze weer een beetje. Aan het einde van een tunnel die de afgelopen periode vooral leed bracht, verschijnt flauw licht. Thuis kan Fleurke weer een beetje rommelen, de boel schoonmaken, en één ochtend per week werkt ze als vrijwilli ger op een school. Het is niet veel, bekent ze, maar het is iets. „Ik werk graag met kinderen. Dat kan nu. Ik ben ervan over tuigd dat dat het werk is van Hem. Klinkt heel zwaar, maar ik weet zeker dat God me leidt. Hij geeft me het vertrouwen dat ik dit werk kan. Ik hoop al leen dat ik in de toekomst iets meer met kinderen kan doen. Assistente in een kleuterklas lijkt me wel leuk." Ze beschouwt dit als een nieuw leven. „Ik ben niet meer elke dag bezig met topvolleybal. Ik krijg er steeds minder binding mee. Dadelijk beginnen de meiden in Bremen aan het olympisch kwalificatietoer nooi, maar ik kan niet zeggen dat het nu extra gaat kriebelen bij mijWat ik al aangaf: ik mis het spelletje, het wedstrijdge voel, de spanning vooraf. Maar het reizen, het vele onderweg zijn, het leven in hotels en sporthallen, nee, dat mis ik al lemaal niet." Met mensen uit het wereldje heeft ze amper nog contact. Irena Machovcak spreekt ze nog wel eens, en Ingrid Visser. Maar voor de rest... Van Top Volleybal Nederland, de stich ting waar de nationale teams onder ressorteren, heeft ze na haar gedwongen vaarwel nooit meer iets gehoord. Bitter: „Dat is triest, maar je merkt dan ook gelijk hoe hard topsport is. Hard dus. Keihard." door Lucien Roelandt GOES - De dressuurruiters uit de basisorganisaties gingen tij dens Indoor Zeeland uitstekend van start, getuige het grote aan tal winstpunten dat gisteren in de Zeelandhallen viel te note ren. Verschillende combinaties zagen hun erelint zelfs verge zeld gaan van twee bonuspun- ten. De -Goese amazone Anne Zan- dee, met Hexagons Raiman winnaar van de klasse L groep B, kwam voor dit tweede extra- tje één puntje tekort. Een tekort dat voornamelijk te wijten was aan slordigheidjes in de over gangen. Ook voor de met 165 punten als tweede eindigende Marjolein van Kerckhoven met de veel uitstraling tonende Kingston H is er nog wat werk aan de winkel. De combinatie uit Ossenisse wisselde een aantal bijzonder goed uitgevoerde onderdelen af met enkele zeer slechte. Vooral het van hand veranderen en de arbeidsdraf bezorgden Marjo lein van Kerckhoven en de don kerbruine Variant-zoon proble men. Petra de Kam werd met 163 punten een goede derde prijswinnaar. De amazone uit Westkapelle liet met de soepel bewegende zesjarige ruin Leroy weinig hoogstandjes zien, maar liet zich door de jury ook niet op fouten betrappen. Hoogtepunten Hoogtepunten waren er wel te zien in de proef van Miranda Weijermans met de zich schitte rend tonende Onyx. Vooral in de galop maakte de zwartbruine Haarlem-zoon veel indruk. Het geheel is echter nog te weinig bevestigd. Niet verwonderlijk gezien het feit dat de amazone uit Grijpskerke de pas driejari ge ruin nog maar enkele weken onder het zadel heeft lopen. Twee winstpunten waren er wel voor Michelle Evertse. De der tienjarige amazone uit Nieuw- land schreef met Oemoemenoe met het aansprekende totaal van 171 punten de klasse B groep B op haar naam. Als zoon van Libero H, het springkanon waarmee Jos Lansink vier jaar geleden in Den Bosch de wereld beker op zijn naam schreef, toont Oemoemenoe zich een echte driftkikker. Maar in de ring loopt de driejarige ruin over van werklust. Dat hij daar door de pest heeft aan even stil houden, is hem vergeven. Het was eigenlijk het enige foutje van de bruine Libero-zoon. Marcelle van de Ven stuurde Garant met 163 punten naar de tweede plaats. Met wat meer voorwaarts rijden van de Bore- as-nazaat had er voor Seroos- kerkse ongetwijfeld een paar puntjes meer in gezeten. Nu moest Marcelle van de Ven de tweede plaats delen met de Wol- phaartsdijkse Adinda Volkers met Monica. De 171 punten van Michelle Evertse waren niet voldoende voor de hoogste score op deze eerste dressuurdag. Die eer eiste Nel de Groene voor zich op. De amazone uit Wolphaartsdijk reed de met goede basisgangen begaafde schimmel-ruin goed voorwaarts. De jury kon dan ook heel wat achten kwijt, wat uiteindelijk resulteerde in 177 punten. Dat Nel de Groene zich maar weinig kon permitteren bleek wel uit de achterstand van slechts drie puntjes van haar plaatsgenote Ellen Sinke, met de fraaie zwarte als een ballet danseres door de ring bewegen de Isabel. Ook de proef van der deprijswinnaar Alexandra van Sluys werd beloond met twee bonuspunten. Al bij binnen komst maakte de Middelburgse met de vos-ruin Garant een ge weldige indruk. Voor de over gang maken scoorde de Schel- destad-combinatie zelfs een negen. Jammer dat de Samber- zoon enige spanning toonde bij het aanspringen in de arbeids- galop, met minpunten als ge volg. Jerine Fleurke, voormalig steunpilaar van het nationale vrouwenteam, heeft het volleybal verruild voor het geloof. foto Roland de Bruin/GPD geen hoop." De eenzaamheid nam toe, de afstand met het topvolleybal werd met de dag groter. Fleurke zocht wanho pig steun. Ze vond die steun meer dan ooit in het geloof. „Tot voor twee jaar bestond mijn leven voor tachtig procent uit sport. Ineens vielen die tachtig procent weg. Ik had geen volleybal meer, geen werk, ik had niets. Alleen God. Hij was er op dat moment voor mij." Ze vervolgt: „Ik was al eerder tot het geloof gekomen. In 1992. Daarvoor had ik er niet zoveel mee. Hoe het is begon nen? Ik kwam een meisje tegen. We raakten aan de praat en ze vroeg of ik in God geloofde. 'Nee', zei ik. Ze heeft me toen meegenomen naar haar huis en we hebben daar samen gebe den. Dat was mijn eerste aan raking met het geloof." „Geloven is niet zeggen: 'Ik ge loof'. Geloof gaat dieper. Ik lees de bijbel en ik ga als het even kan naar de kerk, hier in een baptistengemeente in Amster dam. Ik probeer zoveel moge lij k diensten bij te wonenwant ik vind het niet prettig samen komsten met andere christe nen te moeten missen." In de tijd dat ze nog internatio nal was, gebeurde het wel eens dat Fleurke een kerkdienst moest laten lopen. Toch kreeg de gewezen middenspeelster van de meeste coaches ruimte om haar geloof te belijden. „In het begin van mijn carrière weigerde ik op zondag te spe len. Dat liet ik zelfs in Ommen in het contract zetten. Daar hadden ze geen moeite mee. Later, in het Nederlands team, kon ik er niet meer onderuit om op zondag te trainen of te spe len. Nee, daar had ik geen pro blemen mee. Als ik maar één rustdag per week had. Of dat nou de zondag was, de maan dag of woensdag, dat maakte niet uit." Op pad met Oranje had ze altijd een kleine bijbel op zak. In stille uurtjes trok Fleurke zich terug op haar ka mer. Bij de nationale ploeg wis ten collega's en leden van het begeleidingsteam hoe belang rijk religie voor haar was. Dus hielden ze er zoveel mogelijk rekening mee. „Bert Goedkoop wilde niet dat er gevloekt werd op trainingen omdat hij wist hoe ik daar over dacht. Hij droeg dat ook heel sterk uit. Vond ik goed van hem." .Binnen Oranje was ik toch an ders dan anderen. Ik was een buitenbeentje, en niet eens zo zeer vanwege mijn sterke ge loof in God. Nee, ik was ge woon een verlegen type. Ik zei nooit veel, was geen roddeltan te, ging niet graag uit. Ik was nou eenmaal geen groepsmens. Nog steeds niet trouwens. Nu bijvoorbeeld heb ik geen be hoefte aan een gesprek met lot genoten. Dan word ik te veel doorSjaakSinke ZOUTELANDE - „Was ik er maar nooit aan begonnen", ver zuchtte Lein Lievense op de laatste vergadering voor de Mil lenniumloop, die vrijdag in Zoutelande wordt gehouden. Door de overweldigende be langstelling van atleten en me dia wordt het Lievense soms wel eens wat te veel. „Ik word gek gebeld met vragen over het par koers, de deelnemers en de pers faciliteiten. Maar aan de andere kant is het natuurlijk fantas tisch om een dergelijk evene ment met 200 atleten te organi seren." Ongeveer een j aar geleden kreeg Lievense het idee om met de mil lenniumwisseling iets bijzon ders op sportgebied te organise ren in Zoutelande. Na gesprekken met Sportevene menten Zoutelande, Zoutelan de Actief en Dynamica kreeg het geheel de vorm van een team loop. Elke ploeg bestaat uit tien personen waarvan vier lopers vijf kilometer lopen, vier lopers tien kilometer en twee lopers twintig kilometer. Dat komt neer op 100 kilometer per team en omdat er 2 0 teams in actie ko men, wordt er in totaal 2000 ki lometer afgelegd. Aangezien een estafette veel te lang zou du ren, starten alle lopers tegelijk en worden de tijden bij elkaar geteld. Vrijdagmiddag om 13.00 uur geeft de burgemeester van Vee- re, mevrouw AC. de Bruijn, het startsein waarna de lopers op pad gaan. Er zal een 2000-klap- per worden ontstoken. Het pit tig loopparkoers is uitgezet over het fietspad in de richting Vüs- singen met een keerpunt bij camping Vos. Op de terugweg moet de beruchte gelling naar de Boulevard worden genomen en komen de lopers na vijf kilo meter weer bij start en finish in de Langstraat bij de muziek tent. De hoofdprijs bedraagt 2000 gulden, de tweede prijs is 2000 halve guldens, de derde prijs 2000 kwartjes, de vierde prijs 2000 dubbeltjes en de vijfde prijs 2000 stuivers, gelijk aan het inschrijfgeld. Het team van Boomkwekerij Koole is licht fa voriet met onder anderen Niels Koole, Mauricio Gonzales, Mi- quel van Tongeren, Kim Rey- nierse, Lion van Luyk en Wim Theo Rabout is met het team van Akoestisch Adviesburo Van Lienden een van de favorieten in de Millenniumloop van Zou telande. Besuyen. Triatleet Floris Jan Koole staat voorlopig nog reser ve. Akoestisch Adviesburo Van Lienden zet Zeeuws crosskam pioen Theo Rabout, Alwin Ver meulen, Jan de Wilde, Sepp Ver meulen, Erik Goossen en twee sterke Belgen Jurgen Velder- man en Stefan de Vlieger in. Het vrouwenteam van Boomkweke rij Koole kan zich misschien nog net in de overall-prijzen lopen met onder anderen Leonie Ton, Edith Gerards, Chantal Maat en Huguette Declercq. Hond Het Funnersteam telt negen at leten en de hond Joura van de familie Knol. „Moet kunnen", was de reactie van organisator Lievense toen hem een paar maanden geleden gewaagd werd of Joura mee mocht lopen. „Akkoord, maar dan wel aange lijnd en met een startnummer om." Meteen ging Joura in tra ning bij de loopgroep Niek Knol. Iedere traning krijgt hij een triatlonband met startnum mer om en volgt dan keurig aan de lijn de trainingen om de tien kilometer tot een goed einde te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 85