Millenniumnacht maakt niet rijk Omaatjes geven altijd wat meer Euregio Tuinen krijgen vorm Kamer wil weten wat voortrekken van de KSG kost !C PZC Be vrij dingsfesti val heeft dringend extra geld nodig zeeland 21 Extra beloning voor werken tijdens eeuwwende blijft beperkt Voorproeve op het nieuwe millennium. donderdag 30 december 1999 doorMaurits Sep GOES - Heel wat Zeeuwen brengen de millenniumwisse ling niet met familie en vrienden door, maar met collega's - voor zover die geen vrienden ge noemd kunnen worden. Ze moe ten werken. De één zal na afloop door zijn baas worden verrast niet een presentje, de ander moet het doen met de vaste ver goeding voor werken in de nacht of het weekeinde. Rijk zal nie mand worden die nacht, ten minste niet met werken. .Waarom zou ik?" speelt Gerard Nagelkerke de vraag terug. De igenaar van het Goese café lora betaalt zijn zeven mede werkers niets extra voor hun liensten tijdens de jaarwisse- ig. Dat wilden ze zelf ook niet, weert hij. „Ze zeiden tegen me: we hebben het het hele jaar £je goed bij jou, waarom zouden we je nu dan uitbuiten." zo zouden alle werkne- n mers hun bazen moeten behan delen, vindt Nagelkerke. Op zijn beurt weigert de horeca- baas zijn vaste klanten uit te buiten. Belachelijk vindt hij het dat cafés de dubbele toegangs prijs rekenen vergeleken met vorig jaar. Zelf vraagt hij hele- OOi maa* §een inkomgeld. Een con- sumptie is die nacht zelfs een ,m gulden goedkoper. En in de vooravond serveert Nagelkerke een koud buffet en champagne Een kleinigheidje krijgen ze wel, de medewerkers van café BI Hora. Zoals elke jaarwisseling. Een parfumerieset wordt het nu, verklapt Nagelkerke. Ook het personeel van het water- hap Zeeuwse Eilanden moet et doen met een aardigheidje. !n natuurlijk de vaste toeslag iKu mor het werk in de nacht, maar sk die is gelijk aan wat ze gewone £jfl nachten of weekeinden krijgen: 25 procent van het loon. eih .i« Extra mankracht Wt gpj Het waterschap zet twintig tot veertig mensen in, afhankelijk van de weersvooruitzichten. Wordt voor vrijdagnacht veel - rïg, regen voorspeld, dan moeten er meer werken omdat dan de pol- jg dergemalen bediend moeten kunnen worden. Is het glad bo- vendien, dan worden ook de gladheidsbestrijders opgetrom meld. Gissingen haalt L' versterking voor bureau lodiumkunsten VLISSINGEN - De Culturele Raad Vlissingen heeft de staf 1(j van het bureau podiumkunsten versterkt. Coördinator Klaas Overdam wil f IpnVOQ (Advertentie) Grote sommen geld levert het ze echter niet op. Net zomin als de ordehandhavers extra worden beloond voor hun inzet. De poli tie Zeeland keert de vaste toe slag uit voor nacht- en week- eindediensten (7,93 gulden per uur). Dow Benelux in Terneuzen doet hetzelfde. Een aantal afde lingen van het chemieconcern zijn extra bezet, zegt woord voerder J. Huisman. „Proces controle, de IT-afdeling. Maar we betalen niks meer uit dan normaal voor deze dienstenHet wordt namelijk ook geen andere nacht dan andere. Het risico dat de stroom uitvalt lopen we voortdurend." Dan hebben de medewerkers van Roompot Re creatie Beheer het beter getrof fen. Voor de klanten van de par ken wordt een groot feest aan gericht op De Banjaard. Gasten én personeel worden er met bus sen naartoe gereden. „Het wordt dus echt heel leuk om te werken", voorspelt Yamina Abdoun van Roompot. Bonus En niet alleen dat, het personeel krijgt ook een bonus, want het blijft natuurlijk werken terwijl een ander volop kan feesten. De vergoedingen lopen uiteen van 10 tot 175 0 gulden netto per uur op oudejaarsavond, 17,50 tot 30 gulden tijdens het feest en 15 tot 22,50 gulden voor de ochtend dienst op 1 januari. Goed betaald worden ook de medewerkers van Rijkswater staat. Mits zij 's nachts ten min ste één uur gewerkt hebben, krijgen zij 900 gulden bruto. Werken op nieuwjaarsdag le vert driehonderd gulden op. Be reikbaarheid wordt in de nacht beloond met 200 gulden bruto, overdag met honderd piek. Bij café De Kabouter in Hulst hangt de extra beloning volle dig af van de omzet. De Kabou ter is één van de weinige kroe gen in Hulst die open zijn tijdens de jaarwisseling. „Omdat het personeel het wil, want van mij hoeft het niet hoor", zegt eige naar E. Martens. „Ik heb het ze gevraagd en de meiden wilden wel werken. Met z'n tweeën zijn ze, zoals altijd. Of ze meer be taald krijgen dan anders? Nee hoor. Ze willen toch zélf wer ken? Nou, misschien, als het een hele goeie nacht is. Zelf denken ze dat het druk gaat worden." Architect Thomas Rau ontwierp het hoofdgebouw van de Euregio Tuinen, met een daktuin en drie torens. foto Peter Nicolai door Joost Bosman OOSTBURG - De stichting Euregio Tuinen heeft alle con tracten rond met aannemers en architecten voor de aanleg van de Euregio Tuinen in Oost- buig. Dat betekent dat ze vol ledig aanspraak kan maken op de Europese subsidie voor plattelandsontwikkeling. Op de totaalkosten van 8,5 mil joen gulden komt 1,2 miljoen gulden van Brusselse 5B-gel- den. Dat maakte stichtingvoorzit ter H. Eversdijk woensdag be kend tijdens de presentatie van het ontwerp voor het hoofdgebouw van de Euregio Tuinen. Dat pand, ontworpen door de Amsterdamse archi tect Thomas Rau, zal in totaal twee miljoen gulden kosten. Het hoofdgebouw is zo ont worpen dat het één geheel vormt met het landschap. Rau wil dit onder meer bereiken door het 'omhoog klappen' van de grond, waardoor er een daktuin ontstaat. Vanaf daar krijgen bezoekers een goed overzicht over de tui nen. Mogelijk komen er op het dak ook beelden te staan of wordt een cultuurpark inge richt. Om van het gebouw (dat een oppervlakte kent van tussen de 700 en 800 vierkante meter) een blikvanger te maken, krijgt het drie torens. De ste nen toren (30 vierkante meter) dient als entreeportaal. In de houten toren (50 vierkante meter) zal een Middeleeuwse tuin worden aangelegd, ter wijl de glazen toren (100 vier kante meter) dienst doet als plantenkas. Daarnaast zal er in het pand onder meer een restaurant komen, een exposi tieruimte, een winkel, een ver gaderzaal en een kantoor. Leem Rau heeft een duurzame ma nier van bouwen voor ogen, waarbij gebruik wordt ge maakt van recyclemateriaal en leem. Door het materiaal gebruik zijn dure installaties voor de verwarming en lucht- circulatie overbodig, waar door de exploitatiekosten aanzienlijk kunnen worden gedrukt. Duurzaam bouwen levert volgens Rau geen meer kosten op voor de opdrachtge ver. Eversdijk toonde zich tevre den met het feit dat de bijdrage uit Brussel wordt verkregen op basis van een vernieuwende toepassing van landschapsin richting. ..Met dit ontwerp is dat dus goed gelukt. Het geld dat we met het duurzaam bou wen besparen, kunnen we voor andere zaken inzetten." Ook burgemeester G. Noorde wier van Oostburg is blij met het ontwerp. „Duurzaam bou wen is tegenwoordig geen trend meer, maar een must. We zijn zeer content, want dit ge bouw heeft echt een smoel. Het is de vervolmaking van de en tree van Oostburg", verklaar de Noordewier. Het hoofdge bouw zal worden voltooid in de winter van 2001 en 2002. In het voorjaar van 2002 gaan de Euregio Tuinen open voor het publiek. leeft sinds enkele weken twee i;erne adviseurs naast zich. oor het Straatfestival Vlissin- Qp»en is een nieuw conceptplan s_ opgesteld door Shirley Azzi- jg, mulla, terwijl André Achterhof V( iwee dagen per week de sectie iiumkunsten aanstuurt. in Amsterdam woonachtige ichterhof is voor een half jaar agehuurd als extern adviseur, folgens voorzitter J. Ventevogel an de Culturele Raad Vlissin- [en mag hij beslist niet als inte- rim manager worden aange- luid. Zelf geeft Achterhof aan lat zijn taak is de organisatie •^ïlot te trekken. „De zaken heb- len enige tijd stilgelegen omdat uaJ Klaas Overdam ziek was." e s Het bureau podiumkunsten van g"|de Culturele Raad Vlissingen Hl verzorgt de gemeentelijke pro grammering in het Arsenaal- theater en de Sint Jacobskerk, "ganiseert het Straatfestival issingen en coördineert het vrijdingsfestival Zeeland. t Achterhof is directeur van een p jj theaterwerkplaats in Amster- lam en leidt het tweejaarlijkse tej estival Moving Mind voor ei- intijds bewegingstheater in ok Sburg. .gj; /verdam is op vakantie en met '.y bereikbaar voor commentaar. Bezorgers brengen nieuwjaarswens in hoop op extraatje door Björn van Empel GOES - Er komen steeds meer folders, kranten en huis-aan- huis bladen in omloop, en dus ook meer bezorgers. Allemaal willen zij in deze tijd van het jaar iets extra's verdienen. Dat doen ze door een kleine atten tie van het blad persoonlijk te overhandigen en de mensen een voorspoedig nieuwjaar te wensen. In de hoop dat zij op hun beurt een kleine attentie krijgen. Rick de Jonge uit Goes is in de Kamperfoeliestraat bezig met zijn krantenwijk. Elke deurbel wordt ingedrukt om het Nieuwsblad in eigen persoon af te geven. Met een kleine at tentie van het blad en met de zin 'Het Nieuwsblad wenst u een gelukkig nieuwjaar' pro beert hij zijn spaarpot te spek ken. De 14-jarige bezorger werkt nu vier maanden bij het Nieuwsblad. Voor hem is het dus de eerste keer. Hij verwachtte niets, maar hij heeft al wel een grote vangst binnen. „Van een oma kreeg ik een tientje. Ik vroeg nog of dat niet een beetje veel was, maar ze zei 'je moet niets zeggen, maar gewoon aanne men'. Omaatjes geven bijna al tijd wel wat meer", vertelt hij glimlachend. Niet iedereen is zo gul als de grootmoeders. Bij een van de huizen doet een man open en zegt: „Hoeveel wil je hebben. Honderd gulden?" Het misluk te grapje levert Rick uiteinde lijk één piek op. Viezerik De bezorger van het Nieuws blad kent zijn 'klantenkring' al goed. „Hier ga ik niet aanbel len. Ik heb gehoord, dat hij een viezerik is." Hij neemt geen en kel risico en gooit bij twee hui zen de krant in de brievenbus. „Ik weet niet precies in welk huis hij woont." Tegen het einde van zijn ronde schudt Rick met de jaszak waar het geld in zit. „Ik denk dat ik ongeveer honderd gul den heb opgehaald. Wat ik daarmee ga doen, weet ik nog niet." De ontvangers in Goes reage ren over het algemeen hetzelf de. De meeste van hen zien lie ver een krantenbezorger aan de deur, dan iemand die folders Bart ten Klooster vult het decembersalaris aan met de extraatjes die hij ontvangt bij zijn nieuwjaarswens namens de PZC. foto Willem Mieras rondbrengt. „Ik vraag toch niet om die dingen. Een krant wü ik hebben en die folders niet", verklaart een Goesenaar. Folders Zelden komt het voor dat ie mand ook de folderbezorgers wat geeft. „Ik heb daar niet zo'n moeite mee, maar ik geef ze wel wat minder", legt een vrouw uit. „Ik heb gehad dat twee keer dezelfde jongen aan de deur kwam om geld te in nen. Daar trap ik niet in", zegt een andere Goese. Op een oude zwarte omafiets, met één witte trapper brengt de 16-jarige Bart ten Klooster de PZC rond. Hij bezorgd de krant sinds de zomervakantie. Ook voor hem is het de eerste keer. „Elke gulden is meegeno men." Het zit hem echter niet mee, want veel mensen zijn niet thuis. Degenen die wel thuis zijn, zijn niet te beroerd om Bart een bonusje te geven. Er wordt zelfs een portemonnee leeggegooid. Tien piek aan kleingeld is het resultaat. „Weer een paar gulden rijker." Bewondering Bart wordt door veel PZC-le- zers bewonderd. „Jij gaat door weer en wind en jij brengt elke ochtend op tijd mijn krantje", zegt een winkelier enthousiast tegen Bart. „Doe je dit volgend jaar ook nog?", vraagt ze. Wan neer Bart bevestigend ant woordt is ze opgelucht. De PZC-bezorger blijkt ook al te zijn opgelicht. Een nepbe- zorger heeft door middel van eenzelfde kaartje het geld voor Bart's neus weggehaald. „Ik kan jou niets geven, want er is al iemand geweest", zegt een werkneemster van de bank. Bart staat helemaal perplex, want hij is de enige die hier be zorgt. Naar zijn bonus kan hij intussen mooi fluiten. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Donkere wol ken pakken zich samen boven het Bevrijdingsfestival Zee land, dat elk jaar in Vlissingen wordt gehouden. De eerstko mende editie kan nog op dezelf de schaal worden georganiseerd als de afgelopen jaren, maar vanaf 2001 is een flinke geldin jectie nodig. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei, dat dertien bevrijdingsfes tivals in Nederland mee-orga- niseert, heeft het Rijk in een deze week gepresenteerd be leidsplan om een verhoging van de subsidie gevraagd. Zonder extra financiële steun zou het voortbestaan van de bevrij dingsfestivals in gevaar komen. Het Bevrijdingsfestival Zee land wordt gemaand extra geld binnen te halen bij de provincie, de gemeente Vlissingen, het be drijfsleven en particulieren. Belangstelling De belangstelling voor de der tien bevrijdingsfestivals blijkt veel groter dan vijf jaar geleden werd ingeschat. Jaarlijks trek ken de festivals 600.000 bezoe kers, terwijl op 130.000 was ge rekend. Gezien het succes is een verdere professionalisering van de organisatie nodig, aldus het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Per festival heeft het Comité jaarlijks 70.000 gulden op de be groting staan. Dat bedrag moet worden opgetrokken tot mini maal 150.000 gulden. Afspraak met de bevrijdings festivals is dat het Comité 4 en 5 mei 42 procent van de kosten voor zijn rekening neemt. De rest moet in de provincies zelf worden opgehoest. Op het ogen blik geven zowel de provincie als de gemeente Vlissingen 25.000 gulden per jaar aan het Bevijdingsfestival Zeeland. Terecht Volgens adviseur André Achter hof van de Culturele Raad Vlis singen is vraag van het Natio naal Comité om meer geld terecht. Hij ziet geen geen ge vaar voor de eerstkomende edi tie van het Bevrijdingsfestival Zeeland. Zou echter de aan vraag aan het Rijk - gedaan in het kader van het nieuwe kun stenplan dat in 2001 ingaat - niet worden gehonoreerd, dan wordt het financiële fundament onder het evenement weggesla gen. Wethouder L. Poppe-de Looff (cultuur) van Vlissingen is 'niet verrast' door de dreigende financiële problemen. Ze bena drukt dat die niet bij de Zeeuw se organisatie liggen, omdat die jaarlijks zonder verlies draait. „Maar natuurlijk moet de orga nisatie professioneler, wat het festival steeds duurder maakt. Wil men vanaf 2001 een door start maken, dan moet er blij vend worden geïnvesteerd.Het Bevrijdingsfestival Zeeland heeft overigens nog niet voor meer geld bij de gemeente aan geklopt. Gedeputeerde G. de Kok (cul tuur) wacht voorlopig af. Vol gens hem ligt het bedrag dat de provincie de komende jaren aan het Bevrijdingsfestival Zeeland geeft vast. „Daar zijn harde af spraken over gemaakt, maar toen is uiteraard nog geen reke ning gehouden met dit bericht." Desondanks ziet hij nog geen re den de afspraken te herzien. „Dat gaat me iets te snel. Ik wil eerst weten hoe de discussie tus sen het Nationaal Comité en staatssecretaris Van der Ploeg afloopt." Reder Vertom stapt in STT Vlissingen VLISSINGEN - Shipping, Tra ding Transport BV (STT) in Vlissingen heeft in het Rotter damse scheepvaartbedrijf Vert om een nieuwe deelnemer ge kregen. Volgens STT is de deelname van Vertom een volgend bewijs van het belang dat Rotterdamse ha venbedrijven stellen in de Vlis- singse havens. Vertom voegde zich per december bij de groep van Rotterdamse bedrijven die gezamenlijk deelnemen in scheepvaartkantoor STT. On der die bedrijven zijn onder meer Andreas Hansen BV, Balt Dutch Shipping Agencies BV en Blue Water Shipping. STT han delt in de Vlissingse havens de schepen van de partners af met een gezamenlijke kapiteinska- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Kamer wil van minister F. de Grave van Defensie weten wat het extra kost om marineschepen te laten bouwen zonder openbare aan besteding. Die vraag is gesteld in het kader van de behandeling van de Defensienota die eind november is gepresenteerd door De Grave en zijn staatssecreta ris H. van Hoof. De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen is sinds be gin jaren zeventig de hofleve rancier van fregatten voor de Koninklijke Marine. Dat is in dertijd een .doelbewuste keuze geweest. Binnen het toenmalige Rijn-Schelde-Verolme-concern kreeg de KSG de specialisatie 'oppervlakteschepen'. De Rot terdamse Droogdok Maat schappij (RDM) specialiseerde zich in onderzeeboten. Nieuwe onderzeeboten zijn er al lang niet meer gebouwd. De RDM is in de tussentijd in han den gekomen van 'bedrijven dokter' Joep van den Nieuwen- huijzen. De KSG is zoals bekend voor 90 procent eigendom ge worden van het Rijk, na de on dergang van het RSV-concem in 1983, en 10 procent van de aan delen is in provinciale handen. Voorkeursbeleid De KSG is marineschepen blij ven bouwen, tot op de dag van vandaag. Daarbij zijn door de Tweede Kamer eigenlijk nooit vraagtekens gesteld. Het parle ment heeft altijd te kennen ge geven te hechten aan de eigen Nederlandse marinebouw. De vraag over de meerkosten van marinefregatten door dit voor keursbeleid, gesteld in het Rea der van de behandeling van de Defensienota, is daarmee in strijd. Zo vatten WD-woordvoerder M. van den Doel en CDA-Ka- merlid A van Ardenne-van den Hoeve hem ook op. Zij zien niet in waarom het voorkeursbeleid ten opzichte van de KSG losge laten zou moeten worden. De Europese Unie staat het toe om defensie-orders zonder openba re aanbesteding te gunnen. Die vrijheid wollen zij graag over eind houden. „Het uitgangspunt is", stelt Van den Doel, „dat wij defensie-or ders in de eerste plaats bij onze nationale industrie onderbren- CTPn T?n"MoHovlor,HLoaf+wWr.0_ me een hele goede maritieme in dustrie." Zijn CD A-collega Van Arden- ne-Van den Hoeve huldigt het zelfde standpunt. Zij be schouwt de vraag als een vraag over de toekomst van de KSG in Vlissingen. „En die discussie hoort niet bij de Defensienota thuis. Dat is een heel apart ver haal, waarbij zeker ook het be houd van Zeeuwse werkgele genheid een rol speelt." Openhartige bui PvdA'er M. Zijlstra heeft vorig jaar een keer in een openhartige bui de positie van de KSG ter discussie gesteld. Dat doet hij niet een tweede keer, zo blijkt. Hij zet evenmin vraagtekens bij het voorkeursbeleid voor mari ne-orders. Ook D66-Kamerlid N. van 't Riet doet dat niet. Alleen SP-woordvoerder H. van Bommel kan zich indenken dat het voorkeursbeleid wordt ver laten. De Socialistische Partij vindt de Koninklijke Marine het onbelangrijkste krijgsmacht onderdeel, omdat zij bij vredes operaties in de ogen van de SP vrijwel geen rol speelt. De bouw van een tweede transportschip die De Grave in zijn Defensie nota heeft opgenomen voor 2005-2007, hoeft van de SP dan ook niet. Bij dat nieuwbouw project worden meer vragen ge steld. Zo wordt de behoefte aan een tweede amfibisch trans portschip 'kunstmatig' ge noemd. Nederland zou al genoeg transportcapaciteit hebben en zou in crisissituaties ook civiele schepen kunnen in huren. Kustwachttaken De bouw van een tweede trans portschip is voor de KSG inte ressant, omdat dit project aan sluit bij de lopende order voor vier luchtverdedigings-com- mandofregatten (LCFs) die in 2005 afloopt. Tussen 2007 en 2010 wil Defensie geen nieuw bouw voor de marine plegen. „De KSG zal zich dus hoe dan ook sterker moeten profileren op de civiele markt", stelt D66- parlementariër Van 't Riet, die overigens evenals PvdA en CDA het aantal fregatten verder wil terugbrengen dan De Grave. Zij vinden dat kustwachttaken doon kleinere en goedkopere marineschepen gedaan kunnen worden. Van 't Riet: „En die kunnen bij De Schelde worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 79