Charlotte Church, een zangwonder van 13 Bolleboos Kruimeltje Baggeren door de modder Ik ga voor de hoogste rente Seksvragen? Schrijf! Kinderhulp Atletiek De jongerenbladen krijgen veel vragen over seks binnen. 'Lieve Mariëlle. Ik denk aan niks anders dan seks. Ben ik gefrustreerd?' Of: 'Ik ben bang dat ik niet klaarkom als ik met mijn vriend naar bed ga'. De probleemrubrieken in jongerenbladen als Break Out, Yes, Fancy en Webber draaien bovenal om bed- avonturen. „Seks ver koopt nu eenmaal", zegt hoofdredacteur Tom de Bruijn van Webber, het jongensblad dat drijft op 'babes'. Toch heeft al die openheid m de bladen niet tot gevolg dat jongeren topatleten zijn geworden in bed. Seksuologe Hilde van der Ploeg van Break Out: ..Ze begonnen nog al tijd bij het begin." In 1995 bleek dat tussen de eerste zoen en de eerste gemeenschap van jongens 4.9 jaar zit. Meisjes wach ten na hun eerste zoen nog altijd 3,4 jaar met 'com plete seks'. Daarnaast bleek onlangs uit een on derzoek in opdracht van condoomfabrikant Durex dat vier op de tien jonge ren tussen de 16 en 21 nog maagd is. Webberjongens dromen van D-cups en ellenlange benen, Fancy-meisjes willen weten of ze sperma kunnen doorslikken en Break-Out-lezers vragen zich af hoe hun vriendin hen het beste kan aftrek ken. „We leven in een heel open samenleving", zegt Jany Rademakers van het Nederlands Instituut voor Sociaal en Seksuologisch Onderzoek (NISSO). Ze stelt dat Nederlanders bo venal nuchter zijn, als het om seks gaat. Nederlan ders zijn openhartig over seksualiteit en mede daardoor gaan jongeren er volwassen mee om. Seks is overal en de mees te jongeren bereiden zich dan ook goed voor op hun eerste keer. Ze behelpen zich niet met voorlich tingsboekjes van hun ou ders of de informatie van de biologieleraar, ze vra gen liever aan Yes of 'wit spul' op eenpenis normaal is en ze willen van Break Out weten wat jongens lekker vinden in bed. Lichaam Hilde van der Ploeg, be halve seksuologe ook kli nisch psychologe, krijgt gemiddeld honderd brie ven per maand van Break Out-lezers, die dertien tot achttien jaar oud zijn. Zij gelooft niet dat jongeren tegenwoordig anders te gen seks aankijken dan twintig jaar geleden. „Als jongeren met seks begin nen, lopen ze altijd tegen dingen aan die ze met aan hun ouders willen vragen. Dat was twintig jaar gele den zo en dat is nog steeds het geval." De meeste vragen die ze binnen krijgt, gaan over het lichaam. Dat zijn de brieven over borsten, over een te nauwe voorhuid of over de kunst van het tongzoenen en masturbe ren. Ook krijgt Break Out 'heel veel' vragen van le zers die worstelen met hun seksuele voorkeur. „Op middelbare scholen wordt toch nog negatief gedacht over homosek sualiteit", vermoedt Van der Ploeg. De Break Out-psychologe vindt het belangrijk dat jongeren pas aan seks be ginnen als ze er zelf aan toe zijn. „Ze moeten zich niet door een ander laten overhalen, ze mogen nee zeggen. Ze hoeven ook he lemaal niet aan seks te doen als ze daar nog niet aan toe zijn. Je hoort wel eens dat mensen zich zor gen maken over jongeren die steeds vroeger aan seks doen. Ik geloof daar niet zo in. Van de zeven tienjarigen is meer dan de helft nog maagd." Jan tien de Boer Zie ook de rubriek 'Lessen in liefde' op pagina 13 Het Nationaal Fonds Kin derhulp gaat in kinderte huizen 600 nieuwe computers plaatsen, dat is één computer per tien tehuisbewoners. Jongeren in tehuizen moeten geen kennisachterstand oplo pen op leeftijdgenoten die er thuis op los kunnen internetten, vindt het fonds Er wordt een speciaal lespakket ontwikkeld in de vorm van een 'adventure- game'. Verder komt er een site, waarop bewoners van een kin dertehuis in contact kunnen ko men met thuiswonenende jon geren. ANP donderdag 30 december 1999 foto Dirk-Jan Gjeltema Geld is best belangrijk voor de elfjarige Jeremy van Baaien uit Kattendijke. Toch weet hij de waarde er van goed in te schatten. „Veel geld hebben vindt ieder één wel leuk. Niemand vindt het leuk om krap te zitten. Ik ben er best wel mee bezig, maar ik vind het veel be langrijker om gezond en gelukkig te zijn." Wanneer Jeremy zijn zakgeld of geld voor zijn verjaar dag krijgt, verdeelt hij dat over verschillende rekenin gen. „Een deel zet ik dan op mijn privérekening en een ander deel zet ik weg voor later. Ik ben langs verschil lende banken geweest om uit te zoeken waar ik de mees te rente kreeg. Sommige banken geven leuke cadeautjes als je een rekening opent, maar daar kijk ik niet naar. Ik ga voor de hoogste rente." De computerliefhebber is regelmatig op Internet bezig om te oefenen met kinderaandelen. „Aandelen moet je kopen wanneer ze laag staan en verkopen wanneer ze hoog staan. Wanneer ik op de computer bezig ben, kijk ik echt niet alleen naar de aandelen. Ik zit ook vaak te chatten of te e-mailen. Soms kijk ik in de krant en doe ik net of ik een paar aandelen koop. Ik houd dan de koer sen bij en kijk of ik winst of verlies heb gemaakt." Jeremy, d ie tevens schaakkampioen is van openbare ba sisschool 'De kattenschulp', ziet voor- en nadelen aan de komst van de euro. „De kwartjes en rijksdaalders zal ik wel missenDaar ben ik nu zo lekker aan gewend. Wel vind ik het papiergeld van de euro erg mooi: de kleuren zijn veel vrolijker dan wat we nu gewend zijn." Wie denkt dat Jeremy nooit geld uitgeeft, heeft het mis. „Ik koop regelmatig cd's en computerspelletjes. Ik denk wel over mijn uitgaven na en koop ze in de winkel waar ze het minst duur zijn." Jeremy hoopt in de toekomst op de financiële markt te kunnen gaan werken. „Maar zover is het nog niet. Ik wil later wel economie gaan studeren en daarna gaan wer ken op de beurs in Amsterdam. New York lijkt mij ook wel wat, dat vind ik geen punt." Piet Nagtegaal Kinderen die meewerken aan films als 'Kruimeltje' en musicals als 'Oliver' doen het bepaald niet slechter op school. Integendeel, ze leveren vaak juist betere prestaties, zo lijkt het. Nadat de negenjarige Ruud Feitman tien weken lang voor Rotterdams straatschoffie had gespeeld, kon hij volgens zijn moeder zitten duimendraaien in de klas, omdat hij op iedereen voor lag. Ook de schoolpresta ties van de 272 kinderen die meespelen in de musical Oliver, blijken eerder te verbeteren dan slechter te worden. „Ruud was al geen slechte leer ling", geeft 'Kruimeltjes' moe der L. Feitman toe. De moeder van het jonge acteurtje uit Broek en Waterland zag de schoolprestaties van haar zoon verbeteren tijdens de opname van de film. „Het ging perfect eigenlijk. Hij had dan ook een privélerares op de set. Tussen de scènes door de den ze samen taal- en rekenoe feningen. Het is alleen jammer dat hij niet wat netter is gaan schrijven", vindt moeder Feit man. Ruuds klasgenoten waren ove rigens niet jaloers op de acteer carrière en de goede schoolpres taties van 'Kruimeltje'. „Ze mochten met z'n allen naar de voorpremière. Dat vonden ze harstikke leuk", herinnert de moeder van Ruud zich. „Zelf is hij er heel gesloten over. Het Kruimeltje-gedoe interesseert hem helemaal niets. Hij blijft gewoon boven met zijn lego spe len, als ik roep dat hij op televi sie is." Oliver Volgens een woordvoerster van Oliver, de grote musicalproduc tie van Joop van den Ende Thea terproducties, lopen de musi calsterretjes absoluut geen Kiezen, dat was voor Andres Vlaming (12) zeven jaar ge leden het grootste probleem. Werd het 'Andres de zwemmer' of 'Andres de atleet?' De atletiek won het in dit geval. Spijt van z'n keuze heeft hij nooit gehad. Integendeel. „In de atletieks- port zitten zoveel verschillende onderdelen waar je je in uit kunt leven. In principe doe je aan al les mee: de loopnummers, het verspringen, hoogspringen en uiteraard de werpnummers; ko gel, discus en speer. Op dit mo ment leg ik me vooral toe op de loopnummers, 's Zomers op de baan en op dit moment de Zeeuwse crosscompetitie." Na drie crosslopen voert de Vlis- singer fier het klassement aan bij de D-junioren. De openings cross in Kruiningen was z'n eer ste seizoensoverwinning. „Een mooi parcours, dwars door de bossen en flink baggeren door de modder. Dat is precies wat ik graag doe." Wat dat betreft kwam hij een paar weken later tijdens de Moerschanscross in Hulst niet echt aan z'n trekken. „Wel heuvelachtig, maar niet veel modder." Toch pakte hij ook hier in een veld van 21 atleten de winst. En onlangs ging hij in Aardenburg bij de Elderschanscross weer als eerste over de meet. Kortom, de concurrentie ziet voorlopig al leen de hielen van Andres. Een speciale tactiek heeft hij eigen lijk niet. „Ik kijk het eerst een rondje aan. Rustig je medelo pers observeren en in het tweede rondje probeer ik er dan van door te gaan." Bossen Tot eind februari staan er nog een vier crossen op de agenda, waaronder de Deltacross in Westenschouwen. „Een schitte rende omgeving voor een cross", zegt Andres enthousiast. „Dwars door de bossen, een zanderige ondergrond en een heuvelachtig terrein. Daar zit alles in wat een crossloper zich kan wensen. Dat in tegenstel ling tot de Braakmanloop. Die vind ik een beetje saai. Een vlak terrein langs een camping en langs het water. Niet echt mijn favoriete stek." De laatste loop van dit crosssei zoen is traditioneel de Kust- cross. Bijzonder zwaar, want een zeer groot gedeelte lopen de atleten door het zand. Deze fi naleloop is op 26 februari in Vlissingen. Wellicht is de beslis sing voor Andres dan al geval len. „Momenteel sta ik op de eerste plaats. Voor het eindklas sement tellen zes van de zeven lopen mee. Lukt het me om in de komende crossen vooraan te eindigen, dan maak ik een goede kans op het kampioenschap." En dat zou dan voor deze atleet van Dynamica zijn derde Zeeuwse titel op rij worden. Hans Segboer Charlotte Church heeft een duizelingwekkend jaar achter de rug. Haar debuutal bum Voice of an Angel voerde de 13-jarige sopraan uit Wales de hele wereld over. Het zangwon der verhief haar stem voor on der anderen de paus, Bill en Hillary Clinton, koningin Eliza beth en prins Charles. In no vember, nog geen jaar later, ver scheen haar tweede album, Charlotte Church. De spontane tienerster hoeft geen moment na te denken over wat zij zou doen als zij één week geen wonder kind zou hoeven te zijn. „Ik zou naar een popconcert gaan en de longen uit mijn lijf schreeu wen." Charlotte Church oogt als de iets oudere Amerikaanse pop ster Britney Spears. Zodra zij haar stem verheft klinkt echter geen zoetgevooisde popstem, maar een volwassen sopraan. De tiener uit Cardiff, Wales, werd het afgelopen jaar alom bejubeld en overrompelde moeiteloos volle zalen met haar licht klassieke repertoire. Maar hoewel ze miljoenen platen heeft verkocht is zij nog altijd gewoon Charlotte Church, be nadrukt ze. Charlotte heeft een fotografisch geheugen, maar dat helpt haar met bij het instuderen van haar repertoire, benadrukt ze. Ze heeft dan ook hard moeten wer ken om haar tweede album wat diverser van samenstelling te kunnen laten zijn. ..Op Voice of an Angel zijn de nummers of Keltisch of religieus. Op Char lotte Church doe ik ook wat lichte aria 's en zelfs een popsong met klassieke stem. Samen met mijn moeder en mijn tante heb ik zeven tien nummers uitge zocht, de platenmaatschappij heeft er nog twee aan toege- voégd." Charlottes favoriete liedje is Gershwins Summertime, 'om dat ik er een eigen interpretatie aan heb kunnen geven', gevolgd door het populairdere 'The Last Rose of Summer'. 'Just Wave hello...' is een klassiek gezongen popsong, die op het album prijkt naast Rossini's 'La Pastorella', Puccini's 'O Mio Babbino Caro', 'Men of Harlech', het lied dat Charlotte zong op de vijftigste verjaardag van prins Charles en opnieuw een paar Welse volks liedjes. speeld. In de toekomst zou ik graag nog samenwerken met Lauryn Hill, Madonna, Will Smith, Céline Dion en George Michael." Haar ontmoeting met acteur- /zanger Will Smith behoorde tot de hoogtepunten van het afgelo pen jaar. „Ik ben een grote fan van Will Smith. De paus ont moeten was meer een grote eer, omdat ik katholiek ben opge voed. Ik vond het leuker om met Will Smith te praten dan met meneer en mevrouw Clinton. Ik denk dat het leuker is om met dat soort mensen om te gaan als ik wat ouder ben." Toch zou ze nog niet ouder willen zijn. Als ik nu iets verkeerds zeg, verge ven mensen me omdat ik pas dertien ben. Chagrijnig Ze krijgt vaak dezelfde vragen: wanneer begon je met zingen en wil je popster worden, vertelt ze met quasi-verveelde blik. Maar ze begrijpt ook wel dat journa listen uit andere landen haar niet kennen en dat ze dan wéér moet vertellen dat haar, even eens zingende, tante Caroline haar aanraadde zanglessen te gaan nemen toen ze drie was. En dat haar vertolking van Lloyd Webbers 'Pie Jesu' in een tv- programma op elfjarige leeftijd haar doorbraak betekende. En dat Sony-topman Paul Burger het hoorde en haar direct een wereldwijd contract aanbood. „Ik heb dat verhaal onderhand al vijftien miljoen keer verteld alsof het de eerste keer was. Maar ja, het hoort erbij Beroemd zijn betekent ook al tijd vrolijk en aardig zijn, heeft de jonge ster inmiddels onder vonden. Aardig en spontaan is Charlotte Church zeker geble ven, maar een gewone tiener? Welk meisje van dertien heeft immers een effectenmakelaar, een advocaat, een accountant en een fondsbeheerder in dienst om te waken over haar inmid dels aanzienlijke fortuin. „Mijn geld staat vast tot ik 22 ben. Er wordt door al die mensen goed op gelet. Als ik iets heel graag wil, overleg ik met m'n moeder of ik het wel of niet mag kopen. Ik krijg net als mijn vriendinnen zakgeld voor cola, snoep en tijd schriften." Berrit de Lange De crossloop is Adres' favoriete atletiekonderdeel. foto Dirk-Jan Gjeltema De 13-jarige sopraan heeft al een opmerkelijk vastomlijnde carrière uitgestippeld. „Naast het zingen wil ik acteren, als ik ouder ben wil ik musical doen op Broadway en opera. Ik heb mijn eerste acteerervarmg al opgedaan. Ik heb in een afleve ring van Heartbeat, een van de populairste series in Engeland, en Touched by an angel, een suc cesvolle Amerikaanse serie, ge- Charlotte Church heeft inmiddels haar tweede cd uitgebracht. foto Ray Burmiston spannend he, zo op de drempel van een nieuwe eeuw,, vinden jullie niet?? mag worded I ik weet het niet. v zijn we nou wel millenniumproef genoeg??? uren, maandendage jaren vlieden als een schaduw heen iw/de beste wensen!! t t schoolachterstand op. „Sommi- ge kinderen presteren nu beter' dan vóór de musical. Als kinde ren lekker in hun vel zitten, gaat het blijkbaar goed." Een twaalfjarig jongetje dat Oliver speelde, is zelfs erg voor uit gegaan op school. „Hoofd rolspeler Willem Nijholt heeft van meer kinderen gehoord, dat ze beter zijn gaan presteren", vult de woordvoerster aan. De kinderen die meespelen in Oliver krijgen in tegenstelling tot Kruimeltje niet eens privé- les. Voor hen is ook geen speciale vergunn ing verleend door de ar beidsinspectie. De zestien kin deren die per voorstelling nodi zijn, mogen maximaal twa keer per jaar optreden. Daar voor wordt wel vijf weken ge peteerd in vakanties, week» den en na schooltijd. Kruimeltje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 70