omzetten diamantairs Van Melles werken in lijn van pionier uit Breskens PZC Beleggingsclubs in Nederland groeien als kool financiën en economie Pvc-fabrieken Rotterdam komen in Japanse handen Handelaars profiteren van economische bloeiperiode Kinderen helpen in Hotel Hilton woensdag 29 december 1999 BOTTERDAM - Het Japanse bedrijf Shin-Etsu Chemical .neemt twee Rotterdamse pvc- |en' fabrieken over van Rovin, een P" samenwerkingsverband van ntc Shell en Akzo Nobel. Het con cern geldt als 's werelds groot ste pvc-producent. Voor het Rotterdamse haven- vol r van onze redactie economie gebied betekent de komst van Shin-Etsu de eerste productie vestiging van een bedrijf uit Japan. De fabrieken die in Ja panse handen komen, staan in de Botlek en in Pernis. Shin-Etsu Chemical had in Europa al een vestiging in Por tugal. De Japanners expande ren niet alleen in Nederland. De Japanners hebben tevens hun oog laten vallen op twee fabrieken in Frankrijk. Met de nieuwe aanwinsten in Europa komt de productiecapaciteit van het pvc-concern uit op jaaidijks 750.000 ton. Het in 1926 als Shin-Etsu Nitrogen Fertilizer opgerichte bedrijf is behalve in de chemie ook in de elektronica actief. In 1997 zorgde de chemie-tak voor on geveer de helft van de omzet (vijf miljard dollar). Andere onderdelen zijn engineering en export van technologie en ma chines. Wereldwijd beschikt het Japanse bedrijf over onge veer 19.000 werknemers. Volgens het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam, dat de komst van het bedrijf gisteren bekendmaakte, past de over name van Shin-Etsu in de trend van de chemie om zich vooral op bepaalde producten te concentreren. Shin-Etsu heeft productievestigingen in Azië, Verenigde Staten, Au stralië en Europa. In Neder land heeft het concern afdelin gen in Amsterdam, Almere en Venlo. GPD ireenwich 5 tandaard /foor Internet lONDEN - Londen wil Green- jch Electronic Time (GeT) als ïiciële internationale klok oor post en transacties via In- aPP|pet. Premier Blair lanceert )u! et plan daarvoor op nieuw- mi arsdag, zo heeft hel Britse lad The Times gisteren gemeld. He e-mail en e-transacties ragen nu reeds een tijdken- erk dat is gebaseerd op Coor- inated Universal Time. Dat is et moderne equivalent van nc" MT, de standaardtijd die da- iert uit 1884. Maar de meeste p jmputers hebben software die 'w etijdvane-mailsene-transac- es in lokale tijd omzetten. Dat handig voor privé-gebruik, aar niet voor internationale SSI1 lektronische handelstransac- °P6 ies. Volgens het Britse plan loeten bedrijven speciale soft- vw are krijgen om hun computer- lokken precies volgens GeT te iten lopen. iet GeT-project is opgezet door Europese detailhandels- roep IMRG (Interactive Media i Retail Group) op Internet, raarbij onder meer zijn aange- loten de computerbedijven BM en Microsoft Corp, de Brit- e warenhuisketen Marks and iek ipencer en de Britse posterijen, ie groep heeft ook steun gekre- ren van British Telecom, het oeriersbedrijf DHL, Interflo- ■a,W a, het reisbureau Thomas Co- ike en de Amerikaanse horloge- [abrikant Timex. i'olgens de groep is GeT beter ian een standaard gebaseerd op erschillende tijdszones. ANP door Ronald Frisart DEN HAAG - De omzet in de diamantenhandel is dit jaar in Nederland sterk toegenomen. De voornaamste oorzaken zijn de economische hoogconjunc tuur en de introductie van de eu ro. De millenniumwisseling speelt nauwelijks een rol. Dat zeggen diamantairs in Am sterdam. De hoofdstad is één van de grote diamantcentra in de wereld. Nederlandse dia mantairs melden opmerkelijke forse omzetstijgingen van vijf tien tot vijftig procent. Het gaat om cijfers in guldens. A Kahn van Amstel Diamonds wijst er op dat de verkochte hoeveelheid diamanten iets minder specta culair is gegroeid. „Diamant wordt tegen dollars ingekocht. Alleen al door de gestegen dol larkoers is onze omzet in gul dens dus toegenomen." De economische bloei is volgens diamantairs de voornaamste oorzaak van de goede zaken die ze dit jaar doen. „Vergeet niet dat de effectenbeurs ook hoog staat. Er wordt makkelijk geld verdiend en het wordt ook mak kelij k weer uitgegeven", con stateert mevrouw A Jansen van Coster Diamonds. „Luxe arti kelen worden goed verkocht. Behalve diamanten ook luxe horloges van merken als Rolex en Cartier." Als tweede oorzaak van de flo rerende diamantverkoop wordt de komst van de euro genoemd. A Kahn voorziet dat diaman tairs daarvan nog twee jaar de vruchten zullen plukken. Hij wijst erop dat er nogal wat 'on geregistreerd' geld in omloop is. Bezitters daarvan hebben een probleem als de euro in 2001 de gulden vervangt. Om te voorko men dat ze dan met het inwisse len van 'ongeregistreerde' guldens aandacht van de belas tingdienst trekken, kopen ze nu diamanten. GPD lering Kampen nog niet aanbesteed 1 iAMPEN - Waterschap Groot Salland vindt niet één inschrijving ij de aanbesteding voor de dijkverzwaring in Kampen geschikt. )egoedkoopste aanbieding van bijna 59 miljoen gulden, fors duur- !er dan de geraamde 28 miljoen, heeft het waterschap naast zich leergelegd. Het waterschap maakte dit gistermiddag bekend, na- lat de goedkoopste aanbieding, die van de aannemerscombinatie .ering Kampen enkele weken is bestudeerd. ANP chï, AMSTERDAM - Kinderen helpen een handje in Hotel Hilton in Amsterdam. Tachtig kinderen waren gisteren uitgenodigd door de hotelleiding om een handje toe te steken. Voorwaarde was wel dat ze er samen met hun ouders logeerden. foto Cor Mu Ider/AN P borPeet Vogels Is huwelijkscadeau kreeg Izaak fxvan Melle twee klanten cadeau van lijn vader. Met een kleine lening en de ilcine klantenkring begon Izaak in 1900 de zoetwarenfabriek Van Melle in Ireskens. Inmiddels is het bedrijf uit gegroeid tot een multinational met een kleine miljard gulden omzet en aanwe- in tachtig landen. Ook Verduijn's Suikerwarenfabriek in Breskens is on derdeel van Van Melle. De kracht van bet bedrijf zijn nog steeds Mentos en Fruittella, twee snoepjes die al tiental len jaren wereldwijd een grote popula riteit genieten. In zijn werkkamer met uitzicht op het SAC stadion in Breda zit Izaak van Melle, de derde generatie Van Melle, die de groei en bloei van het bedrijf leidt. Tanaf de muur kijken vier generaties Van Melle nog dagelijks mee over de schouder van de topman. Erg gebukt onder die belangstelling lijkt de ont spannen pratende Van Melle niet te gaan. Zoals elke generatie vult Izaak van Melle de erfenis uit het verleden aan met een eigen invalshoek. Van Melle maakte de fabriek in Breda milieuvriendelijk als maar mogelijk is. Het bedrijf draait grotendeels op groene stroom en op het dak staat een indrukwekkende batterij zonnecellen. Van Melle is een uitgesproken voor stander van een duurzame productie methode. „Mijn grootvader heeft me de liefde voor de natuur bijgebracht. Hij nam me mee op lange boswandelingen toen ik een kind was. Mijn opa was een vogelliefhebber en hij vertelde daar veel over. De liefde voor de natuur en het milieu kreeg Van Melle al met de paplepel in gegoten. De tijdgeest zorgde ervoor dat die belangstelling uitgroeide tot een bewustzijn dat officieel bedrijfsbeleid isgeworden. „In de tijd dat ik in het be drijf begon had je net het rapport van de Club van Rome en begon het milieu een item te worden. Wij zijn afhanke lijk van de natuur, van het ecologisch evenwicht. Als de natuurlijke bronnen opdrogen, houdt de economie op te be staan. Vooralsnog blijven wij potverte ren en de problemen voor ons uitschui ven," Uitdaging Van Melle besloot dat milieubewust zijn door te trekken naar het zaken doen. „Het is een uitdaging om in het bedrijfsleven duurzame productie in te voeren. Je ontmoet veel weerstanden. Niet in de zin van dat mensen het niet willen, maar je moet de mensen bewust maken. Iedereen weet dat ze moeten iroduceren, verkopen en winst maken. Milieubewust investeren is geen auto matisme bij commerciële mensen. Dat is ook logisch, want de rendementen op de korte termijn zijn meestal lager. Daarom hebben we voorzieningen ge troffen om die rendementsverliezen op te vangen. Daardoor is de stap naar mi Een productiemedewerker van snoep fabrikant Van Melle polijst met kokos- vet opgerolde caramel. foto Koen Vertheyden/ANP lieubewust investeren kleiner, het gaat dan niet meer ten koste van het rende ment van de fabriek. In 2005 willen we een evenwicht be reikt hebben tussen de kosten van ons milieugedrag en de baten. We planten bijvoorbeeld bossen aan om onze C02 uitstoot te compenseren en we nemen deel in windparken. We maken geen ge heim van ons milieubewustzijn, het staat ook prominent op onze website. We maken er echter ook geen commer cieel beleid van. Toch werpt het al zijn vruchten af, want steeds meer klanten vragen ons naar ons milieubeleid. We gebruiken het echter niet als reclame." Pionier Die bescheidenheid is typisch voor Van Melle. Het bedrijf heeft met Fruittella en Mentos twee snoepjes van wereld President-directeur Izaak van Melle faam in handen. Met een omzet van bij na een miljard gulden en aanwezigheid in tachtig landen is Van Melle een echte multinational. Het bedrijf werkt liever in stilte aan de groei. Izaak van Melle geeft alleen interviews 'omdat het bij mijn werk hoort als directeur van een beursgenoteerd bedrijf'. Een groot deel van het jaar zit hij in het buitenland op zoek naar nieuwe markten en nieuwe producten, of bezoekt hij een van de ve le kantoren en fabrieken van Van Mel le. „Het karakter van het bedrijf, dat is de unieke pioniersgeest van mijn grootva der. Hij zag toentertijd al in dat Neder land te klein was voor een zoetwaren- bedrijf. Zonder enige vreemde taal te spreken ging hij in de j aren twintig met de export aan de slag. Na de oorlog zijn we eigen vestigingen in Europa begon nen. In de jaren vijftig ging Van Melle al naar Brazilië. Dat was toen een grote stap, want Brazilië was nog best een primitief land in die tijd. In de dertig jaar daarna zijn we in bijna alle wezen lijke markten van de wereld terecht ge komen. In de jaren negentig is dat voor al de gang naar Oost Europa, Rusland, China, India en het Verre Oosten ge weest." Grootvader Izaak geldt algemeen als de grondlegger van het bedrijf met de eerste fabriek die in 1900 werd ge opend. „De aanleiding voor die belang stelling lag bij mijn overgrootvader. Die was bakker en verkocht onder an dere suikerbollen. Hij verkocht ze al buiten het eigen dorp, dus eigenlijk was mijn overgrootvader de eerste onder nemer." Pastille „Mijn grootvader haalde de toffee uit Engeland. Daar zijn ze de fabriek mee begonnen. In Polen kocht hij het recept voor Fruittella, hetzelfde product dat ook de zachte binnenkant van de Men tos snoepjes vormt. In de eerste jaren was Mentos een grote bal, pas later werd het de platte pastille die het nog steeds is. Die pastille werd vervolgens in een rol gedaan en zo verkocht. Die platte pastille in een rol betekende de doorbraak voor het snoepje. Het is een wereldwijd succes. De mintsmaak wordt over de hele we reld verkocht. Tic Tac is ook zo'n merk dat wereldwijd wordt verkocht, het zijn een beetje de coca cola's onder het snoep. Het werd al snel duidelijk dat Mentos een internationaal snoepje is. Wat ook meehielp is het proces van drageren, het voorzien van een suikercoating. Daardoor is het snoepje ook in warme landen te verkopen, want suiker heeft een sterk beschermende werking." De successen van Van Melle bleven niet onopgemerkt. Vanuit het raam van zijn werkkamer kijkt Izaak van Melle uit op de fabriek van CSM, de enige concur rent op de snoepmarkt in Nederland. Met enige regelmaat wordt door de bui tenwacht de vraag opgeworpen waar om Van Melle en CSM niet samen ver der gaan. Voor Izaak van Melle is dat geen onder werp van discussie. „Er staan hier met enige regelmaat bedrijven op de stoep die ons willen overnemen. Dat is voor ons helemaal geen interessante optie. We willen gewoon zelfstandig blijven. Overnames Het afgelopen jaar kwam van Melle een paar keer in het nieuws door de overna me van Kiene en Wybert. Om ook in de toekomst in het overnamecircus mee te kunnen draaien denkt Van Melle aan een notering op de Officiële Markt. „We passen ook niet meer op de parallel- markt.'' Van Melle kon zelfstandig blijven om dat het bedrijf zich goed beschermd had tegen vijandige overnames. Met de overgang naar de Officiële Markt moet een deel van die verdedigingsmutu- worden afgebroken. Van Melle: „De overstap naar de Officiële Marlet bete kent niet dat we onbeschermd zullen zijn. We houden het maximaal aantal toegestane beschermingsconstructies. We hebben overeenstemming bereikt met de beurs en komend voorjaar gaan we over." GPD Recordaantal kerstkaarten bezorgd HOOFDDORP - PTT Post heeft rond Kerstmis een recordaan tal van 210 miljoen brieven en kaarten bezorgd. Dat is vijf procent meer dan in de afgelopen jaren gebruikelijk was. De hausse heeft volgens een woord voerder niets te maken met het millennium. „De meeste kaarten waren al voor kerst gepost." Vorige week dinsdag, de topdag, verwerkte het postbedrijf 44 miljoen poststukken. Dat zijn er twee keer zoveel als normaal. Volgens het bedrijf waren er dit jaar geen problemen met late bezorging van spoedeisende brieven, zoals rouwpost. De af gelopen jaren waren daar regelmatig klachten over. ANP Aftrek zuinige machines is succes ZWOLLE - Steeds meer bedrijven maken gebruik van de re geling om minder belasting te betalen bij investeringen in energiezuinige machines en apparaten. Dit blijkt uit een jaar overzicht van Senter, een organisatie die programma's uit voert van ministeries, over de energie-investeringsaftrek. Vorig jaar werden nog 14.000 meldingen van energiezuinige investeringen ingediend en voor dit jaar zal de teller uitko men op 16.000. Het budget groeide van 180 miljoen gulden vo rig jaar tot 230 miljoen dit jaar en zal volgend jaar 330 miljoen bedragen. De investeringen lopen geleidelijk op van circa 1,5 miljard gulden vorig jaar naar twee miljard volgend jaar. De energie-investeringsaftrek (EIA) is in 1997 geïntrodu ceerd. ANP Vliegmaatschappij verhoogt polis SHANGHAI - China Eastern Airlines heeft de verzekerings polis verdubbeld voor passagiers die tijdens de millennium wisseling in de lucht zitten. Het uit te keren bedrag bij calami teiten bedraagt nu in totaal 230 miljoen yuan 60 miljoen). De polis is afgesloten voor de enige vlucht van China Eastern in de millenn i umnacht. De vlucht gaat van Shanghai naar Pe king en terug. De maatschappij zegt er alles aan gedaan te hebben om ervoor te zorgen dat de millermiumwisselnggeen problemen veroor zaakt. De dekking is verdubbeld om de passagiers gerust te stellen. RTR Subsidie hulpmiddelen op werk DEN HAAG - De overheid trekt 2,7 miljoen gulden uit voor het ontwikkelen van hulpmiddelen die het werk veiliger en gezonder moeten maken. Het kan gaan om individuele hulpmiddelen of aanpassingen aan meubilair of machines. Bij een van de projecten die subsi die krijgen, wordt een apparaat gemaakt voor mensen die met beeldschermen werken en RSI-klachten hebben. Het appa raat meet de spierspanning van nek, schouder en onderarm. Het helpt mensen beter bewegingen aan te voelen, waardoor de klachten verminderen. Vier op de tien mensen die met beeldschermen werken, hebben RSI-klachten zoals pijn in de nek, stijve armen of schouders en tintelingen in handen en vingers. ANP Geen fusie veiling met Duitsers VENLO - Een poging om een fusie tot stand te brengen tussen de Noord-Limburgse veiling ZON (Zuid-Oost-Nederland) in Grubbenvorst en de veilingcombinatie NBV-UGA in het Duitse Straelen is mislukt. Dat heeft de directie van ZON gis teren laten weten. Daarmee is het streven naar een centrale marktplaats voor sierteeltproducten in de Nederlands-Duitse Euregio op niets uitgelopen. ZON gaat nu zoeken naar een andere partner waarmee ze kan samenwerken. Weliswaar was 1999 een re cordjaar wat betreft verkoopomzet voor sierteelt, toch is sa menwerking volgens ZON dringend noodzakelijk om de toe komst te verzekeren. ANP door Erik van derStruijs AMSTERDAM - Voor de buren lijkt het op een ouderwetse ver jaardag. Hen tot twintig men sen bellen aan, hangen hun jas aan de kapstok en zoeken een stoel in de woonkamer. De kof fie wordt ingeschonken en de schaal met koekjes gaat rond. Maar anders dan op veel ver jaardagen reppen de aanwezi gen niet (of slechts kort) over hun werk, hun huis of hun kin deren. Ter tafel ligt hun geza menlijke beleggingsportefeuil le. Hoe heeft Heineken het de afge lopen tijd gedaan? Moet de enorme koerswinst van ASML niet eens worden verzilverd? De aanwezigen in de huiskamer zijn lid van een beleggingsstu dieclub. Eén van de ruim 1150 die Nederland inmiddels telt. Ze vermeerderen, zoals de doel stelling officieel luidt, geza menlijk hun kennis over econo mie en financiën. Platter gezegd leggen ze per persoon vijftig of honderd gul den in, en besluiten samen ovel de bestemming. Natuurlijk met de bedoeling geld te verdienen. „Maar het is niet de doelstelling van de clubs om zo snel mogelijk rijk te worden", zegt directeur mr. J. van de Watering-Geesink van de NCVB, de overkoepelen de vereniging van beleggings studieclubs. Het idee om met een groepje te beleggen, waaide na de Tweede Wereldoorlog over uit de VS. Ja renlang bleef het aantal deelne mers in Nederland relatief be perkt. Maar sinds 1996 zit de vaart er flink in. Het aantal deelnemers verdubbelde tot bij na veertienduizend. Wekelijks worden drie tot vier nieuwe clubs opgericht. Folders Merkwaardig is dat natuurlijk niet. Van de Watering wijst op de toenemende aandacht in de media voor beleggen, de onaan trekkelijk lage rente op spaar geld en de terugtrekkende over heid, die burgers noopt na te denken over hun oudedags voorziening. Minstens zo vaak noemen deelnemers echter cle stortvloed aan brochures, fol ders en advertenties van banken en verzekeraars als aanleiding om zich in het beleggen te ver diepen. „Beleggers zien door de bomen het bos niet meer. In een studieclub kun je de vraag op werpen wat nu precies de haken en ogen zijn van zoiets als aan- delenlease." Vorig jaar december kwamen de beleggingsclubs landelijk in de publiciteit toen bleek dat club D'n An was in de Achterhoek miljoenen guldens had verloren door fouten van de plaatselijke Rabobank. De affaire deed niet alleen de Rabo in het stof bijten. Het leidde ook tot verscherpte regels van het ministerie van Fi nanciën. Vergunning Sinds enkele maanden mogen studieclubs niet meer dan 25 le den tellen, mag per persoon maximaal twintigduizend gul den worden ingelegd en moeten de deelnemers zelf beslissen over hun effectenportefeuille. Clubs die niet aan de voorwaar den voldoen, gelden als beleg gingsfondsen. Dat betekent dat ze een vergunning moeten heb ben van De Nederlandsche Bank. In de praktijk hebben die regels evenwel weinig of geen gevol gen voor de clubs aangesloten bij de NCVB (D'n Anwas was dat niet). Een blik in de admini stratie van de vereniging leert dat slechts vijftien clubs meer dan 25 leden tellen. Verrassend weinig? Nee hoor, zegt Van de Watering. „Voor de meeste huis kamers zijn vijftien stoelen wel zo'n beetje het maximum." Te grote studieclubs hebben het advies gekregen zich op te split sen. En wie al meer dan twintig duizend gulden had ingelegd, is aangeraden het teveel terug te storten. Of de club te liquideren en opnieuw te beginnen. Desge wenst met dezelfde mensen. Dat mag. Een enquête begin dit jaar leert dat de beleggingsclubs vooral bevolkt woi-den door mannen van 45 jaar en ouder en die een hogei-e opleiding (HBO, univer siteit) achter de rug hebben. Ge middeld bezitten zij voor 530.000 gulden aan effecten. Tien procent bezit minimaal an derhalf miljoen gulden. Het onderzoek bevestigt het vermoeden van de NCVB dat de meeste deelnemers het overgro te deel van hum vermogen buiten de studieclub houden. Geza- jnenlijk beleggen doen ze erbij „Ze zien het als een mooie ma nier om hun mening te toetsen", zegt Van de Watering. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7