Lieveling van vooral huisvrouwen PZC Millenniumwacht Tom Poes en de Grote Barribal Sterke werkwoorden verdwijnen varia Kees Schilperoort deed altijd maar wat op de radio taal van de eeuw puzzel GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 a het weer Zeeland: Grijs 3 recept door Jan van Stipriaan Luïscius De boertjes van Buuten. Het Gulden Schot. Gait-Jan Kruutmoes, Klaar is Kees, De Stemband, Mik, Draaien Maar, Raden Maar. Hele volksstam men zitten jarenlang aan de ra dio en televisie gekluisterd als Kees Schilperoort via de ether de huiskamers binnenkomt. Schilperoort is zondag op 82-ja rige leeftijd in Huizen na een kort ziekbed overleden. Kees Schilperoort is zo onge veer de enige omroepman die het lukt het ANP-Radionieuws ('Kees Schilperoort neemt van avond afscheid van de radio') te halen, als hij na meer dan vijftig jaar het medium radio vaarwel zegt. Dat gebeurt in de nacht van 25 op 26 september verle den jaar, Schilperoort presen teert voor het laatst samen met Erik de Zwart en Michael Pi- larczyk voor Radio 538 De Piep- show. Vele journalisten en ca meraploegen zijn in de kleine, rokerige studio getuige van het laatste optreden als radiopre sentator van Kees Schilperoort. Schilperoorts radiocarrière be gint, nadat hij alle omroepen met zijn gedichten en verhalen heeft bestookt, bij de VARA Die hapt toe op 19 oktober 1946. „Niks screentest, gewoon hup de zender op. De moed zonk me echt in de schoenen. Waar begin ik aan?", vertelt hij dne jaar te rug. Hij begint gierend van de zenuwen. Zijn vader is het to taal oneens met Kees. Schrijven voor de radio, dat doe je niet. „Journalisten zitten alleen maar in de kroeg en gaan achter de wijven aan", was zijn ge dachte. Dat was nou precies waarom ik dat vak in wilde. Kees Schilperoort, die enkele jaren economie studeerde maar daarmee door de oorlog moest ophouden, krijgt de smaak van sketches presenteren en grap pen en grollen maken te pakken en stelt de leiding voor om ook in het Veluws dialect te presente ren (hij is geboren in Apeldoorn op28november 1917). Datis het begin van Gait-Jan Kruutmoes. „Kruutmoes was een verschrik kelijk Veluws gerecht dat alleen in mei en j uni gegeten werd door mensen die op het land werkten. Gekookte karnemelk, gort, gro te rozijnen, rookworst, kruut- moeskruiden en daar ging dan stroop over. Grrrrr." Geloof De Hilversummer Schilperoort maakt enkele jaren later als niet-katholiek de overstap naar de KRO, en breekt dan landelijk door. Zijn collega's jut hij graag op: ..Jullie zijn aangenomen om je geloof, ik om mijn kwalitei ten." Liefst 26 jaar lang trekt hij voor de KRO als Gait-Jan Kruutmoes met de Bietenbrou wers (later de Boertjes van Buuten) voor de radio het land door. Meer dan honderd tv-uit- zendingen volgen. Boer Voort huizen en Drika worden beken de personages. Ook maakt Schilperoort grote furore met het radiospelletje Raden Maar, waarin luisteraars geld kunnen verdienen als ze een raar geluid kunnen thuis brengen. Bij veel bedrijven wor den de werktijden aangepast, zodat het personeel om één uur kan luisteren. Op het hoogte punt zitten drie miljoen luiste raars tussen de middag voor de radio en wordt Schilperoort de lieveling van vooral huisvrou wen. „Zij zijn de beste spelle tjeskandidaten. Mannen willen altijd leuker zijn dan ik en dat kan met. Of ze waren stug of ze hadden schunnige bakken Radio Raden Maar verdwijnt in 1976. Vijf jaar later gaat Schilperoort met pensioen. Eén jaar houdt hij zich gedeisd en duikt dan op met het Veronica-programma De Stemband, dat hij tien jaarlang maakt met Erik de Zwart. In 1992 neemt De Zwart de dan 74- jarige mee naar de jongerenzen der Radio 538. Schilperoorts hart lag bij de ra dio. „Radio is veel makkelijker. Je hoeft alleen maar in dat ding te praten. Bij televisie moet je zus kijken en zo lopen. Niet voorbij een gele krijtstreep lo pen. Daar komt veel meer voor bereiding bij kijken. Ik doe al tijd maar wat op de radio. De teksten komen vanzelf." GPD door Lo van Priel Vorige week kloeg iemand op de radio. Nee, geen dialect programma, maar het officiële nieuws op de Vlaamse radio. Lekker nostalgisch. In Multatu li's Max Havelaar zegt Droogstoppel: Toen onlangs op de Prinsengracht mijn hoed te water woei. Zijn assistent Frits zegt: waaide. Waaien, waaide, woei. Een echte Droogstoppel houdt vast aan woei. Wat is er met onze werkwoorden aan de hand? In het Nederlands hebben we sterke en zwakke werkwoorden. Net als bij men sen. Sterke maken een verleden tijd met een andere klinker, zwakke met -te of -de: maakte, lachte, danste Die groep van 150 sterke zijn heel oud - zeker, twee of drie millennia. Die zwakke hebben we 'van onze Germaanse voorouders. Zwak is daarom normaal geworden. We maken in de trein moeiteloos een werkwoord: treinenmet de verleden tijd treinde. We gaan pen, loopte, zingen, zingde. Als zijn ouders het niet verbeteren, dan doet oma het wel. Op inburgeringscursussen, Ne derlands voor buitenlanders, gaat het op dezelfde manier. Een goede docent kan soms het lasti ge systeem van die sterke werk woorden uitleggen. Heeft die internetten, ik heb geïntemet. Alle nieuwe werkwoorden vol gen dat patroon. Zwak is het systeem van de toekomst. Die sterke werkwoorden moet een kind apart leren. Lastig en daarom maakt het fouten: lo- vreemdeling ook eens geluk. Als hij overdag leert dat het vrij en, vrijde, gevrijd is, hoort hij 's avonds in een commercieel aan gelengd buisprogramma: wan neer hebt V gevreeënVoor het eerst of voor het laatst, dat doet door Lianne Sleutjes en Hans van Soest Veertig rijksambtenaren be volken tijdens de millenni umnacht het ministerie van Binnenlandse Zaken van waar uit zij de hulp bij mogelijke ca lamiteiten coördineren. Het gaat om ambtenaren van de be langrijkste ministeries die de te lefoons bemannen in het Natio naal Coördinatiecentrum. Ze stellen zo nodig noodscenario's in werking. Behalve de rijksambtenaren in Den Haag zijn er m het land nog honderden andere ambtenaren in touw. Zo houdt Rijkswater staat in alle regio's de bruggen en sluizen in de gaten. Defensie houdt elfduizend militairen achter de hand. Op de ministe ries van Verkeer en Waterstaat en van Volksgezondheid be mannen nóg tientallen mensen de telefoon, voor 'het geval dat'. Bij de rijksoverheid verwacht niemand noemenswaardige problemen. Alle publieke voor zieningen zijn de afgelopen maanden 'millenniumbesten dig' gemaakt, dat wil zeggen dat de computers de jaarwisseling zonder problemen moeten kun nen doorstaan. Timmer In totaal heeft het de rijksover heid twee miljard gulden gekost om de computersystemen door te lichten. De aanpassingen van de computersystemen in het be drijfsleven en de verschillende overheden hebben in totaal twintig miljard gulden gekost. Er is een afzonderlijk Millenni um Platform opgericht onder leiding van voormalig Philips- topman Timmer dat de afgelo pen j aren het bedri j f sleven heef t voorgelicht over de mogelijke gevaren. Bij de overheid stond de opera tie afgelopen anderhalf jaar on der leiding van minister Van Boxtel (Grote-Stedenbeleid en Integratie). Alle vitale voorzie ningen, zoals ziekenhuizen, wa ter, elektriciteit en sociale dien sten, zijn vorige maand door Van Boxtel millenniumbesten dig verklaard. Minister Jorrits- ma van Economische Zaken waarschuwde toen wel voor mogelijke stroomstoringen. Dit komt niet door computerstorin gen, maar doordat veel bedrij ven op 31 december uit voorzorg de stekker eruit trekken. Hier door kan te veel spanning op het energienet ontstaan, wat tot storingen kan leiden. .Jeder jaar valt tijdens de oudejaars nacht de stroom wel in een paar woonwijken uit. maar mogelijk gebeurt dat dit jaar meer", zei de bewindsvrouw. In Arnhem houden drie ambte naren van Jorritsma's ministe rie de centrale energievoorzie ning in de gaten. „Energie kan niet zoals gas worden opgesla gen. Er moet evenveel worden geproduceerd als afgenomen. Vandaar dat dit altijd centraal voor heel Nederland in de gaten wordt gehouden. Wat dat be treft is deze nacht dus niet an ders dan andere", legt een voor lichter uit. Hoeveel ambtenaren er in totaal moeten werken tijdens de nacht, is onduidelijk. „Ik heb wel eens een poging gedaan on ze mensen te tellen, maar dat is onbegonnen werk", aldus een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. „Bovendien staan er ook nog eens honderden men sen paraat voor het geval dat het verkeerd zou gaan." Verkeer en Waterstaat houdt de bruggen en sluizen dicht in de oudejaarsnacht van 22.00 uur tot 02.00 uur. „Als er een ambu lance moet rijden, kan die dus gewoon over de brug heen." Na 02.00 uur mogen de bruggen waar nodig weer omhoog. „Veel kan in geval van nood ook met de hand worden bediend." GPD De reusachtige schaduw op de rotswand kwam schommelend nader en voetstappen knarsten op de kalkbodem. Het is dan ook geen wonder, dat het heer Bommel te veel werd. Hij stiet een piepende kreet uit, die duizendvoudig in de spelonk weerkaatst werd en snel de naar de uitgang. Tom Poes aarzelde niet lang. Hij begreep, dat een list hier niet zou baten en daarom zette ook hij het op een lopen. Achter hen klonken dreunende geluiden en flitsten lichtschijnsels over de stalagmieten, doch de beide bezoekers schonken er geen aandacht aan. Ze renden voort totdat ze het daglicht weer bereikt (Advertentie) Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies. 1 P S L T A I D E 2 S C E H O D O L 3 S P I W P E A T 4 B L A O E R D T 5 S D T E O A O F 6 R Z A G D E W L 7 P A O N A T O N 8 T A N B E R O L 9 S N P D E I E R 10 N M A G T E R S 11 T C R H A A U G 12 S P L IJ K D E R 13 I T O G T E H M 14 K L A E R E T D Citaat Streep op elke regel de let ters weg, die samen het woord vormen dat over eenkomt met de omschrij ving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Reisdeken; 2. onderwijs instelling; 3. zuigbuisje; 4. rood levensvocht; 5. voet warmer; 6. deel v.e. fiets; 7. brugschuit; 8. lijst; 9. wa pen; 10. dun; 11. langzaam; 12. nagel; 13. stamsym- bool; 14. vloerbedekking. Oplossing woensdag -p-b naderbij z--c-u-1- aastor-e- k-t--snit graat-a-'ij e-1-waard 1-e-e-m- donder donderdag 30 december 1999 Door: Martijn van derP De Boertjes van Buuten: links staand Kees Schilperoort als Gait-Jan Kruutmoes en in de kruiwagen Henk Jansen van Galen als Lubbert van Gortel. Verder van links van rechts: André Carell, Pierre van Ostade en Piet Ekel. foto GPD er nu niet toe. Wat moet die bui tenlander nu zeggen? Misschien denkt hij dat we er hier met op zet een zootje van maken. In de loop van de eeuw zijn we een stel sterke werkwoorden kwijtgeraakt. Bevelen had be val, maar je hoort bevool. Stoten kreeg stootte voor stiet. Wassen verloor ivies, zoals la chen al eerder loeg. Melken krijgt ook in kranten melkte. De NRC schreef al in 1976 splijtte en samengezweerd in plaats van spleet en samengezworen. Wat horen we nog meer: schepte (voor schiep), vlechtte, wijkte uit, mijdde, aanpnjsden. Dialectsprekers hebben het maar gemakkelijk Die zeggen nog eeuwen: bakken, biek. Toonder Studio's De komende dagen blijft er veel bewolking zodat de zon er maar wei nig aan te pas komt. Vanochtend zijn er nog enkele opklaringen en de temperatuur ligt net boven het vriespunt. Vanmiddag be reikt de temperatuur ongeveer 5 graden bij een matige zuid westelijke wind. In de loop van de middag neemt de bewolking toe en aan het einde van de middag begint het aan zee al te regenen. Tegelijkertijd neemt de wind geleidelijk toe en deze wordt vrij krachtig, windkracht 5. Een groot deel van de avond en nacht blijft het regenen. Aan het einde van de nacht ligt de temperatuur rond 4 graden. Vrijdagochtend is de regen al uit Zeeland vertrokken en misschien dat de zon zich tussen de wolkenvelden door kan laten zien, maar veel zal dit niet voorstellen. Het blijft ook 's middags droog en de temperatuur bereikt ongeveer 6 graden. Tijdens de jaarwisseling is het overwegend bewolkt, maar het lijkt erop dat het droog blijft. 2000 begint waarschijnlijk zonder enige zonneschijn want op nieuwjaarsdag ligt een dik pakket bewolking over Nederland. In onze regio valt daaruit overdag wat lichte regen, maar in de avond wordt de regen op nadering van een front intensiever. De temperatuur bereikt ongeveer 6 graden. Een hogedrukgebied breidt zich geleidelijk uit naar het noorden van Frankrijk waar door het zondag en maandag droger is met af en toe een beetje zon. De temperatuur verandert nauwelijks. De wis selvalligheid keert na maandag alweerterug en de winter lijkt nog ver weg. Vanavond regen Vooruitzichten weer max. min. wind 7° 5° NW 3 7° 4° ZW 4 6° 2° W 4 6° 3° ZW 4 Zon O Maan donderdaj onder 16. vrijdag op 8.50 donderde onder 13. vrijdag op 2.12 Nautisch bericht Er waait een matige zuidwestenwind. Vanavond neemt de wind tot windkracht 5. Het zicht is goed, aan het einde van de dag een matig. De temperatuur van het kustwater schommelt rond 7 gra den. Waterstanden hadden en eerst toen keken ze om zich heen. Zodoende werden ze een stemmige gedaante gewaar, die hen in de kille buitenlucht op wachtte. „Ei, ei, wat een haast", sprak deze. „Er moet in deze grot iets zijn, wat uw verontrusting heeft opgewekt." „Pro-professor S-Sickbock!" hijgde heer Bommel. „Lopen! Er komt een reus ach ter ons aan!" „Niet meer", zei Tom Poes, de pas inhoudend. „Hij volgt ons niet." „Juist", prevelde de geleerde. „Een achtervolgende reus, die niet volgt; ik moet dat onderzoeken." Zo sprekende daalde hij kalm van de rotspartij af om zich bij de vluchtelingen te voegen. DONDERDAG Hoog water Laag water 30 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 07.51 178 20.26 179 01.26 143 14.10 Terneuzen 08.10 202 20.46 202 01.49 153 14.35 Bath 09.02 242 21.35 242 02.51 184 15.30 Roompot Buiten 08.00 128 20.35 136 01.45 105 14.15 Z'zee/Colijnsplaat 09.05 134 21.50 142 02.50 110 15.25 Stellendam Buiten 07.55 118 20.35 133 01.45 057 14.05 Wemeldinge 09.15 152 21.55 159 02.55 124 15.25 Krammersl. West 09.20 144 22.00 153 02.50 119 15.20 VRIJDAG Hooc water Laag water 31 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 08.55 162 21.34 166 02.24 131 15.15 Terneuzen 09.19 185 21.56 188 02.51 141 15.35 Bath 10.06 221 22.46 223 03.48 171 16.25 Roompot Buiten 09.10 119 21.50 129 02.40 100 15.15 Z'zee/Colijnsplaat 10.10 127 22.55 134 03.50 107 16.30 Stellendam Buiten 09.11 108 21.57 124 02.50 056 15.26 Wemeldinge 10.15 142 23.00 151 03.55 119 16.30 Krammersl. West 10.20 136 23.05 146 03.45 115 16.20 Hans Belterman Koude zalm in 't groen Opnieuw een smakelijk gerechtje dat er zich goed voor leent om onmiddellijk na de wisseling van de eeuw op te dienen. Schenk er een glas champag ne bij of een andere feestelijke belletjeswijn, zoals deGpaanse Cava. Voor 8 gerechten: ca. 750 gram gefileerde verse zalm, in 8 gelijke stuk ken of 8 zalmsteaks, elk ca. 90 gram; 1 liter visbouil lon, eventueel van tabletten; 12 peterseliestelen, grof gesneden; 1 dl mayonaise; 1 dl crème fraiche; 1 - 2 augurken, zoetzuur, ragfijn gesnipperd, ca. 1,5 eetlepel; 1,5 eetl. kleine kappertjes, uit potje, uitge lekt; 2 eetl. ragfijn gehakte (platte) peterselie; 2 eetl. fijngesneden bieslook; zout; witte peper uit de mo len; 8 dunne schijfjes schoongeboende limoen of kleine citroen; 8 kleine takjes (krul)peterselie. Spoel de zalm onder stromend koud water. Breng de bouillon aan de kook en laat de petèrselie- stelen er 5 - 8 minuten in trekken. Leg de zalm in het vocht en houd alles 6 minuten tegen de kook aan. Neem daarna de pan van de warmtebron en laat al les koud worden. Maak de saus door eerst de mayonaise te vermen gen met augurken, kappertjes, peterselie en bies look. Klop in een kom de crème fraiche net niet hele maal stijf op. Spatel de crème fraiche vlak voor het gebruik door het mayonaisemengsel. Voeg naar smaak wat zout en peper toe. Presentatie: neem de zalmsteaks uit de koude bouil lon. Maak ze droog met keukenpapier. Schep in het midden van elk bordje een deel van de saus. Leg de zalmsteaks er in het midden in en schik er limoen- of citroenschijfjes op en steek de takjes peterselie er tussen. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd witbrood bij. Zeef de bouillon en bewaar het in de koelkast tot nieuwjaarsdag. Breng de bouillon met een scheutje droge sherry (fino) aan de kook. Roer er vlak voor het opdienen het in blokjes gesneden vruchtvlees van enkele tomaten en een, eveneens ontvelde, rode pa prika door. Strooi er eventueel wat fijngesneden dil le over.) fctoe sneeuw -s matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Isobaar Europa: Rust terug O O VERWACHTING VOOR DONDERDAGMIDDAG 30 DECEMBSj Na de verwoestende stormen is de rust aan het eind van dezeeeuf toch weer aardig teruggekeerd in Europa. De grote depressies zip verdwenen en daarvoor in de plaats zien we een hogedrukgebied Frankrijk binnentrekt. Daardoor kan de enorme ravage en de sms olie langs de Franse kust misschien wat effectiever worden aan^ pakt. In Zuid-Europa is het overigens beslist nog niet overal prad" weer. Een vrij actief regengebied trekt langs de Afrikaanse noord* naar het oosten. Vooral voor Sicilië en Griekenland kan dat de komende dagen nog aardig wat regen opleveren. Voor standvast' winterweer kunnen we dit jaar nog terecht in Oost-Europa. Daar* op veel plaatsen sneeuw en blijft het ook overdag vaak net een graadje vriezen. Nog kouder is het in de noord-europese landen.' de binnenland van Zweden, Noorwegen en Finland vriest het's nachts vaak meer dan 10 graden. Uiteraard blijft het kwik daar ovd dag ruim onder nul. In de wintersportcentra ligt in het algemeen ruim voldoende sneeuw en van dooi is daar de komende dagend sprake. In onze omgeving blijft het tamelijk wisselvallig. Vannacht vallen er nog een paar winterse buien, morgen is het droog, maa' oudejaarsdag valt er af en toe weer wat regen. Overdag wordt hel gemiddeld 5 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 62