illillïlLE ZEEUWSE COURAN Duitse justitie is uit op Kohl INDIJAARSSHOW l/M 9 JANUARll Zeeuwse politie houdt ME paraat bij de eeuwwisseling Kapers in Airbus zwakken eisen af Dag Schoondijke Gemeenten 11,12 13 Aanklacht tegen oud-bondskanselier op komst Tweederde Frankrijk rampgebied uzie op A58 leidt tot rnstig verkeersongeluk laten lasten fors stijgen etc cLUJJ' Kees Schilperoort overleden Herstel Zeeuws overzees erfgoed Voetbalschool in oprichting Jongen Bosnië dood door eten Nederlands vlees 4 WEKEN VOOR PZC |2e jaargang no. 308 inderdag 30 december 1999 sse nummers 1,80 i I if en toe zon mochtend af en toe zon. Vanmiddag jenemende bewolking, later gevolgd door jgen. Maximumtemperaturen 5 a 6 graden. DEN HAAG - De lokale lasten stijgen volgend jaar fors. Burgers en bedrijven gaan in 2000 bijna 1,2 mil- ard gulden meer betalen jan dit jaar. Dat komt voor een deel omdat min- der mensen gaan profite ren van de zalmsnip, hon derd gulden korting op gemeentelijke heffingen. Bovendien gaan bezitters en huurders van wonin gen meer belastingen be talen. Dat leert onderzoek van het CBS naar de loka- felastenin 2000. De bezitters en huurders I van woningen en ander j onroerend goed zijn vol gend jaar duurder uit, zo zegt het CBS. Gezamen lijk gaan zij twee miljoen gulden meer belastingen betalen aan hun gemeen te. De eigenaren betalen 3,3 procent meer, de ge bruikers 13,7 procent. De gemeenten hebben volgend jaar meer vrij- j beid met de zalmsnip. Die istotnutoe als korting ge- bruikt op heffingen. Volgens het CBS zetten volgend jaar 75 gemeen ten de snip in voor zaken I als het minimabeleid. De circa één miljoen inwo ners in die gemeenten be talen daardoor dertig pro cent meer belasting. De gemeenten heffen vol gend jaar 10,9 miljard gulden De water-schap pen willen 3,3 miljard, de provincies 1,6 miljard. &an parkeergeld probe- ren de gemeenten elf pro cent meer binnen te krij gen. GPD ST - Een ruzie in het verkeer (t gisteravond op de A58 bij it voor een ernstig ongeluk orgd. Vier mensen raakten aar gewond, één van hen is er stig aan toe. luit een rijdende auto wer- ibierblikjes gegooid. Een an- I e auto werd daardoor ge kt. De bestuurder van de I roffen auto probeerde daar- de andere af te snijden. Dat leidde ertoe dat de voertuigen naast elkaar stilstonden op de linker- en rechterbaan van de snelweg. De bestuurder van een derde au to zag de ruziemakers niet staan en reed er met circa honderd ki lometer per uur achterop. De vier inzittenden van de stil staande auto's raakten zwaar gewond. De bestuurder van de derde raakte lichtgewond. ANP (Advertentie) Advertentie Vonge Volgende Sloppen Het Winkelplein van Het Net. Meer dan 6000 winkels bij elkaar. lp het Winkelplein wordt de verleiding om eens flink uit te ökken wel erg groot. Hier kun je heel makkelijk bij meer dan 0 winkels rondkijken en producten vergelijken of bestel- Vanuit thuis. Kijk op: www.hetnetwinkelplein.nl Gratis internet bij Het Net' Net wat je zoekt. 'oor meer informatie: vw.hetnet.nl, ga naar Primafoon of bel 0800-1515 voor de gratis cd-rom. het actiecomité dat zich verzet tegen de sluiting van de opvang in Schoondijke, bleef uit. De overgebleven asielzoekers, zeven gezinnen en twee alleenstaanden, vertrekken vandaag of maandag naar hun nieu we verblijfplaats in Cadzand, Zuiddorpe, Grave (bij Nijmegen) of Roermond. foto Peter Nicolai SCHOONDIJKE - Het vertrek van 22 asielzoekers uit het Schoondijkse Motel West is woensdagochtend emotioneel, maar rustig verlopen. Menigeen liet een traantje toen de bus vertrok naar het asielzoe kerscentrum in Coevorden. Maar de verwachte tegenstand van door Judith Stalpers DÜSSELDORF - De offi cier van justitie in Bonn wil een klacht indienen te gen voormalig bondskan selier Helmut Kohl we gens handelingen ten nadele van zijn partij, de CDU. De openbare aanklager heeft gisteren een verzoek ingediend bij de voorzitter van de Bonds dag, Wolfgang Thierse, om Kohls parlementaire onschend baarheid op te heffen. De ex- kanselier is 'diep teleurgesteld' over het besluit van de aankla ger, zo liet hij gisteren weten. Hij zal wel aan het onderzoek mee werken. Kohl gaf eind november in een tv-interview toe gedurende de laatste zes jaar van zijn kanse lierschap zo'n twee miljoen mark in contanten te hebben ontvangen. Dat geld droeg hij niet over aan de partijkas van de CDU. Hij beheerde het via ge heime bankrekeningen. Daar mee overtrad Kohl de Wet op de partijfinanciering. Trekpaard Kohls békentenis, alsook uit spraken van CD U-secretaris Angela Merkel dat hij 'de partij schade berokkent', zouden voor de Duitse justitie aanleiding zijn om Kohl voor het gerecht te dagen. Merkel uitte in een kran tenartikel zware kritiek op Kohl en riep de CDU op zich van het 'trekpaard' Kohl los te maken. Die kritiek betreft vooral Kohls hardnekkige weigering de na men van de donateurs te noe men. Hij had hen anonimiteit beloofd en hij wil zijn erewoord niet breken. Er komen steeds meer aanwij zingen dat het om smeergelden gaat. Er zou een verband be staan tussen de één miljoen mark die Kohls medewerker Walther Kiep van de wapenhan delaar Schleier ontving en de le vering van 36 pantserwagens aan Saudi-Arabië. De Franse justitie onderzoekt de geld stroom van de oliemaatschappij Elf-Acquitaine naar Duitse personen of instanties voor het verwerven van de Oost-Duitse olieraffinaderij Leuna en de winstgevende tankstations van Minol. Kohl ontkent stellig dat zijn be slissingen door de schenkingen zijn beïnvloed. Een parlemen taire onderzoekcommissie buigt zich over deze malversa ties en wil Kohl dwingen de namen van de donateurs te noemen door hem een dwangsom te laten betalen of, indien nodig, hem te gijzelen. De Duitse parlementaire com missie voor immuniteitszaken buigt zich nu over het verzoek tot opheffen van Kohls on schendbaarheid. De commissie heeft twee dagen nodig om te beslissen. In Duitsland wordt zo'n verzoek vrijwel altijd inge willigd. Justitie zou Kohl op 3 januari officieel onder verden king kunnen stellen. In het schandaal rond de SPD- minister van Financiën van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Schleusser, diende de officier van justitie in Düsseldorf giste ren officieel een klacht in. Schleusser wordt ervan ver dacht de Westdeutsche Landes- bank te hebben ingelicht over een inval door de fiscus in sep tember 1996. De WestLB zou belastingen hebben ontdoken. Schleusser, die meerdere malen op kosten van de WestLB vlieg reizen maakte, ontkent alle aantijgingen. GPD Rotterdam: Woonboulevard, Stadionweg 37a, Tel. (010) 479 69 11 Vlaardingen: Gerard Burgerlaan 4, Tel. (010) 460 06 70 Numansdorp: Industriestraat 2a, Tel. (0186) 65 32 44 Delft: Woonboulevard, Leeuwenslein 31Tel, (015) 285 57 77 www.keukenhal.nl door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland gaat nagenoeg op volle sterkte de eeuwwisseling in. Ook de Mobiele Eenheid wordt paraat gehouden. „Daarboven hebben we nog opschakelings- mogelijkheden", meldt hoofd officier van justitie Gerard Bou- man. „Dat gaat tot en met het leger toe. Maar dan heb ik het over bizarre omstandigheden". De eerste man van het parket in Middelburg denkt dat er vooral ordemaatregelen nodig zijn. Er is voorzien in de mogelijkheid dat een officier van justitie in dienst komt om strafrechtelijke procedures in gang te zetten. De telefonische bereikbaarheid blijft een punt van zorg. Het is nu al standaard dat er tijdens een jaarwisseling een geweldige belasting komt op het net. Bou- man: „Dat zal nu, ben ik bang, eerder meer worden". Het hoofd van het Openbaar Mi nisterie in Zeeland ziet het 'schandalig zware vuurwerk' als een serieus gevaar. In de provin cie zijn weliswaar nog geen gi gantische bommen aangetrof fen, maar Bonman vreest toch dat er slachtoffers vallen. Hij heeft niet zoveel compassie met mensen die zulk zwaar vuur werk afsteken. „Dat zijn een soort kamikazepilotenDie stel- (Advertentie) len hun leven in de waag schaal". Wanneer daar anderen het slachtoffer van worden zal Justitie dat als pure schuld be schouwen 'of misschien wel op zet'. Relschoppers Het huis van bewaring in Mid delburg behoort in Nederland tot de veertig zeer kritische on derdelen van Justitie waarvoor noodplannen zijn gemaakt. Die zijn in de eerste plaats gericht op het binnenhouden van de ge detineerden. De inrichting To rentij d zit met een nagenoeg volle bak. Er zijn ruim 130 per sonen ingesloten. Om relschop pers onder te kunnen brengen houdt de bajes op verzoek van het Openbaar Ministerie in Zee land vijftien cellen beschikbaar. Als de stroom uitvalt worden vi tale onderdelen in het huis van bewaring op eennoodaggregaat aangesloten. Daartoe behoren ook de beveiligingsinstallaties. ,,We zijn voor honderd procent beveiligd", meldt directeur eco nomische zaken John. Verheij. De Middelburgse bajes is op alle eventualiteiten voorbereid. Er is voor tenminste drie dagen ex tra voedsel ingeslagen. Voorts worden er extra dekens achter de hand gehouden voor het ge val de verwarming het laat af weten. Er zijn rond de gedetineerden geen extra beveiligingsvoorzie- ningen getroffen. Ze krijgen op cel een oliebol of andere oude- jaarsversnapering aangeboden plus een blikje fris. Alcohol is in Torentijd verboden. De ver wachting is dat, naar goed ge bruik binnen de strafinrichtin gen, de gedetineerden bij gebrek aan vuurwerk de overgang van Oud op Nieuw met geroffel op hun celdeuren begeleiden. door Lilian Dominicus Morgen is de Konmar open van 8.00-17.00 uur! KQnMar HILVERSUM - Presentator Kees Schilperoort is overleden. Hij stierf zondag op 82-jarige leeftijd. Hij wordt morgen in be sloten kring gecremeerd. De in 1917 in Apeldoorn gebo ren Schilperoort belandde in 1946 bij de omroep. Hij werd vooral bekend als Gait-Jan Kruutmoes van het KRO-radio- programma Boertjes van Buten, genoemd naar het orkest dat in dit programma centraal stond. Boertjes van Buten hield het 28 jaar vol. Ook met het programma Raden Maar (KRO), waarbij het pu bliek een vreemd geluid moest proberen te herkennen, werd hij een nationale figuur. Zijn ge noeglijke gekwebbel met deel nemende huisvrouwen werd le gendarisch. ANP pagina 4:geliefd bij huisvrouwen De Fransen zitten nog volop in de problemen door het nood weer. Steden zijn ondergelopen en drie miljoen mensen zitten zonder elektriciteit. Met man en macht wordt gepro beerd de schade te herstellen. Tweederde deel van r het land is tot rampgebied verklaard. Het Zeeuwse kerkje op Forteiland in Guyana wordt gerestau reerd. De Vlissinger Doeke Roos, oud-loods en liefhebber van de Zeeuwse overzeese geschiedenis, bracht 60 mille bij een voor het behoud van dit erfgoed. Guyana was O tot 1799 in handen van Zeeuwse kooplieden. De clubs in het betaalde voetbal kunnen talenten jonger dan 18 jaar van buiten de EU vanaf medio 2001 bij een speciale voetbalschool stallen. Behalve middelbaar onder wijs krijgen de spelers daar voetbalonderricht. Het O kabinet onderzoekt de mogelijkheden daartoe. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7belasting: 8 en 9; jong: 11,12 en 13; zeeland: 17,18,19,21,23 en 25; sport: 27, 29 en 31. van onze redactie buitenland KANDAHAR - De kapers van het Indian Airlines toestel heb ben gisteren hun eisen afge zwakt. Ze willen alleen nog maar de vrijlating van 35 mili tante moslimleiders die in India vastzitten. De eisen voor een losgeld van ruim 400 miljoen gulden en het overdragen van het stoffelijke overschot van moslimleider Sa- jjad Afghani hebben de kapers laten vallen. India liet weten dat het veranderen van de eisen geen uitweg uit de crisis biedt. De Afghaanse Talibanregering dreigde gisteren dat ze het ge kaapte vliegtuig zou dwingen Afghanistan te verlaten, als er niet snel een vreedzame oplos sing komt. De regering heeft de kapers gevraagd hun eisen bij te stellen om zo mee te werken aan een oplossing. De Afghaanse minister van Bui tenlandse Zaken Muttakawil zei dat zijn regering vindt dat India snel met een oplossing moet komen. De kaping duurt nu al zes dagen. Aan boord van het toestel be vinden zich nog zo'n 155 passa giers en zes kapers. In totaal werden 28 gijzelaars vrijgelaten sinds het begin van de kaping. Een passagier van 25 jaar oud werd door de kapers doodgesto ken. De Indiase minister van Buiten- SARAJEVO - Een twaalfjarige jongen is dinsdag in Bosnië overleden aan een voedselver giftiging door het eten van inge blikt vlees uit Nederland. Het blik, gekocht in een plaatse lijke winkel, was volgens het etiket afkomstig van vleeswa- renproducent Amsberg. Deze fabriek, die in het Gelderse 01- debroek was gevestigd, is over genomen door vleeswarencon- cern Struik uit Voorthuizen. Struik kon gisteravond nog geen commentaar geven. De jongen stierf in het zieken huis van Kakanj, bij Sarajevo. Hij was daarheen gebracht door zijn vader, die ook ziek werd na het eten van het vlees. Uit au topsie bleek dat voedselvergif tiging de doodsoorzaak is. GPD landse Zaken Singh weigerde te zeggen of India aan de kapers tegemoet wilde komen. Hij ligt hevig onder vuur van de fami lieleden van gijzelaars, die eisen dat India alles doet om hun naasten te bevrijden. De Taliban heeft enkele grote tenten opgezet langs de lan dingsbaan. Die kunnen ge bruikt worden om vrijgelaten gijzelaars op te vangen. Ook kunnen ze als ziekenhuis dienst doen. RTR/AFP/DPA Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil; een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef' daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 7132 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59