Themapark Reynaert in steigers PZC T afeltennisbond laat scholieren een balletje slaan Goudkoorts op kijkdag voor veiling Oude gewelven ontdekt bij werk in Arnemuiden Nieuwe huizen in Middelburg missen bestrating voor deur Handenvol kogels op Ritthems strandje Wasserette Den Berg neemt meer pupillen van Arduin in dienst Ter Welle in Goes houdt reünie mbo-vz 5 - 8 i -7- zeeland Buitenbad in zomer open woensdag 29 december 1999 z20 door René Hoonhorst HULST - De eerste contouren van het buitenbad en het park Reynaertland zijn te zien bij het Hulster zwembad De Driehoek. Na wat aanloopvertragingen ligt de aanleg van bad en park bijna op schema. De IJzendijkse horeca-ondernemer F. Lievens verzekert dat het buitenbadje 1 juli volgend jaar open kan. Tegen die tijd is de ruwbouw en de aanplant van Reynaertland ook klaar. Tussen half septem ber 2000, als het buitenbad weer sluit, en maart 2001 wordt het themapark rondom Reintje de Vos vervolmaakt, verwacht Lie vens. Het betonnen staketsel dat momenteel tegen het hore cagedeelte van het zwembad vorm krijgt, is de overkapping Gehandicapte ruiters rijden op Indoor Zeeland GOES - Ruim honderd verstan delijk en lichamelijk gehandi capten namen dinsdag deel aan het paardentoernooi van Indoor Zeeland in de Zeelandhallen in Goes. Het hippisch evenement begint traditioneel met een pro motiedag paardrijden voor ge handicapten. De ruiters, in alle leeftijden van verschillende maneges uit Zee land. hadden de afgelopen maanden flink getramd. Ze de den hun uiterste best om hun paard, onder begeleidmg, zo goed mogelijk te laten lopen. Met een professionele houding liepen de ruiters hun verplichte kuur. Draf. keren en stappen waren de onderdelen waarop de ruiters werden beoordeeld. In- door Zeeland blijft nogtot 15 ja nuari in de Zeelandhallen in Goes. van het Middeleeuwse dorps- pleintje. Op dat pleintje komen straks enkele winkeltjes, een boerderijtje en een timmer manswerkplaatsje, voorzienin gen die in het Reynaertverhaal thuishoren. Aan de funderingen voor enkele grotere bouwwerken - zoals het vossenhol Malpertuus en het paleis van Koning Nobel - wordt ook al gewerkt. Lievens twijfelt daarom niet dat hij aan alle door de gemeente gestelde termijnen kan voldoen. „Vol gende zomer kunnen we een sei zoen proefdraaien met het bui tenbad en voorjaar 2001 opent Reynaertland zijn deuren." Aan de hekken rondom het bouwter rein presenteert een Belgische ondernemer zich als hoofdaan nemer. Dat zorgde al voor sche ve gezichten in ondernemend Hulst. Ten onrechte, volgens Lievens. „Voor de aanleg van het zwembad is nu eenmaal een specialistisch bedrijf nodig en daar zijn er niet zoveel van. Het Belgische bedrijf treedt welis waar als hoofdaannemer op, maar het overgrote deel van het werk wordt door Zeeuws- Vlaamse ondernemers gedaan. Voor het afbouwen van het park, de installatietechniek en andere werkzaamheden zijn al lemaal bedrijven uit de streek aangetrokken." Werknemers De tien personeelsleden van het voormalige gemeentelijke zwembad zijn in dienst geko men bij Lievens. De onderne mer is van plan vóór de opening van het buitenbad een aantal in- leenkrachten aan te nemen. „In de zomer moet duidelij k worden of de zwembaden en Reynaert land met het huidige perso neelsbestand kunnen draaien of dat er mensen bij moeten ko men. Ik verwacht dat er in de loop van 2000 enkele nieuwe vaste werknemers worden aan getrokken." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Kinderen laten ervaren hoe fijn tafeltennis kan zijn, is het belangrijkste doel van het landelijke Kinder Tafel tennisfeest voor basisscholieren tijdens de kerstvakantie. Orga nisator is de Nederlandse Tafel- tennisbond (NTTB), in samen werking met bijna tweehonderd tafeltennisverenigingen in het land. T.V. Scaldina tekende op Schouwen-Duiveland voor de Yerseke sluit jaar af met koenkelpotten YERSEKE- De traditionele koenkelpotoptocht moet vrij dagmiddag 31 december de be volking van Yerseke voorberei den op de stap naar het nieuwe jaar. Enkele honderden kinderen zullen met hun koenkelpotten meelopen en meezingen met de Eerste Yersekse Koenckelpot Fanfare. Tijdens de rondgang wordt er bij elke stopplaats een puzzel opdracht en een versnapering gegeven aan de kleine koenke- laars. Hoogtepunt van de rondgang wordt het aanbieden van de ma quette van een monument door de Koenckelpot Fanfare aan de bevolking van Yerseke. Dit ge beurt op 14.00 uur. De optocht vertrekt vrijdag middag om 13.30 uur bij het Kerkelijk Centrum De Haven. Van daaruit loopt de stoet door de Oude Torenstraat - Bern- hardstraat - Vijverdwarsstraat - Stokvisstraat - Paardenmarkt - Kerkplein (14.00 uur) - Noord zandstraat - Emmastraat - Ko ningin Julianastraat - Kaai- straat - Burgemeester Sinkelaan - Zeeburg naar de Damstraat waar in Zorgcen trum Vredelust om 15.15 uur een miniconcert wordt geven door de Fanfare en koenkelkinderen. De stoet vertrekt hier vandaan via de Irenestraat - Oesterstraat - Noordzandstraat - Wijngaard straat - Lepelstraat naar het Kerkplein, waar om 16.30 uur op het bordes de prijsuitreiking is van de kinder-puzzelwed- strijdenhet jaar 1999 spectacu lair wordt afsloten. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Bewoners van de nieuwbouwwoningen in de Brandenburglaan in Middelburg willen dat er on middellijk een noodbestrating wordt aangelegd. De straat, vlakbij de Nadorstweg, be staat uit modder en steenpuin. Door de regenval van de laat ste weken is de straat onbe gaanbaar en gevaarlijk ge worden. De Brandenburglaan, die ook bekend staat als Villapark Na dorst, bestaat uit zestig wo ningen. De eerste huizen zijn in september opgeleverd en de laatste panden zijn binnen kort klaar. In september vroe gen bewoners om bestrating aan zowel de gemeente Mid delburg als aan projectont wikkelaar Proverko. Beide partijen ontkennen echter hiervoor verantwoordelijk te zijn. Meestal zorgt de gemeente voor bestrating voordat eigens wordt begonnen aan woning bouw. Met de Brandenburg laan is dit niet gebeurd. Hier heeft de gemeente alles direct in handen van de ontwikke laar gegeven. De gemeente wordt pas weer verantwoor delijk voor de straat als het project is opgeleverd. Nadat de bewoners nog eens bij Proverko aandrongen op een noodbestrating, heeft de projectontwikkelaar de weg geëgaliseerd en verstevigd met puin. „Dat helpt niet", zeggen de bewoners. „Alles verzakt. Twee weken geleden stond het hier volledig blank. Kuilen zijn niet meer te zien, dus je zakt tot je knieën in de blub ber. Onlangs begonnen wij aan onze verhuizing, maar we zijn gestopt nadat we met ons busje vier keer kwamen vast te zit ten in de blubber", zegt Ma- chielse. „Tegenwoordig zet ik mijn au to buiten de straat weg en ver ruil ik in de auto mijn schoe nen voor kaplaarzen voordat ik naar mijn huis loop." Wan neer de bewoners verhaal ha len bij de hoofduitvoerder, krijgen ze onder meer te horen dat de situatie uitsluitend ont staan is door het slechte weer. „Dat weten wij ook wel, maar dat is geen excuus. We hebben het over een woningbouwpro ject in Nederland en dan weet je gewoon dat het regent. Daar had de projectontwikkelaar rekening mee moeten houden. Kijk, wij begrijpen heus wel dat mensen die in een nieuw- bouwstraat komen wonen, een tijdje tussen de rotzooi zitten. Maar dit is niet gewoon meer. Het is al zover gekomen dat Proverko opdracht heeft gege ven tot het wegpompen van water zodra het regent. Dat is onbegonnen werk", zegt Jeras. „Alles loopt meteen weer vol. Het is echt dweilen met de kraan open." Voor de bewoners maakt het niet uit wie voor de bestrating zorgt; als het er maar onmid dellijk komt. „We zijn bang dat er vandaag of morgen een ernstig ongeluk plaatsvindt. En als het volgende week gaat vriezen, verandert de straat ook nog in een ijsbaan. Naast ons wonen mensen met drie kinderen en aan de andere kant hebben ze er vier. De kin deren kunnen in deze vakantie niet buitenspelen. Verder zijn al veel fietsen kapot gereden door de kuilen en auto's heb ben ook schade opgelopen" al dus Jeras. Onveilig Machielse en Jeras vinden dat de gemeente ook niet helemaal onschuldig is. „De gemeente hoort de veiligheid van de bur gers te garanderen, maar mo menteel is het hier onveilig. Maandag hadden we contact met een ambtenaar die over openbare orde en veiligheid gaat. Hij heeft als proef brand weer en ambulance naar onze straat gestuurd en die zeiden dat deze situatie onverant woord is. Het wordt de hoogste tijd dat de gemeente het van Proverko overneemt." organisatie. De club ontving maandag en dinsdag circa ze ventig leerlingen van basisscho len uit de gehele regio. Het Kinder Tafeltennisfeest stond tot vorig jaar bekend on der de naam Taptoetoernooi, maar met het wegvallen van de sponsor is nu voor een nieuwe naam gekozen. De opzet is het zelfde gebleven. „Het gaat er in de eerste plaats om kinderen te laten kennismaken met deze sport", zegt wedstrijdsecretaris Jan Remmers van Scaldina. Hij is coördinator tijdens dit twee daags tafeltennisfeest in de sportzaal in de Raamstraat in Zierikzee en krijgt hulp daarbij van zeven leden van de club. Volgens Remmers is het natuur lijk leuk meegenomen als kin deren zp enthousiast worden dat ze vervolgens lid worden van de tafeltennisvereniging. De deelnemers aan dit toernooi mogen dan ook de hele maand januari gratis meedoen met de trainingen van Scaldina, zodat ze wat langer tijd hebben om te beslissen of ze met deze sport willen doorgaan. „Zeventig kinderen is wat min der dan vorig jaar. Toen hadden we er bijna negentig", aldus Remmers. Desalniettemin was het een flinke drukte in de sportzaal. Maandag speelden de jongens uit de groepen zeven en acht van de basisscholen tegen elkaar. Volgens de coördinator zijn die meestal het fanatiekst. Uitleg „Sommige scholieren hebben al aardig wat getafeltennist, maar er zijn ook kinderen bij die het spelletje nog nooit hebben ge speeld. Bij elke tafel staat dan ook iemand van Scaldina om wat uitleg te geven." Dinsdag was het de beurt aan alle meisjes uit de basisschool- groepen drie tot en met acht en aan de jongens uit de lagere groepen. Alle deelnemers speel den minstens tien wedstrijden. Voor de nummers één en twee in alle groepen waren er bekers en alle deelnemers kregen een oor konde als aandenken aan dit ta feltennisfeest. Elders in de provincie tekenen de tafeltennisverenigingen Big Smash in Biggekerke, Slagvast in Kamperland en Westerzicht in West-Souburg voor de orga nisatie van dit sportevenement. Veel mensen kwamen kijken naar de juwelen, kandelaars en oude munten die vanavond in Cadzand worden geveild. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer CADZAND - Terwijl de mannen wat met elkaar stonden te keuvelen, vergaapten hun echtgenotes zich bij de vitrines met gouden armbanden, colliers van bloedko raal en hangers met allerhande edelste nen. De kijkdag voor de oudejaarsveiling, die vanavond in de Hervormde kerk in Ca dzand wordt gehouden, werd dinsdag goed bezocht. Naast de juwelen, waarvan velen uit de Zeeuwse klederdracht, lagen er ook oude zakhorloges, kandelaars, karaffen en ou de munten te kijk. Het merendeel van de ingebrachte stukken betreft schilderijen en aquarellen van kunstenaars uit de om geving, maar ook van ver daarbuiten. Johnny Beerens heeft zijn bister en aqua rel Danza Delia Terra ingebracht, dat ten minste 3500 gulden moet opbrengen. Ook W. Creemers. M. Franke en H. Hage ston den schilderijen af voor het goede doel De veiling wordt gehouden om de kerk te kunnen restaureren en te onderhouden. De reguliere subsidies van bijvoorbeeld Monumentenzorg zijn ontoereikend en daarom probeert de Stichting Behoud Dorpskerk Cadzand door middel van de veiling extra geld binnen te krijgen. De meeste stukken zijn geheel belange loos ingebracht. Ook vandaag is er nog ge legenheid de stukken te bekijken. Voor belangstelleden is er een catalogus uitge bracht waarin alle voorwerpen en schil derijen staan beschreven. Ook staat de bodemprijs genoemd waarop veiling meester A Verhage zal beginnen. De uit eindelijke veiling is morgenavond om 19.30 uur in de Hervormde kerk. door Edith Ramakers RITTHEM - Peter Buteijn dacht dat zijn zoon Quintian van acht jaar een geintje maakte, toen ze op het Ritthemse strandje wan delden. „Pa ik zie allemaal ko gels." Maar het was geen grap. Binnen een mum van tijd hadden ze een stuk of acht kogels uit waar schijnlijk de Tweede Wereld oorlog gevonden. „En als we even door hadden gezocht, had den we zo een emmer vol Maar Buteijn vond het wijzer om te vertrekken. „Je weet maar nooit. De kogels waren nog he- lemaal in tact. Je hoort weieens van die nare verhalen, dat ze nog af kunnen gaan. Dit waren in elk geval géén losse flodders. Ze wandelen wel vaker langs de vloedlijn voorbij Fort Ramme- kens. „De jongens zoeken dan naar schelpen en andere din gen." Het was extreem laag water. „Misschien", zegt de Vlissinger, „is er veel zand weggeslagen door de storm en zijn de kogels daardoor te voorschijn geko men. Of misschien ligt het aan een bijzondere stroming. Ik weet het niet. Maar munitie hebben wij daar nog nooit ge vonden." De politie was nog niet op de hoogte van de vondst van de ko gel s. K. Priem van de politie Walcheren deelt mee dat er on derzocht zal worden of er op het door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Aan de Lang straat in Arnemuiden stonden eens statige koopmanshuizen waar de welgesteldcn woonden. Eeuwen terug was dat, toen ook nog de gewelven als opslag ruimte dienst deden. „Het wa ren rijke mensen die hier ge woond hebben. Dat mogen we wel aannemen", zegt Rinus Schroevers bestuurslid van het oudheidkundig museum. Schroevers, medebestuursleden en een aantal vrijwilligers heb ben in de toekomstige nieuwe expositieruimte aan de Lang straat al heel wat VOC-porse- lein gevonden en scherven in al lerlei vormen en maten. Die kwamen aan het licht bij de verbouwing van een woonhuis tegenover het gemeentehuis tot expositieruimte voor het oud heidkundig museum. Nadat ze enkele planken hadden wegge haald, stuitten de vrijwilligers op een ronding en dat maakt nieuwsgierig. Ze vermoeden di rect dat het een gewelf was. „Het was helemaal volgestort met zand. Als razenden gingen we aan het werk. Op zijn Arne- muids, dat betekent doorwer ken Gewoon met grote schop pen, niet van dat voorzichtige met kwastjes." „Maar deze mensen moeten heel wat ruzie hebben gehad. We hebben al zo enorm veel scher ven gevonden", merkt bestuurs lid Anja Gelok op. Misschien was Kenau (Symonsdochter) Hasselaar (geboren 1526, ge storven 1589) wel een van die ruziemakers. „Want het is vrij wel zeker dat zij op deze plaats, recht tegenover het gemeente huis, heeft gewoond. Zij is met de geuzen onze kant opgeko men. Dat maakt ons nieuw mu seumpje helemaal bijzonder. Is het niet?", vult Schroevers aan. Het museumpje stond eerder aan de Spoorstraat. Maar om dat het gemeentehuis een oud heidkamer heeft, zocht het be stuur naar een nieuwe ruimte in de buurt van het gemeentehuis aan de Langstraat. „Dat dit bij zondere gewelf te voorschijn kwam. is een mooie bijkomstig heid. Het bestuur moet nog even overleggen hoe we deze vond sten gaan tentoonstellen. Maa? we willen er iets moois van ma ken. Dit gewelf willen we ook openstellen. Hoe? dat weten we nog niet." Zodra het gewelf werd ontdekt, informeerde hel bestuur de archeologische dienst. „Ze hebben gekeken, maar we mochten ons werk ge- lukkig voortzetten. Het was vol- gens de dienst niet zo heel bij zonder wat naar boven kwam. Ik denk dat ze nu wel verl zijn", verwacht Schroevers, VOC-porselein woi'dt niet elke dag gevonden, stelt hij. En tus sen grote hoeveelheden restan ten van mosselen en oesters kwamen ook nog botjes van een vossekopje naar boven, kanne tjes, waarschijnlijk chinees por selein, tegeltjes en oude sloffen. De vrijwilligers verzamelen al les en de archeologische dienst kijkt er later nog eens naar. Vertraging Door de vondst loopt de verhui zing van het museum van de Spoorstraat naar de Langstraat vertraging op. „Als dit er me was tussengekomen, was ik nu de bedstee en spindekast aan het schilderen. Maar ik blijf lo pen met emmertjes puin en zand. Gelukkig hebben we vee! hulp." Die hulp komt onder andere van een paar vissers, die deze dagen vrij hebben. De vrijwilligere hebben al zo'n tien kuub uit het gewelf weggehaald. „Wij lopen met twee emmertjes, maar de vissers pakken er gemakkelijk vier tegelijk. Dat schiet op." Eind april gaan naar verwach ting de deuren van de nieuwe expositieruimte 'een blik in een huisje uit grootmoederstijd' aan de Langstraat in Arnemuiden open. Autokraak 's-GRAVENPOLDER - Een 40- jarige inwoner van 's-Graven- polder ontdekte dinsdag dat er was ingebroken in zijn auto, die stond geparkeerd aan de Bosse- weide. Uit de wagen zijn een ra dio/cd-wisselaar en een verster ker meegenomen. De inbraak moet gebeurd zijn tussen hall zes maandagavond en kwart voor acht dinsdagochtend. door Mieke van der Jaqt GOES - De twee verstandelijk gehandicapte werknemers van de wasserette in Den Berg in Goes krijgen extra hulp. Vanaf januari komen er drie arbeiders bij; ook pupillen van de stich ting Arduin. Op deze manier wordt het werk lichter en vin den meer mensen een baantje in de wasserette, die 55 bewoners van het Den Berg-complex tus sen de Nieuwstraat en de 's- Heer Hendrikskinderenstraat in Goes bedient. De Stichting Arduin wil brede zorg bieden aan verstandelijk gehandicapten. Niet alleen huisvesting en dagbesteding, maar ook een kans om te wer ken. Zo kunnen de pupillen van Arduin zich maatschappelijk verdienstelijk maken en zich een waardevol lid van de sa menleving voelen. T. ten Thij, interim-manager van de Stichting Arduin, wil de gehandicapten meer zelfver trouwen geven door ze te laten werken. „Als je iets nuttigs doet, voegt dat altijd wat aan je leven toe." De werknemers in de wasserette van Den Berg doen nu de was voor 55 medebewoners. Het is de bedoeling dat de drie nieuwe collega's de dames assisteren bij hun werkzaamheden. „De vrou wen die er nu werken zijn heel enthousiast. Zij wassen, drogen, vouwen en strijken de kleren het beddengoed van de bewo ners van Den Berg." Iedereen in Den Berg mag, volgens Ten Thij, werken zoveel als hij of zij zelf wil. „Het is niet de bedoeling dat iedereen een volledige heeft maar het mag natuurlijk wel. Onze mensen bepalen wat ze aankunnen." Of de arbeidsuitbreiding een vervolg krijgt in de vorm van een verbouwing, is nog ondui delijk. Daarover moet de direc tie van Arduin zich, volgens Ten Thij, nog beraden. Informatie over Home-Start MIDDELBURG - Home-Start Walcheren houdt in januari weer inloopbijeenkomsten voor belangstellenden. Home-Start is een project dat ouders van j onge kinderen steun biedt als de stress van de opvoe ding hen even te veel wordt. Ge- interesseerden kunnen tijdens de bijeenkomsten informatie krijgen over het project. Data: Middelburg, Kinderdijk 76,11 januari 19.00 tot 21.00 uur, 18 januari 13.30 tot 17.00 uur. Vlis- singen, Singel 370, 20 januari 19.00 tot 21.00 uur, 21 januari 9.00 tot 11.30 uur. Ritthemse strand nog kogels liggenDe normale gang van za ken is dat de 'spullen verzameld worden en dat ze door de Explo- sieven Opruimings Dienst wor den afgevoerd'. „Het is gevaar lijk. Zolang de kogels op de grond blijven liggen, gebeurt er niets mee, maar er moet niet mee gerommeld worden." In die omgeving is al vaker iets gevonden. De Scheldemonding is voor de Explosieven Oprui mings Dienst bekend terrein. „In de oorlog zijn vaker ladin gen munitie overboord gegooid. Dat gebeurde bijvoorbeeld bij een capitulatie." door Mieke van der Jaqt GOES - De afdeling Verzorging van Ter Welle in Goes bestaat in januari 15 jaar. Om dat te vieren wil de school een reünie houden op maandag 17 januari in het gebouw van Ter Welle aan de Beukenstraat in Goes, waar de mbo-vz, zoals de opleiding voor verzorgenden in de wandelgan gen werd genoemd, vijftien jaar geleden ook begonnen is. Sinds een j aar of vier zit de afde ling VZ van ter Welle, inmiddels onderdeel van het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) Zee land, in de villa aan de Kloe- tingseweg. „Allemaal tijdelijk", zegt docente Joke van Dijk, „we gaan nieuw bouwen aan de Bes- sestraat. Dan zit de afdeling verzorging weer bij de rest." In vijftien jaar hebben honderden leerlingen, meest meiden, deop- leiding verzorging gevolgd en voltooid. Ziekenverzorgenden, kraam verzorgsters, thuishulpen in de bejaarden- en gehandicaptenzorg, bejaarden verzorgers in tehuizen: alle soorten professionele zorg kwa men uit de klaslokalen van Ter Welle, gemiddeld vijftig leerlin gen per leerjaar. Die wil Joke van Dijk allemaal bereiken offl het jubileum in zo groot moge lijke kring te kunnen vieren. Be langstellenden kunnen zich op geven bij Ter Welle in Goes. De reünie wordt gehouden tussen 17.00 en 20.00 uur. Pr Het betonnen staketsel bij het zwembad wordt de overkapping van een middeleeuwse dorpspleintje. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52