Asielzoekers welkom in Sluiskil Toneelclub klaar voor try-out PZC lervormde Kerk ïroede schreeuwt m restauratie PZC Waterpeil Braakman nog steeds kritiek Statenfractie komt op voor ROC-projecten zeeland 19 Sluisse fractie wil actie tegen schrappen ambulanceritten i ]olitiek en ondernemers positief over opvang in hotel Postbezorging rond nieuwjaar. woensdag 29 december 1999 SLUIS - De partij Dorpsbelan gen Toerisme (D&T) van de gemeente Sluis-Aardenburg heeft geschokt gereageerd op de berichten dat Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen per 3 ja nuari een aantal ambulance- ritten zal schrappen. D&T vraagt met Idem aan het tor Joost Bosman college om actie te onderne men. De partij wil dat het colle ge minister Borst aanschrijft, zodat het besluit van Zieken huis Zeeuw-Vlaanderen onge daan gemaakt kan worden. Het ziekenhuis heeft besloten niet meer met een lege ambulance op en neer te rijden tussen standplaatsen, omdat de werk druk voor het ambulanceper soneel te hoog is. Daarnaast worden deze ritten niet meer vergoed. D&T vreest dat de pa raatheid van de ambulances wordt aangetast. De ambulan ces rijden tot nu toe tussen standplaatsen heen en weer om de aanrijtijd bi] ongelukken kort te houden. In een brand brief aan het college brengt A Basting, fractievoorzitter van D&T nogmaals de motie in her innering die tijdens de raads vergadering van 28 oktober door iedere partij werd onder schreven. Daarin werd gesteld dat minister Borst met klem moest worden verzocht om financiële middelen beschik baar te stellen voor een verant woorde ambulancedienstver lening in Zeeland. XJISKIL - De reacties op de igelijke komst van asielzoe- jfs naar Hotel Sluiskil zijn envegend positief. Dinsdag :o- rd bekend dat het Centraal gaan opvang Asielzoekers OA) onderhandelt met de uwe eigenaar van het hotel er de opvang van ontheemden erd het Kanaaldorp. ie" Igens wethouder A Stahl- imelsoet (welzijn) is het chten nu op de aanvraag van iCOA „Alles hangt daarvan als gemeente hebben we in zen niets te vertellen." Stahl wijst er overigens op dat het zal gaan om een aanvullende opvangvoorziening voor asiel zoekers (AVO) en geen asielzoe kerscentrum (AZC). „Dat geeft een andere dimensie aan de zaak, omdat het om minder mensen gaat", aldus de wethou der. Eerder herbergde het Roo- du orpsfeest in erk Groede lOEDE - In de Nederlands 'or- rvormde Kerk in Groede ^er- irdt donderdag 30 december 5 ndorpsfeest gehouden. jde sfeervol verlichte en ver- ide kerk kunnen de aanwe- op de 'Groese avond' van- 20.00 uur luisteren naar rachten en klassieke- en laire muziek. De opbrengst de entreegelden komt ten ie aan het restauratiefonds ide kerk. (Advertentie) Hedenavond VEILING tb v de N. H. Kerk te Cadzand aanvang 19.00 uur jren vandaag van 13.00-17.00 uur) /eilingmeester A. I. Verhage IC" :en or Bas Lippmann et I0EDE - De Nederlands Her- mde Kerk in Groede is drin- aan restauratie toe. Het gaas dat de balken met het ifond verbindt is zodanig ver te st dat er soms brokstukken ir beneden komen. Ook de lichte boktor veroorzaakt tzijn knaaggeweld de nodige 'k lade. men vijf jaar moet de kerk icstaureerd zijn. Is dat niet geval dan verwacht kerk- sfd Thijs Soeting dat het kbestuur niet meer kan in- in voor de veiligheid van be „Nu al komen er af en komen kleine brokstukken ir beneden. Dat is nog geen ap. Maar het betekent wel we naar boven moeten om de geraakte grotere stukken te iwijderen. Laten we die han- dan wordt het echt levens- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 1530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)686009 email: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) WA. Bareman J. Bosman Pl.F.M. Cappettï LE. Dominicus S.van Doorsselaer 1F.D. Bakker (sport) sGravenhofplein 4 «61 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 P-mail: redhulst@pzc.nl ,E.A. Hoonhorst y.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Fostbus 18 «80 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 Hnail: redactie@pzc.nl item et ://w ww. pzc.nl Fmail: redactie@pzc.nl sevelthotel in Terneuzen zo'n driehonderd asielzoekers. Vol gens Stahl zal dat aantal in Sluiskil lager zijn, maar een exact cijfer kan ze nog niet ge ven. Hotel Sluiskil heeft 63 ka mers en dertien appartementen. Een eenvoudig rekensommetje leert dat het bij volledige bezet ting zou kunnen gaan om meer dan 150 mensen. W. van Bastelaar van het COA in Rijswijk wil niet ingaan op die suggestie. „Het is niet verstan dig om in dit stadium al een schatting te geven. Daarvoor is de zaak nog te prematuur." Evenmin kan hij zeggen wan neer er meer duidelijkheid komt. „Het kan weken duren. In het slechtste geval jaren." Mocht er een aanvraag komen, dan gaat de gemeente samen met het COA om tafel zitten met de direct omwonenden van Ho tel Sluiskil. „Dat is de eerste zaak. Maar als zij tegen de plan gevaarlijk." Het ijzergaas is gaan roesten nadat er in novem ber 1949 bij een torenbrand een flinke hoeveelheid bluswater het dak van de kerk binnen drong. Niet alleen het plafond zit vol scheuren en brokkelt af, ook de muren van de kerk zijn aan restauratie toe. In de Tach tigjarige Oorlog stond de kerk zeven meter onder water. Zout kristallen tasten nu het cement van de kerkmuren zodanig aan dat er net als bij het plafond stukken loslaten. Centimeters Boktorren hebben zich de laat ste jaren genesteld op de vochti ge plekken waar de houten dak balken zijn ingemetseld in de muur. Het gevolg is dat de bal ken zijn gaan zakken. „Het gaat om centimeters", zegt kerk voogd Henk Cijsouw. In 1976 voerde hij reparatie werkzaamheden uit aan de bin nenkant van de kerk. Binnen enkele jaren was dat werk al weer teniet gedaan. Alles was weer naar beneden gekomen. Ook de destijds langs de muren aangebrachte lambrizering heeft zijn langste tijd gehad. Thijs Soeting: „De muur is daarna nog zodanig afgebrok keld dat de lambrizering hele maal bol is gaan staan." Begroting In 1976 werd voornamelijk de buitenkant van de kerk geres taureerd. Een architect heeft inmiddels een voorlopige be groting gemaakt van het te ver richten werk aan de binnenzijde van de kerk. Op dit moment zou het gaan om 1,4 miljoen gulden. „Maar dat kan oplopen", zegt Soeting. „Waarschijnlijk kun nen we pas over vijf jaar begin nen met de restauratie. De kerk raakt steeds meer beschadigd en dat doet de kosten oplopen. We zouden blij zijn als we bin nen vijf jaar goedkeuring krij gen van de gemeente en het Rijk en we de financiering rondkrij- gen. Want als het zo doorgaat, kunnen hier over vijf jaar echt geen mensen meer binnen." Het kerkbestuur speelt ook met de gedachte om de Toren van Groede mee te nemen met de restauratiewerkzaamheden. De muren van de toren ondervin den veel last van de zure regen en bovendien zijn de voegen er uit. nen zijn, hebben we als gemeen te niets in te brengen. Het ÓOA is gemachtigd de opvang van asielzoekers te regelen. Zij kun nen daarvoor panden huren, en kennelijk is hun oog gevallen op Hotel Sluiskil. Dat gaat in feite buiten de gemeente om." Secretaris M. Köllner van de dorpsraad Sluiskil was gisteren nog niet op de hoogte van de COA-plannen. Ze zegt eerst de dorpsraadsvergadering van 4 januari te willen afwachten. „Dan zal de zaak zeker op de agenda komen." Wel verklaart ze persoonlijk geen problemen te hebben met de mogelijke komst van asielzoekers naar Sluiskil. „Die mensen hebben ook onderdak nodig. Uit sociaal en christelijk oogpunt moeten ze gewoon in dat hotel kunnen worden ondergebracht'1, aldus Köllner. Schoondijke Voorzitter P. Moret van onder nemersvereniging Sluiskil Sa men Sterk '87 (SSS '87) toont zich ronduit positief over de mogelijke opvang van asielzoe kers in Sluiskil. „Je moet dat simpel bekijken: wil je een ple zierige opvang, dan moet je er van uitgaan dat die mensen geen overlast bezorgen. We moeten ons eigen 'Schoondijke' creëren", aldus Moret. Hij ver wijst naar het AVO in Motel West Schoondijke, waarvan de bewoners vandaag zeer tegen de zin van de bevolking moeten verhuizen naar het Drentse Coevorden. Hoewel Moret gis teren nog op persoonlijke titel sprak, zei hij vrijwel zeker te weten dat heel het bestuur van SSS '87 zijn mening deelt. „Op het Millenniumfeest van 8 janu ari zullen we de bewoners op voorhand informeren over ons positieve standpunt. Als je in steek negatief is, dan roep je de problemen juist over jezelf af." Spelers nemen tijdens de generale repetitie nog een keer de relatieproblemen uit het script door. foto Peter Nicolai doorEdy de Witte VOGELWAARDE - Toneelvereniging Ontspanning door Inspanning (ODI) treft de laatste voorbereidingen voor de jaar lijkse uitvoering. Vanavond is de try-out van het stuk Hoofdstuk Twee, voor eigen publiek in het dorpscentrum in Vogel waarde. Het stuk van auteur Neil Simon gaat over twee broers en hun vrouwen. Schrijver George Schneider (gespeeld door Amel Lefevere) heeft zijn vrouw op jonge leef tijd verloren. Zijn broer Leo (Peter Dob belaar) probeert George te koppelen door afspraakjes te regelen met lichtzinnige dames. De schrijver probeert onder die af spraakjes uit te komen, maar het is uitein delijk toch raak. Leo kampt ondertussen met huwelijksproblemen. De wouwelijke inbreng van Annie van Dongen (gespeeld door Angelique van Goethem) en Joke La- fontaine (Anja Dobbelaar) wordt gedu rende het stuk steeds belangrijker. De mannen weten daar niet altijd even goed op in te spelen. Na de opvoering in eigen huis treedt ODI met Hoofdstuk Twee op in Hulst, Axel en Terneuzen. De voorstellingen vanavond begint om 20.00 uur. TERNEUZEN - Het waterpeil van de Braakmankreek schom melt nog steeds rond het Nor maal Amsterdams Peil (NAP), waardoor weilanden gedeelte lijk blank staan. Bij laag tij zakt het waterpeil met ongeveer 25 centimeter, maar bij hoog tij stroomt het water weer terug. In Vlaanderen is de situatie niet veel beter. Het water in de Braakman staat nu 84 centimeter te hoog. De Belgische polderbesturen die normaal hun oppervlaktewater in de Braakmankreek lozen, mogen dat nu niet doen omdat het waterpeil te hoog is. De vijf pompen in de Isabella- polder. de Zwarte Sluispolder en de Generale Vrije Polders lig gen noodgedwongen stil en mo gen weer aan het werk als het peil zestig centimeter is gezakt. Molennium in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - Net als de molen van Nieuwvliet zal die van Kloosterzande tijdens de jaarwisseling draaien. Mo lenaar M. Jordan houdt de houten korenmolen van oudejaars dag 16.00 uur tot nieuwjaarsdag 4.00 uur in bedrijf. De molen is versierd met vlaggen en Jordan geeft rondleidin gen en serveert oliebollen. Hij hoopt dat burgemeester A Vo gelaar de opening van de 'molenniumdag' voor zijn rekening wil nemen. De vereniging De Hollandsche Molen, die door het hele land zo'n 270 molens in bedrijf stelt, wil de laatste dag van het millennium nog eens ludiek laten zien dat je op ouder wetse techniek kan blijven rekenen; molens hebben geen last van 'millenniumbugs' of andere technische problemen. Automobilist gewond na slip IJZENDIJKE - Een 25-jarige Oostburger raakte dinsdag ge wond toen zijn auto op de Rijksweg N61 in IJzendijke van de weg raakte. De man reed bij het nemen van een bocht in de berm, waarna zijn auto in een slip raakte en uiteindelijk pas in een links van de weg gelegen sloot tot stilstand kwam. De be stuurder werd per ambulance naar het Streekziekenhuis De Honte gebracht. Zijn auto raakte total-loss. Bestelbusje rijdt tegen boom HOEK - Op de Noorddijk in Hoek raakte een 53-inwoonster van Sas van Gent gewond nadat zij met een bestelbusje tegen een boom was gereden. De bestuurster werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Het voertuig raakte zwaar beschadigd. Reynaertspel op videoband HULST - Het Reynaertspektakel Republiek der Negatie, dat afgelopen zomer met veel succes in Hulst werd opgevoerd, is verkrijgbaar op videoband. De Reynaertstichting wil hier mee de herinnering an de Reynaert Historische Week levend houden. De band kost 3 5 grilden en bevat een vier minuten du rend voorfilmpje met een compilatie van de hele Reynaert Historische Week, de opvoering van de Republiek der Negatie en een aftiteling van medewerkers en vrijwilligers. De video band kan worden besteld bij de Reynaertstichting. Cliëntenraad Vlissings ziekenhuis VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen heeft sinds vorige week een cliëntenraad. De raad gaat de directie adviseren op tal van beleidsterreinen. De adviesraad was noodzakelijk omdat het ziekenhuis afstevent op een fusie met het ziekenhuis in Goes. Politie onderzoekt bomenkap THOLEN - De politie stelt een onderzoek in naar de illegale bomenkap van de gemeente Tholen. Dit heeft de officier van justitie van de Middelburgse rechtbank bekend gemaakt aan het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Dit bureau trok onlangs aan de bel namens een aantal bewo ners van de Ten Ankerweg in Tholen-stad. Voor de aanleg van een rotonde op de kruising Ten Ankerweg met de Molenvliet- sedijk kapte de gemeente een groot aantal bomen op 3 novem ber. Een kap vergunning werd echter pas op 16 november afgegeven. Eerder erkende wethouder K. A Heijboer in een vergadering van de commissie gemeentelijke ontwikkeling dat de kapvergunning te laat is afgegeven. Volgens hem zijn echter in een veel eerder stadium de plannen, onder andere van het nieuwe beplantingsplan, gepresenteerd aan de be langhebbenden - waaronder de omwonenden. De officier van justitie heeft opdracht gegeven voor onderzoek. Als er sprake is van strafbare feiten wordt proces-verbaal opgemaakt. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De PvdA-Sta- tenfractie heeft schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeer de Staten over het vervallen van Europese subsidies voor werk loosheidsprojecten van het Re gionaal Opleidingscentrum (ROC) Westerschelde in Terneu- Vanaf 1 januari 2000 stromen de middelen uit het Europees Soci aal Fonds (ESF) alleen nog naar de Arbeidsvoorziening en de 25 grootste gemeenten in Neder land. Daardoor komen circa vijfhonderd deelnemers aan Zeeuws-Vlaamse werkloos heidsprojecten met ingang van volgend jaar op straat te staan. Vijftig docenten en begeleiders verliezen hun hun baan. Met na me bij PIBLW (Project Intensie ve Begeleiding Langdurig Wex-klozen) vallen de klappen, omdat daar de meeste deelne mers zitten. De directie van het ROC wist de Zeeuws-Vlaamse gemeenten vorige week in een spoedoverleg over te halen, de werkloosheids projecten in elk geval voor de maand januari financieel te red den. De poging om samen te werken met Arbeidsvoorzie ning Zeeland leverde niets op. De PvdA-Statenfractieleden M. Ie Roy en G. H. Bosman betreu ren de gang van zaken en bena drukken in hun brief het nut van de projecten. Ze vragen in hun brief of GS bereid zijn eenmalig geld te verstrekken om de pro jecten voor het jaar 2000 te red den, waarbij ze wijzen op het so ciaal-economisch belang van de projecten. M. de Smet, ontvanger-griffier van de Zwarte Sluispolder ver wacht dat het zover is als het 24 uur achter elkaar niet regent, maar dat zit er voorlopig niet in. Stabiel T. de Ridder van waterschap Zeeuws-Vlaandei'en verwacht dat de situatie aan het einde van de week weer stabiel is. Daar door kan ook weer in de Wester schelde worden gespuid. (Advertentie) Op i en 2 januari zal er géén postbezorging plaatsvinden. Op 2 januari worden de brievenbussen op de normale tijden gelicht. De laatste buslichting voor nieuwjaar is op vrijdag 31 december om 12.30 uur; de eerste postbezorging na nieuwjaar is op maandag 3 januari. Op vrijdag 31 december worden vanaf 12.30 uur alle brievenbussen afgesloten. Op 1 januari zijn de brieven bussen vanaf 19.00 uur weer open. Houdt u er rekening mee dat uw post er vanwege de feestdagen wat langer over kan doen dan u normaal gewend bent. Let op: rouwbrieven. Heeft u rouwbrieven of zakelijke post te versturen, stopt u deze dan niet in de rode brievenbus. Van maandag tot en met vrijdag kunt u uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) en natio nale en internationale zakelijke correspondentie afgeven op het postkantoor. Op 2 januari worden uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) gratis bij u thuis opgehaald. U kunt op 1 en 2 januari van 9.30 tot 16.00 uur bellen met de speciale Klantenservicelijn: 0800-0456 (gratis). Voor meer informatie kunt u bellen met PTT Post Klanten service 0800-0417 (gratis). PTTPOST Hotel Sluiskil kan zo'n 150 asielzoekers huisvesten. De nieuwe eigenaar onderhandelt daarover met het COA foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51