urundi drijft Hutu's bijeen K00PJESJAGEN -QBIJC&A 30% EN 50% KORTING PZC Java in greep ninja's Nieuwe test spoort verborgen aids op Onzekerheid over onderzoek Kohl op een groot deel van c&k) de collectie ..M buitenland utsi-bewind sluit honderdduizenden op in kampen ..A Pequignet Regeringscrisis in Israël lijkt afgewend Dodental op Ambon stijgt Kaping Duits toestel was volgens dader grap www.touchnet.nl woensdag 29 december 1999 onze redactie buitenland JJUMBURA - Hel leger van door de Tutsi-minderheid regeerde Burundi heeft de af lopen drie maanden in totaal I.OOÖ Ilutu's samengedreven interneringskampen. Dat tldde het Britse blad The Dai- Telegraph gisteren. De kam- n zijn sinds de moord in okto- r door rebellen op een Ne- srlandse en een Chileense VN- edewerker niet of nauwelijks rzocht door humanitaire orga- saties. i Verenigde Naties staakten Palestijnen krijgen meer te zeggen in Jeruzalem JERUZALEM - Israël is bereid een groot deel van haar bevoegdheden in de Arabische wijken Beit Hanina en Shuafat in noordelijk Jeruzalem over te dragen aan de Pales tijnse Autoriteit. Boven dien zou de luchthaven Atarot in Noord-Jeruza- lem door de Palestijnen en Israël gezamenlijk kun nen worden bestuurd. Dat meldde de Israëlische krant Ha'aretz gisteren. De Israëlische premier Barak, die altijd de 'on deelbaarheid' van Jeruza lem heeft benadrukt, heeft wel laten aanteke nen dat er geenszins spra ke is van overdracht van soevereiniteit. De veilig heid in de Arabische wij ken blijft een Israëlische aangelegenheid, aldus de krant. De Palestijnen kunnen wel zeggenschap krijgen over zaken als fi nanciën, gezondheid en infrastructuur. Ha'aretz citeert Palestijn se bronnen die melden dat Israël op de lange termijn ook bereid zou zijn tot be sprekingen over volledige overdracht van de soever- eniteit. ANP na de moorden hun werk Het Nederlandse slachtoffer was Saskia von Meijenfeldt, logis tiek manager van het VN-We reldvoedselprogramma Zij en de Chileen werden van dichtbij door het hoofd geschoten door Hutu-rebellen. De Burundese regering zegt de mensen te hebben samengedre ven om ze te kunnen bescher men en de rebellen van hun steun te beroven. Maar volgens critici gaat het eerder om con centratiekampen. De toestand in de kampen is volgens hulp werkers verschrikkelijk. Ziek ten, ondervoeding en etnische haat hebben volgens hen al hon derden doden veroorzaakt. In het kamp Mubimbi aan de rand van de door rebellen beheerste Kibira-jungle verhongeren de kinderen. Vrees In september begon het leger na bloedige aanvallen op de hoofd stad Bujumbura meer dan 300.000 mensen samen te drij ven die zich in de heuvels rond de stad hadden verzameld. In het kamp Isale bij Bujumbura zijn de afgelopen twee weken 14.000 mensen samengebracht. Er is geen water, toilet of medi sche kliniek „We hebben niets hier, hoe kunnen we hier nu le ven", zegt een oudere Hutu. Sommige waarnemers vrezen volgens The Daily Telegraph dat de kampen de etnische spanningen zullen vergroten en mogelijk zelfs tot de volken- moord zullen leiden die de rege ring juist zegt te willen voorko men. Sinds 1993 is meer dan een mil joen mensen ontheemd geraakt in het kleine Midden-Afrikaan se land. ANP Flat stort in OLINDA - Bij de instorting van een acht jaar oude flat van vier verdiepingen in Olinda in het noordoosten van Brazilië zijn zes mensen omgekomen en elf gewond geraakt. Een meisje van vier is gisteren ruim 20 uur na de instorting le vend uit het puin gehaald, maar bezweek kort nadat zij in het ziekenhuis was gebracht aan een hartaanval. Twee bewoners werden nog vermist. AP 149fan onze redactie buitenland 154 LONDEN - Britse wetenschap pers hebben een bloedtest ont wikkeld, waarmee het virus dat lids veroorzaakt, geïdentifi ceerd kan worden, ook als het rich 'ergens in het lichaam ver stopt'. Zij hopen dat deze ont- fekking leidt tot effectievere therapieën. Met de gebruikelijke bloedtes ten is het virus niet op te sporen als het zich schuilhoudt in orga nen. Met de nieuwe test is dat wel mogelijk. Daarmee kan de ontwikkeling van het virus be ter worden gevolgd, aldus on derzoeker Sunil Shaunak in de krant Guardian. Ook het effect san medicijnen kan beter wor den gemeten. De behandeling van mensen die (Advertentie) WITTE PAARDSTR 1 GOES (0113> 21 27 29 t HARRY HUTJENS Leden van de Shas gisteren tijdens een discussie over de voorstellen van Barak. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De coalitiecrisis in Israël leek gisteravond dicht bij een oplossing. Pre mier Barak heeft het ministerie van Fi nanciën opdracht gegeven naar geld te zoeken om de ultra-orthodoxe coalitie partij Shas tevreden te stellen. Er bestond vrijwel overeenstemming over de voorwaarden waaronder de regering het Shas-onderwijssysteem uit de rode cijfers zal halen. De ultra-orthoxen eisen ook meer geld voor volksgezondheid, so ciale zaken, werkgelegenheid en gods dienstzaken, allemaal ministeries die worden geleid door partijleden. Barak heeft zich al bereid getoond diep in de buidel te tasten. Hij heeft de steun van Shas nodig bij het door de Knesset lood sen van een vredesverdrag met Syrië. De Israëlisch-Syrische vredesonderhande lingen worden op 3 januari hervat. Gisterochtend liep het ultimatum af dat Shas aan de regering had gesteld. Op dat moment was al zoveel vooruitgang ge boekt in het overleg dat de Shas-ministers ervan afzagen hun ontslagbrief te schrij ven. Tegen de avond had het ministerie van on derwijs een compromis-voorstel gefor muleerd over het wegwerken van de vijftig miljoen gulden schuld van het par ticuliere onderwijssysteem van de partij. Shas leek dat te accepteren. Het plan komt er op neer dat de partij het grootste deel van het geëiste geld krijgt, in ruil voor een aantal hervormingen in haar onderwijssysteem Zo zal ze meer aandacht moeten schenken aan vakken die niets hebben te maken met religie, minstens twintig leerlingen in een klas moeten plaatsen en geen scholen mo gen open houden met minder dan 150 leerlingen. GPD HIV onder de leden hebben, wordt bemoeilijkt doordat het virus het vermogen heeft zich te verstoppen, terwijl het zich wel vermenigvuldigt. Bloedtesten geven dan aan dat het niet meer groeit. Het lijkt dan of de thera pie ertoe heeft geleid dat het vi rus zich niet verder verspreidt. Maar dan volgt er opeens weer een uitbarsting. Met de nieuwe test kunnen ook van een 'ver borgen' virus dat zich verme nigvuldigt, sporen worden ont dekt in de witte bloedcellen. De onderzoekers hopen dat hun ontdekking leidt tot therapieën die het virus onder controle brengen en uiteindelijk de ont wikkeling tot aids tot staan brengen. Met de nieuwe test kunnen hele kleine hoeveelheden virusdeel tjes gemeten worden, aldus professor S. Danner van het Academisch Medisch Centrum Amsterdam. Dat was tot nu toe niet mogelijk. Voor de behandeling van men sen met HTV maakt de nieuwe test nu nog niet uit, aldus Dan ner, een deskundige op dit ge bied. „Er kan mee worden aange toond, wat we eigenlijk al wis ten, namelijk dat het virus nog ergens zit. Het maakt wel uit als je denkt dé behandeling gevon den te hebben. Dan kan met de ze test worden nagegaan of het virus ook helemaal is verdwe nen." RTR/ANP/AFP Clayton Moore, vertolker van Lone Ranger, overleden LOS ANGELES - De Ameri kaanse acteur Clayton Moore, vooral bekend als The Lone Ranger, is gisteren overleden. Hij was 85 jaar. Moore stierf in een ziekenhuis in Los Angeles aan een hartaanval. Clayton Moore was van oor sprong circusartiest en maakte in 1938 de overstap naar de film als stuntman. Elf jaar later kreeg hij de titelrol in de televi sieserie The Lone Ranger, de ge maskerde held die zich samen met zijn Indiaanse kameraad Tonto in allerlei avonturen stort. Van The Lone Ranger werd in 1957 de laatste aflevering ge maakt. In 1959 hield Moore het in de filmwereld voor gezien. Hij verscheen daarna in recla mefilms en deed aan promotie- werk, maar bleef toch voorna melijk bekend als The Lone Ranger. Bij zijn optredens in het openbaar ontbrak zijn masker nooit. In 1978 kreeg de acteur het aan de stok met een filmmaatschap pij die een lange rolprent van The Lone Ranger wilde produ ceren. De maatschappij had daarvoor een jonge acteur op het oog en kreeg een rechter zo ver Moore te verbieden zijn out fit van de Lone Ranger nog lan ger te dragen. Moore vocht die uitspraak op zijn beurt aan en werd uiteindelijk in het gelijk gesteld. RTR/ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - Ook gisteren kwam het tot bloedige ge vechten tussen christenen en moslims op het Indonesische eiland Ambon. Volgens poli- tieopgaven is het aantal do den van de gevechten die zon dag uitbraken, opgelopen tot zeker 55. Onder hen is een Japanner. Dat meldde het Indonesische persbureau Antara gisteren. In ziekenhuizen van de stad Ambon liggen meer dan hon derd mensen die bij de gevech ten gewond raakten. „We kunnen nog steeds schoten en explosies horen. De situatie is gespannen. In een aantal wij ken is de stroom uitgevallen", meldde een politieman. Ook op het nabijgelegen ei land Buru, ten noorden van Ambon, werd gevochten. Daar vonden volgens de poli tie tenminste 22 mensen de dood. DPA/RTR Een op maandag gemaakte opname van een brand in een verlaten straat in Ambon Stad. foto Christ de Fretes/RTR (Advertentie) doorTheo Haerkens JAKARTA - De ninja's zijn te rug in Indonesië. De in het zwart geklede moordenaars die vorig jaar in het oosten van Java pa niek zaaiden door meer dan tweehonderd mensen om te brengen, hebben hun lugubere nachtelijke werk hervat. Ver minkte lichamen en afgehakte ledematen worden 's ochtends gevonden, opgehangen in bo men of neergegooid in moskee- Opnieuw zijn geestelijk leiders en mensen die zich bezig houden met zwarte kunst het slachtof fer. Vorig jaar werden honder den mensen op dezelfde manier afgeslacht door zeer snel en haast professioneel opererende groepen, die nooit zijn ontmas kerd. Wel werden tientallen ver meende huurmoordenaars aan gehouden, maar de moorden die even plotseling ophielden als ze waren begonnen, zijn nooit op gelost. In de afgelopen weken zijn er volgens het staatspers- bureau Antara acht mensen vermoord Dat gebeurde in de buurt van de stad Malang. Vorig jaar vielen er ook doden, maar concentreerden de moor den zich in de omgeving van Banyuwangi. de stad waar de veerpont naar het vakantiepa radijs Bali vertrekt. Over de motieven wordt volop gespeculeerd. De politie zegt dat het om gewone criminaliteit gaat. Ze zou een uit Jakarta af komstige crimineel zien als da der. Er zijn vier mannen aange houden en naar drie anderen wordt nog gezocht. Politiechef M. Dayat meent dat er net als vorige keer huurmoordenaars in het spel zij nal is ook hem niet duidelijk wat met de moorden wordt beoogd. Wahid Het oosten van Java is een bol werk van aanhangers van de moslimorganisatie Nadhlatul Ulama, met meer dan 30 miljoen leden de grootste in de wereld. Adelaar moet ongeluk weren PHNOM PENH - Inwoners van een dorp in Zuid-Cambodja hebben een zeldzame roofvogel gevangen die ze met de mil lenniumwisseling willen vrijlaten om geluk af te dwingen. Milieubeschermers eisen dat de vogel onmiddellijk wordt vrijgelaten. Het dier, omschreven als een reuzenadelaar, belandde onlangs in een jagers val, meldde de krant Koh Santepheap gisteren. De dorpelingen zien de vangst als een teken van geluk. Ze za melden geld in voor een ceremoniële vrijlating- „Het is een zeldzame vogel die nog nooit in ons dorp is gezien. Dus moe ten we een plechtigheid houden om ongeluk te verdrijven en geluk te vragen", zo haalde de krant een boeddhistische mon nik aan. Volgens de milieubescherming vliegt de partner van de ge vangen adelaar woedend rondjes boven het dorp. AP Modekoning Feraud overleden PARIJS - De Franse modeontwerper Louis Feraud is gisteren op 79-jarige leeftijd in Parijs overleden. Feraud ontwikkelde ook een parfum, schilderde en schreef twee romans. Feraud werd beroemd met zijn kledingontwerpen voor de filmster Brigitte Bardot in de jaren '60. Het Feraud-imperi- um, dat sinds 1995 doorzijn dochter Kiki wordt gerund, heeft wereldwijd een omzet van zo'n 300 miljoen gulden per jaar. Feraud leed al jaren aan de ziekte van Alzheimer. Hij wordt begraven in zijn geboorteplaats Aries. AFP/DPA Noord-Koreaanse oogst groter SEOUL - Beter weer en meer bemesting hebben dit j aar geleid tot de grootste oogst sinds vijf jaar in Noord-Korea. Toch heeft het land nog op grote schaal voedselhulp uit het buiten land nodig. Dat heeft de Zuid-Koreaanse overheid gisteren verklaard. De Zuid-Koreaanse Ontwikkelingsdienst voor het Platteland schat de Noord-Koreaanse graanoogst van dit jaar op 4,2 mil joen ton. Dat is 8,5 procent meer dan vorig jaar, maar nog steeds 960.000 ton te weinig om aan de minimumbehoefte van de bevolking te voldoen. Grote overstromingen leidden vanaf 1994 tot aanzienlijk kleinere oogsten. AP Millennium hindert massahuwelijk BANGKOK - De angst voor computerstoringen verstoort de plannen van honderden jonge koppels die in Thailand wilden deelnemen aan een massale huwelijksceremonie. Doordat veel internationale vluchten naar Thailand zijn geschrapt, kunnen met name buitenlandse stellen niet op 31 december in Bangkok zijn. De ceremonie gaat wel door. Het massahuwelijk is het sluitstuk van een grote reclamecam pagne van het Thais bureau voor toerisme. Ongeveer twee honderd buitenlandse koppels wilden meedoen aan het 'mil lenniumhuwelijk'. AFP Thaise censuur verbiedt film BANGKOK - De Amerikaanse speelfilm Anna and the King zal niet n Thailand te zien zijnDe Thaise censuur heeft giste ren geoordeeld dat de nieuwe versie van The King and I een oneerbiedig en historisch onjuist beeld geeft van de Thaise monarchie. Bangkok verbood de filmmakers eerder om dezelfde redenen een deel van de opnames op locatie in Thailand te maken. De filmploeg week daarop uit naar Maleisië. Volgens de filmkeu ring kan de rolprent wel in de Thaise bioscopen worden ver toond. maar moet er dan flink in worden gesneden. De monarchie, die in Thailand zeer hoog in aanzien staat, zou in de film belachelijk worden gemaakt. Zo gooit koning Mon- gkut, de negentiende-eeuwse monarch om wie het in de film draait, in een boze bui zijn kroon op de grond. AP van onze redactie buitenland BONN - Het is onzeker of de Duitse openbare aanklager een vooronderzoek tegen oud bondskanselier Kohl zal ope nen. Het Duitse televisiestation ARD meldde gisteren dat justi tie vrijdag een onderzoek zal openen, en dat voorzitter Thier- se van het Duitse parlement en Kohl zelf daarover vandaag zouden worden ingelicht. Het openbaar ministerie heeft het bericht echter niet beves tigd. Maandag meldde al het persbureau DPA dat er donder dag een onderzoek zou worden geopend, en dat Thierse en Kohl daarover dinsdag geïnformeerd zouden worden. Thierse heeft 48 uur om bezwaar aan te teke nen tegen het besluit van justi tie, maar hij zal dit naar ver wachting niet doen. Gistermiddag had de parle mentsvoorzitter echter nog geen informatie over een onder zoek ontvangen. Omdat Kohl parlementslid is, moet de Bondsdag zijn parlementaire onschendbaarheid opheffen. Maar dat hoeft pas te gebeuren als Kohl na het vooronderzoek in staat van beschuldiging wordt gesteld. Het vooronder zoek zal zich naar verwachting concentreren rond de vraag of Kohl 'te kwader trouw' heeft ge handeld. Kohl heeft toegegeven dat de CDU tussen 1993 en 1998 zo'n twee miljoen mark heeft aange nomen om de partijkas te spek ken. Hij weigert de namen te noemen van de geldschieters, hoewel hij dat wettelijk wel ver plicht is. Voor hem weegt zijn erewoord aan de financiers zwaarder dan juridische ver plichtingen. DPA/RTR Tot voor kort werd ze geleid door Indonesiës huidige presi dent Abdurrahman Wahid. Na dat hij het presidentschap had aanvaard, legde Wahid zijn functie in de Nadhlatul Ulama neer. De meeste slachtoffers zijn lid van die organisatie. Mede daarom denken plaatse lijke organisaties dat de aanval len een politiek doel hebben. Ze zouden gepleegd worden door tegenstanders van de president om de politieke situatie te de stabiliseren. Die theorie sluit aan bij de veronderstelling van een politiek waarnemer dat er een samenzwering is tegen de president. De dreiging zou ko men uit kringen rond voormalig president Habibie. Het leger, dat wegens wandaden in Atjeh en Oost-Timor nog steeds aan zware kritiek bloot staat, zou er niet bij betrokken zijn. Opperbevelhebber admi raal Widodo verklaarde dat het leger de ontluikende democra tie en de president en vice-presi dent van harte steunt. GPD van onze redactie buitenland DÜSSELDORF - De man die gistermorgen een toestel van de Duitse Iuchtvaartmaatschapij Lufthansa kaapte, was naar ei gen zeggen pas tijdens de vlucht op dat idee gekomen. Bij zijn ar restatie bleek hij ook niet te zijn gewapend en geen springstoffen bij zich te hebben. De 41-jarige van oorsprong Li banese man dreigde tijdens de vlucht van de Tsjechische hoofdstad Praag naar het Duit se Düsseldorf een bom in zijn handbagage tot ontploffing te brengen als de bemanning zijn eis niet zou inwilligen. Die luid de dat hij na de landing aan de autoriteiten zou worden over gedragen. In Düsseldorf liet de man de achttien passagiers en vier be manningsleden uitstappen alvorens zelf het vliegtuig te verlaten. Op het platform ver klaarde hij tegenover de dienst doende verkeersleider in ge brekkig Duits: ..Het is allemaal maar een geintje. Ik wil nu graag met de politie spreken." Later zei hij tegen de politie tot zijn daad te zijn gekomen om zo in een Duitse gevangenis terecht te komen. In zijn handbagage werd een plastic speelgoedpis tool gevonden. Tijdens zijn actie liet hij weten lid te zijn van de militante Libanese moslimbe weging Hezbollah. Aan boord bleef het rustig, mede omdat de man zich niet agressief gedroeg. De man woont sinds 1991 in Duitsland. Zijn laatste woon plaats was Osnabrück, waar hij een bekende van de politie is. Zo eiste hij de verantwoordelijk heid voor een brandstichting op die hij later niet gepleegd bleek te hebben. Hierop is hij opgeno men in een psychiatrisch zie kenhuis dat hij een maand gele den verliet. De afgelopen weken bracht hij in Libanon door. AP (Advertentie) Website? Reclame? CD-Rom presentatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5