Slachtoffer vuurwerk jaren dupe Die wordt wie dwarsstraten Tom Poes en de Grote Barribal varia Ongeluk kan leven bepalen taal van de eeuw GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 a/vvM Kerk vergat schat IÜÉRL HH Slachtoffer van beschaving puzzel recept Kwartels met knoflook het weer Zeeland: Noordzeelucht o 3 s> woensdag 29 december 1999 door Dijlan van Vlimmeren Het is alweer 25 jaar geleden dat de 40-jarige Rotter dammer Hans Trouwborst zijn rechterhand verloor bij het af steken van vuurwerk. Maar pas nu heeft hij het echt van zich af kunnen zetten. Al die tijd heeft hét ongeluk zijn leven bepaald. Zelf kon hij nog wel met die stomp omgaan, maar de buiten wereld had er beduidend meer moeite mee. Dat bracht hem ve le j aren na het ongeluk nog in de problemen. Het was 3 januari 1975. Kerst vakantie. Uit pure verveling speelde de toen 15-jarige Trouwborst samen met twee vriendjes met wat vuurwerk in een garage in de Rotterdamse wijk Hillegersberg. Eén pot vuurwerk was klaar toen Hans besloot de tweede in een gasbuis te stoppen. Dat had hij beter niet kunnen doen. Toen de buis werd afgesloten explodeerde het vuurwerk. Hij raakte drie vingers kwijt. Van de hand bleef uiteindelijk slechts een stomp over. Het gevolg was dat hij zijn stu die aan de horecavakschool moest opgeven. Op de LTS ging hij de opleiding metaalbewer king volgen. Dat liep vrij voor spoedig. „Ik accepteerde geen hulp, wilde alles zelf doen. Ik reed gewoon brommer, zoals ie dereen op die leeftijd. Ik deed volwaardig mee." Rijbewijs „Vanaf mijn achttiende ben ik zelfs gaan motorrijden. Vier jaar lang zonder rijbewijs. Want geen motorrijschool durfde het met mij aan. Op een gegeven moment ben ik naar het CBR toegestapt met de vraag of ik examen mocht doen. Ik slaagde in één keer, zonder ooit een les te hebben gevolgd." „Mijn puberteit zag er uit als die van vele andere jongens. Alleen met meisjes was het een pro bleem. Ik durfde ze niet aan te spreken, uit angst dat ze me zou den afwijzen. Ik was heel onze ker. Ik schaamde me. In die tijd heb ik weieens gedacht, wat zeuren jullie over puistjes, ik ben verdomme mijn klauw kwijtIk vroeg me toen voortdu rend af: waarom ik? Later is dat minder geworden. Na de LTS wilde Hans graag or thopedische instrumenten ma ken, zoals kunstarmen en -be nen. Dat leek hem wel leuk, vooral omdat hij als geen ander wist hoe het was om een kunst arm te hebben. Maar voor dat werk vonden 'ze' hem niet ge schikt. Edelsmid Vervolgens bedacht de Rotter dammer dat sieraden maken een leuk beroep zou zijn. Ook dat werd onmogelijk geacht. Op verschillende scholen werd hij afgewezen. Maar Hans zette door en werd 'gediplomeerd edelsmid. Op dat moment begonnen de frustraties pas echt. Want waar hij ook solliciteerde, nergens werd Trouwborst aangenomen. Totdat hij nog maar één oplos sing zag: voor zichzelf begin nen. Bij een bouwplaats stal hij het hout waarmee hij zijn eerste werktafel in elkaar zette. Twaalf, dertien jaar lang mod derde hij aan. Hij bleef financi eel afhankelijk van de sociale dienst. Pas na 25 jaar is hij echt zelfstandig en rooit hij het nu in zijn eentje. „Het was een hele strijd. Ik was altij d aan het knokkenAls i k nu kinderen met vuurwerk zie gooien, word ik woedend. Maar van mooi vuurwerk dat verant woord wordt afgestoken, kan ik nog steeds genieten. Ik heb het zelfs na het ongeluk nog afge stoken." GPD door Lo van Priel Cruijff heeft zijn eigenaar digheden. Ook in zijn taal. Wie hem hoort praten, ervaart de gatenkaas van zijn gramma - tica. Zo kent Cruijff geen die als verbindingswoord: iedereen wie mij een beetje kent, weet dat. Een keeper wie zo'n bal pakt. Dingen wie nooit gebeu ren. Wielrenner Kneet had het over een berg wie hij op moest. Met wie lukte het nooit. Qua taal. Wie denkt dat het sporttermen zijn, heeft het mis. Op grote schaal wordt dat wie door jon geren gebruikt. Zo: toen droom den ik over mijn agenda wie vol zat met van die belachenlijke plaatjes - een voorbeeld uit een opstel van een middelbare scho lier Van voor het studiehuis qua taal, dat wel. Dat die zal wel wie worden. Zo iets is al eerder gebeurd met dat. Het meisje dat daar loopt zegt niemand: het meisje wat daar loopt is normaal. Rond 1900 was dat al vervangen in: het ergste wat we overkomen. Zo ook het mooiste wat daar loopt, iets wat ik je wil zeggen. Alleen na een naamwoord moest er dat ko men. Dat is nu ook opgeruimd. In gesproken taal wordt vrijwel Gehucht viert millennium drie keer De vier inwoners van het afgelegen Australische Cameron's Cor ner en de vele toeristen die in het gehuchtje worden verwacht kunnen in een uur tijd drie keer het glas heffen op het jaar 2000. Cameron's Corner ligt in de uithoek waar drie Australische staten aan elkaar grenzen: Queensland, New South Wales en South Au stralia. Elk van die staten heeft een andere tijdzone- De feestgangers verzamelen zich in New South Wales, waar ze om middernacht de eeuwwisseling vieren. Na een paar glaasjes zullen ze een half uurtje later naar South Australia lopen. Het nieuwe jaar begint daar een half uur later. Na opnieuw een half uur trekt de groep naar Queensland voor het derde feest. AP (Advertentie) Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies. Hond redt kind BUENOS AIRES Argentinië De Argentijnse hond Chocolade heeft de 4-jarige Kharin Toloza van een zwerm bijen gered, maar de viervoeter moest die ac tie met de dood bekopen. Kharin Toloza speelde met Cho colade in Valle Viejo in het noordwesten van Argentinië, toen volgens de plaatselijke po litie de bijen aanvielen. De hond bedekte het kind met zijn li chaam en bleef op het kind lig gen, totdat Kharin naar het zie kenhuis werd gebracht. Het kind bleek slechts enkele steken te hebben opgelopen. De hond was echter zo vaak gesto ken dat hij overleed. RTR Kaas en gaatjes LONDEN Engeland Een maaltijd met kaas kan hel pen gaatjes in het gebit tegen te gaan. Dat blijkt uit een onderzoek dat onlangs is gepubliceerd in het tandartsenblad British Dental Journal. Het eten van maaltijden die kaas bevatten, verhoogt de hoe veelheid calcium in de plaque op de tanden. Dat beschermt de tanden tegen gaatjes. Het maakt niet uit of de kaas is meegekookt of niet; de hoeveel heid calcium blijft gelijk. Calcium helpt het tandopper- vlak hard te maken en gaat zo gaatjes tegen. Valium-shot CHICAGO Verenigde Staten De piloot van een Lufthansa- toestel op weg naar Mexico heeft een landing in Chicago ge maakt om een vechtlustige Rus sische passagier uit het vlieg tuig te zetten. De man had meer dan een half uur met de purser en andere passagiers gevochten. De 30-jarige Michail Lapkin was zo agressief dat hij zelfs na toediening van tien milligram valium op zijn medepassagiers bleef inslaan. Pas na een tweede shot kon hij door acht mensen overmeesterd worden. In Chicago werd Lap kin, die zwaar naar alcohol rook, dooi de federale autoriteiten ingere kend en aangeklaagd wegens openlijke geweldpleging. De krant staat vol mot topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camagtley.Vlshak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt. Is ook best lezenswaardig. BODMIN Engeland Een kerkelijke gemeente in Bodmin (Cornwall) heeft bij toeval een schat teruggevonden. Uit angst voor diefstal had 27 jaar geleden de inmiddels overleden priester gouden en zilveren voorwerpen, waaronder een avondmaalsbeker uit 1510, in een bankkluis opgeborgen. De voorwerpen waren inmiddels volle dig vergeten. De huidige priester, Graham Minors, kreeg kortgeleden een e-mailtje van een collega, die hem vroeg of hij de eeuwenoude avondmaalsbeker mocht bezichtigen. Maar hij wist nergens van. Navraag leerde Minors dat de kostbaarheden zich in de kluis van de plaatselijke bank bevonden. De waarde ervan wordt op 300.000 pond (een kleine miljoen gul den) geschat. De kerk is overigens niet van plan de voorwerpen te verkopen. Bankrover VICTORIA Canada Bankrover Stephen Reid gold in Canada als het voorbeeld van de crimi neel die na zijn vrijlating volledig eerherstel wist af te dwingen. In de cel schreef hij namelijk zijn autobiografie waarmee hij de literaire heldcnsta- tus verwierf. Zijn huwe lijk met de Canadese dich teres Susan Musgrave maakte van hem een nog respectabeler mens. Totdat hij aan de drugs raakte en in juni een bank beroofde in Victoria waarbij hij op politie agenten schoot. En daarmee is hij van zijn voetstuk gevallen. De rechtbank veroordeelde de 49-jarige Reid tot acht tien jaar cel. Reid behoorde in de jaren zeventig tot de beruchte Stopwatch-bendc. Hun bankovervallen duurden altijd exact negentig se conden. - ""^i DAMBANA Sri Lanka Uru Warige Hudu Bandiya Atto houdt een smeulend stuk doek vast dat hij heeft aangestoken door twee vuurstenen tegen elkaar te slaan. Hij behoort tot de oorspronkeijke bew oners van Sri Lanka en woont in het dorp Dambana. Ondanks golven van nieuwkomers in hun leefgebied hielden de Veddha vast aan hun levenswijze. Ze leven in het oerwoud, jagen op wilde dieren en aanbidden bosgoden. Toch dreigt de stam langzaam ten onder te gaan door de oprukkende 'beschaving'. foto Gemunu Amarasinghe/AP D Toonder Studio's nooit meer dat gebruikt: dat is het liedje wat hij zong of het boek wat je gekocht hebt. Qua dat en wat is de zaak nu gere geld. De zeventiende eeuw verving daar door waar: de plaats daar ik gezaaid heb was het eerst. De negentiende eeuw ruimde dat op. Met Cruijff als voorloper wordt nu die zijn plaats gewe zen. Wie volgt. Naast deze veranderingen zijn er andere: bijvoorbeeld qua voorzetsels. Deze zm zou vroe ger met behalve beginnen, niet: naast deze veranderingen. Nu lees je: Naast koffie houdt hij van thee. Als je behalve in deze gevallen door naast vervangt, krijg je nog een probleem: naast zijn vrouw houdt hij van zijn vriendin. Qua voorzetsels hebben we de ramen wijd open gezet. Zo is richting gekomen. Hoe vindt U dat richting de koningin? Of nog mooier: naar de mensen toe. Rond betekent nu iets vaags: het gedoe rond de kerncentrale. En de omroepmedewerker heeft het niet over 'het verminderen van het aantal statenleden', maar zegt het veranderen van statenleden qua aantal. Een schoolmeester uit de jaren zestig zou het niet begrijpen. Qua taal. Gedurende enige tijd was de spelonk gevuld met het geluid van de vallende heer en neerstortend gruis. De echo's versterkten het ge beuren op akelige wijze en het is dan ook geen wonder, dat Tom Poes schrok. De kans om de grote Barribal onbemerkt te naderen was nu verkeken; dat bleek toen er plotseling een fel lichtschijnsel op de rotswand vóór hen verscheen. „W-wat is d-dat?" stamelde heer 01- lie, geheel ontdaan. „D-daar is iemand, T-Tom Poes! Verzin een list! D-doe toch iets..." De woorden bestierven hem in de keel, toen er een diep gegrom weerklonk. Ook het geluid van naderende voet- Cryptogram Horizontaal: 3. Aankomend insect? (7); 6. Insect van de kaart (6); 8. Tinus mist U voor de vorm (4); 11Hongerige vissen vallen er vanaf (5); 13. De kroegbaas heeft zOn prijs (5); 14. Spanjaard van de onweers bui (6). Verticaal: 1. Overeenkomst die hoorbaar aan grijpt (4); 2.Hierin tasten speculanten (5); 4. Hoordievis eens vrolijkzijn! 14); 5. Dalende bijdrage? (7); 7. Harder maken van voorbeelden (6); 9. Aanduiding van een oude maat (4); 10. Toekomstige on derwijzer (3); 12. Het pijnlijke vaneen slecht cijfer (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eer ste en derde verticale regel zijn: DARTBORD en GUMMIBAL. Het sleutelwoord luidt: KLATERGOUD. DaGeraad AqUaduct RoMmelig ToMahawk Buigzaam OnBewust RaAdsman DeLfstof Hans Belterman Zo lang ik het mij kan her inneren schreef Hugh Jans over culinaire zaken in Vrij Nederland. Vrij kort na dat hij zijn pen had neerge legd, is hij in het afgelopen jaar op 84-jarïge leeftijd overleden. Hij was de man die voor alles en nog wat een passende afkorting be dacht. U.d.kn. vermeldde hij stee vast in recepten waarin uit geperste knoflook (uit de knijper) moest worden ver werkt. Voor twee van de vier in het onderstaande recept aangegeven knoflookteen- tjes zou ik ook u.d.kn. heb ben kunnen aangeven, ware het niet dat ik een hekel aan die knoflookpersjes heb en de teentjes liever met het plat van een stevig keuken mes plet en daarna ragfijn hak. Net zo fijn als Hugh Jans dat bedoelde wanneer hij u.d.kn. vermeldde. De kwartels leveren een fijn gerechtje op waarbij koele druiven goed smaken. Voor 8 gerechten: 8 kwarteltjes; 4 teentjes knoflook; 160 gram boter; zout; witte peper uit de mo len; 8 kleine verse takjes tijm; 1 eetl. honing; 3 eetl. li moen- of citroensap. Maak de kwarteltjes van bin nen en buiten droog met keukenpapier. Plet 2 knof- lookteentjes en hak ze daar na ragfijn. Snijd de overige teentjes in dunne plakjes. Vermeng 60 gram boter met Nederland ligt ten oosten van een Door: Frank Duboca hogedrukgebied. Daardoor is er een noordwestelijke stroming met lucht die van over de Noordzee ns ons toe komt. De lucht is licht onstabiel met als gevolg dat er bui; kunnen ontstaan. Met een maximumtemperatuur van 3tot6gra den hebben de buien een winters karakter. Dit wil zeggen dat er naast regen ook hagel of natte sneeuw valt. Vooral in het oosteni 1 zuidoosten van het land is dat het geval. Zeeland krijgt vooral w regen, maar de kans op hagel is reëel. De wolkenvelden zijn in dt meerderheid, alhoewel er hier en daar toch een glimp van de zon kan opgevangen worden. Er staat een overwegend westelijke wind, matig van kracht. Komende nacht verandert er weinig. Nog altijd is er een gevecht tussen enkele winterse buien en drog perioden. De kustprovincies zijn het gevoeligst voor wat nattig heid, zo ook wat onze regio betreft. Het oosten en zuidoosten da* entegen houdt het droog. Vanwege de vele wolkenvelden koelth niet zo sterk af. Het kwik daalt minimaal naar 2 graden. Ook morgen is er een zelfde verdeling. Enkele lichte win terse buien in het westen en noorden van het land en overwegend droog weer in het oosten. De klemtoon ligt nog altijd op wolkenvelden met enkele opklaringen bij een graad of 6. In de nacht van donderdag op vrijdag stroomt er iets zachtere lucht binnen. Dit is meteen een voorbode van regen, die van Oudjaarsdag een regenachti ge dag maakt. Het nieuwe jaar begint alvast droog maar er is wel veel bewolking. Bij een naar noord draaiende wind wordt het iets kouder. Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag weer max. 6° 7° 6° min. 2° 4° 4 wind W 4 W 4 NW 3 5° 3° N 4 Zon Maan woensdag onder 16.43 donderdag op 8.50 woensdag onder 12.47 donderdag op 1.04 Nautisch bericht De wind is westelijk en 3 tot 4 Beaufort. Het zicht is eerst matig, later goed. Er is geen kans op onweer. De watertemperatuur is 8 graden. stappen werd hoorbaar en nu verscheen er in het licht een gewel- ige schaduw. „Ik ben de grote Barribal!" sprak een zware stem, die dreunend nagalmde. „Geen stap verder, of ik zal jullie vermor zelen!" „Niet doen, niet doen!" riep heer Bommel overspannen „Ik b-ben een vreedzaam heer! Ikkik... ik wil alleen maar een pr-praat- je maken... Zeg nu z-zelf, Tom P-Poes!" De schaduw boog zich voorover en hief de armen dreigend omhoog.„Geen praatjes!" don derde de stem. „Ik ben de grote Barribal en ik weet alles! Niet in mij geloven, hè? Ik zal je streng straffen!" Waterstanden WOENSDAG 29 DECEMBER LK Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West DONDERDAG 30 DECEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water uur cm 06.48 198 07.09 221 08.08 264 06.45 142 08.15 143 06.53 131 08.20 165 08.35 153 uur cm 19.19 201 19.41 225 20.36 270 19.25 151 20.50 153 19.27 148 20.55 173 21.05 165 Hoog water uur cm uur cm 07.51 178 20.26 179 08.10 202 20.46 202 09.02 242 21.35 242 08.00 128 20.35 136 09.05 134 21.50 142 07.55 118 20.35 133 09.15 152 21.55 159 09.20 144 22.00 153 Laag water uur cm uur 00.29 158 13.04 00.55 167 13.40 02.00 19814.38 00.35 11213.10 02.00 11514.30 00.34 059 13.06 02.05 129 14.30 02.00 12414.25 Laag water uur cm uur 01.26 143 14.10 01.49 153 14.35 02.51 184 15.30 01.45 105 14.15 02.50 110 15.25 01.45 057 14.05 02.55 12415.25 02.50 11915.20 Met L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O matige sneeuw zware sneeuw bchie regen matoge regen zware regen Europa: Tweede storm de fijngehakte knoflook en voeg er wat zout en peper aan toe. Stop in elke buikhol te een klontje knoflookboter en een klein tijmtakje. Leg de kwarteltjes naast elkaar in een passend ovensleetje of ovenvaste (braad)schaal. Verhit een klein pannetje met dikke bodem. Laat de boterer in smelten en wacht tot het schuim begint weg te trekken. Fruit de knoflook- plakjes er zolang in tot ze een goudbruine kleur heb ben gekregen. Verwijder de plakjes met een schuim spaan. Voeg honing en li moen- of citroensap aan de hete boter toe. Voeg er wat zout en peper aan toe. Roer alles krachtig door. Schenk de bruisende boter over de kwartels in het ovensleetje. Plaats het sleet je in het midden van de tot 220 aeC. voorverwarmde oven. Schep, na 10 minuten, wat braadboter over de kwartels. Schakel hierna de ovengrill in. Wacht tot de kwartels er mooi goudbruin en glanzend uitzien. Presentatie: leg de kwartel tjes op voorverwarmde bordjes. Schep er eventueel een koude salade met drui ven naast. Tip: reken voor de druiven- salade op 2 eetlepels gepel de en ontpitte druiven per persoon. Voeg er wat ho ning en een lepeltje aceto balsamico aan toe. Schep de druiven daarna enkele ma len om. lish •en. ■•.el ontv ter derz krar van ien Del Nadat een tweede zware storm over Europa heeft geraasd, lijkt het woensdag eindelijk rustigerte worden. Een hogedrukgebied ont wikkelt zich boven de Atlantische Oceaan en dat brengt een kalmer weertype met zich mee. Deze tweede storm veroorzaakte opnieuw veel schade in Frankrijk en trok vervolgens over de regio van de Middellandse Zee. De veroorzaker was een actief lagedrukgebied dat zich op woensdag alweer boven de Oekraïne bevindt. Dit bete kent dat het zuidoosten van Europa nog volop in de wind zit. In Frankrijk is het ondertussen een heel stuk kalmer geworden. Aan de westkust breekt de zon door, maar in het oosten vallen ver spreid nog enkele buien. Terwijl het noorden van Spanje op dins dag veel regen kreeg, is op woensdag een heel groot deel van zo wel Spanje als Portugal nat. Het hogedrukgebied dat zich boven de Atlantische Oceaan bevindt, heeft vooral een gunstige invloed op Engeland en Ierland. Het is er droog en de zon komt veelvuldig te voorschijn. Ook in het noorden van Europa is het tamelijk rustig. Het is er overdag een paar graden onder nul en de buien die vallen, brengen sneeuw. Ook in de Alpen valt nog geregeld wat sneeuw naar beneden. Aangezien daar de afgelopen dagen een enorme bult sneeuw is gevallen, neemt de kans op lawines sterk toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4