Bloemen voor marktkooplui Zomeractiviteiten in Zierikzee uit de brand PZC Ledenwerfactie VVV Schouwen levert weinig op Oude gewelven blootgelegd bij werk aan expositieruimte in Arnemuiden Nieuwe huizen in Middelburg missen bestrating voor deur zeeland b20 Schippersclub vreest voor files op het water De Koning en Dirkx nemen afscheid van Goes Waterpeil in Braakman nog steeds kritiek woensdag 29 december 1999 Berg uit naar de rijksoverheid die in zijn visie de binnenvaart onnodig met problemen opza delt. ..De capaciteit van de Ne derlandse vloot groeit sterk, maar aanpassingen en onder houd aan de vaarwegen lopen achter vanwege de bezuinigin gen door het kabinet. Het is niet ondenkbaar dat hierdoor de zelfde problemen ontstaan als in het wegvervoer." Van den Berge stelde dat de toe komst van de binnenvaart voor een belangrijk deel bepaald wordt door de concurrentie met auto en spoor en door het in zijn visie soms tekortschietende mi lieubeleid van de overheid. „De totale binnenvaart zal de poli tieke besluitvorming nauwlet tend in de gaten moeten houden en zo nodig trachten deze bij te sturen." Van den Berg doelde daarmee ook op de komst van snelle sche pen op de vaarwegen. Die leve ren problemen op, zo bleek tijdens de vergadering. Ver schillende leden klaagden over overlast veroorzaakt door Fast Femes en busboten. Deze sche pen halen een snelheid van meer dan dertig kilometer per uur en veroorzaken voor tragere bin nenvaartschepen hinderlijke golfbewegingen. M. van Dijk, lid van het landelijk hoofdbe stuur van Schuttevaer, moest toegeven dat de snelle veerbo ten - met name de catamarans - zorgen voor overlast. „Toch moeten we voorzichtig zijn met negatieve uitsprakenAchter de schennen wordt er hard over nagedacht en ik denk dat we ons als Schuttevaer in deze con structief moeten opstellen." door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Bewoners van de nieuwbouwwoningen in de Brandenburglaan in Middel burg willen dat er onmiddellijk een noodbestrating wordt aan gelegd. De straat, vlakbij de Na- dorstweg, bestaat uit modder en steenpuin. Door de regenval van de laatste weken is de straat on begaanbaar en gevaarlijk ge worden. De Brandenburglaan, die ook bekend staat als Villapark Na dorst, bestaat uit zestig wonin gen. De eerste huizen zijn in sep tember opgeleverd en de laatste panden zijn binnenkort klaar. In september vroegen bewoners om bestrating aan zowel de ge meente Middelburg als aan pro jectontwikkelaar Proverko. Beide partijen ontkennen ech ter hiervoor verantwoordelijk te zijn. Meestal zorgt de gemeente voor bestrating voordat ergens wordt begonnen aan woning bouw. Met de Brandenburglaan is dit niet gebeurd. Hier heeft de gemeente alles direct in handen van de ontwikkelaar gegeven. De gemeente wordt pas weer verantwoordelijk voor de straat als het project is opgeleverd. Nadat de bewoners nog eens bij Proverko aandrongen op een noodbestrating, heeft de pro jectontwikkelaar de weg geëga liseerd en verstevigd met puin. „Dat helpt niet", zeggen de be woners. „Alles verzakt. Twee weken geleden stond het hier volledig blank. Kuilen zijn niet meer te zien, dus je zakt tot je knieën in de blubber. Onlangs begonnen wij aan onze verhui zing, maar we zij n gestopt nadat we met ons busje vier keer kwa men vast te zitten in de blub ber", zegt Machielse. Kaplaarzen „Tegenwoordig zet ik mijn auto buiten de straat weg en verruil ik in de auto mijn schoenen voor kaplaarzen voordat ik naar mijn huis loop." Wanneer de be woners verhaal halen bij de hoofduitvoerder, krijgen ze on der meer te horen dat de situatie uitsluitend ontstaan is door het slechte weer. „Dat weten wij ook wel, maar dat is geen ex cuus. We hebben het over een woningbouwproject in Neder land en dan weet je gewoon dj| het regent. Daar had de project ontwikkelaar rekening niet moeten houden. Kijk, wij be. grijpen heus wel dat mensen dij in een nieuwbouwstraat komen wonen, een tijdje tussen de rot zooi zitten. Maar dit is niet ge- woon meer. Het is al zover geko men dat Proverko opdracht heeft gegeven tot het wegpom pen van water zodra het regent Dat is onbegonnen werk", zegt Jeras. „Alles loopt meteen weer vol. Het is echt dweilen met. de kraan open." Voor de bewoners maakt het niet uit wie voor de bestrating zorgt; als het er maar onmiddel lijk komt. „We zijn bang dat er vandaag of morgen een ernstig ongeluk plaatsvindt. En als het volgende week gaat vriezen verandert de straat ook nog in een ijsbaan. Naast ons wonen mensen met drie kinderen aan de andere kant hebben zeer vier. De kinderen kunnen in de-1 ze vakantie niet buitenspelen. Verder zijn al veel fietsen kapot gereden door de kuilen en auto's hebben ook schade opgelopen' aldus Jeras. Onveilig Machielse en Jeras vinden da: de gemeente ook niet helemaal onschuldig is. „De gemeente hoort de veiligheid van de bur gers te garanderen, maar mo menteel is het hier onveilig. Maandag hadden we contact met een ambtenaar die over openbare orde en veiligheid gaat. Hij heeft als proef brand weer en ambulance naar onze straat gestuurd en die zeiden dat deze situatie onverant woord is. Het wordt de hoogste tijd dat de gemeente het van Proverko overneemt." Nieuwjaar VVD OUWERKERK - De WD afde ling Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 7 januari in het dorpshuis een nieuwjaarsbij eenkomst. Tijdens die bijeenkomst zal fractievoorzitter J. J. Geleijnse en afdelingsvoorzitter J. P. Ver- seput spreken. De bijeenkomst is om 17.30 uur. door Piet Kleemans BRUINISSE - Op het water dreigen dezelfde opstoppings- problemen te ontstaan als op de weg. Dat zei W. van den Berg. voorzitter van de Sehouwse af deling van schippersvereniging Schuttevaer dinsdagavond in Bruinisse. tijdens de jaarverga dering van de afdeling. In zijn jaarrede haalde Van den Optocht met koenkelpotten in Yerseke YERSEKE- De traditionele koenkelpotoptocht moet vrij dagmiddag 31 december de be volking van Yerseke voorberei den op de stap naar het nieuwe jaar. Enkele honderden kinde ren zullen met hun koenkelpot ten meelopen en meezingen met de Eerste Yersekse Koenckelpot Fanfare. Tijdens de rondgang wordt er bij elke stopplaats een puzzel opdracht en een versnapering gegeven aan de kleine koenke- laars. Hoogtepunt van de rond gang wordt het aanbieden van de maquette van een monument door de Koenckelpot Fanfare aan de bevolking van Yerseke. Dit gebeurt op 14.00 uur. De optocht vertrekt vrijdag middag om 13.30 uur bij het Kerkelijk Centrum De Haven. Van daaruit loopt de stoet door de Oude Torenstraat - Bern- hardstraat - Vijverdwarsstraat - Stokvisstraat - Paardenmarkt - Kerkplein 14.00 uur) - Noord zandstraat - Emmastraat - Ko ningin Julianastraat - Kaai- straat - Burgemeester Sinkelaan - Zeeburg naar de Damstraat waar in Zorgcen trum Vredelust om 15.15 uur een miniconcert wordt geven door de Fanfare en koenkelkinderen. De stoet vertrekt hier vandaan via de Irenestraat - Oesterstraat - Noordzandstraat - Wijngaard straat - Lepelstraat naar het Kerkplein, waar om 16.30 uur op het bordes de prijsuitreiking is van de kinder-puzzelwed- strijd en het jaar wordt afsloten. Inbraak bij garagebedrijf VLISSINGEN - Een garagebe drijf aan de Hermesweg in Vlis- singen is kort na twaalven m de nacht van maandag op dinsdag bezocht door dieven. Ze for ceerden een deur om binnen te komen. De buit bestond vooral uit geavanceerde audio-appa- ratuur voor in de auto. door Mieke van der Jagt door Willem van Dam ZIERIKZEE - De ledenwerf campagne van de VW-Schou- wen-Duiveland heeft tot nu toe slechts zeven nieuwe leden op geleverd. Daarmee blijft het re sultaat van de actie vooralsnog ver achter bij de verwachtingen. Directeur B. P. Roessingh van de eilandelijke WV is teleurge steld over de tot dusver geringe respons op de campagne. De VW-Schouwen-Duiveland telt op dit moment ongeveer ne genhonderd leden. Bestuur en directie van de toeristische or ganisatie streven er naar om het ledental met honderd uit te brei den. Momenteel ontvangt de WV jaarlijks zo'n 360.000 gul den aan contributiegelden. Dat moet, aldus WV-directeur Roessingh, 40.000 gulden meer worden. Om dat te kunnen be reiken, heeft de WV minstens tachtig nieuwe leden nodig. Volgens bestuur en directie is het dringend noodzakelijk om tot uitbreiding van het ledenbe stand te komen. „Het is in ons aller belang om vanuit een breed draagvlak ons product 'Schouwen-Duiveland' op een positieve manier te promoten", schrijft de WV in haar recent verschenen nieuwsbrief. Eind oktober, begin november ver stuurde de VW-Schouwen- Duiveland aan ruim zeshonderd ondernemers die niet bij de or ganisatie zijn aangesloten een brief, waarin zij werden opge roepen zich alsnog als lid aan te melden. Het resultaat daarvan is voorlopig nog zeer mager. „Ondernemers die geen lid wil len worden, geven vaak aan, dat ze 'al genoeg betalen' aan bij voorbeeld brancheverenigin gen, gemeentelijke belastingen, sociale lasten etc.", constateert de WV in het decembernum mer van haar nieuwsbrief. Zij spoort haar leden daarin aan om te trachten collega-onderne mers die nog geen VW-lid zijn over de streep te trekken. De VW-Schouwen-Duiveland kampte geruime tijd met rode cijfers. Als gevolg daarvan moesten enkele bezuinigings maatregelen worden getroffen. Zo gaat het huidige VW-kan- toor in Brouwershaven, nu nog ondergebracht in het voormali ge stadhuis, dicht; de plaatselij ke VW-activiteiten worden volledig ondergebracht bij een plaatselijke ondernemer. Voor het VW-kantoor in Bruinisse wordt naar een soortgelijke constructie gezocht. Roessingh verwacht dat daarover binnen kort duidelijkheid ontstaat. De financiële zorgen zijn nog niet helemaal voorbij. De be groting voor het jaar 2000 is weliswaar sluitend, maar bevat een aantal onzekerheden. Zo wordt ervan uitgegaan, dat de WV het komende jaar een ge meentelijke bijdrage van 492.000 gulden krijgt. Het staat echter nog niet voorde volle honderd procent vast, dat dit bedrag volledig beschikbaar komt. Daarover vinden nog ge sprekken met de gemeente plaats. Sluisse fractie wil actie tegen schrappen van ambulanceritten SLUIS - De partij Dorpsbelan gen Toerisme (D&T) van de gemeente Sluis-Aardenburg heeft geschokt gereageerd op de berichten dat Ziekenhuis Zeeuws-VIaanderen per 3 janu ari een aantal ambulanceritten zal schrappen. D&T vraagt met klem aan het college om actie te ondernemen. De partij wil dat het college mi nister Borst aanschrijft, zodat het besluit van Ziekenhuis Zeeuw-Vlaanderen ongedaan gemaakt kan worden. Het zie kenhuis heeft besloten niet meer met een lege ambulance op en neer te rijden tussen stand plaatsen, omdat de werkdruk voor het ambulancepersoneel te hoog is. Daarnaast worden deze ritten niet meer vergoed, D&T vreest dat de paraatheid van de ambulances wordt aangetast. De ambulances rijden tot nu toe tussen standplaatsen heen en weer om de aanrijtijd bij onge lukken kort te houden. In een brandbrief aan het college brengt A Basting, fractievoor zitter van D&T nogmaals de motie in herinnering die tijdens cle raadsvergadering van 28 ok tober door iedere partij werd onderschreven. Daarin werd gesteld dat minister Borst mei klem moest worden verzochtom financiële middelen beschik baar te stellen voor een verant woorde ambulancedienstverle ning in Zeeland. GOES - Op de markt mag de gulden nog altijd een daalder waard zijn; er verandert wel degelijk van tijd tot tijd wat. Volgend jaar zullen Hans de Koning uit Spijkenisse en Dies Dirkx uit Baarland bijvoor beeld niet meer op de Goese weekmarkt te vinden zijn. Na mens de Marktcommissie en de hele Zeeuw se ambulante han del zette Wim de Smit beide he ren dinsdag in de bloemetjes. De Koning stond 25 jaar op de markt in Goes en Dirkx heeft er 30 jaar opzitten. De Koning bediende met zijn snoepkraam, bij het jonge marktpubliek vooral bekend van de grote sortering 'uitzoe ken, 1 gulden', gedurende een kwart eeuw het Zeeuwse pu bliek uitsluitend in Goes. Op dinsdagen betrok hij de afgelo pen jaren zijn vaste stek tegen over Brammet je Dump. Op an dere dagen bouwt hij zijn kraam op in Den Haag, CapeÜe aan den IJssel en Loosduinen. Dat blijft hij doen. De markt koopman wil een dag in de week minder gaan werken en schrapt de weekmarkt die het verst van zijn woonplaats Spijkenisse verwij derdis. Groenten en fruit Dirkx, de buurman van De Ko ning, handelt in groenten en fruit en heeft altijd alleen maar Zeeuwse markten bediend. Samen met zijn broer Bram heeft hij dertig jaar op woens dag en vrijdag in Terneuzen staan wegen, inpakken en af rekenen en op dinsdag en za terdag in Goes. Dies houdt het voor gezien, maar de kraam van Dirkx blijft op dezelfde plaats en op dezelfde week- TERNEUZEN - Het waterpeil van de Braakmankreek schom melt nog steeds rond het Nor maal Amsterdams Peil (NAP), waardoor weilanden gedeelte lijk blank staan. Bij laag tij zakt het waterpeil met ongeveer 25 centimeter, maar bij hoog tij stroomt het water weer terug. Het water in de Braakman staat nu 84 centi meter te hoog T de Ridder van waterschap Zeeuws-VIaanderen verwacht dat de situatie aan het einde van de week weer stabiel is. Daar door kan ook weer in de Wester schei de worden gespuid. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Re creatie Activiteiten Wester- schouwen (SRAW) gaat in opdracht van het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) en het comité Zierikzee Aktief de zomerevenementen in Zierikzee verzorgen. Dat zegt de voorzitter van de SRAW, H. van Oost. In oktober dit jaar meldde het ZOC nog dat het steeds moeilij ker werd om Zierikzee genoeg vrijwilligers te vinden voor het op poten zetten van zomereve nementen. Daar kwam bij dat drijvende kracht achter de Zie- rikzeese zomerevenementen, Ria Geluk, te kennen gaf dat ze ermee ging stoppen. De SRAW, waar Zierikzee Aktief al mee sa menwerkte, werd toen genoemd als mogelijke partner. Inmid dels zijn daarover vaste afspra ken gemaakt. De SRAW leent a raison van 20.000 gulden per jaar één van haar mensen uit aan Zierikzee Aktief. De man of vrouw m kwestie - die in feite Ria Geluk moet vervangen - gaat acht uur per week voor Zierikzee Aktief werken. Daar gaan de Zierik- zeese ondernemers aan meebe talen. Van Oost: „Binnen het ZOC hebben ze er flink voor moeten knokken, maar het is nu rond." Het ZOC/Zierikzee Ak tief blijft zaken als de Zierik- zeese Sinterklaasviering, Kerst- en Paasmarkten zelf or ganiseren. De SRAW zorgt voortaan ook voor de organisatie van de Avondmarkt in Renesse. In ruil voor dat werk krijgt de organi satie de opbrengst van het eve nement. Voor de organisatie van activiteiten op het strand krijgt de SRAW een subsidie van 5000 gulden van de gemeente Schou wen-Duiveland. Voorheen was dat een veel hoger bedrag, maar de gemeente Schouwen-Duive land besloot in juli 1998 haar subsidie aan de SRAW drastisch omlaag te schroeven. Van Oost was daar niet blij mee, maar moest lijdelijk toezien dat de bezuinigingsoperatie toch doorgezet werd. De SRAW zag zich gedwongen om een beroep te doen op de Westerschouwse recreatieondernemers en spon sors om de begroting toch rond te krijgen. Dat lukte. Van Oost: „Gelukkig hebben de onderne mers in de Westhoek donders goed in de gaten dat de concur rentie met andere vakantiege- bieden hevig is en het werk van de SRAW heel belangrijk." Dat de door de SRAW verzorgde zomerevenementen in de West hoek goed aanslaan bij het publiek blijkt uit het evaluatie rapport over 1999. De cultuur historisch getinte evenementen in Haamstede - valkeniersshow, hofdansen en dergelijke - mo gen zich verheugen in grote po pulariteit. Minder goed scoort de donderdagse Ringpromotie in Haamstede. Variatie De meer op sportieve leest ge schoeide evenementen in Re- nesse doen het wel goed. Veel animo blijkt te bestaan voor zeskampachtige spelen als 'de titanenstrijd' en ook sporten als boogschieten zijn zeer in trek. Voor wat betreft de strandacti- viteiten - drieënzestig in zes we ken - wordt gepleit voor meer variatie en het werken met the ma's. Zo zou er bijvoorbeeld een Caribbean Day of een Mexican Day gehouden kunnen worden. markten staan. Bram gaat ge woon door met al zijn hulpen. Behalve grote bossen bloemen - van de markt, natuurlijk - kregen de scheidende mark- kooplui ook een toespraak van Wirn de Smit, felicitaties van de gemeente en van toevallige voorbijgangers, die de kooplui ook al jaren kennen. Omdat De Smit er niet zeker van was dat Dies Dirkx er echt helemaal mee ophoudt - hij doet ook al jaren de boekhouding - kreeg deze ook nog een pennenset ca deau. Van de verzamelde colle ga's. Al vertrekt De Koning van de Goese markt, een gat zal er in de rijen kramen niet vallen. Marktkooplui staan te dringen voor een plaatsje op de Goese weekmarkt. Wellicht verhuist er iemand, maar de lege plaats wordt in ieder geval opgevuld, waarschijnlijk door een koop man in dezelfde branche als De Koning. door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Aan de Lang straat in Arnemuiden stonden eens statige koopmanshuizen waar de welgestelden woonden. Eeuwen terug was dat. toen ook nog de gewelven als opslag ruimte dienst deden. „Het wa ren rijke mensen die hier ge woond hebben. Dat mogen we wel aannemen", zegt Rinus Schroevers bestuurslid van het oudheidkundig museum. Schroevers, medebestuursleden en een aantal vrijwilligers heb ben in de toekomstige nieuwe expositieruimte aan de Lang straat al heel wat VOC-porse- lein gevonden en scherven in al lerlei vormen en maten. Die kwamen aan het licht bij de verbouwing van een woonhuis tegenover het gemeentehuis tot expositieruimte voor het oud heidkundig museum. Nadat ze enkele planken hadden wegge haald, stuitten de vrijwilligers op een ronding en dat maakt nieuwsgierig. Ze vermoeden di rect dat het een gewelf was. „Het was helemaal volgestort met zand. Als razenden gingen we aan het werk. Op zijn Arne- muids, dat betekent doorwer ken. Gewoon met grote schop pen, niet van dat voorzichtige met kwastjes." ,Maar deze mensen moeten heel wat ruzie hebben gehad. We hebben al zo enorm veel scher ven gevonden", merkt bestuurs lid Anja Gelok op. Misschien was Kenau (Symonsdochter) Hasselaar (geboren 1526, ge storven 1589) wel een van die ruziemakers. „Want het is vrij wel zeker dat zij op deze plaats, recht tegenover het gemeente huis, heeft gewoond. Zij is met de geuzen onze kant opgeko men. Dat maakt ons nieuw mu seumpje helemaal bijzonder. Is het niet?", vult Schroevers aan. Toeval Het museumpje stond eerder aan de Spoorstraat. Maar om dat het gemeentehuis een oud heidkamer heeft, zocht het be stuur naar een nieuwe ruimte in de buurt van het gemeentehuis aan de Langstraat. „Dat dit bij zondere gewelf te voorschijn kwam, is een mooie bijkomstig heid. Het bestuur moet nog even overleggen hoe we deze vond sten gaan tentoonstellen. Maar we willen er iets moois van ma ken. Dit gewelf willen we ook openstellen. Hoe? dat weten we nog niet." Zodra het gewelf werd ontdekt, informeerde het bestuur de ar cheologische dienst. „Ze heb ben gekeken, maar we mochten ons werk gelukkig voortzetten. Het was volgens de dienst niet zo heel bijzonder wat naar bo ven kwam. Ik denk dat ze nu wel verbaasd zijn", verwacht Schroevers. VOC-porselein wordt niet elke dag gevonden, stelt hij. En tus sen grote hoeveelheden restan ten van mosselen en oesters, kwamen ook nog botjes van een vossekopje naar boven, kanne- Vrijwilligers haalden in de Langstraat al enkele kannetjes en bij zonder VOC-porselein naar boven. tjes, waarschijnlijk chinees por selein, tegeltjes en oude sloffen. De vrijwilligers verzamelen al les en de archeologische dienst kijkt er later nog eens naar. Vertraging Door de vondst loopt de verhui zing van het museum van de Spoorstraat naar de Langstraat vertraging op. „Als dit er niet was tussengekomen, was ik nu de bedstee en spindekast aan het schilderen. Maar ik blijf lo pen met emmertjes puin en zand. Gelukkig hebben we veel hulp." Die hulp komt onder an dere van een paar vissers, die deze dagen vrij hebben. De vrij willigers hebben al zo'n tien kuub uit het gewelf wegge haald. „Wij lopen met twee em mertjes, maar de vissers pakken er gemakkelijk vier tegelijk. Dat schiet ojk" Eind april gaan naar verwachting de deuren van de nieuwe expositieruimte 'een blik in een huisje uit grootmoe- derstijd' aan de Langstraat in Arnemuiden open. Namens de Marktcommissie en de hele Zeeuwse ambulante handel overhandigt Wim de Smit (links) bloemen aan Hans de Koning (midden) en Dies Dircks. foto Willem Mieras Rinus Schroevers (voorgrond) en Wim van der Heijden. foto's Ruben Oreel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36