Nieuwbouw goedkoper voor Goes Bouwen in Noordzee wordt moeilijker Handenvol kogels op Ritthems strandje H. Geldof stopt als voorzitter NU'91 Plan voor museum geschiedenis van Zeeuwse landschap Nieuwe olieslachtoffers naar De Mikke 17 Uitbreiding stadskantoor Twee gezinnen uit Schoondijke kunnen naar AZC Cadzand Boete voor vuurwerk zeeuwse almanak Wreed I OPRUIMING VAN DER SLOOT MODESCHOENEN PZC MIDDEN zeeland woensdag 29 december 1999 toor Rolf Bosboom GOES - Een nieuw stadskan- loor voor Goes is mogelijk goed koper dan uitbreiding van het tuidige pand aan de Oostsingel. Het huidige stadskantoor moet Jan bij verkoop 5,3 miljoen gul- jen of meer opbrengen. Uit de laatste berekeningen blijkt ook jat uitbreiding van het huidige jand 1,8 miljoen gulden duur- jer uitvalt dan eerder berekend. 9e veelbesproken uitbreiding tan het stadskantoor komt Baandag 3 januari aan de orde ja een gezamenlijke vergade- van de commissies perso- *3 organisatie én ruimtelij ke ordening en financiën. Het college van burgemeester en sethouders wil de politiek ertoe janzetten een duidelijk stand punt in te nemen. Daar kwam set, vooral door onduidelijkhe- in de verschillende bereke- awgen, steeds niet van 'iVeer krijgen de raadsleden een berg cijfers voorgelegd. Daarin xorden vier varianten tegen el kaar afgezet: drie manieren van uitbreiding op de huidige plek en nieuwbouw op een onbeken de locatie. Aankoop en aanpas sing van het waterschapskan- toor wordt niet meer genoemd. Het oorspronkelijke idee was om het stadskantoor naar drie kanten uit te breiden: aan de voorzijde, aan de achterkant en op de hoek met de Albert Joa- chimikade. Daarvoor zou het markante hoekpandje tegen de vlakte moeten. De raad heeft daar grote moeite mee. Deze va riant is nog eens doorgerekend sn komt nu op een netto-inves tering van bijna 16 miljoen gul den uit. Vorige maand was dat nog 14,2 miljoen gulden. Om het hoekpandje te sparen heeft de politiek geopperd amb tenaren onder te brengen in de panden A J. Kade 3 (voormalige strafgevangenis) en/of 5 ('De Globe'). Nummer 3 valt af, om dat de eigenaar ervan het pand niet wil verkopen. Nummer 5 is zou kunnen, in combinatie met uitbreiding van het stadskan toor en een loopverbinding; kosten: bijna 16,4 miljoen. In de derde variant wordt behal ve Joachimikade 5 ook het hoekpandje, in zijn huidige staat, bij het stadskantoor ge trokken. Ook op die plaats zou dan een loopverbinding nodig zijn. Het hoekpandje levert nog eens 100 vierkante meter extra opmaar zorgt er wel voor dat de totale investering oploopt tot boven de 16,8 miljoen gulden. Aangepast Het college heeft ook de kosten voor een compleet nieuw stads kantoor aan de laatste inzichten aangepast. De investering komt nu uit op 20,7 miljoen, zes ton meer dan in de vorige bereke ning. In die berekening wordt echter nog uitgegaan van een opbrengst van twee miljoen voor het huidige pand, maar eerder bleek al dat dit een wel heel pessimistische inschatting is. Bij een opbrengst van precies 5.274.000 gulden is nieuwbouw voordeliger dan de goedkoopste uitbreidingsvariant. Mocht het pand 8 miljoen gulden opbren gen, evenmin denkbeeldig, dan is er zelfs geen ongedekt exploi tatietekort meer. door Sheila van Doorsselaer SCHOONDIJKE - Voor twee gezinnen uit de aanvullende op vang (AVO) van het Schoondijk- se Motel West is alsnog plaats gevonden in asielzoekerscen trum (AZC) Hedenesse in Cad zand. Ook heeft het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers nog ruimte gevonden in andere AZC's, zo dat de vluchtelingen niet alle maal naar het Drentse Coevor- moeten verhuizen. Twee gezinnen gaan naar een AZC in Grave, nabij Nijmegen. In Roer mond is plaats gevonden voor een familie en in AVO De Lin- denhof in Zuiddorpe is plaats voor twee gezinnen en twee al leenstaanden. Hiermee komt TERNEUZEN - De politie maakte dinsdag proces-verbaal op tegen een 22-jarige inwoner van Terneuzen omdat hij in het bezit bleek te zijn van illegaal vuurwerk. In totaal nam de po litie vierhonderd stuks vuur werk in beslag. het COA alsnog tegemoet aan de wensen van de Schoondijkse asielzoekers om hen te plaatsen in een AZC naar keuze. De meeste vluchtelingen hadden te kennen gegeven naar Cadzand te willen, maar omdat daar bij na geen plaats is, kon dat niet doorgaan. Overigens is er in heel Nederland een gebrek aan op vang, maar in een nieuw AZC in Coevorden konden alle asiel zoekers uit Motel West terecht. Als de Oostburgse raadsleden later alsnog besluiten dat Motel West opnieuw open mag, kun nen ze allemaal weer terugke ren. Eigendommen Vandaag, woensdag, vertrekken 22 asielzoekers per bus vanuit Schoondijke naar Coevorden. In eerste instantie was hen toe gezegd dat ze zoveel mogelijk persoonlijke eigendommen mo gen meenemen, maar daar is weinig of geen plaats voor. De begeleiders van Motel West zijn blij dat het COA gedeeltelijk woord heeft kunnen houden. De gezinnen die verhuizen naar Grave zijn daar in afwachting van het toewijzen van een socia le huurwoning. De anderen moeten deze procedure nog afwachten. Vanaf vandaag Bij De Mikke werden dinsdag 320 vogels, waaronder deze zeekoeten, afgeleverd. foto's Ruben Oreel door Edith Ramakers RITTHEM - Peter Buteijn dacht dat zijn zoon Quintian van acht jaar een geintje maakte, toen ze op het Ritthemse strandje wan delden. „Pa ik zie allemaal ko gels." Maar het was geen grap. Binnen een mum van tijd hadden ze een stuk of acht kogels uit waar schijnlijk de Tweede Wereld oorlog gevonden. „En als we even door hadden gezocht, had den we zo een emmer vol." Maar Buteijn vond het wijzer om te vertrekken. „Je weet maar nooit. De kogels waren nog he lemaal in tact. Je hoort weieens van die nare verhalen, dat ze nog af kunnen gaan. Dit waren in elk geval géén losse flodders. Ze wandelen wel vaker langs de vloedlijn voorbij Fort Ramme- kens. „De jongens zoeken dan naar schelpen en andere din gen." Het was extreem laag water. „Misschien", zegt de Vlissinger, „is er veel zand weggeslagen door de storm en zijn de kogels daardoor te voorschijn geko men. Of misschien ligt het aan een bijzondere stroming. Ik weet het niet. Maar munitie hebben wij daar nog nooit ge vonden." De politie was nog niet op de hoogte van de vondst van de ko gels. K. Priem van de politie Walcheren deelt mee dat er on derzocht zal worden of er op het Ritthemse strand nog kogels liggen. De normale gang van za ken is dat de 'spullen verzameld worden en dat ze door de Explo sieven Opruimings Dienst wor den afgevoerd'. „Het is gevaar lijk. Zolang de kogels op de grond blijven liggen, gebeurt er niets meemaar er moet niet mee gerommeld worden." In die omgeving is al vaker iets gevonden. De Scheldemonding is voor de Explosieven Oprui mings Dienst bekend terrein. „In de oorlog zijn vaker ladin gen munitie overboord gegooid. Dat gebeurde bijvoorbeeld bij een capitulatie." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Noordzee krijgt meer bescherming. Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft daarvoor een wetsvoorstel ver zonden aan de Tweede Kamer, waarbij de Wet Beheer Rijkswa terstaatswerken wordt uitge breid tot het hele Nederlandse deel van de Noordzee. Voor een project in zee moet voortaan een milieu-effectrap portage (mer) gemaakt worden. Verantwoorde economische ontwikkelingen op de Noordzee blijven in principe mogelijk, verklaart De Vries, maar de be oordeling wordt zwaarder. Zo zullen ook de voor- en nadelen van bouwen in zee of op land worden afgewogen. Het wetsvoorstel is een gevolg van de discussie in de Tweede Kamer over de aanleg van een zendpark voor Delta Radio, 35 kilometer voor de Walcherse kust. Delta Radio is er als laatste doorheen geglipt. De bouw van de twee ongeveer 400 meter hoge zendmasten is het komend voorjaar voorzien. Frankrijk maakt bezwaar tegen gebruik van de lange-golffre- quentie 171 mHz door Delta Ra dio vanaf die plek, maar dat komt volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat op tijd 'wel goed'. Maatregel Voorafgaand aan de opstelling van het wetsontwerp heeft staatssecretaris De Vries al een algemene maatregel van be stuur afgekondigd, waardoor een project als dat van Delta Radio niet meer kan zonder verplichte milieutoetsing. De rijksoverheid kon tot voor kort buiten de beschermde twaalf- mijlszone alleen technische voorschriften stellen. door Arjan van Westen VLISSINGEN - NU'91-regio- voorzitter H. Geldof staakt per 1 januari 2000 zijn werkzaam heden voor deze vakbond voor de verpleging. Hij heeft bij Algemeen Maat schappelijk Werk Walcheren (AMW) een andere baan gevon den. Daarmee komt volgens het bestuur van NU'91 zijn dage lijkse werk te ver van de verple ging te liggen. Bovendien wordt verwacht dat de problemen bij het AMW te veel tijd van Geldof zullen vragen. Geldof is thans werkzaam in het ziekenhuis Walcheren te Vlissingen. Geldof is drie jaar voorzitter ge weest van NU'91. Bekendheid kreeg hij met name door Arduin. Voortdurend vroeg hij aandacht voor de positie van de het perso neel binnen deze organisatie voor verstandelijk gehandicap ten. Daarnaast heeft hij de hoge werkdruk in de gezondheids zorg herhaaldelijk aan de orde gesteld. Door middel van poort- acties bij de ziekenhuizen vroeg hij hier onder meer tijdens CAO-overleg aandacht voor. Sensationeel Geldofs bereidheid tot actie, zorgde voor conflicten met de andere bonden. Met name van uit CFO kwam kritiek dat Geld of te sensationeel opereerde. Het zou een constructief overleg met directies van zorginstellin gen in de weg staan. Het bestuur van NU'91 looft Geldofs optre den. 'NU'91 staat dankzij hem op de kaart.' De vakbond heeft nog geen opvolger gevonden. door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - In Zeeland bestaat te weinig besef van de bijzondere ontstaansgeschiede nis van het eigen landschap. Die wordt dan ook onvoldoende ge ëxploiteerd. Om hierin veran dering te brengen, stelt Stich ting Het Zeeuwse Landschap voor een Zeeuws Museum voor Landschapsgeschiedenis te bouwen. Het idee komt van prof. dr. M. Hemminga, directeur van Stichting Het Zeeuwse Land schap en hoogleraar estuariene oecologie in Nijmegen. In zijn ogen is het Zeeuwse landschap, dat de afgelopen duizend jaar is ontstaan door de voortdurende strijd van de mens tegen het wa ter, uniek in de wereld. Werelderfgoed Volgens Hemminga zouden gro te delen van Zeeland, net als de Noord-Hollandse Beemsterpol- der, door UNESCO moeten wor den uitgeroepen tot werelderf goed. Overal in het Zeeuwse landschap zijn sporen te vinden van de strijd tussen mens en wa ter. Hemminga wijst op de holle stellen (omwalde drinkputten voor vee), vliedbergen, welen, schorgeulen, moerneringen en bedijkingen. „Wemissen in Zee land duidelijk een museum dat die zaken goed in beeld brengt." Het museum moet komen te staan in een gebied met veel sporen uit de landschapsge schiedenis van de afgelopen duizend jaar, maar Hemminga weigert een locatie te noemen. „Ik zou liegen als ik zei dat ik daarover niet heb nagedacht, maar er zijn diverse mogelijk heden." De directeur van Het Zeeuwse Landschap heeft zijn bestuur voorgesteld een 'initiërende rol' te spelen in de totstandkoming van zo'n museum, waarmee Zeeland volgens hem 'interna tionaal kan scoren'. Er zal on derzoek worden gedaan naar de kosten van een dergelijk muse um en de mogelijkheden tot ex ploitatie. „Het moet een muse um met allure worden", aldus Hemminga. „Dat gaat ettelijke miljoenen kosten." Hij verwacht binnen een half jaar meer duidelijkheid over de mogelijkheden. Het Zeeuwse Landschap gaat een eerste stu die naar het Zeeuws Museum voor Landschapsgeschiedenis financieren, maar Hemminga benadrukt dat het initiatief te groot is om door de stichting al leen van de grond te worden ge tild. Geschiedenis „Het Zeeuwse Landschap vindt dit idee zeer de moeite waard om te onderzoeken. In Europa is een steeds grotere belangstelling waar te nemen voor de eigen ge schiedenis van verschillende re gio's. Een Zeeuws Museum voor Landschapsgeschiedenis past in die ontwikkeling." zie ook pagina 27: mens geeft natuur vorm Die tienjarige in Goes is af en toe moeilijk te volgen. Ze ge bruikt woorden waarvan de betekenis duister is voor wie de ontwikkelingen op het ge bied van het taalgebruik van jongeren niet nauwgezet bij houdt. Gelukkig verschaft ze er zelf vaak een verklaring bij. Zo had ze ernstige bedenkin gen tegen het hoofdgerecht dat tijdens het kerstdiner op tafel kwam. Het betrof ha- zenrugfilet en nadat was vastgesteld dat de dieren die zich er eerder eigenaar van hadden mogen noemen niet voor dit doel ivaren gefokt maar geschoten, luidde haar oordeel: ..Wreed, ik bedoel gemeen. Deze mening veranderde toen een van de disgenoten in een hap haas een achterge bleven hagelkorrel aantrof. Dat wierp een ander licht op .de ontijdige dood der hazen. „Wreed", was nu de opinie, "ik bedoel gaaf." door Lukas Fransen Mn)DELBURC» - Met een vrachtwagen zijn dinsdag nog eens 320 met olie besmeurde vogels uit Frankrijk afgele verd bij Vogel- en Egelopvang De Mikke in Middelburg. „Het is echt verschrikkelijk", zegt beheerster Coby Louwerse. „Deze vogels zitten nog meer onder de olie dan de vogels die we zondag binnenkregen." De vogels zijn besmeurd met olie afkomstig uit de Maltese tanker Ericadie voor de Fran se kust is vergaan. Het gaat voor het grootste deel om zee koeten, maar er zitten ook ei- dereenden, zee-eenden en al ken tussen. Een vrachtwagen haalde ruim tweeduizend be smeurde vogels uit Bretagne op en leverde dinsdagmiddag 320 dieren af bij De Mikke. De overige vogels worden opge vangen door andere opvang centra in het land. Tijdens het bevrijden van de vogels uit de kartonnen dozen, bleken er 41 de lange reis niet te hebben overleefd. „Dit is echt om te janken", zegt een geëmotioneerde Louwerse. „Wat conditie betreft zijn de vogels best goed. Maar ze zit ten gigantisch onder de olie. Toch heb ik goede hoop dat de helft van hen het zal overle ven. De vogels zijn tot mijn verbazing ontzettend leven dig. Je merkt dat ze vechten om te overleven." Poetsen Omdat de vogels zo ernstig zijn besmeurd met olie, moeten ze zo snel mogelijk worden ge wassen. „Ze poetsen zichzelf regelmatig", aldus Louwerse. „Met medicijnen is gewoon niet op te boksen tegen de hoe veelheid olie die ze daardoor binnenkrijgen. Ik ga zeker proberen de vogels nog deze week te wassenVan de vogels die zondag zijn binnenge bracht bij De Mikke zijn er in middels al meer dan vijftig ge storven. Het opvangen van de vogels kost De Mikke veel geld. Lou werse: „Het wordt steeds zor gelijker. De bodem van de kist komt in zicht. Maar ik ga ge woon door: geld of geen geld." Het opvangcentrum heeft niet alleen weinig geld meer, ook de opvangruimte wordt steeds kleiner. „De Nederlandse op vangcentra gaan samen bekij ken of het nut heeft om de vrachtwagen nog een keer een lading vogels in Frankrijk te laten ophalen. Maax' je moet de vogels wel verantwoord kun nen opvangen. Er is nog wel wat plaats in De Mikke, maar we moeten er rekening mee houden dat er hier ook wat kan gebeuren." foto Dirk Jan Gjeltema Quintian (rechts) en Aijeix Buteijn met een deel van d< txden munitie. prachtige merkschoenen zeer laag geprijsd Lange Delft 48 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33