Geslaagd experiment van Oranje Uithuilen en opnieuw beginnen PZC Vertrek Gerdie Keen fikse aderlating voor nationale ploeg Leeds blijft koploper ondanks nederlaag sport 23 Toernooizege volleyballers Onderzoek naar klap van Patrick Kluivert Seedorf krijgt nummer veertien bij Inter Milan woensdag 29 december 1999 Bas van de Goor tikt de bal over het net in de finale. foto Toussaint Kluiters/ANP Doping bewezen bij Baumann KREISCHA - Ook uit een zogeheten tegenanalyse is gebleken dat De Duitse atleet Dieter Baumann het verboden spierver- sterkend middel nandrolon heeft gebruikt. De Olympisch kampioen van 1992 op de 5000 meter leverde op 19 november bij een out-of-competition controle een positieve plas in, na dat hij een maand eerder ook al positief was getest. Toen ont kende hij in alle toonaarden iets te hebben genomen. Een B-proef in het laboratorium in Kreischa leverde echter dezelfde nandrolon-waarde op als de A-proef in 19 november, liet professor Muller van het Duits Olympisch dopinginsti- tuut weten. Een tweede B-proef die Baumanns onschuld zou kunnen aan tonen, is nu overbodig. Baumann zal vrijwel zeker voor twee jaar worden geschorst. SID Parkeerplaats Arsenal ontruimd LONDEN - De Engelse politie heeft dinsdagmiddag uit angst voor een bom de parkeerplaats van het stadion van Arsenal ontruimd. Het was de tweede keer binnen 24 uur dat een ruimte rond een Engels sportstadion is afgezet. Net als maan dag op de renbaan van Kempton trof de politie ook bij het on derkomen van de club van Overmars en Bergkamp geen ex plosieven aan. RTR Teeuwissen wint kur in Mechelen MECHELEN-Bij de wereldbekerwedstrijd dressuur was Ar jen Teeuwissen de beste op de kur. De leerling van Anky van Grunsven kreeg voor zijn optreden met Gestion Goliath een waardering van 79,66 procent van de vijf juryleden. Daarmee was hij iets beter dan Van Grunsven. Van Grunsven kreeg met Gestion TCN Partout 79,29 procent en werd daar mee tweede. Coby van Baaien presteerde uitstekend. Zij werd met Olympic Ferro derde en kreeg 78,48 procent. ANP Neeskens in nieuwjaarswedstrijd HAARLEM - Johan Neeskens doet mee met de oud-interna tionals in de nieuwjaars wedstrijd tegen de Koninklijke HFC uitHaarlem.Devoetbalwedstrijdis op 1 januari om 14.00uur. Naast de assistent-bondscoach doen onder anderen mee Mi chel van de Korput, Piet Schrijvers, Rob Witschge, Simon Ta- hamata en Willy van de Kerkhof. ANP Kostadinov beëindigt loopbaan MAINZ - De Bulgaarse international Emil Kostadinov stopt met voetballen. De 32-jarige aanvaller ondervindt te veel last van een kuitblessure. De aanvaller staat onder contract van het Duitse Mainz 05 maar keert terug naar zijn geboorteland. Kostidanov maakte deel uit van het Bulgaarse nationale team dat tijdens het WK in 1994 de halve finale bereikte. DPA Den Bosch heeft nieuw bestuur DEN BOSCH - FC Den Bosch gaat met een bestuur het nieuwe jaar in. Tijdens een persconferentie presenteerde de eredivi- sionist dinsdagavond acht bestuursleden. Zij volgen de begin deze maand afgetreden leiding op. Het toenmalige bestuur zag geen mogelijkheid de begroting van 8 miljoen gulden te verhogen. FC Den Bosch zou kandidaatsponsors te weinig kunnen bieden. De 65-jarige Jan van Vroenhoven is bereid gevonden de rest van dit seizoen als voorzitter op te treden. Daarna wordt hij opgevolgd door Hans Brus. Jos van de Wouw, Frans Blom- mestein, Harry Verel, Jo Niesten, Joep Chappin en Piet Lat houwers completeren het bestuur. Tijdens een vergadering op 3 januari wordt besloten wie welke functie gaat bekleden. ANP Tennisster Marjan Ganseman pakt draad weer op tussen blessures door gan onze sportredactie S1NT-NIKLAAS - De Neder landse volleyballers hebben ge- niime tijd met lege handen ge daan, maar dinsdagavond in Sint-Niklaas kreeg de selectie tan Toon Gerbrands weer eens «oud om de nek. Geen medaille, maar een kettin- kje met een diamant ter waarde van 1600 gulden. Het was de hoofdprijs van het 19e Flanders Volley Gala. Oranje won dat foor in de finale met machtsver toon de Duitse kampioen VfB friedrichshafen terzijde te schuiven: 3-0 (25-18 25-22 25- Weer eens in de eindstrijd staan, daarin ook nog eens superieur rijn tegen een opponent die bij het Belgische evenement nog niets had weggegeven is natuur- - lijk aardig, maar over het olym pisch kwalificatietoernooi in Katowice zegt het helemaal mets. „Geen fok", zei Peter Blangé, opnieuw uitgeroepen tot beste spelverdeler. „Voor het EK ging het in Australië ook lekker. In Oostenrijk bakten we erniks meer van. Daar hadden xe hetzelfde geweld moeten ge bruiken als hier." Een voorspelling voor Polen .-alt er niet aan te ontlenen, aaar het toernooitje in België j ad grote waarde. Nederland Ikon naar hartelust experimen teren met de nieuwste regelwij- aging: de toegestane netservice alleen nog niet in de Neder- 2 Volleybalsters boeken winst EMLICHHEIM - De Neder landse volleybalsters hebben iinsdagavond tijdens een oe fenwedstrijd Duitsland versla- jen: 3-2. De setstanden waren >5-19. 17-25, 25-16, 25-27 en 14-16.ANP Van 't Westeinde en Greeve in de kwartfinale toernooi Goes door Pieter van Klinken GOES - De eerste kwartfinale- wedstrijd van het Zuid-West Lease toernooi in Goes is be kend. Deze zal gaan tussen Vir gil Greeve en Dennis van 't Westeinde. Greeve won gisteren in zijn poule van Emiel Jansen |6-2) en Jaap Moerland (7-3). Van 't Westeinde presteerde het zelfde tegen Bruno Emangeard (6-4) en Dennis van Tuyl (9-3). De wedstrijd van Van 't West- ande tegen Emangeard was de beste wedstrijd. Dennis van 't Westeinde begon niet sterk te gen de in Wemeldinge wonende fransman. De eerste game werd 2a een zeer harde service mak- lelijk gewonnen door Emange- ird. De eerste servicebeurt voor Van 't Westeinde ging nog goed. saar daarna ging het minder. Emangeard behield zijn opslag a Van 't Westeinde kon geen en- lel punt scoren. In zijn eigen beurt won hij ook geen enkel punt en werd op love gebroken: 3-1. De daaropvolgende game was Ie langste van de wedstri j dVier «eer was er sprake van deuce, voordat het voordeel naar Van 't Westeinde ging. Het bleek van cruciaal belang. Zijn eigen ser- «icebeurt verloor hij niet meer a in de negende game kon Van i Westeinde de zeer sterke ser vice van Emangeard wel bre ken. De voorsprong die daaruit voortkwam gaf hij niet meer weg. De eindstand werd 6-4. •rln het begin had ik moeite met rijn service", vertelde Dennis van 't Westeinde naderhand. «Later kon ik er beter op antici peren." Van 't Westeinde werd zeker van een plaats in de kwartfinale door in de andere partij Dennis van Tuyl te ver slaan: 9-3. Ontspannen b de andere poule werd Virgil Greeve de winnaar. Hij was op permachtig en versloeg Jaap Moerland met 7-3. Emiel Jansen kwam er vervolgens ook niet van te pas (6-2) tegen de mede organisator van het toernooi. In teewedstrijd kon Greeve mak- zelijk breken op de service van lansen, die erg slordig speelde. Ik ben altijd heel ontspannen", Greeve na afloop van de wedstrijd. „Hierdoor houd ik -;oed het overzicht en kan ik de üllen goed plaatsen." ■andaag komen Mark Felius en kndy de Bruyne, respectievelijk als eerste en tweede geplaatst, actie. landse competitie). „Ik serveer een halve meter lager dan voor heen", vertelde Blangé. „Ik mik echt op de netrand en hoop dat de bal die raakt." „Een andere belangrijke veran dering in mijn spel is dat het niet meer mooi gaat. Alles is nu ge richt op efficiëntie. De bal gaat naar de scorende speler. Snel naar buiten naar Görtzen of Schuil, Bas van de Goor alleen op hoogte. Laat ze maar sprin gen, daar komt niemand bij." De nieuwste regel van de FIVB heeft er in combinatie met de rallypointtelling voor gezorgd dat het moderne volleybal soms meer lij kt op het tennis van Kra- jicek, dan op het spel waarmee Nederland olympisch kampi oen werd. Wie het hardst ser veert, heeft de meeste kans te winnen. Görtzen, Schuil, Num merdor en Bas van de Goor hak ken er met alle risico op los. Cristina wisselt af maar is ser verend zonodig even gevaarlijk. Het smijten met kracht heeft, hoewel de wedstrijden door gaans tot anderhalf uur beperkt blijven, ook nadelen. Schuil (knie) en Nummerdor (rug) tra den dinsdag met pijnstillers aan. Als het er werkelijk om was gegaan hadden ze het duel vol bracht, nu stopten ze in de derde set. Dieleman en Sombroek maakten derhalve het slot mee. „Ik heb al een maand last van m'n rugspieren", zei Nummer dor. „Heel vervelend maar niet verontrustend. Passen, mijn be langrijkste taak, is geen pro bleem, serveren gaat ook wel. Maar iets extra's kan ik momen teel niet brengen." Gerbrands zag de winst ook in het directe, effectieve spel, maar ook in het gunstige programma in Sint-Niklaas. „We zijn drie dagen bij elkaar geweest en hadden een rustig schema. We hebben twee keer een uur kun nen vergaderen over het rally- pointsysteem en de nieuwe re gel." ANP doorSven Remijnsen GOES - Het is weer uithuilen en opnieuw beginnen. Marjan Ganseman uit Goes stond de af gelopen jaren vaker dan haar lief was buitenspel door een on afzienbare reeks blessures. In het Zuid-West Lease-toernooi heeft het tennistalent van wel eer de draad voorzichtig weer opgepakt. „Ik wil gewoon lek ker een balletje slaan. Vroeger wilde ik altijd eerste worden, maar die vechtlust heb ik niet meer." Becker weg als teamchef MUNCHEN - Boris Becker is met onmiddel lijke gestopt als teamchef van de Duitse Davis Cup- ploeg. De drievoudig win naar van Wimbledon gaat zich zich namens de Duit se tennisbond bezighou den met internationale contacten. Ook blijft hij werken voor de spelers vereniging ATP. Carl Uwe Steeb krijgt na het vertrek van Becker de algehele leiding over de Duitse landenploeg, die het van 4 tot en met 6 fe bruari tegen Nederland moet opnemen. Becker, die oktober 1997 tot team chef werd benoemd, noemt zijn beslissing een logische stap. „Dit is de enige juiste beslissing. Mij n persoon en naam was de laatste maanden een te groot thema. Dat is niet de bedoeling als je het Duitse tennis wilt ondersteu nen." DPA door Koen de Vries ZWIJNDRECHT - Gerdie Keen stopt met haar internationale tafeltenniscarrière. De 30-jari- ge inwoonster van Zwijndrecht nam dat besluit een week nadat ze er niet in geslaagd was zich te plaatsen voor de Olympische Spelen. Keen laat een groot gat achter in de Nederlandse vrou- wenploeg. De viervoudig Nederlands kam pioene en finaliste van het EK van 1994 kon zich na haar mis lukte missie voor Sydney geen nieuwe aansprekende doelen Wie geblesseerd is, kan niet trai nen. En wie niet kan trainen, moet afhaken bij de top. Dat is in het kort de situatie waarin Ganseman (19) zich bevindt. Hardnekkige blessures aan haar elleboog, pols, schouder, rug, lies en achillespees hebben het heilige vuur stukje bij beetje gedoofd. Haar troon wankelt niet, maar is al omvergevallen. Ganseman is zelf de eerste om toe te geven dat ze inmiddels is voorbijgestreefd door de nieu we lichting, aangevoerd door Suzanne van Hartingsveldt en Sylvana Bauer. „Het is moeilijk om te accepteren dat je niet meer de beste van Zeeland bent", zegt ze. „Dat doet soms wel eens zeer. Of ik helemaal niets meer van mijn tenniscar rière verwacht? Natuurlijk, diep stellen. „Er is geen uitdaging voor de toekomst meer. Ik zie nu ook voordelen om te stoppen." Het vertrek van Gerdie Keen is een verlies voor de Nederlandse ploeg. Ze was nadat Bettine Vriesekoop zich terugtrok ver uit het sterkst van het vrouwen trio. Een capabele vervangster is niet voorhanden, omdat het verschil tussen de huidige num- in mijn hart wel. Maar ik weet dat er redenen zijn voor mijn te rugval. Daar moet ik me bij neerleggen, hoe moeilijk dat soms ook is." Knap Ze volgt met bewondering de verrichtingen van Suzanne van Hartingsveldt en Frank Clau sing, twee talenten die alles op zij zetten om het te maken in de tenniswereld. Ganseman, die op haar twaalfde de nummer twee van Nederland was, herkent de droom en de ambitie. „Suzanne en Frank zijn nog jong en kun nen nog veel bereiken. Het is knap dat ze die stap hebben dur ven zetten. Zelf ben ik nooit uit Zeeland weggeweest. Ik zou nooit zo lang van huis kunnen. Haar eigen ambities heeft ze in mers twee en drie, Melisa Muller en Diana Bakker, en nummer vier Floor Tebbe erg groot is. De verwachting is dat het Neder landse vrouwenteam interna tionaal in een diep gat zal val len. De tafeltennisbond heeft bij monde van topsportcoördinator Peter Paul de Vrind nog gepro beerd Keen binnenboord te de loop der jaren flink bijge steld. Het plan om de nationale ranglijst te bestormen ver dween noodgedwongen in de ijskast en maakte plaats voor andere, kleinere wensen. Bin nenkort hervat Ganseman met het team van 't Halve Maantje de competitie in de hoofdklasse, samen met onder anderen Van Hartingsveldt, Bauer, Clausing en haar trainer Harold Schip per. Daarnaast heeft ze haar zinnen gezet op de A-lijst. „Maar dat lukt niet als ik niet train. Ik ben BI-speelster, dat was ik zeven jaar geleden ook al", zegt ze verontwaardigd. In het Goese sportcentrum Schelde International werkt Ganseman aan haar comeback. Door een netvliesontsteking aan haar oog stond ze de afgelo- houden. ..We hebben Gerdie aangeboden om op een aange paste manier bij het team be trokken te blijven. Ze had zich wat ons betreft op haar eigen manier op WK's en EK's mogen voorbereiden. Maar dat was voor haar geen oplossing." Gerdie Keen: „Het is voor mij honderd procent of niets. Ik wil me op dat soort toernooien opti- pen maanden vaker buiten dan op de baan. Dat Ganseman moeite had om weer op gang te komen, bleek tijdens haar eerste partij in het Zuid-West Lease- toernooi. Tegen Kim Dijkstra stond ze na amper tien minuten spelen al met 4-0 achter. Uitein delijk won ze de partij met 7-5. „In het begin lag ik met mezelf in de clinch, maar ik weet dat ik meestal wel terug kan komen. Mijn moeder zegt altijd dat ik een dieseltje ben." Kunststukje Door haar overwinningen op Dijkstra en Ingrid Saman (10-1) in de poule bereikte de als twee de geplaatste Ganseman het af- valschema De komende dagen moet blijken of ze haar kunst stukje van eind 1997 kan herha len. Ganseman: „Toen had ik een halfjaar niet getennist door een blessure aan mijn arm. Ik won het toernooi in Goes en een maand later werd ik Zeeuws kampioen. Op papier is alles mogelijk, maar als ik zo blijf spelen als nu zit het er niet in." Haar huidige spel is voor verbe tering vatbaar, weet Ganseman. „Vroeger speelde ik heel aan vallend. Ik zal veel moeten trai nen om dat weer terug te krij gen, want nu blijf ik nog te vaak achter de baseline. Dat. is met mijn favoriete spelletje. Ik wil met veel zelfvertrouwen op de baan staan en de ballen heel hard terugslaan. Dat geeft me een kick." Heel af en toe heeft ze nog eens een uitschieter. Zoals in Goirle, waar Ganseman afgelopen zo mer de halve finale van het A- toernooi haalde. „Dit is de om mekeer, je kan het nog, dacht ik. Maar daarna raakte ik opnieuw geblesseerd. Tegenwoordig heb ik nog maar één wens: blessure- vrij blijven. Als dat lukt komt het enthousiasme vanzelf." maal voorbereiden. Eén andere manier is voor mij niet moge lijk." De benoeming van Anne Vlieg als interim bondscoach heeft Keen geholpen bij het nemen van een beslissing. „Als mijn persoonlijke begeleider Frits Kantebeen bondscoach was ge worden. was ik zeker gaan twij felen. Daar is nu geen sprake van." Gerdie Keen blijft voorlopig nog wel actief in de Duitse com petitie. Ze speelt voor Bayer Uerdingen in de Bundesliga en overweegt om ook volgend sei zoen voor die club uit te komen. van onze sportredactie BARCELONA - Patrick Kluivert hangt een schorsing van vier tot twaalf wedstrij den boven het hoofd. De Spaanse voetbalbond heeft dinsdag een onderzoek ge opend naar een incident in de wedstrijd tussen Barcelona en Rayo Vallecano. Kluivert zou in die wedstrijd zijn tegenstander Jesus Cota een klap in de rug hebben ge geven. De scheidsrechter was door Hans Geleijnse ROME - Clarence Seedorf mag volgens sommige Nederlandse voetbalexperts de meest over schatte vaderlandse speler zijn, bij Inter Milan liepen ze gisteren met hem weg. .Hij is beter dan Edgar Davids" verzekerden de beide Christians uit de miljoenenselectie van coach Lippi. Verdediger Panuc- ci en spits Vieri hebben beiden 2,5 jaar met Seedorf in Spanje samengespeeld. „Hij is net zó'n type als Davids, maar heeft meer techniek", zei z'n voorma lige ploeggenoot bij Real Pa- nucci. Geen wonder dat Seedorf bij zijn aankomst in Milaan met verloofde Luviana een tevreden LONDEN - Ondanks de neder laag bij Arsenal (2-0) blijft Leeds United koploper in de Premier League. Naaste belager Manchester United verloor bij runner-up Sunderland twee punten, 2-2. Pas drie minuten voor tijd kwam de landskampi oen op gelijke hoogte. Manchester had bij winst de koppositie kunnen overnemen. De club van Jaap Stam, die een gele kaart opliep na een harde overtreding, heeft nu nog een punt minder dan Leeds en bo vendien een duel minder ge speeld. Sunderland stond al na dertien minuten met 2-0 voor via McCann en Quinn. het incident ontgaan, maar tv-beelden zouden het bewijs leveren. Kluivert beweert door de verdediger bij zijn geslachts delen te zijn gegrepen. Viee- voorzitter Gaspart sprak al zijn onrust uit over het feit dat tv-beelden als bewijs worden gebruikt. „Een ge vaarlijke ontwikkeling." Kluivert werd eerder dit jaar wegens belediging van een scheidsrechter voor vier duels geschorst. RTR indruk maakte. Van de drie be schikbare rugnummers wegens vertrek van andere spelers koos hij nummer veertien. Seedorf moet, weten de tifosi, de regis seur op het middenveld worden die de stoot zal geven tot het in lopen van de acht punten ach terstand op koploper Lazio. Het belangrijkste slachtoffer van Seedorfs komst lijkt veteraan middenvelder Baggio. De Oranje-middenvelder hield zich gisteren bezig met een me dische test en een onderzoekje naar zijn conditie. Vrijdag zal hij voor het eerst meespelen in een oefenduel met het beschei den Saronno. Op 6 januari komt de eerste grote test, de competi tiewedstrijd tegen Perugia. GPD Keane maakte nog wel 2-1, maar de landskampioen maakte een machteloze indruk. Drie minuten voor tijd viel toch de gelijkmaker. Nicky Butt be zorgde zijn ploeg een punt. Daarna kregen de Mancunians nog een paar kansen. Arsenal herstelde zich knap van de 3-2-nederlaag afgelopen weekeinde bij Coventry City. De ploeg van Dennis Bergkamp en Mare Overmars versloeg voor eigen publiek Leeds met 2-0. De zege van de Gunners was ver diend. Zonder de geblesseerde Bergkamp maar met Mare Overmars en Nwankwo Kanu had Arsenal de gehele wedstrijd het betere van het spel. ANP Marjan Ganscman retourneert de bal in haar partij tegen Kim Dijkstra. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23