Eindspurt gemeentehuis Veere PZC Ledenwerfactie VVV Schouwen levert weinig op Uitslag schoolkorfbal verrassend Oude gewelven blootgelegd bij werk aan expositieruimte in Arnemuiden zeeland woensdag 29 december 1999 w 20 Zomeractiviteiten in Zierikzee uit de brand Actie voor ambulanceritten Schippersclub vreest voor files op het water Nieuw bestuurscentrum presenteert zich maandag aan burgers door Willem van Dam ZIERIKZEE - De ledenwerf campagne van de VVV-Schou- wen-Duiveland heeft tot nu toe slechts zeven nieuwe leden op geleverd. Daarmee blijft het re sultaat van de actie vooralsnog ver achter bij de verwachtingen. Directeur B. P. Roessingh van de eilandelijke VVV is teleurge steld over de tot dusver geringe respons op de campagne. De WV-Schouwen-Duiveland telt op dit moment ongeveer ne genhonderd leden. Bestuur en directie van de toeristische or ganisatie streven er naar om het ledental met honderd uit te brei den. Momenteel ontvangt de VW jaarlijks zo'n 360.000 gul den aan contributiegelden. Dat moet, aldus WV-directeur Roessingh. 40.000 gulden meer worden. Om dat te kunnen be reiken, heeft de VW minstens tachtig nieuwe leden nodig. Draagvlak Volgens bestuur en directie is het dringend noodzakelijk om tot uitbreiding van het ledenbe stand te komen. „Het is in ons aller belang om vanuit een breed draagvlak ons product 'Schouwen-Duiveland' op een positieve manier te promoten", schrijft de VW in haar recent verschenen nieuwsbrief. Eind oktober, begin november ver stuurde de WV-Schouwen- Duiveland aan ruim zeshonderd ondernemers die niet bij de or ganisatie zijn aangesloten een brief, waarin zij werden opge roepen zich alsnog als lid aan te melden. Het resultaat daarvan is voorlopig nog zeer mager. „Ondernemers die geen lid wil len worden, geven vaak aan, dat ze 'al genoeg betalen' aan bij voorbeeld brancheverenigin gen, gemeentelijke belastingen, sociale lasten etc.", constateert de VW in het decembernum mer van haar nieuwsbrief. Zij spoort haar leden daarin aan om te trachten collega-ondeme- mers die nog geen VW-lid zijn over de streep te trekken. De WV-Schouwen-Duiveland kampte geruime tijd met rode cijfers. Als gevolg daarvan moesten enkele bezuinigings maatregelen worden getroffen. Zo gaat het huidige VW-kan- toor in Brouwershaven, nu nog ondergebracht in het voormali. ge stadhuis, dicht; de plaatselij. ke VW-activiteiten worden volledig ondergebracht bij een plaatselijke ondernemer. Voor het VW-kantoor in Bruinisse wordt naar een soortgelijke constructie gezocht. Roessingh verwacht dat daarover binnen kort duidelijkheid ontstaat. De financiële zorgen zijn nog niet helemaal voorbij. De be groting voor het jaar 2000 is weliswaar sluitend, maar bevat een aantal onzekerheden. Zo wordt ervan uitgegaan, dat de VW het komende jaar een ge meentelijke bijdrage van 492.000 gulden krijgt. Het staat echter nog niet voor de volle honderd procent vast, dat dit bedrag volledig beschikbaar komt. Daarover vinden nog ge sprekken met de gemeente plaats. Informatie over Home-Start MIDDELBURG - Home-Start Walcheren houdt in januari weer inloopbijeenkomsten voor belangstellenden. Home-Start is een project dat ouders van jonge kinderen steun biedt als de stress van de opvoe ding hen even te veel wordt. Ge- interesseerden kunnen tijdens de bijeenkomsten informatie krijgen over het project- Data: Middelburg. Kinderdijk 76, 17 januari 19.00 tot 2100 uur, 18 januari 13.30 tot 17.00 uur. Vlissingen, Singel 370, 20 januari 19.00 tot 21.00 uur, 21 januari 9.00 tot 11.30 uur. Autokraak 's-GRAVENPOLDER - Een 40- jarige inwoner van 's-Graven polder ontdekte dinsdag dat er was ingebroken in zijn auto, die stond geparkeerd aan de Bosse- weide. Uit de wagen was eenra- dio/cd-wisselaar en een verster ker meegenomen. De inbraak moet gebeurd zijn tussen half zes maandagavond en kwart voor acht dinsdagochtend. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Re creatie Activiteiten Wester- schouwen (SRAW) gaat in opdracht van het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) en het comité Zierikzee Aktief de zomerevenementen in Zie rikzee verzorgen. Dat zegt SRAW-voorzitter H. van Oost. In oktober dit jaar meldde het ZOC nog dat het steeds moeilij ker werd om Zierikzee genoeg vrijwilligers te vinden voor het op poten zetten van zomereve nementen. Daar kwam bij dat drijvende kracht achter de Zie- rikzeese zomerevenementen, Ria Geluk, te kennen gaf dat ze ermee ging stoppen. De SRAW, waar Zierikzee Aktief al mee sa menwerkte, werd toen genoemd als mogelijke partner. Inmid dels zijn daarover vaste afspra ken gemaakt. De SRAW leent a raison van 20.000 gulden per jaar één van haar mensen uit aan Zierikzee Aktief. De man of vrouw in kwestie - die in feite Ria Geluk moet vervangen - gaat acht uur per week voor Zierikzee Aktief werken. Daar gaan de Zierik- zeese ondernemers aan meebe talen. Van Oost: „Binnen het ZOC hebben ze er flink voor moeten knokken, maar het is nu rond." Het ZOC/Zierikzee Ak tief blijft zaken als de Zierik- zeese Sinterklaasviering, Kerst- en Paasmarkten zelf or ganiseren. Subsidie De SRAW zorgt voortaan ook voor de organisatie van de Avondmarkt in Renesse. In ruil voor dat werk krijgt de organi satie de opbrengst van het eve nement. Voor de organisatie van activiteiten op het strand krijgt de SRAW een subsidie van 5000 gulden van de gemeente Schou wen-Duiveland. Voorheen was dat een veel hoger bedrag, maar de gemeente Schouwen-Duive land besloot in juli 1998 haar subsidie aan de SRAW drastisch omlaag te schroeven. Van Oost was daar niet blij mee, maar moest lijdelijk toezien dat de bezuinigingsoperatie toch doorgezet werd. De SRAW zag zich gedwongen om een beroep te doen op de Westerschouwse recreatieondernemers en spon sors om de begroting toch rond te krijgen. Dat lukte. Van Oost: „Gelukkig hebben de onderne mers in de Westhoek donders goed in de gaten dat de concur rentie met andere vakantiege- bieden hevig is en het werk van de SRAW heel belangrijk." Dat de door de SRAW verzorgde zomerevenementen in de West hoek goed aanslaan bij het publiek blijkt uit het evaluatie rapport over 1999. De cultuur historisch getinte evenementen in Haamstede - valkeniersshow, hofdansen en dergelijke - mo gen zich verheugen in grote po pulariteit. Minder goed scoort de donderdagse Ringpromotie in Haamstede. De meer op sportieve leest ge schoeide evenementen in Re- nesse doen het wel goed. Veel animo blijkt te bestaan voor zeskampachtige spelen als 'de titanenstrijd' en ook sporten als boogschieten zijn zeer in trek Voor wat betreft de strandacti- viteiten - drieënzestig in zes we ken - wordt gepleit voor meer variatie en het werken met the ma's. Zo zou er bijvoorbeeld een Caribbean Day of een Mexican Day gehouden kunnen worden. Gehandicapte ruiters op Indoor Zeeland GOES - Ruim honderd verstandelijk en lichame lijk gehandicapten namen dinsdag deel aan het paar- dentoernooi van Indoor Zeeland in de Zeeland hallen in Goes. Het hip pisch evenement begint traditioneel met een pro motiedag paardrijden voor gehandicapten. De ruiters, in alle leeftij den van verschillende ma neges uit Zeeland, hadden de afgelopen maanden flink getraind. Ze deden hun uiterste best om hun paard, onder begeleiding, zo goed mogelijk te laten lopen. Vorig jaar kon het evenement niet doorgaan, omdat er een besmettelij ke ziekte onder de paar den heerste. Vrijwilligers hebben er alles aan ge daan om dit jaar het toer nooi tot een groot succes te maken. Met een professionele houding liepen de ruiters hun verplichte kuur. Draf, keren en stappen waren de onderdelen waarop de ruiters werden beoor deeld. Indoor Zeeland blijft nog tot 15 januari in de Zeelandhallen in Goes. door Miriam van der Schot WESTKAPELLE - Het jaarlijkse Kerst- schoolkorfbaltoernooi dat dinsdag in sportzaal De Belling in Westkapelle is ge houden, was verrassend. Voorgaande ja ren waren enkele teams zo sterk dat van te voren de winnaar al bijna bekend was. Dit jaar bleef het tot het laatste moment span nend. Bijna honderdvijftig leerlingen van vijf Veerse basisscholen streden fanatiek om de eerste plaats. De vijftien teams waren verdeeld over twee toernooien. Het ene werd in de voormiddag gehouden en het andere in de namiddag, 's Ochtends ging de finale tussen de Westkapelse basis scholen Lichtstraal 2 en de Lichtboei 4. De wedstrijd eindigde in gelijkspel. Na het nemen van strafworpen won de Licht boei. Dat was een onverwachte uitkomst, omdat veel tegenstanders al een tijd lid zijn van een korfbalvereniging. In de finale die 's middags werd gehouden, streden de Lichtstraal 1 en de Oostkapelse basisschool de Regenboog 1 om de wissel beker. De 'profs' behaalden met een nipt verschil in punten de overwinning op de 'amateurs'. Het werd 3-2 voor de Licht straal. Doordat het toernooi spannender was dan voorheen, waren ook de toeschouwers fel ler. De teams werden luid toegejuicht door schoolgenootjes en ouders. Op sommige momenten leken de ouders zelfs enthousi aster dan de rood aangelopen en moege streden deelnemers. Vanaf de kantlijn ga ven ouders schreeuwend advies. Maar dat advies werd vaak door de kinderen in de' wind geslagen. De teams boden elkaar tijdens het jeugdkorfbaltoernooi zoveel tegenspel, dat de strijd tot het einde toe spannend bleef. foto Dirk-Jan Gjeltema SLUIS - De partij Dorpsbelan gen Toerisme (D&T) van de gemeente Sluis-Aardenburg heeft geschokt gereageerd op de berichten dat Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen per 3 janu ari een aantal ambulanceritten zal schrappen. D&T vraagt met klem aan het college om actie te ondernemen. De partij wil dat het college mi nister Borst aanschrijft, zodat het besluit van Ziekenhuis Zeeuw-Vlaanderen ongedaan gemaakt kan worden. Het zie kenhuis heeft besloten niet meer met een lege ambulance op en neer te rijden tussen stand plaatsen, omdat de werkdruk voor het ambulancepersoneel te hoog is. Daarnaast worden deze ritten niet meer vergoed door Piet Kleemans BRUINISSE - Op het water dreigen dezelfde opstoppings problemen te ontstaan als op de weg. Dat zei W. van den Berg, voorzitter van de Schouwse af deling van schippersvereniging Schuttevaer dinsdagavond in Bruinisse, tijdens de jaarverga dering van de afdeling. In zijn jaarrede haalde Van den Berg uit naar de rijksoverheid - die in zijn visie de binnenvaart onnodig met problemen opza delt. „De capaciteit van de Ne derlandse vloot groeit sterk, .maar aanpassingen en onder- ••houd aan de vaarwegen lopen achter vanwege de bezuinigin- 1 gen door het kabinet. Het is niet ondenkbaar dat hierdoor de zelfde problemen ontstaan als m het wegvervoer." Van den Berge stelde dat de toe komst van de binnenvaart voor een belangrijk deel bepaald wordt door de concurrentie met auto en spoor en door het in zijn visie soms tekortschietende mi lieubeleid van de overheid. „De totale binnenvaart zal de poli tieke besluitvorming nauwlet tend in de gaten moeten houden en zo nodig trachten deze bij te sturen." Van den Berg doelde daarmee ook op de komst van snelle sche pen op de (binnen)vaarwegen. Die leveren problemen op, zo bleek tijdens de Schuttevaer- vergadering. Verschillende le den klaagden over overlast ver oorzaakt door Fast Ferries en busboten. Deze schepen halen een snelheid van meer dan dertig kilometer per uur en ver oorzaken voor tragere binnen vaartschepen hinderlijke golf bewegingen. M. van Dijk, lid van het lande lijk hoofdbestuur van Schutte vaer, moest toegeven dat de snelle veerboten - met name de catamarans - zorgen voor over last. „Achter de schermen wordt er hard over nagedacht en ik denk dat we ons als Schuttevaer in deze constructief moeten op stellen." Klachten Enigszins in zijn wiek geschoten was Van Dijk door de opmer king dat het hoofdbestuur van Schuttevaer niet altijd even goed naar de plaatselijke afde lingen luistert. De Schouwse af deling heeft bij het hoofdbe stuur geklaagd over hinder van duwvaart op het Amsterdam- Rijnkanaal maar kreeg, in de vi sie van Van den Berg, geen af doend antwoord op die klach ten. Dat verleidde Van den Berg tot de uitspraak dat het hoofd bestuur het kennelijk niet nodig vindt om in te gaan op 'een paar mossel vissers die zeuren'. door Edith Ramakers .ARNEMUIDEN - Aan de Lang straat in Arnemuiden stonden eens statige koopmanshuizen waar de welgestelden woonden. Eeuwen terug was dat, toen ook nog de gewelven als opslag ruimte dienst deden. „Het wa ren rijke mensen die hier ge woond hebben. Dat mogen we wel aannemen", zegt Rinus Schroevers bestuurslid van het oudheidkundig museum. Schroevers, medebestuursleden en een aantal vrijwilligers heb ben in de toekomstige nieuwe expositieruimte aan de Lang straat al heel wat VOC-porse- lein gevonden en scherven in al lerlei vormen en maten. Die kwamen aan het licht bij de verbouwing van een woonhuis tegenover het gemeentehuis tot expositieruimte voor het oud hei dkundig museum. Nadat ze enkele planken hadden wegge haald, stuitten de vrijwilligers op een ronding en dat maakt nieuwsgierig. Ze vermoeden di rect dat het een gewelf was. „Het was helemaal volgestort met zand. Als razenden gingen we aan het werk. Op zijn Arne- muids, dat betekent doorwer ken. Gewoon met grote schop pen, niet van dat voorzichtige met kwastjes." ,Maar deze mensen moeten heel wat ruzie hebben gehad. We hebben al zo enorm veel scher ven gevonden", merkt bestuurs lid Anja Gelok op. Misschien was Kenau (Symonsdochter) Hasselaar (geboren 1526, ge storven 1589) wel een van die ruziemakers. „Want het is vrij wel zeker dat zij op deze plaats, recht tegenover het gemeente huis, heeft gewoond. Zij is met de geuzen onze kant opgeko men. Dat maakt ons nieuw mu seumpje helemaal bijzonder. Is het niet?", vult Schroevers aan. Toeval Het museumpje stond eerder aan de Spoorstraat. Maar om dat het gemeentehuis een oud heidkamer heeft, zocht het be stuur naar een nieuwe ruimte in de buurt van het gemeentehuis aan de Langstraat. „Dat dit bij zondere gewelf te voorschijn kwam, is een mooie bijkomstig heid. Het bestuur moet nog even overleggen hoe we deze vond sten gaan tentoonstellen. Maar we willen er iets moois van ma ken. Dit gewelf willen we ook openstellen. Hoe? dat weten we nog niet." Zodra het gewelf werd ontdekt, informeerde het bestuur de ar cheologische dienst. „Ze heb ben gekeken, maar we mochten ons werk gelukkig voortzetten. Het was volgens de dienst niet zo heel bijzonder wat naar bo ven kwam. Ik denk dat ze nu wel verbaasd zijn", verwacht Schroevers. VOC-porselein wordt niet elke dag gevonden, stelt hij. En tus sen grote hoeveelheden restan ten van mosselen en oesters, kwamen ook nog botjes van een vossekopje naar boven, kanne tjes, waarschijnlijk chinees por selein, tegeltjes en oude sloffen. De vrijwilligers verzamelen al les en de archeologische dienst kijkt er later nog eens naar. Vertraging Door de vondst loopt de verhui zing van het museum van de Spoorstraat naar de Langstraat vertraging op. „Als dit er niet was tussengekomen, was ik nu de bedstee en spindekast aan het schilderen. Maar ik blijf lo pen met emmertjes puin en Vrijwilligers haalden in de Lang zonder VOC-porselein naar bove zand. Gelukkig hebben we veel hulp." Die hulp komt onder andere van een paar vissers, die deze dagen vrij hebben. De vrijwilligers hebben al zo'n tien kuub uit het gewelf weggehaald. „Wij lopen met twee emmertjes, maar de (raat al enkele kannetjes en bij foto Ruben Oreel vissers pakken er gemakkelijk vier tegelijk. Dat schiet op." Eind april gaan naar verwach ting de deuren van de nieuwe expositieruimte 'een blik in een huisje uit grootmoederstijd' aan de Langstraat in Arnemuiden open. door Lukas Fransen DOMBURG - De verhuisdozen reiken in enkele kamers tot aan het plafond. Leidingen liggen nog open en bloot en op sommi ge plaatsen ontbreekt de vloer bedekking nog. Overal in het ge bouw zijn mensen onverstoord aan het werk. Er wordt hard ge werkt in het nieuwe gemeente huis van de gemeente Veere aan de Traverse in Domburg. Dat is nodig ook. want maandag moet Veere's trots de deuren openen. De toegang tot de hoofdingang van het gebouw is één grote modderpoel. Op 3 januari zullen de eerste klanten door middel van een bordje worden verwe zen naar een zij-ingang. Een maal binnen ziet het er nu nog chaotisch uit en wijst weinig er op dat het gemeentehuis over enkele dagen de deuren open gooit. ..Dat moet toch lukken", zegt G. Ridderbos, hoofd inter ne dienstverlening. ..Negentig procent van de spullen is al ver huisd. We moeten alleen nog een stuk archief verhuizen." Er wordt nog druk gewerkt in de centrale hal, die deels wordt in genomen door bouwsteigers. De receptie en de klantenbalies staan er al. Ridderbos: „Dit is ei genlijk waar we het meest trots op zijn. De burger kan hier in bijna alle gevallen worden ge holpen. Als de behandeling wat meer privacy vraagt, worden mensen ontvangen in aparte ka mers." Raadzaal De raadzaal is maandag zeker niet beschikbaar. De ruimte moet nog helemaal worden in gericht en zal pas eind januari in gebruik kunnen worden geno men. De huwelijken worden in de tussentijd in een andere zaal voltrokken. Vanaf de publieke tribune heb je een mooi zicht over de raadzaal en voel je je de kapitein van het schip. „Dat is ook de bedoeling", benadrukt Ridderbos. „Dan kun je goed zien hoe het schip bestuurd wordt." Tegenover de raadzaal ligt het bedrijfsrestaurant, dat wel al grotendeels is afgerond. Alleen de keuken moet nog worden ge ïnstalleerd. Het restaurant is tussen twaalf en half twee open en er kunnen op bestelling com plete warme maaltijden worden geserveerd. Het is de bedoeling dat het zichzelf gaat bedruipen uit de eigen inkomsten. Eenvormig De werkvertrekken zijn bijna allemaal klaar om in gebruik te worden genomen. De lichte ka mers zijn voorzien van grote bu reaus met notenhout gekleurde bladen. De stoelen zijn voorzien van oranje bekleding. ..Alle 163 werkplekken zien er wat betreft de inrichting hetzelfde uit", zegt Ridderbos. Dat geldt ook voor de kamers van de collegele den. Alleen de kamer van burge meester AC. de Bruijn onttrekt zich een beetje aan de eentonig heid. Een grote, donkere, antie ke kast werpt zijn schaduw op het moderne interieur en geeft de burgemeestersloge net dat beetje extras. Ridderbos: „De burgemeester is de enige die het voor elkaar heeft gekregen om iets uit haar oude kamer mee te krijgen." Het personeel krijgt deze week uitleg over de nieuwe huisregels en over de werking van de nieu we apparatuur „We gebruiken alleen de oude computers nog", zegt Ridderbos. „Voor de rest is alles nieuw. De werknemers krijgen van te voren instructies, zodat we maandag echt om 9 uur kunnen beginnen en niet eerst alles nog eens moeten uitleggen. Mensen willen daar naast ook graag zien hoe hun werkvertrek er uitziet." Hoewel de werkzaamheden aan het gemeentehuis maandag nog niet zijn afgerond, kunnen klan ten volgens Ridderbos goed worden ontvangen. „Het zal een beetje een rommelige entree zijn en we zullen nog wel te maken krijgen met kinderziektes. Maar dat laatste heb je altijd als je iets nieuws installeert. Eind januari is het binnen helemaal af." De werkzaamheden aan het bui tenterrein om het gemeentehuis vergen nog enkele maanden. „Ik hoop dat het bij de officiële ope ning in april klaar is, maar dat is afhankelijk van het weer." Overal in het nieuwe gemeentehuis van Veere zijn mensen bezig het gebouw in orde te maken voor de opening, aanstaande maandag. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20