Tsjetsjeen gelooft niemand meer Frankrijk likt wonden na superstormen Gelegenheidscoalitie in Kroatië bedreigt partij van Tudjman PZC feiten en meningen woensdag 29 december 1999 2|P 29 december 1949 Moskou wijst dief en casinomagnaat aan als leiders afvallige republiek doorEugène Brcic De regerende Kroatisch De mocratische Unie (HDZ) van wijlen president Tudjman dreigt bij de parlementsverkie zingen van 3 januari een grote nederlaag te lijden. Geducht te genstander is de coalitie van so ciaal-democraten en sociaal-li beralen, die wordt geleid door de oud-communist Ivica Racan en voormalig dissident Drazan Budisa. Verwacht wordt dat de HDZ van de deze maand overleden Tudj man ongeveer twintig procent van de stemmen zal krijgen bij de verkiezingen, terwijl de coa litie van de twee oppositiepar tijen kan rekenen op 35 procent. Vier andere oppositiepartijen krijgen mogelijk samen vijftien procent van het electoraat ach ter zich en zouden de HDZ bui ten de regering kunnen houden, als ze de oppositiecoalitie hun steun geven. Maar weinigen geloofden dat de alliantie van Racan en Budisa stand zou houden toen deze af gelopen zomer werd gevormd. Daarvoor leken de verschillen tussen de op de verzorgings staat gerichte socialisten en de naar markthervormingen stre vende liberalen te groot. De verschillen tussen Budisa en Racan kunnen inderdaad bijna niet groter. De lange 51-jarige Budisa gaat prat op zijn verle den als dissident. Hij zat vier jaar in de gevangenis omdat hij een studentenbeweging leidde, die meer autonomie voor Kroa tië binnen de Joegoslavische fe deratie eiste. Dezelfde jaren bracht de 55-ja- rige Racan, die klein van stuk is, zijn tijd onder andere door met het roken van marihuana en het luisteren naar rockmuziek, zo geeft hij zelf toe. Later werd hij hoofd van de Kroatische afde ling van de Communistische Partij. Goede combinatie Toch lijkt er tussen de twee iets te zijn opgebloeid. Volgens Ivo Banac, een Kroaat die geschie denis doceert aan de Ameri kaanse Yale University, is het juist een goede combinatie. De liberalen hebben binnen de coa litie een kleinere aanhang, maar bieden als fervente nationali ten goede bescherming tegen 'absurde propaganda' van d HDZ, waarin wordt gewa; schuwd voor een terugkeer het eommuriisme als Racan aaj de macht komt, meent Banac. Het mag een onwaarschijnlij combinatie zijn, toch verwal ten maar meer en meer Kroat heil van Racan en Budisa bij oplossen van de complexe pm. blemen waarvoor het land ziel gesteld ziet. Kroatië is nog mij. lenver verwijderd van de ecoi mische welvaart en van opni in de familie van West-Europest landen. Bekritiseerd Kroatië, dat na een bloedig! oorlog met zijn Servische min. derheid en de republiek Servi? in 1991 onafhankelijk werd, is veelvuldig bekritiseerd wegen; het beknotten van de media er, het schenden van mensenrech ten. Buitenlandse waarnemers zien het land ook als een mogelijk 5®ev destabiliserende factor in de re gio vanwege zijn sluimerende aanspraken op gebieden in de buurrepubliek Bosnië-Herzeg- ovina. Racan en Budisa willen de Bos nische aspiraties loslaten en een einde maken aan de mensen rechtenschendingen, corruptie en vriendjespolitiek.We willen het spoor volgen naar het lid maatschap van de westerse fi nanciële en veiligheidsstructu ren, als de Europese Unie en de NAVO", zo predikt Budisa in zijn verkiezingscampagne. 'Brood op de plank' is echter het hoofdthema bij deze verkiezing. „De regeringspartij heeft onze nationale trots hersteld, maar heeft ons tegelijk beroofd van onze gemeenschappelijke bezit tingen. ons spaargeld en onze toekomst", zegt Mladen Vran- jes, een werkloze slager. „We hebben banen, stipt uitbetaalde pensioenen en geld voor onze eerste levensbehoeften nodig." Vranjes zegt dat hij onder de in druk is van het gebaar van soli dariteit dat de coalitie naar het ontberingen lijdende volk wil maken. De coalitie belooft het loon van parlementsleden en hoge amb tenaren te halveren, als ze aan de macht komt. AP öorl JEN Bindt lelijk md£ Allee: lisbl ieme aeft ;ege\ jroce !ieu\ Nieuw-Guinea Tienduizenden bewonderaars hebben president Soekarno van de piepjonge republiek In donesië in Batavia een ware zegetocht bereid. Soekarno bedankte hen in een toespraak; hij verklaarde dat het doel nu is, Nieuw-Guinea vóór het eind van 1951 deel te laten uitmaken van de repu bliek. Zaterdagvoetbal Voetbalvereniging Axel treft voorbereidingen om naast de zondagse wedstrijden ook plaats te bieden aan zaterdag voetbal. Daarbij stelt de vereniging als voorwaarde dat de nieuwe mo gelij kheid niet het einde van het zondagvoetbal mag bete kenen. Zesduizendste Marinus Vader is op 23 decem ber als zesduizendste inwoner van de gemeente Oost- en West-Souburg geboren. De burgemeester overhandigde de vader namens de gemeente een spaarbankboekje met zes tig gulden voor Marinus. Haringvangst In de West-Schotse haven Campbelltown is de haring vangst onlangs wel heel ge makkelijk gegaan. Een grote school haringen zwom de ha ven gewoon binnen. Sommige schepen hoefden niet eens de trossen te lossen om een flinke vangst binnen te halen. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax, (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie, redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band ot de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (nvt.) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar. ƒ380,00 381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag: 1,80 per stuk zaterdag 2.60 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel -0118-484321 Een Fransman bekijkt de chaos die de storm aanrichtte in de jachthaven van La Rochelle. foto Bob Ed me/AP huidige millennium ingingen: in het donker en in een bittere kou. Kreis had maandag nog een optimistisch beeld geschetst. Zijn EDF had dui zenden technici uit het zuiden naar de bedreigde gebieden ten noorden van de Loire gedirigeerd om daar de hel pende hand te bieden. Maar hij had buiten de weergoden gerekend, die de volgende nacht het zuiden in chaos dompelden. Moeizaam naar de juiste woorden zoekend, zei hij: ,,Ik geef toe dat wij in een diepe crisis zitten". Olie Premier Jospin vloog maandag in een legerhelikopter urenlang over de At lantische kust, of wat daar van over was. De haven van La Rochelle zag er verschrikkelijk uit, de kathedraal van Bordeaux was ernstig beschadigd, het fameuze klooster van Mont Saint-Mi chel gehavend. In Bretagne keek Jospin toe hoe ver moeide mannen in oliepakken vogels poogden te redden uit de olie die door de storm op de kust was gespoeld. Hij kondigde boos maatregelen aan tegen schepen als de twee weken geleden vergane Erika, waaruit de olie afkom stig was. Maar het was Jacques Chirac die de treffendste woorden sprak. „Frankrijk", zei de president maan dag, „is de afgelopen dagen gewond geraakt." Ernstig gewond, als de burgemeester van Parijs geloofd kon worden. „Het is een ramp, een vernietigende ramp", zo verklaarde Jean Tiberi nadat hij het slagveld in zijn stad had overzien. Het opruimen van de 140.000 omge waaide bomen in het Bois de Boulogne en het Bois de Vincennes, de twee grootste parken in de stad. gaat drie jaar duren. Het herstel van de parken in hun oude luister, zo verklaarde de chef van de hoofdstedelijke plant soendienst, vergt tientallen jaren. Zestig procent van de daken was be schadigd, waaronder die van vele mo numenten. De kerken Saint-Séverin, Saint-Sulpice, Madeleine, Saint- Pierre de Montrouge liepen schade op, evenals de kathedraal van de Notre- Dame en het Pantheon. Schade Het was onmogelijk de schade te be cijferen, maar alleen al voor Parijs is een getal van anderhalf miljard francs genoemd, rond 500 miljoen gulden. Een expert zei: „Dit was de ergste storm van de eeuw. De drie die we in 1990 hadden in Noord-Frankrijk, hebben de verzekeringsmaatschap pijen acht miljard francs gekost. Maar die stormen waren peulenschillen vergeleken bij die van deze week." En dat was alleen nog maar het hout en steen. Tientallen mensen verloren het leven. Tienduizenden strandden op treinstations en moesten worden ondergebracht in zaaltjes of bij be reidwillige particulieren. Twee dagen na de gedenkwaardige klop op mijn slaapkamerdeur werd ik andermaal gewekt, deze keer door het verbijsterende lawaai van mijn in braakalarm. Ik snelde naar beneden met mijn maglite-lamp, een zware schijnwerper van het type dat popu lair is in politieseries. Maar nee. er waren geen boeven. Ik tikte de code in, maar de drie luidsprekers bleven loei en. Het was vier uur 's ochtends. In omringende huizen gingen lichten aan (zij wel). Slaperige handen grepen ongetwijfeld naar telefoons. Voor het eerst, in mijn leven belde ik de politie met het dwingende verzoek om niet te komen. Vijf uur later braakten de luidspre kers nog steeds hun decibels uit; ze waren niet tot zwijgen te brengen ge weest. Ik belde het alarmbedrijf, waar een dame zei„Alarminstallaties gaan altijd af als de stroom er een paar da gen af is geweest. U moet de luidspre kers losschroeven en de batterijen eruit halen". Met koude ledematen, tuitende oren en vermoeide ogen liep ik naar mijn werkkamer om in het schemerdonker een schroevendraaier te zoeken. Achter de deur wachtte een nieuwe verrassing. Het plafond ver toonde scheuren, waaruit vocht sij pelde. De vloerbedekking was door weekt, de computer had een goede wasbeurt gehad. Was getekend: de storm van de eeuw. GPD door Angela Charlton Het Kremlin vertrouwt deels op pro-Russische Tsje tsjeense milities bij de poging om de Russische controle over de verwoeste zuidelijke repu bliek Tsjetsjenië te herstellen. De leiders die Moskou heeft ge kozen, waaronder een veroor deelde dief en een dubieuze ca sinomagnaat, worden in eigen land echter veracht. Bovendien zijn ze het zelden eens. Beiden azen op zoveel mogelijk geld en wapens uit Moskou voor him ei gen achterban. „Ze zouden zich moeten scha men dat ze zich Tsjetsjenen noe men. Ze verkopen zichzelf aan iedereen", aldus Kiza Mezjido- va, die haar dorp Oeroes-Mar- tan is ontvlucht nadat pro-Rus sische Tsjetsjeense strijders het dorp hadden geplunderd en in woners hadden mishandeld. De vijandigheid van vluchtelin gen jegens de pro-Russische Tsjetsjenen geeft aan op welke problemen de Russen op de ±an- ge termijn zullen stuiten. Hier bij vergeleken lijkt het verjagen van Tsjetsjeense rebellen met vliegtuigbommen en artillerie eenvoudig. Wil de zuidelijke Russische re publiek zich herstellen, dan zul len de toekomstige leiders de wetteloosheid die het gebied sinds de vorige oorlog heeft ge regeerd moeten uitbannen Dit betekent dat rivaliserende krijgsheren met elkaar moeten worden verzoend en dat de eco nomie weer van de grond af moet worden opgebouwd. Bo vendien moet het vertrouwen van de berooide Tsjetsjeense be volking worden herwonnen. Onduidelijk Ook tijdens de vorige oorlog heeft Rusland getracht een al ternatieve regering m te stellen. Nu wordt de controle over di verse plaatsen in handen gege ven van pro-Russische milities. Enkele Russische functionaris sen verklaarden zelfs al dat de hoofdstad Grozny zal worden overgedragen aan Tsjetsjeense loyalisten. Het is echter ondui delijk om welke pro-Russische Tsjetsjenen het gaat. In oktober werd de Tsjetsjeen Malik Saidoellajev. die in Rus land aan het hoofd staat van een voert met opstandelingen en on der andere belooft verwoeste schoolgebouwen te zullen her bouwen. Andere Tsjetsjeense groepen die hun thuisbasis in Moskou hebben, zijn naar ver luidt ook op deze manier actief in Tsjetsjenië. Marionetten De Tsjetsjeense president Asian Maschadov, met wie Rusland de vredesregeling na de vorige oor log overeen kwam, heeft Ganta- mirov en Saidoellajev al be stempeld als marionetten van het Kremlin. Toen Gantamirov onlangs te rugkeerde naar zijn oorspron kelijke woonplaats Gechi, is hij door de plaatselijke bewoners belaagd en werd hem te ver staan gegeven niet meer terug te keren. „Gantamirov is een cri mineel. Hij heeft ons geld al eens eerder gestolen en zal dat op nieuw doen", aldus Bocha Bosjtajev. een 65-jarige vluch teling uit Grozny, die zijn intrek heeft genomen in een koeienstal inlngoesjetië. „Malik Saidoellajev spreekt in mooie zinnen, maar blijft een bandiet", aldus Bosjtajev. In de Russische media is Saidoellajev meerdere malen in verband ge bracht met illegale zakelijke transacties. Veel gewone Tsjetsjenen hebben een afkeer van Tsjetsjeense za kenlieden die de afgelopen jaren goede zaken hebben gedaan - le gaal of illegaal - terwijl Tsjetsje nië in diepe armoede is geraakt. De Tsjetsjenen hebben echter ook genoeg van de oorlog en ui ten hun woede over krijgsheren als Sjamil Basajev, die in augus tus aan het hoofd stond van een invasie in het aangrenzende Da- gestan. Deze inval was mede de aanleiding voor het Russische offensief in Tsjetsjenië. De burgers hebben steeds min der vertrouwen in de rebellen, die ze ervan verdenken meer aandacht te hebben voor ver spreiding van de islam dan voor de Tsjetsjeense onafhankelijk heid. Ze bi-engen de rebellen ook in verband met de golf van ont voeringen in de republiek. Het Kremlin heeft geprobeerd in te spelen op deze groeiende onvrede. „Want niemand an ders zal onze problemen oplos sen", zo houdt Saidoellajev de Tsjetsjenen voor. AP Een Tsjetsjeens meisje loopt langs een file bij de grens met Ingoetsjenië. Vluchtelingen uit Grozny keren terug naar huis, een ongewisse toe komst tegemoet. foto Alexander Nemenov/EPA imperium van loterijen en casi no's. geronseld om de leiding op zich te nemen van de door Mos kou gesteunde Tsjetsjeense Staatsraad. Deze alternatieve regering is opgericht met de hulp van de Russische premier Vladimir Poetin. Bezoekers van het hoofdkwar tier van Saidoellajev in een goedbewaakt gebouwencom plex in de aangrenzende repu bliek Ingoesjetië worden ver welkomd met videobanden van Tsjetsjeense vrouwen die het uitschreeuwen van geluk van wege zijn aanwezigheid. „Ze zijn de oorlog en wetteloosheid beu... De opstandelingen heb ben ook genoeg van het vechten en weten dat het in hun eigen belang is om met ons in overleg te treden", aldus Saidoellajev vanachter zijn bureau. In vluch telingenkampen en in de straten van Tsjetsjenië spuien de bur gers echter hun gal. Veroordeeld Vorige maand stapte Saidoella jev uit de Tsjetsjeense Staats raad nadat hij zich had be klaagd over het feit dat ze niet hadden geluisterd naar zijn ver zoeken om een einde te maken aan de gevechten. Hierop stichtte hij zijn eigen pro-Russi sche militie. Hij werd in de raad vervangen door Bislan Gantamirov. een voormalige burgemeester van Grozny die gedurende de vorige oorlog loyaal is gebleven aan het Kremlin, maar later werd veroordeeld vanwege het ver duisteren van staatsgelden. Slechts enkele dagen voor hij zi tting nam in de raad was Gan tamirov gepardonneerd door president Boris Jeltsin en vrij gelaten uit de gevangenis. Hi] is de vertolker van een havikach tige pro-Russische politiek en heeft eerder strijders gerekru teerd in door Rusland beheerste delen van Tsjetsjenië. Desondanks hebben de loyalis ten waarschijnlijk te weinig manschappen om de strijd tegen de opstandelingen te winnen. Naar verluidt beschikt Ganta mirov maar over enkele honder den slecht getrainde strijders, terwijl alleen Grozny al door naar schatting tegen de acht duizend ervaren islamitische guerrillastrijders wordt verde digd. Saidoellajev hield zich de afge lopen tijd vooral bezig met het bezoeken van Tsjetsjeense dor pen, waar hij onderhandelingen de kerstboom. De kachel was uitge vallen, omdat de thermostaat elektri citeit behoefde. De telefoon was dood. omdat ook het digitale kastje op stroom werkte. Slechts de draagbare telefoon functioneerde nog, maar nie mand nam op. De brandweer was in gesprek en bij het elektriciteitsbedrijf EDF vroeg een ingeblikte stem het later nog eens te proberen. Het zou tot maandag nacht twee uur duren, bijna twee da gen later, voordat bij het EDF een ech te stem antwoordde. De telefoon stond daar die dag roodgloeiend De weg haar de bakker was geplaveid met puin. Ik klom over twee gevelde bomen, stapte behoedzaam over elek triciteitskabels, schopte dakpannen weg. Over de spoorlijn lag een tiental populieren van het soort dat boeren wel als windsingel gebruiken. Maar het brood was warm, en de con versatie geanimeerd. Danièle had geen drinkwater meer, Alain zat zelfs bij daglicht in het donker, hij heeft elektrische rolluiken. Verderop bood het landschap een treurige aanblik. In het grote bos van Saint-Geimain waren woudreuzen ontworteld. Ze hadden tienduizenden kleinere bomen in hun val versplin terd. De heersende geur was niet die van een herfstig rottingsproces, maar van vers gekapt hout. In het Bois de Boulogne bij Parijs was de helft van de bomen bezweken, in het park van Versailles waren 10.000 reuzen geveld. Sommige daarvan wa ren onder keizer Napoleon geplant en hadden twee wereldoorlogen over leefd. Dit was echter, zo sprak de ra diostem, de storm van de eeuw ge weest. De statistieken waren nog indnxkwekkender dan de beelden die op het netvlies achterbleven. Chaos Door een tweede storm die maandag nacht een spoor van chaos door Zuid- Frankrijk trok, was gisteren het aan tal huishoudens zonder elektriciteit tot 3,4 miljoen gestegen. Een hon derdtal transformatorcentrales was vernield, veertig hoogspanningsmas ten geknakt, tienduizenden kabels geknapt. Een bewogen Patrice Kreis, topman van EDF, verscheen op de televisie met een sombere boodschap. Miljoe nen Fransen, zo zei hij, zouden het nieuwe millennium ingaan zoals hun voorvaderen duizend jaar geleden het door Cees van Zweeden Parijs, tweede kerstdag, half negen. De onheilsboodschap kwam na een klop op de deur. „Pappa, opstaan! De boom is omgevallen". Het opstaan viel zwaar. De foie gras en de eenden rollade waren de avond tevoren weg gespoeld met enkele oude flessen Saint-Emilion, die een diepe slaap hadden gegarandeerd. Maar opstaan was nog het minste on gemak. Mijn dochter opende de stalen luiken van haar slaapkamer en wees naar de plek waar ooit een honderd jaar oude boom prijkte. „Ik heb hem niet horen vallen, want ik had de mu ziek aan", zei ze. „Maar ineens hield de muziek op". De blauwspar, een gevaarte van dertig meter, had in zijn val een elektrici teitskabel meegesleurd. De ovenklok in de keuken gaf het exacte tijdstip van het onheil aan: 8.31 uur. De scha de beperkte zich niet tot de kaarsen in Jacques Chirac: „Frankrijk is de afge lopen dagen gewond geraakt." Gb'Sai !05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2