Gillen de keuken meiden? T erneuzen eist meer geld slibput Dierenarts ook voor baasjes PZC Avonturen in dialect zeeland donderdag 30 december 1999 z 19 LcG^ADD Borssele dubt over plek voor nieuwbouw Overleg met Rijk ligt stil Verdachten Middelburgse noordzaak blijven in arrest OPRUIMING BIJ m ais on EXCLUSIEVE HERENKLED1NG Noordstraat 65 Terneuzen, tel. 0115-621017 Kortingen tot 50% o.a. Burberry's Lambswool pullovers van 228,- voor 159,- en Arrow rib broeken van 199,- voor 149,- Alles op Internet www.legrand.nl Geen paniek! Want in de laatste week van dit jaar biedt VoiceMail Actueel u de lekkerste en makkelijkste culinaire tips voor tijdens de jaarwisselling. U vindt er trouwens altijd handige ideeën, nieuwtjes en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en filmtips. En wat dacht u van een heerlijk lang en voordelig weekendje weg? VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Bel gratis: 0842-333. Max Schaub sluit Zaamslagse praktijk na 25 jaar door Bas Lippmann Nieuwkomer Cor Marcus uit Vogelwaarde boeit zijn gehoor met sappige verhalen. foto Peter Nicolai door Edy de Witte HENGSTDIJK - Met vuurpot ten op het terras en in het schijnsel van de verlichte dorpskerk, kreeg de vertel avond in Hengstdijk woens dagavond een nostalgisch tintje. In café 't Jagershuis vond de derde editie plaats van de 'K'en 's óöre zeggen, waar bij vertellers verhalen in dia lect voordragen. Het enige wat nog ontbrak was de plattebuiskachel. Vroeger schaarden de mensen zich in de wintertijd graag rond deze gezellige warmtebron om te luisteren naar verhalen. De ruim vijftig toehoorders letten niet zozeer op technische as pecten van het voorlezen, zo als intonatie, maar waren vooral gekomen voor de span ning, humor en dialectische tongval van de verhalen. De vertellers Sankie Koster, Ju- lien Blommaert, Ed Steijns, Cor Marcus en Rosita de Bak- ker-van Roeyen wisten het pu bliek hiermee als geen ander te boeien. De eerste drie zijn in Hengstdijk vertrouwde voor lees-sterren. In het dialect van het Land van Axel verhaalde Sankie Koster over het geheim van de welle, een gemetselde put voor op wellend grondwater. Julien Blommaert vertelde over Nieuw-Namen, een blijmoe dig, opgeruimd verhaal in Kauters dialect. Ed Steijns bracht in het dialect van het Land van Hulst een inwoner van 'd Ouwe Stoof (een ge hucht nabij Hengstdijk) ter sprake. Diens veelvuldig ge vloek werd door de pastoor ge straft met een bedevaart naar Ter Eecken op d'Ou Kapel (Kapellebrug). Dit leverde nogal wat consternatie op. Nieuwkomer Cor Marcus dook na de dood van een verzame laar in dienst schriften. Stof genoeg om met sappige verha len voor de dag te komen. Ook Rosita de Bakker-van Roeyen treedt pas net met haar werk naar buiten. Onlangs viel zij op de Gentse feesten als auteur in de prijzen. Met een zelfge schreven verhaal won ze de eerste prijs in de cursiefjes wedstrijd. Geen ingewikkelde volzinnen, maar begrijpelijke taal is haar motto. Door de grote belangstelling voor de verhalenavond bren gen de vertellers vandaag (donderdag) om 20.00 uur hun verhalen nog eens ten gehore in 't Jagershuis. ZAAMSLAG - Zaterdag zit hij tot op de dag precies vijfen twintig jaar in het vak. Tijd voor iets anders, zo dacht die renarts Max Schaub. Na 1 ja nuari verlaat hij huis, haard en dierenpraktijk. Alleen zijn twee katten en tekkels verhui zen mee naar Drente, waar hij aan de slag gaat als rijkskeu ringsinspecteur van voedsel. Afscheid nemen van Zeeuws- Vlaanderen. Van het land schap, de mensen. En de die ren. ,,Ik ben begin vijftig en dan ga je toch nadenken over je toekomst. Na lang dubben hebben mijn vrouw en ik be sloten een nieuwe uitdaging aan te gaan. Maar ik zal het hier heel erg missen. Vooral de omgang met de mensen. Dier geneeskunde is er niet alleen om dieren te genezen. Huisdie ren zijn ontzettend belangrijk voor hun eigenaren, die help je er ook enorm mee." Krachten Volgens zijn vrouw en assis tente Endi beschikt Schaub over een bijzondere gave. ,,Max heeft magnetische krachten. Dat werkt vooral bij katten en paarden. Hij legt zijn hand op hun kop en ze voelen minder pijn. Het werkt zelfs bij mij. Door handoplegging verdween de pijn die ik had door een zenuwontsteking." Tussen de kerstkaartjes in de keuken van zijn huis in Zaamslag hangt een prentje van kater Elmo die Schaub een jaar geleden opereerde nadat hij aangereden was. „Bedankt. Nu kan ik weer pijlsnel in bo men klimmen." Spuitje Op 1 januari 1975 begon Max Schaub zijn praktijk in Axel. Sinds die tijd is hij ook bij het dierenasiel in Terneuzen be trokken geweest. „Het asiel is bedoeld om voor de dieren een oplossing te zoeken. Voor ne gentig procent van de dieren vinden we een nieuwe eige naar. De andere dieren rest op den duur niets anders dan een spuitje, al is dat natuurlijk ontzettend moeilijk om te doen. In het asiel leven de die ren dicht op elkaar en komen er veel ziekten voor. Boven dien: als honden te lang in het asiel zitten krijgen ze ook psy chische problemen." Dierenarts Max Schaub neemt zijn honden Bas en Xiwat mee naar Drente,waar hij een nieuwe baan heeft. foto Peter Nicolai Zijn huis werd al snel een ver lengstuk van het asiel. Vele honden hebben er een dag door zijn huis gedwaald. Dat ge beurde als de hokken vol wa ren of op het moment dat hij het leed niet meer aan kon zien. Zo nam hij op een dag ook een Duitse herder mee naar huis. „Niemand wilde hem hebben, in zijn hok werd hij knettergek. Mijn zoon kon destijds nog maar net lopen en viel bovenop de herder, die er gens lag te slapen. Ik schrok me rot. Maar er gebeurde niets, nog geen grom. Pascha is daar na nog tien jaar bij ons geble ven." ,,Ik vind het belangrijk dat kinderen thuis een hond hebben. Die hebben een ge weldige opvoedende waarde. Als kinderen honden verzor gen leren ze leven met verant woordelijkheidsgevoel. Maar eigenaars gaan vaak ook te ver. Die beschouwen de beesten als gelijken; nemen ze mee naar bed en aan tafel. Een hond moet je wel in zijn waarde la ten, geen mensenleven laten lijden. Ze denken immers ook niet als mensen." Honden zullen ook nooit op mensen gaan lijken. Meestal is het andersom. Scheidend die renarts Max Schaub vertoont nog geen symptomen. Dat had makkelijk gekund, want naast wijlen Pascha, heeft Schaub al jaren poedels in huis. Bas en Xiwat verhuizen mee naar het noorden, waar Schaub in fe bruari aan een nieuwe uitda ging begint. „Ik ga er alles in specteren wat met voedsel van dierlijke afkomst te maken heeft. Van krokodillenvlees tot een kippe-ei. Maar ik kom hier wel terug hoor. Hier is mijn thuis." Vrouw gewond bij ongeval Hoek HOEK - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Noorddijk bij Hoek raakte woensdagmiddag een 53-jarige automobilis te uit Sas van Gent gewond. De vrouw moest per ambulance worden overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Ter neuzen De vrouw raakte om nog onduidelij ke redenen van de weg af met'haar auto en kwam tot stilstand tegen een boom. Het voertuig werd zwaar beschadigd. Werkstraffen voor drugshandel MIDDELBURG - Drie Zeeuws-Vlamingen zijn donderdag in Middelburg veroordeeld tot werkstraffen van 100 tot 240 uur voor de handel in softdrugs. Het trio werd in september aan gehouden en heeft bekend tientallen kilo 's wiet en hasj te heb ben doorverkocht aan leveranciers die ervoor zorgden dat het spul bij de gebruikers terecht kwam. De rechtbank legde een 34-jarige Heikantenaar de maximumwerkstraf van 240 uur op. Zijn even oude kompaan uit Terneuzen moet 180 uur on betaalde arbeid verrichten. De derde, een 29-jarige Zuiddor- penaar, kreeg 100 uur dienstverlening opgelegd. De drie heb ben bovendien allemaal een voorwaardelijke straf van zes tot vier maanden gevangenisstraf gekregen, voor het geval ze op nieuw in de fout gaan Weer bonnenregen op wegen MIDDELBURG - Ruim 2800 automobilisten kunnen een be keuring tegemoet zien voor het overtreden van de maximum snelheid. Zij werden afgelopen week geflitst op een van de Zeeuwse wegen die in het kader van het verkeershandha- vingsproject in de gaten worden gehouden. Voor te snel en/of door rood licht rijden zijn 667 bestuurders bekeurd. Ruim240 mensen krijgen een bon voor het niet dragen van de autogor del. Negen bromfietsers treft hetzelfde lot voor het niet dra gen van een helm. Voor diverse andere overtredingen zijn zes tien bekeuringen uitgeschreven. Haast achter uitbaggeren haven SINT PHILIPSLAND - De leden van Koninklijke Schippers vereniging Schuttevaer afdeling Noord-Zeeland hebben woensdag tijdens de jaarvergadering de hoop uitgesproken dat de haven van Sint Philipsland binnen nu en drie maanden wordt uitgebaggerd. De gemeente Tholen heeft, licht secreta ris M. J. Faasse toe, die toezegging eerder gedaan. Een snelle uitvoering van het karwei wordt als belangrijk gezien omdat één van de families die Sint Philipsland als thuishaven heeft op het punt staat een baby te krijgen. Het schip van de familie dat minstens honderd meter meet kan - tot er uitgebaggerd is - de haven niet in. Deze eerste jaarvergadering van de onlangs gefuseerde clubs uit Sint-Annaland en Sint Philipsland werd door zo'n vijftig - van de circa negentig - leden bezocht. Na af loop van de vergadering vonden er nog afzonderlijke etentjes plaats. De bedoeling is volgend jaar ook de gezelligheidsacti viteiten gezamenlijk te ondernemen. Mercedes cabriolet gestolen RENESSE - Vanaf een parkeerterrein aan de Jan van Renes- seweg in Renesse is in de nacht van dinsdag op woensdag een zilverkleurige Mercedes 124 cabriolet gestolen. De wagen heeft het (Duitse) kenteken KB-XY-55. Politie haalt stereo weg ZÏERIKZEE - Na een melding over geluidsoverlast heeft de politie dinsdag de geluidsapparatuur van een bewoner van de Haringvlietstraat in Zierikzee in beslag genomen. Tegen de man - die al eerder was gesommeerd de volumeknop omlaag te draaien - wordt proces-verbaal opgemaakt. doorMieke van der Jaqt BORSSELE - Borssele is bijna vol. In het dorp, dat alleen nog voor de natuurlijke groei mag bouwen, is nauwelijks nog bouwgrond aanwezig, alleen nog in sommige gaten in de be bouwing. Als de 22 woningen die er vol gens de provinciale richtlijnen tot 2007 mogen verrijzen, ge bouwd moeten worden, zal de gemeente Borsele haast moeten maken met de ontwikkeling van een bestemmingsplannetje. De vraag is alleen: waar? De gemeente legt vanaf van daag een structuurschets ter inzage, waarin alle mogelijke locaties worden overwogen. Dinsdag 11 januari houdt de ge meente een voorlichtingsbij eenkomst waarbij alle opties - het zijn er zes - worden uitge legd. Een uitbreiding van Bors sele kan niet zomaar op ieder mooi, leeg plekje aan de rand van het dorp. Bij de ontwikke ling moet terdege rekening wor den gehouden met de risico's van de industrie in het Sloege- bied. Dat betekent geen nieuwe huizen aan de noord- en de westkant van het rechthoekige dorp. De stedenbouwkundigen van het bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft uit Goes hebben zes locaties tegen het licht ge houden. Het gedeelte langs de zuidkant van de Monsterweg, tussen de dreef naar de monumentale boerderij en de bestaande lint bebouwing gooit hoge ogen als tussenoplossing in afwachting van een groter plan. Voor die grotere plannen gaat de voor keur uit naar het gebiedje ten zuiden van het Molenpad of het stuk grond ten zuidwesten van de huidige nieuwbouw. Advertentie IULST - Buurtvereniging Den lullaert houdt donderdag 6 ja- uari een Driekoningen-op- ocht in Hulst. )e kinderen verzamelen om 8.30 uur op het parkeerterrein an de Emmalaan. Voorafge- aan door een geluidswagen laakt men met lampionnen een acht door de buurt. Op het Van lenplein bezoeken de ver- kinderen een levende itstal. Er staan ook kraam- met warme chocolademelk lekkernijen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti I.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet he'. http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl deeltelijk verzonken depot, te komen. Dat zou slechts de helft kosten. Tijdens een besloten bij eenkomst waarin de raad van Terneuzen over het alternatieve plan geïnformeerd werd, bleek duidelijk dat bestuurlijk Ter neuzen niet op zo'n enorme slib- bult in de polder bezuiden de stad zit te wachten. Van der Hoofd: „De raadsleden hebben behoorlijk wat gaten geschoten in het verhaal van Rijkswater staat. Willen ze nu met ons over leg voeren over de randvoor waarden, dan willen wij eerst de zekerheid hebben of ze eventue le toezeggingen kunnen waar maken. Die zekerheid heeft de rijksdienst tot nu toe niet kun nen geven. Vandaar dat wij het overleg over deze kwestie heb ben opgeschort tot begin vol gendjaar." Vraagtekens De Terneuzense wethouder plaatst bovendien vraagtekens bij de kostprijs die Rijkswater staat voor de aanleg van het de pot in gedachten heeft. Met die tachtig miljoen gulden kan het depot van de plannen nooit wor den aangelegd. „In dat bedrag is ook de grondverwerving opge nomen, maar de hectareprijsdie Rijkswaterstaat hanteert valt veel lager uit dan de handels- prijs voor goede kleipercelen. Die gaan tegenwoordig van de hand voor 70.000 tot 80.000 gul den per hectare. Als je ziet wat er voor dit depot nodig is, dan spreken we toch over aanmer kelijke verschillen. Daarnaast willen we ook van Rijkswater staat de kosten vergoed zien die wij als gemeenten moeten ma ken om de aanleg van het depot mogelijk te maken. Gedacht moet dan worden aan de plano logische voorbereidingen, het veiwerken van vergunningaan vragen en meer van dit soort werk. Ook daar zal voor moeten worden betaald", aldus Van der Hoofd. reehter-commissaris bevolen. De beschuldiging is nog niet exact geformuleerd. Waar schijnlijk gaat het om doodslag of mishandeling, die de dood tot gevolg had. Politiewoordvoerder Jan van Mourick wilde zich niet uitlaten met welk wapen de bejaarde man op eerste kerstdag om het leven is gebracht. Het misdrijf vond plaats in de woning van Rottier aan de Ramstraat in Middelburg. Nader verhoor en de uitslag van het sporenonder zoek door het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag moeten de politie meer inzicht ver schaffen over de gewelddadige dood. De politie zegt geen aanleiding te hebben om aan te nemen dat buiten de twee aangehouden Middelburgers nog andere per sonen met het misdrijf te maken hebben gehad. Het op tweede kerstdag geformeerde onder zoeksteam is inmiddels terug gebracht tot zes rechercheurs. Advertentie doorConny van Gremberghe loor Jacques Cats I1IDDELBURG - De twee man ie» die worden beschuldigd van ictrokkenheid bij de geweldda dige dood van de 72-jarige An ion Rottier uit Middelburg blij- fcii vast zitten. Dat heeft de )ptocht van )riekoningen rekt door Hulst TERNEUZEN - Het overleg tussen de gemeente Terneuzen en Rijkswaterstaat over de aan leg van een slibdepot in de Koegorspolder is voorlopig op geschort. De gemeente wil niet inet de rijksdienst praten zolang er geen zekerheid bestaat of Rijkswaterstaat voldoende middelen tot zijn beschikking heeft om het project uit te voe ren. De gemeente wil bovendien pas overleg voeren over een moge lijke aanleg als in het budget voldoende ruimte bestaat om de wensen uit te voeren van de Ter neuzense raad over de vorm van het depot en de landschappelij ke inpassing ervan. Volgens wethouder K. van der Hoofd (openbare werken en pla nologie) is het standpunt van de Terneuzense raad nog altijd erg duidelijk. Een depot in de Koegorspolder mag er komen, maar alleen als het volledig ver zonken wordt in de bodem. Zo'n putdepotmeteen oppervlak van 90 hectare kost het Rijk zo n 160 miljoen gulden en dat wordt als te duur aangemerkt. Reden voor Rijkswaterstaat om eind okto ber met een alternatief, een ge- Huisarts Sluiskil neemt afscheid SLUISKIL - Dokter H. G. van Haelst neemt op donderdag 30 december officieel afscheid als huisarts van Sluiskil en omstre ken. Iijdens een receptie in 't Meu- lengat kan hem persoonlijk de ïand worden geschud. Bij de in- jang van de zaal zal een inzame ling worden gehouden voor Art- jjsen zonder Grenzen. De receptie vindt plaats van 17.30 uur tot 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 109