Stichting koopt kerk Terneuzen Lof voor licht, maar geluid verdeelt Goes RADIO Personeel Philips niet ingelicht over definitief besluit Vuurwerk niet aan te slepen Chauffeur ambulance veroordeeld zeeuwse almanak Verleiding Godshuis blijft behouden Zes maanden cel voor incestpleger Oostburgse zwaargewond bij ongeval OM ZEEUWS-VLAANDEREN PZC zeeland donderdag 30 december 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - Werknemers van Philips Lighting Terneuzen zijn kwaad over het feit dat ze niet zijn ingelicht over de ont wikkelingen van afgelopen week. Maandag liet de Philips- directie in Eindhoven weten dat de sluiting van de spaarlampen afdeling in Terneuzen definitief „Als medewerkers van Philips Lighting Terneuzen zien wij de media-informatie van de laat ste week omtrent de mogelijke sluiting als een groot misver stand", schrijven de medewer kers. .Aangezien wij - als mede werkers - niet zijn ingelicht door Philips, vakbonden of on dernemingsraad, nemen wij aan dat alle berichtgeving via de ra dio, tv en schrijvende pers on juist is. Wij kunnen ons niet voorstellen dat op deze wijze met mensen wordt omgegaan." CNV-kaderlid L. de Kraker er kent dat het personeel niet van de ontwikkelingen van deze week op de hoogte is gebracht. „Maar je moet daarbij wel be denken dat slechts tien procent van de werknemers aan het werk is. De rest is met vakantie, evenals de vakbondsbestuur ders en kaderleden." De Kraker betreurt het dat de werknemers het definitieve be sluit van de Philips-directie via de pers hebben moeten verne men. Maar volgens hem is dat ook de schuld van Philips zelf. „Het was normaal geweest als Philips eerst het eigen personeel had ingelicht. Philips doet nu zelf waar het de vakbonden al die tijd van beschuldigd heeft: vroegtijdig naar de pers lopen." Keuze OR-voorzitter A Canrinus zegt dat de informatievoorziening naar het personeel geen schoon heidsprijs verdient. „Je zit maar met een paar mensen op de fa- DEN HAAG- De ambulance chauffeur die bij een oefening op Schouwen-Duiveland een dodelijk ongeluk veroorzaakte gaat toch niet vrijuit. Het ge rechtshof in Den Haag veroor deelde de Noordgouwenaar tot 240 uur dienstverlening en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. Voorts werd een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid opgelegd voor de tijd van een jaar. De rechtbank in Middelburg, had de man eerder vrijgesproken. Het ongeluk vond eind oktober 1997 plaats op de kruising De- lingsdijk-Serooskerkseweg bij Serooskerke (S). De chauffeur nam deel aan een oefening die was bedoeld om te testen hoe snel een ziekenwagen op de plek van het onheil is. Hij reed met hoge snelheid, met zwaailichten en sirenes in werking door rood licht en botste op het kruispunt tegen een personenauto op. De 47-jarige Helena Verpoorten uit Zonnemaire werd daarbij op slag gedood. De chauffeur van de ziekenwagen moest met ver wondingen naar het ziekenhuis in Goes worden overgebracht. Advocaat-generaal E. Ruijs stelde tijdens de zitting van het gerechtshof dat de chauffeur van de ziekenwagen ten onrech te signalen had gevoerd en met 108 kilometer per uur veel en veel te hard het kruispunt was opgereden. Hij eiste zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf plus twaalf maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, waai-van de helft voorwaar delijk. briek. Om toch iedereen te be reiken, hebben we gekozen om maandag een persbericht de deur uit te doen. Volgende week wordt iedereen bijgepraat." Canrinus wijst met een beschul digende vinger naar Philips. „De directie heeft een onfat soenlijk moment gekozen om het besluit naar buiten te bren gen. Ze heeft als een dief in de nacht de beslissing genomen. Daarom moest de OR kiezen voor de minst kwade oplos sing." Volgens Canrinus zullen de werknemers komende maandag of dinsdag op de hoogte worden gebracht, afhankelijk van het aantal werknemers dat dan op de fabriek aanwezig is. Volgens Philips-woordvoerder J. Crolla heeft de directie zorg vuldig gehandeld. „Maandag is er een brief aan de werknemers de deur uitgegaan. Die hebben ze als het goed is dus dinsdag ontvangen." (Advertentie) DRVKKLRY I HF.MA 1900- 2000 nieuw: Zeeland 1900-2000 door Jan J.B. Kuipers en Katie Zonnewlle-Hevning ƒ29,50 prijsvraag iconen van de wie herkent de meeste mensen 'who have made a difference' prijsvraag Kinderboeken- millennium quiz voor iedereen van 8 tot 108 wedstrijdformulieren in De Drvkkerv vanmiddag 13-30- 17.00 uur i^amweasirijai voor scholieren 14.30- 16.30 uur speelt mondharp samen met Enno Meiers en Jules Bitter vanaf 17.00 uur in De Brasserie stamppot raapjes ƒ13,50 gevulde courgette (vegetarisch) 17,50 tempoura van kip, groente en gamba's ƒ21,50 vrijdag 31 december 12.00- 14.00 uur Dirk-Jan de Kuyper Priscilla Geelhoed de Winkel DRVK in Wóorc Brasserie KERY Beeld Geluid B Markt 51 B Middelburg (0118) 886886 Hij had er alleen maar goede bedoelingen mee gehad, die Vlissingse caféhouder. Daags voor het kerstfeest ivas hij er op uitgetrokken om cadeau tjes te kopen voor zijn werk neemsters. Waarbij hij zich had laten inspireren door hun - geheel verschillende - persoonlijkheden. Voor de godvrezende Carmen een kaars, voor de wulpse Mireil le een toepasselijk boekje. Zo stonden er op de eerste kerst-t dag twee pakjes op de toog. Zijn zoon overhandigde ze uit zijn naam aan de dames, om thuis uit te pakken. De volgende dag kreeg hij er van zijn Spaanse werkneem ster flink van langs. Hoe hij het in zijn hoofd haalde, de viezerik, wat hij wel niet dacht! En dat haar man er het zijne van gedacht had! Waar op ze het boek verachtelijk van zich afwierp. De Kama Sutra ligt nu op zijn nachtkastje. De tv-toren in Goes is dit jaar voor het laatst zo uitbundig verlicht. foto Willem M ie ras door Rolf Bosboom GOES - Ondanks geluidsbe- perkende maatregelen en een excuusbrief regende het woensdagavond opnieuw klachten over het millenni umproject rond de tv- en wa tertoren in Goes. Tussen half acht en acht uur telde de poli tie zo'n 65 meldingen van ge luidsoverlast. Het begin van de licht-, beeld en geluidsmanifestatie Mml- iLlEeNnliUuMm, dinsdag, leidde ook al tot ergernis bij vooral omwonenden van de watertoren. Zij stoorden zich aan het geluid en de meeste van hen waren niet op de hoogte van het project. De po litie ontving tientallen klach ten. De organiserende stichting Voorheen De Vesten Verlicht (VhDW) heeft daarom giste ren twee van de vier geluids boxen op de watertoren weg gehaald en de andere twee iets gekanteld. Bovendien heeft de stichting tweehonderd brieven in de buurt verspreid, waarin zij excuses aanbiedt voor het te hard afgestelde ge luid van dinsdag. Toch was het gisteravond, toen het programma groten deels bestond uit een geluids kunstwerk van Moniek Toe bosch, opnieuw raak. Veel mensen konden het als enge lengezang klinkende stuk niet waarderen. Volgens de politie kwamen de klachten vooral van ouders van 'kleine kinde ren die de vreemde geluiden niet konden plaatsen en van streek raakten'. De gemeente Goes heeft vergunning voor het project verleend. Burge meester D. J. van der Zaag zegt waardering voor het ini tiatief van VhDW te hebben. ,Ik vind er helemaal niets ver keerds aan. Ik vraag ook wat tolerantievermogen van de inwoners van Goes. Het is maar een half uur per avond. Steunbetuigingen E. Beekman van VhDW zegt in de loop van woensdag veel steunbetuigingen en waarde rende reacties te hebben ont vangen. Dat anderen zich juist storen aan de torenmani festatie, betreurt hij. „We wil len geen overlast veroorza ken, want wat hebben wij daaraan?" Eerder kreeg de stichting uit streng-christelij- ke hoek al negatieve reacties op de inhoud van het pro gramma, dat 'aanstootge vend' zou zijn. Tv-toren Naast de wisselende menin gen over het geluidsonderdeel oogst het licht wij wel uitslui tend lof. De tv-toren is deze week nog-fraaier verlicht dan andere jaren en is daardoor 's avonds van grote afstand te zien. Ook de watertoren staat in de schijnwerpers. Overi gens is het de laatste keer dat de tv-toren aan het eind van het jaar is verlicht. KPN Tele com geeft er in het vervolg geen toestemming meer voor. Het geluidsonderdeel van MmliLlEeNnüUuMm gaat vanavond om 19.30 uur verder en wordt tijdens de jaarwisse ling tussen 23.45 en 1.30 uur afgesloten met een geluids compilatie. Het programma van vanavond draagt de toe passelijke titel 'Of het wat zachter kan'. door Joost Bosman TERNEUZEN - De Grote Kerk in Terneuzen blijft zo goed als zeker behouden. Woensdag be reikten de stichting tot behoud van de kerk en het Centrum Management een principe-ak koord met de Centrale Kerken raad (CK) van de hervormde ge meente. Als de Provinciale Synode in Middelburg de overeenstem ming goedkeurt, gaat de Grote Kerk over in handen van de stichting. Het akkoord behelst een wijziging op een eerder ge daan voorstel, dat Middelburg al had goedgekeurd. Hoogtijdagen De kerk zal zijn religieuze func tie verliezen; er vinden straks alleen cultureel-maatschappe- lijke evenementen plaats. Waarschijnlijk blijft wel de mo gelijkheid bestaan om de Grote Kerk incidenteel te gebruiken tijdens hoogtijdagen en andere religieuze aangelegenheden. (Advertentie) WIJ ZIJN ER KLAAR VOOR! ONS (fsso) TANKSTATION IS WEER OPEN! Autobedrijf Van Strien v/d Spiegelstraat 92 Goes CK-voorzitter ds. C. van Al der wegen wil niet inhoudelijk in gaan op de gisteren bereikte overeenstemming, maar zegt heel gelukkig te zijn dat de par tijen elkaar hebben gevonden. „We moeten het akkoord eerst nog voorleggen aan de Centrale Kerkenraad en de stichting tot behoud van de kerk. Waar schijnlijk al in januari zal de overeenkomst worden afge rond. Daar zullen we ons sterk voor maken." Of de Provinciale Synode zich met de principe overeenkomst zal kunnen ver enigen, vindt Van Alderwegen moeilijk in te schatten. „Maar ik heb reden om optimistisch te zijn." Vorige week al bracht de stich ting een bod uit op de Grote Kerkmaar dat werd door de CK te laag bevonden. De geschatte waarde van het godshuis be draagt ruim 3,5 ton en het bod van de stichting zat daar ruim schoots onder. De stichting zou alsnog op zoek gaan naar exter ne financiers. Of de CK zou toch akkoord gaan met het bod, dat later zou worden aangevuld met de exploitatie-opbrengsten die de stichting met de kerk hoopt te behalen. Van Alderwegen wilde gisteren niet zeggen voor welke van de twee oplossingen is gekozen. Volgens W. Naeye, voorzitter van het Centrum Management is er een koopconstructie be dacht waar 'geen van beide par tijen pijn aan lijdt'. Hij ver wacht dat de kerk per 1 februari in handen van de stichting over gaat. Dan wordt er ook een stichtingsbestuur geformeerd. Naeye wijst op het achterstallig onderhoud voor de kerk, waar voor de stichting geld bijeen moet krijgen. Het eerste bedrag is al binnen: bij de opening van zijn meubelzaak in Terneuzen heeft Naeye vorige week enkele duizenden guldens ingezameld. De rest kan eventueel extern worden gefinancierd - bijvoor beeld door een hypotheek - of met donaties van particulieren. Geld Naeye verwacht dat heel wat mensen bereid zijn geld te geven voor behoud van de kerk: „Tij dens de Kerstnacht was het zo druk, dat mensen teleurgesteld naar huis moesten. Er moet dus een modus voor gevonden kun nen worden." De hervormde gemeente besloot vorig jaar de Grote Kerk af te stoten om het begrotingstekort van ruim 2,5 ton te kunnen dek ken. Daarmee kwam zij in con flict met wijk West, die tot eind maart van dit jaar zijn zondagse erediensten hield in de Grote Kerk. Het conflict leidde afgelopen voorjaar tot het aftreden van de kerkenraad van wijk West. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 47-jarige inwoner van Krui- ningen veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. De man heeft zich zes jaar gele den schuldig gemaakt aan in cest met zijn toen vijftienjarige stiefdochter. Het meisje krijgt een schadevergoeding van 2500 gulden. RETRANCHEMENT - Een 41- jarige vrouw uit Oostburg is woensdagochtend, na een een zijdig auto-ongeluk, met zwaar inwendig letsel naar het Sint- .Tan-ziekenhuis in Brugge over gebracht. De Oostburgse reed over de Zanddijk bij Retranchement en raakte bij een inhaalmanoeuvre van de weg. Haar auto schoot door de berm en kwam op de bo dem van een sloot tot stilstand. De trauma-helikopter uit Brug ge was ter plaatse, maar beslo ten werd om de gewonde vrouw per ambulance naar het zieken huis te brengen. foto Peter Nicolai door Bas Lippmann TERNEUZEN - Vuurwerkver kopers deden woensdag bijzon der goede zaken in Zeeuws- Vlaanderen. Het was voor het eerst mogelijk om het bestelde vuurwerk op te halen. Maar ook in de losse verkoop gingen de potten, matten en pijlen als warme broodjes over de toon bank. „Zestig of zeventig gulden per stuk, het lijkt wel of geld geen rol speelt", zegt Cor Klaassen uit Axel. „Het gaat gewoon ab normaal snel. Als het zo door gaat zijn we morgen al uitver kocht. „Dit jaar hebben we veel meer ingekocht dan de vorige jaren. Maar alles wat we extra hadden besteld, is morgen waarschijnlijk wel al op." Ook het Antiekhuis in Terneu zen had gerekend op massale toeloop op millenniumvuur werk. „Het was echt enorm druk", zegt Ellis Buijsse. „Het is duidelijk dat er dit jaar meel mensen zijn die met oud en nieuw vuurwerk af willen ste ken. Bovendien kopen ze per persoon gigantische in." De po litie had gisteren zijn handen (Advertentie) RADIO vrijdag 31 december 07.00 uur - 18.30 uur 18.30 uur - 02.00 uur zaterdag I januari 10.00 uur - 12.00 uur 12.00 uur - 12.15 uur 12.15 uur - 18.00 uur reguliere programmering EXTRA: 'Zeeland op de drempel', nieuws uit de millenniumnacht Nieuwjaarsconcert 'Millennium Seaproms', Scheldeloodsenkoor en Het Zeeuws Orkest Omroep Zeeland Nieuws 'Er is er I jarig...', programma rond het 10-jarig bestaan van Omroep Zeeland met vanaf 17.00 uur: nieuws vrijdag 31 december 18.00 uur 0.00 uur hele nacht- zaterdag I januari tot 13.00 uur vanaf 13.00 uur vanaf 16.00 uur elk uur Nieuws, Springtij en Trugkieke (elk uur) Tekst TV en Teletekst nieuws over de jaarwisseling in Zeeland Tekst TV en Teletekst elk uur Omroep Zeeland Nieuws over de millenniumnacht Juke Joints met Big Band, concertregistratie Muis Leeuw Juke Joints met Big Band, concertregistratie R EF ZEE LAND TELEVISIE www.omroepzeeland.nl vol aan mensen die het niet kon den laten het gekochte vuur werk tot de eeuwwisseling te bewaren. In Breskens en Hoek werden vier jongens in de leef tijd van twaalf tot vijftien jaar betrapt bij het afsteken van rot jes. Zij moeten zich melden bij bureau Halt. Verder raakte er in Breskens een betonnen afval container opgeblazen door een vuurwerkbom. Tegen een veer tigjarige man uit Hulst maakte de politie proces-verbaal op omdat hij een in België gekochte twintigduizendklapper ver voerde. Een viertal eveneens uit België afkomstige honderddui zendklappers trof de politie aan in een bedrijf in Sluis. Tegen twee uit Sluis en Aardenburg afkomstige mannen van 18 en 22 jaar werd proces-verbaal opgemaakt. Grote drukte in het Antiekhuis in Terneuzen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 107