Studie naar landschapscamping PZC Speuren naar keutels in het bos Gevarieerd aanbod aan exposities in cultureel programma zeeland 20 Schouwen bereidt realisering Zonnehoeve in Zonnemaire voor Terneuzen ziet af van dure parkeerkelder Schippersvereniging steunt plan uitbreiding haven St. Annaland Millenniumduik in Cadzand-Bad Djembe-spelers openen seizoen College Goes geeft garanties aan omwonenden nieuwbouw donderdag 30 december 1999 door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - De gemeente Sehouwen-Duiveland gaat werken aan een juridisch-pla- nologische regeling om de reali sering van landschapscamping Zonnehoeve in Zonnemaire mo gelijk te maken. Ook komt er een onderzoek naar de vraag TERNEUZEN - De bouw van een nieuwe parkeergarage in de voormalige Westkolk in Terneu zen gaat niet door. De gemeente Terneuzen ziet af van het project omdat de kosten van de bouw te hoog dreigen uit te vallen. Wet houder K. van der Hoofd (open bare werken) bevestigde dit gis teren. Het dagelijks bestuur van Ter- neuzen liet eind augustus het Hulster milieubureau Colsen een onderzoek instellen naar de vervuilingsgraad van de oude kanaalarm en de Westkolk, die eindjaren '60 bij de kanaalwer- ken onder een metersdikke grondlaag waren verdwenen. Die vervulling bleek erg mee te vallen. Reden voor het college om vervolgens het aannemers bedrijf Van der Poel te vragen een tweede onderzoek in te stel len naar de bouw van een par keergarage op de fundamenten van het oude sluizencomplex, dat ondergronds grotendeels in tact is gebleven. Uit de bevindingen van Van der Poel heeft het college de conclu sie getrokken dat een onder grondse garage in de kolk te duur gaat worden. Wat voor be drag ermee gemoeid is wilde Van der Hoofd woensdag niet zeggen, maar hij gaf wel aan dat een Westkolkgarage duurder zal uitpakken dan de Oostkolk- garage, die het Sasse bedrijf Aquavia enkele jaren geleden realiseerde voor zo'n vijf mil joen gulden. De gemeente gaat nu kijken welke alternatieven er resten om in de directe nabij heid van het nieuwe theater aan de Westkolkstraat 250 parkeer plaatsen te realiseren. hoe Schouwens tweede land schapscamping ingepast kan worden in de gemeentelijke be leidskaders voor wat betreft verkeer en agrarische ontwik kelingsmogelijkheden voor de buren van de camping. De juridisch-planologische re geling vergt een investering van 12.000 gulden en die rekening wordt op het bordje van initia tiefnemer, nu nog mini-cam pinghouder, G. M. van der Bijl gelegd. Genoemd onderzoek kost nog eens 8000 gulden, maar die neemt de gemeente Schou wen-Duiveland voor haar reke ning. Het onderzoek, zo blijkt uit een ambtelijke notitie van beleidsmedewerker toerisme T. Rigter van de gemeente Schou- wen-Duiveland, is nodig omdat men ten gemeentehuize niet be schikt over een nota platte landsvernieuwing. En daar mag Van der Bijl niet de dupe van worden. Voor het overige zijn de plannen voor de Zonnehoeve in een ver gevorderd stadium. Het inrich tingsplan is zo goed als klaar. Van der Bijl wil van de 50 hecta re landbouwgrond die hij bezit 2,8 hectare bestemmen voor de landschapscamping. Twee hec tare wordt benut voor natuur- bouw en 0,8 hectare voor het in richten van 24 niet-permanente kampeerplaatsen. Van der Bijl drijft nu naast zijn landbouw bedrijf een mini-camping met 15 standplaatsen. Cultuurhistorie Bij de invulling van de plannen voor De Zonnehoeve is cultuur historie het uitgangspunt. Er is een erf met hofhek en een oprij laan (hofbaan), geflankeerd door esdoorns. Centraal op het erf staat het 18e-eeuwse boe renhuis, omgeven door een parkachtige tuin én een origine le boeren(moes)tuin. Compleet met moerbeiboom. Op het erf verder de schuur met de zwart- geteerde planken en opvallende overstekken en boeiboorden in Schouwse stijl en het wagen huis. Van der Bijl, die al sinds 1994 probeert zijn plannen te verwe zenlijken, is vastbesloten om van de tweede Schouwse land schapscamping een succes te maken, maar wanneer hij daad De Zonnehoeve aan de Rietdijk bij Zonnemaire wordt Schouwens tweede landschapscamping. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Een eerste hobbel in de jachthavenuitbrei ding die Watersportvereniging Sint-Annaland voor ogen heeft, is genomen. De leden van Ko ninklijke Schippers Vereniging (KSV) Schuttevaer afdeling Noord-Zeeland schikten zich woensdag, tijdens de jaarverga dering van deze club, in de uit breidingsplannen. ..Als er voor ons niet meer ruim te afgaat, dan is dit in orde. Al is er wel gezegd dat we alert moe ten blijven op zulk soort ont wikkelingen. Er komt namelijk steeds meer jachthaven bij", zegt Schuttevaer-secretaris M. J. Faasse na afloop van de vergadering. Van de huidige plaats voor de handelsvaart aan de loswal in Sint-Annaland gaat, ten behoe ve van de waterrecreatie, een stukje af. Aan de dwars wal wordt daarentegen extra ruimte gecreëerd, wat per saldo - vol gens Faasse - vergelijkbare ruimte oplevert. De wal wordt in hoofdzaak gebruikt door schepen die Sint-Annaland als thuishaven hebben. De Stallandse watersportver eniging heeft het plan om het huidige aantal ligplaatsen, dat zo'n 240 a 250 stuks bedraagt, uit te breiden met zo'n vijftig tot zestig permanente plaatsen. „Het liefste hadden we er hon derd bij gehad, maar dat zou tot CADZAND-BAD - Wie durft, kan zaterdag 1 januari een mil lenniumduik maken in het kou de Noordzeewater vanaf het strand bij paviljoen De Zee meeuw in Cadzand. In Scheveningen is de nieuw jaarsduik traditie, en een aantal enthousiastelingen uit Cadzand wil dit nu ook eens in eigen streek proberen. De Millenni umduik wordt begeleid door le den van de North Sea Swim ming Association (NSSA). De leden van de NSSA zwemmen het hele jaar door in de Noord zee, maar dan wel met een wets- uit aan. Om 12.30 is het verza melen bij paviljoen De Zee meeuw, waarna om 13.00 uur het ruime sop wordt gekozen. Na afloop is er voor de deelne mers erwtensoep met worst. een té grote aantasting van de handelsvaart leiden", schetst secretaris C. Nuyten van de wa tersportvereniging het voorge stelde compromis. De wachtlijst van de club is aanmerkelijk gro ter; de lijst telt een dikke hon derdentwintig namen. Watersportvereniging Sint-An naland heeft verder het plan om het aantal passantenplaatsen met twintig tot dertig plaatsen uit te breiden. Voor deze groep havenbezoekers staat ook een kwaliteitsverbetering van de ligplaatsen op het programma. Hiervoor is, meldt Nuijten, sub sidie aangevraagd bij de pro vincie Zeeland en bij belangen organisatie Recreatie en Toervaart in Den Haag. De be doeling is een goede steiger aan te leggen, die zo dicht mogelijk bij het dorp ligt. Bovendien wil de vereniging voorzieningen treffen die het mogelijk maken huishoudelijk afvalwater op de wal te lozen. Om tegemoet te ko men aan de wensen van de ha- vengasten is er ook een investe- ringsplan opgezet voor de ontwikkeling van een beter toi letgebouw, een groter clubge bouw, een wasserette en een fietsstalling en -verhuurvoor- ziening. Steun Nuyten hoopt op steun van de gemeente Tholen bij de realise ring van de plannen. Temeer omdat ook de Stuurgroep Oos- terschelde nog van het belang van de uitbreiding moet worden overtuigd. Instemming van de gemeente lijkt hem logisch. „Meer ligplaatsen betekent een belangrijke economische im puls voor de middenstand van Sint-Annaland.Het ontbreken van jachthavenvoorzieningen in dit dorp weerhoudt bootbe- zitters bovendien niet van het varen. „Maar dan meren ze af in de Krabbenkreek, wat een eco logisch gevoelig gebied is. Ik denk dat je moet proberen een evenwicht te vinden in ecologi sche waarden en in de behoeften die mensen hebben. We hebben ook geen kermisachtige ont wikkelingen voor ogen. Inte gendeel. We zoeken juist naar dat goede evenwicht. Nuyten wil niet al te stellig vooruitlopen op het mogelijke tijdstip dat er uitgebreid gaat worden. De watersportvereni ging kan echter, wat hem be treft, meteen volgend jaar met de uitvoering aan de slag. Voormalig gids Hans Boomstra zoekt op wat voor keutel boswachter Hans van der Weele (rechts) nu weer gevonden heeft. foto Dirk-Jan Gjeltema door Martine Bruynooge OOSTKAPELLE - De kinde ren giechelen wat af als bos wachter Hans van der Weele de konijnenkeutels loswrijft en ontleedt. Poep-goed, is het thema van de wandeltocht in natuurgebied De Manteling, die Staatsbosbeheer in samen werking met het Zeeuws Bio logisch Museum woensdag middag houdt. Boswachter en ongeveer dertig wandelaars zoeken actief naar dierenpoep om er meer over te leren. Zo'n dertig volwassenen en ongeveer tien kinderen lopen vanaf het museum mee met boswachter Hans van der Weele. Onderweg naar het na tuurgebied vertelt hij speels over het belang van dieren poep. „Doordat we onderzoe ken waar en hoeveel de dieren in ons gebied poepen, kunnen we zien hoe groot de populatie is en waar de beesten leven. Dat is belangrijk voor de bees ten en de mensen. Als er bij voorbeeld te veel dieren ko men in het gebied, krijgen omwonenden last. De dieren gaan dan op zoek naar eten in de boomgaarden hiernaast. Dan bestaat de kans dat er op de beesten wordt geschoten." De groep stopt bij een konij nenlatrine, een heuvel die door de tijd wordt gevormd als ko nijnen meerdere malen op de zelfde plaats poepen. „Een konijn heeft maar een klein spijsverteringsstelsel. Hij kan zijn voedsel niet in één keer verteren", weet mevrouw Boomstra. Haar man is voor malig gids van Staatsbosbe heer. „Daarom maakt hij eerst grasballetjes in zijn maag, die hij meteen na het uitpoepen weer opeet. Daarna verteert hij die balletjes en poept ze voor de laatste keer uit in zijn hol." Ze rolt de keutel fijn en laat zien dat er gras in zit. An- niek Rijniersen (10) uit Koude- kerke vindt haar eerste keutel in de duinen. Oud-gids Hans Boomstra helpt haar bij het vinden van het bijbehorende dier. „Je moet het proeven, dan weet je het." Schuin kijkt ze naar haar vondst. Voor ieder een is duidelijk dat een keutel meer is dan gewoon een afval product. Van der Weele wijst tijdens de wandeling op het belang van het bos dat in de jaren vijftig is aangelegd. Terwijl de kinde ren enthousiast zoeken naar bijzondere keutels, luisteren de ouderen geïnteresseerd naar het verhaal van de bos wachter over het reeënbed. Het is een bedje van bladeren dat reeën en damherten maken om hun voedsel te herkauwen voordat ze het uitpoepen. P. Huige uit Hoogerheide: „Ik kwam hier voor het bos, maar de informatie over de poep is erg verrassend." Expositie In het Zeeuws Biologisch Mu seum is tot 29 oktober 2000 een expositie te zien over de stoel gang bij mens en dier. Door de expositie hoopt het museum het taboe rond poep dan ook eindelijk te doorbreken. Want wat is er gewoner dan poep? Iedereen heeft er dagelij ks mee te maken. Tijdens de expositie kunnen kinderen onder meer een quiz doen terwijl ze op een toiletpot zitten. „Wie weel er nu dat de struisvogel de enige vogel is die de urine apart van de ont lasting uitscheidt?", zegt Maaike (8) uit Utrecht „Huh? Zit er een darm in mijn buik die vijf meter lang is?" Het is duidelijk dat na het bezoeken van de expositie over poep en de geschiedenis van het toilet niemand meer achteloos naar de wc gaat. werkelijk kan beginnen is vol gens hem nog niet te zeggen. Het voorstel om een planolo- gisch-juridische regeling te treffen en het onderzoek naar inpassing te doen prijkt op de lijst van ingekomen stukken van de vergadering van de com missie grondgebiedszaken, ruimtelijke ordening en econo mische zaken (GGZ/ROEZ) van woensdag 12 januari. De verga dering wordt gehouden in de kantine van het gemeentehuis aan het Hatfieldpark in Zierik- zee en begint om 19.30 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - On danks de korting van tiendui zend gulden op de gemeentelij ke subsidie is het de Stichting Westerschouwen Kultureel (SWK) dankzij veel vrijwillige inzet gelukt ook voor 2000 een breed cultureel jaarprogramma op te stellen met veel verschil lende exposities in galerieruim te De Bewaerschole en met nieuwe presentaties in De Burghse Schoole. Zo zijn voor De Burghse Schoole inmiddels de voorbe reidingen in gang gezet voor een nieuwe wisselexpositie met als titel 'Van aap, noot, mies tot- .meer dan een eeuw lezen'Het is de bedoeling dat hier een bre de presentatie wordt gemaakt vanleesplankjes in allerlei soor ten en maten, aangevuld met daarbij behorend leesmateriaal van vroeger tot heden. Deze nieuwe wisselexpositie wordt ingericht in het voormali ge natuurkunde lokaal. De SWK heeft besloten de tentoon stelling van natuuraspecten te beëindigen en de natuurpresen- tatie vanaf nu over te laten aan de Boswachterij in Wester schouwen. Het archeologisch lokaal in de Burghse Schoole wordt ook enigszins aangepast en krijgt een informatieve presentatie met betrekking tot de Karolin gische Burchten. Schooklasje Het oude schoolklasje blijft ge handhaafd. Wel zal er een kleine uitbreiding plaatsvinden, zodat de kinderen die met of zonder ouders het museum bezoeken, daar ook met diverse schoolse activiteiten bezig kunnen zijn. In speciale vitrines komen de vele voorwerpen die de SWK in •de loop der j a ren v an veel gevers in bezit heeft gekregen. Er valt de komende maanden nog veel werk te verrichten in De Burghse Schoole. Het nieu we seizoen in dit kleine museum start op zaterdag 15 april. In galerieruimte De Bewaer schole worden gedurende het gehele jaar exposities gehou den. De eerste in 2000 is een ten toonstelling met schilderijen en triptieken van Norma Holm. Zij exposeert van 15 januari tot@ met 2 februari in De Bewaer schole. Daarna is het de beui aan Mathilde Zijp met schilde rijen en Frank Stoopman me beeldhouwwerk. Andere expo santen het komende jaar in D Bewaerschole zijn onder mee Greetje van de Akker (schilde rijen), Ina Wilbrink (keramie) en rakie), Michiel van Nieuw land (grafiek en linosnede) Petra Groen (gemengde media Een speciale thematentoonstel ling over architectuur wordtin gevuld door Jos van der Po (schilderijen en etsen) en Gerd Vogelzang (acryl schilderijen) De SWK begint het cultura programma in 2000 met ee nieuwjaarsconcert op zaterda 8 januari in de Hervormde ker in Burgh. Daar treedt het koper kwintet Timbres Divers uj Hendrik Ido Ambacht op D; kwintet brengt een gevarieer programma van klassiek to swing. Bach en Grieg worde afgewisseld met Bernstein. Ver der is er een gastoptreden vandi21 harpiste Katja van der Veer. Zi treedt niet louter als soliste oj maar zal ook samen met hetko perkwintet een concert vand hedendaagse componist Ja Koetsier ten gehore brengen. Het concert begint om 160 0 uui Kaarten zijn in voorverkooj verkrijgbaar bij De Bewaer. schole. MIDDELBURG - Veertig les lingen van de Slagwerkschoc ?af Rotterdam openen op zondaj middag 9 januari het nieuw - seizoen met een demonstrati Li djembespelen in de Kloveniers j doelen in Middelburg. De populariteit van de West Afrikaanse handtrommel groei nog steeds. Diverse groepe leerlingen laten tussen half vis en half zes hun swingende rit mes horen. Ook geeft het demo ensemblé Rakadiou korte op tredens. Belangstellenden kus nen het zelf ook eens proben en vanaf half zes informat!2o. krijgen over de lessen die ha januari weer beginnen. GOES - De belangen van de be woners van Overzuid in Goes zijn in de plannen voor de nieu we wijken Ouverture en Aria voldoende gewaarborgd. Dat stelt het college van burgemees ter en wethouders in zijn reactie op de bezwaren die zeventien bewoners van Overzuid geza menlijk hadden ingediend. De nieuwe wijken komen ten zuidwesten (Ouverture) en ten zuiden (Aria) van Overzuid. De bewoners aan de rand van Over zuid zeggen bij de aankoop van hun woning van de gemeente de toezegging te hebben gekregen dat er voldoende afstand blijft met de toekomstige bebouwing. Ook zou beloofd zijn dat er groengordel van tachtig meti breed tussen beide stadsdels komt. Die groenzone staat nis $in in het bestemmingsplan, matei, de gemeente heeft steeds aangf jja9 geven de belofte na te komei De bewoners eisen dat de stroo ook in het bestemmingspla wordt opgenomen. B en W zeg|ni gen daar niet aan te kunnen vo 6 doen, omdat het plan daarvi te globaal van opzet is. Het college hoopt dat het bi stemmingsplan in oktober 200 van kracht wordt, zodat Or.i bouw kan beginnen. In twint 01 jaar moeten er duizend won» gen verrijzen. De Heer is mijn Herder Psalm 25 Dankbaar voor wat hij tijdens zijn leven voor ons heeft betekend geven wij met veel verdriet kennis dat plotseling van ons is heengegaan onze lieve va der en opa JOHANNIS LIEVEN CAPELLE sinds 17 augustus 1981 weduwnaar van Bastiana Cornelia Contant in de leeftijd van 80 jaar. Zijn altijd bezige handen hebben nu rust gevonden Zijn hart dat voor ons klopte is nu stil geworden Maar in dankbare herinnering leeft pa bij ons voort want vaders sterven niet Frans Capelle Liesbeth Capelle-Mandemaker Désirée Ivan Senny Capelle Jeannette van Capelle-van der Borden Eléne Fabiënne Noël 28 december 1999. Galgeweg 7 4506 NJ Nieuwerkerk De dienst van Woord en gebed voor familie en be langstellenden zal gehouden worden maandag 3 ja nuari 2000 in de Jacobuskerk, Ooststraat te Nieu werkerk, aanvang 13.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats aan de Burg. van Veenstraat te Nieuwerkerk, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in Ons Dorpshuis, Posfstraat 20 te Nieuwerkerk. Heden werd uit de familiekring weggenomen onze lieve zuster en tante LEVINA JOHANNA RINGEEBERG- VAN DER WEIJDE echtgenote van Jac. Ringelberg in de leeftijd van 85 jaar. Nieuwerkerk: P. S. van Popering-van der Weijde Lisse: J. Smits-van der Weijde Neven en nichten 29 december 1999. fee ?sy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 100