Lawines verrassen alpinisten MmliLlEeNnliUuMm-geluid valt verkeerd bij Goesenaren Kapers stellen nieuwe eisen Philips blijft bij sluiting fabriek in Terneuzen Hoogste champagnepiramide 11 n Oostenrijk zeker twaalf doden onder de sneeuw D66 vermoedt kartels bij grootwinkelbedrijf Nu kortingen tot 50% op alle kerstartikelen. 4 WEKEN VOOR PZC iintratuin Licht winters Énkele buien, soms winters van karakter, tussendoor af en toe wat zon. Maximumtemperatuur van 3 tot 6 graden. 12e jaargang no. 307 mensdag 29 december 1999 isse nummers 1,80 lichte muziek NNSBRUCK - Lawines lebben gisteren in Oos- enrijk aan zeker twaalf aensen het leven gekost. )rie konden zwaar ge tond onder de sneeuw andaan worden gehaald, lat heeft het Oostenrijkse awinecentrum bekend- remaakt. Galtür werd een groep van ien Duitse alpinisten door een atvine verrast. Hoewel zij an onze redactie buitenland ransen zwijgen jver aanbod Smit om olie uit lanker te bergen ROTTERDAM - Bergingsbe drijf Smit Internationale heeft al een paar dagen voor Kerstmis aangeboden het restant olie uit de gezonken Maltese tanker Er- ia voor de Bretonse kust te pompen. Volgens een woord- ioerder van Smit Internationa lehebben de Franse overheid en oliemaatschappij TotalFina nog niet op het aanbod gereageerd. Inmiddels is 12.000 ton olie uit de tanker weggelopen, honder den kilometers kust zijn be smeurd en duizenden vogels zijn omgekomen. Er zit naar schat- nng nog 20.000 ton in het wrak, waarvan gevreesd wordt dat die cog zal weglekken, fölgens woordvoerder Bom van Smit is storm geen reden te wachten met leegpompen. ANP dankzij speciale piepers snel konden worden opgespoord en uitgegraven, kwam de hulp voor acht van hen te laat. Twee ge wonden werden naar een berg hut gebracht, waar een van de twee later overleed. De groep zou waarschuwingen over lawi negevaar hebben genegeerd. Een zware sneeuwstorm en acuut lawinegevaar maakte hulpverlening vanuit het op vijftien kilometer afstand gele gen dorp onmogelijk. Door het slechte zicht konden ook geen helikopters opstijgen. Er kon alleen via telefoon en radio wor den gecommuniceerd. Artsen gaven zo instructies voor het verzorgen van de gewonden, die op zijn vroegst past vandaag kunnen worden geëvacueerd. Eerder op de dag kwamen twee mensen om en viel er een gewon de door een lawine bij Vent en Jamtal, lussen de plaatsen Gal tür en Ischgl. Ook deze slachtof fers zouden waarschuwingen van het lawinecentrum in de wind hebben geslagen, meldde het centrum aan het Oostenrijk se persbureau APA. In Murau, in de provincie Stier marken, raakte een 22-jarige snowboarder onder de sneeuw bedolven. Hij stierf kort nadat hij was uitgegraven. In februari kwamen in Galtür 38 mensen om toen een lawine dat bergdorpje trof. Onder de slachtoffers waren zes Neder landse toeristen. Storm Frankrijk heeft na de twee uit zonderlijk zware stormen van de afgelopen dagen gisteren het buitenland om hulp gevraagd. In heel Europa heeft het natuur geweld al meer dan honderd mensenlevens geëist. Het do- DEN HAAG - D66 wil dat de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) onderzoek doet naar kartelvorming bij groot winkelbedrijven. Volgens D66- Itoeede-Kamerlid Ter Veer krij gen vooral akkerbouwers te la ge prijzen voor hun produkten. Ter Veer suggereerde gisteren in het NOS-journaal dat de vier grote inkoopconcentraties die de Nederlandse grootwinkelbe drijven bevoorraden, onderlin- ;e prijsafspraken maken. „Zij lieden de akkerbouwers alle maal dezelfde lage prijs", aldus Ter Veer. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) (Advertentie) Geldig t/m 4 januari. dental van de stormen in Frank- rijk lag gisteren op 69. Het Franse nationale elektrici teitsbedrijf EDF meldde dat teams uit België, Duitsland, Ita lië en Spanje komen helpen bij de reparaties. Door het natuur- geweld zijn hoogspannings masten omgewaaid. Er is een te kort aan generatoren en kabels. Voor 500.000 huishoudens was de stroomvoorziening gisteren hersteld, maar nog bijna drie miljoen zaten zonder elektrici teit. Deskundigen vrezen dat de reparaties tot na de millenni umwisseling zullen duren. De zwaarst getroffen regio's zijn Aquitaine, Limousin en Poitou- Charente. Door de storm zijn 300.000 telefoonverbindingen ontkent dat er sprake zou zijn van kartelvorming. Aike Maarsingh, voorzitter van LTO Nederland vakgroep Ak kerbouw, juicht een onderzoek door de NMA toe. De prijs die de boer voor zijn consumptieaard appelen krijgt, verschilt volgens Maarsingh extreem van de prijs die de consument in de super markt betaalt. „Nu krijgt de boer 10 tot 15 cent voor een kilo, de concument betaalt een gul den tot 1,50." De NMa liet gisteren weten de klacht te zullen bekijken 'zo gauw die bij ons is binnengeko men'. ANP Beiaardier Sjoerd Tamminga speelde dinsdagavond op het carillon van de Grote Kerk een compositie van zijn zoon Jorrit (rechts). foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De politie in Goes heeft dinsdag avond tientallen klachten over geluids overlast ontvangen. Het geluid was af komstig van de tv- en watertoren, die tot en met de jaarwisseling centraal staan in het project MmliLlEeNnliUuMm van Stichting Voorheen De Vesten Verlicht (VhDVV). Tussen half acht en acht uur klonk via grote luidsprekers op beide torens muziek over de stad. Eerst werd een fragment uit In Paradisum van Fauré gedraaid, daarna volgde een carillonconcert van twintig minuten door Sjoerd Tamminga en Peter Wessel sloot af met Waarheen, waarvoor op de elektrische gitaar. Vooral rondom de watertoren was het ge luid onontkoombaar. Bij de politie, die met een busje en een motoragent pools hoogte kwam nemen, regende het klach ten. ,,0p een gegeven moment zijn we maar gestopt met het noteren van na men", aldus een woordvoerder. „Dit is toch te gestoord voor woorden?", aldus een man aan de voet van de toren. „We konden elkaar in de kamer niet meer verstaan." „Het is allemaal prima en leuk", riep een ander. „Maai- laat ze ons voortaan wel van tevoren informeren en om zeven uur beginnen, als de kinderen nog niet slapen." Een derde kon er de hu mor wel van inzien. „Wat voor versterker zou dat zijn? Die wil ik ook hebben! Positieve reacties waren er ook volop. „Ik vind het wel wat hebben", aldus een vrouw uit de Schumanstede, pal naast de tv-toren. „Nu hebben we ook eens lol van onze buurman." „Het is echt heel mooi", vond een dame bij de watertoren. VhD W hoopte dat veel mensen hun ra men open en boxen buiten zouden zetten zodat het geluid, dat ook via Radio Goes wordt uitgezonden, op nog meer wordt verspreid. De oproep vond weinig gehoor. Volume E. Beekman van VhDW zegt vrijwel al leen maar enthousiaste reacties te hebben opgevangen. Dat zoveel mensen hebben geklaagd, stelt hem teleur. „Doe je eens watWel zegt hij toe vanavond het volu me vanaf de watertoren te verlagen. Beek man bestrijdt dat de stichting te weinig heeft gedaan om iedereen te informeren. „We hebben drieduizend flyers ver spreid." MmliLlEeNnliUuMm gaat van avond tussen 19.30 en 20.30 uur verder. van onze redactie buitenland KANDAHAR - De kapers van de Indiase Airbus hebben giste ren hun eisen aangescherpt. Ze willen dat India 35 militanten vrijlaat en vragen 400 miljoen gulden. Ook eisen ze dat India het stof felijk overschot overdraagt van Sajjad Afghani. Deze leidde een separatistische moslimbewe ging in Kashmir- en werd door Indiase troepen doodgeschoten. De kapers blijven bij de eis tot vrijlating van de Pakistaanse moslimgeleerde Maulana Ma- sood Azhar, die in India vastzit. Maandag begonnen de kapers via de radio onderhandelingen met een Indiase delegatie. Die bevindt zich in de verkeerstoren van het vliegveld van de Af ghaanse stad Kandahar, waar de Airbus sinds zaterdag staat. Volgens een Taliban-woord- voerder waren de onderhande lingen tot gisteren vruchteloos. Indiase autoriteiten zeiden dat New Delhi niet op de eisen wil ingaan. Stank Aan boord van de vrijdag ge kaapte Airbus bevinden zich circa 150 mensen. In het vlieg tuig is de stank niet te harden. De gijzelaars zijn er fysiek en mentaal niet best aan toe. Enkelen kregen gisteren toe stemming om een frisse neus te halen. De gijzelaars mochten andere kleren aantrekken en er is voedsel en water gebracht. Een Indiase technicus mocht aan boord voor een reparatie aan één van de motoren. Die was afgeslagen nadat de motoren zeventig uur achtereen hadden gedraaid om de temperatuur binnen op peil te houden. In Kandahar vriest het nachts. De monteur slaagde erin de aircon ditioning weer aan de praat te krijgen. AFP/RTR/AP SCHEVENINGEN - Als het lukt dan gaat het Kurhaus met een stunt het nieuwe jaar in, als het misgaat zitten feestgangers op oudejaars avond met een 'enorme glasbak'. Dat laatste is dé nachtmerrie van champagnepiramidebou wer L. Broos, die sinds gisteren bezig is met het stapelen van 30.658 champagnecoupes, om in het Guiness Book of Records te komen. Het re cord staat op een piramide van 47 etages met 23.642 glazen.foto Toussaint Kluiters/ANP Minder aandacht ongevallen uitgevallen. In verscheidene re gio's kwam het treinverkeer ge heel tot stilstand. Veel wegen zijn onbegaanbaar. De schade loopt vermoedelijk in de miljar den. AFP/AP/ANP/RTR pagina 2: Frankrijk likt wonden Vanaf 1 juli volgend jaar besteedt de politie minder aandacht aan verkeersongevallen. De politie komt wel, maar beperkt zich tot het op gang houden van de verkeersstroom. Een pro- ces-verbaal wordt alleen nog opgemaakt bij ernstige ongelukken of als er sprake is van grove verkeers- overtredingen. Weer olieslachtoffers naar De Mikke Bij vogelopvangcentrum De Mikke in Middelburg zijn dins dag opnieuw honderden slachtoffers van de olieramp voor de Bretonse kust binnengebracht. De vogels zijn er volgens De Mikke slechter aan toe dan de dieren die tijdens de kerstdagen naar Middelburg waren ge bracht. Duizend jaar landschap Het Zeeuwse landschap bestaat bij de overgang van de 20e naar de 21e eeuw duizend jaar. Een millennium lang hebben mens en natuur het landschap in deze streek vorm gegeven. Internationaal gezien is dat iets heel bijzonders, vindt voor zitter Marten Hemminga van de stichting Het Zeeuwse Land schap. Vandaar zijn plan een Zeeuws Museum voor Landschapsgeschie denis te maken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; kunst cultuur: 11,12 en 13; uit: 14 en 15; zeeland: 17,18,19 en 21; buitengebied: 27,28,29,30 en 31. door Joost Bosman TERNEUZEN - De spaarlam- penfabriek van Philips in Ter- neuzen gaat volgend jaar defi nitief dicht. De directie heeft maandag de ondernemingsraad (OR) formeel meegedeeld dat het voornemen van 5 oktober dit jaar is omgezet in een vast staand besluit. OR en vakbon den zetten hun voor januari aangekondigde acties door. Vorige week wees de directie van Philips de bevmdingen van een werkgroep af, die het alter natieve reddingsplan van de OR had onderzocht. „De OR blijft van mening dat het directiebe sluit prematuur is. De rapporta ge van deskundigen is op eenzij dige gronden afgewezen." De directie verzocht de OR vori ge week advies uit te brengen over het voornemen de spaar lampenafdeling naar het Poolse Pila over te plaatsen. Volgens OR-voorzitter A Canrinus legde de directie ook dat advies naast zich neer. „Wettelijk gezien hebben we nu maximaal een maand de tijd om te reageren op de directiebeslis sing", aldus Canrinus. Bij de sluiting van de spaarlampenaf deling gaan 280 van de vijfhon derd banen verloren. OR en bonden protesteerden de afgelopen tijd fel tegen de slui ting. Eind november is er een week lang gestaakt. Zij vrezen het begin van het einde: ook an dere productievestigingen van de lichtdivisie van Philips in Nederland zouden in gevaar zijn. Kindermoord De OR is woedend dat de direc tie vlak na Kerstmis met het de finitieve besluit komt, en trekt zelfs de vergelijking met dqbij belse kindermoord in Bethle hem door koning Herodes. „Maar wij zullen niet als onno zele kinderen naar de slacht bank gaan", kondigt de raad aan. Vorige week besloten bon den en OR om in januari op nieuw acties te voeren. Ze hopen dat de andere vestigingen mee doen. Bij het landelijke kaderle- denoverleg binnen de lichtdivi sie, donderdag voor kerst, leek de actiebereidheid groot. Het maandag genomen besluit van de directie getuigt volgens de OR van 'kortzichtig korte- termijnbeleid'. „Het ontbreekt aan moed om visionaire beslis singen te nemen in het opbou wen van moderne vooruitstre vende productiemiddelen in Nederland. De OR is onthutst over het cynische denken bij Philips: eerst Terneuzen weg en dan zien we wel verder in Pila wat er echt moet gebeuren." I Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 36,70) 'J per kwartaal met automatische incasso 100.-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 713214 000002 dit millennium. Voor veel geluk in de nieuwe eeuw. Inclusief zinken vaas. Prettige eeuwwisseling. Van 6.95 voor 5-—-HET GROENE WARENHUIS Extra koopavond: donderdag 30 december tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur. 395 KOUDEKERKE Vlisslngsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1