eweld Molukken laait weer op 9 1 meubelshow! Russen rukken op in Grozny PZC F ransen weten zich !>een raad meer net olieslachtoffers Afgezette president Ivoorkust zoekt politieke steun in Nigeria Scheiding van kerk en staat in Zweden buitenland 1ientallen doden bij botsingen christenen en moslims Tierit 'ortillo wint erkiezingen n Guatemala (Nog de hele week) Nihoul vast in ziekenboeg gevangenis Brugge Vos ontkomt aan Britse jagers Belastingdienst dinsdag 28 december 1999 an onze redactie buitenland AKARTA - Bij gevechten zon- jp ag en maandag tussen christe- en en moslims op de Molukse ilanden Ambon en Buru zijn eker zestig mensen omgeko- ien. Tientallen inwoners zou- Zo# en gewond zijn geraakt. jeschermutselingen op Ambon egonnen zondagavond na ge- uchten dat een veertienjarige noslimjongen door een auto vas aangereden die werd be- tuurd door een christen. Het eweld duurde gisteren voort. I- --Ik hoor geweerschoten. Er is haos", aldus een woordvoerder an het leger. Op het eiland zou- en 38 doden zijn gevallen, ame )e silo-kerk werd in brand ge- aken. Dit bedehuis staat in het art van de christelijke wijk in .UATEMALA STAD - Alfonso ortillo, de kandidaat van de ipositie, heeft de presidents- erkiezingen van zondag in luatemala gewonnen. Volgens e officiële uitslagen kreeg de dvocaat 68,32 procent van de emmen. >e zege van de vroegere hoogle- ïar Portillo is geen verrassing, de eerste ronde, op 7 novem- er, kreeg hij 47,7 procent van e stemmen. Zijn tegenstander an de regerende Partij van de 'ationale Vooruitgang, Oscar erger, behaalde in de tweede rade 31,68 procent. •e partij van Portillo, het Repu- likeins Front, is opgericht door e vroegere militaire dictator frain Rios Monttdie begin van e jaren tachtig een schrikbe- ind voerde. Ook Portillo is om reden, Hij heeft twee mannen edood toen hij in 1982 studeer- e in Mexco. Hij zegt dat hij de loorden uit zelfverdediging leegde. Portillo zou gevlucht jn uit vrees in Mexico geen irlijk proces te krijgen. In zijn impagne verwees hij naar de lak Als ik mezelf kan verdedi- ;n, dan kan ik ook mijn volk «ledigen, zei hij. AP/AFP het noordoosten van de stad Ambon, niet ver van een mos kee. Volgens het Indonesische persbureau Antara zijn 435 sol daten naar Ambon gestuurd om de onrust te beteugelen. Ook op Buru, ten noorden van Ambon, is de situatie gespan nen. Volgens de politie zijn op het eiland zeker 22 mensen ge dood. Talrijke inwoners zijn de bossen in gevlucht. Volgens een plaatselijke militaire comman dant proberen de autoriteiten de mensen in de door de rellen getfroffen gebieden in veilig heid te brengen. Moskee Na de vernieling van de protes tantse Silokerk deden jongeren pogingen de nabijgelegen El Fa- tah-moskee aan te vallen. „Het verlies van de kerk komt heel hard aan", aldus de Nederland se pater Böhm, die in het cen trum van de stad woont en werkt. „Ze zijn geweldig kwaad." Militairen hebben de straat die de kerk en de moskee met elkaar verbindt, met prik keldraad versperd en schoten met automatische wapens op ie dereen die zich op de straat waagde. Winkels en huizen gin gen in vlammen op. Böhm hoopt dat er niets met de moskee gebeurt. Het is niet al leen een bedehuis, maar ook zie kenhuis, vluchtelingenopvang en wapendepot. „Als die mos kee in de as gaat, heeft dat re percussies voor heel Indonesië. Moslims zullen zich dat heel erg aantrekken en dan is voor chris tenen het eind zoek", vreest de pater. De nieuwe rellen maken een eind aan een poging van de lei ders van moslims en christenen om de advent en de vasten maand, die elkaar gedeeltelijk overlapten, te gebruiken om een eind te maken aan het geweld dat al bijna een jaar duurt en of ficieel 750 mensen het leven kostte. Op Ambon gaan echter hardnekkige geruchten dat de tijd is gebruikt voor herbewa pening. Tijdens een bezoek aan Ambon begin deze maand riep de Indo nesische president Wahid de christenen en moslims op zich met elkaar te verzoenen. Hij werd toen vergezeld door een Molukse delegatie uit Neder land. AFP/RTR/DPA/GPD 'ORNIC - Duizenden vogels ijn gisteren omgekomen in de akke olielaag op de Franse kust en zuiden van de monding van e Loire. De olie is afkomstig an de twee weken geleden loormidden gebroken en ge zonken Maltese tanker Erika. )e getroffen stranden zijn in- niddels voor publiek gesloten. n het gebied zijn zeker 10.000 lesmeurde vogels verzameld. )e dode dieren worden niet neergeteld. Opvangcentra voor ogels en dierenartsen kunnen ie stroom besmeurde vogels net meer aan. Mensen die een end in een kartonnen doos naar en opvangcentrum brachten, tegen te horen dat ze er zelf Oor moesten zorgen. Er is geen aats meer. Veel olieslachtof- :rs worden naar buitenlandse ovangcentra gebracht, waar- oider De Mikke in Middelburg. an onze redactie buitenland Vooronderzoek in affaire-Kohl IDNN- De Duitse justitie opent dinderdag het vooronderzoek L de affaire-Kohl. fohl heeft toegegeven dat de (DU ongeveer twee miljoen cark heeft aangenomen om de prtijkas te spekken. Hij wei- prt evenwel de namen te noe- nen van de geldschieters, hoe- vel hij dat wettelijk wel erplicht is. DPA (Advertentie) Let op: Zaterdag nieuwjaarsdag zijn wij gesloten. roP„iSK! 6.000 M2 Kerst Meubelplezier De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 Rook stijgt op uit de stad Ambon waar het gisteren opnieuw tot dodelijke confrontaties kwam tussen moslims en christenen. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Michel Nihoul, medeverdachte in de zaak- Dutroux, zit weer in de gevan genis. Artsen concludeerden zondag dat zijn hartklachten niet zo ernstig zijn dat hij geen verblijf in de gevangenis aan kan. Zondagavond is hij over gebracht van een zwaar be waakt ziekenhuis in Brussel naar de gevangenis van Brug ge. Daar verblijft hij in de zie kenboeg. Nihoul werd twee weken gele den vervroegd op vrije voeten gesteld, nadat hij drievierde van twee celstraffen voor op lichting en bankfraude had uitgezeten. In de zaak- Dutroux bleef hij wel verdach te, maar was zijn aanhouding met langer noodzakelijk. De politie pakte Nihoul vrijdag weer op, omdat hij zich niet had gehouden aan de voor waarden voor de vervroegde vrijlating. Nihoul had nagela ten zich te melden bij een maatschappelijk werkster. Bovendien klaagde de vrouw dat hij haar had bedreigd. De advocaat van Nihoul over weegt nu een aanklacht we gens laster in te dienen tegen haar. Tijdens zijn aanhouding kreeg Nihoul hartklachten en werd hij overgebracht naar een be waakte afdeling van een Brus sels ziekenhuis. De Belgische minister van Jus titie Verwilghen, oud-voorzit ter van de Kamercommissie- Dutroux, heeft zich persoon lijk met de zaak bemoeid. Ver wilghen vroeg om de nieuwe aanhouding van Nihoul, nadat hij de maatschappelijk werk ster had bezocht. ANP De vogelbescherming van Vlaanderen heeft aangekon digd dat het de Franse collega's te hulp zal schieten. TussenBre- tagne en Brussel wordt een luchtbrug geopend. De vogels worden vervolgens in opvang centra in Vlaanderen en Brussel schoongemaakt Tot nu zit 400 kilometer van de Franse kust - ongeveer de lengte van de hele Nederlandse kust - onder de olie. Het einde lijkt nog niet in zicht. Vliegtuigen van de Franse marine hebben zondag boven het wrak van de Erika een nieuwe, grote olievlek gevonden van negen kilometer lang en 400 meter breed. Waarschijnlijkzijn de tanks in het achterstuk van het wrak gaan lekken. Er zou nog zo'n 20.000 ton olie inzitten. Tot nu is naar schatting 10.000 tot 12.000 ton ontsnapt. Negen oliebestrijdingsschepen hebben in totaal 1100 ton opgezogen. In witte pakken gestoken leden van de milieuorganisatie Greenpeace hebben gisteren kadavers van met olie besmeur de zeevogels gedeponeerd bij het hoofdkantoor van de Frans- Belgische oliemaatschappij To- talFina in Parijs. Greenpeace houdt TotalFina verantwoorde lijk voor de ecologische ramp en eist dat de oliemaatschappij de 'wettelijke, morele en financiële verantwoordelijkheid' neemt voor de vervuiling. TotalFina had het 24 jaar oude schip gecharterd voor het ver voer van geraffineerde zware olie van Rotterdam naar het Ita liaanse Livorno. ANP/AP RSF telt dit jaar 36 omgekomen journalisten BERLIJN - Dit jaar zijn volgens de cijfers van de journalistenor ganisatie Reporters zonder Grenzen (Reporters sans Fron- tieres, RSF) 36 journalisten ge dood tijdens de uitoefening van hun beroep. Daarmee is het aan tal omgekomen journalisten verdubbeld sinds dit voorjaar, deelde RSF gisteren in Berlijn mee. In 653 gevallen werden journa listen aangevallen of bedreigd en 446 journalisten werden op gepakt of tot gevangenisstraf fen veroordeeld vanwege hun beroep. De stijging van het do dental onder journalisten schrijft RSF toe aan de vele ge wapende conflicten. De internationale journalisten- organisatie IFJ en het Interna tionale Pers Instituut maakten vorige week bekend dat er in 1999 zeker 86 journalisten en medewerkers van de media zijn gedood. De IFJ telt voor haar cijfers niet alleen journalisten mee, maar ook ondersteunend personeel zoals technici en ca meramensen. DPA MALDON - Een Britse actievoerder tegen de jacht poseert met een geredde vos tijdens een grote de monstratie gisteren bij Meidon in Essex. Daar verzamelden zich ruim duizend betogers om hun af schuw te uiten tegen een grote jachtpartijDe jagers, die te paard met him honden door het stadje reden, werden uitgejouwd. Aanhangers van de jacht hielden een tegendemonstratie en juichten het gezel schap toe. foto Philippe Hays/EPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Russische troepen hebben gisteren, ondanks zware tegenstand van de rebellen, een wijk van Grozny ingenomen. Ook in het zuiden van de op standige republiek wonnen de Russen terrein. Hierbij wierpen gevechtsvliegtuigen zogeheten vacuümbommen af. Russische troepen en pro-Russi sche Tsjetsjeense milities na men gistermiddag het stadsdeel Staropromyslovski in het noordwestelijk deel van Grozny in. Dit meldde Bislan Gantami- rov, de oud-burgemeester van de stad, die de militie van enkele honderden Tsjetsjeense vrijwil ligers aanvoert, aan het Russi sche persbureau Itar-Tass. Bij de strijd zouden minstens vijftig Tsjetsjenen zijn gedood. De Tsjetsjeense president Mascha- dov verklaarde gisteren op de televisie dat Grozny tot het ein de zal worden verdedigd. Over en weer werden zware be schietingen uitgevoerd met ar tilleriegranaten en raketten. Het Russische ministerie van Defensie houdt het dodental aan Russische zijde in Tsjetsje nië de laatste tien dagen op 61. Premier Poetin toonde zich in Moskou tevreden over de mili taire operatie in Grozny. „Alles verloopt volgens plan; we zullen blijven doen wat we hebben aangekondigd" zei Poetin na een ontmoeting met president Jeltsln. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Ivanov waarschuwde het Westen op nieuw niet met sancties te drei gen met betrekking tot Tsjetsje nië, zo meldde de BBC. Ook in het door rebellen gedo mineerde berggebied in het zui den van Tsjetsjenië zette het Russische leger zijn opmars voort. Het leger kreeg daarbij hulp van de luchtmacht, die vol gens het persbureau Interfax vacuümbommen gooide. Deze bommen van 250 tot 500 kilo verspreiden boven het doel het licht ontvlambare gas aërosol, dat bij de ontsteking zorgt voor een dodelijk vacuüm. Volgens het Russische hoofdkwartier is dit wapen alleen ingezet in dun bevolkte gebieden waar rebel len zich zouden schuilhouden. Een internationaal protocol over het gebruik van brand bommen, getekend in 1980 in het kader van de Conventie van Genève, verbiedt het gebruik van deze bommen in de buurt van bewoonde gebieden en in bossen. DPA/ANP/AFP van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De vrijdag afgezette president van Ivoor kust, Henri Konan Bédié, heeft gisteren gesprekken gevoerd met de Nigeriaanse leider Oba- sanjo. Volgens de Zuid-Afri kaanse radio zocht Bédié poli tieke steun bij Nigeria. Dat land heeft de militaire coup tegen Bédié scherp veroordeeld. Obasanjo deed geen toezeggin gen aan Bédié. Na het gesprek gaf de woordvoerder van Oba sanjo een verklaring uit. waarin niet werd geëist dat Bédié weer terugkeert als staatshoofd. Ook Zuid-Afrika wil dat de oude toestand wordt hersteld Bédié werd zondag door Franse troepen naar Togo overge bracht, nadat de leider van de staatsgreep, generaal Gueï, aandrong op diens vertrek. De nieuwe machthebber kon naar eigen zeggen niet voor de veilig heid van de ex-president in staan. Westerse landen veroordeelden de staatsgreep, maar vroegen alleen om de terugkeer van een wettelijke macht in het land jen Betogers Falun Gong opgepakt PEKING - De Chinese politie heeft gisteren aanhangers van de Falun Gong opgepakt die op hetTiananmenplein in Peking demonstreerden tegen de hoge gevangenisstraffen waartoe enkele leiders van de verboden spirituele beweging zondag werden veroordeeld. Tientallen mensen werden ingerekend door agenten in uni form en in burgerkleding. Vier leiders van de beweging. Li Chang, Wang Zhiwen, Ji Liewu en Yao Jie, werden zondag veroordeeld tot gevangenisstraffen van zeven tot achttien jaar. De straffen werden opgelegd wegens het leiden van een sekte die volgens de autoriteiten tot doel heeft de wet te on dermijnen en het verraden van staatsgeheimen. AP Kou eist tientallen levens Thailand BANGKOK - Ongewoon lage temperaturen hebben afgelo pen week in Thailand ten minste 33 mensen het leven gekost. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken gisteren in Bangkok bekendgemaakt. De laagste temperatuur in het land werd gemeten in Loei in het noordoosten. Het kwik daalde daar tot 2,9 graden Celsius, zo meldde de nationale metereologische dienst. Zeker 22 mensen vielen direct ten prooi aan de kou die afkomstig is uit China en Mongolië. De anderen overleden door rookvergif- ting of brandjes veroorzaakt door slechte kachels. RTR Limonade maakt kleuter oranje LONDEN - Een vijfjarig Brits meisje dat anderhalve liter si naasappellimonade per dag dronk, is oranje uitgeslagen. Volgens een woordvoerder van de fabrikant van de drank, Procter and Gamble, heeft het meisje meer van de limonade gedronken dan iemand van haar leeftijd normaal gesproken doet. Artsen verklaarden gisteren dat het kind door de drank een extreem hoog gehalte beta-carotine, de stof die wortelen hun kleur geeft, had opgebouwd. Dit heeft haar pigmentkleur aangetast. Na enkele weken zal haar normale huidskleur weer terugkeren, verzekeren zij. Hoewel het verschijnsel volgens medici niet schadelijk voor de gezondheid is, adviseren zij meer afwisseling in de voeding van het kind. DPA/RTR Doden vliegramp waren zussen CARACAS - De twee Nederlandse slachtoffers van het vlieg tuigongeluk in Venezuela zijn de Arubaanse zussen P. en C. Sologniar. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dat gisteren be vestigd. De woordvoerder gaf verder geen bijzonderheden over de slachtoffers. In het vliegtuig, dat door nog onbekende oorzaak tegen een berg vloog bij Bejuma, zaten 22 mensen. Zij kwamen allen om het leven. Het Cubaanse toestel had moeten landen op de luchthaven van Valencia, honderd kilometer ten westen van Caracas. Het vliegveld van Caracas is dicht wegens de overstromingen die volgens schattingen aan dertigduizend mensen het leven heb ben gekost. ANP Man vriest dood op sneeuwscooter STOCKHOLM - Een Zweedse man is doodgevroren, nadat hij in zijn blootje op een sneeuwscooter was gevlucht voor brand in zijn blokhut. Hij had zo'n haast om weg te komen, dat hij geen tijd had om zich aan te kleden, aldus de Zweedse krant Aftonbladet giste ren. De man wist nog ongeveer vier kilometer van zijn hut in Klö- vsjö in midden-Zweden te komen, voordat hij het slachtoffer werd van de vrieskou. RTR van onze redactie buitenland UPPSALA - Na bijna vijf eeu wen staatskerk te zijn geweest, wordt de Lutherse kerk per 31 december formeel gescheiden van de Zweedse staat. „Het is een blije scheiding die na een ja renlang proces is voltooid", zei Carl-Einar Nordling van het ministerie van cultuur. Voor de dagelijkse praktijk zal de scheiding van kerk en staat geen gevolgen hebben. De kerk krijgt door de verandering het recht zelf bisschoppen te benoe men, maar komt ook niet meer in aanmerking voor staatssteun en zal voortaan behandeld wor den zoals de andere religies. Alhoewel meer dan 90 procent van de Zweden in naam luthers is, gaat slechts een op de 100 mensen regelmatig naar de kerk. „De Zweedse maatschap pij is het staatskerksysteem ontgroeid", zei Nordling. „Het systeem was gebaseerd op de ideologie van 'een staat, een volk en een leider'. Je hoeft dat alleen maar hardop te zeggen om te voelen hoe vreemd dat is in de maatschappij van van daag." De scheiding, waartoe het par lement in 1995 besloot, maakt een einde aan een eeuwenlange traditie waarbij kinderen wier ouders kerkleden waren, auto matisch lid worden en de kerk overheidstaken uitvoert. Vanaf volgend jaar zal de kerk alleen nog verantwoordelijk zijn voor begrafenissen, waar niet-leden apart voor moeten betalen. Voorheen werden die kosten door een speciale belastingtoe slag voor alle Zweden gedekt. In 1991 droeg de kerk de registers van de burgerlijke stand al over aan de overheid. AP Weer aanslag op Japans treinstation TOKIO - Een Japanner is giste ren gewond geraakt door een bomexplosie op een station in Tokio. Het explosief ontplofte toen de man een bagagekluis opende. Alle kluisjes op vijfhonderd Ja panse treinstations zijn voorlo pig buiten gebruik gesteld. De politie onderzoekt of de ont ploffing verband houdt met de brandstichtingen van zondag in drie Japanse treinen of de ex plosie afgelopen vrijdag op een station in het westen van Japan. Volgens een radiozender zou de geweldsgolf het werk zijn van radicale activisten die tegen de uitbreiding van een luchthaven bij Tokio zijn. AP vervroegde verkiezingen. De bevolking lijkt de coup te ver welkomen. Inwoners hoopten vooral dat het leger de economi sche en de politieke omstandig heden kan stabiliseren. De nieuwe machthebbers willen de grondwet herzien voor het West-Afrikaanse land, zo meld de de staatsradio gisteren. Gueï belooft na een overgangsperio de de democratie te herstellen. Gisteren vroeg hij de politieke partijen om ministers voor te dragen voor een overgangsrege ring. Hij wil daarin ook militai ren benoemen. DPA/AP Aangepaste openstelling Belastingdienst. Op vrijdag 31 december 1999 zijn alle kantoren van de Belastingdienst voor het publiek gesloten. Ook de BelastingTelefoon is op deze dag niet bereikbaar. Voor de Douane gelden op 31 december 1999 afwijkende openstellingstijden. Deze worden door de Douanedistric ten tijdig bekendgemaakt. Het doen van elektronische Douane-aangiften is vanaf 31 december 1999,12.00 uur, tor en met 2 januari 2000, 16.00 uur, niet mogelijk. Vanaf maandag 3 januari zijn de Belastingkantoren (inclusief Douane) en de BelastingTelefoon weer gewoon geopend. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5