Kerk in crisissfeer drempel over Eeuw van het kind Zinnen als bananen varia Traditionele geloofstaal past niet bij moderne mens levensbeschouwing opvoeding taal van de eeuw Tom Poes en de Grote Barribal puzzel recept het weer Qk at at a. GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 dinsdag 28 december 1999 door Jan W. Scheffers De komst van het nieuwe millennium is een goede ge legenheid om stil te staan bij de ontwikkelingen van de Neder landse kerken. De opvallendste verandering in de Rooms-Katholieke Kerk is het verdwijnen van de clerus. Vroeger beschikten alle bis schoppen over een leger pries ters die overal ingezet konden worden. Dat is voorbij. Voor de parochies van Walcheren wordt al maanden gezocht naar een pastoor als opvolger van P. van Hecke die deken van Zeeland werd. Nog niet zo heel lang geleden werkten vele religieuzen in zie kenhuizen, zorginstituten, scholen en sociale instellingen. Leken namen hun werk over. De presentie van de kerk verander de daardoor sterk Vroeger be paalden bisschoppen, priesters en religieuzen wat er gebeurde. geloofswaarheden zijn gefor muleerd. Mensen zoeken naar geloofswoorden en religieuze praktijken die aansluiten bij hun ervaringen. De kerken kampen met een ern stige crisis. Die heeft alles te maken met de ontzuiling en se cularisatie. Vroeger was het land georganiseerd op religieu ze basis. Je was rooms, protes tants of 'niks'. Niet alleen thuis en in de kerk, maar ook op je werk en in j e vrij e t ij dJe stemde op de partij die daarbij paste, je was lid van de vakbond en je kinderen gingen naar de school van je geloof. Daardoor was jein bepaalde kringen al of niet wel kom en kreeg je al dan niet een bepaalde baan. Die verstrengeling tastte je bur gerlijke vrijheid aan. In de jaren zestig begon een krachtige ont zuiling. Organisaties besloten op neutrale grondslag verder te gaan. Godsdienst was niet lan ger het maatschappelijk bind middel, maar een privé-aange- Nu doen leken dat. net als in de protestantse kerken. Het vrij willigerswerk werd van vitaal belang voor het voortbestaan van de kerken. Dat is een gun stig gevolg van het verdwijnen van de machtige clerus en oecu menisch een stap vooruit. Jeugd Het kerkbezoek nam sterk af. Vooral de jeugd haakt massaal af. Vijftig jaar geleden onder hield ruim negentig procent van de katholieken de zondags plicht. Het gemiddelde is nu twintig procent, in stedelijke gebieden twaalf. Ook de protes tantse kerken kampen met ta nende aanhang. Dit betekent niet dat de Nederlandse christe nen minder gelovig werden. Ze gedragen zich als moderne au tonome burgers, die anders met hun geloof omgaan en zelf uit maken wat ze belangrijk vin den. De kerken gaan de drempel over met veel zoekers en twijfelaars. De conclusie kan echter niet zijn dat Nederlanders massaal hun geloof verliezen. Het zegt hoog uit dat ze moeite hebben met de manier waarop de traditionele door Annie de Vreugd De twintigste eeuw moest de eeuw van het kind worden. In 1901 kwam de leerplichtwet, in 1905 werd het aparte kinder recht ingesteld en in 1921 deed de kinderrechter zijn intrede. De wens om het kind in het mid delpunt te zetten moet bezien worden in het licht van voor gaande eeuwen. In de zeven tiende eeuw sprak J. Locke van het kind als een onbeschreven blad. Het kind was in zijn ogen in hoge mate te vormen door het op te voeden. Lees: te drillen. De wereld van het kind leek veel op die van de volwassene. Een kind werd als volwassene gekleed, ze speelden dezelfde spelletjes en het kind werd van jongsaf aan binnengeleid in de volwassen wereld die toen vooral bestond uit oorlogen, epidemieën en ar moede. Toen kwam J. Rousseau. Hij schreef tijdens de Verlichting de befaamde opvoedkundige ro man Emile. Kinderen zijn vol gens hem in aanleg goed. Houdt het ver verwijderd van de boze buitenwereld in een eigen kin derwereldje en het ontwikkelt zich helemaal vanzelf. Met Rousseau werden de wereld van het kind en die van de volwasse ne gescheiden. Er ontstonden aparte kinderkamers, kinder mode en kinderboeken. Jeugdland Lea Dasberg (1975) spreekt van het ontstaan van Jeugdland, waarin kinderen worden groot gebracht door ze klein te hou den. Met de infantilisering binnen Jeugdland ontstond vol gens haar de pubertijd. Toen pas wras er sprake van een drempel tussen kind en volwassene. De ideeën van Rousseau waren in de vorige eeuw voor de arme massa slechts een utopie. In de (Advertentie) moeten persoonlijke keuzes ma ken. De centrale vraag is: hoe kan ik zinvol leven en sterven zonder te vertwijfelen. Daar voor wordt steun gezocht bij ge lijkgezinden, bij kleine groepen en basisgemeenschappen. Het aanbod van de officiële kerken spoort nauwelijks met de be hoeften. Er gaapt een kloof tus sen de overgeleverde geloofs taal en de eigen ervaringen. Nieuwe evangelisatie is niet de aanpak. De moderne mens zoekt antwoord op zijn existen- legenheid. Het voordeel hiervan is, dat nu over God weer publie kelijk gepraat kan worden. Godsdienst (niet kerk) is weer 'in'. De moderne individualistische mens maakt eigen keuzes inza ke geloof en moraal. Is hij chris ten, dan wil hij zelf uitmaken hoe dat in praktijk te brengen. Woorden als heil, verlossing en genade komen van een onbe kende wereld. De moderne mens wil aangesproken worden in de taal van het dagelijks leven. De schaduwkant is dat hij overge leverd is aan zichzelf. Dat maakt hem labieler en kwets baarder. Hij is twijfelaar en zoe ker geworden. De Franse sociologe Hervieu- Leger beschrijft in haar boek 'De pelgrim en de convertiet (bekeerling)' nieuwe vormen van christen-zijn. De pelgrim zoekt niet meer de parochie of plaatselijke gemeente op, maar pelgrimeert naar geestelijke centra, abdijen en bedevaart plaatsen. Parochies en gemeenten stam men uit een agrarische cultuur die voorgoed voorbij is. Mensen Het vrijwilligerswerk is van vitaal belang geworden voor het voortbestaan van de kerken in Nederland. door Lo van Priel Dat een levende taal verandert, willen de meeste mensen wel aannemen. Vooral vroeger was dat zo. Nieuwe woor den en al dat Engels en modieuze termen - dat geloven we wel. Daar blijft het niet bij ook de zinsbouw raakt verkreukeld. Koffie daar houd ik niet zo van. Hier is het voorzetsel op drift geraakt. Je houdt niet van koffie of van koffie houd je niet. Te genwoordig vinden we zo'n foute zin niet meer verkeerd. Dat van bij koffie hoort - niet zeuren, hier heb je een koekje. Dat soort dingen moet ik vaak aan denken. Zo 'n vloer kun je toch niet op wonen Wer ken heeft hij een hekel aan. Omstreeks 1910 vroeg iemand voor het eerst aandacht voor zo'n zin. Hij dacht dat die nieuw was. Maar Multatuli schrijft ze ook wel eens: Die 300 gulden heb ik voor gezorgd. Kennelijk was dat toen al spreektaal. Nu schrijven kranten het ook: Arbeidsvoorwaarden wordt nauwelijks over gerept. Of deze uit de StoryMooie kleren ben ik dol op. Moet kunnen. Zinnen als bananen. Neem zo'n zin als Moet kunnen. Is niet toevallig. Stelt een deskundige. Steeds meer zinnen zonder onderwerp of lijdend voorwerp. Heb ik niet aan gedacht. Hebt U zelf nooit gehoord? Zou ik niet kunnen zeggen. Zal het zo even opzoeken. Ge beurt er tenminste nog eens wat. Is goed. Of neem de reclamezin Hou je van vlees, braad je in Croma. Vroeger leerde je Als je van vlees houdt, braad je in Croma. Ook was goed: Houd je van vlees, dan braad je in Croma. Maar we zijn dan kwijtgeraakt en de zinnen groeien maar: Komt er nie mand, kunnen we sluiten. Kom je niet voor je zelf op, doe je je zelf tekort. Wordt het een nieuwe auto, is het een mijlpaal. Dit soort zinnen heb je steeds meer van. Van andere trouwens ook. Zinnen zonder kop of staart. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. D Toonder Studio's twintigste eeuw moest dat an ders worden. Rousseau heeft tot nu toe zijn sporen nagelaten. Ondanks stormachtige ontwik kelingen in deze eeuw is de aparte kinderwereld gebleven. De ontwikkelingskansen voor kinderen zijn de afgelopen hon derd jaar veel meer gelijk ge trokken. Dat is de grote winst van de eeuw van het kind. Wat bleef is Jeugdland. Even leek het deze eeuw in te storten, toen tijdens de Tweede Wereldoorlog opvoeden in geborgenheid er niet meer bij was en kinderen weer de straat op moesten om brood en aardappelen bij elkaar te bedelen. Vadertje Spock ech ter zette de zaak na de oorlog weer op de rails. 'Wees kind met je kinderen' was zijn motto. Het kind moest niet naar de volwassene toegroeien, maar de ouder moest afdalen naar het kind. Het kind werd in Jeugdland gedwongen en de ou der kwam er gezellig bij zitten. Ook zij gingen pyjama's met be ren dragen en namen knuffels mee naar bed. We hebben daar na de anti-autoritaire opvoe ding gehad, gebaseerd op de ge dachte dat kinderen zelf weten wat goed voor ze is. Dat bleek het toch niet echt te zijn: de kin deren werden te losbandig. Nu worden kinderen nog steeds deels grootgebracht door ze klein te houden. Kinderen wor den wel weer eerder in volwas sen thema's ingeleid. Op school wordt gediscussieerd over abor tus en milieu. Zelfstandig wer ken op scholen is in. Maar intus sen is de tijd tot de jeugd op eigen benen staat uitgesteld met een verlengde jeugdfase. Er wordt langer gestudeerd, kin deren wonen langer thuis. En: de kinderarbeid is er weer. Baantjes in supermarkten, bij tuinders of een krantenwijk. Niet meer uit armoede, maar om luxe te verdienen. GPD Het pad naar de grot voerde smal en kronkelend omhoog en grillige nevelslierten belemmerden het uitzicht, zodat de wandeling geen genoegen was. „Ik begrijp het niet", sprak heer Ollie huiverend. „Waarom trekt een machtig iemand als Barribal zich terug in zo'n akelige omgeving? Het is hier niet gezellig, als je begrijpt w at ik be doel." „Die hele Barribal is niet gezellig", zei Tom Poes. „We kunnen hem beter met rust laten, als u het mij vraagt." „Onzin!" riep heer Bommel uit. „Als hij een heer van stand is, moet ik hem in zijn stre ven steunen, dat is duidelijk. En wanneer hij niet deugt, moet ik hem bestrijden. Mijn plicht ligt helder voor mij; ook al ben ik verkouden en heb ik een buil. Neem daar een voorbeeld aan, jonge vriend!" Zo Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1Begin v.d. morgen; 2. open waterleiding op bogen; 3. wanor delijk; 4. Indiaanse strijdbijl; 5. soepel; 6. niet wetend; 7. advo caat; 8. erts. 10 3 7 5 6 3 3 10 3 9 3 10 9 4 6 8 5 2 7 4 8 3 3 1 9 7 3 3 8 5 9 4 6 3 3 10 3 10 5 2 4 8 Oplossing maandag -windsor- t-o-a-s-h of-wip-be u-demon-r weiopa -vlonder- walsom a-eerst-e nu-lei-as d-j-u-r-s -wasstel- Potted shrimps a la Fran^aise Hans Belterman Het zijn kleine gerechtjes die in klei ne eenpersoons potjes worden op gediend. In Engeland worden potted shrimps als een voorbeeld van de oor spronkelijke Engelse keuken be schouwd. Ze zullen er het gelijk wel aan hun zijde hebben, maar de potted shrimps zoals ze in Normandië en Bre- tagne, meestal speciaal voor de Engel se toeristen, worden samengesteld bevallen mij een stuk beter. In de En gelse versie worden de reeds gekook te en daarna gepelde garnalen nog maals gekookt in boter en daardoor verliezen ze niet alleen veel van hun smaak, maar worden er ook taai door. Gebruik voor de potted shrimps a la Frangaise bij voorbeeld kleine soufflé potjes. Voor 8 gerechten: 400 gram verse gepelde Noordzeegar- nalen, 250 gram (échte) boter; 2 eetl. droge witte wijn (Muscadet van de Loire of Gros Plant); 6 peterselieste- len, grof gesneden; 1 klein laurierblad, verkruimeld; 2 theel. limoen- of ci troensap, gezeefd; 1 sjalotje of stukje ui, ragfijn gesnipperd, ca. 1 eetl.; 2 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; cayen nepeper; eventueel (zee)zout. Spoel de garnalen onder stromend koud water. Verwijder ongerechtighe den die er na het pellen nog aan zijn blijven zitten. Laat de garnalen op een zeef uitlekken. Plaats de zeef bij voor keur op een tochtige plek, waardoor ze ook nog zoveel mogelijk kunnen op drogen. Laat ze anders over een groot stuk keukenpapier of een schone (keu kenboek rollen. Smelt, boven een laag afgestelde warmtebron, de boter in een pannetje met dikke bodem. Voeg witte wijn, pe- terseliestelen en laurierblad toe. Houd Zeeland: Rustiger tiële vragen. Kunnen de kerken in het nieuwe millennium dit antwoord bieden? Jan W Scheffers is sociaal-ethicus in Middelburg. Door: Jan Groot Bramel foto Brand Overeem/GPD Een hogedrukgbied ligt op de Oceaan en lagedrukgebieden zijn aanwezig ten noorden van Nederland. Hierdoor zit de wind deze week het meest in de westhoek. De bovenlucht is koud en hierdoor vallen er buien met een winterskarakter. Het is niet alleen kommer en kwel want er zijn ook momenten voor de zon en enkele opklarin gen. Vooral de tweede helft van de week wordt rustiger. Vanochtend zijn er eerst enkele opklaringen maar al snel trekt er bewolking binnen vanuit het westen. Vanmiddag gaan er dan ook meer buien vallen. Soms tijdelijk aaneengesloten tot een regenge- bied. De middagtemperatuur komt uit rond de 5 graden en de wind is (vrij) krachtig westelijk. In de avond draait de wind meer naar hei westnoordwesten en iets koelere dag wordt er binnengebracht. Op woensdag zijn er naast enkele buien ook opklaringen maar met de noordwestelijke wind wordt er polaire lucht binnengebracht waardoor het kwik maar tot een graad of vier weet op te klimmen overdag. Donderdag en vrijdag lijken vrijwel droge dagen te worden met een zwakke rug van hogedruk die over het land trekt. Erstaat weinig wind en er zijn opklaringen. De wind trekt op vrijdag wel aan in de loop van de dag. De wind wordt op de vrijdag avond zuidwest 5 a 6 Beau fort. Het wolkendek is redelijk dik maar toch lijkt het vrijwel droog te blijven. Ook de mil- leniumnacht is het bewolkt met een kleine kans op een enkel buitje. Zaterdag draait de wind naar het noordwes ten en koelere lucht komt weer binnen. Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer max. 4° 6° 6° 7° min. 2° 3° 4° 5° wind W 4 W 4 ZW 4 ZW 5 Zon dinsdag onder 16.42 O woensdag op 8.50 Maan,. dinsdag 3 onder 12.26 woensdag op--.-- Nautisch bericht De wind is westelijk en 5 a 6 Beaufort. Het zicht is goed in neei matig. Er is een kans op een onweersbui. De watertemperaturen liggen rond de 7 graden. Waterstanden sprekende rondde hij een bergmassief en bevond zich toen plotse ling voor een reusachtige spelonk, die met druipstenen bezet was en waar een kille tocht uit blies. Heer Ollie hield onaangenaam getrof fen de pas in. „N-niet gezellig", prevelde hij. „Eigenlijk zou ik met die verkoudheid... Ik bedoel, laten we voorzichtig zijn. Even kijken, héél stilletjes en rustig - en dan gaan we weer terug. Eh... w-waar g-ga je heen, jonge v-vriend?" Tom Poes was reeds doorgelopen, zo dat er voor heer Bommel niet veel anders opzat, dan hem te volgen. In zijn onbehagen keek hij echter niet goed uit en reeds na enkele passen stootte hij het hoofd tegen een druipsteen, die knallend af brak. DINSDAG Hoog water aag water 28 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.55 216 18.21 224 12.20 204 4- Terneuzen 06.15 239 18.45 247 00.12 182 12.51 213 Bath 07.17 284 19.42 295 01.15 211 13.52 242 Roompot Buiten 05.50 155 18.25 168 12.15 154 Z'zee/Colijnsplaat 07.30 152 20.00 165 01.15 119 13.40 157 Stellendam Buiten 06.01 145 18.23 166 12.06 100 Wemeldinge 07.35 175 20.00 188 01.15 134 13.45 171 Krammersl. West 08.00 163 20.20 178 01.10 128 13.40 166 WOENSDAG Hoog water Laag water 29 DECEMBER LK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.48 198 19.19 201 00.29 158 13.04 190 Terneuzen 07.09 221 19.41 225 00.55 167 13.40 200 Bath 08.08 264 20.36 270 02.00 198 14.38 230 Roompot Buiten 06.45 142 19.25 151 00.35 112 13.10 149 Z'zee/Colijnsplaat 08.15 143 20.50 153 02.00 115 14.30 154 Stellendam Buiten 06.53 131 19.27 148 00.34 059 13.06 097 Wemeldinge 08.20 165 20.55 173 02.05 129 14.30 167 Krammersl. West 08.35 153 21.05 165 02.00 124 14.25 161 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichie regen matige regen Europa: Na de orkaan alles gedurende 4 - 5 minuten tegen de kook aan. Wacht tot er een schuimlaag op de boter is gekomen. Neem het pannetje van de warmtebron en laat het zo lang staan tot de schuimlaag naar de bodem van het pannetje is ge zakt. Schenk het heldere botervet, de geklaarde boter, door een zeefje in een grote kom. Houd 4 eetlepels geklaarde boter apart in een kleiner kommetje. Schep in de grote kom garnalen, sjalot of ui en peterselie door de geklaarde boter. Voeg limoen- of citroensap, mespunt cayennepeper en wat (zee )zout toe. Verdeel alles over 8 (soufflé )potjes. Plaats de potjes 20 - 30 minu ten in de koelkast. Zet het kleine kom metje met de resterende boter in een pannetje waarin water tegen de kook aan wordt gehouden. Schep op de inmiddels koude inhoud van elk potje 2 theelepeltjes van de op nieuw warm gemaakte geklaarde bo ter. Dek de potjes af met plastic folie en plaats ze in de koelkast. Na 2 - 3 uur kunt u de gerechtjes opdienen. Bewa ren kan ook.maar liever niet veel lan ger dan 3 dagen. Langer kan wel maar dan dient u in plaats van 2 theelepels 2 eetlepels geklaarde boter over de in houd van de potjes te schenken. Hier door wordt de inhoud van de potjes volkomen afgesloten. En dan kunt u de potjes met een gerust hart, mits afge dekt met plastic folie, 2 weken in de koelkast bewaren. Presentatie: neem de potjes 20 minu ten voor het opdienen uit de koelkast. Leg er als garnering een klein toefje (krul)peterselie en/of enkele smalle reepjes (ontvelde) tomaat op. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd witbrood bij en zet een schaaltje met li moen- of citroenpartjes op tafel. De orkaan, die zo heeft huisgehouden in Frankrijk, Duitsland en Zwitserland, is voorbij en het is een stuk rustiger geworden in Europa. Alhoewel intensieve regenval veel gebieden in de greep lijkt te houden. Gezien het feit dat er daarbij ook koudere lucht vanuit het noordoosten het continent inzakt, valt er op verscheidene plaatsen sneeuw. Een uitgestrekte regenzone bevindt zich in het zuiden van Europa, waarbij ook Spanje en Portugal de volle laag krijgen. Zelfs aan de Costa's heeft de lucht zich gevuld met een dik pakket wolken. Deze regenzone hoort bij een storing die tevens over Italië en voor malig Joegoslavië loopt. Ook daar is het bijgevolg uitermate nat en bovendien staat er een flinke wind. Dit windveld wordt veroorzaakt door een actief lagedrukgebied, dat vooral in de regio rond Albanië van leertrekt. Ook grote delen van Griekenland zullen bakken met water te verwerken krijgen. Verder noordwaarts vertonen de buien een winters karakter. In de Alpen valt uit een dikke wolkendeken af en toe wat sneeuw. Ook de middelgebergten van Duitsland krijgen er een klein sneeuwlaagje bij. In Frankrijk komt de meeste neerslag in de vorm van regen naar beneden. Na orkaan 'Lothar' van gisteren, zal men dus in de nattigheid de balans op moeten maken van de schade. Alleen aan de Franse rivièra is het nog overwegend droog. Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4