Westdorpe wil vrachtroute P: Meer ligplaatsen voor jachthaven van Tholen-stad Reclamebureau vult gat in Hulst Ratten tieren welig in vuile Middelburgse grachten Veel vrijwilligers zwichten onder hoge werkdruk Duo komt met plan voor cultuurtuin bij huis in Kattendijke zeeland 16 Weg buiten bebouwde kom voor zwaar verkeer lijkt toch mogelijk Cursus voor ouderen over allochtonen in Middelburg Sport en spel w a Voetbalclubs Goes starten kersttoernooi Keuteltocht in De Manteling dinsdag 28 december 1999 ZEI5 alin jok iina krs Terneuzen en Sas praten pas in januari over samenwerking SAS VAN GENT - Het samen- werkingsconvenant dat Sas van Gent en Terneuzen met elkaar willen sluiten, laat nog even op zich wachten. De gemeenten hadden er op gerekend dat de samenwerkingsovereenkomst dit jaar nog kon worden voorge legd aan de gemeenteraden, maar dat bleek geen haalbare kaart. Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent gaat er nu vanuit dat het stuk half januari in de dage lijks besturen van de gemeenten besproken wordt en daama naar de raden toegaat. Lonink: „Ik draag wel wat ken nis van de inhoud van het stuk, maar om nu te spreken van een convenant, dat gaat wat ver. Bindende afspraken worden er niet gemaakt. In tegenstelling tot wat ik wilde, gaan we niet meer doen dan een eerste aanzet maken om te komen tot een be tere samenwerking en beleids afstemming." Het stuk is voorbereid door de komende en scheidende ge meentesecretaris van Terneu zen, de heren Th. de Brauwer.en Th. Reijns. Volgens Lonink zijn er afspraken gemaakt op de beleidsterreinen ruimtelijke or dening en milieu, economische zaken, verkeer en vervoer, brandweer en volkshuisvesting. Is de samenwerkingsovereen komst besproken door de raden, dan zullen de gezamenlijke ge meentebesturen van Sas van Gent en Terneuzen over de sa menwerking spreken. Met Axel moet ook altijd nog een gesprek over dat thema plaatsvinden. Expositie biedt blik in Hulster geschiedenis HULST - In de bibliotheek van Hulst loopt tot 15 januari de ex positie 'Ga je mee naar de stad'. Een aantal leerlingen van de af deling PABO van de Hogeschool Zeeland heeft een lespakket "project van de eeuw 1900-2000' samengesteld voor basisscho len. Zes studenten uit de regio heb ben uit dit project het onderdeel Hulst aangepakt. De expositie biedt foto's waarop is te zien hoe sommige pleinen en straten zijn veranderd. Het geheel wordt aangevuld met boekjes voor kinderen over vroeger en nu. door Lilian Dominicus WESTDORPE - De dorpsraad van Westdorpe maakt zich sterk voor een nieuwe verbindings weg naar de vuilverwerkende bedrijven Sagro en C\T(Centra- le Vuilverwerkende Industrie) op de Axelse Vlakte. Het haven schap Zeeland Seaports heeft zich bereid verklaard te praten over een alternatieve route, waardoor de bebouwde kom op korte termijn minder belast wordt. Nu nog daveren de vrachtwa gens door de wijk De Batterij, over de Amelia weg. Daardoor bestaat er een verkeersgevaar- lijke situatie, vinden de bewo ners. Vorig jaar nog zag het er niet naar uit dat een oplossing op korte termijn in zicht wasDe kosten voor de verharding van een zandweggetje tussen de Finlandweg en de vuilverwer kende bedrijven waren ge raamd op 400,000 gulden. Een brug te ver voor het haven schap, dat pas voor de periode 2005-2008 weer geld beschik baar zou hebben voor de aanleg van deze aanrijroute. Het ver zoek aan de gemeente Sas van Gent om alvast voor te financie ren, werd niet gehonoreerd van wege de armlastige situatie van gemeentekas. Nu de komst van het Oosten rijkse productiebedrijf Wiget aan de Autrichehaven zeker is, blijken de kaarten weer open op tafel te liggen. De openbare ont sluiting voor derden naar de kade moet nog gerealiseerd worden en daarom lijkt een op lossing nabij. Zeeland Seaports ziet mogelijkheden in het jong ste voorstel van de dorpsraad om de nieuw aan te leggen weg door te trekken naar buurman CVI. De aan te leggen route zou Fotoclub Dow TERNEUZEN - In de Openbare Bibliotheek van Terneuzen is van 7 tot 28 januari een tentoon stelling van Fotoclub Dow te bezichtigen. Twaalf fotografen laten met vijftig foto's hun visie op de wereld zien. De foto's vari eren van stillevens en portret en modelplaatjes tot natuur- en reisfotografie. door Esme Soesman THOLEN - Er zit beweging in de al langer bestaande plannen om de jachthaven van Tholen-stad uit te breiden. Als alles volgens plan verloopt, krijgt water sportvereniging De Kogge er nog voor het nieuwe seizoen vijftien vaste ligplaatsen bij. Bovendien wordt extra ruimte voor een stuk of tien passanten plaatsen gerealiseerd. De sinds 1979 bestaande water sportvereniging heeft nu de Middelburgers zijn overlast in hun buurt beu MIDDELBURG - „Het wordt tijd dat de gemeente Middel burg eens stopt met reisjes naar exotische oorden en allereerst orde op zaken stelt in de eigen stad", zegt M. C. van Belle. De Middelburger is woordvoer der van enkele omwonenden van de culturele centra aan de Schepenenhof in Middelburg- Zuid. Zij ondervinden overlast van met name de Marokkaanse vereniging, die gebedsdiensten houdt in een van de houten ge bouwen. De omwonenden klagen over geluidsoverlast en parkeerhin- der. Ook beweren zij dat de ac commodatie illegaal wordt ge bruikt als overnachtingsruimte Al in de zomer van 1998 hebben de omwonenden een handteke ningenactie gehouden, dat re sulteerde in een gesprek tussen de bewoners en afgevaardigden van de culturele verenigingen en wethouder M. L. Strous. Maar nog steeds ondervinden omwonenden overlast van de Marokkaanse gebedsdiensten. ,,En", zegt Van Belle, „ze over nachten nog steeds in het ge bouw. Ze plassen op straat en la ten 's avonds de motor van hun auto onnodig lang draaien." Van Belle stoort zich nog het meeste aan de houding van de gemeente. „De gemeente heeft ons toegezegd dat ze een onder zoek zou instellen, maar wij hebben daar nog nooit iets van vernomen. Dat vind ik heel slor dig." De verantwoordelijk wethou der en de Marokkaanse vereni ging waren maandag niet be reikbaar voor commentaar. dan als het ware mee kunnen lif ten met de kosten die toch wor den gemaakt om de bereikbaar heid van de kade te garanderen. Daarvoor moet waarschijnlijk wel terrein van het vuilverwer kende bedrijf worden opgeof ferd om de hoofdingang te be reiken. De vraag is of CVI en Zeeland Seaports daaraan mee willen werken. Voorzitter W. van Haelst van de dorpsraad Westdoipe is optimistisch ge stemd. „Voor beide partijen een prima oplossing. Goedkoper beschikking over 140 vaste lig plaatsen en drie passanten plaatsen. Vooral dat laatste is in het hoogseizoen veel te weinig, beaamt secretaris A H. van Loon van De Kogge. Ook wat de vaste ligplaatsen betreft telt de wachtlijst van de club elk jaar weer zo'n vijfentwintig tot der tig gegadigden. Volgens Van Loon is vooral de trend om met steeds grotere schepen te varen oorzaak van de grotere ruimte behoefte. Moderne schepen zijn al snel een meter of tien tot twaalf lang. De Kogge kan uitbreiden door dat de gemeente drie steigers aankoopt van Rijkswaterstaat. Langs de palen die al in het wa ter staan wordt één lange drij vende steiger aangelegd, met haaks daarop korte steigers. Op die manier worden er vijftien boxen geconstrueerd. De steiger moet verder ruimte bieden aan zo'n tien passanten. Zij kunnen achter en naast elkaar aanleg gen. Kosten De gemeente trekt 254.000 gul den uit voor uitbreiding van de jachthaven. De aanleg van de steiger wordt bekostigd uit het onderhoudsfonds dat De Kogge bij de gemeente heeft lopen. Volgens Van Loon gaat de uit breiding niet gepaard met een stijging van de liggelden. De club telt zo'n tweehonderd- veertig leden. Een verdere uit breiding - op korte termijn - is echter niet aan de orde, aldus de secretaris. „Nu is de accommo datie nog toereikend, maar wor den we groter dan zullen er ook nieuwe toiletten moeten komen. Danpraatje over een heel ander kostenplaatje." De uitbreiding van de jachtha ven heeft ook gevolgen voor rondvaartboot de Frisia. Deze boot ligt tot op heden aan de derde steiger van Rijkswater staat. Het plan is om een nieuwe steiger aan te leggen achter de scheepswerf van Van Duiven- dijk. Daardoor hoeft de boot - die eigendom is van het gelijk namige bedrijf uit Sint-Anna- land - maar een klein stukje op te schuiven. De commissie gemeentelijke ontwikkeling bespreekt de uit breiding van de jachthaven in haar vergadering op maandag 10 januari. De vergadering be gint om half acht en wordt ge houden in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, door René Hoonhorst HULST - Zo mag gedeputeerde J. van Zwieten het graag zien. Een nieuw pandje dat een kale plek in de binnenstad ver fraait, een mooi voorbeeld van 'inbrei- ding' zoals dat in volkshuisvestingsjargon heet. Aan de Lange Bellingstraat in Hulst bouwt het reclame- en vormgevingsbu- reau De Wilde Zeeuw een winkel-atelier annex woning tegenover het stadskan toor. Nadat de Lange Bellingstraat jaren werd ontsierd door een in verval geraakt pand, leek vorig jaar op de rotte plek van de straat een nieuwe woning te verrijzen. Het skelet werd vanwege een sterfgeval nooit afgebouwd. De Wilde Zeeuw, bureau voor 'prikkelende communicatie' van Ronès Wielinga en Sophie Noens, zocht nog naar onderdak. Momenteel wordt de wereld veroverd vanaf een huisadres in Koe wacht. „De locatie in Hulst, vlakbij de Grote Markt, is natuurlijk prachtig. Al leen wilden wij als ontwerpers het eerdere plan voor het woonhuis helemaal aanpas sen. Nu komt er uiteindelijk een karakte ristiek gebouw, dat zowel recht doet aan de historie als modern, strak overkomt", verwacht Wielinga. Veel glas Het hoge. smalle woon-winkelpand krijgt een beetje gebogen dak, dat toch strak is gestileerd. De jonge grafisch vormgevers van De Wilde Zeeuw houden van veel glas in de gevel, maar geven de grote glazen wand wel een historisch gezicht door het oppervlak te verdelen in veel kleine gla zen ruitjes. Wielinga: ..We denken dat het pandje perfect in de omgeving past. Ik denk dat het ontwerp in elk geval beter is gelukt dan het stadskantoor." De bouw van het .vormgevingsbureau loopt iets achter op schema, maar De Wil de Zeeuw hoopt in het begin van de zomer te kunnen verhuizen. Volgens de grafisch vormgevers wordt hun pand modern, maar past het bij de histori sche uitstraling van de straat. foto Charles Strijd Tweehonderd kilo vuil halen de medewerkers van Werkplaatsen Walcheren wekelijks uit de wa terloop tussen de Watertoren en het Prins Hendrikdok. foto Ruben Oreel door Martine Bruynooge MIDDELBURG - De hoeveel heid (drijf)vuil in de Middel burgse grachten is de afgelo pen vijf jaar verdubbeld naar tienduizend kilo per jaar. Werkplaatsen Walcheren haalt wekelijks tweehonderd kilo rommel uit het water tus sen de Watertoren en het Prins Hendrikdok. „Werkplaatsen Walcheren vist alles wat drijft uit het wa ter. De inhoud van de vangst varieert van fietswrakken, winkelwagentjes, frisdrank blikjes tot zelfs complete huisvuilzakken. Het is on voorstelbaar wat er allemaal in de grachten belandt", zegt P. Weijmans van de afdeling Eigendomsbeheer van de ge meente. Omwonenden klagen ook over ratten die in en rond de grachten leven. De ratten ko men af op het voer dat mensen geven aan eenden en andere vogels. Zij krijgen zoveel eten toegeworpen dat ze het niet opgegeten krijgen. De ge meente verzoelrt inwoners de dieren niet meer te voeren. Weijmans: „Mensen hoeven zich geen zorgen te maken over het welzijn van de vogels. De Plantsoenendienst houdt hun toestand nauwlettend in de gaten en geeft ze voldoende voedsel om de winter door te komen." Werkplaatsen Walcheren haalt alleen het vuil uit de grachten dat drijft. Daardoor blijft er nog veel op de bodem liggen. De gemeente werkt sa men met het Waterschap Zeeuwse Eilanden aan een project om de oude Middel burgse grachten in de toe komst te saneren. MIDDELBURG - Onder Neder landse en allochtone ouderen heerst onbegrip en onwetend heid over elkaar. Beide groepen voelen zich steeds minder thuis omdat hun omgeving door mul ticulturele invloeden verandert. Om meer begrip voor allochto nen te krijgen, geeft Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) een cursus voor Neder landse vijftigplussers. Er worden zes bijeenkomsten gehouden voor ouderen uit de wijken 't Zand, Griffioen en Stromenwijk. Door deze cursus krijgen de Middelburgers in zicht in de leefwereld van al lochtone ouderen. Er wordt uit leg gegeven over de islam. Ook brengen de deelnemers een be zoek aan de moskee. Tevens ko men allochtone ouderen op de cursus vertellen over de moei lijkheden waarmee zij te kam pen hebben Contacten Turkse ouderen in Nederland bijvoorbeeld, zitten tussen wal en schip. Enerzijds willen ze hun oude dag in het geboorte land doorbrengen, maar daar is intussen te veel veranderd. An derzijds willen ze in Nederland blijven. Hun kinderen willen echter in veel gevallen hun ou ders niet in huis nemen. Bejaar dentehuizen zijn voor de oude ren geen optie; in Turkije kennen ze die niet. Ervaringen die deelnemers heb ben opgedaan met allochtone ouderen, worden naast elkaar gelegd en uitgediept. Verder ko men kwesties aan bod zoals 'wat is de invloed van migratie voor onze wijk' en 'hoe Ideurrijk is onze omgeving'. Een ander on derdeel van de cursus is probe ren contacten te leggen tussen Nederlanders en allochtonen. „Nederlandse ouderen mogen op de cursus vrijuit zeggen wat zij echt van allochtonen vinden en hoe zij denken dat allochto nen leven", vertelt Margot Pis- caer van SWOM. „Wij willen datgene horen wat mensen vaak niet hardop durven zeggen. Pas dan weten we waar de proble men precies zitten. We behande len tijdens de bijeenkomsten vragen, problemen, feiten, vooroordelen en achtergron den." De eerste bijeenkomst wordt ge geven op woensdag 19 januari van 13.30 tot 16 uur in de Woeli ge Werf aan de IJsselstraat in de Stromenwijk. voor het havenschap en sneller dan de verbinding tussen de Finlandweg en CVI. Bovendien verhoogt het de verkeersveilig heid." door Rolf Bosboom GOES - Charles ten Hengel en Silvia Schreiber hebben het idee opgevat om bij hun woning aan de Monnikendijk bij Kat tendijke een 'cultuurtuin' te realiseren. Beeldend kunste naars kunnen er werken en ex poseren en ook wordt er gedacht aan een concertzaaltje. De plan nen bevinden zich nog in pril stadium, maar de gemeente Goes staat er bij voorbaat zeker niet afwijzend tegenover. Het idee voor een cultuurtuin is geboren tijdens bezoeken aan het Tijdelijk Museum voor Niet- Gevestigde Hedendaagse Beel dende Kunst, dat tot voor kort in de voormalige schouwburg Prins van Oranje in Goes was gevestigd. Daar gingen kunste naars aan de slag en bezoekers konden daarna het resultaat be kijken. Ook werden er enkele optredens georganiseerd. „Wij dachten: hoe kunnen we zoiets continueren?", zegt Ten Hengel. Samen met Schreiber woont hij sinds een jaar aan de Monnikendijk bij Kattendijke. De landelijke omgeving, zo heeft hij inmiddels uit gesprek ken met bezoekende kunste naars opgemaakt, biedt volop inspiratie en mogelijkheden voor beeldende kunst. „De kun stenaars krijgen zoveel moge lijk de wijheid, op voorwaarde dat ze niets verruïneren en dat de werken qua maten passen in de omgeving." De schuur van zo'n honderd vierkante meter groot, filosofe ren Ten Hengel en Schreiber verder, kan dan tijdelijk als ate lier worden gebruikt. Daar naast kan de eenmaal verbouw de ruimte dienst doen als concertzaal voor kleine optre dens, met plaats voor hooguit enkele tientallen belangstellen den. „Onze intentie is om het alle maal seizoensgebonden te laten zijn", zegt Ten Hengel en wijst onder meer op de diverse veel gebruikte fietsroutes die Kat tendijke aandoen. „Wij denken dat het hier een leuke halte plaats kan zijn." Bovendien krijgt Kattendijke met een cul tuurtuin nog meer het karakter van een kunstenaarsdorp. Er zijn nog vele hobbels te ne men. Zo is er een flinke investe ring nodig om de schuur te ver bouwen en het terrein geschikt uja te maken voor bezoekers. Ter, Jub Hengel: „Het gaat erom ie Itge budgettair neutraals neer te zetten, maar we zijn geen voor stander van duurzame subsi- dies. Daarom denken we erovet een soort theetuin te exploiteren om de kosten te kunnen dek ken." Dergelijke activiteiten ziji strijdig met het bestemming plan voor het buitengebied, 0( is een oplossing nodig voor zoekers die met de auto komt want de parkeermogelijkheden in de directe omgeving zijn mi nimaal. Verder moeten de om wonenden zich met de plannen kunnen verenigen. Dit' orL )ES hi Dilemma Om af te tasten of er bij de ge meente Goes bereidheid tot me dewerking is, hebben de initia tiefnemers de eerste ideeën papier gezet. Wethouder M. L. !t jj I-Iart zegt dat het college van burgemeester en wethouders voor een 'dilemma' staat. „Een cultuurtuin lijkt ons heel leuk, maar de vraag is hoe je zoiets kunt toestaan." Aan de hand van de definitieve plannen wordt bekeken of het mogelijk is de 'pijnpunten' eruit te halen. Ten Hengel en Schreiber bena drukken dat zij hun ideeën niet' ten koste van alles willen reali seren. „We vinden het zelf een leuk plan, maar het is voor ons geen bittere noodzaak om dit te doen. Als het alleen met einde loos procederen mogelijk blijkt te zijn, dan blazen we het af Als er volop enthousiasme is, zal het ook nog even duren voordat de cultuurtuin een feit is. Ten Hengel. „Ik schat in dat we het hele jaar 2000 zeker nog wel no dig hebben." HEINKENSZAND - In sport hal De Stenge wordt woensdag 12 januari een sport- en spelin- stuif gehouden. De hal is dan omgebouwd tot een sportcircuit waar kinderen tussen de vieren twaalf jaar zich kunnen uitle ven. Ei-varen sportleiders zor gen voor de begeleiding. De in stuif duurt van 13.30 tot 15.30 uur. i'a; eg ch US ?1« :we ml roe door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil geld vrij maken om onderzoek te doen naar de problemen waar vrij willigersorganisaties mee kam pen. Steeds meer vrijwilligers haken af doordat ze te veel werk in hun schoenen krijgen geseho ven. Die vrijwilligers sluiten zich aanvankelijk aan bij een orga nisatie omdat ze inhoudelijk iets willen bijdragen. In de praktijk krijgen ze echter vaak oneigenlijke taken op hun bord je geschoven, constateren bur gemeester en wethouders. Een groot aantal instellingen en organisaties die met vrijwilli- gersbesturen werken, worden door de gemeente gefinanci- eerd. De gemeente Tholen wil daarom iets aan dit probleem gaan doen en wil daar ook vaart achter zetten. Omdat het op het gemeentehuis echter aan tijd ontbreekt, is de gemeente van plan een externe kracht in te hu ren. Gedacht wordt vooralsnog aan een periode van tien werk dagen. Daar is een bedrag van 20.000 gulden mee gemoeid. Gesprekken Het plan is om een aantal instel- lingen te benaderen voor afzon derlijke gesprekken. De ge dachte van de gemeente gaat uit naar de peuterspeelzalen, de kinderopvang, de bibliotheek, Welzijn voor Ouderen, Jeugd- en Jongerenwerk en het RIO. De besturen zullen zelf de nood zaak van eventuele veranderin gen aan moeten aangeven, vindt de gemeente. Daarom zullen de problemen waar besturen mee kampen in kaart worden ge bracht en zullen ook mogelijke oplossingen worden gepresen teerd. Eerder dit jaar zag ook de Werkgroep Steunpunt Vrijwil ligers op Tholen het levenslicht. Werkgroepleden onderzoeken op dit moment de vestiging van een soort organisatieverzamel gebouw, waar individuele vrij willigers en organisaties kun nen aankloppen om - juridisch of praktisch - een beroep te doen op een beroepskracht. Ook zou een soort databank kunnen worden opgericht, met vacatu res en andere - uitwisselbare - informatie. Het vrijwilligerslo- ket zou tevens als uitleenpunt kunnen fungeren voor materia len als bijvoorbeeld overhead projectors. De commissie alge meen bestuur en welzijn geeft advies over hét uitbesteden van het onderzoek in haar vergade ring van 4 januari. De vergade ring begint om half acht en wordt gehouden in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. GOES - Alle voetbalclubs van de gemeente Goes zijn maandag in Sportpunt Zeeland begonnen met het jaarlijkse Kerstzaal- voetbaltoernooi voor de jeugd. Het evenement wordt door de clubs zelf georganiseerd. Jeugdspelers, van vijf tot en met achttien jaar, komen deze week in actie. Aan het toernooi doen meer dan duizend deelnemers mee, verdeeld over 124 teams. De drukte is in het Sportpunt vooral te merken aan de jongste spelertjes. Met een enorme mo tivatie staan ze op het veld. Nie mand heeft een plaats in het team. Ze zijn allemaal spits, verdediger en middenvelder. Alleen de keeper blijft op zijn plaats. Trots staan ouders langs de kant te kijken hoe hun kleine voetbalheld de bal probeert te veroveren. Ook de oudere jeugd is vol enthousiasme bezig. Het Kersttoernooi duurt nog tot 31 december. Tijdens het HALT-toernooi in Heinkenszand ging een wed strijd tussen de politie en de Zeeuwse jeugdselectie niet door, omdat de politie het liet afweten. OOSTKAPELLE - In het kader van de expositie POEPgoed houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle op woensdag 29 december een keu teltocht in De Manteling. Deelnemers aan de tocht gaan samen met een gids op zoek naar uitwerpselen van dieren in het natuurgebied. De rondleiding duurt ongeveer anderhalf uur en begint om 14.00 uur vanuit het Zeeuws Biologisch Museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40