Miniatuurpark schaalt zich op Bas Kalle ziet nog muziek in kauwgom of staafmixer Brogum biedt liefhebber van levenslied brede keus Autoschadebedrijf trekt naar Oostburg Valhelm verplicht bij brommen in klederdracht Klassieke zender begint actie tegen v nieuw kabelpakket zeeland 14 Dieren op ware groottezacht speelhuis en nieuwe Lange Jan Winst CZAV groeit naar 3,6 miljoen ondernemend zeeland 1900-2000 kunst cultuur dinsdag 28 december 1999 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Geheel in te genstelling tot de altijd gehan teerde 1:20 schaal van Minia tuur Walcheren staan in het park in Middelburg komend voorjaar levensgrote olifanten, everzwijnen, rundvee en edel herten. De dieren voegen zich bi] nog meer jungle-, savanne-, en boerderijdieren in het bosde- cor dat de nieuwe minigolf- baan van de Middelburgse attractie omgeeft. Met de mini golf en de uitgebreide speel plaats voor kinderen die de huidige werkplaats gaat inne- WEMELDINGE - De totale omzet van de Coöperatie Zui delijke Aan- en Verkoopmaat schappij (CZAV) is in 1999 ge stegen van 270 miljoen naar bijna 300 miljoen gulden. Daarbij is een winst geboekt van ruim 3.6 miljoen gulden. De groei van de coöperatie ligt tien procent hoger dan lande lijk gemiddeld, bij afnemend gebruik van gewasbescher mingsmiddelen en meststoffen, meldt CZAV. De stijging was het grootst bij de onderdelen granen, aardolieproducten en Agrimarkt. De hoge prijzen in het afgelo pen jaar na de rampoogst van 1998 joegen de resultaten in pootgoed omhoog. De omzet van Agrimarkt, de supermarkt in Goes, en de vier detailhandelvestigingen Agri- land, groeide met 6.6 procent. Een vijfde Agriland opent in februari in het voormalig tuin centrum Van Eesteren in Nieuwe Tonge. Ook in de aardolieproducten is de omzet gestegen. Zowel transport, landbouw en de OK- pompstations dragen daaraan bij, meldt CZAV. De coöperatie telt nu 2843 leden en ruim drie honderd werknemers men. wil Miniatuur Walcheren per 2000 een park worden dat het hele jaar door te bezoeken is. De laatste winterstop van vijf maanden wordt door de eige naren benut om het park met een investering van rond de 1,3 miljoen gulden op te schalen tot een elkweerattractie. Deze moet de bezoekersaantallen met vijftig procent doen groei en en elke bezoeker zeker drie uur in het park houden. ,.In ons eerste seizoen hebben we het bezoekersaantal van 91.000 kunnen handhaven. De gemiddelde verblijfsduur in het park van een uur en twintig minuten hebben we al kunnen uitbreiden naar gemiddeld twee, tweeënhalf uur", vertelt eigenaar Sven van Rijswijk. De verschijning van de figuur Ko ning Willem Walcheren en zijn nar Wallie, die overal in het park voor belevenissen zorgen, en de nieuw aangeplante tuin maakten het park veel levendi ger. Museumsfeer Van Rijswijk en mede-eigenaar Edgar Angelini willen van de 'niet-aanraken'-museumsfeer afAls het p ark er na de zomer afgetrapt bijligt, is het goed", overdrijft Angelini. „Kinderen willen weten wat er achter een deurtje zit. We willen geen doodse processie over de pa den." Koning Willem en Wallie be trekken per april, wanneer het park heropent, een heus speel kasteel. De werkplaats ver huist naar het voormalig mili tair hospitaal aan de overzijde van de straat. Het gebouw gaat een 'softplay'-constructie van twaalf bij zes meter en vijf me ter hoog huisvesten waarin 250 De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbïis 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. kinderen van vier tot twaalf jaar over diverse verdiepingen kunnen ravotten op met foam beklede kussens en stellages. Voor de hele kleintjes wordt een aparte ruimte ingericht met een speelzolder met zachte blokken en grote legoblokken. Ouders kunnen via camera beelden op televisieschermen in het restaurant de lotgevallen van de spelende kinderen vol gen. Een mobiel kasteel trekt met Willem en Wallie in de toe komst Zeeland door bij wijze van promotie. „We sturen het springkussen gratis op pad naar campings, evenementen, scholen en zo. We vinden dat promotie niet irritant mag zijn, maar een toegevoegde waarde voor een evenement mag heb ben", vindt Angelini. De heropening van de model- tuin moet een evenement wor den dat zich concentreert op de nieuwe Lange Jan. Het oude model was aan het einde van de oplapmogelijkheden, viel door een schaalgebruik van 1:25 uit de toon en bevatte nogal wat onwaarheden in de construc tie. Modelbouwer Rinus Welleman geeft de nieuwe, zeventig cen timeter hogere toren her en der de juiste welvingen, aantallen luigaten en verhoudingen. Het onderste deel van de toren wordt in Zierikzee gemaakt. Wat blijft is de messing kroon met spits en haan: die hebben wel de juiste maat. De eigenaren van Miniatuur Walcheren, Sven van Rijswijk en Edgar Angelini (links en n ken toe hoe een medewerker zijn ambacht uitoefent op een van de attracties: de nieuwe, ge Jan. foto F door René van Stee OOSTBURG - Autoschadeher steller Deschatech uit Water landkerkje verhuist op 3 janu ari naar een nieuwe vestiging op het bedrijventerrein aan de Neringweg in Oostburg. Omdat Deschatech lid is ge worden van Schadenet, een ke ten van autoschadeherstellers met zestig leden in Nederland, wordt de bedrijfsnaam op 1 ja nuari veranderd in Schadenet Deschatech. Daarmee wordt de landelijke dekking van Scha denet vergroot. In het nieuwe pand van ruim duizend vier kante meter komen dertien personen te werken. Eigenaar A Schol begon in 1987 een teetyleerstation in Waterlandkerkje. Al gauw stapte hij over van anti-roest- behandelingen op autoschade reparatie. In 1994 ging Descha tech een samenwerkings verband aan met dealers in de regio. „We groeiden in Waterland kerkje uit ons jasje. Mede hier om is besloten om te verhuizen naar Oostburg, dat ook veel centraler ligt. De aansluiting bij het netwerk van Schadenet vergroot bovendien onze servi cemogelijkheden. Naast geza menlijke inkoop van onderde len en materialen profiteren we in bijzondere situaties van de samenwerking. Als er op een gegeven moment een groot aanbod is van reparaties - door bijvoorbeeld een extreme, plaatselijke hagelbui - is het mogelijk om de wagens bij een ander lid van Schadenet te la ten repareren. Daardoor hoe ven klanten niet langer te wachten dan gebruikelijk.", aldus Schol. Klanten kunnen in het geval van autoschade al tijd mobiel blijven, omdat De schatech beschikt over dertig leenauto's. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot jj dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 28 DECEMBER 1974 door Anita de Jong Het is toch geen gezicht. Een vrouw tiptop gekleed in klederdracht, en dan een broin- merhelm op haar hoofd in plaats van een mooi gesteven kap. Maar minister Westerterp blijft onverbiddelijk: de helm voor bromfietsers wordt verplicht, óók voor Zeeuws meisje. Actievoerder J. Pieterse toont zich die zaterdag, 28 december 1974, zwaar teleurgesteld. Een week ervoor heeft hij een uitge breide brief naar Westerterp ge stuurd, waarin hij verzoekt om ontheffing van de helmplicht voor Zeeuwse dames in dracht. Foto's had hij ingesloten om de minister ervan te overtuigen: Kijk zelf maar hoe raar dat eruit ziet, zo'n traditioneel geklede vrouw met een gladde glimmen de pot op haar hoofd. Pieterse, die in Zeeland een ac tiegroep heeft opgericht om zijn argumenten kracht bij te zetten, heeft ook andere wegen bewan deld. Waarnemend commissaris van de koningin A Kaland is in geschakeld om een goed woord je voor de vrouwen in dracht te doen. Hij heeft ook een brief aan Westerterp geschreven, maar het kan de minister allemaal niet overtuigen. Per 1 februari 1975 wordt het dragen van een valhelm voor alle bromfietsers verplicht, niemand uitgezon derd. Compromis „Een verschrikkelijke tegen slag", verklaart Pieterse tegen over de PZC. Kaland noemt het logisch dat de minister van Ver keer en Waterstaat geen onthef fingen kan ontlenen voor Zeeuwse vrouwen, maar hij vindt het 'triest' dat er niet is ge-L sproken over een compromis,L Bijvoorbeeld dat de helm nieiL hoeft bij langzame brommers (tot 20 kilometer per uur). Kaland belooft.de minister 'nogH eens aan zij n j asje te trekken', enL ook Pieterse laat het er niet bij zitten. Die zaterdag overlegtL zijn actiegroep met het comité uit Bunschoten-Spakenburg, L dat hetzelfde doel nastreeft, over verdere acties. Cijfers De minister van Verkeer en Wa- Ij terstaat blijft echter vastbera-1,' den. Zijn houding wordt ge-l-j sterkt door de cijfers: sinds in I' 1974 een advies geldt om een I helm te dragen, is het aantal!' ernstige bromfietsongevallen m de eerste helft van het jaar vijf-1 tien procent afgenomen ten op- L zichte van het jaar ervoor. Als l! iedereen een beschermend I hoofddeksel draagt, zal dat per-1- centage nog verder oplopen. De li helm is effectief, concludeert IJ hij. 'Koop en draag uw valhelm li nog vandaag', propageert de I' overheid daarop. Op 1 februari blijkt dat de mees-1' te brommerrijders aan dat ver zoek gehoor geven. De Zeeuwse j, politie meldt geen overtredin- li gen van de helmplicht. Inwo- ners van Walcheren zouden de I, agenten hebben verteld dat ze I hun klederdracht voortaan inde |- kast laten hangen om te blijver brommen. De fiets vinden zij geen geschikt alternatief. I Zo heeft de draagplicht van de Ij valhelm twee neveneffecten, concludeert de PZC: gezond- heidsbevorderend en cultuur-1 verarmend. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Maar weini gen begrijpen waar hij precies mee bezig is. Bas Kalle uit Mid delburg is vijfdejaars student sonologie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hij volgt zowel de richting on derzoek als compositie. Met het stuk 'One Upon Another', dat onlangs door de Concertzender op radio is uitgezonden, heeft hij zijn eerste stappen gezet in het voetspoor van een moderne Grieks-Franse componist die in Middelburg geen onbekende is: Iannis Xenakis. Xenakis' muziek doet velen de wenkbrauwen fronsen. Voor niet ingewijden lijkt het soms een klankenbrij waarvan geen chocola te maken is. Kalle stuit regelmatig op hetzelfde onbe grip. Als hij vertelt hoe hij met de modernste elektronika mu ziek maakt van bijvoorbeeld de klanken van iemand die kauw gum kauwt, of een computer programma schrijft dat alle klankmogelijkheden van de klarinet omvat, haakt menigeen in zijn omgeving af. Toch is wat hij doet niet zo exclusief als vaak wordt gedacht. Zo ontdek te Kalle laatst dat U2, de pop groep die bij hem als tiener de interesse voor muziek deed ont waken, gebruik maakt van en kele van de recentste bevindin gen van wetenschappers in de sonologie. Combinatie Tot enkele jaren geleden moest Kalle zijn aandacht verdelen over muziek en techniek, zijn twee grootste liefhebberijen. Hij speelde gitaar en piano en bracht menig uur door achter de computer. Tijdens een open dag van het Haagse conservatorium ontdekte hij dat hij beide zaken op het daar gevestigde Instituut voor Sonologie kon combine ren. ,Jk speelde niet goed genoeg piano om dat aan het conserva torium te studeren. Dus heb ik me voor sonologie ingeschre ven. Voor het toelatingsexamen had ik een bandje met eigen piano composities ingeleverd. Dat bleek niet echt aan te sluiten bij de moderne elektronische mu ziek die ze daar maken. Maar toen ik vertelde dat ik ook had geëxperimenteerd met een gi taarelement op een staafmixer, vonden ze dat wel zo vernieu wend dat ik voor de opleiding in aanmerking kwam. Uit twintig kandidaten werden er zeven ge kozen, waaronder ik." De eerste twee j aar van de oplei ding waren vooral technisch van aard. Studenten maken kennis met de nieuwste technie ken, verwerkt in bijvoorbeeld mengpanelen en effectappara ten, zodat ze bij geluidsstudio's aan de slag kunnen. Wie verder studeert kan onderzoeker of componist worden. Kalle mikt op beide. Hij schrijft een com putermodel voor de klarinet op grond waarvan moet blijken dat het instrument veel meer toe passingsmogelijkheden heeft dan tot dusver werd veronder steld. Computer Ook zijn muziekstukken schrijft Kalle met behulp van de computer. Hij is inmiddels ver afgeweken van de popmuziek, maar waakt ervoor die achter grond helemaal overboord te zetten. „De sonologische en elektronische muziek is een beetje een besloten wereldje. Je moet eigenlijk in die wereld zit ten om die muziek te begrijpen. Ik vind dat jammer. Daarom probeer ik muziek te maken met behulp van de nieuwste techni sche mogelijkheden en inzich ten, en toch voor een groter pu bliek toegankelijk te blijven. Ik maak gebruik van heel indrin gende klanken. Mensen zitten soms op hun stoel te rillen als ze mijn muziek horen, ze gaan in de klank op, het is muziek die ze beroert. Zijn manier van muziekmaken heeft raakvlakken met die van deejays in de dancemuziek. An ders dan zij gaat Kalle echter niet spontaan te werk. Hij maakt eerst partituren op grond van mathematische berekenin gen of figuren. „Zo maak ik een fundament voor de compositie en breng ik er eenheid in. Dan ga ik op zoek naar klankmateriaal. Dat kan van alles zijn. Iemand die kauwgum kauwt, maar ook een traditioneel instrument. De samples die ik daarvan heb, ga ik opnemen, waarbij de parti tuur het tempo aangeeft. Twee seconden kauwgum kauwen kan dan worden uitgerekt tot drie minuten, waardoor een langgerekt landschap van klank ontstaat. Vaak is absoluut niet meer te horen wat het basisge luid was. Door deze werkwijze kan ik nooit precies voorspelen hoe iets gaat klinken, maar ik neem wel de vrijheid dingen aan te passen als ze me niet bevallen. Ik laat het toeval niet alles be palen." Kalle's werkwijze is sterk beïn vloed door die van Xenakis, de componist waarvan het Cen trum Nieuwe Muziek in Middel burg regelmatig werk laat uit voeren. „Pas tijdens mijn studie kwam ik daar achter. Ik heb Nieuwe Muziek niet benaderd om mijn werk uit te voeren. Er is van mij wat uitgevoerd tijdens het Sonic Arts Festival in Para- diso in Amsterdam, op de Con certzender en verder vooral tijdens concerten van het con servatorium. Daar hoort mijn muziek nog thuis. Ik ben nog steeds in ontwikkeling, vind ik. Ik wil eerst het oordeel horen van mijn docenten." Bas Kalle, student sonologie, zoekt de combinatie van techniek en muziek. foto Ruben Oreel Jacques Herb, hier enkele jaren geleden bij busladingen fans in Rotterdam, brengt ook in Brogum ongetwijfeld het onverslijtbare Manuela. foto Jaap Rozema/GPD door Willem van Dam ZIERIKZEE - Wie kent het wonderschone lied 'Manuela' niet.? Of 'Een man mag niet huilen'. En 'Werkeloos'. Jac ques Herb zong ze. En zal dat zaterdagavond 12 februari in Zierikzee ongetwijfeld weer doen. Dan wordt in Brogum een smartlappengala gehou den, met op de affiche Jacques Herb, Rotterdamse Stien, Van Alles Wat en De Zingende Fre sia's. Rotterdamse Stien staat vrij wel haar hele leven al op het podium, maar legde zich de afgelopen vijftien jaar toe op het levenslied. De eerste drie jaar begeleidde zij zich daar bij op keyboard, daarna ging zij over op de - en zo hóórt het - accordeon. Afgelopen zomer nog trad zij op tijdens het fes tival Zonnemaire Buitenge woon. Wat te zeggen van Van Alles Wat? Dit gezelschapje, vier zangers/zangeressen en een accordeonist, wordt om schreven als een stel enthousi aste Rotterdammers, die Van Alles Wat zingen en spelen. Him repertoire omvat onder meer smartlappen, levenslie deren, meezingers en cabaret liedjes. De Zingende Fresia's worden aangekondigd als 's lands mafste en wildste smartlap- penband, die zich bekendheid verwierf met een rap-versie van de Hazes-klassieker 'Een beetje verliefd'. Zij brengen, gestoken in 'beschamende show kostuums, sexy glitter broekjes en zinderende gogo- pakjes' op geheel eigen wijze klassieke smartlappen, rock en popversies van Nederland se meedeiners en stampende feestnummers van eigen fa brikaat. En dan is daar Jacques Herb, de Rotterdamse jongen die als vijftienjarige aanmonsterde bij 'de wilde vaart' en sinds dien in diverse zeehavens met kracht zijn stem verhief. Talentenjacht Hij deed mee aan diverse ta lentenjachten en won uitein delijk in 1970 in het Scheve- ningse Kurhaus de 'Posthoorn Talentenjacht'. Pierre Kart- ner, gezegend met een goede neus voor alles wat ook maar enigszins naar vaderlands ta lent riekt, veerde enthousiast op van zijn zetel en besloot Herb te contracteren. En zie wat er gebeurde: zijn eerste singel 'De Toreador' verover de zich al snel een plaatsje in de toplijsten van de toenmali ge zeezenderpiraten. De grote doorbraak kwam met het hartverscheurende Manuééé- ééla en vanaf dat moment wordt Herbs naam in kringen van smartlappenliefhebbers met hoofdletters geschreven. Cabaret Brogum heeft voor de komen de weken ook veel geheel an dersoortige muziek op het programma staan. Zaterdag avond 8 januari speelt Solyent Green (hardrock), met in het voorprogramma de Zeeuws- Vlaamse band Fiction De- fenc/se. Zaterdagavond 22 ja nuari komt de Nederlandse punkrockband I against I naar Zierikzee. De Flakkeese Cornflakes fungeren als op warmertje. Voor zaterdag avond 19 februari staan Blind Justice en Threnody gepro grammeerd. Cabaret is er op zaterdagavond 26 februari. Dan is het Brogumpodium voor cabaretier Sjaak Bral en de Amsterdamse stand-up co median Martijen Oosterhuis. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De Stichting Vrienden van Muzzik voelt zich gepasseerd door de Zeeuwse programmaraad van kabelex ploitant Zekatel. Het televisie station Muzzik, dat klassieke muziek en jazz uitzendt, zou volgens het advies van de pro grammaraad moeten wijken voor nieuwe zenders. De stich ting is ontzet omdat zij niet bij dit plan betrokken is. De Zeeuwse programmaraad bracht het advies twee weken geleden uit. „Het lijkt erop dat een onder zoek en een handtekeningenac tie van een zender met popmu ziek, de programmaraad hebben doen geloven dat er be hoefte is aan een derde zender met 24 uur per dag videoclips", veronderstelt de Stichting Vrienden van Muzzik in een brief aan haar leden. „De Zeeuwse programmaraad moet volgens de wet de belangen van alle kabelabonnees behartigen en niet alleen kijken naar wat de grote massa wil. Toch laat ze haar oor blijkbaar hangen naar de commercie. Dat vinden wij een kwalijke zaak." Stichting Vrienden van Muzzik heeft daarom al haar leden op geroepen hun ongenoegen over het advies kenbaar te maken bij de Zeeuwse programmaraad en de Zeeuwse gemeenten. De ge meenten moeten nog over het voorstel van de programmaraad beslissen. Intromart Voorzitter M. Beinema van de Zeeuwse programmaraad, be nadrukt dat de raad wel dege lijk de belangen van alle kijkers behartigt. Ook van de groepen die naar minder populaire sta tions kijken. „Desondanks heeft onderzoek aangetoond dat er meer behoefte is aan andere zenders", zegt Beinema. Het on derzoeksbureau Intromart heeft hiervoor telefonisch vijf honderd Zeeuwen onder vraagd. Volgens het advies van de pro grammaraad moeten een aantal Franse zenders en Muzzik ver ruild worden voor Cartoon Net work, muziekzender The Box en het kunstkanaal ARTE. Het staat volgens Beinema nog niet vast dat de popmuziekzender op de plaats van Muzzik komt. „Dat is slechts een kwestie van: I I welke zender op welk kanaal. Maar los daarvan is het niet zo, dat er helemaal geen aanbod meer komt voor liefhebbers van kunst en klassieke muziek. Want ARTE richt zich op die doelgroep", zegt Beinema. „Daarbij komt dat deze zender gratis is. Voor Muzzik zou op een gegeven moment geld gevraagd worden. In dat geval zouden alle televisiekijkers moeten betalen voor een zender waar een flinke minderheid naar kijkt. Daarom vinden wij dat Muzzik beter verruild kan worden voor een andere zender." Opleiding sport en bewegen op mbo-plusniveau GOES - De ROC-afdeling sport en bewegen (CIOS) in Goes begint komend schooljaar als enige soortgelijke school in Ne derland met een mbo-plus op leiding. Het gaat om een 'korte, intensie ve marktgerichte beroepsoplei ding' speciaal voor leerlingen met een havo- of vwo-diploma. Er kan een keuze worden ge maakt uit drie richtingen: bui- tensport-management, fitness- management en sportieve recre atie/toerisme. De school wil hiermee een 'pit tig, snel en meer praktisch' al ternatief bieden voor scholieren die geen tijd of zin hebben in een hogeschool-opleiding. Belang stellenden krijgen een opleiding op middelbaar niveau met als extra's scholing in manage ments-- en ondernemersvaar digheden. Daarmee kunnen ze rechtstreeks het bedrijfsleven in of doorstromen naar een korte hbo-opleiding. De opleidingen zijn tot stand gebracht in samenwerking met het bedrijfsleven: hotelketen SolMelia, High Five Lifestyle Center en een buitensportcen trum in Houffalize (Ardennen). Het is niet uitgesloten dat soortgelijke opleidingsmoge lijkheden worden gestart voor beroepen als tennisleraar en spoilinstructeur bij defensie. Belangstellenden kunnen op vrijdagavond 28 en zaterdag ochtend 29 januari hun licht op steken tijdens de open dagen van de Goese school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38