Werkdruk is vrijwilligers te veel Filmvertoning roept nostalgie op PZC Plan voor cultuurtuin Kattendijke Zinderende finale nieuwjaarsfeesten ojJ' Schouwen-Duivelaiu Cursus voor ouderen moet onbegrip over allochtoon wegnemen zeeland 1 Tholen onderzoekt oorzaak ongewenste toename taken Scherpenisse bekijkt dorpsverleden op video Maatregelen tegen overlast in Goese straat dinsdag 28 december 1999 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil geld vrij maken om onderzoek te doen naar de problemen waar vrij willigersorganisaties mee kam pen. Steeds meer vrijwilligers haken af doordat ze te veel werk in hun schoenen krijgen gescho- Die vrijwilligers sluiten zich aanvankelijk aan bij een organisatie omdat ze in houdelijk iets willen bijdragen. In de praktijk krijgen ze echter vaak oneigenlijke taken op hun bordje geschoven, consta teren burgemeester en wethou ders. Een groot aantal instellingen en organisaties die met vrijwilli- gersbesturen werken, worden door de gemeente gefinanci- eerd. De gemeente Tholen wil daarom iets aan dit probleem gaan doen en wil daar ook vaart achter zetten. Omdat het op het gemeentehuis echter aan tijd ontbreekt, is de gemeente van plan een externe kracht in te huren. Gedacht wordt voorals nog aan een periode van tien werkdagen. Daar is een be drag van 20.000 gulden mee ge moeid. Gesprekken Het plan is om een aantal instel lingen te benaderen voor afzon derlijke gesprekken. De ge dachte van de gemeente gaat uit naar de peuterspeelzalen, de kinderopvang, de bibliotheek. Welzijn voor Ouderen. Jeugd- en Jongerenwerk en het RIO. De besturen zullen zelf de nood zaak van eventuele veranderin gen aan moeten aangeven, vindt de gemeente. Daarom zullen de problemen waar besturen mee kampen in kaart worden ge bracht en zullen ook mogelijke oplossingen worden gepresen teerd. Eerder dit jaar zag ook de Werk groep Steunpunt Vrijwilligers op Tholen het levenslicht. Werkgroepleden onderzoeken op dit moment de vestiging van een soort organisatieverzamel gebouw, waar individuele vrij willigers en organisaties kun nen aankloppen om - juridisch of praktisch - een beroep te doen op een beroepskracht. Ook zou een soort databank kunnen worden opgericht, met door Rolf Bosboom GOES - Charles ten Hengel en Silvia Schreiber hebben het idee opgevat om bij hun wo ning aan de Monnikendijk bij Kattendijke een 'cultuurtuin' te realiseren. Beeldend kunste naars kunnen er werken en ex poseren en ook wordt er ge dacht aan een concertzaaltje. De plannen bevinden zich nog in pril stadium, maar de ge meente Goes staat er bij voor baat zeker niet afwijzend te genover. Het idee voor een cultuurtuin is geboren tijdens bezoeken aan het Tijdelijk Museum voor Niet-Gevestigde Hedendaagse Beeldende Kunst, dat tot voor kort in de voormalige schouw burg Prins van Oranje in Goes was gevestigd. Daar gingen kunstenaars aan de slag en bezoekers konden daarna het resultaat bekijken. Ook werden er enkele optre dens georganiseerd. „Wij dachten: hoe kunnen we zoiets continueren?", zegt Ten Hengel. Samen met Schreiber woont hij sinds een jaar aan de Monnikendijk bij Kattendijke. De landelijke omgeving, zo heeft hij inmiddels uit gesprek ken met bezoekende kunste naars opgemaakt, biedt volop inspiratie en mogelijkheden voor beeldende kunst. „De kunstenaars krijgen zoveel mogelijk de vrijheid, op voor waarde dat ze niets verruïne- ren en dat de werken qua ma ten passen in de omgeving." De schuur van zo'n honderd vierkante meter groot, filoso feren Ten Hengel en Schreiber verder, kan dan tijdelijk als Charles ten Hengel en Silvia Schreiber in de tuin voor hun huis waar ze werk-en expositieruimte en een concertzaaltje willen realise ren. foto Willem Mieras atelier worden gebruikt. Daar naast kan de eenmaal ver bouwde ruimte dienst doen als concertzaal voor kleine optre dens, met plaats voor hooguit enkele tientallen belangstel lenden. „Onze intentie is om het allemaal seizoensgebonden te laten zijn", zegt Ten Hengel en wijst onder meer op de di verse veelgebruikte fietsroutes die Kattendijke aandoen. „Wij denken dat het hier een leuke halteplaats kan zijn." Bovendien krijgt Kattendijke met een cultuurtuin nog meer het karakter van een kunste naarsdorp. Er zijn nog vele hobbels te nemen. Zo is er een flinke investering nodig om de schuur te verbouwen en het terrein geschikt te maken voor bezoekers. Ten Hengel: „Het gaat erom iets budgettair neu traals neer te zetten, maar we zijn geen voorstander van duurzame subsidies. Daarom denken we erover een soort theetuin te exploiteren om de kosten te kunnen dekken." Strijdig Dergelijke activiteiten zijn strijdig met het bestemmings plan voor het buitengebied. Ook is een oplossing nodig voor bezoekers die met de auto ko men, want de parkeermoge- lijkheden in de directe omge ving zijn minimaal. Verder moeten de omwonenden zich met de plannen kunnen vereni gen. Om af te tasten of er bij de ge meente Goes bereidheid tot medewerking is, hebben de ini tiatiefnemers de eerste ideeën op papier gezet. Wethouder M. L. 't Hart zegt dat het colle ge van burgemeester en wet houders voor een 'dilemma' staat. „Een cultuurtuin lijkt ons heel leuk, maar de vraag is hoe je zoiets kunt toestaan." Aan de hand van de definitieve plannen wordt bekeken of het mogelijk is de 'pijnpunten' er uit te halen. Ten Hengel en Schreiber bena drukken dat zij hun ideeën niet ten koste van alles willen reali seren. „We vinden het zelf een leuk plan, maar het is voor ons geen bittere noodzaak om dit te doen. Als het alleen met einde loos procederen mogelij k blijkt te zijn, dan blazen we het af." Als er volop enthousiasme is, zal het ook nog even duren voordat de cultuurtuin een feit is. Ten Hengel. „Ik schat in dat we het hele jaar 2000 zeker nog wel nodig hebben." Drie maanden kindertheater in Borselse kernen HEINKENSZAND - Jeugd clubs en -sozen uit de gemeente Borsele houden voor het elfde jaar op rij het Kindertheater kwartaal. In wisselende gebou wen in de gemeente worden van 15 januari tot en met 1 april elf verschillende voorstellingen gehouden. De organiserende jeugdclubs en -sozen werken samen met het VrijwilligersHuis. voorheen Borsels Orgaan voor Samenle vingsopbouw (BOS). Begin dit jaar was het theaterkwartaal een groot succes. Twaalf voor stellingen werden door 1400 kinderen bezocht. De Culturele Raad en de gemeente Borsele geven het theaterkwartaal fi nanciële steun. De voorstellingen van het Kin dertheaterkwartaal zijn: 15 januari: Cecilia Meinders met Mevrouw Meijers leert vlie gen, Dorpshuis Versvlïet, 's- Heer Abtskerke; 22 januari: Toon Maas met Basta, 't Durpsuus, Nisse; 26 januari: Al- do theater met Trollemans gaat op reis, De Burcht, Kwaden- damme; 2 februari: Marionet tentheater de Flierefluiter met Bonte Beestenboel, Vereni gingsgebouw d'Ospit, Oudelan- de; 16 februari: Clowmarie met Van sprookjesbos tot disco theek. Gymzaal Troyeweg. Bor sele; 4 maart: Kazoo met Annie M.G. Schmidt, Soos de Prange. Heinkenszand; 8 maart: Stg. Poehaa met Chez René, Sport hal de Zwake, 's Gravenpolder; 11 maart: Cassiopeia met Op zoek naar het geluk, Dorpshuis 't Nut, Ellewoutsdijk; 18 maart: Poppentheater de Kleine Zon met Pinokkio, Dorpshuis de Griend, Hoedekenskerke; 25 maart: Theater Split met Zwart als inkt, Soos de Klomp, Ovezande en op 1 april: Heddey Lester Eric Beekens met M'n tante en ik op vakantie. De Jeugdhoeve, 's-Heerenhoek. Kaarten zijn. tot twee dagen voor de voorstelling, te reserve ren bij het VrijwilligersHuis: te lefoon 0113-311999 Sport en spel HEINKENSZAND - In sport hal De Stenge wordt woensdag 12 januari een sport- en spelin- stuif gehouden. De hal is dan omgebouwd tot een sportcircuit waar kinderen tussen de vier en twaalf j aar zich kunnen uitleven. Ervaren sport leiders zorgen voor de begelei ding. De instuif duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Schouwen-Duiveland in oude ansichten In de zomer van het bange oor logsjaar 1941 fotografeerde kooiker Simon Rosmolen het kooikershuis in de eendenkooi, genummerd A388 aan de Lage Rampertseweg. Links op de foto zien we een paard met 'rolkar' van de landbouwer M. G. Bij de Vaate uit de Lange Achterweg, die land bezat tegenover de een denkooi. De eerste kooiker was Klaas den Haak, geboren op 21 september 1866 te Lexmond. Zijn opvolger was de kooibaas Leonardus Verburg. Reeds op 8 mei 1919 vertrok hij alweer naar Bakhuizen in Gaas- terland. Hij werd hier opge volgd door Job vanDijke, die tot 1 mei 1940 kooiker bleef. Kort voor het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog werd Van Di jke opgevolgd door Simon Rosmo len, deze was tevens onbezol digd rijksveldwachter. Hij moest onder andere toezicht houden op het vogelreservaat. Voor een uitgebreide beschrij ving over deze Oosterlandse en andere eendenkooien op Schou wen-Duiveland verwijzen we naar het artikel: 'Eendenkooien en hun kooikers op Schouwen- Duiveland", door T. W. Rosmo len uit Zierikzee in 'Kroniek van het land van de Zeemeermin', uitgave 1984, nummer 9, en jaarlijkse uitgave van de 'Ver eniging Stad Lande van Schouwen-Duiveland' te Zie rikzee. Alle gegevens met be trekking tot de eendenkooien te Oosterland zijn aan genoemd artikel ontleend, terwijl de heer T. W. Rosmolen ook de beide fo to's als 'vriendendienst' be schikbaar stelde. door Esme Soesman SCHERPENISSE - Koeien gingen, evenals winkels en mensen. Wat terugkwam wa ren onder meer bloemenvelden en in het geval van het dorp Scherpenisse: vele uurtjes film. Maandag vonden de eer ste twee vertoningen plaats van de gedigitaliseerde - en in gekorte - versie van de video die tussen 1 januari 1994 en 5 mei 1995 gemaakt is over Scherpenisse en zijn inwoners. Het is de nostalgie die het echt paar Duine, beiden 'rasech- ten', naar het Holland Huis toe drijft. „En ik ben voor deze film geïnterviewd, dan ben je dat ook wel een beetje ver plicht", zegt A Duine (75). Scherpenisse is zijn dorp en het dorp is voor een gedeelte ook Duine. Getogen Als voormalig smid, geboren en getogen in Scherpenisse, weet hij er het een en ander van. Samen met zijn echtgeno te A Duine-Geuze (70) wijst hijna afloop van de vertoning, moeiteloos de weg in het dorpsverleden. „Dat is de oude schaapsherder, de heer Poot. Hij zit nu in De Schutse. En hij daar, dat is Gommert. Die kan heel leuk vertellen over de vroegere tijd." Het reilen en zeilen van het Inwoners van Scherpenisse praten na over de dorpsfilm. dorp is vastgelegd in twee au diovisuele monumenten. In 1952 werd eerder een film over het dorp gemaakt, die later ook op video is uitgebracht. Tussen 1 januari 1994 en 5 mei 1995 maakte Jos Claerhoudt uit Et- ten-Leur opnieuw opnamen van het dorp en haar inwoners. Honderd uur aan film werd omgezet in een drie uur durend product. Van die laatste film is nu een ingekorte versie gemaakt. „In middels zijn er alweer drie winkels op het dorp weg"blikt mevrouw Duine op de tussen liggende jaren terug. Dat maakt misschien de filmopna men zo bijzonder. Ze laten na foto Willem Mieras verloop van tijd zien wat er veelal niet meer is. „Vroeger had je veel koeien, maar die zijn weg. Dat vind ik toch een verarming van de streek", zegt mevrouw Duine. Haar echtge noot: „Maar nu heb je van die mooie bloemenvelden. Al die aardappels vroeger, daar zat geen blommetje aan." In de film uit 1952 kwam Duine wel drie keer voor; als smid, biljarter en als brandweer manen het laatstgemaakte ex emplaar demonstreert hij zijn oude ambacht, hoewel de sme derij uiteraard tot het verleden behoort. Zijn zoon heeft de fietsenzaak annex smidse - die in 1922 door opa werd begon nen - nu gecombineerd met een loodgietersbedrijf. Niet onlo gisch ook dat het echtpaar Duine het jonge grut dat te zien is in de laatste film niet meer kent. Niet te koop Toch twijfelt het tweetal geen moment; was de video te koop dan zouden ze hem direct aan schaffen. Daarvan is de eerste vijftien tot twintig jaar echter geen sprake, zegt dorpshuisbe heerder A J. Slager meteen. Als voorzitter van Oranjevereni ging Prins Willem-Alexander is Slager nauw betrokken bij de videoproductie en weet hij ook precies wat hij ermee wil. „Zo kunnen we mensen nog eens vanachter de televisie vandaan krijgen. Staat het op video dan komen ze ook niet meer naar de filmvertoning toe." De film is dinsdag en woens dag nog te zien in het Holland Huis. De vertoningen begin nen om half acht. Gratis kaar ten zijn verkrijgbaar bij de snackbar. ie; iel vacatures en andere - uitwissel bare - informatie. Het vrijwilli- gersloket zou tevens als uitleen- punt kunnen fungeren voor materialen als bijvoorbeeld o verheadpro j ectors De commissie algemeen bestuur en welzijn geeft advies over het uitbesteden van het onderzoek in haar vergadering van dins dag 4 januari. De vergadering begint om half acht en wordt ge houden in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. door Ali Pankow BURGII-HAAMSTEDE - Hel Nieuwjaarsfeest in dorpshuis De Schutse in Burgh-IIaamste- de op zaterdag 8 januari 2000 moet een grootse finale worden van drie nieuwjaarsfestijnen op rij. Het wordt een avond in Ca- raïbische en Zuid-Amerikaanse sfeer met een laagstaande, bijna ondergaande zon en wuivende palmbomen. Leo de Feiter vatte twee jaar geleden het plan op om vooraf gaand aan het nieuwe millenni um twee grote nieuwjaarsfees ten te organiseren en het drieluik compleet te maken met een millenniumfestijn op 1 ja nuari 2000. Dat laatste voorne men bleek niet realiseren, om dat de gemeente besloot voor de nieuwjaarsnacht geen vergun ning te verlenen voor millenni umfeesten buiten de officiële horecagelegenheden. De ge meente weigert die vergunnin gen op verzoek van de politie Oosterscheldebekken, die niet in staat is op tal van feestloca- ties de veiligheid te garanderen tijdens de millenniumwissling. „We hebben respect voor die be slissing" zegt Kees de Feiter die de fakkel voor de organisatie van de nieuwjaarsfeesten in middels van zijn broer Leo heeft overgenomen. De organisatoren hebben beslo ten het festijn op 8 januari te la ten plaatsvinden. Ze doen er al les aan om een grandioze finale te realiseren. Ze hebben dan ook een swingende groep musici bij een weten te brengen. Shows Dat zijn de Big Band The New Orpheans en de Grandpa Nick Salsa Band die speciaal voor de ze gelegenheid uitgebreid tot een formatie van vijftien muzi kanten. Als speciale attractie tijdens het feest zijn er twee kor te shows van Os Malandros met muzikanten en dansers die dol zijn op de samba. Deze groep geeft naar het voorbeeld van het carnaval in Rio de Janeiro een show met typische meeslepende Braziliaanse ritmes en dansstij len. Ook de topper tijdens het eerste nieuwjaarsfeest is weer van de partij. Dat is de groep Cross- head and the Southside Homs. Zee liekf Deze formatie wil het publi oudei een uur lang laten swingen o ??0F' bruisende blues en rock'n roll ^g. ie Verder levert barpianist Gasti Ps een belangrijke bijdrage aani ur,vl( stemming. Hij beschikt over« [ld0óC- breed repertoire van klassiekti |jnder Sinatra. Kees de Feiter heeft er alle vei trouwen in dat het een briusei nieuwjaarsfeest 2000 gaat vvor*ie den en dat er evenals voorgaanOostel de keren weer zeshondei bezoekers verwacht kunne ^gtr worden. Mocht er na aftrek va 19451 alle kosten een batig saldo ovei(inde' blijven dan zal dat geschonke ^qq' worden aan de Cliniclowns. Kaarten voor het nieuwjaars feest op zaterdag 8 januari inD Schutse in voorverkoop vei krijgbaar bij Café Branden burgh in Haamstede. 0os1 Hartbt 11.30, 19.30 Hulst zamelt geld in voor Venezuela HULST - Tijdens de nieuw jaarsreceptie van de gemeenit Hulst vraagt burgemeester A Kessen speciale aandacht voor het door een natuurramp troffen Venezuela. In de centrale hal van het stadskantoor, waar de receptie wordt gehouden, zal een grote collectebus staan. De Venezolaanse Naizat T Cordova, die al enkele jaren in Clinge woont, zal bij de collec testand staan om belangstellen den uitleg te geven over de situatie in haar geboorteland. Cordova en R Haulez uit Sin! Jansteen. die vorige week de Zeeuws-Vlaamse bevolking al opriep geld over te maken op het CNV-actienummer 1255300. vroegen de burgemeester namens de gemeente Hulst een bedrag voor Venezuela over te maken. Kessen legde hen uitdat de gemeenteraad bijna nooit geld overmaakt op 'rampreke ningen', omdat dat niet tot gemeentelijke taken hoort- .Maar dat wil niet zeggen dat bestuurders gn individuele in woners niet meeleven met het zwaargetroffen Venezuela. De burgemeester omarmde dan ook het idee om een collectebus in de hal te zetten. De nieuwjaarsre ceptie is op maandag 3 januari van 19.00 tot "20.30 uur. Em< Ziel Zee door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Onder Neder landse en allochtone ouderen heerst onbegrip en onwetend heid over elkaar. Beide groepen voelen zich steeds minder thuis omdat hun omgeving door mul ticulturele invloeden verandert. Om meer begrip voor allochto nen te krijgen, houdt Slichting Welzijn Ouderen Middelburg (S WOM) een cursus voor Neder landse vijftigplussers. Er worden zes bijeenkomsten gegeven voor ouderen uit de wijken 't Zand, Griffioen en Stromenwijk. Door deze cursus krijgen de Middelburgers in zicht in de leefwereld van al lochtone ouderen. Er wordt uit leg gegeven over de islam. Ook brengen de deelnemers een be zoek aan de moskee. Tevens ko men allochtone ouderen op de cursus vertellen over de moei lijkheden waarmee zij te kam pen hebben. Bejaardentehuis Turkse ouderen in Nederland bijvoorbeeld, zitten tussen wal en schip. Enerzijds willen ze hun oude dag in het geboorte land doorbrengen, maar daar is intussen teveel veranderd. An derzijds willen ze in Nederland blijven. Hun kinderen willen echter in veel gevallen hun ou ders niet in huis nemen. Bejaar dentehuizen zijn voor de oude ren geen optie; in Turkije kermen ze die niet. Ervaringen die deelnemers heb ben opgedaan met allochtone ouderen, worden naast elkaar gelegd en uitgediept. Verder ko men kwesties aan bod zoals 'wat is de invloed van migratie voor onze wijk' en 'hoe kleurrijk is onze omgeving'. Een ander voornaam onderdeel van de cursus is, proberen contacten te leggen tussen Nederlanders en allochtonen. Hardop „Nederlandse ouderen mogen op de cursus vrijuit zeggen wat zij echt van allochtonen vinden en hoe zij denken dat allochto nen leven", vertelt Margot Pis- caer van SWOM. „Wij willen datgene horen wat mensen vaak niet hardop durven zeggen. Pas dan weten we waar de proble men precies zitten. We behande len tijdens de bijeenkomsten vragen, problemen, feilen, vooroordelen en achtergron den." De eerste bijeenkomst wordt ge geven op woensdag 19 januan van 13 30 tot 16 uur in de Woeli ge Werf aan de IJsselstraat in de Stromenwijk. De cursus is voor vijftigplussers uit zowel de Stromenwijk als 't Zand en de Griffioen. GOES - In een poging aan de verkeersoverlast in de Blaauw- beenstraat in Goes een einde te maken, is de gemeente bezig de verkeersdrempels in de straat enigszins af te vlakken. Dat gebeurt in overleg met de omwonenden, die al last hebben van het verkeer, sinds het vanaf de Voorstad omgeleid wordt in de richting van de Zonnebloem straat. Sinds de Voorstad vanaf de Ste- nenbrug tot aan Ockenburg de status van fietsstraat heeft ge kregen, mag het verkeer dat van de Van Dusseldorpstraat in de richting van het centrum rijdt, niet meer door de Voorstad. Het wordt linksaf door de Blaauw- beenstraat naar de Zonne bloemstraat geleid. Zo werd het aanvankelijk stille straatje een drukke route. In het begin hadden de bewo ners van de Blaauwbeenstraat vooral last van de grote snelhe den waarmee de auto's langsre den, maar sinds er verkeers drempels zijn aangebracht, is het er niet beter op geworden. Te hard Om te beginnen blijven automo bilisten te hard rijden, maar ook vrachtwagens, die via de Blaauwbeenstraat weg moeten of de aanliggende bedrijven moeten bereiken, zorgen voor grote klappen en trillingen in de huizen. Afgesproken is dat de verkeersdrempels een ander, la ger profiel zullen krijgen, waar door de overlast minder zou moeten worden. Vandaag zijn stratenmakers er nog aan bezig, zodat het verkeer vanaf de Van Dusseldorpstraat niet in de stad kan komen langs de normale route. Wie vanaf de Pijlers of Ocken burg met de auto richting Zon nebloemstraat wil, moet via de Ringbaan rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 32