^age leges haritatieve nstellingen Meer ligplaatsen voor jachthaven van Tholen-stad p£f! zeeland dinsdag 28 december 1999 s 1 5 Weekmarkt moet charme behouden Rustig plekje of een pilletje helpt huisdier bij oudej aarsellende Prijsvraag over Oosterschelde Pleiners op millenniumtournee Dronken vrouw achter het stuur Ruitentikkers aangehouden Bi h-. Met een duik in ee het nieuwe nillennium in \NBO toast op nieuwjaar in De Schutse Op keuteltocht in De Manteling door Esme Soesman THOLEN - Er zit beweging in de al langer bestaande plan nen om de jachthaven van Tholen-stad uit te breiden. Als alles volgens plan verloopt, krijgt watersportvereniging De Kogge er nog voor het nieu we seizoen vijftien vaste lig plaatsen bij. Bovendien wordt extra ruimte voor een stuk of tien passantenplaatsen gerea liseerd. De sinds 1979 bestaande wa tersportvereniging heeft nu de beschikking over 140 vaste ligplaatsen en drie passanten plaatsen. Vooral dat laatste is in het hoogseizoen veel te weinig, beaamt secretaris A H. van Loon van De Kogge. Ook wat de vaste ligplaatsen betreft telt de wachtlijst van de club elk jaar weer zo'n vijfentwin tig tot dertig gegadigden. Vol gens Van Loon is vooral de trend om met steeds grotere schepen te varen oorzaak van de grotere ruimtebehoefte. Moderne schepen zijn al snel een meter of tien tot twaalf lang. De Kogge kan uitbreiden doordat de gemeente drie stei gers aankoopt van Rijkswa terstaat. Langs de palen die al in het water staan wordt één lange drijvende steiger aange legd, met haaks daarop korte steigers. Op die manier worden er vijf tien boxen geconstrueerd. De steiger moet verder ruimte bieden aan zo'n tien passan ten. Zij kunnen achter en naast elkaar aanleggen. De gemeente trekt 254.000 gulden uit voor de uitbreiding van de jachthaven. De aanleg van de steiger wordt bekostigd uit het onderhoudsfonds dat De Kogge bij de gemeente heeft lopen. Volgens Van Loon gaat de uitbreiding niet ge paard met een stijging van de liggelden. De club telt zo'n tweehonderd veertig leden. Een verdere uit breiding - op korte termijn - is echter niet aan de orde, aldus de secretaris. ,,Nu is de accom modatie nog toereikend, maar worden we groter dan zullen er ook nieuwe toiletten moeten komen. Dan praat je over een heel ander kostenplaatje." De uitbreiding van de jachtha ven heeft ook gevolgen voor rondvaartboot de Frisia. Deze boot ligt tot op heden aan de derde steiger van Rijkswater staat. Het plan is om een nieuwe stei ger aan te leggen achter de scheepswerf van Van Duiven- dijk, daardoor hoeft de boot - die eigendom is van het gelijk namige bedrijf uit Sint-Anna- land - maar een klein stukje op te schuiven. De commissie gemeentelijke ontwikkeling bespreekt de uitbreiding van de jachthaven in haar vergadering op maan dag 10 januari. De vergade ring begint om half acht en wordt gehouden in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk. GOES - De Oosterschelde is een nationaal park met interna tionale allure, maar als zodanig onvoldoende bekend en her kenbaar. Het projectbureau Nationaal Park Oosterschelde (NPO) en de Dienst Landelijk Gebied Zeeland (DLG) hebben daarom een prijsvraag uitgeschreven. De opdracht bestaat uit het ontwerpen van uitzicht- en inzichtpunten, pick nicksets en afvalbakken. Het Nationaal Park Oosterschelde bestaat uit land en vooral water. Hoe groot en gevarieerd het gebied is en hoe groot de natuurwaarden zijn, is volgens NPO en DLG gedeeltelijk of zelfs helemaal niet bekend. De instan ties denken dat te kunnen verbeteren als diverse voorzienin gen dezelfde vormgeving krijgen. Daarbij wordt gedacht aan uitzichtpunten over land en aan zogenoemde inzichtpunten, die een blik onder water bieden. Ook plaatsen waar kan wor den gepicknickt en afvalemmers moeten er hetzelfde uitzien. Wie een ontwerp wil maken voor het nationaal park. kan zich tot 1 februari aanmelden. Dat moet gebeuren bij de Dienst Landelijk Gebied Zeeland in Goes. Daarna krijgen deelne mers na overmaking van 25 gulden een informatiepakket toe gestuurd met de wedstrijdvoorwaarden en achtergrondinfor matie. Inzendingen van ontwerpen moeten op 3 april 2000 binnen zijn. De prijsuitreiking - 10.000 gulden voor de eerste prijs, 5000 voor de tweede en 2500 voor de derde - vindt plaats op 14 april. NPO en DLG zullen vervolgens onderzoeken hoe de ontwerpen voor uitzicht- en inzichtpunten, picknickstes en afvalbakken gerealiseerd kunnen worden. KOEWACHT - Voor 28 Zeeuws-Vlamingen breekt het mi llen- niumfeest vanavond (dinsdag) al aan. Vanuit Koewacht ver trekt de karavaan naar Arnhem, waar de feestgangers aan boord zullen gaan van het luxe cruise-schip MPS River Har mony. In vijf dagen tijd worden de steden Deventer, Kampen, Volendam aangedaan, om uiteindelijk te eindigen in Amster dam. De eeuwwisseling zullen de Zeeuws-Vlamingen, die zichzelf de Pleiners noemen, in de hoofdstad vieren. Veel van het feestgedruis in Mokum zullen ze echter niet meemaken. ,,Het kan natuurlijk wel, van boord gaan en opgaan in de me nigte", zegt mede-organisator P. Freyser. „Maar we hebben een compleet buffet aan boord met alles erop en eraan. Ik denk niet dat een van ons dat zou willen missen. Per slot van reke ning hebben we hier met zijn allen vijf jaar lang voor ge spaard." VLISSINGEN - De marechaussee in Vlissingen heeft in de nacht van zondag op maandag een 47-jarige vrouw uit Wijk bij Duurstede aangehouden op de Paul Krugerstraat voor rij den onder invloed. Uit een controle bleek dat zij een promille had van 1,4De toegestane limiet ligt op een half promilleDe marechaussee heeft het rijbewijs van de vrouw ingenomen en haar een rijverbod opgelegd van zes uur. Daarnaast kreeg zij een dagvaarding overhandigd. MIDDELBURG - In de binnenstad van Middelburg zijn maandagmorgen omstreeks kwart over vier drie ruiten ver nield. Toen de politie na een melding op onderzoek uit ging, troffen de agenten in de omgeving twee Middelburgers aan van respectievelijk 18 en 21 jaar. Een van hen bloedde behoor lijk uit wonden aan zijn rechterhand. Beide mannen zijn over gebracht naar het politiebureau in Middelburg. De verwon dingen aan de hand van de jongen bleken zodanig te zijn dat hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, waar de wonden zijn gehecht. Hierna zijn beide mannen ingesloten. Na het afleggen van een verklaring en de toezegging dat ze de totale schade van ruim duizend gulden zullen vergoeden, zijn de Middelburgers in de loop van de dag in vrijheid gesteld met een dagvaarding. ijst als criterium ERIKZEE - Liefdadigheids- itellingen die voorkomen op lijst van het Centraal Bureau indsenwerving (CBF), zoals voorbeeld het Rode Kruis en mnesty International, kunnen rust zijn. De gemeente Schou- tn-Duiveland berekent aan 'romis n jiej ]aagS{e tarief legeshef- m nie ng, zijnde 50 gulden. et besluit om aan liefdadig- >idsinstellingen niet het hoge jestarief (130 gulden) inreke- ig te brengen werd in juli dit irdoor de Schouwse gemeen- aad genomen. Alleen was /- en nog niet duidelijk wel or- 1 jnisaties wel en welke niet tot 'charitatieve instellingen ge kend moesten worden. Die idelijkheid is er nu wel. Charitatieve instellingen zijn en', er bi n een antal len vijf-, n op- Ais helm de ïees- ver- ïwse :din- ïwo- n de it ze nde jven zij de ten, tor Piet Kleemans IESTENSCHOUWEN - Vorig lar deden er 22 dapperen mee an de nieuwjaarsduik bij Wes- nschouwen. Als het aan J. van den Heuvel uit Haamste- ligt, worden het er dit jaar neer. )p initiatief van de zwemlief- iebster uit Haamstede wordt lerdag 1 januari bij Westen- chouwen voor de derde achter- envolgende keer een nieuw- aarsduik gehouden. Dat gebeurt vanaf het strand bij trap in Westenschouwen. Zwemmers kunnen zich daar m 1500 uur melden om met een insse duik het nieuwe millenni- imin te luiden. nieuwjaarsduik wordt ge sponsord door restaurant-eet- uis paviljoen De Rotonde. Voor rarme chocolademelk wordt orgd. organisaties die volgens hun statuten hun gelden en andere stoffelijke zaken aanwenden om de medemens te steunen en trachten het leefklimaat van de mensheid in stand te houden." Om het nog simpeler te maken, houdt de gemeente de lijst aan zoals het CBF die vast heeft ge steld. Het is een lijst van lande lijke verenigingen die in de meeste gevallen ook over plaat selijke afdelingen beschikken en het CBF-keurmerk hebben gekregen. Dat keurmerk geeft de burger die geld schenkt aan die instellingen de zekerheid dat hun geld goed terecht komt. Op de lijst prijken 82 namen, va riërend van de Stichting Aids Fonds tot de Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind en de Vereniging Zeister Zendingsgenootschap. Verhoging Over de Schouwse legesheffing, en met name de forse verhoging ervan dit jaar, is heel wat te doen geweest. Totdat de nieuwe le gesverordening van kracht werd, gold een gelijk tarief voor alle organisaties en instellingen die activiteiten op touw zetten: zestien gulden moesten zij aan de gemeente betalen. Toen reke ningen van 130 gulden op de deurmat ploften bij bijvoor beeld het strao-comité Haam stede en de Stichting Renesse- dag was het huis te klein. Genoemde organisaties en an dere onaangenaam verraste verenigingen protesteerden met klem bij het college van B en W van Schouwen-Duiveland, maar hun klacht vond slechts deels gehoor. Voor het organiseren van een evenement dat een 'eiland- overstijgend karakter' karakter heeft, dient nog steeds 130 gul den aan leges op tafel gelegd te worden. Voor evenementen die een wijk- of buurtgebonden ka rakter hebben moet 50 gulden betaald te worden. De Wieken Omroep Stichting (WOS) houdt elk jaar eenrommelmarkt. De WOS is geen charitatieve instelling, maar de rommelmarkt is niet 'eiland-overstijgend' en dus wordt het lage legestarief gehandhaafd. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De zes afdelingen van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen op Schou wen-Duiveland houden zater dagmiddag 15 januari een grote nieuwjaarsbijeenkomst in dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede. Het programma bevat onder meer een nieuwjaarsconference van het trio Wannes, Jannekee enEndrik uit Renesse. De Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt uit 's-Heerenhoek houdt de aanwezigen bezig met veel Zeeuwse volksliedjes en de muziekgroep De Zeeuwse Rei uit Noordgouwe geeft een op treden met Nederlandse volks muziek. Voorzitter Jaap van Wezel van het gewest Zeeland van de ANBO en voorzitter A Vis-den Hartigh van de afdeling Mid- denschouwen van de ANBO houden korte toespraken. De nieuwjaarsbijeenkomst be gint om 14.00 uur en duurt tot circa 17.00 uur. De afdeling Middenschouwen tekent dit keer voor de organi satie. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Met de komst van steeds meer verkoopwagens dreigt het traditionele beeld van de weekmarkt met kramen te verdwijnen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De weekmarkt in Zierikzee moet zijn eigen karakter behouden. Om het traditionele beeld met kraam pjes te beschermen, moet wor den voorkomen dat verkoop wagens de overhand krijgen op de Zierikzeese weekmarkt. Onder verkoopwagens wordt verstaan: een verrijdbare kraam, afzetcontainer, opleg ger van een verkoopwagen en een gemotoriseerde verkoop wagen. Er staan nu elf van dit soort wagens donderdags op het Ha venplein en binnenkort komen er nog twee bij. Veel meer mo gen dat er niet worden, anders gaat de authentieke markt te loor. Zo staat in een ambtelijk advies over nadere regels voor de week- en seizoenmarkten in de gemeente Schouwen-Dui veland. De weekmarkt in Zierikzee biedt ruimte aan zeventig standplaatsen. Voorgesteld wordt in elk geval de helft daarvan beschikbaar te hou den voor traditionele kramen met als doel de markt toch enigszins in zijn oorspronke lijk vorm te laten voortbe staan. Een verkoopwagen neemt gemiddeld tweeënhalve standplaats in. In de praktijk houdt dit in dat er maximaal veertien verkoopwagens op de Zierikzeese markt worden toe gelaten. Beleid Indien dat maximum is be reikt, zal in overleg met de marktcommissie en overige belangenverenigingen worden bezien of het beleid ten aanzien van het toestaan van verkoop wagens dient te worden aange past. Wat betreft de plaatsing van de verkoopwagens wordt geadvi seerd daarvoor de rij van de markt aan de zijde van de Gasthuiskerk te bestemmen. In deze rij dienen zoveel moge lijk aansluitend verkoop wa gens te worden geplaatst. De rechten van de in deze rij nog aanwezige marktkooplieden met een kraam blijven daarbij overigens onverminderd van kracht totdat er een kraam vrijkomt. Vrijgekomen standplaatsen in deze rij dienen in de toekomst te worden ingenomen doorver koopwagens die nu nog op an dere locaties van het marktter rein staan. Een standplaatshouder die be sluit in de toekomst geen kraam meer te huren, maar ei gen materiaal te gaan gebrui ken, moet een opzegtermijn van twee maanden in acht ne men. De ambulante handelaar dient het voornemen tot plaat sing van een verkoopwagen schriftelijk te melden aan het college van burgemeester en wethouders. De commissie externe contac ten (EC) wordt gevraagd ad vies uit te brengen over de voorgestelde nadere regels voor week- en seizoenmarkten. De commissie EC vergadert op donderdag 20 januari vanaf 19.30 uur in het Zierikzeese stadhuis. OOSTKAPELLE - In het kader van de expositie POEPgoed houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle op woensdag 29 december een keu- teltocht in De Manteling. Deelnemers aan de tocht gaan samen met een gids op zoek naar uitwerpselen van dieren in het natuurgebied. De rondleiding duurt ongeveer anderhalf uur en begint om 14.00 uur vanuit het Zeeuws Biologisch Museum. door Björn van Empel GOES - Bibberend onder de bank of op zolder, uit angst weg lopen of half verdoofd door een pilletje plat op de grond liggen. De komende tijd gaan sommige huisdieren, vooral honden en katten, door een hel. Rotjes, vuurpijlen, ratelslangen en an der vuurwerk zijn de oorzaak van de ellende die deze beesten moeten doorstaan. Veel baasjes overdenken in deze periode verschillende metho den om hun dier tijdens de mil lenniumwisseling een rustige nacht te gunnen. Een kalme ringsmiddel is één van de meest gebruikte manieren om het dier tijdens dit knallende feest rust te geven. Amivedi, een organisatie die vermiste en gevonden huisdie ren registreert, adviseert, net als dierenartsen, om huisdieren binnen te houden. „Wij krijgen niet extreem veel méér aanmel dingen tij dens oud en nieuw dan normaal. De meeste mensen la ten hun dier niet buiten", meent R. Dekker van Amivedi uit Krabbendijke. Zij verwacht ook tijdens dit millennium geen ex tra verloren dieren. Pilletje Veel baasjes vragen de komende tijd kalmeringsmiddelen voor hun hond of kat. Als de nood aan het dier is wil dierenarts AJ. Diender uit Vlissingen wel een pilletje geven. „Aan echte pro bleemgevallen geef ik wel een middel, maar verder spring ik daar zuinig mee om. Je kunt het beter niet geven, maar in de praktijk is een kalmeringspille tje het meest gebruikt." Dierenarts C.J. Brink uit Mid delburg ziet geen groot pro bleem voor de komende vuur- werktijd. Zij zegt dat, wanneer mensen in deze tijd goed op hun huisdier letten, er niets aan de hand is. De komende tijd is voor veel beesten en baasjes spannend en eng. Elke knal horen de meeste dieren vele malen harder dan een mens. Je moet het dier goed in de gaten houden. Mocht hij alsnog ontsnappen dan is er nu een zendertje op de markt waar mee dieren makkelijk op te sporen zijn, wanneer zij zijn weggelopen. Diender ziet zo'n apparaatje nu nog niet zitten. „Het is best een leuk idee, maar het moet eerst goed getest wor den en dat moet niet met nieuw jaar, maar in een rustige tijd ge daan worden. Als het aanslaat kan de producent er misschien niet genoeg van maken." „Er zijn voldoende manieren om je huisdier rust te geven", vervolgt Diender. „Zet hem in een vertrouwde omgeving. Je kunt het beest best op een plek zetten waar het geluid minder is. De plek moet wel vertrouwd zijn, anders raakt hij nog meer in de stress." Een huisdier voorbereiden op de komende millenniumnacht zal moeilijk gaan. Een hond kun je niet in één week vuurwerkproof maken. Er is wel een vuurwerk- cd voor huisdieren op de markt, maar ja, of dat helpt? (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31