Barak ligt niet wakker van crisis l t PZC Meer natuurgeweld op komst □nn ruTS' PZC Teams advocaten staan klaar voor millenniumclaims Hollands imperium bleek boerderij aan de Noordzee feiten en meningen Ultra-orthodoxe Shas lijkt vooral uit op geld 28 december 1949 Ontstaan en gedrag orkaan onvoorspelbaar dinsdag 28 december 1999 door Ad Bloemendaal De ultra-orthodoxe partij Shas wil vandaag uit de Is raëlische regeringscoalitie stappen. Als dat doorgaat, staat premier Ehud Barak vanaf don derdag aan het hoofd van een minderheidsregering, juist nu de vredesonderhandelingen met Syrië een kritiek stadium bereiken. De toestand lijkt ernstig, maar geen Israëliër die er warm of koud van wordt. Een blik op de kalender leert dat de Knesset ui terlijk binnen een paar dagen moet stemmen over de begro ting voor volgend jaar. Traditio neel is dat het moment waarop Shas de duimschroeven uit de kast haalt. Dit jaar is het thema het ultra-orthodoxe onderwijs systeem, dat voor honderd mil joen shekel (ƒ50 miljoen) in het krijt staat. De eis luidt: 'Geef ons binnen 24 uur het geld en we blijven in de coalitie'. Onderwijs Dat Shas dit keer het onderwijs heeft uitgekozen voor zijn fi nanciële eisen - politieke tegen standers gebruiken het woord 'chantage' - is geen toeval. De betreffende minister is Yossi Sa- rid, leider van de liberale partij Meretz. Sarid heeft gezegd dat hij wel bereid is het Shas-onder- wijssysteem uit de rode cijfers te helpen, maar alleen als daar eerst stevig de bezem doorgaat. Dat is het laatste dat de ultra orthodoxen willen. Het onder wijssysteem is een van de pijlers onder de massale steun die Shas geniet onder de merendeels ar me sefardische joden, afkomstig uit Arabische landen. Net als de Moslim Broederschap in de Arabische wereld, levert Shas verzorging van de wieg tot het graf. waarbij de leiding er van uit gaat dat wie van de partij profiteert er ook op zal stem men. De zeventien zetels die de partij bij de verkiezingen van mei behaalde vormen het be wijs. Het ministerie van Onderwijs heeft weinig op met de educatie ve bijdrage van Shas aan de vor ming van de Israëlische jeugd. De nadruk ligt sterk op tora-les- sen, met verwaarlozing van wis kunde, maatschappijleer en ta len. Dat de Shas-scholen gratis Partijleider Eli Yishai (m.) van Shas verlaat de Knesset nadat hij met een kabinetscrisis heeft gedreigd over bekostiging van het onderwijs. foto Eitan Hess Ashkenazi/EPA maaltijden verstrekken, werkt bovendien als een magneet op arme gezinnen. Op die manier wordt de sociale achterstand van de sefardische joden in Isra el eerder groter dan kleiner. Het diepe wantrouwen van de Shas beschouwt Meretz als een Shas-leiders jegens minister typische exponent van de asj- Sarid is ook etnisch gekleurd, kenazische (Oost-Europese) ge vestigde orde en Sarids kritiek op het geldverslindende ortho doxe onderwijssysteem als een soort kolonialistische arrogan tie. Zoals de partij zich eerder dit jaar gekleineerd voelde door de veroordeling van haar popu laire leider Arie Deri wegens corruptie, acht ze zich nu in de onderwijskwestie opnieuw ge schoffeerd door het asjkenazi- sche establishment. Het wordt tijd, zeggen de Shas-leiders, dat de Arbeiderspartij en Meretz beseffen dat we mei onze zeven tien zetels de op één na grootste coalitiepartij zijn, Zo niet, dan zullen we ze leren. Steun Als Barak zou weigeren Shas fi nancieel tegemoet te komen (maar die kans is niet groot)dan blijft hij zitten met. een regering die 51 van de 120 Knessetleden achter zich weet. Rekenend op de steun van de Arabische oppo sitiepartijen kan hij door blij ven strompelen met een minder heidskabinet. Hij zou ook de pijn wat kunnen verlichten door het binnenhalen van de secu- lier-conservatieve partij Shi- nui, ook al levert dat nog geen meerderheid op, of kunnen streven naar een regering van nationale eenheid met de Likud. Tenslotte is er nog de optie van vervroegde verkiezingen. Maar voorlopig hoeft Barak zich geen al te grote zorgen te maken. Als het Shas om niet meer gaat dan geld, dan hoeft hij alleen maar te betalen. Sarid kan de Meretz - aanhang dan vertellen dat hij tot het uiterste is gegaan om de belangen van het seculiere on derwijs te verdedigen, maar dat de regering Shas nodig heeft om een vredesverdrag met Syrië - en de onvermijdelijke terug trekking van de Golan-hoogte - door de Knesset te krijgen. Barak zal het moeilijk krijgen als Shas ook andere eisen gaat stellen, zoals het ontslag van minister Sarid. Binnen de poli tieke leiding van de partij is daar al op gezinspeeld, maar het is onwaarschijnlijk dat de vier rabbijnen die voor Shas de be sluiten nemen, zulk hoog spel zullen spelen. Ze moeten besef fen dat er ook voor Barak gren zen zijn en dat ze in de oppositie met de schuldenlast van hun on derwijssysteem blijven zitten. GPD door Ferdi Schrooten Grote advocatenkantoren hebben gespecialiseerde rampenteams klaar staan om in de millenniumnacht bedrijven en overheidsinstellingen bij te staan in geval van eventuele schadeclaims. Zelfs bedrijven en instellingen die officieel al millenniumbestendig zijn ver klaard, nemen daarmee het ze kere voor het onzekere. Eerder dit jaar hield het Millen niumplatform, dat problemen door het uitvallen van compu ters zoveel mogelijk probeert in te dammen, nog rekening met zo'n tweeduizend juridische conflicten. Recente ramingen over aansprakelijkheid bij schade in de bewuste nacht spreken van honderd a twee honderd juridische conflicten. Niettemin heeft alleen al het landelijk opererende advoca tenkantoor Trenité Van Doorne gedurende de eeuwwisseling voor tientallen cliënten mensen stand-by staan. De bedrijven en instellingen willen zich alle maal van acute juridische bij stand kunnen verzekeren, mochten ze aansprakelijk wor den gesteld voor schade ont staan door computer- of stroomuitval. Stand-by Volgens L. Moerel, hoofd van de 28 advocaten tellende millenni umwerkgroep van advocaten- firma De Brauw Blackstone Westbroek willen cliënten ook advocaten stand-by hebben om anderen tot actie te kunnen dwingen. „Stel er is in een fa briek iets kapot gaat dat drin gend gemaakt moet worden, dan moet daar wel even het con tract met de leverancier op na geplozen kunnen worden. In het ergste geval moet direct een kort geding kunnen worden aange spannen als dwangmiddel." Moerel zegt met zoveel woorden dat vaste klanten als Unilever, Philips, Shell, Akzo, IBM en an dere multinationals gebruik maken van zijn millennium team. Andere eveneens lande lijk opererende advocatenkan toren zijn daar terughoudender in. Nauta Dutilh wil alleen be vestigen dat het een millenni umteam heeft, maar doet verda geen mededelingen. A Fransen van de Putte y, Trenité Van Doorne wil wel ver. lellen dat het gaat om onder meer provincies, gemeenten, ziekenhuizen, banken en industriële bedrijven als DSM' zonder te zeggen dat de chemie! reus ook daadwerkelijk millen niumklant bij zijn kantoor is. De leden van de rampenteainj zijn in de millenniumnacht vol gens Fransen van de Putte alle maal oproepbaar. Alcohol tij. dens de jaarwisseling is voor hen verboden. Daarnaast is de jaarwisseling bij Trenité een ander team actief, dat bedrijven en instellingen adviseert hoe ze kunnen voorkomen aansprake lijk te worden gesteld voor mil- lenniumschade. „Zo moet voorbeeld een grote installateur die door de jaren heen talrijke klussen heeft verricht, zich er van vergewissen dat de sprink ler-installaties die hij heeft in gebouwd millenniumproof zijn. Zo niet, dan moet hij hiervan al zijn klanten ruim voor de jaar wisseling op de hoogte stellen om in geval van waterschade aansprakelijkheid te kunnen voorkomen", aldus Fransen van de Putte. De rampenteams zijn bedoeld voor die gevallen die over het hoofd zijn gezien. „Stel dat op 31 december om middernacht onverhoopt toch ergens brug gen open blijven staan of ver keerslichten uitvallen, dan bestaat de kans dat een gemeen te of provincie aansprakelijk wordt gesteld voor schade," zegt Fransen van de Putte. „Fa brieken kunnen door een open staande brug afgesloten zijn van afnemers en toeleveran ciers. Hetzel fde geldt bij een on geluk door een niet-werkend verkeerslicht. En wat te denken van banken en financiële instel lingen die voor hun veiligheid afhankelijk zijn van een con stante stroomaanvoer." Of er ook daadwerkelijk veel ge bruik wordt gemaakt van de rampenteams, is volgens Frans- sen van de Putte niet te zeggen. Wel verwacht hij dat zijn kan toor nog zeker een half jaar na de eeuwwisseling bezig zal zijn met de juridische afwikkeling van millenniumclaims. GPD uw ifhai Raac rich koin: Inee Rick VAR het P parti jenh pen' Zoal VAR omr< men prof Een halve eeuw geleden droeg Nederland de soevereiniteit over de Gordel van Smaragd over aan de Indonesiërs. Een terugblik met de Nederlandse deskundige bij uitstek, prof. Pieter Drooglever. door Ronald Frisart Dik drie eeuwen had Neder land de scepter gezwaaid in de Indonesische archipel. Op 27 december 1949 viel het doek. In Amsterdam tekende koningin Juliana die dag de soevereini teitsoverdracht, in Jakarta werd het rood-wit-blauw ge streken. Over de betekenis van dat histo rische moment voor Nederland kan prof. Pieter Drooglever kort zijn. „Het had zijn imperiale ambitie opgegeven. Nederland schakelde om naar Europa. Het had zich er voor tachtig procent bij neergelegd dat het eigenlijk een boerderij aan de Noordzee was." Om van de grandeur nog iets te redden, hield Den Haag Nieuw- Guinea buiten de erfenis. Onder aanvoering van minister Luns (Buitenlandse Zaken) bleef Ne derland tot 1962 aan dat gebied vasthouden. „Domme politiek", meent historicus Drooglever. Dat sproot voort uit frustraties over het verlies van Indië. „Er was veel oud zeer. Maar Nieuw- Guinea niet afstaan was vragen om moeilijkheden. Die hebben we dan ook gekregen. Gestuntel Terugkijkend lijkt de dekoloni satie in de Oost een jarenlang gestuntel als gevolg van Hol landse zelfoverschatting. Zo zwart-wit ziet Drooglever het echter niet. „Het is opmerkelijk dat al voor de Tweede Wereld oorlog het overgrote deel der Nederlandse spraakmakende gemeente op de 'ethische' lijn zat: zelfstandigheid van Indo nesië vond men in principe aan vaardbaar. Nederland stond wel voor een dilemma. De opvoe ding is voltooid als het kind op eigen benen kan staan. Maar wie zou bepalen wanneer het zo ver was? Na de oorlog bleek dat het uur van zelfstandigheid veel eerder was gekomen dan Neder land voor mogelijk had gehou den." „Onlangs heb ik 1945 nog eens bekeken. Na de Japanse capitu latie stond Nederland wat Indië betreft voor de opgave: hoe or ganiseer je dat land weer? Ik ben opnieuw tot de conclusie geko men dat toen een volstrekt nor male, verantwoorde politiek is gevoerd." Genuanceerd oordeelt Droogle ver ook over de eerste politione le actie (juli en augustus 1947). Die moest ondernemingen op Ja va en Sumatra weer in Neder- landse handen brengen. „Alleen al om de Indische staat aan be lastinginkomsten te helpen." Volgens Drooglever hebben zelfs de Indonesiërs van dat eer ste, tegen hen gerichte oorlogje later vruchten geplukt Smokkelhandel „Oost-Sumatra is een mooi voorbeeld. Vóór de eerste poli tionele actie behelsde de econo mie daar weinig meer dan smokkelhandel en wat geschar relDat leverde maar een fractie op van de wraarde die Neder landse ondernemingen konden genereren. Dankzij de eerste po litionele actie gingen bedrijven op Java en Sumatra weer draai en. Ook na de dekolonisatie hebben ze stand gehouden en daarmee heeft Indonesië de ja ren vijftig economisch over leefd." Drooglever durft zelfs de stelling aan dat die (in 1958 ge nationaliseerde) bedrijven nog steeds een bijdrage leveren aan de Indonesische economie. Op de eerste politionele actie volgde de tweede. En een sle pende guerrillastrijd. Tegelij kertijd troffen Nederlanders en Indonesiërs elkaar aan de on derhandelingstafel. Met als resultaat de soevereiniteits overdracht. Daaraan besteedt Indonesië veel minder aandacht dan aan 17 augustus 1945, toen Soekarno en Hatta de Republik Indonesia proclameerden. Ten onrechte, meent Drooglever. „Ook voor Indonesië was de soe vereiniteitsoverdracht heel be langrijk. Het tot dan toe in Yo- gyakarta gevestigde apparaat van de Republiek was heel ma tig. Op 27 december '49 kwam de hele bewerktuiging van de koloniale staat in Indonesische handen. Pas toen kon de Repu bliek zijn ambities echt waar maken. De sterk op Java gerichte staat kon zich gaan uit breiden over de hele archipel." GPD P.J. Drooglever en M.J.B. Schouten publiceerden deze maand een boek je over het laatste jaar Nederlands- Indië: Het Einde in Zicht. Uitg. Sdu. foto Uli Deck/EPA De storm ontwortelde in een bos bij Karlsruhe bijna alle bomen. door Ferdi Schrooten Nauwelijks is één van de zwaarste stormen aller tij den op het Europese vasteland gaan liggen of een nieuwe kan didaat kondigt zich aan. Weers- deskundigen van het KNMI en Meteo Consult verwachten meer zeldzaam natuurgeweld. De meteorologen spreken daags na orkaan Lothar in superlatie ven. 'Zeer ongebruikelijke koers', 'komt eens in de eeuw of misschien wel twee, drie eeu wen voor' en 'zeldzaam snel ont wikkelende. vernietigende kracht'. Het resultaat: tiental len doden in een gebied van Noord-Frankrijk tot Oostenrijk en voor miljarden guldens scha de. Meteorologen bekennen dat ze Lothar eigenlijk niet hebben zien aankomen, dan wel onder schat. „Maar zoiets maak jein je hele leven misschien één keer mee", zegt Reinout van den Born van Meteo Consult m Wa- geningen. „Hier vielen alle puz zelstukjes net op de 'juiste' plek." Zijn woorden dreigen even later alweer te worden in gehaald door nieuwe ontwikke lingen in de atmosfeer. „We zien dat zich een nieuwe storm ontwikkelt in de Golf van Biskaje, iets ten zuiden van waar Lothar is ontstaan. Het kan uiteindelijk wel meevallen, maar dat weet je met het weer maar nooit. Op de een of andere manier lijkt de atmosfeer er nu klaar voor. Na de grote storm in 1990 in Nederland kregen we ook nog tien kleinere stormen. 'M' De koers van een eventuele op volger van Lothar - die naar al fabetische volgorde een naam krijgt beginnend met een 'M' - lijkt voorlopig heel wat kilome ters ten zuiden van Panjs te lig gen. Van den Born: „In Neder land merken we daar zo goed als niks van. En een tweede Lothar zal het niet worden, al weet je dat nooit. Maar Midden-Frank rijk, het Middellandse-Zeege bied en met name de eilanden Sardinië en Corsica krijgen ze ker zware klappen. Al kan een orkaan als een tol ook weer een hele andere kant opgaan." Lothar was geen doorsnee or kaan, die zijn kracht ontwikkelt op de zee of oceaan. „Toen de de pressie waaruit Lothar is ont staan in Bretagne aan land kwam, stelde die nog helemaal niks voor", zegt Harry Geurts van het KNMI in De Bilt. „Toch ontwikkelde het lagedrukge bied zich in drie uur tijd boven land tot vernietigende kracht, ondanks alle weerstand die een storm daar ondervindt. Parijs kreeg met windkracht 11 en windstoten van tegen de 180 ki lometer per uur de volle laag. Heel bijzonder." Vlissingen Vrij Indonesië Koningin Juliana heeft de soe vereiniteit over de voormalige kolonie in de Indische archipel overgedragen aan de Verenig de Staten van Indonesië. Daarmee is Indonesië een vrije staat geworden, die wel in een unie met Nederland blijft ver bonden. Na de ondertekening van de documenten stuurde de koningin een telegram aan president Soekarno, waarin ze de beste wensen voor de Indo nesische staat en zijn inwoners uitsprak. Rioolwater De gemeente Bergen op Zoom laat voor bijna twee miljoen gulden een rioolpersleiding aanleggen, waarmee het af valwater voortaan naar de Westerschelde wordt geleid. Het water wordt nu nog op de Oosterschelde geloosd, maar dat stuit op bezwaren van de vissers en de oesterkwekers. Bacteriewapens Uit een Russisch proces tegen twaalf Japannei-s blijkt dat de laatsten tijdens de Tweede We reldoorlog voorbereidingen troffen voor bacteriologische oorlogsvoering. Daartoe heb ben ze onder meer proeven met bacteriologische wapens ge nomen op mensen in China. In totaal doodden de Japanners in Matsjoerije ongeveer drie duizend Chinezen door inen ting met bacteriën. Ter illustratie: Nederland heeft nog nooit een orkaan als Lothar op bezoek gehad. „Boven land komen de windsnelheden hier nooit verder dan een uurgemid delde van 88 kilometer, goed voor windkracht 10", zegt Geurts. „Alleen in Vlissingen hebben ze op 7 september 1944 windkracht 12 gemeten. Maar dat was aan de kust. Daar bleef boven land aanmerkelijk min der van over." Schoorsteen Lothar dankte zijn geboorte aan de extreme straalstroom op tien kilometer hoogte. Geurts: „De normale windsnelheden van driehonderd kilometer per uur bedroegen op tweede kerstdag vierhonderd kilometer per uur. Amper gehinderd door obsta kels op het land ontstond een vernietigend natuurgeweld. „Vergelijk het met een schoor steen", zegt Van den Born. „Het vuur kan ineens als een gek aan trekken wanneer een stevige windvlag over de schoorsteen opening blaast." De straalstroom, extra krachtig bij grote temperatuursverschil len tussen polen en tropen, loopt nu kaarsrecht van west naar oost. „Dan is het net als bij wild watervaren. De meeste vaart ontwikkel je op rechte stuk ken", zegt Van den Born. GPD Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst. 8,30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie, internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: Tel (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso; (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (nvt.) per kwartaal 100,00 101,65) per jaar ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag' 1.80 per stuk zaterdag 2,60 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2