Begraafplaats Sirjansland groter 70% Brandweer wijst alarmcentrale in Serooskerke af Ruiming tientallen wrakken geregeld in één contract Kenniscentrum zilte gewassen wacht op geld van overheden Z-Vlaanderen kan regenwater uit België niet spuien Dit voorjaar weer drie schepen verwijderd Vijftigduizend gulden nodig voor aanleg paden en verharding Landbouwschuur haalt 2000 niet showroom modellen tot korting zeeuwse almanak Sportief zeeland dinsdag 28 december 1999 door Ben Jansen VLISSINGEN - Volgend voor jaar begint de derde fase van de verwijdering van wrakken in de vaargeul van de Wcster- schclde. Rijkswaterstaat heeft een principeovereenkomst geslo ten met de Combinatie Wrak- kenruiming Westerschelde voor het opruimen van drie wrakken. De Belgische over heid, die het grootste deel van de kosten betaalt, moet er nog mee akkoord gaan. De Combinatie Wrakkenrui- ming Westerschelde (gevormd door Van den Akker, Boskalis en Smit Tak) heeft dit jaar al vier wrakken uit drempels in de vaargeul gehaald. De derde fase bestaat uit het opruimen van restanten van twee grote schepen die eerder al gedeeltelijk onder handen zijn genomen en een kléiner schip. De twee grote zijn ver gaan in het Nauw van Bath. De Belgische Sierra Grande (2291 brt) zonk er na een aanvaring in 1924 dwars in de vaargeul en versperde zo de toegang naar Antwerpen. Deze barricade werd in de spoedklus gedeelte lijk verwijderd en in de jaren tachtig zijn nog resten opge ruimd. Het is de bedoeling dat nu ook de laatste overblijfselen van de Sierra Grande uit de bo dem worden gehaald. De Joegoslavische SRGJ (3645 brt) verging, eveneens na een aanvaring, eind 1937. Een jaar later is dit wrak grotendeels opgeruimd. Het kleinste wrak, de trawler Deutschland, ligt in de Wielingen. Dit schip liep eind 1940 op een mijn. door Ali Pankow SIRJANSLAND - Om te voor komen dat er over ruim een jaar capaciteitsproblemen ontstaan ap de begraafplaats aan de Lageweg in Sirjansland, zal kerkhof binnen afzienbare moeten worden uitgebreid. Dit kost vijftigduizend gulden. Het dagelijks gemeentebestuur vraagt de raad het benodigde geld vrij temaken. In de voormalige gemeente Duiveland was rekening gehou den met een uitbreiding. Op de huidige begraafplaats was daar al ruimte voor gereserveerd en ingezaaid met gras om te zijner tijd verder te worden ingericht. Dit betreft vooral de aanleg van paden met een asfaltlaag. Van de nu begrote investering van vijftigduizend gulden komt dertigduizend gulden ten laste van de vervangingsinvestering 1999 en kan twintigduizend gulden worden gedekt uit de re serve voor de begraafplaatsen. Na het beschikbaar stellen van het krediet kunnen de voorbe reidingen beginnen en worden de werkzaamheden in april 2000 uitgevoerd. Het voorstel tot uitbreiding van de begraaf plaats in Sirjansland komt aan de orde in de commissie grond gebiedzaken, openbare werken en milieu die op maandag 10 ja nuari vanaf 19.30 uur vergadert in het Zierikzeese gemeente huis. Al eerder werd dit jaar duidelijk dat meer begraafplaatsen op Schouwen-Duiveland in de na bije toekomst vol dreigen te ra ken. De behoefte aan meer ruimte doet zich voor in Scha- rendijke en Oosterland. Ook daar worden de kerkhoven uit gebreid. In Burgh en Bruinisse koos het college van burgemees ter en wethouders aanvankelijk voor het ruimen van graven. Te gen die plannen rezen in beide kernen veel protesten vanuit de bevolking. In Burgh bleek echter niet te ontkomen aan miming van een deel van het kerkhof, dat ligt op het archeologisch monument De Karolingische Burcht. De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek werk te niet mee aan de vergroting van deze begraafplaats. Alternatief Wat betreft het voornemen in Bruinisse ruim driehonderd graven te mimen, besloten B en W onder dwang van de gemeen teraad te zoeken naar een alter natief. Dat resulteerde in het voorstel het Bruse kerkhof als nog uit te breiden. Het dagelijks gemeentebestuur heeft daar voor een perceel landbouw grond aan de overzijde van de huidige begi'aafplaats op de hoek Molenweg/Dorpsweg op het oog. Met de mogelijk uitbreiding is een investering van 1,7 miljoen gulden gemoeid. door Lukas Fransen SEROOSKERKE (W) - De Re gionale Brandweer Zeeland (RBZ) ziet niets in een huisves ting in het voormalige gemeen tehuis in Serooskerke. „Dat lijkt me voor ons niet de meest optimale plaats om te gaan zit ten", zegt M. J. Matthijsse, hoofd bestuurszaken en be drijfsvoering van de RBZ. De SGP-fractie van de gemeen te Veere opperde het idee de ge zamenlijke alarmcentrale van brandweer, politie en ambulan cediensten en de RBZ onder te brengen in het voormalige ge meentehuis in Serooskerke. Als daar dan ook nog het regionaal en provinciaal coördinatiecen trum gevestigd worden, kan af gezien worden van de bouw van het grootschalige veiligheids huis Stromenpoort tussen Mid delburg en Vlissingen. Het is de bedoeling dat aan de rand van de Middelburgse wijk Stromen- wijk een centraal vestigings- punt komt voor regiopolitie, ambulancediensten, Stadsge westelijke brandweer Vlissin- gen/Middelburg en de RBZ. Volgens de SGP is de grote meerwaarde van vestiging in Serooskerke dat het gebouw al in januari 2000 vrijkomt. Afge zet tegen de bouwplannen in Stromenwijk zouden er tevens miljoenen in bouw- en exploita tiekosten bespaard kunnen worden. Matthijsse betwijfelt dat. „De plannen in Serooskerke zijn ge baseerd op een samenwerking zonder de Stadsgewestelijke brandweer. Die is daar in ieder geval niet in geïnteresseerd. De plannen voor Stromenpoort zijn efficiënt, omdat ze gebaseerd zijn op een samenwerking van vier organisaties." Locatie Ook de ligging van het voorma lige gemeentehuis in Seroosker ke is voor Matthijsse geen reden om het plan van de SGP toe te juichen. „Mijn indruk is dat het niet de meest geschikte locatie is. Het gebouw ligt wel aan de N57, maar in ieder geval niet dicht genoeg bij de A58. Dat is heel belangrijk om de rest van Zeeland goed te kunnen berei ken." Matthijsse vraagt zich af of de Als de begraafplaats in Sirjansland niet tijdig wordt uitgebreid, zou er in 2001 ruimtegebrek ontstaan. foto Marijke Folkertsma door Ben Jansen VLISSINGEN - Rijkswater staat overweegt de ruiming van veertig a vijftig wrakken en an dere scheepsresten in de Wester schelde in één opdracht te bun delen. Verondersteld wordt dat dit goedkoper is dan telkens de verwijdering in pakketten van een stuk of vijf wrakken aan te besteden. Tot nu toe zijn in het kader van de verdieping van de vaargeul acht kleine en vier grotere wrakken uit drempels in de scheepvaartroute en uit nood- ankergebieden verwijderd. Dat gebeurde in twee fasen. Een derde fase is momenteel in voor bereiding. Rijkswaterstaat bezint zich nu op de vraag of deze manier van werken voor verbetering vat baar is. Daarbij wordt vooral naar de kosten gekeken. Wan neer het opruimen van de wrak ken in bestekken met geringe aantallen schepen wordt aanbe steed, hebben de bergers die de opdrachten uitvoeren steeds te maken met de kosten van aan- en afvoer van materieel en dat komt in de aanneemsom tot uit drukking. Pech Bovendien houdt een berger bij de inschrijving op de ruiming van wrakken rekening met on werkbaar weer en materiaal- pech. Ook dergelijke onzeker heden zijn van invloed op de hoogte het bedrag waarvoor hij het karwei wil klaren. In deze manier van aanbesteden komt naar de mening van Rijks waterstaat onvoldoende tot ui ting dat het voor een aannemer ook wel eens heel erg kan mee zitten bij de berging van wrak ken. Zo was de Combinatie Wrakkenruiming Westerschel de (een samenwerkingsverband van sleep- en bergingsonderne mingen Van den Akker en Smit Tak en baggerbedrijf Boskalis) dit jaar mede dankzij uitzon derlijk gunstig weer en het uit blijven van enige vorm van mis fortuin binnen vijf maanden klaar met de verwijdering van vier grotere wrakken. Rijkswa terstaat had de uitvoeringsduur van dit karwei op bijna een jaar geschat. „De gedachte achter de overwe ging de berging van de resteren de wrakken in één opdracht te bundelen, is dat je redelijker wijs kunt aanvoeren dat een aannemer niet alleen met pech te maken kan krijgen, maar ook met meevallers", aldus een woordvoerder van Rijkswater staat. Kosten Dit adagium van 'soms zit het mee en soms zit het tegen' kan een gunstig effect hebben op de totale kosten. Een ander voordeel is dat de voorbereiding en begeleiding van de opruimingsactiviteiten door Rijkswaterstaat ook gelei delijker en goedkoper kan ver lopen. „Nu hebben we een pro jectorganisatie die steeds van bestek naar bestek werkt. Dat betekent dat het ene moment erg veel werk te doen is en een tijdje later aanzienlijk minder", legt de woordvoerder uit. Antwerpen Het voornemen van Rijkswater staat de rest van de wrakkenrui- mingsoperatie in één keer aan te besteden, moet nog worden be sproken met de Belgische over heid. Die betaalt het leeuwen deel van de kosten, omdat de verdieping van de Westerschel de wordt uitgevoerd vanwege de economische belangen van Ant werpen. De toestemming van de Belgen is ook in de huidige situ atie met afzonderlijke bestek ken steeds vereist en dat kost veel tijd. voorzieningen in en om het pand in Serooskerke wel toereikend zijn. „Wat voor voorzieningen liggen er wat betreft de commu nicatie-infrastructuur? Dat is waarschijnlijk niet hetzelfde als in de stad." De RBZ blijft zijn pijlen richten op de bouw van een veiligheids huis tussen Middelburg en Vlis singen. „We zijn druk bezig met de regiopolitie, zodat de samen werking weer op gang komt. We gaan er alles aan doen om daar iets van de grond te krijgen. Er zijn nu geen ontwikkelingen, die aangeven dat het niet zou doorgaan." De Stadsgewestelijke brand weer valt volgens commandant R. Maljaars zeker af als gekozen wordt voor Serooskerke. „Wij gaan door met het veiligheids huis, omdat de Stadsgewestelij ke brandweer tussen de twee steden met een parate organisa tie moet komen." Kwaliteitsslag A Willemstein, brandweercom mandant van het Veerse korps, is 'best enthousiast' over het plan van de SGP-fractie. „Als je praat over een alarmcentrale, praat je over een kantoorachti ge functie. Dat hoeft niet cen traal te liggen, zoals uitrukpos- ten. De grote meerwaarde van de locatie Serooskerke is dat ze er bij wijze van spreken morgen in kunnen. Ik ben er van over tuigd dat je een kwaliteitsslag kunt maken met een gezamen lijke alarmcentrale. Er zitten tevens forse financiële bespa ringen in en dus is het zeker het overwegen waard." doorMaurits Sep YERSEKE - De komst van een kenniscentrum voor zout water- landbouw naar Zeeland is ver traagd. De initiatiefnemer van het onderzoeksinstituut, Ocean Desert Enterprises (ODE) uit Amsterdam, krijgt de financie ring niet rond. Eind januari wordt hierover gesproken met gedeputeerde D. Bruinooge. ODE heeft de afgelopen maan den geprobeerd de rijks- en pro vinciale overheid te interesse ren voor het kenniscentrum. Die interesse is er ookzegt Cde Rij ke van de provincie Zeeland. Het is het bedrijf echter nog niet door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - De landbouwschuur van familie Van Westen aan de Broeksedijk in Oud-Vossemeer heeft de storm niet doorstaan. De in 1923 gebouwde schuur, die in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar werd bescha digd, werd onder meer gebruikt als opslag ruimte voor aardappelen. In het voorste ge deelte van de schuur - het deel dat niet is ingestort - zit een koelhuis. Omdat de stroom toevoer is afgesneden, kunnen de opgeslagen aardappelen niet langer worden gekoeld. De vierhonderd ton die daar nu ligt, wordt zo snel mogelijk afgevoerd. „Daar ligt de eerste prioriteit", zegt landbou wer B. J. van Westen desgevraagd. De schuur is verder in gebruik als opslagruimte voor land bouwmachines en er staan een caravan en old timer gestald. Doordat deze voertuigen en ma chines onder het puin bedolven zijn, was maandag nog geen schadebedrag bekend. „Bij brand ben je alles kwijt, maar bij stormschade heb je kans dat er iets bewaard is gebleven." De schuur is ongeveer veertig bij dertig meter groot en een meter of negen hoog. Naar schat ting is zo'n driekwart van het totale complex ingestort. De familie ontdekte dit pas in de ochtenduren. Door het stormgeraas hebben zij niets van de klap zelf gehoord. foto Willem Mieras gelukt overheidssubsidie te krijgen. „We liggen absoluut achter op schema", beaamt Mi- nette Kits Nieuwenkamp. ODE had in december al willen beginnen met het bijeenbrengen van instanties zoals het Neder lands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek (NIOO) in Yerseke. ..Dat lukt niet omdat de financiering niet rond is. Ie dereen wacht op elkaar en daar door kunnen we ook nog geen locatie voor het kenniscentrum zoeken", verklaar! Kits Nieu wenkamp. Zij hoopt op een doorbraak begin volgend jaar. Kol Volgens De Rijke wordt het overleg met ODE eind januari door gedeputeerde Bruinooge hervat. „Wij willen als provincie weten wat onze rol in dat cen trum wordt. Daar hangt ook vanaf hoeveel de provincie bij draagt aan de bouw van het kenniscentrum", legt de ambte naar uit. Het NIOO in Yerseke wacht de ontwikkelingen intussen rustig af, zegt onderzoeker A Huiskes. „Er spelen twee dingen. Het eer ste is het opzetten van een werk plan voor wetenschappelijk on derzoek. Daar zijn wij nauw bij Inbrekers stelen kluis uit kerk na bedreigen koster s-GRAVENPOLDER - Uit de kerk van de gereformeerde ge meente in 's-Gravenpolder is tweede kerstdag de kluis gesto len, nadat op eerste kerstdag de koster al was bedreigd. Rond kwart voor negen zater dagmorgen verschaften twee mannen zich de toegang tot de kerk en bedreigden de koster. Ze wilden dat hij de kluis opende. Omdat de koster geen sleutels had en omdat ook de eerste kerkgangers al binnenkwamen, namen de inbrekers de benen. De volgende dag was de kluis, waarin voornamelijk admini stratieve bescheiden lagen, ver dwenen. De dieven reden in een auto die in de nacht van zater dag op zondag in 's-Gravenpol der gestolen werd. Tussen 's-Gravenpolder en Kapelle werd de buit teruggevonden. De auto werd op de A58, nabij Ril land, aangetroffen. (Advertentie) BOUWMAN CADEAU EN WONEN MIDDELBURG GOES betrokken. Het tweede is het bouwen van een bruggenhoofd in Zeeland, een kantoor. Dat stuit op de financiën." Neeltje Jans Tijdelijk zou dat kantoor ge huisvest kunnen worden in het gebouw van het NIOO, maar als het een echt onderzoekscen trum wordt, moet worden uitge weken naar een andere plek, steltHuiskes. Datzou wel prima kunnen op Neeltje Jans, vindt Huiskes. „Dat is niet het einde van de wereld.Die locatie werd in oktober genoemd door de fractie van GroenLinks/Delta Anders. Bruinooge beloofde toen die suggestie mee te nemen. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - De waterstand in de grensstreek heeft door de hevige regens tijdens de kerst dagen het kritieke niveau over stegen. Het Vlaamse platteland loopt langzaam onder, terwijl de vijf pompen van de Isabellapol- der, de Zwarte Sluispolder en de Generale Vrije Polders noodge dwongen stilliggen. Het water peil van Braakmankreek, waar de Vlaamse polderbesturen hun oppervlaktewater normaal gesproken spuien, lag maan dagavond op gelijke hoogte met het NAP. Volgens T. Mouton van het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen zijn de problemen vooral een ge volg van de hoge waterstanden en het slechte tij. „Het water bij eb was gisternacht één meter hoger dan anders, waardoor minder water de Westerschelde in gespuid kan worden", ver klaart hij„We hebben een extra pomp geplaatst om het overtol lige water te lozen en hopen het water de komende dagen weer onder controle te brengen. Ge zien de weersverwachting mag dat geen problemen opleveren." Bij de Vlaamse polderbesturen stroomden maandag meldingen van wateroverlast binnen. Vooral de boerderijen langs het Leopoldkanaal hebben het zwaar te verduren. „Meetjes land is kletsnat", zucht M. de Smet, ontvanger-griffier van de Zwarte Sluispolder. „Het wa terpeil is 84 centimeter hoger dan normaal. De landelijke we gen overstromen, de nood bij boeren is hoog, maar we staan volkomen machteloos. Vanwege de internationale verdragen mogen we niets doen. Die pom pen, een investering van des tijds 120 miljoen Belgische frank (bijna zeven miljoen gul den, red.), zijn werkloos, terwijl de bevolking smeekt het water te lozen." De Smet benadrukt het belang van de komst van een nieuw ge maal, dat onafhankelijk van het getij kan spuien. Het water schap van Zeeuws-Vlaanderen laat momenteel een onderzoek uitvoeren naar de bouw van een zogenoemd bijgemaal, dat waarschijnlijk voor dertig pro cent kan worden gefinancierd met Europese subsidie. „Nu is het winter en is de schade aan de land- en akkerbouw beperkt ge bleven, maar stel je eens voor wat er was gebeurd als het zo mer was geweest. De boeren hadden dan een miljoenenscha- de geleden. Als het Zeeuws- Vlaamse waterschap meewerkt, zouden we in 2001 het nieuwe gemaal kunnen neerzetten", al dus De Smet, HetBelgische waterpeil blijft de komende 24 uur stijgen. „On dertussen hoop ik dat de hemel sluizen voorlopig dichtblijven", zegt De Smet. „De brandweer uit Assenede deelt zandzakken uit aan de bewoners van de lager gelegen gebieden, omdat een dijkdoorbraak niet is uitgeslo ten." Maandag ging de Vliss^nger naar de sigarenboer om zijn PZC en een pakje sigaretten te kopen. De verkoopster had gisteren niet de haar bekende vrolijkheid. „In de krant staat dat in de nieuwe eeuw 650.000 Neder- lajiders willen stoppen met roken." las ze voor. „Nog nooit eerder hebben zo veel mensen tegelijk proberen te stoppen. Daar gaat m'n han del." Ze keek er niet vrolijk bij. „Tjonge, dat is me wat meid", reageerde haar vaste klant. „Ik blijf gewoon lekker paf fen", probeerde hij haar op te beuren. Het hielp niet. „De mensen zijn bang ge maakt voor hun gezond heid," verklaarde de mid denstander. Het begon volgens haar allemaal met die teksten als 'roken brengt de gezondheid schade toe.' „Onzin allemaal. Nou bekijk het maar. Ik ga weg. Naar Ke nya, daar verkopen ze nog si garetten onder de naam Sportmen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29