Dorpsfilm roept nostalgie op PZC Boek geeft historisch overzicht geestelijke gezondheidszorg Middelburgers zijn overlast culturele verenigingen beu Cursus voor ouderen moet onbegrip over allochtoon wegnemen Vlissingse wijk twist over skate-locatie Z-Vlaanderen kan regenwater uit België niet spuien zeeland Scherpenisse bekijkt verleden op video ANBO toast op nieuwjaar in De Schutse dinsdag 28 december 1999 b16 door Esme Soesman SCHERPENISSE - Koeien gingen, evenals winkels en mensen. Wat terug kwam waren onder meer bloemenvel den en in het geval van het dorp Scher penisse: vele uurtjes film. Maandag vonden de eerste twee vertoningen plaats van de gedigitaliseerde - en inge korte - versie van de video die tussen 1 januari 1994 en 5 mei 1995 gemaakt is over Scherpenisse en zijn inwoners. Het is de nostalgie die het echtpaar Dume, beiden 'rasechten', naar het Holland Huis toe drijft. „En ik ben voor deze film geïnterviewd, dan ben je dat ook wel een beetje verplicht", zegt A Duine (75). Scherpenisse is zijn dorp en het dorp is voor een gedeelte ook Duine. Als voormalig smid, geboren en getogen in Scherpenisse, weet hij er het een en ander van. Samen met zijn echt genote A Duine-Geuze (70) wij st hijna afloop van de vertoning, moeiteloos de weg in het dorpsverleden. „Dat is de oude schaapsherder, de heer Poot. Hij zit nu in De Schutse. En hij daar, dat is Gommert. Die kan heel leuk vertellen over de vroegere tijd. Het reilen en zeilen van het dorp is vast gelegd in twee audiovisuele monumen ten. In 1952 werd eerder een film over het dorp gemaakt, die later ook op vi deo is uitgebracht. Tussen 1 januari 1994 en 5 mei 1995 maakte Jos Claer- houdt uit Etten-Leur opnieuw opna men van het dorp en haar inwoners. Honderd uur aan film werd omgezet in een drie uur durend product. Van die laatste film is nu een ingekorte versie gemaakt. „Inmiddels zijn er al weer drie winkels op het dorp weg", blikt mevrouw Dume op de tussenlig gende paar jaren terug. Dat is mis schien ook juist wat de filmopnamen zo bijzonder maakt. Ze laten na verloop van tijd zien wat er veelal niet meer is. „Vroeger had je veel koeien, maar die zijn weg. Dat vind ik toch een verar ming van de streek", zegt mevrouw Duine. Haar echtgenoot: „Maar nu heb je van die mooie bloemenvelden. Al die aardappels vroeger, daar zat geen blommetje aan." Duine Inde film uit 1952 kwam Duine wel drie keer voor; als smid, biljarter en als brandweerman. In het laatstgemaakte exemplaar demonstreert hij zijn oude ambacht, hoewel de smederij uiteraard tot het verleden behoort. Zijn zoon heeft de fietsenzaak annex smidse - die in 1922 door opa werd begonnen - nu gecombineerd met een loodgietersbe- drijf. Niet onlogisch ook dat het echt paar Duine het jonge grut dat te zien is in de laatste film niet meer kent. Toch twijfelt het tweetal geen moment; was de video te koop dan zouden ze hem direct aanschaffen. Daarvan is de eer ste vijftien tot twintig jaar echter geen sprake, zegt dorpshuisbeheerder A J. Slager meteen. Als voorzitter van Oranjevereniging Prins Willem- Alexander is Slager nauw betrokken bij de videoproductie en weet hij ook precies wat hij ermee wil. ,,Zo kunnen we mensen nog eens vanachter de tele visie vandaan krijgen. Staat het op vi deo dan komen ze ook niet meer naar de filmvertoning toe." De film is dinsdag en woensdag nog te zien in het Holland Huis. De vertonin gen beginnen om half acht. Gratis kaarten zijn verkrijgbaar bij de snack bar. Drie maanden kindertheater in Borselse kernen HEINKENSZAND - Jeugd clubs en -sozen uit de gemeente Borsele houden voor het elfde jaar op rij het Kindertheater kwartaal. In wisselende gebou wen in de gemeente worden van 15 januari tot en met 1 april elf verschillende voorstellingen gehouden. De organiserende jeugdclubs en -sozen werken samen met het VrijwilligersHuis, voorheen Borsels Orgaan voor Samenle vingsopbouw (BOS). Begin dit jaar was het theaterkwartaal een groot succes. Twaalf voor stellingen werden door 1400 kinderen bezocht. De Culturele Raad en de gemeente Borsele geven het theaterkwartaal fi nanciële steun. De voorstellingen van het Kin dertheaterkwartaal zijn: 15 januari: Cecilia Meinders met Mevrouw Meijers leert vlie gen, Dorpshuis Versvliet. "s- Heer Abtskerke; 22 januari: Toon Maas met Basta, 't Durpsuus, Nisse: 26 januari: Al- do theater met Trollemans gaat op reis. De Burcht. Kwaden- damme; 2 februari. Marionet tentheater de Flierefluiter met Bonte Beestenboel. Vereni gingsgebouw d'Ospit, Oudelan- de: 16 februari: Clowmarie met Van sprookjesbos tot disco theek. Gymzaal Troyeweg, Bor sele: 4 maart: Kazoo met Annie M G. Schmidt. Soos de Prange. Heinkenszand: 8 maart: Stg. Poehaa met Chez René, Sport hal de Zwake. 's Gravenpolder: 11 maart: Cassiopeia met Op zoek naar het geluk. Dorpshuis 't Nut, Ellewoutsdijk: 18 maart: Poppentheater de Kleine Zon met Pinokkio, Dorpshuis de Griend, Hoedekenskerke: 25 maart: Theater Split met Zwart als inkt. Soos de Klomp. Ovezande en op 1 april: Heddey Lester Eric Beekens met M'n tante en ik op vakantie. De Jeugdhoeve, 's-Heerenhoek. Kaarten zijn, tot twee dagen voor de voorstelling, te reserve ren bij het VrijwilligersHuis: te lefoon 0113-311999 Keuteltocht OOSTKAPELLE - In het kader van de expositie POEPgoed houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle morgen (woensdag) een keuteltocht in De Manteling. Deelnemers gaan samen met een gids op zoek naar uitwerpselen van dieren in het natuurgebied. De rondleiding begint om 14.00 uur. door Lukas Fransen MIDDELBURG - „Het wordt tijd dat de gemeente Middel burg eens stopt met reisjes naar exotische oorden en allereerst orde op zaken stelt in de eigen stad", zegt M. C. van Belle. De Middelburger is woordvoerder van enkele omwonenden van de culturele centra aan de Schepe nenhof in Middelburg-Zuid. Zij ondervinden al heel lang over last van met name de Marok kaanse vereniging, die gebeds diensten houdt in een van de houten gebouwen. De gebouwen van de oude kleu terschool aan Schepenenhof 3 worden gebruikt door de Ma rokkaanse en de Hindoestaanse vereniging. Vooral enkele be woners van de aangrenzende J. P. van de Brandestraat onder vinden al geruime tijd overlast van de activiteiten van de cultu rele verenigingen. Zij klagen over geluidsoverlast en par- keerhinder. Ook beweren zij dat de accommodatie illegaal wordt gebruikt als overnachtings ruimte. In de zomer van 1998 hebben de omwonenden een handtekenin genactie gehouden. Dat resul teerde begin 1999 in een gesprek tussen de bewoners en afge vaardigden van de culturele verenigingen en wethouder M. L. Strous. „De Hindoestaan- se vereniging zag toen in dat het zo niet verder kon", zegt Van Belle. „Zij willen het gebouw niet kwijt en hebben besloten geen feesten meer te houden. Daar houden ze zich keurig aan Toen ze wel een keer een feest wilden organiseren, hebben ze de buurt netjes van te voren in gelicht. Daar heeft niemand dan ook moeite mee." Met de Marok kaanse vereniging is volgens Van Belle geen afspraken te ma ken. „De voorzitter van die ver eniging gaf tijdens het gesprek al aan dat hij wel afspraken wil maken, maar dat zijn leden zich daar niet aan houden." Omwo nenden ondervinden nog steeds overlast van de Marokkaanse gebedsdiensten. „En", zegt Van Belle, „ze over nachten nog steeds in het ge bouw. Ze plassen op straat en la ten 's avonds de motor van hun auto onnodig lang draaien. De auto's worden aan beide kanten van de straat geparkeerd en ook in de bochten. Dat zorgt voor lc- vensgevaarlijke situaties. hebben de direct betrokkenen meermalen aangesproken, maar dat helpt niets." Van Belle stoort zich nog het meeste aan de houding van de gemeente. „De gemeente heeft ons toegezegd dat ze een onder zoek zou instellen naar de tech nische staat van de gebouwen, de brandveiligheid en de ge luidsdichtheid. Er zou tevens een onderzoek worden ingesteld naar de ver- keers- en geluidsoverlast en het nachtelijk gebruik van de cen tra. Ik vraag me af of die onder zoeken ooit hebben plaatsge vonden. We hebben er in ieder geval nog nooit iets van verno men. Dat vind ik heel slordig." Oplossing Voor de omwonenden is de maat nu echt vol. Van Belle: „Dat was een jaar gelden al zo. Ik wil dat er eindelijk eens een oplossing komt." De verantwoordelijk wethou der M.L. Strous en de Maroka kaanse vereniging waren maan-1 dag niet bereikbaar voor commentaar. Wijkagenten op Walcheren beter bereikbaar VLISSINGEN - De politie Wal cheren begint met ingang van 1 januari 2000 met een wijksecre tariaat. Dat moet ertoe leiden dat de wijkagenten beter be reikbaar zijn. De bewoners in Middelburg en Veere kunnen tijdens kantoor uren van half negen tot vijf uur een afspraak maken via het po litiebureau in Middelburg (434100) In overleg met de bel ler wordt een tijdstip en een plaats afgesproken. Voor de wij ken in Vlissingen kunnen men sen tussen half negen en half zes contact opnemen met het bu reau in Vlissingen (424400). Het spreekuur in Arnemuiden blijft zoals het al was, op de vrijdag middag tussen een en vijf uur. Inwoners van Scherpenisse praten na over de dorpsfilm. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Een verhaal van eind- goed-al-goed is het geworden, al blijft er ook voor Emergis nog wel wat te wensen over. Dr. J. L. Kool-Blokland schreef Emergis: zorg in stel ling over de geestelijke ge zondheidszorg in Zeeland, in opdracht van de instelling, die klinische- en ambulante gees telijke gezondheidszorg en be schermd wonen in Zeeland verenigt. Dat heeft wel een beetje de richting bepaald, want voor de luide kritiek die bij het samengaan van de af zonderlijke instellingen te ho ren was, is weinig aandacht in het boek. Kool-Blokland heeft in het werk, een beetje een jubileum boek, gekozen voor een chro nologische benadering van de geestelijke gezondheidszorg in Zeeland, met aparte aan dacht voor de instellingen waaruit Emergis is ontstaan. Dit zijn het Psychiatrisch Zie kenhuis Zeeland (PZZ), de Regionale Instelling voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg (RIAGG) en de Zeeuwse Instelling voor Be schermd Wonen (ZIBW). Het eerste exemplaar werd over handigd aan de scheidende be stuurder J. P. Balkenende. Het boek begint met de opvang en behandeling van krankzin nigen voor 1900. Dit eerste hoofdstuk is er eentje in de se rie 'lees en huiver', want hoe goedbedoeld de boeien, de dwangbuizen en de dichte cel len ook waren, wie gek was, was vooral onbegrepen en maar hoogst zelden kon een krankzinnige genezen terug keren in de samenleving. Dat blijkt nog steeds niet mak kelijk. Al stemmen de ver schillende disciplines in Emergis de zorgplannen nog zo op elkaar af, al werken ze samen met huisartsen, al zet ten ze arbeidsrehabilitatie projecten op; de praktijk is weerbarstiger dan de idealen. Wie langdurig of vaak is opge nomen in een psychiatrisch ziekenhuis, kan uitbehandeld zijn, maar blijft dikwijls aan gewezen op beschermd wo nen. Voorzieningen sluiten te vaak niet op elkaar aanZo zou Emergis het liefst zelf een af deling voor sociale werkvoor ziening runnen, maar het lan delijk beleid staat dat niet toe. Heimwee Het boek. bijna 300 pagina's dik, is uitgegeven bij de Kope ren Tuin in Goes en J. Bruins droeg zorg voor de vormge ving. Veel foto's zijn er van be stuurders, pionierende B-ver pleegkundigen, directeurenen vooral ook gebouwen. Bij die laatste zou je heimwee krijgen naar de tijd dat de Zeeuwen nog naar Vrederust bij Bergen op Zoom moesten om zich te laten behandelen. Grote, met klimop begroeide villa's, rui me gazons, vredige akkers waar je gezond op kon werken en een eigen kerk, protestants natuurlijk. Over de inzichten van die tijd, van de wanhoop van de - nog steeds maar half begrepen - patiënten, geven de plaatjes geen beeld of het moest een te kening zijn van Koos Bruins, die een mede-patient in Vre derust trof. Voor een patiënt van Emergis moet het een vreemd boek zijn om te lezen. Het jubelt nogal naar het einde toe. De conclu sie is toch vooral dat het sa mengaan van de instellingen de beste manier is geweest om de zorg in Zeeland vorm te ge ven. Over de kritiek van tien j aar geleden lezen we maar zij - delings. Het jubileum, waarvoor het boek ruim op tijd is, zal vol gend jaar worden gevierd. Het gedenkt het ontstaan, vijftig jaar geleden, van de Dienst Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland, de voorloper van het RIAGG, waaraan in het boek ruim aandacht wordt be steed. Dr. J. L. Kool-Blokland, Emergis zorg in stelling. Geestelijke ge zondheidszorg in Zeeland, De Ko peren Tuin Goes, ISBN 90-72138- 99-6. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Onder Neder landse en allochtone ouderen heerst onbegrip en onwetend heid over elkaar. Beide groepen voelen zich steeds minder thuis omdat hun omgeving door mul ticulturele invloeden verandert. Om meer begrip voor allochto nen te krijgen, houdt Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) een cursus voor Neder landse vijftigplussers. Er worden zes bijeenkomsten gegeven voor ouderen uit de wijken 't Zand, Griffioen en Stromenwijk. Door deze cursus krijgen de Middelburgers in zicht in de leefwereld van al lochtone ouderen. Er wordt uit leg gegeven over de islam. Ook brengen de deelnemers een be zoek aan de moskee. Tevens ko men allochtone ouderen op de cursus vertellen over de moei lijkheden waarmee zij te kam pen hebben. Turkse ouderen in Nederland bijvoorbeeld, zitten tussen wal en schip. Enerzijds willen ze hun oude dag in het geboorte land doorbrengen, maar daar is intussen teveel veranderd. An derzijds willen ze in Nederland blijven. Hun kinderen willen echter in veel gevallen hun ou ders niet in huis nemen. Bejaar dentehuizen zijn voor de oude ren geen optie; in Turkije kennen ze die niet. Ervaringen die deelnemers heb ben opgedaan met allochtone ouderen, worden naast elkaar gelegd en uitgediept. Verder ko men kwesties aan bod zoals 'wat is de invloed van migratie voor onze wijk' en 'hoe kleurrijk is onze omgeving'. Een ander voornaam 'onderdeel van de cursus is, proberen contacten te leggen tussen Nederlanders en allochtonen. Hardop „Nederlandse ouderen mogen op de cursus vrijuit zeggen wat zij echt van allochtonen vinden en hoe zij denken dat allochto nen leven", vertelt Margot Pis- caer van SWOM. „Wij willen datgene horen wat mensen vaak met hardop durven zeggen. Pas dan weten we waar de proble men precies zitten We behande len tijdens de bijeenkomsten vragen, problemen, feiten, vooroordelen en achtergron den." De eerste bijeenkomst wordt ge geven op woensdag 19 januari van 13.30 tot 16 uur in de Woeli ge Werf aan de IJsselstraat in de Stromenwijk. De cursus is voor vijftigplussers uit zowel de Stromenwijk als 't Zand en de Griffioen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Over de nood zaak van een skatebaan en hangplek voor de Bossenburgh- se jeugd is iedereen het eens. Die moeten er komen. Maar over de locatie lopen de meningen ver uiteen. Een aantal% bewoners van Zuilenburg en de straat Bossenburg is tegen een jeugd voorziening aan het Bossen- burghpad in Missingen, het buurtcomité daarentegen vindt het een geschikte locatie. Marcel van Dijke is tegenstan der vandeplek. „Vijfennegentig woningen kijken nu uit op een mooi, landelijk gebied, waar 's zomers koeien grazen. Dat beeld wordt straks verstoord door zo'n skategeval, als het aan de gemeente en het buurtcomité ligt." Martin Simons is voorzit ter van het buurtcomité Bossen- burgh. Hij verzucht dat ieder een vindt dat er iets voor de jeugd moet zijn, 'maar dat on derkomen moet wel het liefst zo ver mogelijk van hun eigen ach tertuin vandaan neergezet wor den'. „In Bossenburgh is geen enkele jeugdvoorziening. Jon geren hangen nu overal een beetje rond, in de portieken, op de hoeken van de straat. Wij vinden dat ze een eigen plek moeten krijgen." 11 Januari is er in het Bolwerk in de Lindeijerlaan 8 in Vlissin gen een informatieavond over de skatevoorziening en hang plek. Wijkwethouder L. C. Pop- pe-de Looff en het buurtcomité geven een toelichting. Tot 15 ja nuari kunnen bezwaren inge diend worden tegen dit voorstel. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - De waterstand in de grensstreek heeft door de hevige regens tijdens de kerst dagen het kritieke niveau over stegen. Het Vlaamse platteland loopt langzaam onder, terwijl de vijf pompen van de Isabellapol- der, de Zwarte Sluispolder en de Generale Vrije Polders noodge dwongen stilliggen. Het water peil van Braakmankreek, waar de Vlaamse polderbesturen hun oppervlaktewater normaal gesproken spuien, lag maan dagavond op gelijke hoogte met het NAP. Volgens T. Mouton van het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen zijn de problemen vooral een ge volg van de hoge waterstanden en het slechte tij. „Het water bij eb was gisternacht één meter hoger dan anders, waardoor minder water de Westerschelde in gespuid kan worden", ver klaart hij. „We hebben een extra pomp geplaatst om het overtol lige water te lozen en hopen het water de komende dagen weer onder controle te brengen. Ge zien de weersverwachting mag dat geen problemen opleveren." Bij de Vlaamse polderbesturen stroomden maandag meldingen van wateroverlast binnen. Vooral de boerderijen langs het Leopoldkanaal hebben het zwaar te verduren. „Meetjes land is kletsnat", zucht M. de Smet, ontvanger-griffier van de Zwarte Sluispolder. „Het wa terpeil is 84 centimeter hoger dan normaal. De landelijke we gen overstromen, de nood bij boeren is hoog, maar we staan volkomen machteloos. Vanwege de internationale verdragen mogen we niets doen. Die pom pen, een investering van des tijds 120 miljoen Belgische frank (bijna zeven miljoen gul den, red.), zijn werkloos, terwijl de bevolking smeekt het water te lozen." De Smet benadrukt het belang van de komst van een nieuw ge maal, dat onafhankelijk van het getij kan spuien. Het water schap van Zeeuws-Vlaanderen laat momenteel een onderzoek uitvoeren naar de bouw van een zogenoemd bijgemaal, dat waarschijnlijk voor dertig pro cent kan worden gefinancierd met Europese subsidie. „Nu is het winter en is de schade aan de land- en akkerbouw beperkt ge bleven, maar stel je eens voor wat er was gebeurd als het zo mer was geweest. De boeren hadden dan een miljoenenscha- de geleden. Als het Zeeuws- Vlaamse waterschap meewerkt, zouden we in 2001 het nieuwe gemaal kunnen neerzetten", al dus De Smet. Het Belgische waterpeil blijft de komende 24 uur stijgen. „On dertussen hoop ik dat de hemel sluizen voorlopig dichtblijven", zegt De Smet. „De brandweer uit Assenede deelt zandzakken uit aan de bewoners van de lager gelegen gebieden, omdat een dijkdoorbraak niet is uitgeslo ten." ZIERIKZEE - De zes afdelingen van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen op Schou- wen-Duiveland houden zater dagmiddag 15 januari een grote nieuwjaarsbijeenkomst in dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede. Het programma bevat onder meer een nieuwjaarsconference van het trio Wannes, Jannekee en Endrik uit Renesse. De Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt uit 's-Heerenhoek houdt de aanwezigen bezig met Zeeuwse volksliedjes en de mu ziekgroep De Zeeuwse Rei uit Noordgouwe geeft een optreden met Nederlandse volksmuziek. Voorzitter Jaap van Wezel van het gewest Zeeland van de ANBO en voorzitter A Vis-den Hartigh van de afdeling Mid- denschouwen houden toespra ken. De nieuwjaarsbijeenkomst duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Sing-in Axel AXEL - Het jongerenkoor Re velation treedt morgen (woens dag) op tijdens een sing-in in de gereformeerde kerk in Axel. De sing-in staat in het teken van de millenniumwisseling. Ds. Van der Wolf houdt een medita tie met als thema 'Gods trouw gaat door de eeuwen heen'. De bijeenkomst in de kerk aan de Kerkdreef begint om 19.30 uur. foto Willem Mieras Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26