lan voor cultuurtuin Kattendijke Verkeersdrempels vlakker PZC zeeland PZC Meer ligplaatsen voor jachthaven van Tholen-stad Hulst zamelt geld in voor Venezuela Rustig plekje of een pilletje helpt huisdier bij oudej aarsellende F) wil bij eigen woning vaste kunstenaarsplek inrichten iOES - Charles ten Hengel en iilvia Schrciber hebben het dee opgevat om bij hun woning au de Monnikendijk bij Kat- endijke een 'cultuurtuin' te ealiseren. Beeldend kunste- ®ars kunnen er werken en ex- oseren en ook wordt er gedacht an een concertzaaltje. De plan- ien bevinden zich nog in pril tadium, maar de gemeente ioes staat er bij voorbaat zeker jet afwijzend tegenover. oor Rolf Bosboom iet idee voor een cultuurtuin is eboren tijdens bezoeken aan et Tijdelijk Museum voor Niet- ievestigde Hedendaagse Beel- lende Kunst, dat tot voor kort in Ie voormalige schouwburg tins van Oranje in Goes was evestigd. )aar gingen kunstenaars aan de dag en bezoekers konden daar- ia het resultaat bekijken. Ook eerden er enkele optredens ge organiseerd. Wij dachten: hoe kunnen we toiets continueren?", zegt Ten ïengel. Samen met Schreiber toont hij sinds een jaar aan de Honnikendijk bij Kattendijke. )e landelijke omgeving, zo leeft hij inmiddels uit gesprek- :en met bezoekende kunste naars opgemaakt, biedt volop inspiratie en mogelijkheden voorbeeldende kunst. „De kun stenaars krijgen zoveel moge- Ijk de vrijheid, op voorwaarde dat ze niets verruïneren en dat de werken qua maten passen in de omgeving." De schuur van zo'n honderd vierkante meter groot, filosofe ren Ten Hengel en Schreiber verder, kan dan tijdelijk als ate- jer worden gebruikt. Daar naast kan de eenmaal verbouw de ruimte dienst doen als roncertzaal voor kleine optre dens, met plaats voor hooguit akele tientallen belangstellen- Charles ten Hengel en Silvia Schreiber in de tuin voor hun huis waar ze werk-en expositieruimte en een concertzaaltje willen realiseren. foto Willem Mieras Fietsroutes ,0nze intentie is om het alle maal seizoensgebonden te laten njn", zegt Ten Hengel en wijst onder meer op de diverse veel gebruikte fietsroutes die Kat tendijke aandoen. „Wij denken het hier een leuke halte plaats kan zijn." Bovendien krijgt Kattendijke met een cultuurtuin nog meer het karakter van een kunste naarsdorp. Er zijn nog vele hob bels te nemen. Zo is er een flinke investering nodig om de schuur te verbouwen en het terrein ge schikt te maken voor bezoekers. Ten Hengel: „Het gaat erom iets budgettair neutraals neer te zetten, maar we zijn geen voor stander van duurzame subsi dies. Daarom denken we erover doorEsme Soesman THOLEN-Erzit beweging in de al langer bestaande plannen om de jachthaven van Tholen-stad uit te breiden. Als alles volgens plan verloopt, krijgt water sportvereniging De Kogge er nog voor het nieuwe seizoen vijftien vaste ligplaatsen bij. Bovendien wordt extra ruimte voor een stuk of tien passanten plaatsen gerealiseerd. De sinds 1979 bestaande water sportvereniging heeft nu de beschikking over 140 vaste lig plaatsen en drie passanten- ilaatsen. Vooral dat laatste is in iet hoogseizoen veel te weinig, beaamt secretaris A H. van Loon van De Kogge. Ook wat de vaste ligplaatsen betreft telt de wachtlijst van de club elk jaar weer zo'n vijfentwintig tot der- tig gegadigden. Volgens Van Ix>on is vooral de trend om met REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J.van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl een soort theetuin te exploiteren om de kosten te kunnen dek ken." Strijdig Dergelijke activiteiten zijn strijdig met het bestemmings plan voor het buitengebied. Ook is een oplossing nodig voor be zoekers die met de auto komen, want de parkeermogelijkheden in de directe omgeving zijn mi nimaal. Verder moeten de om wonenden zich met de plannen kunnen verenigen. Om af te tasten of er bij de ge meente Goes bereidheid tot me dewerking is, hebben de initia tiefnemers de eerste ideeën op papier gezet. Wethouder M. L. 't Hart zegt dat het college van burgemeester en wethouders voor een 'dilemma' staat. „Een cultuurtuin lijkt ons heel leuk, maar de vraag is hoe je zoiets kunt toestaan." Aan de hand van de definitieve plannen wordt bekeken of het mogelijk is de 'pijnpunten' eruit te halen. Ten Hengel en Schreiber bena drukken dat zij hun ideeën niet ten koste van alles willen reali seren. „We vinden het zelf een leuk plan, maar het is voor ons geen bittere noodzaak om dit te doen. Als het alleen met einde loos procederen mogelijk blijkt te zijn, dan blazen we het af." Als er volop enthousiasme is, zal het ook nog even duren voordat de cultuurtuin een feit is. Ten Hengel. „Ik schat in dat we het hele jaar 2000 zeker nog wel no dig hebben." steeds grotere schepen te varen oorzaak van de grotere ruimte behoefte. Moderne schepen zijn al snel een meter of tien tot twaalf lang. De Kogge kan uit breiden doordat de gemeente drie steigers aankoopt van Rijkswaterstaat. Langs de pa len die al in het water staan wordt één lange drijvende stei ger aangelegd, met haaks daar op korte steigers. Op die manier worden er vijftien boxen gecon strueerd. De steiger moet verder ruimte bieden aan zo'n tien pas santen. Zij kunnen achter en naast elkaar aanleggen. De gemeente trekt 254.000 gul den uit voor de uitbreiding van de jachthaven. De aanleg van de steiger wordt bekostigd uit het onderhoudsfonds dat De Kogge bij de gemeente heeft lopen. Volgens Van Loon gaat de uit breiding niet gepaard met een stijging van de liggelden. De club telt zo'n tweehonderd veertig leden. Een verdere uit breiding - op korte termijn - is echter niet aan de orde, aldus de secretaris. „Nu is de accommo datie nog toereikend, maarwor- den we groter dan zullen er ook nieuwe toiletten moeten komen. Dan praat je over een heel ander kostenplaatje." De uitbreiding van de jachtha ven heeft ook gevolgen voor rondvaartboot de Frisia. Deze boot ligt tot op heden aan de derde steiger van Rijkswater staat. Het plan is om een nieuwe steiger aan te leggen achter de scheepswerf van Van Duiven- dijk, daardoor hoeft de boot - die eigendom is van het gelijk namige bedrijf uit Sint-Anna- land - maar een klein stukje op te schuiven. De commissie ge meentelijke ontwikkeling be spreekt de uitbreiding van de jachthaven in haar vergadering op maandag 10 januari. De ver gadering begint om half acht en wordt gehouden in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. Versnipperen kerstbomen MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Zuid in Middelburg biedt woensdag 5 januari gelegenheid kerstbomen te versnipperen. Deze wordt vanaf 16.30 uur ge houden op het speelterrein op de hoek van de Spinhuisweg en de Regentenlaan. foto Willem Mieras Na klachten van bewoners worden de drempels in de Blaauwbeenstraat aangepast. Maatregelen tegen overlast Blaauwbeenstraat in Goes door Mieke van der Jagt GOES - In een poging aan de verkeersoverlast in de Blaauwbeenstraat in Goes een einde te maken, is de gemeente bezig de verkeersdrempels in de straat enigszins af te vlak ken. Dat gebeurt in overleg met de omwonenden, die al last heb ben van het verkeer, sinds het vanaf de Voorstad omgeleid wordt in de richting van de Zonnebloemstraat. Sinds de Voorstad vanaf de Stenenbrug tot aan Ockenburg de status van fietsstraat heeft gekregen, mag het verkeer dat van de Van Dusseldorpstraat in de rich ting van het centrum rijdt, niet meer door de Voorstad. Het wordt linksaf door de Blaauw beenstraat naar de Zonne bloemstraat geleid. Zo werd het aanvankelijk stille straatje een drukke route. In het begin hadden de bewo ners van de Blaauwbeenstraat vooral last van de grote snel heden waarmee de auto's langsreden, maar sinds er ver keersdrempels zijn aange bracht, is het er niet beter op geworden. Te hard Om te beginnen blijven auto mobilisten te hard rijden, maar ook vrachtwagens, die via de Blaauwbeenstraat weg moeten of de aanliggende be drijven moeten bereiken, zor gen voor grote klappen en trillingen in de huizen. Afge sproken is dat de verkeers drempels een ander, lager pro fiel zullen krijgen, waardoor de overlast minder zou moeten worden. Vandaag zijn straten makers er nog aan bezig, zodat het verkeer vanaf de Van Dus seldorpstraat niet in de stad kan komen langs de normale route. Wie vanaf de Pijlers of Ocken burg met de auto richting Zon nebloemstraat wil, moet via de Ringbaan rijden. door René Hoonhorst HULST - Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Hulst vraagt burgemeester A Kessen speciale aandacht voor het door een natuurramp getroffen Venezuela. In de centrale hal van het stadskantoor, waar de receptie wordt gehouden, zal een grote col lectebus staan om giften te storten. De Venezolaanse Naizat T. Cordova, die al enkele jaren in Clinge woont, zal bij de col lectestand staan om belangstellenden uit leg te geven over de situatie in haar geboor teland. Cordova en P. Haulez uit Sint Jansteen, die vorige week de Zeeuws- Vlaamse bevolking al opriep geld over te maken op het CNV-actienummer 1255300, vroegen de burgemeester om namens de ge meente Hulst een bedrag voor Venezuela over te maken. Kessen legde hen uit dat de gemeenteraad bijna nooit geld overmaakt op 'ramprekeningen', omdat dat niet tot de gemeentelijke taken hoort.Maar dat wil niet zeggen dat bestuurders en individuele inwoners niet meeleven met het zwaarge- troffen Venezuela. De burgemeester om armde dan ook het idee om een collectebus in de hal te zetten. De nieuwjaarsreceptie in het stadskantoor is op maandag 3 januari van 19.00 tot 20.30 uur Prijsvraag over Oosterschelde GOES - De Oosterschelde is een nationaal park met interna tionale allure, maar als zodanig onvoldoende bekend en her kenbaar. Het projectbureau Nationaal Park Oosterschelde (NPO) en de Dienst Landelijk Gebied Zeeland (DLG) hebben daarom een prijsvraag uitgeschreven. De opdracht bestaat uit het ontwerpen van uitzicht- en inzichtpunten, pick nicksets en afvalbakken. Het Nationaal Park Oosterschelde bestaat uit land en vooral water. Hoe groot en gevarieerd het gebied is en hoe groot de natuurwaarden zijn, is volgens NPO en DLG gedeeltelijk of zelfs helemaal niet bekend. De instan ties denken dat te kunnen verbeteren als diverse voorzienin gen dezelfde vormgeving krijgen. Daarbij wordt gedacht aan uitzichtpunten over land en aan zogenoemde inzichtpunten, die een blik onder water bieden. Ook plaatsen waar kan wor den gepicknickt en afvalemmers moeten er hetzelfde uitzien. Wie een ontwerp wil maken voor het nationaal park, kan zich tot 1 februari aanmelden. Dat moet gebeuren bij de Dienst Landelijk Gebied Zeeland in Goes. Daarna krijgen deelne mers na overmaking van 25 gulden een informatiepakket toe gestuurd met de wedstrijdvoorwaarden en achtergrondinfor matie. Inzendingen van ontwerpen moeten op 3 april 2000 binnen zijn. De prijsuitreiking - 10.000 gulden voor de eerste prijs, 5000 voor de tweede en 2500 voorde derde-vindt plaats op 14 april. NPO en DLG zullen vervolgens onderzoeken hoe de ontwerpen voor uitzicht- en inzichtpunten, picknickstes en afvalbakken gerealiseerd kunnen worden. Pleiners op millenniumtournee KOEWACHT - Voor 2 8 Zeeuws-Vlamingen breekt het millen niumfeest vanavond (dinsdag) al aan. Vanuit Koewacht ver trekt de karavaan naar Arnhem, waar de feestgangers aan boord zullen gaan van het luxe cruise-schip MPS River Har mony. In vijf dagen tijd worden de steden Deventer, Kampen, Volendam aangedaan, om uiteindelijk te eindigen in Amster dam. De eeuwwisseling zullen de Zeeuws-Vlamingen, die zichzelf de Pleiners noemen, in de hoofdstad vieren. Veel van het feestgedruis in Mokum zullen ze echter niet meemaken. „Het kan natuurlijk wel, van boord gaan en opgaan in de me nigte", zegt mede-organisator P. Freyser. „Maar we hebben een compleet buffet aan boord met alles erop en eraan. Ik denk niet dat een van ons dat zou willen missen. Per slot van reke ning hebben we hier met zijn allen vijf jaar lang voor ge spaard." Dronken vrouw achter het stuur VLISSINGEN - De marechaussee in Vlissingen heeft in de nacht van zondag op maandag een 47-jarige vrouw uit Wijk bij Duurstede aangehouden op de Paul Krugerstraat voor rij den onder invloed. Uit een controle bleek dat zij een promille had van 1,4. De toegestane limiet ligt op een half promille. De marechaussee heeft het rijbewijs van de vrouw ingenomen en haar een rijverbod opgelegd van zes uur. Daarnaast kreeg zij een dagvaarding overhandigd. Ruitentikkers aangehouden MIDDELBURG - In de binnenstad van Middelburg zijn maandagmorgen omstreeks kwart over vier drie ruiten ver nield. Toen de politie na een melding op onderzoek uit ging, troffen de agenten in de omgeving twee Middelburgers aan van respectievelijk 18 en 21 jaar. Een van hen bloedde behoor lijk uit wonden aan zijn rechterhand. Beide mannen zijn over gebracht naar het politiebureau in Middelburg. De verwon dingen aan de hand van de jongen bleken zodanig te zijn dat hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, waarde wonden zijn gehecht. Hierna zijn beide mannen ingesloten. Na het afleggen van een verklaring en de toezegging dat ze de totale schade van ruim duizend gulden zullen vergoeden, zijn de Middelburgers in de loop van de dag in vrijheid gesteld met een dagvaarding. door Björn van Empel GOES - Bibberend onder de bank of op zolder, uit angst weg lopen of half verdoofd door een pilletje plat op de grond liggen. De komende tijd gaan sommige huisdieren, vooral honden en katten, door een hel. Rotjes, vuurpijlen, ratelslangen en an der vuurwerk zijn de oorzaak van de ellende die deze beesten moeten doorstaan. Veel baasjes overdenken in deze periode verschillende metho den om hun dier tijdens de mil lenniumwisseling een rustige nacht te gunnen. Een kalme ringsmiddel is één van de meest gebruikte manieren om het dier tijdens dit knallende feest rust te geven. Amivedi, een organisatie die vermiste en gevonden huisdie ren registreert, adviseert, net als dierenartsen, om huisdieren binnen te houden. „Wij krijgen niet extreem veel méér aanmel dingen t ij dens oud en nieuw dan normaal. De meeste mensen laten hun dier niet buiten", meent R. Dek ker van Amivedi uit Krabben- dijke. Zij verwacht ook tijdens dit millennium geen extra ver loren dieren. Veel baasjes vragen de komende tijd kalmeringsmiddelen voor hun hond of kat. Als de nood aan het dier is wil dierenarts AJ. Diender uit Vlissingen wel een pilletje geven. „Aan echte pro bleemgevallen geef ik wel een middel, maar verder spring ik daar zuinig mee om. Je kunt het beter niet geven, maar in de praktijk is een kalmeringspille tje het meest gebruikt." Dierenarts C.J. Brink uit Mid delburg ziet geen groot pro bleem voor de komende vuur- werktijd. Zij zegt dat, wanneer mensen in deze tijd goed op hun huisdier letten, er niets aan de hand is. De komende tijd is voor veel beesten en baasjes spannend en eng. Elke knal horen de meeste dieren vele malen harder dan een mens. Je moet het dier goed in de gaten houden. Mocht hij alsnog ontsnappen dan is er nu een zendertje op de markt waar mee dieren makkelijk op te sporen zijn, wanneer zij zijn weggelopen. Diender ziet zo'n apparaatje nu nog niet zitten. „Het is best een leuk idee. maar het moet eerst goed getest wor den en dat moet niet met nieuw jaar, maar in een rustige tijd ge daan worden. Als het aanslaat kan de producent er misschien niet genoeg van maken." Vertrouwd „Er zijn voldoende manieren om je huisdier rust te geven", vervolgt Diender. „Zet hem in een vertrouwde omgeving. Je kunt het beest best op een plek zetten waar het geluid minder is. De plek moet wel vertrouwd zijn, anders raakt hij nog meer in de stress." Een huisdier voorbereiden op de komende millenniumnacht zal moeilijk gaan. Een hond kun je niet in één week vuurwerkproof maken. Er is wel een vuurwerk- cd voor huisdieren op de markt, maar ja, of dat helpt? Sport en spel HEINKENSZAND - In sport hal De Stenge wordt woensdag 12 januari een sport- en spelin- stuif gehouden. De hal is dan omgebouwd tot een sportcircuit waar kinderen tussen de vier en twaalf jaar zich kunnen uitle ven. Ervaren sportleiders zor gen voor de begeleiding. De in stuif duurt van 13.30 tot 15.30 Advertentie Vorm in Ruimte Willem van Doorn Binnenhuisarchitectuur Markt 51' 4331 LK Middelburg Tel.: (0118) 88 68 32 Fax.: (0118) 88 68 52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25