ndia onderhandelt met kapers Nieuwe storm raast over Frankrijk EINDEJAARSSHOW kunst cultuur ^AT\\Y\ Middelburger (72) met kerst in eigen woning gedood Vrouw verongelukt bij Breskens Morgen in de PZC amilie van gijzelaars in Airbus zet regering onder druk Fransen zuchten onder olieramp Nederland koopt voor 75 miljoen vuurwerk Miniatuur Walcheren investeert Kloetinge krijgt technisch manager T/M 9 JANUARI Shas dreigt met opstappen uit regering Israël Dode bij brand 4 WEKEN VOOR PZC -t£ 1Y W 4 arieeü fanuit het westen meer bewolking, d-Afni evolgd door regenbuien in de middag. Kenia laximumtemperaturen 4 tot 6 graden, lusief 2e jaargang no. 306 Jnsdag 28 december 1999 sse nummers 1,80 W nonze redactie buitenland 6 AND AHAR - Vier dagen 1243 ihet begin van de kaping 15; in de Indiase Airbus is de jvr)' diase regering gisteren :h met onderhandelin- a begonnen. Dat ibeurde onder druk van milieleden van de gijze- ars die de autoriteiten iksheid en geklungel ver- ijten. igen ieduld Ie Indiase regering zei er giste- nvanuit te gaan dat de kaping xd afloopt. Maar de Afghaan- leiders lieten weten dat ze in geduld beginnen te verlie- De minister van Buiten- indse Zaken van de leidende iliban zei dat, wanneer India met de kapers niet uitkomt, it toestel zal worden gedwon- n te vertrekken. Taliban hebben verder ge- eigd dat hun militairen de ALMERE - Nederlanders hebben voor 75 miljoen gulden legaal vuurwerk ingekocht. Een record, want vorig jaar bedroeg de totale vuurwerk-inves tering nog zeventig mil joen. De komende jaar- en mil lenniumwisseling gaat tussen de 5000 en de 6000 ton de lucht in. Volgens de Federatie Vuuiwerk Nederland (FVN) is vooral siervuur werk populair. „Knal vuurwerk loopt daar flink bij achter", aldus secreta ris H. Kapel van FVN. „In Nederland mag het niet knallen, daarom wijkt men uit naar België voor dat soort spul." De PVN zou graag zien dat komend jaar op Europees niveau een vuurwerkcode wordt afgesproken. Ka pel: „Dan gelden in alle landen dezelfde regels en kampen wij niet meer met oneerlijke concurrentie." Eerder pleitte de FVN er al voor om tijdens de jaar wisseling vuurwerk bij grote openluchtfeesten, zoals op de Dam in Am sterdam, te verbieden. ANP Airbus zullen bestormen als er passagiers worden gedood. De waarschuwing kwam na be richten dat de kapers twee men sen hadden vastgebonden ter voorbereiding op hun executie. Eerder werd een van de andere gijzelaars doodgestoken. India besloot gisteren toch met de kapers te onderhandelen na protesten van boze familieleden van de gijzelaars. Die verstoor den een crisisberaad van rege ringsfunctionarissen en betoog den bij de ambtswoning van de Indiase premier Vajpaj'ee. Eén van de betogers zei dat de regering wel sneller in actie zou zijn gekomen als er een dochter van een minister aan boord was geweest. Ook de Indiase pers heeft geen goed woord over voor de handelwijze van de regering. Met name het feit dat India niets deed toen het vliegtuig vrijdag in Amritsar even aan de grond stond, is slecht gevallen- Er is inmiddels meer bekend over de identiteit van de kapers. Het zou gaan om vier Pakista- nen, een Afghaan en een Nepa- lees. Ze eisen van India de vrij lating van een Pakistaanse geestelijke en enkele strijders die vastzitten wegens separatis tische activiteiten in de deel staat Kashmir. De gevangenschap van de gees telijke leidde in 1995 tot de ont voering van zes westerse toeris ten en ook toen bond de regering van India niet in. De meeste gij zelaars komen uit India, maar er zitten ook enkele westerlingen bij. Slecht Volgens de Nederlandse VN-on- derhandelaar Eric de Mul zijn de gijzelaars er fysiek en men taal slecht aan toe. Met het In diase team zijn ook artsen en verpleegkundigen meegeko men. Zij namen voor de gijze laars voedsel, water, medicijnen en dekens mee. Ook kwamen er technici mee voor een reparatie aan de Airbus, waaruit olie lekt. De kaping heeft tot verhoogde spanningen geleid tussen India en aartsvijand Pakistan. Twee Indiase persbureaus beschul digden Islamabad ervan achter de kaping te zitten. Het werd niet duidelijk waarop de pers bureaus deze beschuldiging ba seren. Pakistan heeft India er op zijn beurt van beschuldigd de kaping te gebruiken om Islama bad te isoleren. AFP/DPA/ANP bnuit India vloog gisteren een n van zeven onderhande ls naar Kandahar in Afgha an. Daar staat het vliegtuig Is zaterdag aan de grond. De ven voeren de onderhandelin- Bvanuit de verkeerstoren van smaia >t vliegveld van Kandahar. 345,- ie kapers hadden India tot gis- irmiddag de tijd gegeven op an eisen in te gaan en dreigden iders gijzelaars om het leven te Peru »ngen- Maar het ultimatum oteis verlengd toen India be- aot toch met hen te gaan pra- De Indiase delegatie wordt |Bneid door een hoge functiona- van het ministerie van Bui- inlandse Zaken. De olieramp langs de Franse westkust neemt grote vormen aan. Inmiddels is vierhonderd kilometer strand - de totale lengte van de Nederlandse kust - vervuild met olie. Vrijwilli gers, die het goedje opruimen (foto), zijn gestopt met het tellen van de dode vogels. Er zijn zeker 10.000 be- smeurde exemplaren gevonden. In de werkplaats van Mi niatuur Walcheren wordt hard gewerkt aan een nieuwe Lange Jan. Maar dat is niet het enige nieu we dat de bezoekers in 2000 te zien krijgen. De winterstop van vijf maan den wordt door de eigena ren benut om het park met een investering van rond de 1,3 miljoen gulden op te schalen tot een elkweerattrac- A tie. Kloetinge heeft Joost Folmer aangesteld als technisch mana ger. De Wemeldingenaar wordt verantwoordelijk voor het technisch beleid bij de zaterdag-hoofdklasser. Die- derikHiensch is ook volgend seizoen de hoofdtrainer A Q bij de Bevelandse formatie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13, 14,15 en 17; sport: 19 en 21. Afghaanse Talibanstrijders doen op de luchthaven van Kandahar hun gebeden naast het gekaapte vliegtuig. foto Muzammil Pasha/RTR door Jacques Cats van onze redactie buitenland PARIJS - Nauwelijks is Frank rijk bekomen van de zware storm die het land tijdens de kerstdagen teisterde of gisteren raasde alweer de volgende over het zuidwesten van het land. Deze tweede storm, met wind snelheden van 150 kilometer per uur. kostte gisteravond der tien mensen het leven. De meeste slachtoffers vielen bij verkeersongelukken door de harde wind. In Angoulême kreeg een man een hartaanval toen een muur op zijn auto viel. Bij Bordeaux werd een vrouw onder een boom verpletterd. Eén man werd geraakt door een omvallende schoorsteen. De storm gaat gepaard met he vige regen- en sneeuwbuien. In het uiterste zuidwesten ble ven 250.000 mensen verstoken van radio en televisie. Circa 140.000 mensen kwamen zon der stroom te zitten, terwijl de elektriciteitsvoorziening bij een miljoen mensen nog niet was hersteld. In het gebied rond Bordeaux werd het treinverkeer opnieuw stilgelegd. De vliegvelden van Bordeaux en Biarritz waren ge sloten. Kerststorm De orkaan die West-Europa tij dens de kerstdagen trof, heeft meer dan tachtig mensen het le ven gekost en voor miljoenen guldens schade aangericht. In Frankrijk vielen veertig doden. De orkaan eiste in Duitsland ze ventien mensenlevens. Ook in Zwitserland, Groot-Brittannië en Spanje vielen doden. In de buurt van Stuttgart werden windsnelheden gemeten van 180 kilometer per uur. De snel weg tussen Stuttgart en Karls ruhe was gisteren nog gesloten. Een deel van het treinverkeer in Frankrijk is weer op gang geko men, maar vooral met de inter nationale verbindingen zijn er nog problemen. De storm beschadigde verder onder meer het dak van het pa leis van Versailles, de Notre Da me in Parijs en de naburige ko ningskapel Sainte-Chapelle. Duizenden bomen werden ont worteld. De burgemeester van (Advertentie) Parijs heeft de regering ge vraagd de stad tot rampgebied te verklaren. Rivieren Door de hevige regen in Europa is het waterpeil in rivieren, waaronder de Maas, gestegen. De gevolgen daarvan zullen in Nederland naar verwachting beperkt blijven. De waterstand van de Maas in Zuid-Limburg bij Borgharen zakte gisteravond weer. De hoogwatergolf nadert inmid dels Midden-Limburg, waar bij Roosteren gistermorgen een nooddijk van zandzakken is op geworpen. In Roermond begon Rijkswaterstaat gisteren met het plaatsen van grote metalen dammen in de Roer. Op die ma nier wordt gepoogd het water om het centrum te leiden via de Hambeek. In Roermond wordt de hoogste stand donderdag verwacht. ANP/DPA/AFP pagina 2: Meer natuurgeweld op komst Het bestelbusje dat de vrouw schepte belandde naast de weg in een greppel. foto Peter Nicolai Rotterdam: Woonboulevard, Sfadionweg 37a, Tel. {010) 479 69 11 Vlaardingen: Gerard Burgerlaan 4, Tel. (010) 460 06 70 Numansdorp: Industriestaat 2a, Tel. (0186) 65 32 44 Delft: Woonboulevard, teeuwensfein 31Tel. (015) 285 57 77 www.keukenhal.nl door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Een 49-jarige vrouw uit het Belgi sche Zemst is gisterochtend bij een verkeersonge val op de Nieuwesluisweg in Breskens gedood. Het slachtoffer stond met haar fiets te wachten om over te steken. Uit de richting Nieuwesluis na derden twee voertuigen. De eerste auto stopte om de vrouw te laten oversteken. De 19-jarige, uit de gemeente Oostburg afkomstige, bestuurder van de achteropkomende bestelauto werd hierdoor kennelijk verrast. Hij remde krachtig en week uit naar links. Hierbij schepte hij het slachtoffer. Toen de traumahelikopter arriveerde was de vrouw al aan haar verwondingen overleden. In Zeeuws-Vlaanderen zijn dit jaar tot dusver twaalf mensen in het verkeer omgekomen. Vorig jaar telde de regio vijftien verkeersdoden. On danks het West-Zeeuws-Vlaamse verkeersveilig- heidsproject Duurzaam Veilig Verkeer (DW), be nadert het dodental dat van vorig jaar. Toch wil A Lodder, voorzitter van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ), nog geen waar deoordeel vellen over DVV. Lodder: „Het stomste wat we kunnen doen is nu stoppen met DW. Het project is nog niet ten einde. Het is de bedoeling dat we op het einde zestig procent minder doden tellen dan aan het begin van het project. Of we dit halen weet ik niet, maar feit is dat er minder do den vielen dan vorig jaar. Ik moet wel voorzichtig zijn, want het jaar is nog niet om." JERUZALEM - De ultra-ortho doxe Shaspartij heeft premier Barak meegedeeld dat zij uit de Israëlische regering wil stap pen. Reden voor de dreigende coali tiebreuk is onenigheid over het toekennen van geld voor het on derwijs dat de orthodoxe partij verzorgt. Zonder Shas heeft premier Baraks regering geen meerderheid in het parlement. De premier heeft Shas gevraagd een definitief besluit 24 uur uit te stellen. De partij is daarmee akkoord gegaan. Barak zou nog geloven in een oplossing. De 'raad van ouderen' van de partij heeft echter al besloten dat de partij zich uit de regering moet terugtrekken, zo deelde partijleider Eli Yishai mee aan Barak. RTR pagina 2: Barak ligt niet wakker van crisis MIDDELBURG-De 72-jarige Middelburger A Rottier is op eerste kerstdag door geweld om het leven gekomen. Nog dezelf de avond hield de recherche van de politie Walcheren twee 51- jarige Middelburgers aan. De politie heeft niet direct rucht baarheid aan het misdrijf willen geven omdat eerst de naaste fa milie van het slachtoffer moest worden ingelicht. De politie werd zaterdagavond getipt dat er iets ernstigs was gebeurd in een bovenwoning aan de Ramstraat, een steegje achter de Zuidsingel. Daar von den agenten het stoffelijk over schot van de 72-jarige man. Tweede kerstdag begon een team van vijftien rechercheurs met een uitgebreid onderzoek in de omgeving. Maandag is sectie verricht op het stoffelijk over- schot.Völgens politievoorlich- ter Jan van Mourick moet de man tussen vrijdag en zaterdag middag zijn gedood. Over de wijze waarop de bej aarde man is gedood liet de politie zich niet uit. Evenmin kon Van Mourick iets vertellen over gronden waarop de twee Middelburgers zijn aangehouden. „Wij zijn nog volop met de aangehouden per sonen in gesprek". Officieel woonde de man alleen. Al geruime tijd kwamen er met enige regelmaat mensen bij hem over de vloei'. Volgens buurtbe woners werd er prostitutie be dreven in het pand. De omge ving ondervond veel overlast van de bezoekers. Begin augus tus kreeg de politie de melding dat er in het pand aan de Ram straat werd gevochten. De 72- jarige bewoner raakte gewond toen een baksteen door de ruit van zijn woning was gegooid. De politie hield bij die gelegen heid een 41-jarige Middelbur ger aan. NIJMEGEN - Een bejaarde vrouw is gisteragavond omge komen bij een brand in haar bo venwoning in het centrum van Nijmegen. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen al uit het dak. De vrouw is nog naar bui ten gehaald, maar kon niet meer worden gereanimeerd en over leed ter plaatse. ANP (Advertentie) nni, 'EXCLUSIEVE UlllJ modeschoenkn WIJ VERKOPEN DE EEUW" UIT 35% KORTING ÓF 2 HALEN 1 BETALEN DAMES/HEREN T1MBERLAND -25% OPRIL GROTE MARKT 1 GOES 0113-252400 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) O per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1