Folmer manager bij Kloetinge Geveld door tackle van het noodlot Celtic en Rangers in balans Telussa blijft bij Terneuzen Topsporters genoemd in dopingschandaal Bestuur hoofdklasser verlengt ook contract trainer Diederik Hiensch re!. door Jan Dagevos KLOETINGE - Joost Folmer wordt niet ingang van 1 januari technisch manager bij zater dag-hoofdklasser Kloetinge. In zijn nieuwe functie wordt hij verantwoordelijk voor het tech nisch beleid binnen de club, de organisatie rond de eerste selec tie. de scouting en analyses van wedstrijden. Naast de aanstelling van Fol mer besloot het bestuur van Kloetinge ook het contract met hoofdtrainer Diederik Hiensch met een jaar te verlengen. De aanstelling van Folmer past Kloetinge levert vier spelers aan Zeeuwse selectie VLISSINGEN - Kloetinge le vert vier spelers aan de Zeeuwse selectie die op 12 januari 2000 in Brouwershaven aantreedt te gen landskampioen Feyenoord. Hoek, net als Kloetinge uitko mend in de hoofdklasse B, vaar digt twee spelers af voor het oe fenduel. Het Kloetingse kwartet dat door coach Bert Penturv is uit genodigd bestaat uit: Erwin Dek, Arjan Human, Wilco de Valk en Jeffrey van de Velde. De twee spelers van Hoek zijn: John Bentschap Knook en Onno Doe- land. Verder zijn geïnviteerd: Serge Berrevoets, doelman Ro nald Kole (beiden Goes), Jason Blommaert (Veere), Johnny Crucq (Amemuiden), Jos Kay- ser, Danny Magito, Michel de Vries (allen Temeuzen), doel man Sjimmie Kikkert (Patrij zen) en Dennis Rietjens (HW'24 I Remi Lievense en Pieter Kris- talijn, beiden spelend voor Brouwershaven, completeren het gezelschap. Coach Bert Pentury heeft ook een reservelijst samengesteld. Daarop staan de namen van Ferry Alfons, Roel Latuheru (beiden Oostkapelle), doelman Jacco van der Schee (Zierikzee), Geertjan Smet (Temeuzen) en Danny ter Steege (Veere). Pen tury zal tijdens het duel worden bijgestaan door Bertus Van het Zelfde. in het streven om de club steeds meer te professionaliseren. „Willen we de concurrentie aan kunnen blijven gaan met gere nommeerde hoofdklassers zul len we met onze tijd mee moe ten", zegt voorzitter Leendert Kraak. „Je kunt in deze tijd niet meer alles aan de trainer en het bestuur over laten. Vandaar dat we Joost hebben benoemd tot een soort manusje-van-alles, die vooral onze hoofdtrainer moet ontlasten." Folmer, die op voorspraak van oefen meester Diederik Hiensch is benoemd, zegt zelf dat het tot zijn voornaamste taak behoort om meer structuur in de vereni ging aan te brengen. „Ik moet de organisatie dusdanig inrichten dat Kloetinge ook in de toe komst op het hoogste amateur niveau kan blijven spelen. Een van mijn eerste taken wordt om samen met de hoofdtrainer een inventarisatie van de selectie te maken, zodat we weten wat er eventueel aangevuld moet wor den. Als dat het geval mocht zijn, zal ik moeten proberen spe lers te scouten." Organisatie Daarnaast zal Folmer, die in zijn dagelijks leven werkzaam is als schaderegelaar bij de ZLM, ook wedstrijdanalyses blijven ma ken en zal hij zich bezighouden met organisatorische zaken rond het eerste elftal. „Eigenlijk praat je over de gehele organisa tie binnen de club. Als er bij voorbeeld over de uitbreiding van de velden gesproken wordt, zal ook ik daar mijn bijdrage aan moeten leveren. Daarnaast zal ik Diederik nog wel eens op het veld assisteren, zoals ik dat nu zo af en toe ook wel doe. Het is een veelomvattende functie, maar ik zie het als een geweldige uitdaging. Ik bruis van de idee- en. Organiseren zit in mijn bloed, dus ik kan mijn ei wel kwijt." Folmer: „De eerste selectie bij Kloetinge is natuurlijk belang rijk, maar iedereen moet besef fen dat het om de hele vereni ging gaat, van de F-pupillen tot aan de senioren. Ik word op technisch gebied de aangever en aanjager bij Kloetinge, maar ik kan het zeker niet alleen. We zullen het met z'n allen moeten doen." Celtic-speler Mark Viduka (rechts) duelleert met Craig Moore van Glasgow Rangers in de Old Firm. foto Maurice MacDonald/AP van onze sportredactie GLASGOW - Celtic slaagt er maar niet in aartsrivaal Glasgow Rangers te verslaan. De laatste zege dateert nog steeds van no vember 1998. Ook de 337e Old Firm ein digde maandag onbeslist, 1-1. Kampioen Glasgow behoudt daardoor een voor sprong van vier punten op Celtic, dat een duel meer heeft gespeeld. Op Parkhead had Celtic de zege wel ver diend, zeker wat het aantal kansen be treft. Voor 59.722 toeschouwers kwam de ploeg van oud-Feyenoorder Regi Blinker (hij viel in) in de 18e minuut op voor sprong via Mark Viduka. De vreugde duurde niet land, want de ploeg van Dick Advocaat kwam negen minuten later al langszij door Billy Dodds. Celtic bleef daarna domineren tegen een flets Glasgow Rangers en speelde veel agressiever. Maar The Bhoys sprongen erg slordig met de vele kansen om. De Rangers kregen nog wel een geweldige kans op 2-1 maar de inzet van Rod Wallace werd van de doellijn gehaald. Bij Glasgow, met Arthur Numan in de de fensie, bleef eigenlijk alleen Giovanni van Bronckhorst overeind. Hij bewees ander maal dat hij enorm als voetballer is ge groeid, sinds hij in de zomer van 1998 van Feyenoord overkwam. Glasgow Rangers maa kt een moeilijke pe riode door, sprak Advocaat. De ploeg mist de geblesseerde doelman Stefan Klos, Lionel Charbonnier verving hem tegen Celtic, maar vooral de langdurig uitge schakelde spits Michael Mols. In de zoektocht naar een vervanger circu leren in de Schotse pers nadrukkelijk de namen van Luc Nilis, die Advocaat kent van PSV, en Zwolle-spits Dirk Jan Derk- sen. Advocaat wilde niet ingaan op de ge ruchten. RTR Rob de Wit is ondanks handicap geen zwartkijker Rob de Wit werd in 1986 op vakantie in Spanje getroffen door een hersenbloeding. Na een revalidatieperiode was hij voor ruim negentig procent terug op zijn oude niveau en trainde hij weer mee bij Ajax. Hij volgde een jaar later het advies op van het VU-zieken- huis af te reizen naar Zweden, waar een unieke laserstraalbehande- een herhaling zou moeten voorkomen. Die ingreep mislukte. „Ik wist dat er risico's aan verbonden waren, maar wilde de gok ne men. Het ging daarna steeds minder, waarna een tweede bloeding in '92 hem nog verder terugwierp. Rob de Wit anno 1999: „Als ze me vragen of ik te veel gezopen heb, antwoord ik meestal: was het maar waar." foto Ermindo Armino door Rob Sporken NIEUWEGEIN - Zijn weerga loze schijnbewegingen en on berekenbare acties deden de harten van menig voetballief hebber op hol slaan. Met de ver se kalk van de linkerzijlijn aan zijn kicksen zocht Rob de Wit keer op keer de confrontatie met zijn tegenstrever. Niemand en niets leek hem te kunnen afstoppen op weg naar eeuwige roem. Totdat het nood lot een onverwachte tackle van achter inzette. Niet te ontwij ken en goed voor donkerpaars. De korte en veelbelovende car rière was van het ene op het an dere moment geschiedenis. Een korte wandeling mat hem te genwoordig meer af dan een pit tige training vijftien jaar gele den. De inmiddels 36-jarige Utrech ter maakte halverwege de jaren tachtig puur op intuïtie de vel den onveilig met zijn giftige dribbels. Het lijkt een eeuwig heid geleden, Toch wordt hij el ke dag herinnerd aan die memo rabele stift. Bij de eettafel hangt een schilderij waarop hij in het witte Oranje-shirt de doelman van de Hongaren klopt. Dat ene lepe balletje transformeerde de frivole flierefluiter met de listi ge linker in de held van het va derland. Althans voor even. Langzaam schuifelt De Wit, bij na voetje voor voetje, met een koffiemok in de hand over de stenen vloer van zijn apparte ment, zes hoog in een flatge bouw in Nieuwegein. Als een koorddanser op een smal touw. Voorzichtig plaatst hij het bord met plakken cake op een klein wit plastic onderzettafeltje. De zinnen komen met horten en stoten. „Ik wacht al meer dan drie maanden op een nieuwe ta fel die ik heb besteld. Bij de vori ge is de glasplaat gebroken toen ik er doorheen ben gevallen. Ik heb dezelfde gekocht, waarbij het glasgedeelte is vervangen door hout. Misschien duurt het daarom zo lang." Gezopen De valpartij was geen toevals treffer. De fijne motoriek van Rob de Wit is na zijn hersenbloe dingen en de mislukte behande ling in Zweden zwaar aange tast. In tegenstelling tot zijn geheugen en verstand, nemen evenwicht, spraak- en gezichts vermogen langzaam maar zeker af. Op de parkeerplaats van w Haarlem werd hij ooit aange houden door een politieagent. Of meneer niet te diep in het glaasje had gekeken. „Van een agent mag je iets meer tact ver wachten, maar het was niet de eerste keer dat me zoiets over kwam. Als ze me vragen of ik te veel gezopen heb, antwoord ik meestal: 'Was het maar waar'." In die periode verrichtte hij nog scoutingwerkzaamheden voor FC Utrecht. Ook dat is verleden tijd. Twee uur in weer en wind posten langs de kant van een amateurveld is te veel gevraagd. Toch worden de vrije uurtjes hoofdzakelijk gevuld met sport: fietsen, zwemmen, zaalvoetbal, bridge en bezoekjes aan FC Utrecht en Ajax. Een schema dat op het eerste gezicht vol doende ruimte laat voor andere activiteiten. „Dat lijkt mis schien zo, maar ik kan me 's morgens niet binnen een paar minuten omkleden. Als ik met de fiets naar de winkel ben ge weest, plof ik neer op de bank. Doodop. Wat anderen snel doen, vergt bij mij veel meer tijd." Ondanks de tegenslagen die hem hebben getroffen, weigert De Wit zich te verbergen voor de realiteit. Waar vele lotgenoten het leven zien als een marteling zonder einde en zich elk uur van de dag afvragen waarom net zij in het concert van het leven op de pechtrommel moesten slaan, krijgt de vader van het pessi misme geen toegang tot de ziel van De Wit. Hij zal nooit een zwartkijker worden. „Humor heeft altijd een belang rijke rol gespeeld in mijn leven. Ik bekijk alles van de positieve kant. Lichamelijk ben ik niet meer in orde. Dat is eigenlijk al les. Zet de televisie eens aan en je wordt overvallen door ellen de. Kosovo, Turkije, Tsjetsjenië. Vergeleken daarmee zijn mijn problemen, ondanks mijn han dicap, peanuts." Hoewel hij het verleden liever wil laten voor wat het is, maakt hij moeiteloos een reis met de tijdmachine. Dat is wel eens an ders geweest. „In het begin had ik het er natuurlijk knap lastig mee. Ik kon het heel moeilij k ac cepteren. Na die eerste bloeding ging het goed, op een gegeven moment trainde ik weer mee bij Ajax. Ik dacht slechts aan één ding: terugkomen als voetbal ler. Het liefste bij Ajax. Zou dat niet lukken, dan maar op een la ger niveau. Ik wilde dolgraag, maar liep constant tegen een muur. Op een gegeven moment realiseerde ik me dat het ver standiger was definitief mijn poging te staken. Vervelend, maar het was niet anders." De zoete droom van een terug keer veranderde na zijn bezoek in Zweden in een kille nacht merrie. Hij werd weer mijlenver teruggeworpen en moest na een tweede bloeding de handdoek gooien. Over en sluiten. Het ver langen naar de razende rush langs de zijlijn maakte plaats voor de simpele wens van een rentree als mens in de samenle ving. Dat was al lastig genoeg. Prednison „Een jaar na die behandeling ging het snel bergafwaarts. Ik struikelde tijdens het trainen en bij het zaalvoetballen steeds va ker over mijn eigen benen. Om dat proces een halt toe te roepen, ben ik volgestopt met predni son. Twee tot drie keer per dag gooide ik een handvol pillen naar binnen. Het is een medicijn dat het vocht vasthoudt. Ik liep rond met een opgeblazen kop. dat was niet meer normaal, maar ik had geen keuze." Een arts raadde hem aan de hoe veelheid medicamenten af te bouwen. De auto moet hij in middels laten staan. Naarmate de jaren vorderden kostte het hem steeds meer energie en con centratie om zich verantwoord over de weg te begeven. Tegen woordig doet hij de boodschap pen op een1 aangepaste fiets met drie wielen. Voor verdere af standen is hij aangewezen op vrienden en bekenden. Zoals zijn maten van het zaalvoetbal. Eenmaal per week verdedigt De Wit het doel tijdens een onder ling partijtje. Eén van zijn kom panen is Edu Nandlall, één van de weinige overlevenden van de vliegramp op Zanderij. Rob de Wit woont alleen. Zijn ex-echtgenote heeft hem samen met zijn zoontje Robin vier jaar geleden verlaten. ,.Ik weet niet waarom. Je zult het haar zelf moeten vragen, want ze heeft het me nooit verteld. Gelukkig hebben we geen ruzie en zie ik Robin wekelijks. Op zaterdag ga ik altijd kijken als hij moet voetballen. Al zijn die jeugd wedstrijden wel knap vroeg. Hij weet dat zijn pa beroemd is ge weest en wil altij d de videoband zien met mijn hoogtepunten. Zelf bekijk ik hem amper." Coryfeeën Die tape was een geschenk tij dens een gala-avond ruim een jaar geleden. Audrey Vanen burg, de zus van zijn vriend Ge rald, met wie hij vroeger altijd naar Ajax reed, had een groot aantal coryfeeën uit de voetbal wereld opgetrommeld en Rob de Wit in de bloemetjes laten zet ten. „Ik bezoek nog steeds veel wedstrijden en heb zodoende voortdurend contact met het wereldje. Echte vrienden onder de voetballers heb ik nauwe lijks. Naast Edu spreek ik gere geld met Gerald. Die band is ge bleven. Bovendien ben ik een keer een paar dagen op uitnodi ging van Frank Rijkaard bij hem thuis in Monaco geweest." Voor Robin (7) is net als voor zijn ouders Will en Leo een aparte plaats in zijn hart gereserveerd. De komst van de kleine resul teerde in een complete gedaan tewisseling bij zijn trotse pap pa. „Ik ben veel gevoeliger geworden. Vroeger wilde ik me als man niet overgeven aan emoties. Huilen, dat was onmo gelijk. Tegenwoordig heb ik daar geen boodschap aan. Ik ben laatst met Robin naar de bioscoop geweest, naar Krui meltje. Vond ik fantastisch, vooral ook omdat hij zo genoot. Daarom vind ik Kerstmis en Oud en Nieuw een fijne periode. Luisteren naar mooie muziek, leuke programma's op tv. Niet dat ik constant in tranen uit barst bij de Surpriseshow, maar ik moet geregeld slikken." Zijn blik in het oneindige zoekt te vergeefs naar enige houvast. Bij het verlaten van de woning passeren we een grote foto van Robin in Barcelonashirt. Of hij een idool heeft? „Ja, zijn vader," lacht De Wit. Kort antwoord, grote vreugde. Het litteken van de tackle zal nooit verdwijnen, maar De Wit weet hem prima te camoufleren. GPD Ook Cedric Seedorf naar Inter MILAAN - In het spoor van zijn grote broer Clarence verhuist ook Cedric Seedorf (16) naar het Italiaanse Inter Milaan. „Het is de bedoeling dat hij langzaam wordt klaargestoomd voor de eerste selectie", aldus vader Johan Seedorf, die de zaken van zijn drie zoons behartigt. Onduidelijk is wat er met de middelste van de drie, Jurgen, gaat gebeuren. Hij trainde al een tijdje mee met de A-selectie van Real Madrid.,Het ligt er aan wat hij wil", aldus Seedorf senior. „Misschien wil hij wel gewoon in Madrid blijven, maar het liefst zou ik m'n zoons bij elkaar hebben." ANP Kafelnikov verdedigt titel ROTTERDAM - Het 27e ABN AMRO tennistoemoooi krijgt weer een sterk deelnemersveld. Nadat Richard Krajicek zijn komst naar Rotterdam al had toegezegd, zal ook de Russische titelverdediger Yevgeny Kafelnikov aan de start verschijnen. De nummer twee van de wereldranglijst won dit jaar de Au stralian Open en het toernooi van Moskou. Van de Nederland se top zal in elk geval Sjeng Schalken meedoen aan het evene ment. ANP Georgi Demetradze naar Kiev KIEV - Dynamo Kiev heeft voor een recordbedrag de Georgi sche aanvaller Georgi Demetradze van het Russische Alania Vladikavkaz overgenomen. De Oekraïnse club betaalt 10 mil joen gulden voor de 23-jarige speler, die begin 1998 een blau we maandag voor Feyenoord uitkwam.RTR Gil wil meedoen aan verkiezingen MADRID - Jesus Gil y Gil, vorige week door een Spaanse rechter ontheven uit zijn functie als voorzitter van voetbal club Atletico Madrid, wil volgend jaar aan de Spaanse verkie zingen meedoen. Hij staat aan het hoofd van de Grupo In- dependiente Liberal, de GIL-partij. De groepering heeft aan hang in Zuid-Spanje en de Noord-Afrikaanse enclaves Ceuta en Melilla. Gil is burgemeester van de Zuid-Spaanse stad Marbella. Hij beweerde tot nu toe dat hij niet wilde meedoen aan verkiezingen, maar sinds vorige week is hij van gedach ten veranderd. Gil wordt verdacht van frauduleuze handelin gen. Op zijn aandelen in Atletico Madrid is beslag gelegd. Te gen hem lopen tachtig aanklachten. „Ik zou liever sterven in de cel dan niet aan de verkiezingen mee te doen", zei Gil voor de Spaanse televisie. „Dit soort brutaliteit kan in het heden daagse Spanje niet bestaan." ANP Bankgiroloterij steunt wielerploeg NI JVERD AL - De Bankgiroloterij is met ingang van 1 januari 2000 hoofdsponsor van de profwielerploeg van manager Arend Scheppink. Batavus blijft medesponsor van het team. Unigarant werd eveneens vastgelegd als co-sponsor. Eerder was al bekend dat de ploeg van Scheppink voor het komende jaar versterkt is met de Belg Wim Omloop, de Duitser Lars Teutenberg en nationaal kampioen bij de amateurs Wim van de MeulenhofANP Yashin sporter van de eeuw MOSKOU - Lev Yashin is uitgeroepen tot Russisch sporter van de eeuw. De oud-doelman speelde meer dan 600 wedstrij den voor Dynamo Moskou en 78 interlands voor het nationale voetbalteam. Yashin, altijd in zwart gekleed, won met de Sov jetunie in 1956 olympisch goud en werd vier jaar later Euro pees kampioen. In 1966 haalde Yashin met het Russische team tijdens het WK de halve finales. De Europees voetballer van 1963 stopte in zijn carrière meer dan 150 strafschoppen. Hij stierf in 1990 op 60-jarige leeftijd. RTR van onze sportredactie VLISSINGEN - Paul Telussa is ook volgend seizoen trainer van Terneuzen. De Souburgse oe- fenmeester verlengde zijn con tract met de zondag-tweede klasser met een jaar. Telussa is aan zijn derde seizoen bezig bij Terneuzen. Het bestuur van de zondag tweedeklasser was het snel eens over de contractverlenging. Voorzitter Eddy Dobbeleir: „We hebben er met de technische commissie over gesproken en we hebben de spelersgroep ge hoord. Dat leidde tot een posi tief beeld. We zijn tevreden over de resultaten, de trainingen en de dingen die we onder Paul be reiken. En we zijn nog niet op el kaar uitgekeken. Het klikt nog steeds. Vandaar dat we graag met elkaar verder gaan." Trainer Nico Bakker stopt aan het eind van het seizoen als trai ner van derdeklasser Zaamslag. De oefenmeester uit Temeuzen veroverde vorig jaar in zijn eer ste seizoen met Zaamslag de ti tel in de vierde klasse. De door blessures geplaagde Zeeuws- Vlamingen staan halverwege de competitie onderaan. Mark de Kunder is de belangrijkste kan didaat om Bakker als trainer op te volgen. Paul van Kouteren is ook vol gend voetbalseizoen verbonden aan Axel. Beide partijen bereik ten een akkoord over een nieuw eenjarig contract. Van Kouteren is bezig aan zijn eerste seizoen bij de zondag-vierdeklasser. Zijn giftige dribbels en mooie passeerbewegingen waren in de jaren tachtig het handelsmerk van Aja- cied Rob de Wit (rechts). - foto ANP van onze sportredactie FERRARA - De Italiaanse sportwereld staat voor het grootste dopingschandaal uit de geschiedenis. Volgens de open bare aanklager Pierguido So prani in Ferrara zouden diverse Italiaanse topsporters systema tisch bloeddoping (epo) toege diend hebben gekregen, zo meldt de krant La Republica maandag. Soprani pluist al maanden de handel en wandel uit van sportarts professor Francesco Conconi uit Ferrara en diens medewerker Michele Ferrari. De zaak wordt in Italië 'staatsdoping' genoemd, omdat Conconi van eind jaren tachtig tot voor kort van het nationale olympische comité CONI zijn salaris ontving. Soprani stuitte op papieren die in het weten schappelijke instituut van Con coni in Ferrara in beslag waren genomen. Daartussen vond hij een epolijst met daarop 22 na men en dossiers van topspor ters. Onder hen zijn de wielren ners Claudio Chiapucci en Gianni Bugno en de skilopers Silvio Fauner, Maurilio de Zolt en Manuela di Centa. Het openbaar ministerie begon een onderzoek nadat Conconi tijdens een internationaal sym posium over doping in de zomer van 1993 in Lillehammer in een voordracht een verhandeling gaf over bloeddoping en de op sporingskansen. Hij zei daarbij aan 22 amateursporters bij wij ze van proef epo te hebben ver strekt. In werkelijkheid ging het vol gens justitie om 22 bekende top sporters. Die conclusie werd getrokken nadat de in Lille hammer openbaar gemaakte gegevens werden vergeleken met de hematocrietwaarden van profsporters, van wie be kend was dat Conconi hen bege leidde. De overeenkomsten wa ren opvallend. Pantani De openbare aanklager be schikt over gegevens tot 1995. Een jaar eerder dook in de ge vonden papieren ook de naam op van wielrenner Marco Panta ni. Hij werd in de laatste Giro d'Italia gediskwalificeerd we gens een te hoge hematocriet- waarde van zijn bloed. In verscheidene Italiaanse ste den vinden momenteel justitiële onderzoeken plaats naar dope gebruik. Zo wordt het nationale olympi sche comité binnenkort in Bo logna geconfronteerd met een dossier, waarin zware beschul digingen worden geuit betref fende doping aan het adres van vroegere en huidige wielerprofs. Dé openbare aanklager in Bo logna is al een strafzaak begon nen tegen zestien artsen, apo thekers en trainers. DPAfSID

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19