ewoners geven ijken voldoende Gebedsdiensten oorzaak overlast Cursus voor ouderen moet onbegrip over allochtoon wegnemen Paauwenburg niet blij met uitstel van reactie op wijkplan zeeland dinsdag 28 december 1999 w 15 I eefbaarheid 't Zand/Stromenwijk goed Hotelschool houdt Open Middelburg Horecadag De gebedsdiensten van de Marokkaanse vereniging in de Schepenenhof in Middelburg-Zuid brengen veel parkeer- en andere over last met zich mee, klagen omwonenden. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen MIDDELBURG - „Het wordt tijd dat de gemeente Middel burg eens stopt met reisjes naar exotische oorden en al lereerst orde op zaken stelt in de eigen stad", zegt M. C. van Belle. De Middelburger is woordvoerder van enkele om wonenden van de culturele centra aan de Schepenenhof in Middelburg-Zuid. Zij onder vinden al heel lang overlast van met name de Marokkaan se vereniging, die gebedsdien sten houdt in een van de hou ten gebouwen. De gebouwen van de oude kleuterschool aan Schepenen hof 3 worden gebruikt door de Marokkaanse en de Hindoe- staanse vereniging. Vooral enkele bewoners van de aan grenzende J. P. van de Brande- straat ondervinden al geruime tijd overlast van de activitei ten van de culturele verenigin gen. Zij klagen over geluids overlast en parkeerhinder. Ook beweren zij dat de accom modatie illegaal wordt ge bruikt als overnachtingsruim- te. In de zomer van 1998 hebben de omwonenden een handte keningenactie gehouden. Dat resulteerde begin 1999 in een gesprek tussen de bewoners en afgevaardigden van de cultu rele verenigingen en wethou der M. L. Strous. „De Hindoe- staanse vereniging zag toen in dat het zo niet verder kon", zegt Van Belle. „Zij willen het gebouw niet kwijt en hebben besloten geen feesten meer te houden. Daar houden ze zich keurig aan. Toen ze wel een keer een feest wilden organise ren, hebben ze de buurt netjes van te voren ingelicht. Daar heeft niemand dan ook moeite mee." Met de Marokkaanse vereniging is volgens Van Belle geen afspraken te maken. „De voorzitter van die vereniging gaf tijdens het gesprek al aan dat hij wel afspraken wil ma ken, maar dat zijn leden zich daar niet aanhouden." Omwo nenden ondervinden nog steeds overlast van de Marok kaanse gebedsdiensten. „En", zegt Van Belle, „ze overnach ten nog steeds in het gebouw. Ze plassen op straat en laten 's avonds de motor van hun auto onnodig lang draaien. De au to's worden aan beide kanten van de straat geparkeerd en ook in de bochten. Dat zorgt voor levensgevaarlijke situa ties. We hebben de direct be trokkenen meermalen aange sproken, maar dat helpt niets." Van Belle stoort zich nog het meeste aan de houding van de gemeente. „De gemeente heeft ons toegezegd dat ze een on derzoek zou instellen naar de technische staat van de gebou wen, de brandveiligheid en de geluidsdichtheid Onderzoek Er zou tevens een onderzoek worden ingesteld naar de ver- keers- en geluidsoverlast en het nachtelijk gebruik van de centra. Ik vraag me af of die onderzoeken ooit hebben plaatsgevondenWe hebben er in ieder geval nog nooit iets van vernomen. Dat vind ik heel slordig." Voor de omwonenden is de maat nu echt vol. Van Belle: „Dat was een jaargelden al zo. Ik wil dat er eindelijk eens een oplossing komt." De verantwoordelijk wethou der M.L. Strous en de Marok kaanse vereniging waren maandag niet bereikbaar voor commentaar 1» 1DDELBURG - Bewoners van Zand/Stromenwijk in Mid- tlburg zijn tevreden over hun ijk. Grootste ergernis is het ge- ekkige onderhoud aan stoe- ;n en straten. Negen van de en bewoners zijn blij met hun oning. Een negatief punt is dat igeveer dertig procent denkt 't Zand/Stromenwijk in de «komst achteruit gaat. Dat uit een onderzoek naar de efbaarheid van de wijk. nU in, ior Ab van der Sluis ;t bureau Companen onder- icht in opdracht van de ge- ieente hoe de bewoners denken ier hun buurt. Tijdens diverse °f ijeenkomsten en een telefoni- lie enquête onder vierhonderd tensen werd een groot aantal jachten over de omgeving ge- oemd: scheefliggende stoepte- ls, verzakte straten, zwerfvuil het winkelcentrum en graffi- op de kunst in Park Tooren- iiedt. De bewoners geven hun ijk gemiddeld een 6.6 ('t Zand) 6,8 (Stromenwijk). [et meest ontevreden is de uurt over straten- en stoepen- ierhoud. Bijna de helft heeft lachten. Het winkelcentrum, inden de wijkbewoners, mist ezelligheid en heeft te weinig arkeerplaatsen. De allerbe- mgrijkste klacht luidt dat er geen postagentschap is. De wijkbewoners zijn tevreden over Park Toorenvliedt al speelt het gebrek aan verlichting hen parten. Veel mensen voelen zich er niet op hun gemak. Over de onderlinge sociale con tacten verschillen de mening van 't Zand en de Stromenwijk. 't Zand is daar duidelijk positie ver over. De bewoners geven een mager zesje als hen wordt ge vraagd naar de mate van over last. In beide buurten wordt geklaagd over hondenpoep (omgeving woonzorgcomplex en peuterspeelzaal De Zand- krummels) rommel op straat (scholen en winkelcentrum), overlast door jongeren, geluids overlast door verkeer (Ooster- schelde- en Westerschelde- straat) en inbraken. De mensen in de Stromenwijk klagen meer over overlast. In het verleden kende een bepaald deel van de Stromenwijk drugsverslaafden en -dealers. De problemen zijn voor een groot deel verdwenen. Toch heeft nog dertien procent van de bewoners last van over last. Veiligheid Met de veiligheid is het in beide buurten overdag goed gesteld. Dat beeld verandert 's avonds radicaal. Dan voelt nog maar eenderde van de bewoners van MIDDELBURG - De mana ger van het Badhotel Dom burg is gastspreekster tijdens de Open Horecadag van de middelbare Hotelschool in Middelburg. Monique de Heer vertelt be langstellenden tijdens de open dagen over de praktijk van het horecavak. Verder kunnen bezoekers een kijkje nemen in de praktijklokalen, waar leerlingen rondleidin gen verzorgen. Er is informa tie over de verschillende op leidingen die aan de Hotel school kunnen worden ge volgd. De open dagen van de hotelschool (onderdeel van het ROC Zeeland) aan de Merwedestraat duren vrij dag 21 januari van 17.00 uur tot 21.00 uur en zaterdag 22 januari van 10.00 tot 15.00 uur. De locatie aan de Raven- steijnweg zet op 11 en 12 fe bruari de deuren open. de Stromenwijk zich op z'n ge mak. In 't Zand is een kwart bang. Eén geënquêteerde is zo bang dat hij 's avonds de straat niet meer op gaat. Belangrijkste oorzaken zijn de soms slechte verlichting en gróepen jonge ren. Vrouwen en ouderen voelen zich vaker onveilig. Rond de twintig procent durft de deur 's avonds niet open te doen, rijdt of loopt om langs onveilige plekken. Onveiligste plek De onveiligste plek, althans vol gens de bewoners in 't Zand, is in de buurt van het Bolwerk en het fietstunneltje net buiten de wijk, bij Park Toorenvliedt en in de brandgangen. Andere plek ken zijn de Leeuwerik-, Nachte gaal- en de Adelaarstraat, de omgeving van de camping en het fietspad bij het tennispark. In de Stromenwijk wordt het Park Toorenvliedt het meest ge noemd. Onveilige plekken zijn verder de Volkerakstraat, de Vlissingseweg, de Breeweg, Stromenweg, het Toorenvliedt - wegje en de buurt van het win- kelcentrum. Ook brandgangen in de Waalstraat en de Rijn straat worden onveilig ge noemd. De wijkbewoners voelen zich in grote mate medeverantwoorde- lijk voor hun wijk, maar ze zijn niet echt actief. Negen van de tien mensen voelt zich thuis in 't Zand/Stromenwijk. Over de toekomst zijn de meningen ver deeld. Een groot aantal mensen denkt dat de wijk erop achteruit gaat door de komst van een groot asielzoekerscentrum. On geveer twintig procent is bang dat de oude en goedkope wonin gen meer 'sociaal lagere klassen' en buitenlanders aantrekken. Daarnaast bestaat het beeld dat het gemeentebestuur te veel denkt aan grootschalige projec ten en daardoor de gewone wij ken vergeet. Over een aantal weken presen teert de gemeente oplossingen voor de problemen in 't Zand- /Stromenwijk. Daarnaast is een stedebouwkundig bureau bezig met een onderzoek. Eind janua ri is die studie klaar. Tweehonderd kilo vuil halen de medewerkers van Werkplaatsen Walcheren wekelijks uit de waterloop tussen de Watertoren en het Prins Hendrikdok. foto Ruben Oreel Prijsvraag over Oosterschelde GOES - De Oosterschelde is een nationaal park met interna tionale allure, maar als zodanig onvoldoende bekend en her kenbaar. Het projectbureau Nationaal Park Oosterschelde (NPO) en de Dienst Landelijk Gebied Zeeland (DLG) hebben daarom een prijsvraag uitgeschreven. De opdracht bestaat uit het ontwerpen van uitzicht- en inzichtpunten, pick nicksets en afvalbakken. Het Nationaal Park Oosterschelde bestaat uit land en vooral water. Hoe groot en gevarieerd het gebied is en hoe groot de natuurwaarden zijn, is volgens NPO en DLG gedeeltelijk of zelfs helemaal niet bekend. De instan ties denken dat te kunnen verbeteren als diverse voorzienin gen dezelfde vormgeving krijgen. Daarbij wordt gedacht aan uitzichtpunten over land en aan zogenoemde inzichtpunten, die een blik onder water bieden. Ook plaatsen waar kan wor den gepicknickt en afvalemmers moeten er hetzelfde uitzien. Wie een ontwerp wil maken voor het nationaal park, kan zich tot 1 februari aanmelden. Dat moet gebeuren bij de Dienst Landelijk Gebied Zeeland in Goes. Daarna krijgen deelne mers na overmaking van 25 gulden een informatiepakket toe gestuurd met de wedstrijdvoorwaarden en achtergrondinfor matie. Inzendingen van ontwerpen moeten op 3 april 2000 binnen zijn. De prijsuitreiking - 10.000 gulden voor de eerste prijs, 5000 voor de tweede en 2500 voor de derde - vindt plaats op 14 april. NPO en DLG zullen vervolgens onderzoeken hoe de ontwerpen voor uitzicht- en inzichtpunten, picknickstes en afvalbakken gerealiseerd kunnen worden. Pleiners op millenniumtournee KOEWACHT - Voor 28 Zeeuws-Vlamingen breekt het millen niumfeest, vanavond (dinsdag) al aan. Vanuit Koewacht ver trekt de karavaan naar Arnhem, waar de feestgangers aan boord zullen gaan van het luxe cruise-schip MPS River Har mony. In vijf dagen tijd worden de steden Deventer, Kampen, Volendam aangedaan, om uiteindelijk te eindigen in Amster dam. De eeuwwisseling zullen de Zeeuws-Vlamingen, die zichzelf de Pleiners noemen, in de hoofdstad vieren. Veel van het feestgedruis in Mokum zullen ze echter niet meemaken. „Het kan natuurlijk wel, van boord gaan en opgaan in de me nigte", zegt mede-organisator P. Freyser. „Maar we hebben een compleet buffet aan boord met alles erop en eraan. Ik denk niet dat een van ons dat zou willen missen. Per slot van reke ning hebben we hier met zijn allen vijf jaar lang voor ge spaard." Dronken vrouw achter het stuur VLISSINGEN - De marechaussee in Vlissingen heeft in de nacht van zondag op maandag een 47-jarige vrouw uit Wijk bij Duurstede aangehouden op de Paul Krugerstraat voor rij den onder invloed. Uit een controle bleek dat zij een promille had van 1,4. De toegestane limiet ligt op een half promille. De marechaussee heeft het rijbewijs van de vrouw ingenomen en haar een rijverbod opgelegd van zes uur. Daarnaast kreeg zij een dagvaarding overhandigd. Ruitentikkers aangehouden MIDDELBURG - In de binnenstad van Middelburg zijn maandagmorgen omstreeks kwart over vier drie ruiten ver nield. Toen de politie na een melding op onderzoek uit ging, troffen de agenten in de omgeving twee Middelburgers aan van respectievelijk 18 en 21 jaar. Een van hen bloedde behoor lijk uit wonden aan zijn rechterhand. Beide mannen zijn over gebracht naar het politiebureau in Middelburg. De verwon dingen aan de hand van de jongen bleken zodanig te zijn dat hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, waar de wonden zijn gehecht. Hierna zijn beide mannen ingesloten. Na het afleggen van een verklaring en de toezegging dat ze de totale schade van ruim duizend gulden zullen vergoeden, zijn de Middelburgers in de loop van de dag in vrijheid gesteld met een dagvaarding. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Onder Neder landse en allochtone ouderen heerst onbegrip en onwetend heid over elkaar. Beide groepen voelen zich steeds minder thuis omdat hun omgeving door mul ticulturele invloeden verandert. Om meer begrip voor allochto nen te krijgen, houdt Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) een cursus voor Neder landse vijftigplussers. Er worden zes bijeenkomsten gegeven voor ouderen uit de wijken 't Zand, Griffioen en Stromenwijk. Door deze cursus krijgen de Middelburgers in zicht in de leefwereld van al lochtone ouderen. Er wordt uit leg gegeven over de islam. Ook brengen de deelnemers een be zoek aan de moskee. Tevens ko men allochtone ouderen op de cursus vertellen over de moei lijkheden waarmee zij te kam pen hebben. Turkse ouderen in Nederland bijvoorbeeld, zitten tussen wal en schip. Enerzijds willen ze hun oude dag in het geboorte land doorbrengen, maar daar is intussen teveel veranderd. An derzijds willen ze in Nederland blijven. Hun kinderen willen echter in veel gevallen hun ou ders niet in huis nemen. Bejaar dentehuizen zijn voor de oude ren geen optie; in Turkije kennen ze die niet. Ervaringen Ervaringen die deelnemers heb ben opgedaan met allochtone ouderen, worden naast elkaar gelegd en uitgediept. Verder ko men kwesties aan bod zoals 'wat is de invloed van migratie voor onze wijk' en 'hoe kleurrijk is onze omgeving'. Een ander voornaam onderdeel van, de cursus is, proberen contacten te leggen tussen Nederlanders en allochtonen. „Nederlandse ouderen mogen op de cursus vrijuit zeggen wat Versnipperen kerstbomen MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Zuid in Middelburg biedt woensdag 5 januari gelegenheid kerstbomen te versnipperen. Deze wordt vanaf 16.30 uur ge houden op het speelterrein op de hoek van de Spinhuisweg en de Regentenlaan. zij echt van allochtonen vinden en hoe zij denken dat allochto nen leven", vertelt Margot Pis- caer van SWOM. „Wij willen datgene horen wat mensen vaak niet hardop durven zeggen. Pas dan weten we waar de proble men precies zitten. We behande len tijdens de bijeenkomsten vragen, problemen, feiten, vooroordelen en achtergron den." De eerste bijeenkomst wordt ge geven op woensdag 19 januari van 13.30 tot 16 uur in de Woeli ge Werf aan de IJsselstraat in de Stromenwijk. De cursus is voor vijftigplussers uit zowel de Stromenwijk als 't Zand en de Griffioen. Op keuteltocht in De Manteling in Oostkapelle OOSTKAPELLE - In het kader van de expositie POEPgoed houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle op woensdag 29 december een keu teltocht in De Manteling. Deelnemers aan de tocht gaan samen met een gids op zoek naar uitwerpselen van dieren in het natuurgebied. De rondleiding duurt ongeveer anderhalf uur en begint om 14.00 uur vanuit het Zeeuws Biologisch Museum. Wijkagenten op Walcheren beter bereikbaar VLISSINGEN - De politie Wal cheren begint met ingang van 1 januari 2000 met een wijksecre tariaat. Dat moet ertoe leiden dat de wijkagenten beter be reikbaarzijn. De bewoners in Middelburg en Veere kunnen tijdens kantoor uren van half negen tot vijf uur een afspraak maken via het po litiebureau in Middelburg (434100). In overleg met de bel ler wordt een tijdstip en een plaats afgesproken. Voor de wij ken in Vlissingen kunnen men sen tussen half negen en half zes contact opnemen met het bu reau in Vlissingen (424400). Het spreekuur in Arnemuiden blijft zoals het al was, op de vrijdag middag tussen een en vijf uur. loor Edith Ramakers ILISSINGEN - Het geduld van iet Vlissingse wijkcomité Paau- «enburg wordt op de proef ge- iteld. In april spraken ze in het wijkoverleg over het concept- rijkplan Paauwenburg 1999- !0O2. „Daarna zou het beoor- I ieeld worden en het college van en W zou aangeven welke punten aangepakt worden, j Maar we horen maar niets en daardoor worden problemen niet aangepakt", reageert R, J. Naerebout, secretaris van bet wijkcomité. Inwijkplannen worden wensen ai verlangens genoteerd, die de leefbaarheid in een buurt moe- to bevorderen. Die strekken fan verkeersmaatregelen tot de aankleding van de openbare aiimte. Het comité vindt bijvoorbeeld de Paauwenburgweg herin- [ericht moet worden, omdat er te hard gereden wordt. Dat is REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zo'n wens. Ook over de over steek van de Gerbrandystraat Zijn we niet tevreden. Wij vin den dat daar een verkeerslicht niet zou misstaan, zeker omdat er veel jongeren uit onze wijk die weg regelmatig oversteken om naar de Scheldemond Scho lengemeenschap te gaan." Naerebout vult aan dat het wijkcomité wil weten op welke manier het wijkbudget besteed kan worden. „Wij hebben een mooi plan gemaakt, maar daar moeten wel actiepunten uit voortvloeien. Het comité vindt dat we daarop al te lang wach ten." In de ambtelijke organisatie worden alle wijkplannen van de gemeente Vlissingen bekeken en gewogen. In de loop van ja nuari kan het wijkcomité Paau wenburg een reactie op het con cept-wij kplan van het college verwachten. Wijkwethouder A van Dok-van Weele erkent dat er vertraging is opgetreden. Ambtenaren hebben meer tijd nodig gehad dan verwacht om alle gegevens voor de uitvoering van plannen boven water te krijgen. Ook door de verhuizing van de bibliotheek is oponthoud in de besluitvorming opgetre den. Deze organisatie legt infor matie van een wijk vast, waarop beleid wordt afgestemd. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15