Brandweer ziet niets in alternatief 70% Kenniscentrum zilte gewassen wacht op geld Tien ton vuil in grachten Veel vrijwilligers zwichten onder hoge werkdruk Ruiming tientallen wrakken geregeld in één contract Iedereen jaagt op de bal )GP-plan voor alarmcentrale in voormalig gemeentehuis Serooskerke afgewezen 13 Dit voorjaar weer drie schepen verwijderd showroom modellen tot korting BOUWMAN zeeuwse almanak Sportief loor Lukas Fransen MIDDEf dinsdag 28 december 1999 door Ben Jansen VLISSINGEN - Volgend voor jaar begint de derde fase van de verwijdering van wrakken in de vaargeul van de Wester- schelde. Rijkswaterstaat heeft een principeovereenkomst geslo ten met de Combinatie Wrak- kenruiming Westerschelde voor het opruimen van drie wrakken. De Belgische over heid, die het grootste deel van de kosten betaalt, moet er nog mee akkoord gaan. De Combinatie Wrakkenrui- ming Westerschelde (gevormd door Van den Akker, Boskalis en Smit Tak) heeft dit jaar al vier wrakken uit drempels in de vaargeul gehaald. De derde fase bestaat uit het opruimen van restanten van twee grote schepen die eerder al gedeeltelijk onder handen zijn genomen en een kleiner schip. De twee grote zijn ver gaan in het Nauw van Bath. De Belgische Sierra Grande (2291 brt) zonk er na een aanvaring in 1924 dwars in de vaargeul en versperde zo de toegang naar Antwerpen. Deze barricade werd in de spoedklus gedeelte lijk verwijderd en in de jaren tachtig zijn nog resten opge ruimd. Het is de bedoeling dat nu ook de laatste overblij fselen van de Sierra Grande uit de bo dem worden gehaald. De Joegoslavische SRGJ (3645 brt) verging, eveneens na een aanvaring, eind 1937. Een jaar later is dit wrak grotendeels opgeruimd. Het kleinste wrak, de trawler Deutschland, ligt in de Wielingen. Dit schip liep eind 1940 op een mijn. iEROOSKERKE (W) - De Re- lonale Brandweer Zeeland RBZ) ziet niets in een huisves- ing in het voormalige geineen- ehuis in Serooskerke. „Dat ijkt me voor ons niet de meest iptiinale plaats om te gaan zit- zegt M. J. Matthijsse, loofd bestuurszaken en be- [rijfsvoering van de RBZ. leSGP-fractie van de gemeen- tVeere opperde het idee de ge- jmenlijke alarmcentrale van randweer, politie en ambulan- ediensten en de RBZ onder te rengen in het voormalige ge- leentehuis in Serooskerke. Als laar dan ook nog het regionaal a provinciaal coördinatiecen- jum gevestigd worden, kan af gezien worden van de bouw van iet grootschalige veiligheids- mis Stromenpoort tussen Mid- lelburg en Vlissingen. Het is de edoeling dat aan de rand van je Middelburgse wijk Stromen- njk een centraal vestigings- «nt komt voor regiopolitie, mbulancediensten, Stadsge westelijke brandweer Vlissin- en/Middelburg en de RBZ. ïliljoenen 'olgens de SGP is de grote leerwaarde van vestiging in erooskerke dat het gebouw al januari 2000 vrijkomt. Afge- ;t tegen de bouwplannen in itromenwijk zouden er tevens uljoenen in bouw- en exploita tiekosten bespaard kunnen worden. Matthijsse betwijfelt dat. „De plannen in Serooskerke zijn ge baseerd op een samenwerking zonder de Stadsgewestelijke brandweer. Die is daar in ieder geval niet in geïnteresseerd. De plannen voor Stromenpoort zijn efficiënt, omdat ze gebaseerd zijn op een samenwerking van vier organisaties." Locatie Ook de ligging van het voorma lig gemeentehuis in Seroosker ke is voor Matthijsse geen reden om het SGP-plan toe te juichen. „Mijn indruk is dat het niet de meest geschikte locatie is. Het gebouw ligt wel aan de N57, maar in ieder geval niet dicht genoeg bij de A58. Dat is heel belangrijk om de rest van Zee land goed te kunnen bereiken." Matthijsse vraagt zich af of de voorzieningen in en om het pand in Serooskerke wel toereikend zijn. „Wat voor voorzieningen liggen er wat betreft de commu nicatie-infrastructuur? Dat is waarschijnlijk niet hetzelfde als in de stad." De RBZ blijft zijn pijlen richten op de bouw van een veiligheids huis tussen Middelburg en Vlis singen. „We zijn druk bezig met de regiopolitie, zodat de samen werking weer op gang komt. We gaan er alles aan doen om daar iets van de grond te krijgen. Er zijn nu geen ontwikkelingen, die aangeven dat het niet zou SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil geld vrij maken om onderzoek te doen naar de problemen waar vrij willigersorganisaties mee kam- ten. Steeds meer vrijwilligers aken af doordat ze te veel werk in hun schoenen krijgen gescho- Die vrijwilligers sluiten zich üanvankelijk aan bij een orga nisatie omdat ze inhoudelijk iets willen bijdragen. In de praktijk krijgen ze echter vaak oneigenlijke taken op hun bord- ;e geschoven, constateren bur gemeester en wethouders, ien groot aantal instellingen en organisaties die met vrijwilli- gersbesturen werken, worden door de gemeente gefinanci erd. De gemeente Tholen wil daarom iets aan dit probleem gaan doen en wil daar ook vaart achter zetten. Omdat het op het gemeentehuis echter aan tijd door Esme Soesman nbrekers stelen tluis uit kerk na ledreigen koster GRAVENPOLDER - Uit de kerk van de gereformeerde ge meente in 's-Gravenpolder is tweede kerstdag de kluis gesto len, nadat op eerste kerstdag de koster al was bedreigd. Hond kwart voor negen zater dagmorgen verschaften twee mannen zich de toegang tot de kerk en bedreigden de koster. Ze wilden dat hij de kluis opende. Omdat de koster geen sleutels had en omdat ook de eerste kerkgangers al binnenkwamen, namen de inbrekers de benen. Ze zijn door meerdere kerkgan- ers gezien. De volgende dag was de kluis, waarin voornamelijk admini stratieve bescheiden lagen, ver dwenen. De dieven reden in een auto die in de nacht van zater dag op zondag in 's-Gravenpol der gestolen werd. Op de Zaai- dijk, tussen 's-Gravenpolder en Kapelle werd de buit terugge vonden. De gestolen auto werd aangetroffen langs de autosnel weg A58, ter hoogte van Ril land. De politie heeft een buurtonder zoek ingesteld en verzoekt eventuele getuigen zich te mel den bij het bureau in Goes. CADEAU EN WONEN MIDDELBURG GOES doorgaan." De Stadsgewestelij ke brandweer valt volgens com mandant R. Maljaars zeker af als gekozen wordt voor Seroos kerke. „Wij gaan door met het veiligheidshuis, omdat de Stadsgewestelijke brandweer tussen de twee steden met een parate organisatie moet ko men." A Willemstein, brandweercom mandant van het Veerse korps, is 'best enthousiast' over het plan van de SGP-fractie. „Als je praat over een alarmcentrale, praat je over een kantoorachti ge functie. Dat hoeft niet cen traal te liggen, zoals uitrukpos- ten. De grote meerwaarde van de locatie Serooskerke is dat ze er bij wijze van spreken morgen ontbreekt, is de gemeente van plan een externe kracht in te huren. Gedacht wordt aan een periode van tien werkda gen. Daar is een bedrag van 20.000 gulden mee gemoeid. Het plan is om een aantal instel lingen te benaderen voor afzon derlijke gesprekken. De ge dachte van de gemeente gaat uit naar de peuterspeelzalen, de kinderopvang, de bibliotheek, Welzijn voor Ouderen, Jeugd- en Jongerenwerk en het RIO. De besturen zullen zelf de nood zaak van eventuele veranderin gen aan moeten aangeven, vindt de gemeente. Daarom zullen de problemen waar besturen mee kampen in kaart worden ge bracht en zullen mogelijke op lossingen worden gepresen teerd. Databank Eerder dit jaar zag ook de Werk groep Steunpunt Vrijwilligers op Tholen het levenslicht. Werkgroepleden onderzoeken de vestiging van een soort orga nisatieverzamelgebouw, waar individuele vrijwilligers en or ganisaties kunnen aankloppen om - juridisch of praktisch - een beroep te doen op een beroeps kracht. Ook zou een soort data bank kunnen worden opgericht, met vacatures en andere infor matie. Het vrijwilligersloket zou tevens als uitleenpunt kun nen dienen voor materialen. (Advertentie) In Goes ging maandag het kersttoernooi van start. foto Dirk-Jan Gjeltema door Björn van Empel GOES - Alle voetbalclubs van de gemeen te Goes zijn maandag in Sportpunt Zee land begonnen met het jaarlijkse Kerst- zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd. Het evenement wordt door de clubs zelf geor ganiseerd. Jeugdspelers, van vijf tot en met achttien jaar, komen deze week in actie. Aan het toernooi doen meer dan duizend deelne mers mee, verdeeld over 124 teams. De drukte is in het Sportpunt vooral te merken aan de jongste spelertjes. Met een enorme motivatie staan ze op het veld. Niemand heeft een plaats in het team. Ze zijn allemaal spits, verdediger en midden velder. Alleen de keeper blijft op zijn plaats. Trots staan oudei's langs de kant te kijken hoe hun kleine voetbalheld de bal probeert te veroveren. Ook de oudere jeugd is vol enthousiasme bezig. Het toer nooi duurt nog tot 31 december. Tijdens het HALT-toernooi in Heinkens- zand ging een wedstrijd tussen de politie en de Zeeuwse jeugdselectie niet door, omdat de politie het liet afweten. MIDDELBURG - De hoeveel heid (drijf)vuil in de Middel burgse grachten is de afgelopen vijf jaar verdubbeld naar tien duizend kilo per jaar. Werk plaatsen Walcheren haalt weke lijks tweehonderd kilo rommel uit het water tussen de Waterto ren en het Prins Hendrikdok. „Werkplaatsen Walcheren vist alles wat drijft uit het water. De inhoud van de vangst varieert van fietswrakken, winkelwa gentjes, frisdrankblikjes tot zelfs complete huisvuilzakken. Het is onvoorstelbaar wat er al lemaal in de grachten belandt", zegt P. Weijmans van de afdeling Eigendomsbeheer van de ge meente. Omwonenden klagen ook over ratten die in en rond de grachten leven. De ratten komen af op het voer dat mensen geven aan een den en andere vogels. Zij krijgen zoveel eten toegeworpen dat ze het niet opgegeten krijgen. De gemeente verzoekt inwoners de dieren niet meer te voerenWei j - mans: „Mensen hoeven zich geen zorgen te maken over het welzijn van de vogels. De Plant soenendienst houdt hun toe stand nauwlettend in de gaten en geeft ze voldoende voedsel om de winter door te komen." Werkplaatsen Walcheren haalt alleen het vuil uit de grachten dat drijft. Daardoor blijft er nog veel op de bodem liggen. De ge meente werkt samen met het Waterschap Zeeuwse Eilanden aan een project om de oude Mid delburgse grachten in de toe komst te saneren. Tweehonderd kilo vuil halen de medewerkers van Werkplaatsen Walcheren wekelijks uit de waterloop tussen de Watertoren en het Prins Hendrikdok. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - De am bulancedienst van het zie kenhuis Zeeuws-Vlaan- deren schrapt met ingang van 3 januari de zoge naamde voorwaarden scheppende (vws-)ritten. Tijdens zo'n rit - zonder patiënt -gaat een ambu lance posten tussen twee standplaatsen om in geval van calamiteiten de aan- rijtijd kort te houden. Met deze puur logistiek-stra- tegische ritten wordt de ambulancebezetting in Zeeuws-Vlaanderen zo optimaal mogelijk benut. De ambulancedienst schrapt deze ritten aller eerst om de werkdruk van het ambulancepersoneel te verlagen. De werkdruk is nu al te hoog door de parate diensten. Het aan tal piketdiensten is voor het personeel de voorbije jaren opgelopen tot 15 da gen per maand, terwijl de cao slechts 26 piket-da gen per dertien weken toestaat. Een verdere groei van de piketdien sten vindt het ambulance personeel niet aanvaard baar. Een tweede reden ligt in het financiële vlak. Vws- ritten worden door minis ter Borst niet meer via het ambulancebudget ver- in kunnen. Ik ben er van over tuigd dat je een kwaliteitsslag kunt maken met een gezamen lijke alarmcentrale. Er zitten tevens forse financiële bespa ringen in en dus is het zeker het overwegen waard." door Ben Jansen VLISSINGEN - Rijkswater staat overweegt de ruiming van veertig a vijftig wrakken en an dere scheepsresten in de Wester schelde in één opdracht te bun delen. Verondersteld wordt dat dit goedkoper is dan telkens de verwijdering in pakketten van een stuk of vijf wrakken aan te besteden. Tot nu toe zijn in het kader van de verdieping van de vaargeul acht kleine en vier grotere wrakken uit drempels in de scheepvaartroute en uit nood- ankergebieden verwijderd. Dat gebeurde in twee fasen. Een derde fase is momenteel in voor bereiding. Rijkswaterstaat bezint zich nu op de vraag of deze manier van werken voor verbetering vat baar is. Daarbij wordt vooral naar de kosten gekeken. Wan neer het opruimen van de wrak ken in bestekken met geringe aantallen schepen wordt aanbe steed, hebben de bergers die de opdrachten uitvoeren steeds te maken met de kosten van aan- en afvoer van materieel en dat komt in de aanneemsom tot uit drukking. Pech Bovendien houdt een berger bij de inschrijving op de ruiming van wrakken rekening met on werkbaar weer en matenaal- pech. Ook dergelijke onzeker heden zijn van invloed op de hoogte het bedrag waarvoor hij het karwei wil klaren. In deze manier van aanbesteden komt naar de mening van Rijks waterstaat onvoldoende tot ui ting dat het voor een aannemer ook wel eens heel erg kan mee zitten bij de berging van wrak ken. Zo was de Combinatie Wrakkenruiming Westerschel de (een samenwerkingsverband van sleep- en bergingsondeme- mingen Van den Akker en Smit Tak en baggerbedrijf Boskalis) dit jaar mede dankzij uitzon derlijk gunstig weer en het uit blijven van enige vorm van mis fortuin binnen vijf maanden klaar met de verwijdering van vier grotere wrakken. Rijkswa terstaat had de uitvoeringsduur van dit karwei op bijna een jaar geschat. „De gedachte achter de overwe ging de berging van de resteren de wrakken in één opdracht te bundelen, is dat je redelijker wijs kunt aanvoeren dat een aannemer niet alleen met pech te maken kan krijgen, maar ook met meevallers", aldus een woordvoerder van Rijkswater staat. Kosten Dit adagium van 'soms zit het mee en soms zit het tegen' kan een gunstig effect hebben op de totale kosten. Een ander voordeel is dat de voorbereiding en begeleiding van de opruimingsactiviteiten door Rijkswaterstaat ook gelei delijker en goedkoper kan ver lopen. „Nu hebben we een pro jectorganisatie die steeds van bestek naar bestek werkt. Dat betekent dat het ene moment erg veel werk te doen is en een tijdje later aanzienlijk minder", legt de woordvoerder uit. Antwerpen Het voornemen van Rijkswater staat de rest van de wrakkenrui- mïngsoperatie in één keer aan te besteden, moet nog worden be sproken met de Belgische over heid. Die betaalt het leeuwen deel van de kosten, omdat de verdieping van de Westerschel de wordt uitgevoerd vanwege de economische belangen van Ant werpen. De toestemming van de Belgen is ook in de huidige situ atie met afzonderlijke bestek ken steeds vereist en dat kost veel tijd. door Maurits Sep YERSEKE - De komst van een kenniscentrum voor zoutwater- landbouw naar Zeeland is ver traagd. De initiatiefnemer van het onderzoeksinstituut. Ocean Desert Enterprises (ODE) uit Amsterdam, krijgt de financie ring niet rond. Eind januari wordt hierover gesproken met gedeputeerde D. Bruinooge. ODE heeft de afgelopen maan den geprobeerd de rijks- en pro vinciale overheid te interesse ren voor het kenniscentrum. Die interesse is er ook, zegt C. de Rij ke beleidsmedewerker land bouw van de provincie Zeeland. Het is het bedrijf echter nog niet gelukt overheidssubsidie te krijgen. „We liggen absoluut achter op schema", beaamt Mi- nette Kits Nieuwenkamp. Locatie ODE had in december al willen beginnen met het bijeenbrengen van instanties zoals het Neder lands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek (NIOO) in Yerseke. „Dat lukt niet omdat de financiering niet rond is. Ie dereen wacht op elkaar en daar door kunnen we ook nog geen locatie voor het kenniscentrum zoeken", verklaart Kits' Nieu wenkamp. Zij hoopt op een doorbraak begin volgend jaar. Volgens De Rijke wordt het overleg met ODE eind januari door gedeputeerde Bruinooge hervat. „Wij willen als provincie weten wat onze rol in dat cen trum wordt. Daar hangt ook vanaf hoeveel de provincie bij draagt aan de bouw van het kenniscentrum", legt de ambte naar uit. Het NIOO in Yerseke wacht de ontwikkelingen intussen rustig af, zegt onderzoeker A Huiskes. ,Er spelen twee dingen. Het eer ste is het opzetten van een werk plan voor wetenschappelijk on derzoek. Daar zijn wij nauw bij betrokken. Het tweede is het bouwen van een bruggenhoofd in Zeeland, een kantoor. Dat stuit op de financiën." Neeltje Jans Tijdelijk zou dat kantoor ge huisvest kunnen worden in het gebouw van het NIOO, maar als het een echt onderzoekscen trum wordt, moet worden uitge weken naar een andere plek, stelt Huiskes. „Wij hebben hier geen ruimte om uit te breiden en meer kassen en veldjes aan te leggen voor biologisch onder- zoek."Dat zou wel prima kun nen op Neeltje Jans, vindt Huis kes. ,Dat is niet het einde van de wereld." Die locatie werd in oktober in de Statenvergadering naar voren gebracht door de fractie van GroenLinks/Delta Anders. Bruinooge beloofde toen die suggestie mee te nemen. Maandag ging de VLissinger naar de sigarenboer om zijn PZC en een pakje sigaretten te kopen. De verkoopster had gisteren niet de haar bekende vrolijkheid. „In de krant staat dat in de nieuwe eeuw 650.000 Neder landers willen stoppen met roken." las ze voor. Nog nooit eerder hebben zo veel mensen tegelijk proberen te stoppen. Daar gaat m'n han del." Ze keek er niet vrolijk bij. Tjonge, dat is me wat meid", reageerde haar vaste klant. „Ik blijf gewoon lekker paf fen", probeerde hij haar op te beuren. Het hielp niet. „De mensen zijn bang ge maakt voor hun gezond heid," verklaarde de mid denstander. Het begon volgens haar allemaal met die teksten als 'roken brengt de gezondheid schade toe.' „Onzin allemaal. Nou bekijk het maar. Ik ga weg. Naar Ke nya, daar verkopen ze nog si- gqretten onder de naam Sportmen." door Martine Bruynooge Z-Vlaamse ambulances krijgen vaste standplaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13