Zeeland maakt vuist voor werk Nog Studie naar bouw rond stadshart Zierikzee 25% korting even tot de derde eeuw Provincie mikt op brede kijk op milieu Stichting past opzet millenniumviering tv-toren Goes aan pronov Vanaf vandaag!!! Jeans Inn, Sociale partners en overheden trekken samen op voor ontwikkeling provincie zeeuwse almanak Leeg goed Woontrend Zeeland mmieammmm Steekpartij 'Opgeruimd staat netjes" 1 1! PZC NOORD zeeland maandag 27 december 1999 doorMaurits Sep MIDDELBURG - De haven en industriegebieden in Zee land worden vanaf 2002 zowel getoetst op hun ge luidsbelasting als op hun mi lieudruk op de omgeving. De provincie overweegt de ge luidzones rond industriege bieden te vervangen door mi lieuzones. Zij schrijft dat in het voorontwerp van het der de milieubeleidsplan 2001- 2006. De provincie wordt in 2002 verantwoordelijk voor de ge- luidsregels voor regionale in dustriegebieden. In Zeeland zijn dat het Sloegebied in Vlissingen-Oost en de Ka naalzone bij Terneuzen. Ves tiging van nieuwe bedrijven en veranderingen in die ge bieden worden onder meer getoetst aan hun geluidsbe lasting op de omgeving. In het derde milieubeleids plan streeft de provincie bij het ontwikkelen van nieuw beleid naar een koppeling van milieu, economie en ruimtelijke ordening. In dat verband wordt overwogen de geluidszones rond industrie gebieden te vervangen door milieuzones. Daarin wordt niet alleen gekeken naar hoe veel geluid in het gebied wordt geproduceerd, maar ook naar de stank en de ex terne veiligheid. Milieuzones hebben diverse voordelen, schrijft het pro vinciebestuur. Er kan een bredere afweging worden ge maakt of een nieuwe ontwik keling ruimtelijk mogelijk is. Dit voorkomt tevens dat een industriegebied binnen de geluidsgrenzen blijft, maar op andere punten overlast veroorzaakt voor de directe omgeving. Bovendien leidt dit ertoe dat het overgangsgebied tussen industrie en woningen zo klein mogelijk is. Dat helpt het open en schone karakter van Zeeland te behouden, voorspelt de provincie. Ook de bedrijven hebben baat bij een milieuzone, omdat die een meer reëel beeld schetst van de mogelijkheden op de betreffende locatie. De centrale doelstelling van het derde milieubeleidsplan 2001-2006 is een sociaal, economisch, ecologisch en milieuhygiënisch duurzaam Zeeland. Om dit te bereiken is volgens de provincie een omslag naar duurzaam on dernemen nodig. Tegelijk dient de kwaliteit van de leefomgeving te worden ver beterd. Nieuwe bedrijventerreinen moeten duurzaam worden ingericht. Maar ook de be drijven die zich daar vestigen moeten milieuvriendelijk produceren. Een harde rand voorwaarde in het milieube leid tot 2006 is dat de druk op het milieu bij de productie omlaag moet. Die is de laat ste jaren al gedaald, consta teert de provincie, maar met name de uitstoot van broei kasgassen, de verzuring van het landschap en de lucht verontreiniging moeten nog verder worden teruggedron gen. Geweten Volgens het milieubeleids plan kan de meeste milieuw inst worden geboekt door een beroep te blijven doen op het geweten van bedrijven. De provincie vindt echter dat zij zelf ook meer kan en moet doen om de omslag naar duurzaam ondernemen te bevorderen. Zij zal zich meer gaan bezighouden met het scheppen van voorwaarden om bedrijven zover te krijgen dat zij milieumaatregelen nemen. Het milieubeleidsplan is nu nog een voorontwerp. Dat wordt de komende maanden besproken met belangheb bende organisaties. door Rolf Bosboom GOES - De stichting Voorheen De Vesten Verlicht (VhDW) heeft bij het millenniumproject rond de Goese tv-toren niet be wust willen spotten met heilige zaken. Dat schrijft de stichting in een reactie op de boze brief van de gemeenteraadsfractie van SGP/GPV/RPF. De partij vindt de activiteiten aanstoot gevend, banaal en ondoordacht. De stichting laat in eenbrief we ten dat zij er bij de voorberei ding van het project juist voor heeft gewaakt 'anderen niet on nodig" te kwetsen'Dat dat onbe wust toch is gebeurd, zegt VhDW te betreuren. „Aan de andere kant vragen wij onze omgeving ook een bepaal de mate van tolerantie aan de dag te leggen, zoals dat vaak ook aan ons wordt gevraagd. Wij be seffen dat onze opvattingen vaak niet die van anderen zijn. Wij respecteren - op een enkele uitzondering na - de opvattin gen en uitingen van anderen." De SGP/GPV/RPF had zich er vooral aan gestoord dat de acti viteiten van morgen bedoeld zijn om 'geliefden die het jaar 2000 niet hebben gehaald' te herdenken. VhDW heeft naar aanleiding daarvan besloten de 'woordkeus' aan te passen 'zon der dat wij het concept geweld zouden aandoen'. Het muziekprogramma van 28 december wordt nu aangeduid als 'Concentratie', zonder ver dere uitleg. „Zij die daar be hoefte aan hebben, kunnen de muziek aangrijpen om gelief den te herdenken; anderen zul len het als een meditatief mo ment beschouwen, of gewoon als mooie (of naar gelang de smaak als lelijke) muziek zon der toegevoegde waarde", schrijft de stichting. Ook de titel 'Engelenzang' voor het pro gramma van 29 december is ge schrapt. Die aanduiding werd door de fractie omschreven als het 'besmeuren van heilige za ken'. Daarom is de titel veran derd in het'meer neutrale' 'En gelengeduld'. De stichting laat verder weten open te staan voor verdere ge- dachtenwisseling over het pro ject en memoreert dat het thema van de manifestatie 'Ruis' luidt. „Wij hopen dat wij met deze brief de ruis in de communicatie tussen u en ons enigszins heb ben kunnen wegnemen." Mishandeling OOSTKAPELLE - Een 44-jari- ge Arnemuidenaar is vrijdag nacht omstreeks kwart voor drie in Oostkapelle door twee mannen mishandeld. In het ziekenhuis in Vlissingen bleek dat hij een hersenschud ding had opgelopen. De Arne muidenaar kon na behandeling naar huis. De te verwachten jaarwisse ling sproblemen kunnen in een klein hoekje zitten. Nu er zoveel flessen worden ont kurkt, valt een overvloedige aanvoer van leeg goed te ver wachten in de richting van de glasbakken. Of de drinkers hun soldaat gemaakte fles sen een beetje gespreid naar de containers willen bren gen, luidt de op valreep ge formuleerde wens van het af- valwezen. Een weekje opslaa?i in de bijkeuken of het schuurtje is nog beter. Dat brengt meteen een nij pend euvel in beeld: wij ken nen een ingezete van een Wal- chers dorp die voor de buitenwacht niet wil toege ven dat-ie 'm graag lust. De man pleegt zijn geledigde flessen stiekem te deponeren in een bak die in een naburig dorp staat opgesteld. Het zou de glasbakexploi tanten stellig deugd doen wanneer een tot deze woon gemeenschap behorendeper- soon die evenmin moeite heeft met het wegwerken van drank maar dat niet aan de grote klok wil hangen, de gla zen verpakkingen van zijn alcoholica ook in het dichtst bijzijnde dorp zou dumpen. Blijft de situatie bij de glas bakken mooi overzichtelijk. Duinstraat 1 8a, Koudekerke Tel. (0118) 55 23 30 Fax (01 18) 55 20 52 E-mail: lnfo@woontrend.nl door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Hij woont nog zelfstandig en kookt elke dag zijn eigen potje. Dat is op zich niets bijzonders, ware het niet dat A van Vlaanderen op eerste kerstdag zijn 101ste ver jaardag vierde. Van Vlaanderen, geboren op 25 december 1898 in Koudekerke, begint over enkele dagen aan zijn derde eeuw. Hoewel dat geen geringe prestatie is, is het niet iets waar hij zelf bij stil staat. „Het voornaamste is dat ik nog voor mezelf kan zorgen, met medewerking van mijn kin deren en een reuzenwerkster van de thuiszorg. En dat ik mijn verstand nog heb." De rasechte Koudekerkenaar is verknocht aan 'zijn' dorp. Hij is er dan ook nooit uit verhuisd. „Alleen in 1918 ben ik afwezig geweest", graaft hij diep in zijn herinneringen. „Ik moest an derhalfjaar in militaire dienst." Na zijn plicht voor het vader land te hebben vervuld, ging Van Vlaanderen op de boerderij van zijn vader werken. Daarna werkte hij nog als bloemenver koper en krantenbezorger. Na de Tweede Wereldoorlog kocht Van Vlaanderen een eigen melk zaak, waar hij tot aan zijn pen sioen 22 jaar werkte. Tot zijn negentigste stapte Van Vlaanderen nog regelmatig op de fiets en was hij fervent beoe fenaar van bejaardengymnas- tiek. „Toen ik last kreeg van evenwichtsstoornissen was het afgelopen. Dat ik niet meer kon fietsen, vond ik heel jammer. Ik heb duizenden kilometers ge- joor Maurits Sep MIDDELBURG - Werkgevers, rerknemers, provincie en ge- neenten slaan de handen ineen «n van Zeeland een duurzame, tconomisch vitale en goed be reikbare provincie te maken. Zij mdertekenen hiertoe op maan- 24 januari 2000 in Middel- buig een convenant. Het 'Convenant Zeeland, voor werkgelegenheid, duurzaam heid en bereikbaarheid' bevat volgens" de deelnemers geen nieuw beleid. Het belangrijkste aan het document is dat er de bandtekeningen van werkge vers- en werknemersorganisa ties en de provinciale en ge meentelijke overheden onder staan. Zij verplichten zich ertoe actieve steun te geven aan het balen van de doelstellingen. Zo zullen zij zich inspannen voor het bestrij den van de werk loosheid. De vraag naar en het aanbod van personeel moet be- terop elkaar aansluiten. Datbe- tekent dat wordt geprobeerd de bemiddeling voor werkzoeken den te verbeteren, maar ook de ondernemers beter te helpen aan geschikt personeel te ko men. Er zal onder meer worden geïnvesteerd in scholing en het verbeteren van het imago van de industrie. Voor het welslagen van deze doelstelling is het volgens de partners ook nodig een Zeeuws platform op te richten dat er voor zorgt dat het beschikbare geld voor arbeidsmarktbeleid doelmatig wordt besteed. Een ander voornemen dat in het con venant wordt genoemd, is het oprichten van een Onderwijs Techno Centrum. Hiervoor wordt samengewerkt met de re gionale opleidingscentra, de Hogeschool Zeeland en het be drijfsleven. Leefbaarheid De economische groei die wordt voorzien, mag niet ten koste gaan van de leefbaarheid van Zeeland, schrijven de partners. Duurzaamheid is het tweede streven in het convenant. Daar om zullen economie, milieu, ruimtelijke ordening en verkeer en vervoer in samenhang tot el kaar worden bezien. Bij de ontwikkeling van nieuwe bedrijventerreinen wordt streng gekeken naar de gevol gen voor het milieu. Zowel de inrichting van nieuwe als het opknappen van bestaande ter reinen staat in het teken van duurzaamheid. De ruimte dient efficiënt te wor den benut. Ook bedrijven wor den getoetst op hun omgang met het milieu. Om Zeeland bereikbaar te hou den, moet verder fors worden geïnvesteerd in infrastructuur, vinden de partners. De bekende wensen van de politiek en het bedrijfsleven zijn in het conve nant opgenomen: de tunnel bij Sluiskil, de N57 op Walcheren, verbetering van de Midden- Zeelandroute en de N61 in Zeeuws-Vlaanderen, het door trekken van de Zoom weg en het terugdringen van de toeristi sche automobiliteit door trans feria zoals in Renesse aan te leg gen. Dit is volgens de partners niet strijdig met punt twee uit het convenant: duurzaamheid. Zij streven er namelijk tevens naar de toename van het goederen transport zo weinig mogelijk over de weg te laten gaan. Zestig procent van de goederen moet via spoor, water of buis worden vervoerd. Bovendien zijn investeringen m infrastructuur volgens hen ook belangrijk voor de veiligheid en leefbaarheid van Zeeland. Staatssecretaris G. Ybema van Economische Zaken zal bij de ondertekening van het conve nant aanwezig zijn. Ybema houdt dan een inleiding over ruimtelijk economische beleid. (Advertentie) Oiue showroom 11 de laatste week van I999 en de eerste week van 2000 Onze projectadviseun zijn beschikbaar om op - 3 informele wijze lo pende- en nieuwe projecten met u door te nemen, want we willen het nieuwe millennium <U graag goed begin- nen, samen met u. inrichtingen voor kantoor, winkel en horeca amundsenweg 51-53 4462 gp goes tel. 01 13 278888 Advertentie De gehele wintercollectie Extra geopend ma. 27 dec. 11.00 t/m 18.00 uur ook in Oost-Souburg di. 28 dec. de gehele dag in Heinkenszand A van Vlaanderen, 101 jaar, met de vruchten van zijn grote hobby: tientallen miniaturen. foto Ruben Oreel fietst. Ik kan niet meer zo goed lopen, maar voor de rest ben ik nog gezond. Mijn bloeddruk is altijd goed. Ik ben pas anderhalf jaar geleden gestopt met roken. Het smaakte niet meer." Van Vlaanderen woont al sinds 1953 in zijn huisje op nummer 42 aan het Dorpsplein en als het aan hem ligt, komt daar de ko mende jaren geen verandering in. „Zolang ik het nog kan, blijf ik zelfstandig wonen. Ik heb hier alles." Vervelen doet hij zich nooit. „Ik doe altijd wel wat. Ik kook mijn eigen potje en doe ook nog mijn administratie. Als ik 's ochtends heb gegeten, lees ik eerst de PZC door en 's avonds kijk ik altijd naar het nieuws op televisie." Letters Als het even kan, zorgt de Kou dekerkenaar dat hij om zes uur 's avonds voor de televisie zit. „Dan kijk ik naar letterpro- gramma's zoals Lingo. Ik kom wel eens woorden tegen, waar van ik niet eens wist dat het Ne derlands was. En ik heb vroeger toch veel geschreven." Van Vlaanderen heeft één grote hobby: miniatuurbouw. „Ik heb mijn eigen huis en de dorpskerk in het klein nagebouwd." Maar hij heeft nog veel meer nage bouwd. De bejaarde man trekt in de woonkamer de deuren open van een oude bedstede en onthult tientallen op schaal na gebouwde schepen, gebouwen, huifkarren en andere minia- tuurwerken. „Ik maak nu niets meer. Maar in de keuken, die ik heb ingericht als werkplaats, repareer ik nog wel eens wat." foto Marijke Folkertsma zijds en de mogelijkheden om de stedenbouwkundige samen hang tussen de nieuwbouwwijk Poortambacht en de binnenstad van Zierikzee te verbeteren an derzijds. Binnen drie maanden moet er een eindrapport liggen op basis waarvan wordt beslo ten wordt of er in de schil al dan niet kan worden gebouwd. Het voorstel tot het uit (laten) voeren van de voorstudie komt woensdag 12 januari aan de or de tijdens de vergadering van de commissie grondbiedszaken, ruimtelijke ordening en econo mische zaken. De vergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. Wanneer u deze maand bij ons een aankoop doet is de kans groot dat u heel voordelig uit bent. Want we ruimen op deze maand. En hoe! 3 De kortingen kunnen oplopen tot wel 60%! Kom gauw kijken en - profiteer van deze opruimingsmaand. TERNEUZEN - Een 23-jarige fcrneuzenaar is zondagochtend met een mes in zijn been gesto ken bij een ruzie in een café in de Ibrneuzense Nieuwstraat. !)p aanwijzingen van getuigen aeeft de politie kort daarna de vermoedelijke daders, twee mannen van 18 en 21 jaar, aan gehouden. De mannen hadden om nog onduidelijke oorzaak ruzie met elkaar gekregen. Het slachtoffer is door een arts en ambulancepersoneel verzorgd. Een studie moet de gemeente duidelijk maken of het verantwoord is om in de centrumschil van Zierikzee bebouwing te plegen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat on derzoek doen naar de mogelijk- (Advertentie) i 2,5-zilsbank oprijs ƒ3.995,- e 1.816,- heden voor bebouwing van de centrumschil rond Zierikzee. Binnen drie maanden moet er een rapport op tafel liggen. Op basis daarvan wordt besloten of er wordt gebouwd in de schil. Het bebouwen van het gebied tussen de Boerenweg en Miere- weg is een idee dat wordt geop perd in de Structuurvisie Zie rikzee. Daarin wordt gesproken van een 'stedelijke campus': een beperkte hoeveelheid (kan toorgebouwen of woonclusters in een parkachtige omgeving. Dat idee viel bijzonder slecht bij de Vereniging Stad en Lande. Die voelde zich bedrogen door de gemeente. Stad en Lande heeft zich van meet af aan verzet tegen het plan van de gemeente om in de driehoek Houwersweg/Laan van Saint Hilaire/Nieuwe Kool- weg een nieuw gemeentehuis neer te zetten. Vorig jaar liet de vereniging haar verzet varen na de toezegging van de gemeente dat de schil rond Zierikzee niet zou worden aangetast. De ge meente vindt dat de schil er niet onder lijdt als daar gebouwen in een parkachtige omgeving wor den neergezet, maar daar denkt Stad en Lande heel anders over. De gemeente erkent dat heel zorgvuldig met de schil moet worden omgesprongen, en dat vindt de politiek ook. Vanuit de raadsfracties kwam in novem ber de suggestie om nog eens goed te kijken naar wat wel en wat niet kan in de centrumschil. Burgemeester en wethouders springen daar nu op in met het voorstel een voorstudie te laten uitvoeren. Daarin moeten zaken aan de orde komen als functie en omvang van gebouwen, bouw hoogtes en wegen of straten die nodig zijn voor de ontsluiting. Ook aan de orde komen milieu- technische kwesties en beeld kwaliteitsaspecten Alles bij elkaar moet de studie inzicht geven in de impact van bebouwing op het gebied ener- kortingen tot 60%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31