Leger naar Buru na bloedbad Unhcr onderzoekt gedwongen terugkeer Tsjetsjeense burgers meubelshow! PZC Muitende militairen Ivoorkust eisen soldij Separatisten Corsica kondigen bestand af buitenland ancties tegen (orean Air erlengd )lie nadert Yanse kust ninder snel Zeker 43 doden bij geweld op Moluks eiland Chinese havens dicht Unicef waarschuwt voor humanitair voortrekken vrijdag 24 december 1999 OUL - De Zuid-Koreaanse ering heeft gisteren, een dag het neerstorten van een ichtjumbo van Korean Air bij oden, de strafmaatregelen en de luchtvaartmaatschap- met een half jaar verlengd, e santies waren ingesteld na idere ongelukken met vlieg- Zooj igen van Korean Air. Boven in gelastten de Britse autori ten strengere controles voor e vliegtuigen van Korean Air Groot-Brittannië. rige maand verbood de Zuid- jreaanse regering de maat- happij een jaar lang op nieu- einternationale routes te vlie- i|in en extra vluchten uit te ^j| ieren( nadat Amerikaanse on- rzoekers tot de conclusie wa- n gekomen dat de bemanning otendeels verantwoordelijk voor een crash op Guam, aarbij 228 mensen omkwa- en. Die maatregel zou gelden t november 2000, maar wordt automatisch met zes maan- ■n verlengd. AP ijUNT-NAZAIRE - De bewo- iers van de eilanden en de kust ran de Vendée, ten zuiden van Jretagne, Frankrijk, hebben ifspijt gekregen om zich voor te (reiden op de olievlekken, die ranaf morgen aanspoelen, [et heeft tot nu minder hard ge raaid met overheersend zuide- jke wind. Hierdoor zijn de uit- lengevallen olievlekken meer jaar het noorden afgedreven. Jet gevolg is dat de soms dertig altimeter dikke olie in eerste astantie terechtkomt rond de jonding van de Loire, Le Croi- ,c in het noorden en op het rhiereiland Noirmoutier in het uiden, waar de kust vooral uit ntsen bestaat. Natuurbescher- aers zien liever dat de olie zui delijker terechtkomt, omdat de Iranden daar gemakkelijker ichoon zijn te maken, ilssersschepen worden uitge- rust met speciale sleepnetten jm de aandrijvende olie voor de kust te verslepen. Op de kust ijn duizend militairen en men en van de burgerbescherming jezig met aanleggen van grote ngeblazen buffers van rubber assen zware boeien en voor ha- eningangen. ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische leger heeft militairen naar het Molukkeneiland Buru gestuurd om een eind te maken aan nieuw geweld tussen moslims en chris tenen. Bij gevechten woensdag tussen gewapende bendes kwa men volgens kranten in Jakarta 43 mensen om het leven. Dat is het hoogste dodencijfer op één dag sinds het sektarische geweld op de Molukken elf maanden geleden uitbrak. De politie stelde het aantal do den op 22, maar voegde er aan toe dat dit aantal nog kon stij gen omdat gisteren nog spora disch werd gevochten. Slaags De inwoners van zeker drie dor pen raakten met elkaar slaags, nadat een onbekende groep mannen plotseling het vuur opende op inwoners van het dorp Waipotih, aldus een krant. Politiewoordvoerder majoor Jekriel Philips zei echter dat de gevechten waren begonnen met een ruzie onder personeel van een houtzagerij. Op het hoogte punt van de gevechten zochten ongeveer tweehonderd dorpe lingen toevlucht in een politie bureau. Philips zei dat velen ge- evacueerd worden naar een nabijgelegen eiland. Tientallen mensen raakten gewond en 170 huizen werden in brand gesto ken. Een ooggetuige, Salampes- sy, zei in de krant Kompas dat er in het afgelegen gebied geen mi litairen of politiemensen waren om het geweld te bedwingen. Wahid Het geweld komt twee weken nadat de Indonesische presi dent Wahid de Molukken be zocht en opriep tot verzoening en verdraagzaamheid. Tot dus ver zijn volgens officiële cijfers bij gevechten tussen christenen en moslims in de provincie dit jaar al meer dan zevenhonderd doden gevallen. Op Buru werd eind jaren zestig een strafkolonie ingericht voor duizenden politieke gevange nen. De kolonie is inmiddels opgeheven, maar veel ex-gede tineerden zijn op het eiland blij ven wonen. AP/ANP Luchtbasis VS in Duitse handen FRANKFURT - Amerikaanse presidenten, miljoenen militai ren èn Elvis Presley maakten er lebruik van: de Amerikaanse luchtmachtbasis Rhein-Main in Frankfurt. Gisteren ging Was hington akkoord met de over dracht aan Duitsland in 2005. Het besluit past in verminderde Amerikaanse militaire aanwe zigheid in Europa. De VS namen de luchthaven te gen het einde van de Tweede Wereldoorlog over. Rhein-Main werd vervolgens de belangrijk ste aankomsthaven voor Ameri kaanse militairen die in Europa werden gelegerd. RTR Militairen zijn heer en meester in de straten van Abidjan. van onze redactie buitenland ABIDJAN - Tweehonderd muitende militairen in Ivoorkust zijn gisteren schietend en plunderend door de stra ten van Abidjan getrokken, de econo misch belangrijkste stad van het West- Afrikaanse land. De militairen eisen van de regering hun achterstallige sol dij van een VN-missie in de Centraal- Afrikaanse Republiek. Door het oproer moest een KLM-vliegtuig op weg naar Ivoorkust uitwijken naar Togo. Een woordvoerder van de opstandelin gen verklaarde tegen het Duitse pers bureau DPA dat de militairen pas zul len terugkeren naar de kazernes als het geld op tafel ligt. De missie in de Cen- traal-Afrikaanse Republiek had ten doel een wapenstilstand te bewaken tussen rebellerende militairen en troe pen trouw aan president Ange Felix Pa- tasse. Geweerschoten De Franse ambassadeur meldt dat de regering van Ivoorkust intussen met de muiters overlegt. In de straten van Abidjan zouden gisteravond laat alleen nog maar sporadisch geweerschoten te horen zijn geweest. President Henri Konan Bédié keerde terug van zijn ver blijfplaats buiten Abidjan. De muiters maakten eerder op de dag het commerciële en administratieve deel van de stad onveilig. De bewoners zouden in paniek zijn weggevlucht. De muiters bezetten de radio- en televisie zender RTI. Het gebied daaromheen werd afgegrendeld en de uitzendingen werden gestaakt. Vanuit het radioge bouw klonk hevig geweervuur. Volgens Franse militairen is essentiële appara tuur van de televisiezender RTI vernie tigd. Ooggetuigen meldden dat de militairen in particuliere auto's en trucks door de stad reden en supermarkten plunderen Een Nederlander ter plekke zag hoe de wagen van een Westerling werd gecon fisqueerd. foto Issouf Sanogo/EPA De muiterij valt samen met een politie ke confrontatie tussen president Konan Bédié en ex-premier en oppositieleider Alassane Ouattare. Deze wil de tegen kandidaat van Bédié zijn tijdens de presidentsverkiezingen in oktober 2000. Het huidige staatshoofd noemt Ouattares kandidatuur onwetmatig, omdat hij niet het staatsburgerschap heeft van Ivoorkust, maar van Burkino Faso. De ex-premier verblijft in Parijs. Hij loopt het risico gearresteerd te worden als hij terugkeert. Hij wordt ervan be schuldigd papieren te hebben vervalst om zijn nationaliteit te bewijzen. Ou attare ontkent dit. ANP/DPA/AFP van onze redactie buitenland MOSKOU - De VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr heeft een aantal medewerkers naar In- goesjetië gestuurd om onder zoek te doen naar de mogelijke gedwongen terugkeer van Tsje tsjeense vluchtelingen naar hun vaderland. Volgens berichten zouden Tsje- tsjenen in de vluchtelingen kampen voedselbonnen worden onthouden om ze zo te dwingen weg te gaan naar door Rusland gecontroleerde gebieden in de opstandige Kaukasus-repu- bliek. Volgens de Unhcr heeft Moskou formeel bevestigd dat het zich houdt aan internationale af spraken over vluchtelingen. Unhcr zegt evenwel over gege vens te beschikken waaruit blijkt dat er wel degelijk men sen tegen hun wil worden terug gestuurd. Rusland garandeert overigens de veiligheid van de Unhcr-me- dewerkers. Volgens het persbu reau Itar-Tass zijn tot dusver bijna 59.000 vluchtelingen te ruggekeerd naar Tsjetsjenië. Volgens officiële cijfers zijn sinds het begin van de oorlog ongeveer 256.000 mensen de re publiek ontvlucht. De meesten gingen naar Ingoesjetië. In de belegerde Tsjetsjeense hoofdstad Grozny kwam juist gisteren plotseling een grote vluchtelingenstroom op gang. De afgelopen 24 uur hebben meer dan 3500 mensen de stad verlaten. Dat is veel meer dan in Advertentie de dagen daarvoor, aldus Itar- Tass, dat zich baseert op Russi sche militaire bronnen. Tot nog toe bleef het aantal vluchtelingen beperkt tot hoog uit enkele honderden per dag. De sterke toename houdt moge lijk verband met de steeds zwaardere gevechten in de hoofdstad. De door de rebellen aangestelde burgemeester van Grozny maakte woensdag mel ding van de zwaarste artillerie beschietingen in tien dagen. Woensdag werd bekend dat Moskou de orders zou hebben gegevens de stad in te nemen. Communisten De Russische Communistische Partij heeft in de jongste parle mentsverkiezingen 113 zetels gekregen in de Doema, die 450 zetels telt. Het voornaamste pro-Kremlinblok, Eenheid, ein digde op 72, het centrumlinkse en intussen uiteengevallen blok Vaderland-Heel Rusland op 66. (Advertentie) Duitse zakenman Hofer vrij TEHERAN - De Duitse zakenman Helmut Hofer, die in 1998 wegens geslachtsgemeenschap met een moslimvrouw in Iran ter dood werd veroordeeld, is gisteravond op vrije voeten ge steld. Dit hebben journalisten buiten de gevangenis van Evin in het noorden van de hoofdstad Teheran vastgesteld. Hofer kwam vrij nadat hij een waarborgsom van ruim zestig duizend gulden had betaald bij de bank van de rechtbank. Hij moet 20 januari opnieuw voorkomen wegens belediging van een politieagent. Tot die tijd mag hij Iran niet verlaten. De Duitser werd in januari 1998 ter dood veroordeeld. Vol gens de sharia, het islamitisch recht, is het voor een niet-mos- lim verboden een seksuele relatie te hebben met een moslim vrouw. Begin oktober werd dit vonnis geschrapt. AFP/RTR Pakistan moet rente afschaffen LAHORE - Pakistan moet de rente afschaffen. Het hoogge rechtshof van het islamitische land heeft dat gisteren be paald. Het heffen van tarieven voor het uitlenen van geld is in strijd met de koran, aldus vier betrokken rechters. De regering moet nu van het hooggerechtshof in 2001 een eco nomisch systeem invoeren zonder het verschijnsel rente, zo meldde het officiële Pakistaanse persbureau APP. RTR Kamer steunt regering Italië ROME - De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering van premier D'Alema. De ex-communist gaat de 57e naoor logse Italiaanse regering leiden. Bij de stemming gaven 310 Kamerleden hun stem aan de rege ring, 287 stemden tegen en achttien onthielden zich. De eerste regering van D'Alema, die sinds oktober 1998 Italië bestuurde, viel zaterdag, nadat drie kleine regeringspartijen hun steun aan hem hadden ingetrokken. Woensdag gaf de meerderheid van de Senaat haar steun aan de nieuwe rege ring. RTR/AFP Ruzie tussen Berlijnse joden BERLIJN - In de Joodse Gemeente van Berlijn is een machts strijd tussen de liberale en orthodoxe vleugel uitgebroken. De tweedracht leidde er al toe dat voor het eerst in tientallen ja ren geen Berlijner in de top van de Centrale Raad van de Joden in de Bondsrepubliek zit. En dat terwijl de Berlijnse joden in middels weer de grootste gemeente van Duitsland vormen. De bom barstte toen de Centrale Raad een nieuw bestuur moest kiezen. Berlijn kwam onverwacht met twee kandida ten. Niet alleen de voorzitter van de Joodse Gemeente in de Duitse hoofdstad, de liberale Andreas Nachama, stelde zich beschikbaar. Ook de orthodoxe stroming leverde een kandi daat. De verdeeldheid leidde er uiteindelijk toe dat geen van beide kandidaten werd gekozen. ANP Gulle kerstman opgepakt OSLO - De sociale dienst in het Noorse plaatsje Rygge, onge veer vijftig kilometer ten zuiden van de hoofdstad Oslo, heeft gisteren een kerstman die in de wachtruimte geld stond uit te delen laten oppakken door de politie. Hij zou de klanten van de dienst hebben gehinderd. Frode Gjertsen (52), was als kerstman met zevenduizend kroon (ruim 1900 gulden) naar het kantoor van de sociale dienst gegaan omdat hij had gehoord dat deze geen kerstbo nus gaf aan de uitkeringsgerechtigden. De wet biedt die mo gelijkheid wel, maar elke regio mag zelf bepalen of er een ex traatje wordt uitbetaald. De mensen die in de rij stonden bij de sociale dienst konden de gulle actie van de kerstman wel waarderen, zei kerstman Gjertsen nadat hij na drie kwartier het politiebureau had mo gen verlaten. AP Tsjetsjenen verbranden in Goragorsk boeken die door een Russisch bombardement op de bibliotheek van de stad zijn beschadigd. foto Joeri Kochetkov/EPA Dat bleek gisteren uit de eind uitslag, gepubliceerd door de centrale kiescommmissie. De hervormingsgezinde coalitie Unie van Rechtse Krachten ver gaarde 29 zetels, de liberale Ja- bloko partij 21 en het ultrana- tionalistische blok zeventien. De resterende zetels gingen naar onafhankelij k kandidaten. Vaderland-Heel Rusland van burgemeester Loezjkov van Moskou en ex-premier Primak ov is intussen uiteengevallen. Het blok, steeds fel gekant tegen de Russische premier Poetin, scoorde niet goed tijdens de ver kiezingen. Heel Rusland, onder aanvoering van president Sjai- mijev van de deelrepubliek Ta- tarstan, wil nu een eigen en waarschijnlijk meer pro-Krem- lingezinde fractie vormen in de Doema. RTR/ANP/AFP Voor slechts 17 ct/min belt u nu naar familie en vrienden in de Verenigde Staten (excl. Hawaii en Alaska). En met de nieuwe citytarieven belt u zelfs al voor 15 ct/min naar New York, Washington D.C., Los Angeles, Boston en San Francisco. Daarnaast zijn ook de tarieven naar de volgende landen verlaagd: Nederlandse Antillen en Aruba f 1,20 p/min, Turkije 85 ct/min, Australië en Nieuw-Zeeland 50 ct/min. Deze tarieven gelden dag en nacht, 7 dagen per week. Voor meer informatie kunt u gratis bellen met 0800-0402 of kijk op www.tarieven.kpn-telecom.nl Starttarief: 10 cent per gesprek. MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Tel. 0118-635252 van onze redactie buitenland PEKING - Buitenlandse schepen mogen op 31 decem ber 1999 en op 1 januari 2000 in geen enkele Chinese haven aanleggen. Het is een voor zorgsmaatregel op mogelijke computerproblemen door de millenniumwisseling. Peking heeft tevens besloten dat 31 december een officiële vrije dag is. Overheidsdien sten en bedrijven gaan pas op maandag 3 januari open. De extra vrije dag is ook bedoeld om millenniumproblemen te voorkomen. China heeft zich relatief laat voorbereid op de millenniumbug. Om de Chi nese luchtvaart te stimuleren het millenniumprobleem se rieus te nemen, hebben de autoriteiten alle directeuren opgedragen op 1 januari in het vliegtuig te stappen. ANP van onze redactie buitenland AJACCIO - Vier groeperingen die voor een onafhankelijk Cor sica strijden, hebben een on voorwaardelijk staakt-het-vu- ren afgekondigd. Hiermee moet een einde komen aan twintig jaar geweld op het Franse ei land. Aan het bestand zijn geen voorwaarden verbonden. Het bestand is gisteren in Ajac- cio aangekondigd op een pers conferentie die door veertig gemaskerde mannen werd bij gewoond. Op de bijeenkomst was onder meer de belangrijk ste guerrillabeweging van Cor sica vertegenwoordigd, FLNC - Canal Historique. De overige drie waren een splintergroepering van FLNC, Clandestinu en Fronte Rebellu. De bekendmaking volgt op ge sprekken tussen de Franse rege ring en Corsicaanse nationalis ten, eerder deze maand. Bij dat overleg waren ook twee separa tisten aanwezig. De Franse pre mier Jospin besloot tot de ont moeting nadat een van de vier bewegingen op klaarlichte dag een aanslag pleegde waarbij en kele mensen gewond raakten. Premier Jospin riep de Corsi caanse leiders op de belangrijk ste problemen van het eiland op papier te zetten. De bedoeling is dat hierover in februari of maart verder wordt gepraat met Parijs. De politieke arm van FL NC, Corsica Nazione, heeft alle Corsicaanse facties opgeroepen hieraan mee te doen. RTR/ANP van onze redactie buitenland NEW YORK - Unicef waar schuwt voor een ongewenste ontwikkeling bij het geven van noodhulp. Sommige landen die zijn getroffen door een natuur ramp, oorlog of extreme armoe de, krijgen heel veel geld, ande re heel weinig. Terwijl de nood voor kinderen er even groot is. „Humanitaire voortrekkerij be dreigt de levens van vele kinde ren in zeer noodlijdende landen", zei directeur Carol Bellamy van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, gisteren op een persconferentie. De crisis in Kosovo, de aardbe ving in Turkije en de burgeroor log in Oost-"Ümor konden afge lopen jaar rekenen op forse giften. Die landen kregen soms zelfs meer geld dan Unicef had gevraagd. Maar zeven van de zestien noodlij dendste landen in de wereld ontvingen bedui dend minder dan Unicef had ge vraagd. Uganda haalde slechts zeventien procent van de doel stelling, Noord-Korea dertig procent. Bellamy noemde als voorbeeld Angola, waar vier miljoen kinderen zijn ingeënt tegen polio. „Maar door te wei nig giften dreigen daar nu epi- demiën van mazelen en hersen vliesontsteking." RTR (Advertentie) Maandag 27 - vrijdag 31 december Let op: le 2e Kerstdag zijn wij gesloten! G.OOO M2 Kerst Meubelplezier De Jonge Hoek van Dijke Stenevate'2 Heinkenszand (0113) 561482

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5