CDU eist openheid van Kohl PZC Italië heeft weinig vertrouwen in levensvatbaarheid nieuw kabinet Moskou beveelt snelle inname Grozny Hoofdschot beëindigt gijzeling in Aken VN verliezen fortuin aan plunderaars op vredesmissies Balkan buitenland President Sri Lanka herkozen Oud-kanselier moeten namen geheime geldschieters geven Open vóór 16 januari 2000 een Girospaarrekening, spaar f 1.000,- en ontvang gratis een weekendtas. POSTBANK De Postbank. Van 15 miljoen mensen. donderdag 23 december 1999 COLOMBO - Chandrika -A Kumaratunga is herkozen tot president van Sri jf Lanka. Bij de presidents verkiezingen van dinsdag kreeg Kumaratunga 51 procent van de stemmen. Haar meest geduchte te genstander, oppositielei der Ranil Wickre- mesinghe (UNP), haalde 43 procent, zo meldde de kiescommissie gisteren. De opkomst was rond de zeventig procent. Nooit eerder brachten zoveel mensen hun stem uit bij de presidentsverkiezingen. De 54-jarige Kumaratun ga werd vijf jaar geleden voor het eerst president van Sri Lanka. Haar hoofddoel, het beëindigen van de burgeroorlog tus sen het leger en de Bevrij dingstijgers van Tamil Eelam (LTTE), heeft ze nog niet bereikt. Kumaratunga raakte in het weekeinde gewond door een zelfmoordaan slag van een met explosie ven behangen man, ver- irhj moedelijk lid van de LTTE. De aanslag kostte 21 mensen het leven. Ku maratunga raakte slechts gewond aan haar gezicht. Politieke waarnemers menen dat de president f veel 'sympathiestemmen' heeft gekregen. De presidente wil via een grondwetswijziging meer regionale autonomie be- werkstellingen, ook in de door Tamils gedomineer de gebieden. Ze komt daarmee deels tegemoet aan de eisen van de rebel len. ANP ade v- door Judith Stalpers DÜSSELDORF - Het partijbe stuur van de Duitse CDU heeft de vroegere bondskanselier Kohl opgeroepen de namen te noemen van de donateurs van wie hij jarenlang heimelijk geld heeft ontvangen. CDU-voorzitter Schauble maakte dit unanieme besluit van het bestuur bekend na de buitengewone bestuursverga dering gistermiddag. Schauble verwacht dat Kohl gehoor zal geven aan dit verzoek. Tot nu toe heeft Kohl echter alle ver zoeken tot openheid aan zijn laars gelapt. Schauble vreest dat niet alle vragen rond de zwarte rekenin gen die Kohl had, opgehelderd kunnen worden. „De dossiers, met name die uit 1993, zijn niet volledig", aldus de CDU-voor zitter. Hij benadrukte dat het geenszins de bedoeling is Kohls levenswerk te vernietigen. Kohl wordt in binnen- en buitenland geëerd vanwege zijn inzet voor een vreedzaam Europa en voor al vanwege de geweldloze her eniging van Duitsland. Maar de bewondering is omgeslagen in afschuw Kohl nu heeft toegege ven dat hij op illegale wijze geldschenkingen heeft ontvan gen en uitgegeven. En vooral omdat hij blijft weigeren te ver tellen van wie de anderhalf tot twee miljoen mark kwamen. Dit is tegen de wet, want schenkin gen mogen niet anoniem wor den gedaan. Rug Schauble's verdediging van Kohls eer was een reactie op een artikel dat CDU-secretaris Merkel gisteren had gepubli ceerd. Merkel keerde Kohl daarin de rug toe. Kohl had de CDU te veel schade toege bracht, aldus Merkel. Het CDU- bestuur is verdeeld over hoe met Kohls erfenis moet worden om gegaan. De partij is zich ervan bewust dat Kohl veel voor Duitsland en Europa heeft ge daan. Tegelijkertijd is het onac ceptabel is dat Kohl zich boven de regels van de partij en de wet stelt. Ook vinden diverse partij leden dat de CDU de hand in ei gen boezem zou moeten steken. De huidige CDU-leiders kon den dankzij de beschermende hand van de 'patriarch' hun po litieke carrière opbouwen. GPD a SOME - „Een kerstregering die 2) iet carnaval ten grave wordt 3 2 ;edragen." Dat was het sarcas- 7 2( ische commentaar gisteren op D II lebeëdiging van het nieuwe ka- l 13 inet van de Italiaanse premier l'Alema. - Zijn ten opzichte van de vorige ^gering op vier plaatsen gewij zigde ploeg krijgt vermoedelijk nipte meerderheid in het 6 21 Buis van Afgevaardigden, dat 7 21 tanavond stemt over een ver- 4 rouwensmotie. jj Politieke koffiedikkijkers voor- ipelden gisteren dat D'Alema-2 Een Russische helikopterpiloot patrouilleert in het berggebied van Tsjetsjenië. foto Nikolai Galiajev/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische strijdkrachten in de opstandi ge republiek Tsjetsjenië heb ben officieel opdracht gekre gen de hoofdstad Grozny in te nemen. Dat hebben de Russi sche media gisteren gemeld. Het persbureau Interfax maakte op gezag van anonieme ■militaire bronnen bekend dat Moskou de orders tot de inna me heeft gegeven. Generaals lieten weten dat een groot schalige bestorming niet aan de orde is. De Russische artillerie liet gis teren vrijwel geen moment on benut om Grozny, waar nog vele duizenden burgers zich verschansen, onder vuur te ne men. De door de rebellen aan gestelde burgemeester Doeda- jev zei tegen Interfax dat de beschietingen de ergste waren van de afgelopen tien dagen. Hij kon niets zeggen over even tuele slachtoffers. Volgens de rebellen zijn de zware beschie tingen inderdaad de voorbode van een Russische actie om Grozny in te nemen. De Russen ontkennen dat officieel. Het Russische ministerie van Defensie bevestigde dat Mos kou een onderzoek opent naar de gebeurtenissen in Alchan- Joert. Uit dat Tsjetsjeense plaatsje komen berichten van een massaslachting onder bur gers door Russische militairen in december. Ooggetuigen zei den tegen een aantal westerse journalisten dat Russen tussen de vijftien en vijftig burgers doodden. AFP/RTR/ANP loorHans Geleijnse hooguit 313 van de 630 leden van de Italiaanse Tweede Ka mer achter zich krijgt. Dat bete kent een kleine voorsprong op de oppositie, die vermoedelijk over 299 zetels beschikt. De ove rigen behoren tot Trifoglio, het verbond van drie splinterpartij - en dat de val van D'Alema's eer ste kabinet veroorzaakte. Gis teravond besloten zij zich van stemming te onthouden. D'Ale ma's nieuwe regering is daar mee nog wankeler dan de vori ge, die een meerderheid van 334 zetels had. Lekkermakertjes Volgens oud-president Cossiga, leider van een van de drie partij - tjes, belde een naaste medewer ker van D'Alema om drie uur 's nachts met leden van de Trifog- lio-fractie om hen tot steun aan het nieuwe kabinet te verleiden. Lekkermakertjes waren vol gens Cossiga amnestie voor we gens corruptie aangeklaagde of veroordeelde politici. Ook zou D'Alema bereid zijn af te zien van een voorgenomen hei-vor ming van het kiesstelsel, die het voor kleine partijen praktisch onmogelijk maakt in het parle ment te komen. Door het vertrek van de 'Cossi- gianen' uit de regering kwam een aantal zware posten vrij. Die gingen naar vertegenwoor digers van Democraten, een dit voorjaar door D'Alema's voor ganger Prodi opgerichte partij. Een opvallende nieuwkomer is minister van Binnenlandse Za ken Bianco, burgemeester van Catania op Sicilië. Bianco ver wierf nationale faam door zijn aanpak van de maffia. Hij was ook gangmaker en leider van de beweging van burgemeesters, een pressiegroep voor bestuur lijke hervormingen die zich bij Prodi's partij aansloot. Ook op Defensie kwam een nieuwe minister, voormalig vi- ce-premier Sergio Mattarella, een Atlanticus van de Italiaanse Volkspartij (PPI). Het aantal vrouwelijke ministers in D'Ale- ma-2 bleef met vier ongewij zigd. De 26 leden tellende rege ling is de 57ste sinds de Tweede Wereldoorlog. GPD Advertentie Kerstbonus. Krijgt u een aardige decemberbonus of 13e maand? Of heeft u regelmatig geld over? En wilt u dat niet meteen laten verdwijnen? Dan is het jammer om dit op uw Girorekening ie laten staan, want u heeft het uitgegeven voor u het weet. Zet daarom uw extra geld op een Girospaarrekening. U krijgt een aantrekkelijke rente en uw spaargeld blijft altijd binnen handbereik. Bovendien ontvangt u gratis een handige weekendtas als u voor 16 januari 2000 een Girospaar rekening opent en f 1.000.- spaart. Wilt u meedoen, vraag dan direct de actiefolder aan; bel 0800-0400 (gratis) of bezoek Postbank Online: www.postbank.nl van onze redactie buitenland AKEN - Met een gericht schot in het hoofd van een 46-jarige Joe goslaaf heeft de politie in Aken gisteren na vijftig uur een einde gemaakt aan een slepend gijze lingsdrama in een bankfiliaal. Twee van de drie gegijzelden raakten gewond. Door de stren ge veiligheidsmaatregelen leek het centrum van Aken lange tijd op een vesting. Zowel het auto verkeer als het openbaar ver voer raakte ontwricht. De gijzeling begon maandag met een overval op een beveili gingsbedrijf in Würselen. De dader ontvoerde drie medewer kers van de onderneming en nam ze in een gepantserde geld wagen mee naar een filiaal van de Landescenti-albank in Aken. Hij eiste een groot geldbedrag in contanten en een vrije aftocht. Al snel deden berichten de ron de dat de Duitssprekende dader handgranaten bij zich had. De onderhandelaars boden de gijzelnemer na urenlang en ze nuwslopend overleg een vlucht wagen aan. Daarop liet de man twee 30-jarige gegijzelden vrij. Toen de man en de laatste gegij zelde naar buiten kwamen, sloeg de politie toe. Volgens een woordvoerder had de politie geen andere keuze dan met ge weld een einde te maken aan het drama. De man was een beken de van de politie en hij was eer der betrokken bij een overval en gijzeling. Granaat De gijzelnemer is volgens de Duitse politie met ongekende brutaliteit tekeer gegaan. Tegen het einde van de gijzeling druk te hij de laatste gegijzelde, de 41-jarige eigenaar van het be veiligingsbedrijf, een op scherp gezette granaat in de hand. Po- Schreeuwend tekort aan skileraren KLAGENFURT - De Oostenrijkse provincie Karinthië zoekt vertwijfeld naar skileraren. De provincie kan de grote stroom toeristen tijdens de feestdagen niet aan. Vooral skileraren die bekend zijn met het gebruik van car- vingski's zijn gewild, aldus de regionale kranten gisteren. Carvingski's zijn korter en ronder dan gewone ski's, waardoor bochtjes draaien in de sneeuw makkelijker gaat. Met een spoedcursus zijn al leraren uit Scandinavië bijge schoold in carvingskiën zodat ze ten minste de kinderskiklas jes kunnen onderwijzen. DPA Tweede bombus ontdekt in Spanje MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren opnieuw een be stelwagen met explosieven gevonden. Zij gaat ervan uit dat de Baskische afscheidingsbeweging ETA het materiaal voor een aanslag wilde gebruiken. De wagen werd aangetroffen bij Alhama de Aragonongeveer dertig kilometer van Calatayud, waar maandagmiddag een soortgelijke wagen met 950 kilogram explosieven werd ge vonden. De politie heeft aanwijzingen dat die wagen voor een zeer grote aanslag op weg was naar Madrid. „Het lijkt erop dat beide wagens samen op weg waren", aldus een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Binnen landse Zaken. ANP Marine Rusland terug op zeeën MOSKOU - De Russische marine keert de komende jaren te rug op alle strategisch belangrijke wereldzeeën. Volgend jaar wordt als onderdeel van dit voornemen de eerste serie oor logsschepen, waaronder kruisers, naar de Middellandse Zee gestuurd. Volgens het hoofd van de Russische marinestaf, Kravtsjenko, vervult de marine hiermee de verplichtingen die zijn vastge legd in de nieuwe Russische militaire doctrine. Deze voorziet onder meer in de uitbreiding van de oorlogsvloot. Ten tijde van de Sovjet-Unie was de marine in alle wereldzee- en sterk vertegenwoordigd. Sinds het einde van de Koude Oorlog en het uiteenvallen van de Sovjet-Unie is deze aanwe zigheid sterk verminderd. ANP Chissano wint in Mozambique MAPUTO - De presidentsverkiezingen in Mozambique heb ben een overwinning opgeleverd voor het zittende staats hoofd Chissano. Bij de parlementsverkiezingen die gelijktij dig werden gehouden, kwam zijn partij Frelimo als sterkste uit de strijd. Volgens de officiële uitslag heeft Chissano ruim 52 procent van de stemmen gekregen. Zijn voornaamste concurrent bij de presidentsverkiezingen, oppositieleider Dhlakama, bleef steken op een kleine 48 procent. Dhlakama's partij Renamo kreeg bijna 39 procent van de kie zers achter zich tegen 48 procent voor Frelimo. Renamo heeft laten weten zich niet bij de uitslag neer te leg gen. Volgens Renamo is sprake geweest van fraude. De verkie zingen werden begin deze maand gehouden. AFP/ANP Kapitein Maltese tanker vrij PARIJS - De Franse autoriteiten hebben gisteren kapitein Krun Mathur van de Maltese tanker Erika vrijgelaten. De Er- ika brak anderhalve week geleden voor de Franse kust bij zwaar weer in tweeën en zonk. Ongeveer eenderde van de la ding van 30.000 ton olie stroomde de Atlantische Oceaan in. Mathur werd aangehouden omdat hij 'het leven van anderen' in gevaar had gebracht en de zee had vervuild. Zijn advocaat diende deze week een verzoek voor zijn vrijlating in. Hangende het onderzoek moet Mathur in Frankrijk blijven. De rechter van instructie heeft zijn paspoort ingenomen. AFP litie-specialisten moesten het uit zijn handen nemen. Dinsdagavond laat liet de Joe goslaaf per ongeluk een granaat van kunststof op de grond val len. Deze explodeerde en ver wondde het enige vrouwelijke slachtoffer licht. Uit woede schoot de dader op de grond waardoor een andere gegijzelde een schampschot opliep aan zijn voet. DPA/RTR van onze redactie buitenland NEW YORK - Bij VN-missies op de Balkan is in de jaren 1996 en 1997 voor 83 miljoen gulden aan materieel beschadigd of ver dwenen - meer dan driemaal zo veel als bij alle andere VN-vre- desoperaties samen. Dat staat in een rapport dat het bureau van VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan heeft opge steld voor de Veiligheidsraad. De grootste verliespost vormde diefstal van jeeps, vrachtwa gens en bus j es,maarook358 on gelukken hebben bijgedragen aan het totaalbedrag van zeven tien miljoen dollar aan verloren gegane voertuigen. VN-voert ui- gen zijn in oorlogsgebieden ge wild, omdat vertegenwoordi gers van de strijdende partijen zich ermee kunnen verplaatsen zonder dat ze gevaar lopen te worden aangevallen. In het rapport worden ook an dere schadeposten opgesomd, zoals vernieling van kantoor- en woonruimte van de VN en dief stal van computer- en radioap paratuur. De lijst van de goede ren die in het gemelde tijdvak bij de vredesoperaties in Bosnië en Kroatië zijn verdwenen om vat 3.861 airconditioners, videorecorders en televisietoe stellen; 1.959 stuks communica tieapparatuur, waaronder ac culaders; en 733 generatoren. Alleen goederen met een waarde van boven de 1500 dollar zijn in het overzicht meegenomen, als mede voor dieven interessante artikelen als camera's en televi sies van boven de 500 dollar. Alles bij elkaar geteld komen de verliezen (uitgedrukt in nieuw- waarde) op 37,9 miljoen dollar. Ter vergelijking: de missies in onder meer de Westelijke Saha ra, Angola, de Golan-hoogte, Cyprus. Libanon, Haïti en Libe ria hebben in dezelfde periode door ongelukken en diefstal sa men 11,4 miljoen dollar materi eel verlies geleden. Om het materieel beter te beschermen hebben de VN inmiddels extra bewakers aangesteld. AP (Advertentie) De nieuwe Ericsson 230 en 260 Schoonheid van digitaal geluid. Ericsson introduceert de n het huis. de Ericsson 230 ei e genet n 260. Dankzij de nieuwste luidsprekertechnologie is de geluidskwaliteit nog beter dan voorheen. Dat kun je niet alleen horen, je ziet het zelfs. Het ontwerp is namelijk zo elegant, dat je meteen weet dat het hier om een heel bijzondere telefoon gaat. Met heel veel handige fiincries. De-260 heeft bovendien een digitaal antwoordapparaat, nummerweergave, luidsprekers en een babyfoon. Of je nu kiest voor de 230 of de 260. je kiest voor een telefoon zoals je nog nooit hebt gezien. Of gehoord. Make yourself heard. A ERICSSON Verkrijgbaar bij: BelCompany, Dixons, Its, Megapool, Office Centre, t for telecom, BCC, Expert en andere telecom specialisten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5