Werkgevers en bonden binden in Botsing F16 en Piper eist twee levens HE Jumbojet stort neer bij Londen Cubanen demonstreren voor terugkeer Elian iJL Duitsland is klaar voor Bach \ociale partners willen weer praten met minister over WAO en WW Donkere wolken boven Tsjetsjenië -eeuws Archief ticht van Idsmijterij Antieke sleden te kijk Indoor Zeeland blijft populair f Belastingdienst cU, cLxy. 0 f 6° ZW 5 Zachter /andaag zijn er wolkenvelden en is er ans op een enkele bui. Bij een stevige uidwestenwind wordt het 8 graden. )2e jaargang no. 302 jnderdag 23 december 1999 sse nummers 1,80 PZC 5N HAAG - De Stich- ig van de Arbeid (STAR) l weer met minister De ies van Sociale Zaken de tafel gaan zitten. Zij ■ttoch ruimte om te pra- over de plannen van Vries voor de sociale kerheid. jAR-onderhandelaar A Jon- nus gaf gisteren een toelich- g op de brief die werkgevers /erknemers gezamenlijk aan iVries hebben gestuurd. Twee ken geleden liep het eerste erleg over de sociale zeker- id vast, nadat de minister sgerde over hoofdlijnen van iplannen te discussiëren. De iale partners keren nu enigs- sterug op hun schreden. „We ;den anders geen recht doen ;de verhoudingen van de Ne- jandse overlegeconomie", itJongerius. Ikabinet presenteerde vorige and een nieuwe opzet voor de iale zekerheid. De uitvoering ide WW en de WAO komt in nieuwe stelsel volledig in aden van het Rijk. De sociale tners benadrukten tijdens leerste overleg met De Vries ze in de toekomst een zetel len in de instellingen die het besteden dat bestemd is langdurig werklozen, r in hun conceptadvies n werkgevers en vakbewe- dit punt water bij de n. Ze leggen zich erbij neer de WAO-keuring in de toe last door een op te richten rheidsinstelling wordt ver- it. Het innen en uitbetalen WW- en WAO-uitkeringen onze redactie binnenland moet echter niet aan de overheid worden overgelaten, vinden de sociale partners. Het weer aan het werk helpen van WAO'ers moet geregeld worden per sec tor (bijvoorbeeld de bouw of de zorg) en niet per individueel be drijf, zoals in de kabinetsplan nen staat. Minister De Vries en staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken wilden giste ren nog niet reageren op de handreiking van de sociale partners. PvdA-Kamerlid Noorman typeert het stuk als een serieuze poging om weer in gesprek te komen met de be windslieden. WD-Kamerlid Essers vindt het onnodig om te onderhandelen over het model van de sociale partners. Volgens haar is hun plan in de praktijk niet werkbaar. „De uitkerings gerechtigden krijgen in dat mo del met te veel verschillende in stanties te maken. Het kabinet moet dan ook vasthouden aan het plan zoals dat nu op tafel ligt en het gewoon uitvoeren. Dat de sociale partners daar niet blij mee zijn, is jammer." Het CDA liet gisteren bij de pre sentatie van een eigen plan we ten de uitvoering van de sociale zekerheid te willen privatise ren. Pensioenfondsen zouden de uitkering van WW en WAO voor hun rekening kunnen nemen, denkt de partij. GPD/ANP pagina 2: commentaar Het Russische leger zou van plan zijn het bergachtige zuiden van de opstandige republiek Tsjetsjenië ongeschikt te maken voor menselijke bewoning. Ook zou het leger offici eel de opdracht hebben gekregen Grozny snel in te O nemen. kL DDELBURG - Het Zeeuws hief in Middelburg, dat op 4 uari opengaat, heeft te veel wtruimte gebouwd, waar- ir ongeveer tien miljoen gul- over de balk is gegooid. Dat neren universitair docent V. Ihoven en gemeentearchiva- van Schiedam L. Priester, jens Enthoven en Priester is nieuwe archief in Middel- :g gebouwd op grond van ouderde inzichten in archi- ing. Onder meer door digita- ring is veel minder depot- nte nodig dan enkele jaren iden is ingeschat. Daardoor voor tien miljoen gulden depotruimte leeg blijven, ien vinden bovendien dat managementteam niet ca- el is. ecteur R. Koops noemt de ival een poging tot natrap- Hij verdenkt Priester ervan Sioven met 'halve en hele on- tfheden' te hebben aangezet het schrijven van een kri ll artikel in het Zeeuws Tijd- rift. Volgens Koops is alle ouwde depotruimte wel de- ijk nodig. De persoonlijke Siek noemt hij 'helle waan- zie ook pagina 21 Schoolkinderen omsingelen de Amerikaanse diplomatieke missie in Havana. van onze redactie buitenland HAVANA - Tienduizenden scholieren en werknemers hebben gisteren voor de Amerikaanse diplomatieke missie in de Cubaanse hoofdstad Havana betoogd voor de terugkeer van de 6-jarige Elian Gonzalez naar zijn vader in Cuba. De jongen verblijft bij familieleden in de Verenigde Staten en de vader is met hen verwikkeld in een juridische procedure rond de voogdij over de jongen. De Cubaanse regering schatte het aantal deelnemers op vijftigduizend. De beto ging was de jongste in een aantal demon straties die op touw zijn gezet met het doel druk op de Amerikaanse overheid uit te oefenen om Elian over te dragen. Elians moeder verdronk bij een poging de VS illegaal binnen te komen. De jon gen zelf werd op 25 november door de Amerikaanse kustwacht uit zee opge vist. Hij wist zich te redden door zich aan een binnenband vast te klampen. De vader, Juan Miguel Gonzalez, had met zijn ex-vrouw samen de voogdij over de j ongenHij zegt dat zij n ex-vrouw de j on- gen zonder zijn toestemming het land uit heeft gesmokkeld. De familieleden gelo ven dat Elian in de VS beter af is en heb- foto Jose Luis Magana/AP ben hierover uitvoerig contact gehad met de Amerikaanse Immigratiedienst (INS). De affaire is uitgegroeid tot een ideologi sche strijd tussen Cubanen die in beide landen wonen. INS-vertegenwoordigers hebben inmiddels ook gesprekken met de vader gehad in Cuba. Amerikaanse sena toren hebben president Clinton schrifte lijk verzocht Elian het Amerikaanse staatsburgerschap te verlenen. AP In winters weer, bij voorkeur met veel sneeuw, klopt het hart van Jan Riemens uit Middelburg wat sneller. Dan kan hij met een exemplaar uit zijn omvangrijke collectie antieke sleden ook eens echt glijden. Zijn fraaie verzameling is tij delijk te zien in attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen ftL-, I Indoor Zeeland, een groot paardensportevenement dat maandag in Goes begint, blijft enorm populair. De organisa tie heeft voor de 21e editie topruiters als Jonathan Millar, Albert Voorn, Rob Ehrens, Eric van de Vleu- O Q ten en Wout Jan van der Schans gestrikt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11, 12, 13, 14 en 15; zeeland: 17, 18, 19, 21 en 23; sport: 27,28,29 en 31 van onze redactie buitenland LONDEN - Bij de luchthaven Stansted, enkele tientallen kilo meters ten noordoosten van Londen, is gisteravond een Boeing 747 van de Zuid-Kore- aanse luchvaartmaatschappij Korean Air neergestort. De drie bemanningsleden en een mee vliegende onderhoudsmonteur zijn daarbij om het leven geko men. Drie stoffelijk overschot ten waren snel gevonden, naar het vierde werd gisteravond laat nog gezocht. Het toestel was net opgestegen van onze redactie binnenland HOEVEN - Een F16 van de Ko ninklijke Luchtmacht, gesta tioneerd op vliegbasis Twente, is gistermiddag tussen Hoeven en Etten-Leur neergestort na een botsing in de lucht met een Piper Sierra, een vierpersoons- toestel. De twee inzittenden van het sportvliegtuigje - een in structeur en een leerling - zijn om het leven gekomen. De exac te toedracht van het ongeval is nog niet bekend. (Advertentie) l* f, p2e kerstdag allemaal naar Veere Zie onze advertentie in de(ze) krant van morgen Advertentie L Vorige r Volgende Stoppen Het Winkelplein van Het Net. Meer dan 6000 winkels bij elkaar. het Winkelplein wordt de verleiding om eens flink uit te lakken wel erg groot. Hier kun je heel makkelijk bij meer dan 000 winkels rondkijken en producten vergelijken of bestel en, Vanuit thuis. Kijk op: www.hetnetwinkelplein.nl Gratis internet bij Het Net Net wat je zoekt. 'or meer informatie: www.hetnet.nl, ga naar Primafoon of bel 0800-1515 voor de gratis cd-rom. De vrouwelijke F16-piloot bracht zich met de schietstoel in veiligheid en liep brandwonden op. Zij meldde aan de brand weer dat ze waarschijnlijk in de lucht iets geraakt had, waarop de zoektocht naar het andere vliegtuig begon. De pilote kon gistermiddag al gehoord wor den. Uit haar schietstoel is in middels de minicomputer met vluchtgegevens gehaald. De stoffelijke overschotten van de twee verongelukte personen zijn inmiddels geborgen. De 50- jarige Nederlandse instructeur woonde in het Belgische Kapel len. Hij was lid van de Interna tional Pilot Academy en gold als zeer ervaren, aldus personeel op het vliegveld Seppe. Zijn 45-ja- rige leerling kwam uit Vlijmen. De F16-pilote is de in Enschede woonachtige Lonneke Maas. Zij is op dit moment de enige vrou welijke F16-piloot van de Luchtmacht in actieve dienst. Er is weliswaar nog een tweede F16-pilote, maar die is met zwangerschapsverlof. De F16 stortte na de botsing neer in de weilanden bij Hoe ven. Behalve kerosine bevatte het jachtvliegtuig ook hydrazi ne, een giftige en uiterst brand bare stof. Volgens de autoritei ten is er geen gevaar voor de volksgezondheid geweest. Zicht De betrokken F16 nam met twee soortgelijke jachtvliegtuigen deel aan een oefening. Gelijktij dig was een andere missie met twee F16's in de lucht. De F16 had geen wapens aan boord. Het sportvliegtuigje is om 11.20 uur opgestegen van Seppe in Bos- schenhoofd. Precies om 12.00 uur zou de botsing hebben plaatsgevonden, volgens een woordvoerder van het vlieg veld. Hét zicht was goed. Mensen die zich nabij de plaats des onheils bevonden, zeggen dat zij een doffe knal hoorden, alsof een straaljager door de ge luidsbarrière ging. Het sport vliegtuigje kwam neer bij de ou de vuilnisstort in Etten-Leur. Zeldzaam De Raad voor de Transportvei ligheid en de Koninklijke Luchtmacht vormen een geza menlijke commissie die het on derzoek naar het ongeval gaat verrichten, meldt woordvoerder H. Lichtenveld van de raad. De eindrapportage van het onder zoek laat vermoedelijk nog maanden op zich wachten. Volgens Lichtenveld komt het nauwelijks voor dat vliegtuigen in de lucht op elkaar botsen. „Het is zo zeldzaam dat we er geen statistieken van bijhou den. Het enige wat de onderzoe kers zich hier kunnen herinne ren. is een ongeval in Hilversum in 1998." Vlak voor de landing op vliegveld Hilversum vlogen toen twee sportvliegtuigen op elkaar. De vier inzittenden raakten gewond. Volgens burgemeester Van Agt van Etten-Leur is zijn gemeente 'door het oog van de naald ge kropen'. „Als de botsing iets eerder had plaatsgehad, dan waren de toe stellen in de bebouwde kom neergestort en was de ramp niet te overzien geweest", zei hij. GPD/ANP (Advertentie) De Belastingdienst tijdelijk buiten dienst. Op vrijdag 24 december 1999 zijn alle kantoren van de Belastingdienst vanaf 15.30 uur gesloten. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon. Afwijkende openstellingen bij de Douane worden door de Douanedistricten tijdig bekendgemaakt. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. (Advertentie) Vandaag is de Konmar open tot 22.00 uur. Morgen, 24 december, van 7.00-17.00 uur! (Advertentie) VOORDEELTAS BROOD MET l KERSTSTOL 750 GRAM, l ZONNEBLOEMPITTENBROOD EN 10 MINI ONTBIJTBROODJES 11.- nÜ 7.50 KQnMar voor een vlucht naar Seoul via Milaan. Ooggetuigen maakten melding van een 'enorme explo sie' en 'een grote vuurbal'. De Boeing crashte in een veld bij het dorp Great Hallingbury. Er zouden geen huizen zijn ge raakt. Wel viel in driehonderd woningen de stroom uit. Vol gens de BBC is het vliegtuig vol ledig verwoest en liggen de brokstukken over honderden meters verspreid. Direct na de ramp werd Stansted gesloten. Ook enkele autosnelwegen gingen dicht. Tientallen voertuigen zijn inge zet om de brand te blussen en te zoeken naar slachtoffers. De la ding van het Zuid-Koreaanse toestel was gisteravond nog niet bekend bij de Britse autoritei ten. Vice-premier Prescott brengt vanochtend een bezoek aan de luchthaven. Stansted is de der de en nieuwste luchthaven van de Britse hoofdstad en heeft een goede reputatie op het gebied van de veiligheid. Ongevallen Korean Air was de afgelopen ja ren betrokken bij diverse onge vallen. Op 6 augustus 1997 stortte een 747 neer bij de lucht haven van het eiland Guam. Er vielen meer dan tweehonderd doden. In 1994 stortte een Airbus van Korean Air neer in het Zuid-Ko reaanse Cheju. Ook in 1989 (Li bië), 1987 (vlucht Bagdad-Se- oul) en 1983 (Rusland) waren toestellen van Korean Air be trokken bij ongelukken. Bij het ongeval in 1983 werd een toestel neergehaald door de Russische luchtmacht wegens het binnendringen van het Rus sische luchtruim. Alle 269 inzit tenden kwamen om. Volgens de BBC is de leiding van Korean Air eerder beschuldigd van amateurisme. GPD/ANP/RTR/DPA 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1