Corruptie treft parlement Italië Brussel veiliger bepleit veevoer Vliegtuig Cuba verongelukt in Guatemala Zware strijd Grozny HEDEN Clinton op de bres voor schone lucht www.touchnet.nl buitenland Lousewies van der Laan is Europarlement al beu Christen-democraat Bagliani probeert leden oppositie om te kopen door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie wil diervoeder snel veili ger maken. Met de Belgische dioxinecrisis nog vers in het ge heugen stelt de Commissie voor de hoeveelheid ongewenste be standdelen in het voer te verla gen. De huidige mogelijkheid voor de lidstaten van de EU om van de Europese veevoeder norm af te wijken, moet ver dwijnen. Europees Commissaris Byrne van Volksgezondheid en Consu mentenbescherming omschreef het voorstel gisteren als een 'eerste belangrijke stap' om de gezondheid van mens en dier beter te beschermen. Zo wil de Commissie - het dagelijks be stuur van de Europese Unie - het mengen van veevoer met riskante ingrediënten fors be perken. Alleen op die manier kunnen de reeds geldende maxi mumwaarden voor gevaarlijke stoffen in veevoer gehandhaafd (en gecontroleerd) worden. Op de lijst van ongewenste stoffen waarvoor de normen gelden, staan onder meer lood, arseni cum en dioxine, maar ook abri kozen, ongepelde beukennoot jes en diverse soorten mosterd. Noodgevallen In noodgevallen zoals bij de di oxinecrisis wil de Europese Commissie direct kunnen in grijpen. Tijdelijk moet dan de toegestane voedernormen in het getroffen land aangescherpt kunnen worden. In het Belgische geval had de Commissie dan de hoeveelheid verontreinigd vet, haard van de dioxinebesmetting aan banden mogen leggen. Nieuw is dat de Commissie ook het gebruik van toevoegsels in veevoer wil be perken. Voor deze toevoegsels moeten dezelfde normen gaan gelden als voor de ingrediënten van het voer, hetgeen de veiligheid van mens en dier ten goede komt. Het EU-bestuur is vooral be zorgd over een speciale klei- soort - gebruikt als bindmiddel - waarin hoge dioxinegehaltes zijn aangetroffen. De EU-ministers van Land bouw bespreken de Commissie plannen begin volgend jaar. Naast een aanscherping van de lijst met ongewenste (maar wel toegestane) stoffen in veevoer, studeert Europees Commissaris Byrne ook op het uitbreiden van het aantal verboden ingrediën ten. Recente publicaties over het gebruik van rioolslib en af- voerwater van toiletten in vee voer, hebben Byrne gesterkt in dit voornemen. GPD Advertentie KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG I ANTIEKVEILING in de Schouwburg te Middelburg aanvang 14.00 uur Veilingmeester A. I. Verhage Scholieren horen Clinton gapend aan. foto J. Scott Applewhite/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Clinton wil de milieuvervuilende uitstoot van het Amerikaanse wagenpark verder aan banden leggen. De in de VS zeer populaire ter reinwagens, grote gezinswa gens en open bestelwagens moe ten voortaan voldoen aan dezelfde milieueisen als de re guliere personenwagens. De uitstoot van zwaveldioxide moet in 2009 met gemiddeld ne gentig procent zijn gedaald. De president meent dat zijn voorstellen leiden tot de 'groot ste verbetering van de lucht kwaliteit sinds de invoering van de katalysator'. Clinton maakte zijn intenties bekend tijdens een bezoek aan een school in Was hington. Hij verzekerde de Amerikanen dat hij geenszins van plan is het recht op autorij den aan te tasten, maar dat hij ook rekening moet houden met het recht van kinderen om scho ne lucht te ademen. Volgens het Amerikaanse mi lieuagentschap EPA zijn de be nodigde kosten die de auto-in dustrie moet maken, relatief gering. Het gaat om enkele hon derden guldens per voertuig. Olieconcerns denken dat de prijs van benzine in de VS dooi de nieuwe milieueisen met en kele centen per liter zal stijgen. De milieubeweging is enthousi ast over de maatregelen. RTR (Advertentie) Website? Reclame? CD-Rom presentatie? woensdag 22 december 1999 van onze redactie buitenland ROTTERDAM - Lousewies van der Laan, sinds juli D66- lid in het Europarlement, is nu al uitgekeken op de Europese politiek. In NRC Handelsblad van gisteren zegt ze te dromen van een zangcarrière. Van der Laan geldt als een van de beloften van haar partij en voerde een lange, intensieve campagne om de lijst voor de laatste Europese verkiezingen aan te voeren. Zes maanden Europolitiek vielen Van der Laan (33) echter tegen. Ze zegt genoeg te hebben van de 'poli tieke spelletjes', het heen-en- weer-reizen tussen Brussel en Straatsburg (de beide zetels van het parlement) en de onwil van het parlement om in eigen huis orde op zaken te stellen. Van der Laan vraagt zich nu 'wel erg af' of ze zich in 2004 nog een keer kandidaat stelt. Ze geeft toe dat ze kon weten wat haar werk zou inhouden. Ze was voor haar politieke car rière woordvoerder van de toenmalige Eurocommissaris Van den Broek. „Ik kreeg vaak de vraag: waarom gaat iemand met zo'n mooie carrière in godsnaam naar dat verschrik kelijke Europarlement? Maar ik vond dat ik, alleen door die stap te doen, kon helpen het imago van het parlement te verbeteren", aldus Van der Laan. ANP door Hans Geleijnse ROME - Een Italiaans parle mentslid heeft op eigen initia tief geprobeerd met forse som men geld collega's van de oppositie over te halen om naar het regeringskamp over te stap pen. Tot die conclusie kwam gis teren de 'Giuri d'onore', een vijfkoppige parlementaire on derzoekscommissie. Parlementsvoorzitter Luciano Violante, die het onderzoek leidde, sprak over 'verschrikke lijke' en 'vulgaire' gebeurtenis sen, die grote schade toebrengen aan 'het internationale prestige' van Italië. De volksvertegenwoordiger die dat op zijn geweten heeft, heet Luca Bagliani. Hij is sinds een maand lid van de christen-de mocratische splinterpartij Udeur. Voor die tijd zat hij bij de oppositionele fractie van de se paratistische beweging Lega Nord. Met geld, het zou om be dragenvan een half miljoen gul den gaan, en beloftes van mooie baantjes zou hij ten minste vijf leden van de oppositie tot over lopen hebben verleid. Volgens Violante waren die vijf niet gezwicht. Ze vonden Bagli ani een 'niet serieus te nemen bluffer'. Een van de vermeende overlopers, Cesare Rizzi van de Lega Nord, had belastende tele foongesprekken met Bagliani op band opgenomen. Het bandje dat hij de 'Giuri d'onore' ter be schikking stelde, toonde vol gens Violante niet aan dat Bagliani in opdracht handelde. Rizzi heeft echter een tweede tape overhandigd aan de offi cier van justitie in Rome. Op dit bandje zou Bagliani uitleggen wie zijn opdrachtgevers zijn en waar het geld vandaan komt. Het parket van Rome heeft op basis van het Rizzi-materiaal inmiddels een justitieel onder zoek ingesteld. Gisteren waren er nog geen aanwijzingen dat dit leidt tot strafrechtelijke vervol ging van Bagliani en eventuele figuren achter de schermen. De politieke schade die hij heeft aangericht is enorm. De opposi tie heeft demissionair premier D'Alema er bij voorbaat van be schuldigd met omgekochte stemmen een parlementaire meerderheid voor een nieuwe regering te krijgen. Ontslag D'Alema diende vorige week zijn ontslag in nadat drie partij en ui t zijn centrum-linkse coali tie deserteerden. In opdracht van president Ciampi probeert hij nog voor de kerst een nieuw kabinet in elkaar te timmeren. De omkooppoging van Bagliani had ten doel D'Alema's speur tocht naar een nieuwe parle mentaire meerderheid wat makkelijker te maken. Omdat er een grote groep parle mentsleden is die geen been ziet in overstapjes van de ene naar de andere fractie was gisteren nog niet duidelijk of D'Alema zal slagen. Bagliani's fractie voorzitter Clemente Mastella hield zich gisteren van den dom me. Udeur (Unie van Europese Democraten) levert D'Alema 22 parlementszetels. De fractie was sinds de komst van Bagliani wonderbaarlijk gegroeid. Vorige week stapten in drie dagen tijd liefst vier op positieleden naar Udeur over. GPD Ambassades verschaffen geld SYDNEY - Australische toeristen die de millenniumwisse ling in het buitenland vieren, kunnen bij hun eigen ambassa de of consulaat terecht voor geld als de banksector in dat land wordt getroffen door een computerstoring. Toeristen kunnen in noodgevallen maximaal driehonderd Australische dollars, zo'n vierhonderd gulden, opnemen. Australië behoort tot de best op het nieuwe millennium voor bereide landen in de wereld. Overheid en bedrijfsleven heb ben omgerekend zestien miljard gulden uitgegeven aan de be strijding van de 'millenniumbug'. Ook Nederlandse toeristen in het buitenland kunnen in nood gevallen een bedrag van enkele honderden guldens van de ambassade meekrijgen. Deze voorziening bestond al. ANP Doek El Greco in politiecel MADRID - Een schilderij van de beroemde Spaanse hofschil der El Greco is zeventien jaar bewaard in een politiecel in het Spaans dorpje Martin Munoz de las Posadas. Het doek 'Gekruisigde Jezus' was in 1983 uit de dorpskerk ge haald toen het gebouw werd gerenoveerd. De verbouwing zou twee jaar duren, maar omdat de bouwfirma failliet ging, werd daar nog een kleine vijftien jaar aan vastgeknoopt. Al die tijd werd het schilderij in de cel bewaard. Iedere keer als de politie een verdachte moest opsluiten, werd de 'Gekrui sigde Jezus' op een van de bureaus geplaatst. 'El Greco' werd in 1541 op Kreta geboren, hij studeerde in Ve netië, en vertrok op latere leeftijd naar Spanje, waar hij in 1614 stierf. DPA Homo mag voor kind zorgen STRAATSBURG - Homoseksualiteit is geen reden om ie mand het recht te ontzeggen voor zijn kinderen te zorgen. Dit heeft het Europees Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg gisteren bepaald. De rechters moesten oordelen in een zaak van een Portugese man, die in 1994 de voogdij over zijn doch ter kreeg. De man woonde samen met een vriend. Een jaar later werd het kind door haar moeder ontvoerd. De vrouw spande een zaak aan bij het Portugese Hooggerechts hof, en won de voogdijomdat het Hof vond dat 'homoseksua liteit abnormaal was en kinderen niet in de schaduw van ab normaliteit moeten opgroeien'. Het Europees Hof oordeelde dat Portugal hiermee het recht op 'respect voor privé- en gezinsleven' had geschonden. RTR Kroatië kiest in januari president ZAGREB - De Kroatische regering heeft voor 24 januari 2000 presidentsverkiezingen uitgeschreven. Die zijn nodig na het overlijden van president Tudjman, eerder deze maand. Het wordt een drukke maand voor de Kroatische kiezer. Op 3 januari staan al parlementsverkiezingen gepland. Volgens de Kroatische grondwet moet een nieuwe president binnen zes tig dagen na het overlijden van zijn voorganger worden geko zen. Geen enkele partij heeft nog een kandidaat naar voren geschoven. RTR Rode sterren in kerstboom taboe BOEDAPEST - Een kerstboom op het centrale plein van de Zuid-Hongaarse stad Pees houdt de gemoederen flink bezig. Het plaatselijke gemeenteraadslid Attila Koeroemi kon zich niet vinden in de rode sterren waarmee de boom was gedeco reerd, omdat deze hem te veel deden denken aan de commu nistische tijd. Met een verwijzing naar de Hongaarse wet heeft hij zelfs ge daan gekregen dat de gewraakte rode sterren gisteren zijn vervangen door gele en blauwe. In Hongarije is een wet van kracht die de vertoning van nazistische en communistische symbolen verbiedt. AP van onze redactie buitenland GUATEMALA-STAD - Een Cubaans passagiers vliegtuig is bij de landing op het vliegveld van Guate- mala-Stad verongelukt en heeft zich in een huizenrij geboord. Daarbij kwamen volgens de luchtvaartautoriteiten en reddingswerkers zeker acht mensen om het leven. De piloot en co-piloot van de DC-10, die ongeveer 275 passagiers aan boord had, zijn volgens het persbureau Prensa Latina om het leven gekomen. Een ander slachtoffer is een 13-jarig meisje dat woonde in een van de huizen die het toestel van de staatsmaatschap- pij Cubana de Aviacion verwoestte. Ook een secreta ris van de Guatamalteekse ambassade in Cuba kwam om. De andere slachtoffers, drie vrouwen en een man. zijn nog niet geïdentificeerd. Aan boord bevonden zich vijf bemanningsleden en zo'n 275 Guatemalteekse studenten. Zij studeren me dicijnen op Cuba en kwamen voor de kerstdagen van uit Havana terug naar huis. Minstens twintig personen hebben verwondingen op gelopen. Onder de gewonden zijn ook vijf kinderen. Reddingswerkers hebben mensen met ernstige ver wondingen en botbreuken naar verscheidene zieken huizen in de hoofdstad van Guatemala overgebracht. RTR/EFE/AFP Spaanse politie stopt bombus 'i,, MADRID - De antiterrorisme- brigade van de Spaanse politie heeft in Noord-Spanje een busje lij met een enorme lading explo- OM sieven onderschept. Minister 162 Oreja van Binnenlandse Zaken 155 verklaarde gisteren dat de bom 950 kilogram woog en 'klaar was voor direct gebruik'. De autoriteiten vermoeden dat 2™ de Baskische terreurorganisatie 22i ETA, die onlangs zijn staakt- 24! het-vuren verbrak, achter het 14? transport zit. Oreja noemde het 133 voertuig een 'bombus'. OS De brigade vond de explosieven 15; maandagmiddag in de gemeen- te Calatuyud bij de Aragonese hoofdstad Zaragoza. De politie heeft aanwijzingen dat de auto j voor een zeer grote aanslag op weg was naar Madrid. Op 28 november maakte de ETA een einde aan de wapenstil stand, omdat de onderhande- hngen met de Spaanse regering over een vredesregeling waren vastgelopen. De organisatie pleegde sindsdien nog geen gro teaanslagen. EFE/AFP/RTR EgyptAir weer in opspraak BERLIJN - De Egyptische luchtvaartmaatschappij Egyp- tAir is opnieuw in opspraak ge raakt. De Duitse televisie toon de beelden van een feestje met dames in de cockpit van een EgyptAir-toestel tijdens een 11 vlucht van Cairo naar Berlijn, Op een gegeven moment verlaat de piloot zijn plek om drankjes voor de vrouwen te halen. IDe video is gedraaid door één van de Duitse vakantiegangers, een verkoopster uit Berlijn. Zij herinnerde zich de opnames na het ongeluk van het EgyptAii- vliegtuig eind oktober voor de Amerikaanse kust. De co-piloot heeft mogelijk zelfmoord ge- s pleegd, waardoor alle 217 inzit- tenden het lieven lieten. De Ber- -1 Üjnse filmde vier jaar geleden i op de vlucht naar huis. Op de video, uitgezonden door li' de commerciële zender SAT1, is te zien hoe de piloten met de e vrouwen een feestje vieren. Op oen bepaald moment bevinden zich zeven personen in de cock pitvan de Airbus 320. Degezag- (i voerder steekt zijn tong uit naar de camera en flirt met de dames. Als hij de cabine verlaat om drankjes te halen, mag de ver- d koopster op zijn plaats zitten. De woordvoerder van de Duitse pilotenvereniging Cockpit, Fongern, spreekt over een on verantwoordelijke handelwij ze: „Zoiets heb ik nog nooit Meegemaakt." ANP 1^, van onze redactie buitenland GROZNY - Russische troepen waren gisteren in hevige ge vechten verwikkeld met rebel len in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. De grote tegenstand van de rebellen heeft ervoor ge zorgd dat het Russische leger haar aanval iets tempert zodat de verliezen beperkt blijven, al dus de Russische bevelhebber in Tsjetsjenië. De Russische minister van De fensie, Sergejev, zei gisteren dat er geen deadline is voor de be storming van Grozny. „Nie mand heeft haast", aldus de mi nister. Minister Roesjailo van Binnenlandse Zaken zei echter dat er wel een datum vast ligt voor de inname van de hoofd stad. De Russen en de Tsjetsjeense re bellen zeiden dat er ook hevig gevochten wordt rond Serzjen- Joert, zo'n 25 kilometer ten zuidoosten van Grozny. Moskou ontkent berichten van de Britse zender BBC dat Russi sche troepen een slachting heb ben aangericht in het dorp Al- chan-Joert. Sergejev deed de verhalen van de dorpelingen dat militairen 41 mensen doodden af als leugens. De Russische regering kwam daarop met een eigen verhaal van oorlogsverschrikkingen. Russische openbare aanklagers hebben de Tsjetsjeense presi dent Maschadov opgeroepen om te getuigen in een rechtszaak over de vermeende moord op 34 Russen in een Tsjetsjeens dorpje in oktober. Maschadov bevind zich in het belegerde Grozny. De Amerikaanse mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch riep de VN-Veiligheids- raad gisteren op een commissie in te stellen die onderzoek moet doen naar de schending van de mensenrechten in Tsjetsjenië. Volgens de organisatie zijn er zoveel getuigenverklaringen beschikbaar over het soms bru te optreden van het Russische leger dat een officieel en onaf hankelijk onderzoek gerecht vaardigd is. RTR/AFP/DPA Fed handhaaft rentetarieven WASHINGTON - Het Ameri kaanse stelsel van centrale ban ken, de Fed, heeft gisteren op zijn laatste vergadering van dit jaar besloten de huidige rente tarieven te handhaven. Het belangrijkste tarief, de 'fe deral funds rate', blijft daarmee staan op 5,5 procent. Het rentebesluit kwam overeen met de verwachtingen van ana listen. Op de vorige vergade ring, op 16 november, was de rente nog met 0,25 procentpunt verhoogd. De Fed liet toen we ten niet nog een renteverhoging in petto te hebben. KRF/ANP zie ook pagina 6 Advertentie Oproep Blokker: Breng massagekussen terug naar de winkel In onze Kerstfolder die wij onlangs in heel Nederland hebben verspreid, bood Blokker een massagekussen aan voor ge bruik thuis, op het werk of in de auto. De prijs van dit kussen bedroeg f 49,95. Tot onze spijt is gebleken cfót deze kussens niet voldoen aan de hoge eisen die Blokker aan alle producten stelt. Er kan namelijk bij gebruik in de auto oververhitting van het kussen optreden. Wij roepen dan ook alle klanten op die dit artikel bij ons hebben gekocht, dit zo spoedig mogelijk terug naar de winkel te brengen, ook als U de aankoopbon of de verpakking inmiddels hebt weggegooid. Ons advies aan u is het kussen niet meer te gebruiken. U krijgt van ons onmiddellijk de aankoopsom terug als u het kussen inlevert in een van onze Blokker-winkels. Wij bieden u onze oprechte excuses aan voor dit ongemak. Voor eventuele vragen kunt u bellen met Blokker klantenser vice. Telefoonnummer 020-568 34 26. Directie Blokker De DC-10 heeft zich in een rij huizen geboord. foto Fernando Morales/EPA Advertentie pierre cardin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5