PSV luidt eeuw met glimlach uit Bestuur VC Vlissingen treedt af Oranje-show mist echte spontaniteit Commissie sluit epo-gebruik Erik Dekker uit Vinst bij MVV (0-2) doet niet alle Eindhovense zorgen verdwijnen fan Gaal et Rivaldo lit selectie amacho ekent bij Vanderaerden opgestapt oor Mark Caldenhoven [AASTRICHT - Met een volda- glimlach luidde PSV gister- tond de eeuw uit. MVV werd, gemakkelijk, met 2-0 ver iagen. Het stemde Eric Gerets ;t het oog op de jacht op de indstitel meer dan tevreden it de koploper in de eredivisie ok zonder zijn koningskoppel an winnen. Maar voor de bal in it nieuwe millennium weer alt, heeft PSV in de bestuurs- amer nog de nodige noten te raken. onder Luc Nilis, ondanks een chte blessure stand-by op de ank, en de geschorste Ruud an Nistelrooy revancheerde 5V zich voor de uitglijders van laatste weken (Feyenoord, C Utrecht en Heerenveen), laardoor slonk de riante voor- prong op de ranglijst, die eind iktober al gemaakt leek. Nieuw Itintverlies kon PSV zich in jaastricht dan ook niet permit- !ren. Met de zege op MVV oudt PSV de breekbare marge :et Heerenveen, Ajax en Feye- oord, intact. onder zorgen stapt PSV de linterstop evenwel niet in. De oornaamste titelkandidaat in e spannendste competitie in iren heeft op weg naar de zo- ;er nog vele kuilen en hobbels nemen. Zeker als in februari oppers wachten tegen Ajax, eyenoord en Vitesse. Maar SV kijkt de komende weken ok al met een schuin oog naar toekomst. Traditiegetrouw semt de clubleiding met het og op de volgende jaren in ja- iiari al belangrijke beslissin- jn. Zo lopen aan het einde van ent de contracten af van Nilis Ronald Waterreus, dit sei- oen zeker niet de minsten bij SV. Intgoocheling lilis heeft al laten doorscheme- m best te willen blijven. De elg, al zes jaar in Eindhoven, ju zijn carrière bij PSV willen isluiten. PSV houdt zich semd genoeg op de vlakte en eeft Nilis min of meer in de achtkamer gezet. Waarom, it is de vraag. Waterreus zei iterdag niet voor niets dat 'Ni- niet één van de minsten is', ovendien is het aan de suppor ts van PSV niet te verkopen inger te wachten dan noodza- ARCELONA - Louis van Gaal eeft zijn Braziliaanse aanval- rRivaldo hardhandig terug op arde gezet. Rivaldo beleefde laandag een hoogtepunt toen ij verkozen werd tot Europees ietballer van het jaar. Een dag iter zette de trainer van Barce- ;na hem uit de selectie. Van aal verwijt zijn sterspeler een sbrek aan discipline. üivaldo heeft tot mijn verba- ing ten overstaan van mij en de Beiers gemeld dat hij van nu af m niet meer op de positie van oksbuiten wil spelen", zei de jach. „De speler overtreedt armee de regels van de club. an moeten we ingrijpen. Ik m in hem teleurgesteld. Geen Kier kan zich boven de filoso- svan de club verheffen." srcelona wacht woensdag de atste competitiewedstrijd »r de winterstop tegen Rayo dlecano en Rivaldo behoort et tot de geselecteerde spelers, in Gaal en Rivaldo hadden in Overleden vaker meningsver- ïhillen over de positie in het ld die de Braziliaan moest be- ttten. Rivaldo wil het liefst ïhter de spitsen spelen. Dit is jammer, want Rivaldo eeft de uitverkiezing tot Euro- *es voetballer verdiend. Ik was iar blij om, maar zijn houding an nu is niet meer die van een «de prof. Zijn afwezigheid zal ft team beïnvloeden, maar in itsoort situaties komt vaak een idere speler sterk naar voren", a Van Gaal. 3e trainer wilde niet zeggen of iivaldo terugkeert in de selec te,of dat hij wordt verkocht. De iruchtenstroom over een ver- skvan de aanvaller kwam me an na het conflict op gang. Ri- ïldo speelt de laatste weken -et opzienbarend. Hij scoorde Mr het laatst in oktober en 'erd zondag bij zijn wissel in -et duel met Atletico Madrid Jtgefloten. DPA/RTR 1ADRID - Jose Antonio Ca- ücho blijft langer bondscoach ai Spanje. üj heeft zijn contract met twee ar verlengd tot en met het WK tn 2002 in Japan en Zuid-Ko- 1$ Camacho nam in september 998 het roer over van Javier 'lemente en boekte een reeks tn successen. RTR kelijk om Nilis voor Eindhoven te behouden. Voorzitter Harry van Raaij is echter een man met oog voor de lange termijn. Daarin is voor de 32-jarige spits in PSV's optiek een twijfelgeval. PSV denkt zijn opvolger (Ar nold Bruggink) al in huis te heb ben. Vorige week vond het eerste ori ënterende gesprek plaats met Nilis. Dat werd door Nilis' ver trouwenspersoon annex zaak waarnemer Dieudonné Vanlee als 'een ontgoocheling' ervaren. Het doet het ergste vermoeden. In Maastricht bleek dat PSV bo vendien dun in zijn aanvallers zit. Als Van Nistelrooy of Nilis - of zoals tegen MVV allebei - ont breken, heeft PSV een pro bleem. Dan is er nog het 'geval Water reus'. Voor de derde keer op rij - Menzo, Koch en Kralj - heeft de Limburger de concurrentieslag glansrijk gewonnen. PSV was hem in de zomerliever kwijt dan rijk, maar trainer Gerets, direc teur Arnesen en Van Raaij moe ten concluderen dat de doelman voortreffelijk presteert. Water reus heeft zelf oren naar een lan ger verblijf bij PSV, maar hij gaat na de moties van wantrou wen ongetwijfeld met enig voorbehoud de contractbespre kingen in. Scoringsdrift Waterreus staat sterk. Clubs, in binnen- en buitenland, lonken en zijn rapportcijfers liegen er niet om. Gisteravond reageerde hij opnieuw flitsend op de enige kans van betekenis van MVV. Met een katachtige reflex maakte Waterreus een schot van Robert van der Weert onschade- li] kHet was het enige Limburg se wapenfeit. Gerust op een positieve eeuw sluiting was PSV op voorhand niet. Gerets nam na het gebrek aan daadkracht tegen Heeren veen aanvoerder Nilis niet voor niets mee naar Zuid-Limburg. Door de schorsing van Van Ni- stelooy, die daardoor zijn eerste competitiewedstrijd in dienst van PSV miste, en de blessure van Nilis leverde PSV een flink deel van zijn scoringsdrift in. Het koppel was tot gisteravond goed voor 31 van de 53 competi- tiedoelpunten. Het tweetal werd in De Geusselt aanvankelijk ook node gemist. Om hun absentie nog enigszins op te vangen toverde Gerets een tactische variant uit de hoge hoed. Met drie spitsen, Brug gink, Rommedahl en Kolkka, en het trio Van Bommel, Vogel en de sterke Van der Doelen daar achter ontmantelde PSV de ploeg van Wim Koevermans. PSV speelde geconcentreerd en wachtte gecontroleerd zijn kansjes af. PSV liet zich zelfs niet van de wijs brengen door scheidsrech ter Van Hul ten, die ronduit war rig floot. Waar de aanvallers in gebreke bleven, boden een mid denvelder en een verdediger PSV de helpende hand. Op slag van rust rondde Van Bommel een knappe combinatie met Bruggink knap af. In de tweede helft was een kopbal van Dirkx voldoende voor de winst. „We gaan me een glimlach de tweede competitiehelft in", zei Gerets voldaan. MW - PSV 0-2 (0-1). 45. Van Bom mel 0-1, 64. Dirkx 0-2. Scheidsrech terVan Huiten. Aantal toeschou wers: 7000. Gele kaart: Gudjonsson, Caers (MW), Van der Doelen (PSV). MVV: Snelders; Van Bogaert, De Jong, Tomasic en Vaessen; Taiwo, Gudjonsson, Caers en PerezKort- chaguine (86. Kociski) en Van der Weert. PSV: WaterreusFaber, Dirkx, Niki- forov (77. Van der Weerden) en Bou- ma; Van Bommel, Van der Doelen en VogelRommedahl (89. Khokhlov), Bruggink. en Kolkka (83. Iwan). GPD Johan Cruijff in actie tussen Hasil en Kreuz. doorYpe Minkema AMSTERDAM - Na de optocht van de beste voetballers die Nederland ooit heeft gekend, zochten twee levende le gendes steun bij elkaar. Rinus Michels, de Generaal, en Faas Wilkes, de eerste echte voetbalprof, liepen gisteravond arm in arm het veld af. Deels uit vriend schap, deels uit lichamelijk ongemak. Het was een warm beeld van de Wed strijd van de Eeuw, die de bedoeling van deze avond aardig weergaf. Maar in de strak geregisseerde show van gister avond verloren de oude helden ook een beetje onsterfelijkheid. In tijden van armoe is het goed te weten dat er nog ergens een schat aan herinne ringen moet liggen. Het is ongeveer de succesformule voor de Wedstrijd van de Eeuw. Maar dan wel de Gekste Wed strijd van de Eeuw. Want wie komt er nu kijken naar oude, stramme, grijze, ka lende mannen met dikke bu i ken en kra kende botten? De mooie tijden van het Nederlandse voetbal zitten in een schoenendoos. Gisteravond ging het deksel van de doos. Er kwamen mooie herinneringen naar boven. Verreweg de meeste bij de 54 oude helden. Realiteit Flitsen van '74. zonder twijfel het Elftal van de Eeuw, kwamen voorbijZe ston den bijna allemaal op het veld, bij de af trap. Alleen doelman Jongbloed en libero Rijsbergen waren er niet. Er kwamen herinneringen aan '88 boven, met Van Basten, Rijkaard, Wouters, Gullit. De tegenpartij bracht een selec tie van een mooi weet-je-nog-wel-ge- halte. Ove Kindvall, Willy KreuzFranz Hasil, de Feyenoorders. Jesper Olsen, Sören Lerby. Velibor Vasovic, de Aja- cieden. Ivan Nielsen, Ralf Edstrom, de PSV'ers. Zij waren de tegenstanders van Oranje. Er werd nog veel dieper in de historie van Oranje gedoken. Ze stonden niet in de basiself. Ze speelden geen minuut. Natuurlijk niet. Frans de Munck, de Zwarte Panter, 31 interlands van '49 tot en met '60, is inmiddels 77. Faas Wilkes is net iets jonger. Hij is 76. Deentree van de twee levende legendes duurde langer dan de wedstrijd. De doelman met een huppel, de aanvaller in iets wat op een dribbel leek. Dan was Kees Kuijs toch een tikkie sneller bij de middenstip. Maar de linksback van heel lang gele den - 43 interlands van '55 tot en met '62 - is dan ook nog maar 68. Zelfs de harde realiteit klonk nog even door. Frank Rijkaard, de bondscoach, en Jan Wouters, trainer van Ajax, wer den flink uitgefloten. Sentiment De Wedstrijd van de Eeuw (1-1 door treffers van Tahamata en Van 't Schip) was alweer de tweede 'sentimental foto Hans van Weel/GPD journey' dit jaar. De sfeer van de ere- wedstrijd voor Johan Cruijff, op 6 april, was uniek. Het werd een avond van het kippenvel. Marco van Basten zou niet spelen. Hij deed het toch, heel verras send. Dat gevoel valt niet te kopiëren. Ook al kwamen alle gouden generaties opdraven in één grote eregalerij. Al haalde Johan Cruijff, Europa's beste voetballer van de eeuw, de toeschou wers bijna zelf op van huis. De echte ontroering - zoals de momenten in april met Van Basten en Cruijff - was er gis teravond niet meer. Marco van Basten moet voor de gele genheid van gisteravond zelfs flink in training zij n geweest. Spontaniteit laat zich niet regisseren. Er zit gelukkig een grens aan het sentiment. Twee wed strijden per jaar, dat is toch wel onge veer het maximum voor de oude glorie, die zeker een halfjaar nodig heeft om de arbeid-rust-verhouding te herstellen. GPD Kascommissie niet akkoord met financieel jaarverslag door Jan Dagevos VLISSINGEN - De Voetbal Combinatie Vlissingen zit sinds maandagavond zonder bestuur. De bestuursleden traden af na dat de kascommissie geen goed keuring verleende aan de jaar rekening. Het jaarverslag telde volgens de kascommissie te veel onduidelijkheden. Er is inmid dels voor 14 februari 2000 een nieuwe vergadering uitgeschre ven. Demissionair voorzitter Jan Kapelle bezweert dat er abso luut geen sprake is van nieuwe financiële problemen bij de VC Vlissingen. Volgens hem gaat het 'slechts' om enkele onduide lijkheden in het verslag. „Het vervelende is dat die tijdens de vergadering niet konden wor den weggenomen door de pen ningmeester (Theo van Duin), omdat die ziek is", legt Kapelle uit. „In de jaarrekening was de staat van baten en lasten onvol doende terug te vinden", stelt Ron Roelse, die zitting heeft in de kascommissie. „Destijds bij de doorstart-pe riode heeft de KNVB van Vlis singen geëist om met een deugdelijke jaarrekening en be groting te komen. Daar zijn af spraken overgemaakt, maar het blijkt nu dat die nu om wat voor reden dan ook niet naar behoren worden nagekomen. Vandaar dat wij niet akkoord zijn gegaan met het financieel jaarverslag." Tweede kans Het bestuur nam daarop maan dagavond zijn verantwoorde lijkheid en trad voorlopig en bloc af. „Maar het bestuur krijgt wel een tweede kans om de zaakjes alsnog goed voor elkaar te krijgen", zegt Roelse. „Op 14 februari is er een nieuwe verga dering en dan moet het bestuur met een goede onderbouwing komen. We hebben geëist dat er een sluitende begroting wordt gepresenteerd, dat er een deug delijke administratie op basis van de KNVB-eisen komt en dat er controle komt van de accoun tant." Tot die tijd is het bestuur demis sionair en kunnen alleen de lopende zaken worden behan deld. Accountant Cees Lobbe- zoo gaat de komende periode proberen samen met de waarne mend penningmeester de admi nistratie, die het laatste halfjaar in het slop is geraakt, op poten te zetten. „Verder zullen we probe ren om op 31 december een ba lans te produceren die de zaken goed weergeeft", stelt Lobbe- zoo. „In financieel organisato risch opzicht moet er orde op za ken worden gesteld. Als dat niet gebeurt, loopt het fout af. Die waarschuwing is ook tijdens de ledenvergadering door ver schillende mensen afgegeven." Kapelle: „Ik ben pas sinds twee maanden voorzitter en dit is na tuurlijk geen leuke start, maar ik ben ervan overtuigd dat alles op zijn pootjes terechtkomt." Ook Roelse is daarvan over tuigd. „Ik heb vertrouwen in het bestuur, maar ze zullen wel bij de les moeten blijven. We heb ben de afgelopen twee boekja ren twee keer een tekort gehad. Op zich is dat allemaal nog wel te doen, er is immers genoeg ei gen vermogen, maar je kunt niet jaren zo door blijven gaan. Het wordt tijd dat er nu weer eens een sluitende begroting wordt gepresenteerd en dat er een deugdelijke administratie komt." LOMMEL - Nog geen maand nadat Farm Frites zijn opleidings- ploeg presenteerde is ploegleider Eric Vanderaerden opgestapt. Als kandidaat-opvolger noemde toekomstig teammanager Johan Ca- piot dinsdag oud-renner Jelle Nijdam. Farm Frites werd begin december mede-sponsor van de door Van deraerden geleide Belgische amateurploeg Eycken Meubelen. De ploeg gaat als opleidingsinstituut functioneren voor de ploeg van Cees Priem. Volgens Vanderaerden heeft zijn vertrek niets met de inmenging van Farm Frites te maken. De Belg had problemen met het clubbe stuur van de vereniging. ANP Vier Ajacieden verlengen contract AMSTERDAM - Ajax heeft de contracten met Richard Wit- schge, Richard Knopper, Tim de Cler en Serge van den Ban verlengd. De verbintenis van Witschge, die afliep op 1 juli 2001gaat nu door tot 1 juli 2003. Van den Ban (oude contract was tot 1 juli 2000) blijft tot medio 2002, De Cler (was tot 1 juli 2002) blijft tot medio 2004, Knopper (was tot 1 juli 2003) blijft tot medio 2005. Bruggink mist drie EK-duels ZEIST - Arnold Bruggink is door de Europese voetbalbond Uefa voor drie duels van het olympisch elftal geschorst. De PSV'er kreeg in het E K-kwalificatieduel met België op 17 no vember de rode kaart wegens natrappen. Bruggink zal hier door het Europees kampioenschap in Slowakije missen. Oranje kan zich daar in de drie poule wedstrijden plaatsen voor de Olympische Spelen van Sydney. ANP NK indooratletiek 2000 in Gent NIEUWEGEIN - De Nederlandse kampioenschappen in dooratletiek vinden 12 februari 2000 in Gent plaats. De atle- tiekunie KNAU moest naar België uitwijken, omdat in Ne derland geen accommodatie voorhanden was. De vaste stek, de Houtrusthallen in Den Haag, viel af. Het complex is we gens betonrot gesloten. De titelstrijd is normaal gesproken op twee dagen, maar de Flanders Sport Arena in Gent is alleen 12 februari beschikbaar. Het aantal deelnemers per onderdeel is om die reden beperkt. Op de technische nummers kunnen maximaal acht atleten deelnemen. Het college van B en W van de gemeente Den Haag heeft inmiddels besloten de Houtrust hallen af te breken. De KNAU staat daarom volgend jaar voor hetzelfde probleem en probeert in Nederland een plaats te vinden die een nieuwe indoorhal wil laten bouwen. ANP De Groot maakt seizoen af bij NEC NIJMEGEN - Ron de Groot maakt als hoofdtrainer het sei zoen bij NEC af. De voormalige assistent-trainer heeft het voor het zeggen bij de Nijmeegse club sinds het vertrek van Jim Calderwood eind november naar Dunfermline. Onder zijn leiding haalde NEC uit drie wedstrijden, tegen MW, Cambuur en AZ, zeven punten. NEC gaat in de winterstop op zoek naar een geschikte assistent voor De Groot. ANP Australian Open eert Rod Laver MELBOURNE - Het centrecourt van Melbourne Park, in ja nuari locatie van de Australian Open, gaat voortaan door het leven als de Rod Laver Arena. Daarmee eert het Australische grandslamtoernooi een van de grootste tennissterren aller tij den. Laver is de enige tennisser die tweemaal alle vier grand- slamtitels in één jaar veroverde. Hij deed dat in 1962 en 1969. „Dit is de kroon op mijn loopbaan", reageerde de 61-jarige oud-speler. RTR Milan betaalt 40 miljoen voor spits MADRID - AC Milan heeft de Spaanse aanvaller Jose Mari Romero overgenomen van Atletico Madrid. Voor de jeugdin- ternational, afgelopen zomer met het olympisch elftal nog ac tief tegen oranje, werd een recordbedrag van ruim veertig miljoen gulden betaald. Jose Mari, teamgenoot van Jerrel Hasselbaink, werd daarmee de duurste Spaanse voetballer aller tij den. „Het is een geweldige aankoop, we hadden hem al enige tijd op het oog", zei Milans vice-voorzitter Galliani dinsdag- Tot nu toe was Dani de Spaanse voetballer met het hoogste prijs kaartje. Hij verhuisde afgelopen zomer voor zo'n 31 miljoen gulden van Real Mallorca naar Barcelona. RTR door Fred UTRECHT - Langdurige stu wing van het bloed tijdens de gezondheidscontrole in de vroe ge ochtend van zaterdag 9 okto ber, een dag voor het WK in Ve rona, is er de oorzaak van dat de hematocrietwaarde van Erik Dekker hoger was dan de grens van vijftig. Dit is de conclusie van de onafhankelijke commis sie die heeft onderzocht hoe het mogelijk is dat de verhouding rode/witte bloedlichaampjes van Rabobank-renner boven de toelaatbare grens van de inter nationale wielerunie uit steeg. De stuwing is ontstaan doordat de drukband langer dan een mi nuut rond zijn bovenarm heeft gezeten. Dat was nodig omdat de verantwoordelijke arts van de UCI twee keer mis prikte voordat bloed van Dekker kon worden afgenomen. Bij te lang stuwen kan een concentratie ontstaan van rode bloedli chaampjes waardoor afwijken de waarden kunnen worden ge vonden. Bij Dekker werd een waarde van 52 gemeten. De con troleurs van de UCI zijn niet ge hoord door de commissie. Geen bewijs Te veel rood bloedplasma duidt op het gebruik van het syntheti sche bijnierschorshormoon epo, maar levert daarvoor geen be wijs omdat de lichaamseigen stof niet van lichaamsvreemde is te onderscheiden. Epo (ery- thoropoietine) zorgt voor ver snelde aanmaak van rode, zuur stofrijke bloeddeeltjes. De commissie, bestaande uit mr. R. Verbunt (advocaat) en de pro fessoren W.L. Mosterd (emeri- tisch-hoogleraar klinische sportgeneeskunde) en J.J.M. Marx (hoogleraar interne ge neeskunde) stelt in het gisteren in Utrecht gepresenteerde rap port dat het vrijwel zeker is dat Dekker niet heeft gemanipu leerd met epo. In dat geval zou den jonge, rode bloedlichaam- pjs zichtbaar moeten zijn geweest. Bovendien zouden waarden die nauw samenhan gen hangen met het gebruik van epo (ijzergehalte) niet zijn ge stegen. Bovendien beroept de commis sie zich onder meer op de resul taten van veertien bloedcontro- les die bij Dekker in 1999 zijn afgenomen. Daarbij schommel de zijn hematocrietwaare rond de 47. De plotselinge stijging van vijf punten noemt de com missie 'een duidelijke uitschie ter'. Professor Marx verklaarde dat het op het moment van bloedaf name in het hotel in Verona een chaos was. De betreffende UCI- official zou zelfs even zijn weg gelopen nadat hij de eerste keer had misgeprikt in de arm van Dekker. „En die stuwband is in tussen maar blijven zitten", al dus Marx. Aanbevelingen De commissie heeft gesprekken gevoerd met Dekker, teamma nager Jan Raas, KNWU-direc- teur Peter Nieuwenhuis en ploegarts Geert Leinders. De laatste is volgens Marx 'stevig aan de tand gevoeld.' Marx ver klaarde gisteren dat hij de on dervraagden 'niet op onbe trouwbaarheden heeft kunnen betrappen.' De avond voor de UCI-test heeft Leinders een preventieve con trole uitgevoerd. Toen was de samenstelling van Dekkers bloed in orde. De volgende och tend bij de test van de UCI was er geen arts van de Nederlandse ploeg of van de Rabobank aan wezig. Het bloed dat is meege gaan voor de contra-expertise is afkomstig uit hetzelfde mon ster. „Aan de uitslag van de con tra-expertise hechten we dan ook geen waarde", zei Marx. Opmerkelijk is dat de UCI-ver tegenwoordigers, die op 9 okto ber de controle hebben uitge voerd en akkoord hebben bevonden, niet door de drie zijn gehoord. Daardoor is de affaire Dekker slechts van één kant be- licht. De commissie vond het 'niet nodig' de UCI-controleurs te horen. 'Bovendien ontbrak het ons aan tijd', zei Mosterd. Fouten De commissie heeft de onder zoeksresultaten naar de UCI ge stuurd en de wielerfederatie aanbevolen bij gezondheids controle niet alleen op de waar de van de hematocriet te letten. De Rabobank is niet van plan de UCI aan te spreken op de dooi de commissie geconstateerde fouten. Van een schadevergoe ding wilde de bank bij monde van voorlichter Frank van der Meijden al helemaal niets we ten. „We laten het hierbij", al dus Van der Meijden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53