Tijdelijk huwelijk klassiek en rock Dorpshuis toont ingekorte film over Scherpenisse Provincie draagt bij in verbouw zwembad Sint Annaland wacht waar spektakel 31 Deze maand besluit over multifunctionee f centrum Lamsoortje Lezingenreeks over het oude Bergen op Zoom )i Fracties Kapelle zijn ontstemd omdat geld in gemeentekas blijft zeeland b22 Thoolse sopraan en groep Stikkie Djoo geven eenmalig concert i smm 1 mmm mmm 1 MMi* mmm Verdachten overval gepakt Ha woensdag 22 december 1999 door Jeanne de Nijs SINT-MAARTEN SDI JK - Het zijn zonder meer uitersten op het gebied van muziek. De Thoolse band Stikkie Djoo speelt stevige rock en puur voor de lol. Wilma Janmaat uit Tho- len is klassiek zangeres, die als beroeps al in menige grote pro ductie in Nederland en België meedraaide. Ze hebben elkaar gevonden, al is het dan ook maar voor een eenmalig optreden. Tijdens de laatste dag van de Kunstroute in Tholen, op 6 mei, staan ze samen op het podium. „Dit kan ik nog net hebben", grinnikt de Thoolse 'dramati sche sopraan', als Stikkie Djoo zich met Sultans of Swing van Dire Straits fanatiek warm speelt. Als eerste nummer voor een van de eerste gezamenlijke repetities staat Ordinary World van Pavarotti op het program ma. ,.Ik ken het hele nummer nog met, heb net thuis nog snel de tekst genoteerd", veront schuldigt de zangeres zich al bij voorbaat. Ook voor de band is het wennen, het nummer vergt aanvankelijk nog discussies over pauzes en akkoorden. On vermoeibaar gaat de groep door, nog een keer, en nog een keer. Tot het begint te lopen en band en zangeres er hoorbaar lol in krij gen. „Als we dat loopje doen, ga Raadslid oppert invoering lokale onderscheiding GOES - Vrijwilligers die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt, zouden een onderscheiding van de gemeen te moeten krijgen. Met die suggestie kwam CDA- raadslid A J. de Kok dinsdag avond op de proppen in de com missie welzijn van de gemeente Goes. Volgens De Kok is een kleine onderscheiding, bijvoor beeld in de vorm van een speld, een goede manier om als ge meente de waardering voor het vele werk van vrijwilligers te la ten blijken. Wethouder S. J. Heijning sprak van een 'leuke suggestie'. „Ik wil daar graag eens over nadenken." dan maar uit je dak Wil", moe digt drummer Jos Rijnkels de zangeres aan. „Vreet de micro foon maar op." En Wil komt er helemaal in: „7 won 't cry for yes terday. there's an ordinary world", waarop de band weer lekker tekeer gaat La Traviata De Thoolse kreeg haar klassieke scholing bij deskundigen als Alex Vermeulen, Caroline Kaart, Elsa Hemady van Bue- ren, Gerard van den Heuvel, So- lange Colard en Jacqueline van Quaille en volgde diverse mas ter- en operaclasses. De lijst van professionele producties, waar in ze meedraaide, blijft groeien. La Bohème. Carmen. Der Zi geunerbaron. Walzertraum. Ca- velleria Rusticana/Il Pagliacci, om er maar een aantal te noe men. En dat allemaal naast tal van concerten en gelegenheids optredens. In januari staat de Thoolse in La Traviata in het Concertgebouw in Amsterdam en waarschijnlijk in maart in Antwerpen. Gemiddeld gaat er zo'n twintig uur per week op aan reizen en repetities. „Er zijn wel rustiger tijden, maar soms ook weken van negentig uur. Dat is dan wel een beetje veel." Voor een geza menlijk optreden met Stikkie Djoo was de zangeres meteen te porren. „Ik zing wel evergreens, maar heb nog nooit met een rockband opgetreden. Dat leek me wel een uitdaging, en het gaat ontzettend leuk onder ling." Vriendschap Stikkie Djoo is vorig jaar juni ontstaan. Rijnkels en gitarist Frans Eekman verlangden weer terug naar de goede oude tijd van muziek maken. „Eén optre den per maand vinden we zat. We doen dit puur voor de lol, de groep is ook gebaseerd op vriendschap", benadrukt de drummer. De band - met naast Jos en Frans toetsenist Ed van Kouwenhoven, Arie Fase (bas gitaar) en Eddie de Hondt (gi taar) - speelt nummers van on der meer Brian Adams, Robert Palmer, The Doobie Brothers, Black Sabbath, Fleetwood Mac en Crosby, Stills, Nash and Young. Van klassiek houdt Stik kie Djoo zich normaalgespro ken verre „Een uitdaging", door Esme Soesman SCHERPENISSE - De ver nieuwde, ingekorte versie van de film die in de jaren 1994 en 1995 is gemaakt over het dorp Scherpenisse wordt volgende week - 27, 28 en 29 december - gratis vertoond in het Holland Huis in Scherpenisse. De film is zo'n veertig mmuten korter dan het origineel dat bij na drie uur lang is. Maker Jos Claerhoudt uit Etten-Leur heeft het inkortwerk voor zijn rekening genomen. Aanleiding voor de 'remake' was een digita le kwaliteitsverbetering van de film. „Waardoor de film langer behouden kan worden", licht beheerder A J. Slager van dorpshuis Holland Huis toe. Als voorzitter van de Oranjevereni ging in Scherpenisse is Slager nauw bij de film en de vertoning betrokken. Het was ooit name lijk de Oranjevereniging die aan de wieg stond van deze film. In 1952 werd ook een film over het dorp Scherpenisse gemaakt. Om te voorkomen dat deze rol prent in de vergetelheid zou ra ken, werd deze op video gezet „Bij ons is toen het idee geboren om een nieuwe film te laten ma ken. omdat de oude film eigen lijk te oud was voor de huidige inwoners", blikt Slager terug. Dat was het begin van de film Scherpenisse 1994-1995, die - door Björn van Empel GOES - De Sportclub Gehandi capten Beveland (SGB) krijgt van de provincie een subsidie van 40.000 gulden voor de ver bouwing van het zwembad Sportpunt Zeeland in Goes. De totale kosten die de Sportclub moet maken om het zwembad toegankelijker te maken - een kwart miljoen gulden - zijn nu gedekt. De Sportclub, die één keer per week komt zwemmen in het Goese bad, had al eerder plan nen om het zwembad toeganke lijker te maken voor mmderva- liden. De faciliteiten zijn voor hen zeer slecht. Grotere kleed kamers met extra voorzienin gen zijn noodzakelijk om het vindt ook Rijnkels van het op treden met de sopraan. „Wan neer je als rockband bezig bent, volg je wat je covert. Nu merk je datjeafentoe een stukje discus sie nodig hebt. Die gasten", wijst Rijnkels naar zijn muziek- maten, „zijn nu hele akkoorden aan het uitpluizen, er moet meer over nagedacht worden. Dat is goed." De repetitie gaat weer verder, met Summertime. Voor Wilma bekend als slaapliedje uit Porgy and Bess; de bandleden kennen de rockversie van Brainbox. ..Summertime, and the living is easy. Fish are jumping, and the cotton is high", sleept de geoe fende stem. Een stukje stevige rock, dan neemt de drummer het refrein voor zijn rekening. Een lekker rauwe, zware-shagstem. Het is echter niet de bedoeling dat Rijnkels de leadzang voor zijn rekening blijft nemen. „Dat gaat ten koste van het drum- werk, dan kan ik niet zoveel ge ven. De band is nog naarstig op zoek naar een vaste zanger. Buitengebeuren Over de plek in Tholen waar het concert plaatsvindt, moeten de musici en de Kunstkring, die de jaarlijkse Kunstroute op touw zet, de koppen nog bij elkaar steken. Zeker is in elk geval dat het een buitengebeuren wordt. „Aan de Veste zou ik schitterend vinden", mijmert Kunstkring voorzitter Sarien Bout, „zo over het water, net als het Pnnsen- grachtconcert, maar dan met een eigen invulling." „We moeten een goede geluids installatie hebben", blikt Rijn kels mee vooruit. „Dan zou ik er erg graag nog een verschrikke lijk mooie belichting bij heb ben. Dat moeten we met spon sorgeld bij elkaar kunnen scharrelen." Na het zoveelste Summertime vindt Rijnkels: „Daar aan het einde moet je iets met je stem doen, helemaal uit je dak gaan". „Zo?", vraagt Janmaat, en zingt 'hush little baby, don't you cry', haalt het laatste woord flink uit, gaat daarbij een octaaf of wat omhoog, om weer heel zachtjes en met een lagere stem te eindi gen. „Juist", brult de drummer dolenthousiast. En na nog één keer het hele nummer: „Is-dat- mooi-of-niet? Ik zei toch wel dat het goed kwam." Wilma Janmaat „Ik ken het hele nummer nog niet, heb net thuis nog snel de tekst genoteerd." Stikkie Djoo, puur voor de lol. foto's Willem Mieras zoals Slager zegt - als monu ment geldt voor het dorp. De film bevat opnames die ge maakt zijn tussen 1 januari 1994 en 5 mei 1995, want ook de vie ring van bevrijdingsdag werd nog even meegepikt. De nieuw ste versie is een verkorte weer gave, waarop echter ook wat nieuwe dingen te zien zijn. Deze zijn gehaald uit het niet-ge- bruikte materiaal dat er nog was. Andere items, zoals bij voorbeeld een prijsuitreiking, zijn ingekort om het tempo te versnellen. Kaarten De film wordt gratis vertoond in het Holland Huis. Productie en vertoningen worden betaald van de duizend gulden die ooit bijeen zijn gebracht om de wa tertoren van Scherpenisse te be houden; een actie die nader hand niet meer nodig bleek. In de plaatselijke snackbar zijn kaarten af te halen. Per avond kunnen 160 mensen in het dorpshuis. Maandag 27 december wordt om half twee een vertoning ge houden voor ouderen, ook voor hen die inmiddels wonen in ver zorgingstehuizen in Sint-Anna- land, Sint-Maartensdijk en Tholen-stad. De avondvoorstel lingen vinden plaats op maan dag 27, dinsdag 28 en woensdag 29 december om half acht. werk van de vrijwilligers lichter te maken. Ook een lift om de ge handicapten in het water te hel pen is onmisbaar. De SGB wil de aanpassingen te gelijk met de verbouwing van het zwembad laten doen. Gaat het miljoenenproject niet door of later, dan wordt in het voor jaar toch begonnen met de aan passingen voor gehandicapten. Van de provincie krijgt de club niet meer dan het werkelijke te kort. Wanneer er dus minder no dig is, krijgt de SGB niet de volle mep. Gedeputeerde Staten heb ben de sportclub al een voor schot van 32.000 gulden gege ven. De SGB heeft zelf voor sponsors gezorgd voor de ver bouwing. Sportpunt Zeeland heeft ook een bijdrage geleverd. door Jeanne de Nijs SINT ANNALAND - Het Stal- lands Spektakel volgend jaar zomer op de haven van Sint Annaland gaat zijn naam eer aan doen. Daarvan is tekst schrijver/regisseur Cees van Broekhoven bij voorbaat overtuigd. Het verhaal staat op papier en de muziek is uit gezocht. Maar er is ook nog een hoop te doen: Spelers en figu ranten zoeken, kostuums rege len en natuurlijk repeteren. Voor Van Broekhoven geen re den om zenuwachtig te wor den. De inwoner van Bergen op Zoom weet zich verzekerd van het enthousiasme van een aantal inwoners van Sint An naland die zich het vuur uit de sloffen lopen om zaken rond het Spektakel te regelen. Bo vendien hakt Van Broekhoven al langer met dat bijltje. Hij heeft zelf jarenlang toneel ge speeld en is sinds 1997 regis seur van de Bergse Operette Vereniging BOV en het Gezel- lentoneel in Bergen op Zoom. Ook in de Thoolse toneelwe reld is Van Broekhoven, in het dagelijks leven leerkracht aan Die Heenetrechtschool in Oud-Vossemeer, geen onbe kende. Zo schreef hij als regis seur van toneelvereniging De Rederijkers jaren geleden het spel Lief en Leed en later De Grote Dag. Dat laatste leverde hem de Elektraprijs van het Zeeuws Centrum voor ama teurtoneel op in de categorie uitzonderlijke producties. Geschiedenis Samen met Arthur van Broek hoven - geen familie, maar net als Cees een toneeldier - en een aantal amateurspelers ver luchtigt hij in Sint Annaland de afgelopen jaren de uitvoe ringen van de plaatselijke har monie Accelerando met sket ches rond een bepaald thema. Daar ontstond ook het idee voor een spektakel rond de viering van 525 jaar Sint An naland en het jaar 2000. Van Broekhoven verdiepte zich in de stapels geschiedenis van Sint Annaland die hij kreeg aangedragen en wikte g-r* De man achter het Stallands Spektakel, Cees van Broekhoven: „Tot de laatste repetitie zal er hier en daar waarschijnlijk nog wel wat bijgeschaafd worden, om de grap fijner of afgeronder te maken, of een scène dramatischer of scherper te stellen." foto Willem Mieras en woog om daar zaken uit te lichten die leuk en interessant zijn om in beeld te brengen. Hoe lóing hij heeft zitten schrijven weet hij niet precies. „Je begint ermee en op een ge geven moment is het klaar, dan moet je er een punt achter zet ten en de boel uitprinten. Tot de laatste repetitie zal er hier en daar waarschijnlijk nog wel wat bijgeschaafd worden, om de grap fijner of afgeronder, of een scène dramatischer of scherper te stellen." Kleinzoon De rode draad in de opvoering wordt een opa die zijn klein zoon, kuierend langs het wa ter, de geschiedenis van het dorp vertelt. „Er zijn genoeg leuke gebeurtenissen, impo sante ook. Zoals bijvoorbeeld de aankomst van Anna van Bourgondië in Brugge, waar Karei de Stoute de akte tot be dijking van Sint Annaland be krachtigt. Een hoffeest met jongleurs en een middeleeuw se kermis." Uiteraard passeert ook de gro te dorpsbrand uit 1692 de revue, compleet met de rechts zitting die daarop volgt. Der gelijke grote opvoeringen worden afgewisseld met klei nere scènes. „Zoals een liedje over de dames Elenbaas die ooit in het Nonnetjeshuis woonden. Drie ongetrouwde zusters, die hun karakter be zingen, dat ze eigenlijk heel anders zijn dan de mensen denken." Over de acteurs zegt Van Broekhoven: „Ik kan natuur lijk makkelijk een blik Bergse spelers opentrekken, maar het lijkt me het leukste om het te proberen met mensen uit Sint Annaland of omgeving. Ook dan kun je naar perfectie stre ven, net zolang repeteren tot het goed is. Niet met het idee van: 't Is maar een durp, we doen maar een dotje." Zware taak Een zware taak in het hele spektakel is toebedeeld aan Accelerando. „In die ander half tot twee uur zijn er weinig momenten dat er geen muziek is. Maar het wordt geen mu ziekuitvoering. Ook geen to neelstuk, maar van alles wat. Honderd tot honderdtwintig mensen die meespelen, er ko men paarden bij en boten. Het wordt echt groots. Een spekta kel", besluit VanBroekhoven, „die vlag dekt het best de la ding." OOST-SOUBURG - De politie heeft de afgelopen dagen een drie mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een gewapende overval op een automobilist in Oost-Sou burg. De verdachten zijn een 27-jari- ge man uit Middelburg, een 22- jarige man uit Opheusden en een 34-jarige man uit Oost-Sou burg. De Oost-Souburgse automobi list werd op 24 november door twee daders tot stoppen ge dwongen op de Prins Hendrik straat. Onder bedreiging van een kapmes gaf hij zijn geld af. Hij was op dat moment in het bezit van een aanzienlijk geld bedrag, afkomstig van een za kelijke transactie. De daders waren hiervan op de hoogte. Twee van de drie verdachten zijn voorgeleid bij de officier van justitie en opgesloten. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Nog deze maand geeft het ministerie van LNV (Landbouw. Natuur beheer en Visserij) uitsluitsel over haar bijdrage aan de bouw van een multifunctioneel cen trum op het terrein van kinder- boerderij/heemtuin 't Lam soortje in Sint-Maartensdijk. Dit gebouw, dat er uiterlijk in 2004 moet staan, wordt onder meer dependance van het Zeeuws Biologisch Museum. Met het centrum is een bedrag van 369.000 gulden gemoeid. Dit bedrag behelst zowel het ge bouw als het terrein ervoor. De bedoeling is een bestraat knuf felplein voor dieren aan te leg gen. Initiatiefnemer Platform Leefbaar Platteland Tholen probeert subsidie te krijgen van het Rijk via de stimuleringsre geling vernieuwing landelijk gebied. Ook zijn er inmiddels gesprek ken gevoerd met de wethouders W. C. van Kempen (onder meer onderwijs en cultuur), I. C. Moerland (onder meer sociale en maatschappelijke aangele genheden) en R. Ravensteijn (toerisme, recreatie en financi en) van de gemeente TholenHet platform hoopt verder op bij dragen van onder meer de pro vincie Zeeland en serviceclubs. Om de continuïteit van het cen trum ook op langere termijn te kunnen waarborgen, heeft het platform ruim de tijd genomen om het plan - dat aangeduid wordt als project actief platte land - te realiseren. Een kwestie van inmiddels opgedane erva ring, licht E. Frigge-Hoge- steeger van het platform toe. Bij de aanleg van de kinder boerderij en heemtuin werden de betrokkenen herhaaldelijk - als gevolg van overmacht - met een deadline geconfronteerd, waardoor subsidietoezeggin gen in gevaar dreigde te komen. Het jaar 2004 is nu uitgangs punt, maar komt het geld eerder binnen dan wordt ook eerder ge start. Het gebouw moet aantal func ties gaan vervullen. Zeker is nu al, zegt Frigge, dat het gebouw onderkomen gaat bieden aan de verstandelijk gehandicapten uit West-Brabant en Zeeland die via de dagopvang bij 't Lam- Ei soortje zijn betrokken. De vesti ging van een dependance va JiT-H het Zeeuws Biologisch Miiscu: r a_. betekent, schetst Frigge, dati iar I eindelijk een tweede museumi len r de regio Tholen komt. „Van» jr.H heel ander karakter dan de Ma ling stoof in Sint-Annaland er di Staatsbosbeheer richt een ia (gen; formatiepunt in, waarbij ond< ir ou meer de natuurgebieden in id oi omgeving aandacht zullen kn |gen gen. Voor de Natuurverenigii >uw moet het gebouw de uitvalbax itwe gaan vormen voor bij voorbed ir. wandelingen. Ook biedt de ge plande educatieve ruing >uitg plaats voor allerhande wort zich shops en bijeenkomsten vanoa b de der meer scholen. Via een apan «ze i stand zal bovendien aandacj ode worden besteed aan typist Thoolse agrarische products bied Het platform lonkt daarna» u lij naar het Nationaal Park Oos adle terschelde. De ligging van d iarv; kinderboerderij, vlakbij d gen Oosterschelde, maakt de locati «t,er tot een geschikte plek om et; voorlichtingscentrum in te rich ten. tricl Platform Leefbaar Plattelan uter Tholen heeft in haar tweeén a dit halfjarig bestaan inmiddei '.mi zo'n zeven projecten op de rail hoc gezet. Naast 't Lamsoortje zij «We dat onder meer twee bewegwij irege zerde fietsroutes, twee beweg Btel wijzerde wandelroutes en d svo viering van Boomfeestdag. He (ko platform, waarin vertegen i ge woordigers van alle mogelijk idn instanties zitting hebben edt j streeft ernaar de leefbaarhen ittel van het platteland op te knk api ken. Nieuw is dat ook de politii itsve Tholen deel gaat uitmaken vai ddt de organisatie. adi Rijverbod en boete voor drankrit MIDDELBURG - Een 19-jarige ind; drankrijder uit Heinkenszandis hap dinsdag door de Middelburgse jat politierechter veroordeeld tol :zui' drie maanden rijontzeggingen itge tweeduizend gulden boete. De man reed in de kleine uurtjes van 17 oktober dit jaar dronkei öw over de Grote Markt in Goes. Uit e ge de blaastest kwam een score van iuw 700 microgram, ruim drie keei e zoveel als toegestaan. ,_L ndk im g snbc at-/ ieri ider lap Pi door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - Door middel van een lezingenreeks worden mensen uit Bergen op Zoom - en andere belangstellen den - in aanraking gebracht met het verleden van hun eigen woonomgeving. Deze cultuur historische bijeenkomsten wor den gehouden tussen 18 januari en 15 februari in het Markiezen hof in Bergen op Zoom. De serie van vijf lezingen han delt over evenzoveel onderwer pen. Stadsarcheoloog Marco Vermunt gaat dinsdag 18 janua ri in op de vroegste bewonings- geschiedenis op en rond de Bra bantse Wal. Historisch geograaf Karei Leenders behandelt op 25 januari de be woningsgeschie denis van ditzelfde gebied vanaf 1200. Vanaf die tijd kwamen de mensen die daar leefden aan de kost door het afgraven van veengebieden. Bas Aarts, die met een dissertatie bezig is over kastelen in Noord-Brabant, vertelt op dinsdag 1 februari hoe adellijke woningen uit groeiden tot versterkingen waar een veilig onderkomen in tijden joM van oorlog kon worden gezocht. Ook plaatsnamen verwijzenÉOOï naar de maatregelen die mensen vroeger namen op het gebied fdeli van veiligheid. Gemeentearchivaris van Ber gen op Zoom Cees Vanwesen- beeck wijdt zijn lezing op 8 fe bruari aan de houding van de iers overheid ten opzichte volksvermaak. Godsdienst nam in vroeger tijden een belangnj- mdi ke plaats in en stond op gespan nen voet met volksfeesten als kermis en carnaval. Hoogleraar iel] kermiscultuur Gerrit Jansen sluit de serie lezingen af met een bijdrage over de relatie tussen het fenomeen kermis en de stad Bergen op Zoom. De lezingen Ij worden steeds gehouden in het Markiezenhof, tussen acht en tien uur 's avonds. Een fietsex- cursie maakt deel uit van het programma. Voor meer infor matie kan gebeld worden met de initiatiefnemer, de stichting Brabantse Regionale Geschied beoefening: 073-6146193. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle vindt dat het colle ge van burgemeester en wet houders in het vervolg beter moet plannen. Bij een tweede nauwkeurige blik in de huis- houdpot van Kapelle, bleek dat in 1999 tot nu toe 400.000 gul den in de beurs is blijven zitten, die bestemd waren voor allerlei grote aanschaffen. De raad is daar niet blij mee, want degenen die de huishoud- pot hebben moeten vullen, de burgers, hebben meer betaald dan vorige jaren. Bovendien zijn allerlei Weine bezuinigin gen verkocht onder het motto: we moeten op de kleintjes let ten. Als er dan een bedrag van vier ton overblijft, een hoop geld die de meeste Kapellenaren nog nooit bij elkaar hebben gezien, valt een beleid met de hand op de knip maar moeilijk te verko pen in volgende jaren. ield md bb< itt* led "vi du al 5 di ■~i\ Het college beloofde beterschap ad. én een lijst van niet-uitgevoerde investeringen en investeringen die doorgeschoven zijn naar het volgende jaar. Over het Regionaal Indicatie Orgaan, (RIO) dat zonder mede weten van het Samenwerkings verband Welzijn op de Bevelan- den verhuisd is naar een veel luxer en duurder huis, liet de raad nog maar eens zijn onge noegen blijken. Het Samenwer kingsverband, waarin Kapelle vertegenwoordigd is, heeft wel iswaar geen zeggenschap over het RIO, maar het geld voor de organisatie gaat wel via het ver band naar de indicatiecommis sie. Uit de woorden van wethou der P. Ganseman bleek dat het RIO niet echt onder curatele kan worden gesteld. Maar het Sa menwerkingsverband betaalt alleen mee aan de huisvesting, als het RIO-bestuur voortaan doet wat het bestuur van het sa menwerkingverband zegt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40